FRANSE REGERING STEUNT KLEINE BELASTINGBETALERS Schond Grieks bewind rechten van de mens? Jongeren ontevreden over reactie VVD Minister Lardinois voor concentratie van vissershavens Benelux wordt versterkt, Ook D'66 heeft plan verkeer Amsterdam PAGINA !8 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 25 JANUARI IJ Ter stimulering consumptie (Van onze Parijse correspondent) De Franse minister van Economie en Financiën, oud-premier Michel Debré, heeft na de wekelijkse kabinetszitting onder lei ding van president De Gaulle gisteren bekend gemaakt dat de lagere inkomens dit jaar op een bescheiden belastingverlaging zullen mogen rekenen. Ongeveer drie miljoen Franse belasting betalers is de minister met deze belofte nu tegemoet getreden. Bovendien zal ook de particuliere woningbouw door staats leningen van de regering wat meer steun mogen verwachten. Beide maatregelen zijn bedoeld om de geldcirculatie op te voeren en zo de consumptie te kunnen sti muleren. Langs die weg hoopt de regering een tegenwicht te schep pen met betrekking tot de prijsver hogingen die op hun beurt weer het gevolg zijn van de nieuwe belasting op de toegevoegde waarde. Ener zijds door die prijsverhogingen en anderzijds tengevolge van de werk loosheid die nu in Frankrijk tot het maximumcijfer van 400.000 is ge stegen, is, sedert begin van dit jaar, een situatie ontstaan die de regering zowel om economische als om sociale redenen toenemende zor gen baart. Minister Michel Debré beschouwt die prijsverhogingen intussen als een tijdelijke étappe op de weg naar een algehele reorganisatie en sanering van het Franse distributie stelsel. In zyn ogen hebben de za kenlieden en de winkeliers sedert 1 januari toen de T.V.A., de nieuwe taxs, werd ingevoerd, duidelijk be wezen dat zij over het algemeen het Bij Groenland Resten van H-bommen gevonden Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft gisteren bekend ge maakt dat er stukken zijn gevonden van de waterstofbommen die zon dag bij een ongeluk met een B-52 bommenwerper boven Groenland ver loren zijn gegaan. Het 'v> echter nog niet vastgesteld of de vier bommen en het vliegtuigwrak door het ijs zijn gjjaan of er nog in vastzitten. Het was de eerste maal dat offi cieel werd toegegeven dat het ver- ingelukte vliegtuig vier waterstof bommen aan boord had. Het Penta gon blijft weigeren de grootte van de bommen bekend te maken. In wel ingelichte kringen is echter verno men dat het hier gaat om bommen van 1,1 megaton (1,1 miljoen ton tnt). De plaats waar de bomstukken werden gevonden is niet bekend ge maakt doch het ziet er naar uit dat het vlak bij de Noordersterbaai was waar het vliegtuig is neergekomen. Eerder was al bekend gemaakt dat reddingsploegen resten hadden ge vonden van het vliegtuig, dat op on geveer twaalf kilometer ten zuidwes ten van de basis Thule is neergestort. Het Pentagon liet weten dat deskun digen ter plaatse een lichte radioac tieve straling hadden gemeten Het is niet bekend of de gevonden resten belangrijke onderdelen van de bom men waren. De duisternis en de koude vormen een grote belemmering voor de ber gingsoperatie. Gisteren werd het speuren door de koude tijdelijk ge staakt. De zes overlevenden van de ramp bevinden zich in goede conditie. Het zevende bemanningslid kwam bij het ongeluk om het leven. Bestrijding hai door invriezing (Van onze parlementaire redactie) Voor de eerste groene haring weer wordt aangevoerd, uil het ministe rie van Landbouw en Visserij een systeem ontwikkeld hebben om het zeebanket door invriezing van de haringworm te ontdoen. Op het ogen blik is beraad gaande met het be drijfsleven over de invoering van een diepvriessysteem, dat waarschijnlijk de installatie van koelcellen op de loggers noodzakelijk maakt. Minister ir. P. Lardinois, die dit gisteren in de Tweede Kamercom missie voor de visserij meedeelde, zei dat invriezing van de haring het ri sico van darmstoornissen bij de con sument vrijwel uitsluit. De minister noemde de grijze zeerob, die veel in de buurt van Engeland voorkomt, de overbrenger van de haringworm. De robben, die in de haringscholen rond zwemmen, worden echter uit zoölo gisch belang door de Engelsen be schermd, die in de haringworm geen argument zien om daarin verande ring te brengen. De Engelsman vindt het eten van rauwe haring trouwens maar „barbaars". Volgens minister Lardinois heeft een onderzoek uitgewezen dat be strijding van de haringworm door atoombestraling geen oplossing biedt. Het systeem is commercieel te kost baar en werkt bovendien smaakbe- dervend. De minister was niet hele maal zeker of het zal lukken nog voor het nieuwe seizoen een diep vriessysteem te ontwikkelen, maar toonde zich wat dit betreft toch vrij spel met de regering toch wel loyaal wilden spelen. Kritiek De Franse huisvrouwen tonen zich daarentegen wat minder zeker van dat loyalisme van de winkeliers en zij constateren vooral dat hun huis- houdportemonnaie bijna dagelijks zwaarder op de proef wordt ge steld. Het optimisme van de minis ter wordt uiteraard evenmin door de oppositie gedeeld, maar zelfs in kringen van de regeringsmeerder heid heerst toch ook wel enige kri tiek op het beleid van Debré, die volgens die mening, veel te omzich tig te werk zou gaan. Zo heeft De- bré's voorganger, de jonge Gaullis tische conservatief Giscard d'Es- taing voor de volgende week al een eigen sociaal-economisch hervor mingsplan aangekondigd dat dan zeker tevens nieuw voedsel belooft te geven aan de politieke tegenstel lingen die tussen deze beide vleu gels van de regeringsmeerderheid sluimerend doch niettemin nog steeds bestaan. ONDERZOEK RAAD VAN EUROPA Rapport eist herstel van democratie Geruchten in Havanna Castro geen premier meer In Havanna doen onbevestigde ge ruchten de ronde, dat Fidel Castro als premier van Cuba zou zijn afge treden. De functie van partijleider, de belangrijkste post, zou hij echter heb ben behouden. Castro heeft woensdag het centrale comité van zijn party in spoedzitting bijeengeroepen. Tegen de gewoonte in werd deze bijeenkomst in de plaatse lijke kranten aangekondigd, waarbij Castro voor het eerst .algemeen se cretaris van de party werd genoemd. Tot nog toe was de Cubaanse lei der behalve als premier bekend als eerste secretaris van de partij. Som mige waarnemers zijn van mening dat Castro's broer, de vice-premier en minister van Defensie, Raul Castro, in zyn plaats tot premier zal worden be noemd. Ook de naam van president Dorticos wordt in dit verband ge noemd. De Commissie voor de Rechten van de Mens van de Raad van Europa heeft, naar in Straatsburg verluidt, gisteren een studiegroep van zeven leden ingesteld, die in Griekenland een daadwerkelijk onderzoek moet instellen of door het huidige Griekse regiem de Europese conventie voor de rechten van de mens wordt ge schonden. Zoals bekend is hebben de Scandi navische landen en Nederland inzake schending van de Europese conventie tegen het huidige Griekse regiem een klacht ingediend. De Griekse kwestie komt volgende week ook in bespreking in de raad gevende vergadering van de Raad van Europa. Als basis voor de discus sies zal 'n rapport dienen waarin naar in Straatsburg verluidt o.m. de aan beveling staat om Griekenland uit de Raad van Europa te stoten indien niet voor het eind van dit jaar de de mocratie daar hersteld is. Australië heeft de normale diplo matieke betrekkingen met Grieken land hervat. De V.S. hebben dinsdag de norma- ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten Neivyorkse politiemannen gooi en een Volkswagen in het water van de East River. De Volkswagen heeft hetzelfde gewicht als een politie-hef schroef vliegtuig, dat een maand geleden op dezelfde plaats verongelukte. Op deze ma nier hoopt de politie precies de plaats vast te stellen waarheen het hef schroef vliegtuig door de stroom van de East River is te recht gekomen. In het hef schroef - vliegtuig bevindt zich nog het li chaam van de bestuurder. Ie diplomatieke betrekkingen met Griekenland hervat en waarnemers in Athene menen dat andere NAVO- landen spoedig zullen volgen. Kollias ontslagen De Griekse oud-premier Kollias is ontslagen uit zyn ambt als procureur- generaal by het Griekse Hoogge rechtshof. Kollias was regeringslei der van de junta, die april vorig jaar de macht overnam. By de mis lukte staatsgreep van Koning Con- stantyn in december stond hy aan de kant van de Koning, met wie hy naar Rome vluchtte, kortgeleden keerde Kollias naar Athene terug om de functie van procureur-gene raal, die hy voor de staatsgreep van april bekleedde, weer op te nemen. Guerrilla De voormalige Griekse minister Andreas Papandreoe heeft gisteren in Parjjs verklaart dat een guerrilla waarschijnlijk de enige manier zal zyn om het Griekse bewind pmver te werpen. Papandreoe zei ln een vraagge sprek met „Le Monde" dat marte ling heel gewoon is in de Griekse ge vangenissen, „de bevolking leeft on der een terreur waarbij zelfs de na zi-bezetting het niet haalt", al dus Papandreoe. De Griekse uitgever Lambrakis, eigenaar van de bladen „To Vima" en „Ta Nea", is gisteren vrijgelaten na vyf dagen gevangen te hebben gezeten in het hoofdkwartier van de staatsveiligheidsdienst in Athene. De twee andere journalisten die onlangs werden aangehouden, Georges Dros- sos en Loannis Kapsis, worden nog vastgehouden. De Griekse actrice, Melina Mer- couri heeft besloten een politieke kruistocht in Europa te beginnen „om de mening wakker te schudden en inlichtingen te geven over hetgeen er op het ogenblik in Griekenland aan de gang Is". Zy is van plan de be langrijkste hoofdsteden van Europa te bezoeken. Annemarie Koningin Annemarie van Grieken land is gisteren naar Kopenhagen ge komen na een afwezigheid van 18 maanden. Zy werd op het vliegveld verwelkomd door haar vader, koning Frederik. De 21-jarige Koningin is uit Rome gekomen om het huwelyk van haar zuster prinses Benedikte op 3 februari by te wonen. Ze reisde met hetzelfde particuliere vliegtuig waarmee de Griekse koninklyke fa milie op 14 december Griekenland ontvluchtte na een mislukte contra staatsgreep van Koning Constantyn. Vakcentrales tegen huur belasting Het overlegorgaan van de drie vak centrales (NW, NKV en CNV) vindt het gewijzigde wetsontwerp huurders - bydragen, dot ln november by de Tweede Kamer is ingediend, onaan vaardbaar. Van de beoogde door stroming verwacht het overlegorgaan weinig hedl en bovendien menen de drie vakcentrales, dat toepassing van de maatregel in de overgrote meer derheid van de gevallen zal leiden tot een lastenverzwaring zonder meer. Dit standpunt heeft het overlegor gaan kenbaar gemaakt in een brief aan de leden van de Tweede Kamer. De bereidheid wordt opnieuw uitge sproken mee te werken aan een on derzoek naar betere mogeiykheden tot bevordering van de doorstroming. De vakcentrales menen, dat de noodzakelijke relatie tussen heffing en kwaliteit van de woning were ont breekt, hetgeen volgens het overleg orgaan tot grote onbillijkheden aan leiding kan geven. En er zyn nog niet voldoende woningen van elk ge wenst soort om doorstroming te kunnen verwerkelijken. Nieuwe uitgaven De familie Leenhouts, door P. J. Risseeuw. Uitg.: J. H. Kok. Kam pen. Alles over kamerplanten. Beschry- ving van meer dan 1000 kamerplan ten door J. Bergmans, Landschaps- en Tuinarchitect BNT. Geïllustreerd met vele zwart-wit en kleurenfoto's. Uitg.: L. J. Veen, Amsterdam. llw gazon. Het aanleggen en on derhouden van het betere gazon, door R. Herwig. Geïll. (Veen). Rozen in uw tuin. Alles over het kweken van rozen met een over zicht van de mooiste soorten, door R. Herwig. Geïll. (Veen). Seksuele opvoeding en voorlich ting. Rlchtiynen ten dienste van school en ouders. Samengesteld door de werkgroep seksuele voorlichting van het Katholiek Nationaal Bureau voor Geesteiyke Gezondheidszorg. Uitg.: P. Brand, Hilversum. Aftrekposten. Handleiding by de aangifte voor de inkomsten- en ver mogensbelasting. door B. Schippers en J. L. van Hedel. 19de druk/editie 1968. Uitg.: Ned. Uitgevers My, Lei den. REDE VAN RIEL (Van onze parlementaire redactie) De liberale jongeren, die hebben geprotesteerd tegen de uitlatingen van mr. Van Riel over linkse ten densen in de pers en omroep, zijn allerminst voldaan met de voorlopige reactie van de algemeen secretaris van de WD, mr. Korthals Altes en de toelichting, die mr. Van Rlel op de televisie heeft gegeven. Het drietal (ir. P. A. Carol en de heren A. J. B. Hubert en G. van der Meer) vindt, dat het hoofdbestuur de uitspraak van mr. Korthals Altes, dat conservatisme onverenigbaar is met liberalisme, moet waar maken. „Het hoofdbestuur moet duideiyk zeggen, dat de uitlatingen van mr. Van Riel nadelig voor de VVD zyn", aldus de heer Hubert. „Het is moelyk om een Verbetering Scheveningse haven over twee jaar gerealiseerd (Van onze parlementaire redactie) De minister van Landbouw en Vis serij, ir. P. Lardinois, ziet geen reden om van Stellendam een aanvoerha- ven met afslag voor de visserij te ma ken, die met de Scheveningse vissers haven zal kunnen concurreren. „Nu tot grote Investeringen in Schevenln gen is besloten, is het niet gewenst deze haven vanuit zo directe omge ving economische concurrentie aan te doen", zei de minister gisteren in de Tweede Kamercommissie voor de vissery. In antwoord op klachten van ir. H. van Rossum (SGP), dat Schevenin- gen de Stellendamse vissers niet vol doende kaderuimte heeft te bieden, zei de minister, dat de verbetering van de Scheveningse haven over twee jaar voltooid kan zyn. Tegen die tyd is er ligplaats genoeg en kan het ar gument van de gebrekkige outillage geen opgeld meer doen (uitgezonderd de garnalen-aanvoer) voor het stre ven naar eigen voorzieningen in Stellendam. De minister toonde zich een groot voorstander veo concentratie van vissershavens. Hy herinnerde de com missie er aan, dat de wens tot verbe tering van de Scheveningse haven al uit 1903 dateert. De thans aangekon digde voorzieningen belopen de 50 tot 60 miljoen gulden. Ir. Lardinois zei dat ook besloten is tot verbetering van de vissersha vens in Harlingen, Den Oever, Zout kamp en Dokkumer Nieuwzyi. In Den Helder zal ruimte voor vissersschepen beschikbaar komen (kosten 2 mil joen), terwyi de werkhaven van Rykswaterstaat in Oude Schild op Texel over enige tyd als lighaven voor de vissery beschikbaar komt. Breskens zal waarschyniyk worden uitgebouwd tot een aanvoerhaven. Over de sanering van de IJssel- meervissery zei de minister, dat de 275 vissers die hier nog een bestaan vinden, tot 125 moeten worden te ruggebracht. Dat zal gebeuren via de Zuiderzeesteunwet. De minister deel de mee, dat de mossel-cultuur op de Wadden vorig jaar beduidend betere resultaten te zien heeft gegeven. Hy wilde deze cultuur verder ontwikke len zonder daarby de belangen van de garnalenvissers te verontachtza- men. politieke leider in z'n hemd te zet ten", zo voegt hy er aan toe, „maar dat moet dan maar eens". Ir. Carol zegt over het voorlopig antwoord van mr. Korthals Altes: „Als hy niets meer te zeggen zou heb ben, had hy beter helemaal niets kunnen zeggen". In zyn voorlopig antwoord op het protest heeft mr. Korthals Altes de mogelykheid opengelaten, dat er sprake is van een misverstand en verklaard dat de inhoud van mr. Van Riels betoog wel meevalt als men de scherpe omschrijvingen wegdenkt. De heer Hubert zegt: „Ik heb hem goed begrepenVan Riel heeft het op de televisie nog eens duidelyk her haald. Die aansporing om je lidmaat schap van een omroep op te zeggen byvoorbeeld. Geen misverstand moge- lyk! Ir. Carol: „Het is ook de toon die de muziek maakt. Ik wil die scherpe diskwalificaties niet'laten voor wat ze zyn". Vinden ze dat Van Riel niet in de party thuishoort? .«Nee. nee zeker niet. We wil len Van Riel niet kwyt. Hy heeft hele goede ideeën, zyn standpunt over medezeggenschap in de onderne mingen is het meest vooruitstrevende in de party. Het is een hele goede po liticus. die in de Eerste Kamer vaak briljant opereert", zeggen de drie. Maar ze voegen er wel onmiddellyk aan toe. dat hy zich van zyn perio dieke „conservatieve en onliberale" uitspraken zou moeten onthouden. Verre visserij Ingaande op vragen uit de com missie, zo meldt het ANP, deelde mi nister Lardinois mee dat de verre visserij zeer zeker expansiemogelijk heden heeft. Dit jaar zal geen expe rimentele visserij op de visgronden ten noordwesten van Ierland meer worden gesubsidieerd, aangezien een groot deel van de haringvangst al van die gronden afkomstig is en er dus geen sprake meer van experi menten kan zjjn. Wel zullen experimenten worden gesubsidieerd op de visgronden ten oosten van Scandinavië, by de Hebri- den. in het Skagerrak en op de Eger- songronden. De van regeringszyde geopende mogeiykheden zyn by het bedrijfsleven overigens in goede aarde gevallen. In 1967 werden twintig ex pedities uitgerust, waaraan door 45 '«hepen werd deelgenomen. Minister Lardinois stelde, dat de haringvisserij een moeiiyke tyd door maakt, dit als gevolg van de terug lopende haringstand in de Noordzee, een situatie waaraan volgens hem de overbevissing en de uitbreiding van de vissery zones door de Noordzee landen niet vreemd zyn. Hierover is wel voldoende internationaal overleg, maar er is geen instantie die dwin gend kan optreden. De sanering van de Noordzee zou, naar de mening van de bewindsman, in EEG-verband ge regeld moeten worden. Tegengaan van verontreiniging van tie Noordzee (Van onze parlementaire redactie) De minister van Landbouw en Visserij, ir. Lardinois, acht voor zichtigheid geboden by de lozing van zuren en andere afvalstoffen in de Noordzee. „De situatie mag niet zo ver komen, dat een zekere tole rantie wordt overschreden", zei hij gistermiddag in de Tweede Kamer commissie voor de vissery. Hier en daar doen zich volgens de minister al nadelige verschynse- len voor in de visserij- Ir. Lardinois deelde mee, dat intensief interna tionaal overleg gaande is ter beteu geling van de verontreiniging der Noordzee. Ook ons land neemt aan dat overleg deel. De 22-jarige Henk v Vlaanderen is erin gesUu de afstand van 18 kilometer Nijmegen naar zijn woonpla Druten kruipend af te legg Van Vlaanderen is dinsdagarx om 10. uur van start gegaan kwam 22 uur later, gisteraw om 8 uur aan. Op de foto zien hem onderweg tijdens zijn oni wone prestatie. Het bestaande record, dat t gens in deze nieuwe tak van sp ingewijden met 13 kilometer naam stond van de Hilversum)i Wouters, verbeterde hij met IU 5000 meter. Een bedrag van kele honderden guldens was 1 beloning van vrienden, bekem en middenstanders uit Dru voor de thans werkloze Henk, Vlaanderen. (Van onze correspondent in Luxemburg) De economische en politieke sam werking van de drie Benelux-L den zal worden versterkt. Daardt zal waarschyniyk wyziging |P> het Benelux-verdrag nodig a Het secretariaat-generaal zal vj den gereorganiseerd, hetgeen i betekent dat er een soort Bfl lux-commissie in de trant van Europese Commissie zal kon) Men denkt zeker (nog) niet I supra -nationaliteit Dat zyn de conclusies die kunj worden getrokken uit hetgeen) ministers van de drie landen teren in Luxemburg na hun of leg dat tweeëneenhalf uur hé geduurd, hebben medegedeeld, <f land was vertegenwoordigd dj de ministers Luns en De Block) door staatssecretaris De Koster Ook de andere landen hadden ministers van Buitenlandse Zal Economische Zaken en Euro] Zaken afgevaardigd. Het was laatste overleg voor de Benei topconferentie Die zal. wanr de minister-presidenten akkoord gaan 6 juni In Den H worden gehouden. De uitnodig daartoe is uitgegaan van de derlandse regering. De secretaris-generaal der Verei z de Naties, Thant, heeft giste g een uitnodiging van de desbeti w fende VN-vertegenwoordigers n vaard om een bezoek aan de Benelux-landen te brengen. O y de datum zal nog worden gesp leen. Na de heer Jokinen heeft de werk groep verkeer van de afdeling Am sterdam van D'66 zich gemengd in de discussie over de verkeersproblemen van Amsterdam. Met een plan dat de titel draagt „Amsterdam, er is een op lossing!" meent D'66 een belangrijke en bovenal goedkope oplossing te ge ven voor de situatie „van morgen". Een bezwaar, dat nameiyk door de samenstellers van dit rapport wordt genoemd is, dat zowel het plan-Jo kinen als de plannen van de gemeen te A'dam nadien bekend gemaakt, plannen voor „overmorgen" zyn. Ter- wyi de situatie van het verkeer in Amsterdam op dit moment dringend maatregelen vraagt. Plannen die pas over 15 of 20 jaar gerealiseerd wor den. veroorzaken een periode van chaos, die niet overbrugd is. Daarom acht de werkgroep van D'66 het zeer belangryk met een plan te komen, dat oplossingen biedt en bovendien op betrekkeiyk korte termyn, men denkt aan drie tot vyf jaar, reali seerbaar is. De basis van het plan is verbs ring van het openbaar vervoer d< het tramnet uit te dunnen en gemeentelyk busvervoer te integrei met het streekbusvervoer. De straten, waar de tram uit i worden verwyderd, zoals b.v. de Ovi toom en de De Lairessestraat, zouo autowegen moeten worden. Van invalswegen uit zouden radiaalwel voor autoverkeer moeten worden ai gewezen, die aansluiten op een 1 terne ringweg met éénrichtingsï keer langs de Nassaukade en Stadhouderskade. Hierdoor is vert t rond de binnenstad mogeiyk en t l ven ook radialen naar het hart Amsterdam voor autoverkeer bescb baar. De samenstellers van het rapf* 1 menen niet in staat te zyn de kost j te berekenen, omdat zy niet over noodzakelyke gegevens beschikt J Wel menen zy te mogen stellen, de kosten van hun plan in geen vi gelyk staan tot de kosten van eert j uitgebrachte plannen voor de oplj i sing van de verkeersproblemen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 8