vileda Gouden feest rond circusechtpaar POPULAIR CIRCUS NA 80 JAAR STILGELEGD Mr. Luns vreest meer invloed van Moskou in het Midden-Oosten ESPLENDIDO DEL MAR Minister eens met bezwaren va n de Bovag en cjióteren Europees Hollywood in Spanje 13 00 Nwg 13 02 Act< DINSDAG 50 JANUARI 1968 LEroSCH DAGBLAD PAGINA 5 „Wij hebben een mooi leven gehad" verslaggevers) Morgen is het feest in het tegen Breda aanleunende dorpje Terheijden. Op die dag zal de fanfare door het dorp marcheren en zal het echtpaar Helena en Guust Prescher in een witte koets door de straten worden gereden. Om vier uur begint in hotel De Gouden Leeuw een receptie, die na het diner om acht uur wordt gevolgd door een groot feest. Want Helena en Guust Prescher zijn 50 jaar getrouwd. Een gouden huwelijksfeest is op zichzelf niet zo bijzonder, maar hier gaat het om een echtpaar dat een enorme popu lariteit heeft „opgebouwd". Het echtpaar Prescher is na melijk bekend als het echtpaar Van Bever, onder welke naam het 40 jaar lang het circus Van Bever heeft geleid, de enige circusonderneming die het meer dan 80 jaar in ons land heeft uitgehouden en ook het enige Nederlandse circus dat is opgeheven zonder dat de deur waarder eraan te pas kwam. Tante Lena en ome Guust. zoals zy alom bekend zijn. stopten bun bedrijf in 1959 op het toppunt van hun carrière. Zij bezaten een grote •tent, een wagenpark van 60 goed onderhouden vrachtauto's en aan hangers en een menagerie van 43 waardevolle raspaarden, vier kame len en twee olifanten. In alle stilte is de onderneming verdwenen. De tent, de wagens en de andere materialen zijn verkocht naar Frankrijk. De dieren hebben hun weg gevonden naar buitenlandse circussen. In het winterkwartier op de Bredase weg leven Lena en Guust, (76 en 72) van hun met hard wer ken verdiende geld. De stallen en de personeelsverblijven zijn verhuurd aan een speelgoedfabriek. Perfectie Het is moeilijk te zeggen hoe veel Nederlanders en Belgen het circus van Bever tussen 1876 en 1959 uren van circusvermaak heeft geboden. Het aantal zal niet ver van de 20 miljoen af zijn. Het circus Van Be ver, jarenlang een klein bedrijf maar allengs uitgegroeid tot een middel groot modelcircus, is misschien wel het populairste circus geweest da/t Nederland ooit heeft gekend. Het had een bijzonder goede reputatie, het geen niet van iedere circusonderne ming kan worden gezegd. Bij Van Bever gold dat niemand ooit een dag op zijn geld moest wachten, dat geen stad werd verlaten eer het laat ste strootje van de straat was ge ruimd en dat ieder programma tot in de perfectie werd afgewerkt. Het circus Van Bever heeft bij geen enkel gemeentebestuur ooit ver geefs om een speelvergunning ge vraagd. Met trots zegt Guust: „Elk jaar besloten wij onze tournee met voor stellingen op de Bredase kermis. Wij konden 3200 man in de tent hebben, maar die hadden we dan ook acht dagen achtereen. Wy hebben nooit over bezoek te klagen gehad. -Het grootste succes hadden wij in 1945 toen wij onze tenten in Nijmegen opsloegen en daar vier maanden lang elke middag en avond tot de laatste plaats waren bezet. Wij hebben een mooi leven gehad en veel dankbaar heid van het publiek ondervonden. Wij zijn met niets begonnen en geëin digd met een fantastisch bedrijf. Als we niet zo oud waren geweest zou den we nooit zijn gestopt. Toch is het een verstandig besluit geweest. Wij hebben nu iets moois om aan terug te denken". Zakenvrouw Guust Prescher, alias Van Be ver, zwaait alle lof toe aan zijn vrouw, die de zakelijke leiding van het bedrijf heeft gehad. „Als zij niet zo op het geld had gezeten, was er nooit iets van terecht ge komen". Mevrouw Van Bever: „Als ik vroeger een briefje van honderd in handen had, zei ik al tijd: dat mag niet stuk, want zo dra je het wisselt ga je de rest ook uitgeven. En dus verdween het briefje op een geheim plekje. Zo hebben we ieder jaar opnieuw onze spullen kunnen uitbreiden en de beste paarden loeten te ko pen die op de markt kwamen". Tante Lena, de „grande dame" van het Nederlandse circus, is even als haar man in een woonwagen ge boren. Toen haar vader, Henri van Bever, in 1876 op reis ging, bestond zijn spulletje uit een kleine eenmast- tent, drie wagens, één paard en vier ponies. Het programma werd ver zorgd door de familie zelf. Zo leer de de kleine Helena bij wijze van spreken eerder paardrijden dan lopen. Zij kon werken als acrobate, reed hogeschool, leerde verschillende mu ziekinstrumenten bespelen, maakte een nummer aan de trapeze en trad op als koorddanseres. Haar grote liefde bezaten de paarden en met deze dieren is ze dan ook tot het einde van het cirmus opgetreden. Haar andere grote liefde: Guust, de clown, die bij Henri van Bever kwam wer ken en om de hand van diens doch ter vroeg. Een paard Aan het eind van de eerste we reldoorlog stond de zaak er triest voor Henri kon niet langer tegen de moei lijkheden op en besloot zijn bedrijfje op te heffen. Het jonge paar Helena en Guust. wilde de moed niet op geven. Beiden waren immers ln staat om, alse het moest, een heel circus- programma te vullen. Zij beg, .men van de grond af, met één wagen, één paard en een kleine circustent, die op krediet was geleverd, nadat Helena vergeefs had geprobeerd er één op de naaimachine te maken. Het werden jaren van zwoegen en ploeteren. Door elk dubbeltje om te draaien, groeide het bedijrf tot een flinke onderneming dat tenslotte in ternationale topnummers kon con tracteren. De laatste jaren van het circus zijn voor mevrouw van Bever zware jaren geweest. Moeilijkheden met haar heup maakten het haar haast onmogelijk te lopen. Toch stond zij erop dat zij iedere voorstelling zelf de paarden in de piste presenteerde. Voetje voor voetje, onder de hevig ste pijnen strompelde zij dan van haar wagen naar de circustent. Maar als de muziek begon en zy met lui de stem was aangekondigd, vie] de pyn weg en stapte ze fier recht op en vitaal de piste binnen en oogstte met haar voortreffelijke gedresseer de paarden de ovatie van het publiek. De charme van haar verschijning, die een ware circusadel deed uit stralen, heeft haar optreden gemaakt tot een onmisbare pijler van het circus Van Bever, waar zij meer dam 60 jaar voor het publiek optrad. „Huisdieren" Zij heeft veel moeten verwerken toen het circus van de hand werd gedaan. De paarden wilde zy niet missen, maar toen de 43 dieren meer dan een jaar op stal hadden gestaan moest tante Lena wel inzien dat het zakelijk niet verantwoord was er zoveel „huisdieren" op na te houden. Er werden goede circussen voor ge zocht, want niet moeilijk was want de paarden die uit handen van me vrouw van Bever komen, zyn tot in de perfectie gedresseerd. „Het is een verschrikkelijke dag geweest toen ze vertrokken. Het was heel erg. Laatst heb ik hier nog zitten huilen toen ik in een circusprogramma op de televisie mijn eigen Friezen herken de. En wat liepen ze er fijn bij". Kraandrijver van moord op Engels meisje beschuldigd Een 40-jarige kraandrijver is gis teravond te Fareham bij Southamp ton (zuid-Engeland) officieel be schuldigd van moord op een 16-jarig Engels meisje, Carol Heath, dat zondagavond vermoord werd gevon den aan de kant van de weg. Zy was eerst aangereden. De bestuurder van een bestelauto zei dat hij het huis zou brengen. Hij verdween ech ter en het kind werd later gewurgd terugggevonden, nadat het was aan gerand. De mm die nu is aange klaagd, is getrouwd en vader van zeven knderen. Lena en Guust van Bever héb ben gezwegen over hun huwelijk, maar toen oud-bedrijfsleider Har- rij Beeloo de huwelijksdatum ont dekte, trommelde hij de vroegere medewerkers van circus Van Be ver op om het echtpaar een feest aan te bieden. „Wij willen dat doen omdat er in heel Europa geen circusdirectie is te vinden, bij wie het zo goed werken is. De Van Bevers zijn mensen die altijd voor een ander hebben klaar ge staan. Ik heb midden in de nacht wel eens autopech gehad, ivaarop mevrouw Van Bever uit haar bed kwam en 50 kilometer reed om me op te halen. Zo'n directrice vind je nergens. En neem de oorlogsja ren: er zaten in het winterkwar tier van Van Bever 45 onderdui kers. Lena en Guust vonden dat een vanzelfsprekende zaak". De toestand in het Midden-Oosts?, met name de gevolgen van de Egyp tisch-Israëlische oorlog, heeft gis teren de grootste plaats ingenomen op de agenda van de raad van minis ters van de Westeuropese Unie (de zes van de EEG plus Groot-Brittan- nië), die in Brussel was bijeen geko- De ministers waren het er wel over eens, dat, zoals de Franse staatsse cretaris van Buitenlandse Zaken Bet- tencourt het formuleerde, de harts tochten op het ogenblik nog te sterk meespraken, zodat men een onmid dellijke regeling nog niet kan ver wachten. Minister Luns heeft er zijn bezorgd heid over uitgesproken dat de Sow- jet-Unie van de huidige situatie ge bruik zou kunnen maken om de eco nomisch verzwakte Arabische re publiek (Egypte) en z]jn bondgeno ten te hulp te komen. In dat geval uiteraard de positie van de West- Europese landen verzwakt worden. Lord Chalfont, de Engelse verte genwoordiger, wees eveneens de in menging van de Sowjet-Unie in het conflict. Ook Groot-Brittannië hoopt op een regeling. Het verwacht, dat Frankrijk en met Engeland bijeen. Dat gebeurde tijdiens een ontbijt, dat op uitnodiging van de Duitsers in een Brussels hotel zou plaatsvnden. het de het Suezkanaal opgesloten schepen een mogelykheid zal worden gevonden. Dat het kanaal daarna weer zou wor den opengesteld, acht Londen niet direct waarschijnlijk. Nog andere punten passeerden de svue. Van Belgische en Luxemburg- zijde is verslag uitgebracht over het bezoek van de Poolse minister Rapacki. De Westduitse staatssecre taris van Buitenlandse Zaken Jahn *ak over de resultaten van de Duit- politiek tegenover de Oosteuropese landen. De Engelse minister wijdde aandacht aan Nigerië en aan de „ge vaarlijke toestand" daar. Ook andere Afrikaanse problemen kwamen ter tafel. Vanochtend besprak men de toe stand in Griekenland en daarna zouden de economische vraagstukken aan de orde komen. Vóór de zitting van de ministerraad kwamen de mi nisters (of hun vertegenwoordigers) van de vijf EEG-landen, zonder Boskoop gaat personeel werven buiten de randstad De Boskoopse boomkWekerijen zullen in hun personeelsgebrek trachten te voorzien door werving personeel in de werkloosheids- gebieden in ons land. Volgens het Gewestelijk Arbeidsbureau in Gouda er een vraag naar 50 tot 60 man. Directeur Hilarides meent, dat er mogelijkheden zyn vooral jongeren uit de akkerbouw, die in de eigen streek en in de eigen bedrijfstak weinig toekomst hebben, te werven voor de Boskoopse sierteelt. Vol gens hem is de huisvesting nog een probleem, maar de werknemersor ganisaties zijn onder de leden een actie gestart voor kosthuizen. Voor de migranten, die niet onder de jeugd-migratieregeling van het rijk vallen, is er een scholingsrege ling, die evenwel geen financiële te gemoetkomingen inhoudt. ADVERTENTIE Boulevard Zeekant 37 Scheveningen Vanaf 30 januari tot en met 29 februari speelt voor U Het Meteoor Kwartet Vera Love uit Amerika. Première Scheveningen. DANST VOOR U Souja Bare Geopend van 20.00 uur tot 3 uur 's TELEFOON 070—558400. ADVERTENTIE TILBURG ETEN VOOR NOORD SUMATRA Indonesië zet invoer van luxe artikelen stop De Indonesische regering heeft de invoer van luxe artikelen stopgezet in een nieuwe reeks soberheidsmaat regelen. De Indonesische minister van Voorlichting, Diah, zei na afloop van een kabinetszitting ten over staan van de pers dat tot de artike len waarvoor een invoerverbod geldt behoren: auto's die duurder zijn dan tweeduizend dollar, televi sietoestellen van 64 centimeter, dure radiotoestellen en platenspelers. Sinds november vorig jaar is er een hoge invoertoeslag van kracht ge weest op dergelijke weelde-artikelen Minister Diah maakte tevens bekend dat de wisselkoers voor imvoerreCht- berekeningen zal worden verhoogd van 130 tot 240 roepia per Ameri kaanse dollar, in overeenstemming met de jongste waardevermindering van de roepia ten opzichte van de dollar. Tegelijkertijd kondigde de bewinds man aan dat voor essentiële goede ren en artikelen, zoals rijst, meel, as falt, medicijnen en bespuitingsmldde- len voor de oogst, speciale verlaagde douanetarieven zullen gelden. Voor rijst zal het invoerrecht „byna nihil" zijn zo voegde de minister er aan toe. ADVERTENTIE Quick Up...'t is goed. Ko drinkt 't „Koning klant" (Van Franse correspondent) De minister van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk heeft in een brief aan de Bovag („Bond van automobiel-, garage- en aanver wante bedrijven") in Den Haag de bezwaren van deze organisatie on derschreven naar aanleiding van de televisie-uitzending van „Koning klant" op 24 oktober yan het vorig jaar. De VARA-programmamakers hebben eveneens een brief van de minister ontvangen, waarin zij er onder meer op aandringt by het ma ken van dit soort programma's voor de consument de grootste zorgvul digheid in acht te nemen In de bewuste televisieuitzending werd een kwartier lang aandacht be steed aan de produkten. die de „Al gemene Nederlandse automobilisten Club" (A.N.A.C.) op de markt brengt, terwyi voorts prijzen werden ge noemd en verkoopadressen van auto materialen, olie en benzine werden verstrekt. De Bovag diende na de uit zending een schriftelyke klacht in by de minister, omdat de bond van oor deel wat dat hierby de voorschrif ten met betrekking tot de reclame in de ether waren overtreden. 10.20 i 10.40 10.45 i 11.45 i Pipo de clown Nieuws Wereld op wielen: automobielnieuws Journaal en weerbericht Ja, nee, geen mening De knop; toneelstuk Gandhi 20 jaar geleden vermoord Laatste nieuws De bezetting Sluiting NEDERLAND 2 NTS 10.00 1 10.25 1 10.30 i Pipo de clown Nieuws Beelden uit de west Van gewest tot gewest De eenentwintigste eeuw (kleur) Journaal en weerbericht Dubbelsion (kleur) Denk-beeld (gesprek over de BB) Tweeduuster Laatste nieuws Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 Hilversum 2 Verbod geëist van „Bonnie and Clyde" De vroegere secretaris-generaal van de Gaullistische party het ka merlid Baumel, heeft in zyn rede, zonder de naam te noemen, het bod geëist van de Amerikaanse film over het gangsterpaar „Bonnie and Clyde", die hy als een apologie de misdaad karakteriseerde. Het heeft geen zin, aldus Baumel, or verontrusten over de toenemende jeugdcriminaliteit als we gelijk'tydig toelaten, dat het publiek aan een re demoralisatiecampagne met heerlyking van het geweld wordt derworpen. „Bonnie and Clyde" was reeds vóór de film in roulatie werd gebracht, in Frankryk beroemd door een ge- ïyknamig chanson, dat door Brigitte Bardot op de televisie in haar oude jaarsavondshow werd gezongen. Na dien werden echter, n.a.v. de moord op het 8-jarige Franse jongetje Em manuel Malliard, passages uit de film op bevel van de regering op de Fran se televisie verboden. Naby Marbella, in de omgeving aan de Spaanse zuidkust zal binnen kort een Europees Hollywood worden gebouwd dat de grootste studio's Europa zal omvatten. De bouwkosten bedragen ongeveer 4,3 miljoen dollar. Men hoopt het gehele project tegen het midden van 1969 gereed te heb ben. Er zullen drie films tegeiyk I worden opgenomen. Ruim 20 jaar geleden, in 1946. werden niet minder dan drie man aan het scenario gezet voor de film die Howard Hawks moest maken van de detectiveroman „The big sleep" van Raymond Chandler, die beschouwd wordt als de belangrijkste schryver in zyn genre, en in ieder geval als de voorloper van het „hardboi led" detectiveverhaal wordt be schouwd. Een van die scenario schrijvers was Nobelpryswinnaar William Faulkner. Hy en zyn twee collega's slaagden er noch tans niet in het verhaal van Chandler onbeschadigd aan re gisseur Hawks over te dragen, zoals vergelyking van de film met het verhaal (als Zwart Beertje uitgegeven onder het pseudoniem „Welterusten mr. Marlowe") leert. U zult er goed aan doen het boek (dat Chandler in 1939 schreef) te lezen, om te weten te komen wat er in de film (die toch een grote faam geniet) in code moest worden gebracht om acceptabel te worden geacht voor het bioscooppubliek. Gesprek met chirurg Barnard Belangwekkend was gisteren verder het Duitse interview met chirurg Barnard. Barnard maakte grote indruk, door de gewetensvolle manier waarop hy antwoord gaf op alle vragen, ook als zy onaangenaam waren, of als er alleen maar een weinig populair antwoord op kon volgen, zoals op de vraag hoe vaak hy zelf al het besluit had genomen alle machinerie waar mee een patiënt nog in een soort van leven werd gehouden, stop te zetten omdat er toch geen hoop was op genezing. Tien tot twaalf keer. antwoordde Bar nard. Ook de vraag hoe hy zyn keus zou bepalen als hy maar één hart had voor twee patiën ten. beantwoordde hij consciën tieus, zy het ongaarne, omdat hij dit een louter theoretisch ge val achtte. Maar in dat geval zou hy kiezen voor die man. die voor de maatschappij het meest te betekenen had. De volgende vraag, of hy zich dan niet in de plaats stelde van God, beant woordde hy met te zeggen dat medici voortdurend voor de moeilijke taak staan een keus te doen, ook als er byv. twee pa tiënten zyn voo één beschikbaar bed in een ziekenhuis. Een hoogst-intelligente man en als chirurg een integere realist! Hengeveld en v. Dijk De TROS kwam met een por tret van Gerard Hengeveld, waarin Louis van Dyk, de huis pianist van de TROS. een veel te grote rol vervulde. Als extra- inlas had Mary Schuurman een gesprek met een marineofficier over het zinken van de twee duikboten in de Middellandse Zee. Zy vroeg of hij het moge lijk achtte dat b.v. het Oostblok met een nieuw anti-duikboot wapen had geëxperimenteerd. Toen de marineofficier daarop met „nee" antwoordde, zei ze: „Jammer". Het was allemaal wel niet bo bedoeld, maar onhandig klonk het wel VOOR DINSDAG 30 JANUARI. KRO: 18.00 Stereo: Metropole-ork.: nentsmuz. 18.20 Uitz. van de bus. 19.45 Zoekend geloven: godsdien- namen). door Radio Kamerorkest, koor van de Nederl. Handel Vereniging en solisten. 21.10 Gesprekken op dinsdag: Interview met een schryver. 21.25 Lim burgs Symphonie Orkest en solistklas siek pianoconcert. 22.00 Kunst: cultu reel progr. 22.30 Nws. 22 40 Overweging. 22.45 De zingende kerk muzikale le zing. 23.00 Contekst: magazine waar in op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Zin: liedjesprogr. 23.55-24.00 Nws. Ililversum 2. 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Radiojour naal. 18.25 Promenade orkest zanpoli zaken. 19.30 Nws. 19.35 M.IJD.EM. Internationale klanken aan de Riviè- ra. 20.00 Hou je je aan ie i en woord. 2i h progr. 22.30 Nws. 22.40 NRU22 .55 Muz van nuz. (opn.). 23.56-24.00 Nws. VOOR WOENSDAG 31 JANUARI Hilversum 1. 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Pianorecital (gr.): mod. muz. 7.30 Nws 7.32 Act. 7.45 Klas sieke dansen (gr.). TROS: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.20 Lichte gr.muz. en praat- 9.10 Muz. uit Het Midden Oosten (II). 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de uit sementsprogr. I Van twaalf tot t 12.23 Wij van het land, prógr." Act. KRO; 12.00 twee: gevar. progr. (plm. het land,J- landbouwers; 12.27 Med tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.40 Act.; 13.15 Ondernemend). NCRV: 14.00 Stereo: Omroeporkest. Groot Omroepkoor en solist (opn.): mod. en klass. muz. 15.00 't Diner van Manus, hoorspel. 15.30 Stereo: Lichte gr.muz. 16.00 Nws. 16.02 Voor de Jeugd. 17.00 Alt en plano: volksmuz. 17.15 Recht op en neer. ca- baretprogr. 17.30 Stereo: Licht lnstr. ensemble. 17.50 Overheidsvoorl.Mens en samenleving. Een ultzendLng van het ministerie van C R M. over natuur bescherming. Hilversum 2. 298 m. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgfjm. 7.20 Soc. strljdl. 7.23 Lichte grmuz. (7.30-7.35 Van de voorpag.. persover zicht.) VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.20 Lichte gr.muz. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de huisvrouw.) 9.00 Ste- 11.40 Stereo: Gitaarrecital: hedendaag se muz. 12.00 Mod. orkestmuz. (gr.), 12.22 Voor het platteland. 12.27 Med. 13.00 Nws. 13.10 Act Mod. orkestmuz >rtret. 14.00 Vooi uc uuuc- StereoKamerorkest Piè- ter Hellendaal: oude muz. 15.40 Hobo en clavecimbel (opn.): mod. muz. 16.00 Nws. 16.02 Operetteklanken (gr.). 16.50 |r-- en solisten. 1720 Hilversum 3. 240 m. en FM. NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte voc muziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Mengelmu-: ze: nieuwe langspeelplaten. NRü11.00 Nws. 11.02 Operetteklanken. 12.30 Mu- VC-.yr"_Boetiek- Nws. 15.02 Arbeidsvitaminen: populair verzoekpla- tenprogr. 16.00 Nws. 16.02 Poptopnon- «*-"• ii va-iöx. gevar. platenprogr. voor automobilisten. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I li™:1135 Voor de ónderen. 50„£iP° .^e..cl°wn NTS: 19 00' het wereldge- overzicht. NTS:" 20.2o"UUltz. van^het Geref. Politiek Verbond. 20.30 Ultz Stichting Socutera 20.35 Inl informatie-rubriek. 21.00 De ^(Executive suite), speelfilm. Journaal. Nederland II NTS: 18.50 Pipo de clown. NTS: circus (co-prod. van de NDR en ae Zweedse TV). 19.53 Godsdienstig nrnn.t.if NTS: 20.00 Jour."'*"1 T-"T">^- ^0.20 Het Jubileum (Das Jiibilaumi ge filmd TV-spel. 20 45 Kijk op kunst. 21.25 De Amazone, doe. 21.55 Het Am sterdams Kunstmaand Orkest en zang- solist: operamuz. NTS: 22.15-22.20 Jn. ADVERTENTIE zemen zonder zorgen De zeem, die vensters werkelijk streeploos zeemt Reeds v.a. 3,95

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5