EIDSCH DAGBLAD V errassingsaam allen ran Y ietcong-gr oepen Citosa en WSM lei-, gaan fusie aan Onderhandelingen over bouw-c.a.o. vastgelopen JAMIN Tet"-bestand opgeheven SPEUREN NAAR DE „MINERVE" GAAT VOORT Kanonnen èn boter in de begroting van president Johnson CARAVAN RAI68 K U pgericht 1 maart 1860 DINSDAG 30 JANUARI 1968 No. 31493 )irecteur: E. A. E. van Dishoeck [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), 4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21607 De Vietcong heeft vannacht de nacht van het nieuwe laanjaar „Tet" verrassings- anvallen uitgevoerd op acht an de grootste agglomeraties Zuid-Vietnam en is daarmee en offensief begonnen dat de merikanen en Zuidvietname- »n slechts verwachtten tegen he Sanh en langs de gede- ïilitariseerde zone door de foordvietnamezen. De Zuidvietnamezen en Amerika- hebben hierop gereageerd door et „tet"-bestand van zesendertig dat eerder al voor de vijf ^ordelijke provincies was afgelast ►or het gehele land op te heffen en Amerikaanse woordvoerder in aigon zei dat voor het grootste deel Noord-Vietnam ook de bommen- te geen doorgang vindt. Volgens Amerikaanse bekend- akingen was de toestand vanimid- dinsdag (pl. tijd), ads volgt: ing: beschieting van de Ameri kaanse basis en van stadswijken waarbij materiële schade werd aan gericht en geringe verliezen aan mensenlevens zijn geleden. Aan de rand van de stad zijn straatge vechten geleverd. Op de Ameri- basis werden vijf vliegtui gen vernietigd en zeven bescha digd; Nha Trang: de Vietcong maakte zich korte tijd meester van het be stuurscentrum. het radiostation en het station. Uit de gevangenis wer den honderden gevangenen vrijge laten; Tan Canh, op vijf kilometer van Dak To in het centrale hoogland, was tijdelijk in handen van de Vietcong en staat voor tweederde in brand; Qoei Nonh. aan de kust: twee Viet- cong-eenheden slaagden erin de stad binnen te dringen die wordt verdedigd door Zuidkoreanen om zich naar men vermoedde aan te sluiten bij twee Vietcongba- taljons die zich al ondergronds in de stad bevinden. De Zuidkoreanen verdreven de aanvallers echter. Pleikoe: aangevallen door twee com pagnieën die erin slaagden het cen trum tijdelijk te bezetten en die tal loze gevangenen vrij lieten uit de gevangenis. Konitoem (provinciale hoofdstad)de Vietcong trekt zich na een mortier aanval en een treffen met re geringstroepen terug; Ban Me Touth (provinciale hoofd stad) beschieting hoofdkwartier van een Zuidvietnamese divisie en installaties; Bong Son (Amerikaanse Op 1 januari 1969 de Vietcong vernietigt bij aanval verscheidene hefschroefvliegtuigen. De landingsbaan van Khe Sang, de bedreigde vesting van het noord westen. werd vandaag getroffen door 'n Noordvietnamese raketaan- val. Men hoopte de baan binnen enkele uren weer in gebruik te kun nen nemen daar zij de enige mo gelijkheid op verbinding met de buitenwereld vormt. „San Antonio-formule" Amerika heeft gisteren te kennen gegeven dat het wellicht bereid is tot afkondiging van een pauze in de bombardementen op Noord-Vietnam, wanneer Hanoi belooft dat het zijn militaire activiteit in Zuid-Vietnam Yvonne Paul maakt geen schijn van kans meer ding Autobusdienstonderneming Cito- N.V. in Waddinxveen en de N.V. Westlandse Streekvervoermy WSM ln Den Haag gaan met ingang van 1 januari 1969 een fusie aan. Het personeel van beide bedrijven is gisteren van deze fusie op de hoog te gesteld. lirecteur van het nieuwe bedrijf wordt mr. W. Kuilman, directeur Ivan de WSM. Tot adjunct-direc teur is benoemd de heer J. G. Hooftman, algemeen bedrijfsleider van Citosa. De heer Hooft man blijft tevens belast met de leiding van de NV Autobusdienst Van Gog in Capelle a/d IJssel, die reeds eerder is samengegaan met Citosa. De huidige directeur van Citosa, de heer Je 11e Kok, zal in de loop van dit jaar met pensioen >e fusie is een gevolg van het stre- te komen tot een meer effi ciënte bedrijfsvoering van deze in het N.S.-concern samenwerkende vervoermaatschappijen. Deze sa mensmelting zal, zo werd door de directies van de beide onderne mingen meegedeeld, geen verande ring brengen in de positie van de werknemers. Het ligt in de bedoe ling het administratief en tech nisch personeel van de WSM on- !ukt WORDEN OP WEST-JAVA Drie leden van een Indonesische eligieuze sekte hebben tegenover de lolitie van. Bandoeng bekend, 48 per- in hun omgeving te hebben Vermoord omdat zy daartoe door een innerlijke stem" gedreven werden. )e drie mannen werden gearresteerd SpÜiadat bij de politie klachten waren >iirnengekomen over onverklaarbare Verdwijningen. WEERBERICHT Zuidwestelijke wind Het KNMI verwacht van heden- lot morgenavond: overwegend zwaar lewolkt met tijdelijk regen of mot iegen en zacht weer. Matige tot 'rachtige zuidwestelijke wind. (Opgemaakt om 11.40 uur) 31 JANUARI 1968 Zon op: 08.23 onder: 17.24. Maan op: 09.40. onder: 19.34. Hoogwater in Katwijk: 4.28 en 5.41. Laagwater: 0.21 en 12.42. „Ik begrijp niet wat er haar toe beweegt nu opnieuw naar mij toe te komen. De zaak is volkomen af gedaan Yvonne Paul maakt geen schijn van kans meer. Dat is een besluit van New York. Ik kan daar niets aan veranderen. Het spijt me". Dat zegt de Amerikaanse consul - generaal in Rotterdam, de heer S. P. Foster. Nadat ze vrijdag uit het Provinciaal ziekenhuis in Santpoort was ontslagen, trok Yvonne Paul re gelrecht naar het Amerikaanse con sulaat in Rotterdam, waar visum- aanvragen worden behandeld. Daar werd haar meegedeeld, dat in de situatie geen enkele verandering was gekomen en dat het geen zin meer heeft om op een verblijfsvergunning aan te dringen. Maar Yvonne Paul blijft volhou den. Gistermiddag bracht ze een vergeefs bezoek aan het Amerikaan se consulaat in Amsterdam, dat ech ter niets met visumaanvragen te ma ken heeft. Daarna ging ze wéér naar het consulaat in de Maasstad. Gis teren was ze ook even op Schiphol, maar ze schijnt er niet te bivak keren. Ze logeert in een Amsterdams hotel. Mej. Paul kan zich min of meer buiten vervolging achten, aan gezien de officier van Justitie in Yvonne Paul heeft zich gisteren parlem zijn dagvaarding die tegen even op Schiphol laten zien. Metlokaalvredebreuk op afgewend hoofd loopt ze hier Spphol was uitgebracht, heeft m- langs een KLM-employé. getrokken. der te brengen bij de Citosa in Waddinxveen. In de loop van dit jaar zullen alle bussen een gele kleur krijgen. Ook zal een nieuw embleem worden ingevoerd. De WSM heeft 218 man personeel en beschikt over 90 bussen. Voor Cito sa en Van Gog zijn deze cijfers resp. 150 en 60 en 55 en 40. dan niet zal opvoeren. Het State De partment (Buitenlandse Zaken) ver klaarde dat zoiets in overeenstem ming zou zijn met president John sons voorwaarden voor onderhande lingen, door hem op 29 september in San Antonio. Texas, vermeld en sindsdien bekend geworden als „de San Antonio-formule". De mogelijkheid van een verzach ting van het Amerikaanse standpunt kwam ter sprake toen de pas benoemde minister van Defensie Clark Clifford vorige week donder dag voor de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen liet doorschemeren, dat de regering be reid zou kunnen zyn het huidige peil van de Noordvietnamese militaire ac tiviteit maar niet meer te ac cepteren in ruil voor stopzetting der bombardementen. Clifford zei dat als er vredesonderhandelingen worden gehouden. Noord-Vietnams militaire activiteit in Zuid-Vietnam „naar ik aanneem zal voortduren tot er over eenstemming is bereikt over een staakt-het-vuren". Hij nam tevens aan dat Noord-Vietnam een „norma le" hoeveelheid goederen, munitie en manschappen naar het zuiden zou blijven overbrengen. Deze formule ring is volgens de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken, McCloskey, „zeker in overeen stemming met de San Antonio-for mule". Hij vestigde er evenwel de aandacht op dat Clifford, die pas in maart zijn ministerspost offi cieel gaat bekleden, slechts ant woordde op een vraag tijdens een „hearing" over zyn benoeming en geen formele of diplomatieke verkla ring aflegde. Vliegtuigen en schepen, die deelne men aan de speurtocht naar de ver dwenen Franse onderzeeër „Mi nerve" hebben gisteren op de bodem van de Middellandse Zee een onge ïdentificeerd voorwerp mogelijk een scheepswrak waargenomen. Vol gens een marinewoordvoerder ligt het voorwerp ongeveer vijf km ten zuidoosten van het eiland Porquerol- les op 125 tot 200 meter diepte. Uit sonarpeil'cigen bleek, dat het een me talen voorwerp was, maar over vorm of grootte kon nog niets worden gezegd. De Amerikanen hebben besloten het speciale reddingsschip voor on derzeeërs, de „Petrel", die in de buurt van Gibraltar vaart, aan de op sporing van de Franse onderzeeër te laten deelnemen. De Petrel was on derweg naar Cyprus, waar naar de vermiste Israëlische onderzeeër Da kar wordt gezocht. Voor de beman ning van de Dakar bestaat geen hoop Voorts bevindt zich de Franse „SP 300", een onderzoekingsonderzeeër van Jacques-Yves Cousteau, aan boord van een schip, dat van 'Mar seille naar Porquerolles onderweg is. Cousteau is per vliegtuig uit Parijs aangekomen om de SP300 te verge zellen en acht zeer bekwame duikers zijn ook aan boord van het schip dat de SP300 vervoert. De SP300 kan twee mannen tot een diepte van 400 meter brengen. Twee torpedobootjagers ploegden gisteren door de zware zee voor de kust van Cyprus op zoek naar een radioboei. die mogelijk afkomstig is van de vermiste Israëlische duikboot „Dakar", aldus het marine hoofdkwartier in Haifa. De boei, die radiosignalen uitzendt op dezelfde golflengte als die van de boeien van de Dakar, werdzondagavond voor het laatst gehoord. De signalen wer den sinds zaterdagavond opgevangen, maar zij waren te kort en werden te vaak onderbroken om de juiste posi tie van de boei te bepalen. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De onderhandelingen over de nieuwe c.a.o. voor het bouw bedrijf zijn gisteren door de werknemersvertegenwoordigers afgebroken. „Over matiging van hun voorstellen was met de werknemers niet te praten", zo motiveerden de werkgevers het breekpunt van het nauwelijks op gang gekomen overleg. Bij de c.a.o. voor de bouwnijverheid zijn een kwart miljoen werk nemers betrokken. De c.a.o. loopt 1 maart af. W er knemers: 5,5 procent De werknemersbonden verlangden een loonsverhoging van 5,5 procent. Zij toonden zich bereid een procent daarvan te besteden aan investe- ringsloon. Voorts wensten de werk nemers met ingang van 1 maart ar beidstijdverkorting (tot 42,5 uur per week) van een half uur per dag, uit kering van 100 procent bij regen verlet (voor vorstverlet geldt al 100 procent), verhoging van de wacht gelduitkering van 80 tot 90 procent van het loon en uitbreiding van de vakantie met één dag. Gezien de huidige economische omstandighe den in het algemeen en de wens tot matiging hebben de werkgevers de ze voorstellen als „exorbitant" aan gemerkt. Werkgevers: 3 a 3,5 procent De werkgevers boden een verbete ring van. de lonen aan die gelijke tred houdt met de styging van de kosten van het levensonderhoud (3 a 3,5 procent), een arbeidstijdver korting van een kwartier per dag met ingang van 1 september aan staande, uitbreiding van het aantal vakantiedagen met één dag en een belangrijke verbetering van de pen sioenrechten in de toekomst. Met deze voorstellen zijn volgens de „Raad van bestuur bouwbedrijf" zodanige loonkosten gemoeid, dat deze onder de huidige omstandighe den als maximaal moeten worden beschouwd. De bonden menen dat de voorstel len van de werkgevers neerkomen op een aantasting van de reële koop kracht van de werknemers in het bouwbedrijf en geen uitgangspunt bieden voor een aanvaardbare c.a.o. Ze vinden de voorstellen dan ook geen basis voor het voortzetten van de onderhandelingen. Het wordt in werknemerskringen vrijwel onmogelijk geacht dat na het nv'dukken van het overleg over de c.a.o. voor het bouwbedrijf bin- 9«nkort het overleg zal worden ge opend over een reeks andere c.a.o.'s zoals die voor de schilder (33.000), de timmerfabrieken (5700) en het baggerbedrijf (5.000), die op 1 april aflopen. Verwacht wordt dat de on derhandelingen over de c.a.o. voor de stukadoors (8.000), die op I maart afloopt en waarover vandaag een eerste gesprek zou worden ge voerd, hangende de moeilijkheden over de bouw-c.a.o. zullen worden opgeschort. In deze bedrijfstak had den de werknemers reeds voorstel len gedaan, die overeenkomen met die in de bouw. (Van onze correspondent in Washington) President Johnson is van mening, dat Amerika zich kanonnen èn boter kan permitteren. Dit is de stellige in druk, die de nieuwe begroting van 186.1 miljard dollar maakt. Aan de eene kant vraagt de president 76.7 miljard voor militaire uitgaven (26.3 miljard voor Vietnam), maar daar naast wil hij voor armoedebestrijding en andere sociale maatregelen ruim drie miljard meer hebben dan vorig jaar. Voor huizenbouw en verbete ring van de grote steden wil hy meer geld, evenals voor misdaadbestrij ding. En bovendien hoopt hij van het parlement toestemming te krijgen 351 miljoen dollar (251 meer dan het vorige fiscale jaar) uit te geven aan subsidie bij het ontwerpen van het supersonische vliegtuig van de toe komst, dat 2000 mijl per uur zal moe ten kunnen vliegen. Op spaarzame parlementariërs die al lange tijd roepen dat Johnson de tering naar de nering moet zetten en een paar van zijn lievelingsprojec ten in de ijskast moet zetten zolang de strijd in Vietnam voortduurt, heeft de begroting geen goede indruk gemaakt. Gisteren was te horen, dat er heel wat geknabbeld zal worden van deze begroting voordat het con gres zijn goedkeuring zal geven. En zolang het Huis van Afgevaardigden het gevoel heeft, dat de president niet de nodige zuinigheid betracht, zal er niet veel komen van het rege ringsvoorstel om de belastingen met tien procent te verhogen. En op deze verhoging is de begroting ten dele gebaseerd. Zonder de tien procent extra-belastinginkomsten gaat het deficit in het begrotingsjaar 1968 melyk een kleine 23 miljard belopen en in 1969 een kleine 21 miljard, te korten die geen president zyn volk parlement zal durven voorleggen, Vervolg op pagina 2 Lugubere vondst op Amerikaanse gevangenisboerderij Bij graafwerkzaamheden op het terrein van een gevangenisboerderij bij Little Rock, in de Amerikaanse staat Arkansas, zijn gisteren drie do den gevonden. Al enige tijd deden verhalen de ronde dat bewakers ge vangenen uit de weg zouden ruimen en hen dan als „ontsnapt" te boek stellen. De lugubere vondsf werd gedaan door een groep gevangenen die met de bouw van een varkensstal zijn be last. De stoffelijke resten waren ver minkt en lagen in ruwe houten kis ten. Aanvankelijk zouden de autori teiten morgen beginnen met eei derzoek naar de juistheid van d< halen. Dit had de inspecteur van het gevangeniswezen in de staat Arkan sas, Murton, juist bekendgemaakt, Hy is onderdirecteur geweest van een andere gevangenisboerderij, bij Tuc ker in dezelfde staat. Ook daar de den verhalen de ronde over geweld daden en corruptie. Een onderzoek van de staatspolitie bevestigde de juistheid van deze verhalen. Prinses Beatrix viert morgen haar dertigste verjaardag. (Foto Max Koot) ADVERTENTIE Vrij-dan de caravan! Caravans, vouwwagens, bagagewagens «i toebehoren uit 12 landen 27 JAN. TM 4 FEBR. ADVERTENTIE ©ucJ Uit het Leidsch Dagblad van 30 Januari 1868: (Advertentie Heden is al hier gearriveerd B. M. Appel met een partij geleerde goud vinken uit Saksen, bij H. Schuurink, Trasmolen, Nieu wen Rijn. Wij ontvingen van geachte zijden 2 brieven, waarin wordt geklaagd over de wijze waar op in den Schouwburg de plaatsen worden afgegeven. De concierge is schijnbaar de schuldige, die de goede plaat sen der loges en baignoires opkoopt De inzenders verlan gen dat de directie van den schouwburg maatregelen zal nemen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1