Lekkere Iglo bami nu ook in handig éénpersoons-pak Tijdelijk per persoon 16 cent voordeel jONDERDAG 25 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD ONS DAGELIJKS VERVOLG VERHAAL 99 Thatassa" Oorspronkelijke roman door Jan de Hertog Toen ik aan Bernard dacht, wei dde ik. Ik had dagelijks aan hem edacht en er was steeds een ogen lik gekomen waarop ik de gedach- aan hem van mij had afgezet, at ik wilde het niet onder ogen wat er met hem gebeurd was Ier water. Nu, eindelyk, dacht ik r hem tot aan het eind. Ik zag a aan stukken scheuren in een k van bloed. Het was een afgrij- jk beeld, maar ik bleef het zien, }t de oranje beenstomp, die lang- n zonk, omlaag spiralend naar blauw. En toen daagde achter laatste beeld van onuitsprekelijk Ijzen een besef, zo nieuw en on zacht, dat het mij de adem be- i. HU had zijn leven geofferd ui de stuurman en mij te bescher- Waarom? Waarom, zou een ;e jongen, bijna een wildvreem- e, te water springen en zijn har- afschieten op een haai, wetend at die zich tegen hem zou keren, in der wille van de twee krankzin- Hollanders, die bezig waren te erdrinken uit vrije uil? Als ik zijn l nobel en heldhaftig vond dan 5t ik precies hetzelfde denken de soldaten, de zeelui en de ;ers, die in de oorlog gevochten ien om een paar joden te red en die in concentratiekampen wer én doodgeslagen, of om mensen te .ermen in landen waar zij nooit en ik dit dacht, had ik een nd gevoel. Een ban, veel ouder die van de stuurman, werd in Ie ogenblikken van mij weggeno- n. De hele oorlog lang had ik niet Iers gezien dan het kwaad, de anzin, de misdadigheid. Nu had dood van een Franse jongen mijn gen geopend, omdat hij om mijnent- ril gestorven was. Ik wist nog niet wat ik met dit we besef moest beginnen, hoe ik toe moest passen in mijn leven; r toen de zon opging over de aden voelde ik my alsof ik een >ld van duisternis had overwon- Ik was voor het eerst in mijn n geraakt door de goedheid in ïens. Ik wilde iets doen dat ons allen len zou van onze wanhoop en hulpeloze inactiviteit, iets dat verlossen zou van de oorlog en een nieuw leven doen beginnen ie vrede. Maar ik had er geen van wat. me Simmons bracht mij op het In Saint-Tropez vond ik haar f, die daar een maand had lig- wachten in het kantoor van de ïeester. Zij schreef opnieuw paar bladzijden amusante non en pas aan het slot een paar tige regels. Je schreef dat jullie weten wat je met je leven moet nnen, omdat er geen plaats meer zoor jullie is bij een van de sleep- lootmaatschappijen. Er zal toch ze- ter nog wel plaats zijn voor een lergingssleepboot. Ik heb hier in ingeland alleen al tientallen sleep- loten zien liggen, die uit de oorlog jn overgebleven. Kunnen jullie niet emand die een beetje geld heeft er 'oor interesseren zo'n sleepboot te lemannen met mensen, die het werk jdens de oorlog geleerd hebben? iy zou, dunkt my, een aardige kans ebben om wat te verdienen. Ik hoop DJdat dit allemaal niet te eigenwijs linkt, maar je hebt me zoveel over de zeesleepvaart verteld, toen wij op dat bankje onder de palmen zaten, dat ik me nu een insider voel. Als het gek is wat ik gezegd heb, oor deel dan niet te hard. Het is zo prettig over jou en de zee te den ken in de tuin van een Engelse pas torie. Toen ik er met Pjotr en Jacques over praatte, fleurden zij ineens op. zy hadden een triest leven geleid sinds Bernards dood, want hun ja- gersdagen waren voorbij en aan de wal verlepten zy zoals de bloem die ik voor Nicole had geplukt. Ik zei dat zij deel zouden uitmaken van de bemanning. Pjotr zou kok zijn en Jacques de oren en de ogen van de stuurman. De stuurman zou tij dens zijn wachten op de brug zit ten, in een stoel gesjord en Jacques zou hem vertellen wat hij zag en hoorde. Het was eigenlijk een af schuwelijk plan, maar dat drong niet dadelijk tot mij door. Het idee hem alleen aan de wal achter te laten, was uitgesloten. Hij was genezen, voor zover hy ooit genezen zou. Hij was een dik, roze lichaam geworden in een rol stoel, met de helft van .zijn gezicht stil en gelaten in een vreemde half- glimlachende weemoed. De andere helft, de levende, was duivels. Hij kon slechts met moeite woorden vor men met zyn halve mond, maar vrij wel alles wat hij zei was destructief. Nicole, die zijn stoel duwde, hem voerde, waste en naar bed bracht, had het het zwaarst te verduren. Zyn gemompelde gesprekken met haar bestonden voor het grootste ge deelte uit scheldwoorden. Tegen ons was hij ook niet vriendelijk. Wanneer wij genoeg van zijn gesar begonnen te krijgen, had hij een prachtmiddel om ons weer in het gareel te bren gen; hij wist waarom wij hem op gevist hadden en gezorgd dat hij niet stierf om van de verzekering te profiteren. Als dat niet het geval was, konden wij hem dan misschien vertellen waarvan wij leefden? (wordt vervolgd) ADVERTENTIE HOOFDPIJN p°EDERst KIESPIJN foeders HOEST foeders werken GRIEP poeders verrassend Singapore gaat zich verdedigen Premier Lee Kwan Jew van Sin gapore heeft gisteren gezegd dat Sin gapore lang voordat de Britse troe pen uit het gebied zullen zijn ver trokken, een eigen defensiemacht zal hebben ontwikkeld. Premier Abdoel Rachman van Ma- leisi ëheeft voorgesteld dat Austra lië, Nieuw-Zeeland, Singapore, Ma leisië en Groot-Brittanmië op hoog niveau besprekingen voeren om te beraadslagen over een nieuw defen sie-apparaat in het gebied. JOHNSON BANG VOOR RASSENRELLEN President Johnson heeft er gisteren opnieuw bij het Congres op aan gedrongen zyn voorstellen van 1967 voor de burgerrechten aan te ne men. Hij zei dat dit niet uitgesteld kan worden alleen omdat „de lucht ver vuld Is met de stemmen van extre misten aan beide kanten". Verwijzend naar de rassenonlusten van de zomer zei Johnson dat hoe wel wetteloosheid bestraft moet wor den toch de werkelijke grieven van allen die onder discriminatie lijden moeten worden aangepakt. Hij herhaalde zijn oproep voor wetten: —Ter versterking van het federale strafrecht waarbij geweld tegen hen die van hun burgerrechten gebruik maken, wordt verbóden. —Om de ingestelde commissie in staat te stellen maatregelen te ne men tegen elke werkgever of vak verbond die zich aan discrimminatie schuldig maakt. Om discrimminatie bij de ver koop of huur te verbieden. Om te verzekeren dat alle juries zonder discriminatie worden gekozen. ADVERTENTIE Nieuws Voor Eenlingen: Nieuws voor praktische Zelf-Verzorgers: bami in éénpersoons-pak. Gemakkelijk. En uitzonderlijk lekker. Gauw een pak halen. 350 GRAM NU 1,39 PANDA EN DE POLYDINGUS. 2996. De Polydingus werd erg ongerust toen hij vreemde voetstappen hoorde naderen. Hij sprong op en draafde heen, zonder zich verder om Panda te hekommeren. „Help!" riep hij al rennend. „Een reus!" „Zou hetvroeg Panda zich vertwijfeld af. ,J)ie stappen klin ken anders toch vrij gewoon! En nu stoppen ze! Wie zou dat zijn?" Hij hoog zich voorzichtig om het rotsblok heen, en zag zodoende een vreemde heer, die geschrokken de pas had ingehouden. „Mama mia!" hoorde Panda hem mompelen. „Daar zijn dreu nende voetstappen! En ik hoor roepen! Daar is een monster om mij te verslinden!" Hij keerde haastig op zijn schreden terug en holde hH pad af dat hij ivas gekomen. Zou hij bang zijn?" vroeg Panda zich verba toch anders alleen maar de Polydingus, die hij Ik kan hem beter achterna gaan om hem dat te u< RECHTER TIE EN DE VOSSEMOORDEN 1351. De buitenpoort staat open en Rechter Tie betreedt de kleine, geplaveide binnenplaats van het Saffieren Prieel, die ver sierd is met enkele bloeiende planten in marmeren potten. Hij klopt op de deur die toegang geeft tot het eigenlijke etablissement en ivordt binnengelaten door een portier, die zijn introductiebrief aanneemt en hem naar een kleine zijhal brengt, waar reukbran ders een aangename wierooklucht verspreiden. Hij hoeft maar een ogenblik te wachten en dan treedt de eigenares al binnen, gevolgd door een meid met een theeblad. De eigenares is een grote, dikke vrouw, gehuld in een kleed van kostbare damast. Ze stelt zich on derdanig voor als mevouw Kwee en neemt tegenover de Rechter plaats aan de theetafel van rozehout. Rechter Tie bestudeert haar pafferig gezicht met de sluwe kleine ogen en vindt niet dat ze er bijzonder vertrouwwenwekkend uitziet. Hij zegt: TJit de brief van magistraat Lo heeft U het doel van mijn bezoek begrepen, neem ik aan. Heeft de huismeester het stoffelijk overschot al gebracht?" InderdaadEdelachtbare. Alles is geregeld", lispelt mevrouw Kwee. „Het ongeluk was een grote schok voor ons.trAls U de brief van mijn collega goed gelezen heeft, weet U dat het niet om een on geluk gaat maar om een moord!" onderbreekt Rechter Tie haar stug. „Hebt U haar papieren?" DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 1037. De pop-papegaai was het eerst aan de beurt om de Dzjinn te bewijzen, wie van zijn beide meesters de sterkste, en dus de „echte" was. De vuist met de pop schoot uit, en de tekenaar begreep wat er van hem werd verioacht. Hij tuimelde achterover, riep zeer hard „au, au" en keek tegelijkertijd glunderend naar de Dzjinn, die van die kracht erg onder de indruk was. „Nu de andere", zei de baas van de scheepswerf voldaan. Tutu fladderde naderbij. „Mijn beurrrrt", kraste hij. De tekenaar zette zich in postuur. Hij was vastbesloten om zich door die vogel geen streep van zijn plaats te laten brengen. Dienaar Dzjinn zou dan alleen maar naar de namaakvogel luis teren. .en daarmee de werfbaas en de tekenaar schatrijk maken. Hooghartig keek hij Tutu aan, zeker van de overwinning.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 21