LEIDSCEri DAGBLAD Onvruchtbaar beraad de Veiligheidsraad m K.V.P.-radicaal dreigt met initiatief-voorstel „Harry, ze naar stuur huis99 JAMIN Twaalf doden in de beruchte ertsmijn Mathilde (Lengede) Inbraken juwelier opgelost (9ucJ Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 27 JANUARI 1968 No. 31493 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singe] 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Het Internationale Rode Kruis in Genève is in contact ge veest met het Noordkoreaanse Rode Kruis inzake het lot en de lehandeling van de 83 bemanningsleden van het Amerikaanse rerkenningsschip „Pueblo", dat door de Noordkoreanen is opge- iracht. Eerder was bekend geworden, dat het Amerikaanse mi- jisterie van Buitenlandse Zaken het Rode Kruis zeer dringend lad verzocht tussen beide te komen en de vrijlating van de Lmerikanen te bewerkstelligen. De woordvoerder van het mi- listerie, McCloskey, verklaarde gisteren met nadruk, dat een ventueel proces tegen de mannen „een welbewuste vererge- ing van een reeds ernstige situatie" zou betekenen. Hij zei dit Is commentaar op een Noordkoreaans bericht, dat „misda- igers, die de Noordkoreaanse souvereiniteit schenden, gestraft ienen te worden". De Amerikaanse minister van Bui- «nlandse Zaken, Rusk, noemde de nbeslagneming van de „Pueblo" gis teren een „schandelijke daad van pi- aterij in voole zee". Over de Noord- nse berichten inzake bestraf- ng zei hij: „Zij hebben geen enkele lisdaad begaan. Ze bevonden zich de internationale wateren en had- a het recht daar te zijn". Intus- i is officieel in Washington me egedeeld, dat de Sowjet-Unie het reede verzoek om goede diensten in m van bemiddeling ten behoe- de vrijlating der bemanning eeft afgewezen. Amerika's ambassadeur bij de Ver- ïigde Naties Goldberg, betoogde istermiddag in een spoedzitting van veiligheidsraad dat Noord-Korea )wel door het kapen van de irPue- als door de verhevigde stroom terreurdaden en bestandschen- ingen van de laatste tijd een gevaar de vrede is. De veiligheidsraad volgens Goldberg snel en effec- ef moeten handelen om de Pueblo srug be krijgen en het bestand in te herstellen. De plaatsvervan- ende ambassadeur van de Sowjet- Morozow, zag dit echter an- ers. De spanningen in Korea komen WEERBERICHT Horgen kouder ïn gure buien Van onze weerkundige medewerker) Zachte lucht werd vanmorgen aan- evoerd met een temperatuur van 7 ot 9 graden. In de komende nacht il ons weer een koufront passeren, aarbij de wind naar noordwest iimt. Morgen zal het ongeveer 4 a graden kouder zjjn dan vandaag en ok zijn er dan weer gure buien te erwachten, die plaatselijk van hagel natte sneeuw vergezeld kunnen n. Het hogedrukccntrum westelijk i Ierland wordt nu flink aange- ist door een stormdepressie, die van Island naar Scandinavië trekt. De gaat langs de kust tot storm- chtig toenemen. Door de grote trek depressies langs IJsland via candinavië naar Rusland, kan de Irenge vorst in Noord-Rusland en inland met meer dan 20 graden orst voorlopig geen uitweg vinden :e richting. In de nacht van ïorgen op maandag kan tijdens op laringen in het binnenland wat chte vorst voorkomen, maar daar lijft het bij. Het is niet uitgesloten, at de stormdepressie voor de Noorse list het weer tijdens de schaatskam- loenschappen in Oslo ook wat on- nnstig gaat beïnvloeden. 28 JANUARI 1968 on op: 08.27; onder 17.19 uur. laan op: 08.27; onder: 15.22 uur. 29 JANUARI Dit nummer bestaat uit 20 pagina's van Zuid-Korea, aldus de Rus en het debat in de Veiligheidsraad werd door de Amerikanen alleen maar ge bruikt om „de aandacht vam hun agresseive politiek af te leiden". Goldberg gaf een minutieuze uiteen zetting vam het incident met de Pue blo, nadat de kwestie ondanks tegen stemmen van de Sowjet-Unie, Hon- garye en Algerije op de agenda van de Veiligheidsraad W; Volgens het Noordkoreaanse persbureau toont deze foto de ge vangenneming van de officieren en manschappen van het Ame rikaanse verkenningsschip „Pue blo", nadat het was opgebracht door Noordkoreaanse patrouille vaartuigen. Volgens de ambassaeur die tweee i kaarten aan zijn mede-gedelegeer den toonde bleek uit de opgevangen radioboodschappen der Noordkore aanse schepen dat de Publeo met op zet werd aangevallen, ondanks het feit dat de Noordkoreanen heel goed wisten dat het schip buiten de ter ritoriale wateren voer. Goldberg noemde de actie dan ook „opzet telijke en bewuste agressie". Boven dien weidde hij uit over de toene ming van terreurdaden en bestands- standschendingen door de Noord koreanen en betoogde dat de Ver. Staten zich tegenover al deze pro vocaties zeer ingehouden en voor zichtig hebben gedragen. Morozow vond dat niet. Oproepen van reservisten, dreigende manoeu vres van marine en luchtmacht be schouwde hij niet als ingehouden en voorzichtige actie. Bovendien zei hij, dat volgens zyn gegevens de Ameri kanen en hun Zuidkoreaanse vrien den de schuldigen waren aan een enorm aantal bestandsschendingen waarvan hij als totaal meer dan 5200 noemde. In Noord-Korea zijn geen buitenlandse bases en bereidt niemand zich voor op de oorlog, al dus Morozow, die beweerde dat de Amerikanen in Zuid-Korea hun mili taire macht steeds versterken, en permanente bases bouwen etc. Als dreigend gevaar noemde hij verder de mogelijkheid van een nieuw pact namelijk tussen Amerika, Japan en Zuid-Korea, hetgeen een nieuw agres sief militair blok zou zijn. Over de Pueblo tenslotte zei Morozow rela tief weinig. Er was volgens hem geen twyfel aan dat het schip de territoriale wateren van Noord-Korea had geschonden en als bewijs voer de hij de bekentenis aan van de commandant van de Pueblo. Bucher de Amerikanen wyzen deze van de hand en zeggen dat de bekente nis kennelk niet door een Ameri kaan werd opgesteld en dat Buchers stem door de Noorkoreaanse radio niet herkenbaar was). „Snel en effectief' Het debat, dat vanochtend New- yorkse tijd zou worden voortgezet, dus niet al te vruchtbaar. Niet alleen omdat de Russen en Ameri kanen elkaar zo in de haren vlogen, r ook omdat er eigenlijk niets concreets op tafel werd gelegd. Am bassadeur Goldberg zei weliswaar, dat de raad snel en effectief moest handelen, maar over het wat en hoe liet hjj zich niet uit. In de wandel gangen der Verenigde Naties wordt gesproken over een verzoenende bemiddelingsactie door Thant of een door hem aan te wijzen bemidde laar, maar of Noord-Korea, dat geen lid is van de volkerenorganisatie en ten tijde van de Koreaanse crisis zelfs als agressor veroordeeld werd, oren zal hebben naar VN.bemidde- ling is zeer de vraag. enquetes (Van onze Haagse correspondent) Na een gesprek met functionaris sen van de PTT in Den Haag heeft de VARA gisteren besloten de tv- enquête te staken. Zoals men weet dreigde door de grote belangstelling het telefoonverkeer te worden ver lamd. Ook nadat de VARA tot sprei ding van nummers was overgegaan, was het vorige week in Rotterdam voorgekomen, dat gedurende enige tijd door overbelasting politie en brandweer niet konden worden be reikt. Het ging hier om een vraag, die tijdens de actualiteitenrubriek „Ach ter het Nieuws" werd gesteld en waarop de kijkers diezelfde avond met „ja" of „nee" moesten antwoor den. Het resultaat werd dan aan het einde van de avond meegedeeld. Hoe wel men van de zijde van de VARA de argumenten van de PTT door slaggevend achtte, blijft men toch zoeken naar een andere opzet. Een door mensenhand veroorzaakte onderaardse explosie heeft gisteren het leven geëist van twaalf arbeiders in de beruchte ertsmijn Mathilde, waar zich minder dan vijf jaar ge leden eveneens een ramp voltrok. De directie van de mijn verklaarde, dat de slachtoffers werden verplet terd door vallend gesteente, dat los liet nadat een springstofploeg vrij dagochtend om 10.10 uur een stuk onderaardse rots opblies. Hondse vorm van ontslag (Zie verder pag. 8) STAKINGSRECHT MOET WORDEN GEREGELD (Van onze parlementaire redactie) Het radicale KVP-kamerlid, dr. T. E. E. van Schaik, heeft gisteren met grote nadruk zijn dreigement herhaald, dat hij met een initiatief-voorstel tot regeling van het stakingsrecht zou komen als de regering daartoe dit parlementaire jaar geen voorstel indient» De heer Van Schaik, die sprak op een persbijeenkomst in Den Haag, herinnerde er aan dat de KVP-ra- dioaal Van Doorn bij de behande ling van de begroting van justitie in de Tweede Kamer namens hem ook al met een initiatiefvoorstel heeft ge zwaaid. De heer Van Doorn kreeg toen de steun van de socialistische afgevaardigde mevrouw Singer-Dek- ker. De heer Van Schaik zei in een nadere toelichting zich de mogelijke politieke gevolgen van zo'n voorstel voor de KVP en voor het kabinet-De Jong volkomen bewust te zijn. „Ik ben alleen geen dwingeland", zo voegde hij eraan toe, „die valt over oppervlakteverschillen. Maar dit de regeling van het stakingsrecht, een zaak die al acht jaar sleept is een diepteverschil". Lang genoeg De heer Van Schaik bleek niet zo gerust te zijn over de toezegging van minister Polak (justitie) aan de Tweede Kamer, dat hij zo snel mo gelijk met een regeling zal komen. „Er moet nu wat gebeuren", aldus de heer Van Schaik, „De zaak heeft lang genoeg op de programma's van politieke partijen gestaan". Dr. Van Schaik, die juridisch advi seur is van het Nederlands Katholiek Vakverbond, wil eventueel het voor ontwerp overnemen, dat het kabi- net-Cals had klaarliggen. De vakbe weging staat volgens hem voor 95 procent achter dat ontwerp, dat is door de toenmalige minis- Justitie, de socialist, prof. Samkalden. „Ik hoef het my niet moeilyk te maken", aldus dr. Van Schaik, „Ik neem gewoon dat maak er een memorie by en ben klaar". Gezin op het nippertje uit brandende woonwagen (Van onze Roermondse correspondent) Vader en moeder Terlinden, vier van hun eigen kinderen en drie pleeg kinderen zyn in de nacht van don derdag op vrydag dakloos geworden, doordat hun woonwagen gepar keerd aan de Hertogenlaan in Vaals tot de grond toe afbrandde. Al le negen konden zich op het nipper tje bytyds in veiligheid brengen na dat een hondje alarm sloeg door aan de dekens van de badden te trekken. Blootsvoets en in nachtkledij ren de de familie de straat op. Al hun bezittingen waren door het vuur ver loren. Een gedeelte van het gezin Terlin den heeft die verdere nacht by bur gemeester Maenen van Vaals door gebracht, een ander vond tydeiyk on derdak by een Amerikaanse Af cent- familie. Onder het Afcentpersoneel in Zuid-Limburg zijn gisteren haas tig met de hand gemaakte vlugschrif ten verspreid om hulp voor de be rooide Terlindens te vragen. De ac tie wordt gevoerd door de Ameri kaanse verzorgingscompagnie. S.E.R.-advies Hy besloot: „Als de partyen elkaar nog voor het zomerreces vinden, ben ik er bly om. Ik ben niet uit op breken maar op bouwen maar dan wil ik het wel graag zien". De SER is op het ogenblik in op dracht van minister Polak bezig aan een advies over de regeling van het stakingsrecht. Dat advies wordt binnenkort verwacht. (Van onze Arnhemse correspondent) Zo'n schandalige behandeling van werknemers by het sluiten van een bedrijf heb ik nog nooit meegemaakt. Het lykt de zaak-Van Heyst in het klein wel". Dit zegt de directeur van het Gewestelyk Arbeidsbureau in De Steeg, naar aanleiding van het feit, dat zoals nu pas bekend is gewor den vorige week alle 19 werkne mers van de N.V. Galvano techni sche industrie Groothedde in Dieren, naar huis zyn gestuurd. Op de deur van de bedryfsleider, de heer Men ger, was een briefje geprikt door de jongste directeur, de heer G. Klein Soetebier, waarvan de inhoud luidde: „Harry, stuur iedereen naar huis. We gaan niet langer door. Vandaag wordt er faillissement aangevraagd en wordt contact opgenomen met het arbeidsbureau. Guus". Ook voor bedryfsleider Harry Men ger kwam dit ontslag als een donder slag by heldere hemel. Het ging de laatste tyd minder goed met het be- ISRAEL MIST ONDERZEEER De Israëlische onderzeeër „Dakar" wordt ter hoogte van de zuidoostelij ke kust van Cyprus vermist en Brit se vliegtuigen van bases op Cyprus zijn op verzoek van de Israëlische re gering aan het zoeken gegaan, aldus maakte het ministerie van Defensie in Londen gisteravond bekend. Het schip meet 1280 ton en werd in november 1964 van Engeland overge nomen. Behalve de Dakar heeft Is raël nog drie onderzeeboten. De „Dakar" liep in 1945 van sta pel en werd toen onder de naam „Totem" in dienst gesteld. De nor male bezettingsgraad bedraagt 65 man. Van de bodem werd sinds gis terochtend 11 uur niets meer verno- dryf, maar er was geen enkele reden voor de veronderstelling dat het be- dryf zou worden gesloten. Een woord voerder van de vakbond zei: „Honds is het, dat een directie op deze wyze het ontslag heeft aangekondigd. Het is een duideiyk gebrek aan verant- woordelykheid, die alle proporties te buiten gaat. Ze hadden zelf de moed moeten opbrengen om het personeel van het ontslag in kennis te stellen' Het zal volgens een mededeling van het Arbeidsbureau niet gemak- kelyk zyn om de ontslagen werkne mers elders onder te brengen. Op het ogenblik staan In het bureau in De Steeg 430 werklozen ingeschreven. Voor ambachtslieden is er mogelyk nog een plaats te vinden. ADVERTENTIE BREESTRAAT 173 BIJZONDERE AANBIEDINGEN. Een in opdracht van de Suri- regering gemaakte offi ciële luchtopname van het door Guyanese politiemannen bezette Surinaamse werkkamp aan Oronoque-rivier in het westen van Suriname. De cirkels geven de Guyanese politiemannen aan. Overigens heeft een ivoordvoer- der van het kabinet van de vice- minister-president in Den Haag medegedeeld, dat er geen sprake is van een uitzetting van 2000 Guyanese arbeiders uit Suriname. Premier Pengel van Suriname heeft in zijn radio- en televisie toespraak van 22 januari alleen de uitwijzing van daarvoor in aanmerking komende Guyanezen aangekondigd. dat drie van de slachtoffers leden van de springstofploeg waren. De negen andere arbeiders zaten juist in de buurt te schaften. De ongeveer 35 andere mynwer- kers, die zich op het moment in de myn bevonden, konden ongedeerd ontsnappen. Waarom de arbeiders zo dicht bij de plek waren gebleven waar de ex plosie werd veroorzaakt, is niet dui- delyk. Het openbaar ministerie stelt een onderzoek in. Een vroegere ramp in deze myn, die ten zuidoosten van Hannover in de buurt van de Oostduitse grens ligt, werd in oktober 1963 met grote span ning in de hele wereld gevolgd: 29 mynwerkers werden toen gedood, maar 14 anderen konden op drama tische wyze gered worden. Elf van hen waren twee weken levend be graven alvorens zy konden worden gered. De ramp in 1963 werd veroor zaakt door het breken van een dam van een stuwmeer, waardoor de Ma thilde werd overstroomd. De werk zaamheden in de myn hebben toen maanden stil gelegen. De meeste van de toen geredde mynwerkers bleven in dienst. Geen van hen bevond zich echter onder de slachtoffers van vandaag. De mijn is het eigendom van de Useder Hüt- te A.G., die gedeeltelyk in regerings handen is. IN HEERLEN (Van onze Roermondse correspondent) Een 24-Jarige Duitser uit Keulen heeft vermoedeiyk beide inbraken by juwelier P. van Sloun in Heerlen (op 3 en 25 Januari) gepleegd. In to taal werden juwelen voor meer dan een ton in één maand uit de zaak in het Heerlense winkelcentrum ge roofd Een snelle actie van de hele Limburgse politie na de laatste dief stal zette de Heerlense politie op het spoor naar Keulen. De dader liep in de armen van twee Duitse recher cheurs op het moment, dat hy de bult uit Heerlen van zyn huis naar zyn auto bracht. Zyn achttienjarige vrouw wordt van medeplichtigheid verdacht. De man heeft onmiddeliyk de in braak van deze week bekend. Hy biyft evenwel ontkennen de inbraak op 3 januari ook te hebben gepleegd. Toch heeft de politie tussen de teruggevonden buit een vyftal van die inbraak afkomstige juwelen ont dekt. De vrouw Is inmiddels weer op vrije voeten gesteld, zy heeft nog een blanco strafhjst en het openbaar mi nisterie heeft voorlopig voor haar medeplichtigheid nog geen schyn van bewys kunnen leveren. ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad vail J f 28 Januari: i De aandacht der politie wordt gevestigd op het weder zich vertoonend bedelen langs de straat 's Zondagsmor gen worden de voorbijgangers op de Aalmarkt vervolgd door eene vrouw met drie kinde ren, terwijl verleden Zondag een jongen die op den Stillen Rijn bedelde, zich niet ont zag om 2 heeren, die hem niets gaven, met een sneeuw bal te werpen. Bij de veiling, den 25 Jan. 1868 ten overstaan van den Notaris Mr. H. Obreen te Ley- den gehouden is in bod ge komen: Een Heerenhuis en erf aan de Noordzijde van de Haarlemmerstraat, Wijk VI, i no. 395 (thans no. 82) op t f3700. t

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1