„Vijf kwartier praten op televisie, dat kan" Corruptie bij bouwtoezicht Zingende leintje nog te iong )ONDERDAG 25 JANUARI LEIDSCH DAGBLAD fBrandpiints Ad Langebent: (Van onze Haagse correspondent) „De televisie is geen huisbioscoop", zegt Brandpunt-redacteur d Langebent. Daarom kan het voorkomen, dat er vanavond ;n programma op het scherm komt, waarin vijf kwartier :hter elkaar wordt gepraat. Over ontwikkelingshulp. Geen drukmakende filmbeelden van hongerende mensen in Bihar, ok geen beelden van moderne medische centra, die een sue ts van de westelijke hulpverlening moeten illustreren. Alleen laar praten, vijf kwartier lang. Wil Ad Langebent de kijkers via de jonge econoom uit Kongo schuldbe wust maken? „Beslist niet. Maar de ze man heeft diepe twijfel. Wij" ho pen, dat de confrontatie van zijn ideeën met e en aantal o ntwikke- lingsexperts meer effect zal hebben dan „voortaan handen af van Afrika'. Daarvoor is deze man toch niet ge komen? Maar hoe de ontmoeting over komt. dat moeten we afwachten'. Zijn zending en missie in het pro gramma gehaald? „Nee, maar dat is zonder opzet". Geschikt Komen er tegenstanders? Langebent: ..Ook niet. Brandpunt vindt dat ontwikkelingshulp moet worden gegeven. We willen er niet over praten óf het moet gegeven wor den, maar hoe". Goudgevers en goudzoekers zoals het programma heet, zal niet de kijk dichtheid halen van „Het gulden schot", maar Brandpunt wil de kij kers ook niet vermaken. Ad Lange bent zegt ervan„Wij willen de men sen bereiken. Een praatprogramma waarin een aantal personen elkaar ontmoet, kan typisch geschikt zijn voor de televisie". iongolees conoom ver hulp =3(111 Westen Langebent: „Wij hebben een Kon- ilees econoom naar Nederland la- 11 overkomen, die een diepe ach- jdocht heeft jegens de ontwikke- igshulp, zoals het Westen die geeft, jt is een enorme gok, wat deze er vanavond van terecht brengt, jor de televisie is het de eerste er. dat een Afrikaan in een directe pending over deze zaken zijn me lig kan spuien". Van onze Roermondse correspondent) n# Heintje Simons uit Kerkrade ag met zijn 12 jaar nog niet uit gaan. Hij mag zijn „Ma anliedjes niet zingen voor de jaardenvoor carnavalvoor- ret-vierende Limburgers en niet ireden voor de (Nederlandse) •camera's. Nog vorige week be tten de Roermondse politie en mbtenaren van de arbeids- \&vectie een optreden van de )ngens-sopraan in Roermond. Heintje was al wel te zien en te wen in grote buitenlandse tv- ioios, onder meer in West- uitsland („Het gulden schot" an Vico Torriani), in Oostenrijk i België. Heintje Simons heeft in Neder- \nd ook al bewonderaars. De tukke verkoop van zijn platen ewijst dat wel. In Haarlem gaat iemand met andtekening enlij sten langs de uizen om voor Heintje een op laden bij de autoriteiten te be- ktten. Maar de wet kent voor lig voor de Kerkraadse jongen iet het gevierde stemmetje geen Birdon. De Duitser Günther Hickler uit rlesenheim heeft op andere wij- t een poging gewaagd Heintje oor de Nederlandse tv-earnera te ongeil. Hij schreef een brief aar Koningin Juliana. U kunt kh uitzonderingen maken. U ent toch de Koningin van Ne erland. Maakt u toch, dat deze engen met zijn door God bege- üdigde stem zijn kansen krijgt ij de tv. Het gaat ook om de Mm van uw natie", schreef hij. Om Heintje boven de wet ge- kld te krijgen raadde de Duitser e vorstin aan: „Laat u hem eens °or u alleen zingen. Dan zal uw moederhart vast sneller gaan kan en valt het toestemmen u makkelijker". Ad Langebent (rechts) in ge sprek met de Kongolese econoom Etienne Ndongera, die vanavond de hoofdpersoon is in het Brand puntprogramma over ontwikke lingshulp. wikkelingshulp nog rustig door. Ndongala spreekt niet namens een regering. Hy heeft ook kritiek op de manier, waarmee nu vaak met het geld wordt omgesprongen in zyn we relddeel. Die mening liegt er niet om. Etien ne Ndongala, 34 jaar en volgend jaar proiessor, zegt over de hulp verlening: .Afrika was inzet van een politiek spel met het communisme. Wij willen hulp op voet van gelijk heid, zoals Amerika Europa na de tweede wereldoorlog er weer boven op heeft geholpen". In het missieblad „Integraal" schreef hy onlangs: „Tussen 1650 en 1800 dus geduren de anderhalve eeuw werden in to taal 22 miljoen mannen en vrouwen op de wreedste wijze aan Afrika ont trokken. Zij werden gekozen uit de krachtigste Afrikanen". Eerzucht Onderzoek politie Zeist Heeft het kolonialisme Afrika he lemaal niet ontwikkeld? Ndongala: „Op een enkele uitzondering na heeft Europa dronken van eigen eerzucht, het zwarte werelddeel cultureel en economisch ontmanteld. De koloniale exploitatie gaat onder het etiket ont- N.O. Polder maakt televisiereclame Met uitzondering van de twee mans fractie van de Boerenpartij heeft de gemeenteraad van de Noordoost-Polder gisteravond het voorstel een reclamespot op de tv te lanceren goedgekeurd. Men zal trachten in het 15 seconden durende filmpje de Noordoost-Polder in zyn geheel te laten zien en met name industriëlen voor vestiging trachten te interesseren. Om dit te bereiken gaat de Noordoost-Polder ook een advertentiecampagne voeren in een tijdschrift van de Nederlands-Ame rikaanse Kamer van Koophandel. De televisiespot zal op Nederland 2 worden uitgezonden, omdat Neder land 1 al voor anderhalf jaar is vol geboekt. aldus wethouder F. Polter Industrie-vestiging Vierde lCC-concours (Van onze correspondent) De Zeister recherche stelt op het ogenblik een onderzoek in of ambtenaren van de dienst van openbare werken, en in het bijzonder van die van bouw- en woningtoezicht, zich bij het verrichten van werk voor aannemers en particuliere opdrachtgevers schuldig ma ken aan strafbare handelingen als valsheid in geschrifte, om koping of afpersing. Dit onderzoek is haar opgedragen door de burgemeester van Zeist. Het staat vast, dat al gedurende vele jaren aannemers bij het maken van plannen voor bouwwerken of verbou wingen ambtenaren tegen betaling tegenwerk laten verrichten. Eind vo rig jaar werd in verband hiermee een ambtenaar van bouw- en wo ningtoezicht aangezegd dat hy de dienst moest verlaten. Per 1 Januari is hij bij de gemeente Amersfoort in dienst gekomen. Medio vorig jaar werd een andere ambtenaar van die dienst, de grond onder de voeten te warm, hy week uit naar Nèede. Het Ambtenarenreglement ver biedt de ambtenaar werk voor der den te verrichten zonder schriftelij ke toestemming van burgemeester en wethouders. Architecten en aan nemers zyn by het uitvoeren van hun plannen sterk afhankelyk van de ambtenaren van bouw- en woningtoe zicht. Hoe sneller men daar hun plannen beoordeelt en met gunstig Egbertvan Paridon als Otto Mol en Karin Haag e als Truus Mol (r.) in een scène uit „De Burgemeester"het tv-spel, dat vanavond door de KRO via Nederland 1 op het scherm wordt gebracht onder regie van Paul Pouwels. advies doorzendt aan burgemeester en wethouders, hoe beter zy kunnen werken. Architecten hebben hun ei gen tekenaars, doch aannemers veel al niet. Van deze omstandigheid heb ben de ambtenaren gebruik gemaakt door de aannemers hun diensten aan te bieden. Omgekeerd is de mede werking van de ambtenaren ge vraagd. Dit is voor beide partyen voordelig. De ambtenaar kan een aardig bedrag byverdienen en als tegenprestatie zorgt hy er wel voor, dat de vergunning voor het werk snel afkomt en dat, by controle op de uitvoering van het werk, zonodig nog wel een oogje wordt dicht ge daan. Teveel geëist De bom is vorig najaar in ge- meentelyke sfeer) gebarsten, omdat een van de ambtenaren te ver ging in zyn eisen. De ambtenaar had tekeningen geleverd voor de verbou wing van een zaak aan de Slotlaan in Zeist door tussenkomst van een aannemer, voor wie hij al meer werk had gedaan. De ambtenaar kreeg hiervoor het gebruik van een auto. Hy vond dit blykbaar maar een ma tige honorering, wrant hij drong na enige tyd aan op meer. Dit ging de aannemer te ver. Intussen waren ook de raadsfracties in de zaak ge kend. De VVD eiste een onderzoek, door de ryksrecherche. Anderen waren van mening, dat ook de ei gen politie dit werk wel kon doen. Een rechercheur van de Zeister po litie is nu enkele maanden met dit Het staat vast. dat behalve de twee genoemde ambtenaren, ook een derde collega geregeld tekeningen maakte voor aannemers of particu liere opdrachtgevers. Ook ambtenaren van de dienst van openbare werken zouden zich hieraan schuldig maken. De Britse filmster Julie Chris tie vormde een dankbaar object voor de fotografen, toen ze bij haar aankomst in Milaan ivaar een nieuwe film van haar in pre mière ging de pers te ivoord stond. Slechts drie stemmen tegen kernverdrag i Nadat reeds eerder de Westdultse minister-president Kiesinger had ge twijfeld over de aanvaardbaarheid van het door de Verenigde Staten en de Sowjet'-Unie by de ontwapenings conferentie in Genève ingediende kernstopverdrag heeft ook Marcel Hepp persoonlijk adviseur van de voormalige minister van Defensie Strauss, in een artikel in de Bayern Kurier geschreven dat het verdrag onaanvaardbaar is voor Duitsland. Hepp meent dat het verdrag Duits land terug zal brengen naar het jaar 1950. Ook China en Frankrijk heb ben bezwaren tegen het verdrag te gen verspreiding van kernwapens ge opperd. Het in Peking verschynen- de Chinese „Volksdagblad" schreef gisteren dat het kernstopverdrag een gecombineerde Russisch-Amerikaan- se poging is om op kernwapenge- bied de baas te blijven. Verlenging noodtoestand in Rhodesië De regering van Rhodesië heeft de noodtoestand opnieuw voor drie maanden verlengd. Minister van Ju stitie Desmond Lardner-Burke zei in het parlement, dat nationalistische guerrillastrijders de afgelopen vier j maanden vier invasies hebben gepro beerd. Vrijwel alle indringers zijn ge pakt. Het aantal guerrillastryders dat in Zambia en Tanzandë een goede gele genheid afwacht, neemt volgens de minister toe. De laatste vier maan den zijn veertien guerrillastryders I dood veroordeeld. NEDERLAND 1 KRO 6.50 uur Pipo de clown 7.00 uur Nieuws 7.07 uur Zonder tralies: tv-serie 8.00 uur Journaal en weerbericht 8.20 uur De burgemeester; toneelspel 9.20 uur Ontwikkelingshulp 10.35 uur Laatste nieuws 10.40 uur Kunstrijden op de schaats 11.10 uur Sluiting NEDERLAND 2 VARA 7.00 uur 7.03 uur 10.05 1 11.10 1 11.15 i Pipo de clown Nieuws Van gewest tot gewest Internationaal agrarisch nieuws Journaal en weerbericht Achter het nieuws Coronation street Fiesta Gitana in Verdiales (kleur) Haarhemprogramma voor haar. Kenmerk-laat Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 HILVERSUM 2 8.30 uur Het radio kamerorkest 9.20 uur Boter, kaas en eieren: hoorspel ew cjf teren Kunstrijden Het is weer zover: de televisie heeft de kunstschaatsen onder gebonden en gisteren zagen we daar de eerste resultaten van. Wy Nederlanders kyken er nog steeds naar met een interesse die alleen als Palow-reactie kan worden verklaard, want zonder Sjoukje en Joan hebben wy er in feite even weinig mee te ma ken als Griekenland en Sene gal. De commentator was dit keer Jean Smits. Hy liet, zoals dat heet, de bal het werk doen, maar gaf wel de benodigde in lichtingen als de beelden daar om vroegen. „De vrolijke minnaar" Hoofdschotel van de avond was natuurlyk de opgewekte Franse film „De vrohjke min naar", met Jean-Pierre Cassel als de wervelende spil van een huisgezin dat met 'n verwyzing naar het Franse woordenboek met recht „een huishouden van Jean-Pierre" kon worden ge noemd. Geen meesterwerkje, maar dat was ook niet te ver wachten, omdat weinig voorbor duursels op voorafgaande suc cessen (in dit geval de film „Liefdesspellet jes" even eens van regisseur De Broca, even eens met Cassel en Geneviève Cluny het grote voorbeeld ple gen te evenaren. Interview met Powell By zonder boelend was als steeds Panoramiek, dat de ge woontegetrouw een interview overnam van de Amerkikaanse televisie, dit keer met de zeer omstreden negerafgevaardigde Adam Clayton Powell. Voor de gelegenheid was een van de drie interviewers een neger, waarmee echter nauwelyks olie op de hoge golven van dit „ver hoor" werd gegooid. Want het ging soms fel toe. Af en toe was niemand te verstaan om dat ledereen door elkaar praat te, wat sommige gauw geschrok ken Nederlanders misschien als onbeleefd toeschenen. Powell is een man die tracht een in terviewer naar zich toe te trek ken, hy draaft door, onderbreekt voortijdig de interviewers, stelt zich op als de menner van een troïka- De taak van de interviewers is het de teugels niet uit han den te geven, de geïnterviewde te dwingen naar hèn te luiste ren en te antwoorden op de vragen die zy stellen. Toen Po well een vraag met een we dervraag aan de neger-intervie wer beantwoordde, zei deze koel bloedig: „Ik stelde de vraag". Dat is de enige manier om zo'n man aan te pakken en dat is ook de enige goede manier, tenzy men er als interviewer vanuit gaat dat het publiek geen vra gen beantwoord wil zien, maar een one-man-show van de ge- interviewde wil by wonen. Blokkers „Cinema" Op Nederland II was het film programma „Cinema" van Jan Blokker (van wylen „Zo is het") en Gied Jaspers (van wij len „Hoepla") gespeend van schokkende dingen, al zagen we wel een opmerkeiyk fragment uit de Belgische film „Caah- cash", die op herkeuring wacht voordat hij op het Utrechtse filmfestival vertoond kan wor den. Verder werd de pool Sko- limonowsky geïnterviewd giste ren werd juist bekend dat hy naar alle waarschyniykheid de novelle „Een dagje naar het strand" van Heere Heeresma gaat verfilmen), we zagen een onberispeiyk fragment uit de eveneens omstreden film „De non" en voor het overige was het Eisenstein geblazen. Daar mee werd voor de derde keer binnen korte tijd de onvryheld van de Russische kunstenaar ter sprake gebracht, want Rusland» grootste filmer «Eisenstein. ge storven als gebroken man) waa evenals Ruslands grootste voor oorlogse dichter (Majakowsky, zelfmoord), zyn grootste na oorlogse dichter (Pasternak, ont goocheld gestorven) en Rus lands grootste voorloorlogse pro zaïst «Babel, geliquideerd) een verguisd man in de Sowjet-Unie. Het Internationaal Cultureel Cen trum in Amsterdam houdt op vrij dag 26 en zaterdag 27 april in het Nieuwe De la Martheater in de hoofdstad het vierde I.C.C. Con cours voor jonge Nederlandse (be roeps) cabaretiers. De jury bestaat uit Hetty Blok, Conny Stuart, Wim lbo. Cor Lemaire. Albert Mol, Wim Sonneveld en Johan Verdoner. Er zullen na afloop van het concours drie pry zen worden toegekend, een eerste prijs van 1000 gulden, ter be schikking gesteld door het Prins Bernhard Fonds, een tweede prys van 600 gulden, ter beschikking ge steld door het I.C.C. en een derde prijs van 400 gulden, ter beschik king gesteld door het cultuurfonds Buraa. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Operette-va- ria. 17.00 Nws. 17.02 Sportact. 17.06- 18.00 Gevar. platenprogr. voor automo- Het leger des He! 1.05 Muz. (gr.). 19.20 Spectrum ;hr. org. 19.30 Kerkorgelconcert (ópn uit de prot. icert (opn): mi-klass. muz. 20.00 Wijd als ;reld: wekelijkse internatlona- nding en oeku- lnstr. combo. 23.00 Studio 2300: gei progr. 23.55-24.00 Nws. Bijbel: radiocatechese. AVRO: *2o!Ö5 Land der Muzen: kunstkroniek. 20.30 Stereo: Radio Kamerorkest VOOR VRIJDAG 26 JANUARI. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klass. en mod. gr .muz. (7.30 Nws.; 7.32 Act.; 7.55 Overweging; 8.00 Nws 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo-: Auba de: klass. platenprogr. 11.00 Nws. 11.02 zieken 12.00 Van twaalf tot gevar. prógr. (plm. 12.23 Wij het land: 12.27 Med. voor land- en 12.30 Nws.; 12.40 Act.). 14.05 Mod. orkestwerken (gr.). 15.30 Voor oudere luisteraars. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.30 Voor de AVRO: 7.00 Nws. 7.10 .20 Sterei f.55 Deze (8.30-8.35 De groenteman.) 8.50 Mor genwijding. NRU: Stereo: 9.00 Frag menten uit de opera Zar und Zlmmer- mann v. LÖrtzing (gr.) AVRO.: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen: populair verzoekplatenprogram- ma. (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beurs berichten. NRU: 12.00 Blik op de we reld: informaties over internat, za ken. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Overheidsvoorlichting; Uit zending voor de landbouw. 1" taarspel (gr.). 12.50 Recht en lezing. 13.00 Nws. 13.10 Act., de rubriek: Hoor die krant. VARA: 13.30 Stereo: klass. grmuz. 14.20 Wik ken en wegen: consumentenrubriek. NRU: 14.30 De universiteit en studen tenproblemen, opname van een lande lijke conferentie. 15.00 Vliegende blaadles: licht muz.progr 15.20 Wat heet strijdend socialisme? lezing. 15.30 Noten-Festival: licht gevar. muz.progr. VPRO: 16.00 Nws. 16.02 Thuis: progr. NTS/NOT: 10.20-12.00 Schooltelevi sie NTS: 18.50 Pipo de clown. NTS: 19.00 Journaal. NCRV: 19.06 Plck-Up maandelijk magazine voor de platen- liefhebbers. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Act.rubriek. 20.45 Stoe lendans, muzikale komedie. 21.25 Café- 't Winkeltje: liedjesprogr.i praatje, Zeventlgi 22.45 Journaal. Nederland II NTS: 18.50 Pipo de clown. NTS: 19.00 Journaal. NTS: 19.03 Weekjour- naal. (met titels voor slechthorenden). 19.25 Open oog: tips voor het vrije weekend. 20.00 Journaal en weerover- zlcht. AVRO: 20.20 Peyton Place, TV- feuilleton. 20.45 AVRÖ Danstest "68. 21.57 AVRO's Televizier. NTS: 22.20- 22.25 Journaal. 17.40 Informatie: achtergronden Hilversum 3. 240 m. en FM. VARA: 9.00 Nws. 9.02 Lichte grmuz. 10.00 Nws.). NRU: 11.00 Nws. 11.02 gevar. platenprogr. TROS: Monte Carlo. Priesters moeten zich buiten de politiek houden Het roomskatholieke episcopaat van Nicaragua heeft de priesters ver boden zich over politieke en sociale aangeleg. nheden uit te laten, zo meldt een Nicaraguees blad. Deze maatregel zou zyn genomen naar aanleding van een door zeven RK geesteiyken getekende verkla ring, waarin de regering wordt ge vraagd zich bij het onderdrukken van verzetsactiviteit aan de wet te houden en de rechten van de mens in acht te nemen tegenover gevange nen. ongeacht hun politieke over tuiging.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19