EDERLAND DICHTSTBEVOLKTE ARAVANLAND /AN EUROPA J Caravannen: ideale sport voor individualisten lJ. RAI Naar de sneeuw met de kampeerwagen DAG 26 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD Zaterdagochtend a.s. om half elf zal de voorzitter van de ANWB, ir. F, H. van r Linde Sprankhuizen, in het met planten en bloemen in zomerse vakantie- smming gebrachte RAI-gebouw te Amsterdam de „Caravan/RAI" openen, jaarlijkse internationale caravantentoonstelling, die tot en met zondag 4 fe- uari zo'n 70.000 bezoekers hoopt te trekken. Nog nooit heeft het publiek zo'n verscheidenheid aan auto's onder één dak bij- n kunnen zien. Deze grootste Caravan/RAI tot-nog-toe telt 400 wagens van 82 rschillende merken uit negen landen. Vergeleken met vorig jaar is het aanbod st 22% gestegen. De totale waarde van de op de Caravan/RAI te exposeren wagens bedraagt ca. 3,5 miljoen. Dat is maar een klein deel van het bedrag, dat het Nederlandse pu- iek dit jaar voor de aankoop van caravans en vouwwagens zal uitgeven: meer in f60 miljoen. Want voor 1968 wordt een verkoop van 15.000 caravans ver- icht .aravan a/vans in alle maten, model- en prijzen. Afgezien van de ve- i et (nieuwe typen en de technische uit beteringen die op de Caravan/ worden gebracht, is het groot del nieuws van de tentoonstelling a'sl prijsdaling. De waardedaling en. n het Britse pond heeft tot ge- gehad dat de Engelse cara- 'lis (20 van de totale caravan - port) in prijs zijn gedaald. Wel kt mede als gevolg hiervan zijn prijzen over de gehele linie ge- ft. Over het geheel genomen is gemiddelde prijs van de op de 29-ravan/RAI geëxposeerde model- 264 28- verrijdbare vakantiehuisjes, kam peerauto's en bagagewagens, telt de tentoonstelling 35 stands met caravanonderdelen en -accessoires en 24 stands op het gebied van kampeertechnische en toeristische voorlichting. De ontwikkeling bij de caravans gaat duidelijk in de richting van grotere en comfortabele wagens. Dit is duidelijk een gevolg van de tendens in de autowereld. Immers het toenemend aantal grotere ty pen auto's op de weg maakt het mogelijk grotere en dus zwaardere caravans te bouwen. En omdat het pubüek kennelijk steeds meer geld over heeft voor zijn vrijetijdsbe- etti D11 echter iets hoger dan die van 3$ t vorige jaar. Dit wordt veroor- ier akt door de vraag naar comfor- 3® beier en luxueuzer ingerichte igens en naar wagens van gro- :ei 'e lengte. foi De tentoonstellingsbezoeker kan 95 n keuze maken uit bagage-aan- f(J .ngers vanaf f 460, tent- of vouw- lO igens vanaf f 1900 en caravans n f 3500 tot f 25.000. Wie een - mpeeraut-o prefereert vindt ne- Roln typen in de RAI, waarvan de 'hul fcdkoopste echter rond de f 20.000 Kt. Naast tentwagens, caravans. Hl/ de f oio's Foto boven rechts: Welgeteld 396 caravans staan er 1 het R.A.I.-gebouw opgesteld. Wo</ nooit is de keuze zo groot sail eiüeesi. De exposanten zijn pe:oopvol gestemd: zij verwach- jW dit jaar 15.000 wagens te ooi trkopen. 3-^Foto links: iin-'re/c in koffie? Even stoppen. 'n Fijn plekje zoeken op en mooi parkeerplaatsje. De uur aravanner is een vrij en on- tfhankelijk mens. g%Foto rechts beneden: ?ejHef de caravan naar de winter - Vort. Steeds meer kampeer wagens zijn uitgerust voor ge snik in de winter, zoals deze Joegoslavische Adria. die gezien :ooipe lengte (4,5 meter) en af perking gunstig in prijs ligt (ƒ6995,—/. J steding, vinden deze grotere wa gens niet alleen aftrek,5 maar blijkt de koper ook graag bereid extra te betalen voor comfort en luxe. Voor vele, en misschien wel voor de meeste caravanners heeft een vakantie per caravan weinig meer te maken met kamperen. Men wil zich niet meer behelpen met primitieve middelen. De ont wikkeling van de techniek maakt het trouwens mogelijk om zich met comfort te omringen. Waar om water uit. een jerrycan tappen als men .een watertank onder druk kan zette» en de kraan boven de gootsteen kan gebruiken als thuis? Waarom knoeien met een emmer water als men een opklapbare wastafel kan monteren? Waarom lauwe dranken drinken als er han dige koelkastjes bestaan? Waarom vroeg naar bed als er een hoekje vrij is om een klein tv-ontvanger- tje te plaatsen? Voor wie dit al les wil en wie er bovendien geld voor heeft is caravannen geen kamperen meer. Nederland telt op dit ogenblik 72.000 caravans (één caravan op iedere 24 personenauto's). Ver wacht wordt, dat dit aantal in 1970 de 100.000 zal passeren. Wie zich een caravan aanschaft, dient daar bij wel te bedenken, dat ons land arm is aan recreatiegebieden en men zelfs voor weekenditochtjes al gauw op het buitenland is aangewe zen. De kampeerorganisaties kun nen weliswaar voorrekenen, dat Nederland nog kampeerruimte ge noeg heeft, maar die ruimte be vindt zich dan meestal in gebieden, die voor de meesten onaantrekke lijk zijn. De Caravan/RAI brengt voor de liefhebber veel nieuws. De nieuwe merken zullen zeker de aandacht trekken en wij geven het Joegosla vische produkt Adria, dat tegen aantrekkelijke prijs en uitvoering op de Nederlandse markt is geko men, een goede kans op succes. De meest opvallende tendens in de technische ontwikkeling is de komst van de twee-assers (beide in het midden van de wagen ge plaatst) hetgeen een gevolg is van de drang om de caravans langer te maken, zelfs tot 6 meter lengte toe. De Duitsers gaan hierbij voor op: de twee-asser van Wilk heeft navolging gekregen bij de merken Weiet-Bummler, Erika, Tabbert en Lely. Bij vrijwel alle merken is grote aandacht geschonken aan de weg- ligging van de kampeerwagens. De toenemende trekkracht van de au- Voor een echte liefhebber is de caravan als een vrouw. Het zoeken en kiezen is een plezierige bezigheid. Het kost soms wat moeite om de meest geschikte te vinden, maar wie daar na zijn bezit koestert, kan er gelukkige tijden mee beleven. Vaak is het een kwestie van liefde op het eerste gezicht, soms is er sprake van een langzame toenadering, die tenslotte tot een hechte verbintenis leidt. En als je eenmaal „ja" hebt ge zegd, kun je er niet meer van buiten tje er nog niet. Maar misschien dat Bruin het volgend jaar of het jaar daarop het kan trekken. De wagens zijn zo comfortabel te ma ken als men wil. De echte caravanner beperkt zich niet tot een reis in de zomerva- Nederland telt op dit ogenblik 72.000 caravanbezitters. Wat bezielt die man met zijn caravan? Wat heeft hem zo enthousiast gemaakt? Misschien is het zijn drang naar individualisme, die bij velen in dit overbevolkte en overgeorganiseerde de landje zo sterk leeft. Er is geen vorm van vakantiebesteding te be denken, die zoveel onafhankelijk heid biedt als een vakantie-per-ca- ravan. De hotelgast moet tevoren bespreken, de huurder van een va kantiehuisje eveneens en de kam peerder is in hoge mate afhankelijk van het weer. kantie. Hij trekt er in voor- en najaar op uit in de weekends en in met snipperdagen verlengde paas- of pinksterweekends. Hij is immers minder van weersomstan digheden afhankelijk dan de tent- kampeerder. Als hij eenmaal een novemberweekend heeft meege maakt rijzen er al spoedig plannen voor een wintersportreisje. Ook dan blijken er mogelijkheden te over. Steeds meer kampeerterreinen in de wintersportgebieden richten zich in op de ontvangst van caravans door verwarmde wasgelegenheden en zelfs droogruimten voor kleding te bieden. voor degenen die hoge eisen stel len aan comfort. De ANWB heeft becijferd, dat een caravan aan af schrijving, renteverlies, onderhoud, stalling, kampgeld, enz. gemiddeld komt op een uitgavenpost van f 100 per maand. In de praktijk blijkt dit mee te vallen. Wie niet lui is om af en toe onder de wa gen te kruipen om wat roestplekjes weg te krabben, wie met overleg ztfn uitstapjes plant en wie enige moeite doet om in de omgeving van zijn woonplaats een geschikt stallinkje te vinden, kan belangrijk onder dat bedrag blijven. Bij het aanschaffen van een caravan speelt trouwens het bedrag, dat men al gewend was voor vakantie- en week endbesteding uit te geven, een be langrijke rol. De ervaring heeft geleerd, dat de caravan een ook in financieel opzicht zeer aantrekke lijke vorm van vrijetijdsbesteding rij mens to's doet de caravanner verlangen naar sneller rijden, ook met de aanhanger. De fabrikanten van ca ravans streven ernaar door verbe tering van o.a. de vering de slin gerneigingen van de wagen zoveel mogelijk te beperken. Het rijden met een snelheid van 120 km per uur met een caravan is al geen bij zonderheid meer. Het slingeren kan echter ook het gevolg zijn van de belading van de aanhanger. Wie het euvel niet kan onderdrukken, kan op de Caravan/RAI enkele stands vinden, waar ingenieuze hulpapparatuur wordt getoond om het slingeren tegen te gaan. De aandacht voor de afwerking van de buitenwanden neemt ook van jaar tot jaar toe. Enkele mer ken, die voorheen de wanden zon der meer met verf bespoten, bren gen nu een lak-moffellaag zonder prijsverhoging. Door het toenemend gebruik van caravans voor winter sport zijn meer wagens dan voor heen met een goede wand- en vloer isolatie uitgerust. Kivaliteit vooruit Opmerkelijk is voorts dat steeds meer fabrikanten overgaan tot in richting van een toiletruimte, vaak voorzien van wasbak en dat de meeste wagens worden afgeleverd met de mogelijkheid van plaatsing van kachel en koelkast. Over het algemeen kan men zeggen dat de kwaliteit van de caravans de laat ste jaren met sprongen vooruit is gegaan. Een goed produkt kan by goed onderhoud zeker 25 jaren lang in dienst staan van de vrijetijdsbe steding. Men kan de zucht naar lu xe en comfort ook overdrijven; zo is er een Franse caravan, die no tenhouten kasten en vergulde raam lijsten heeft De caravanner is een vrij mens. Hij behoeft niet te reserveren.. Hij bepaalt zijn vertrekdag en -uur op wanneer en zo laat als hij wil. Als hy onderweg stopt staait zijn nachtverblijf klaar en als dat in het buitenland is, behoeft hij voor de nacht zelfs niet naar een kam peerterrein te zoeken. Handige ca ravanners zien hiertoe zelfs kans in gereglementeerd Nederland. De caravan biedt een ongekende vrijheid. En het is een vrijheid die niet duur betaald behoeft te worden. Want wie zijn caravan aankoppelt en de wereld intrekt leeft vrijwel van het gewone huishoudgeld. Trek in koffie? 'nFijn plekje zoeken op een landweggetje. Slapen? Zoeken naar een mals stukje gras zoals de kampeerder dat döet is niet no dig. Wie enig comfort wil hebben, rijdt een kampeerterrein op. Stop pen, steunen uitdraaien, koffiewa ter opzetten en lekker luierend op de bank de avond doorbrengen, eventueel bij radio of televisie. Re gen? Geen enkele zorg. Kou? 't Gaskacheltje aan. Hitte? 't Koel kastje levert, ook onderweg, een fyn glas koel bier. Misschien ontbreekt het koelkast je nog. Misschien is dat gaskachel- Wintersport is geen voorrecht meer voor een beperkte, welgestel de groep. De verlenging van de va kantieduur, die het mogelijk maakt een splitsing te maken in een zo mer- en een wintervakantie en daar naast de opkomst van wintersport gebieden buiten de mondaine cen tra, hebben ook dit jaar weer tien duizenden Nederlanders doen be sluiten enkele weken in de sneeuw door te brengen. Wij schatten het aantal families, dat met een caravan naar het win tersportgebied is gegaan op enige duizenden. Wintersporten per cara van is „in". De Nederlandse cara vanner is wat dat betreft misschien wat laat wakker geworden, want in Duitsland, Oostenrijk en Zwit serland merkt hij, dat het haast even moeilijk is een geschikt plaatsje op een kampeerterrein te vinden als 's zomers aan de Rivièra. Men onderschatte de caravanreis in de winter echter niet. Voor heen- en terugreis zal wat speling in het tijdschema moeten zijn vanwege de weersomstandigheden. Men zal moeten overwegen om de aandryf- wielen van de auto van winterhan den te voorzien en eenmaal in de bergen zal men het niet kunnen stellen zonder sneeuwkettingen. Omdat het omleggen van kettingen in de koude geen pretje is, doet men er verstandig aan twee reservewie len, compleet met kettingen, mee te nemen. Om steeds te kunnen vertrouwen op de auto, ook als het 20 graden vriest, is een grondige inspectiebeurt nodig. Denk vooral ook om blokken, die achter de wielen kunnen wor den gelegd als de vorst het wense lijk maakt de handrem niet te ge bruiken. Men moet er rekening mee hou den dat alle bewegende delen aan de buitenzijde van de caravan wy denken o.a. aan de koppeling en de oplooprem stijf bevoren kunnen zijn om het moment, dat de wagen aan de auto moet worden gekoppeld. Een gastankje met bran der om deze delen te ontdooien, is dan erg plezierig en kan misschien ook te pas komen om de inhoud van de watertank weer vloeibaar te ma ken. Bij vorst zal men de butaan- gasfles moeten vervangen door een met propaangas, waarbij dan te vens een bijpassende drukregelaar moet worden aangeschaft. Een wintersportvakantie vraagt meer voorbereiding dan de vakan tiereis in de zomer. Wie serieuze plannen heeft doet goed zich in ver binding te stellen met een groep Nederlanders, die reeds veel erva ring met winters caravannen heeft opgedaan: de Nederlandse Caravan Club, Lochemseweg 37 g, Gorssel. Populair Nederland is het dichtst- bezette caravanland van het Europese continent. Op iedere 24 personenauto's, die er in ons land rijden, is er één woon- caravan, toercaravan of vouw wagen. Hoe snel de caravan po pulair is geworden in ons land, blijkt wel uit het volgende ver- loop, volgens opgaven 1 R.A.I.: 1957 3.300 1958 6.500 1959 10.300 1960 12.500 1961 15.600 1962 20.200 1963 26.800 1964 36.800 1965 51.000 1966 61.000 1967 72.000

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7