Felle reactie van Guyana LEKKER BROOD Niet Haydn maar Graaf' Meer dan 13 Catootj es naar de Botermarkt... Goud zonder eigenaar Zijn geneesmiddelen duurder dan nodig? u wilt ÏÏPPERWARE kopen Fokkers Friendship steeds meer in trek In EEG te veel boter BEN BELLA LEEFT EN IS GEZOND WOENSDAG 24 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Morgenavond treedt in de K. en O.-Meest er serie op de virtuoze Spaanse harpist Nicanor Zabaletta, die met het Parijse Kamerorkest van Paul Kuentz een tournee door ons land maakt. Zabaletta begon zijn studie in Madrid en rondde haar al bij Marcel Tournier in Parijs. Hij verschafte de harp een nieuwe plaats op het concertpodium. Hij bespeelt een naar zijn aanwijzingen gebouwde Obermaier-harp, die naast de gebruikelijke zeven pedalen voor het verstemmen der sna- ren een achtste pedaal voor het dempen van de resonans der bas- heeft. Spaanse schrijver Com in .6 maanden veroordeeld „Wegens onwettige propaganda" De Catalaanse schrijver Alfonso Carlos Comin is gisteren door het Hof voor de openbare orde te Madrid veroordeeld tot 16 maanden gevangenisstraf, omdat hij in januari 1967 voor het Parijse weekblad „Témoignage chrétien" een door de Spaanse autoriteiten als „onwettige propaganda" aangemerkt artikel heeft geschreven. De officier van justitie had twee jaar geëist. Tijdens het pro ces weigerde de rechtbank getuigen-a-decharge, onder wie de directeur van het blad, te horen. Comins advocaat zag af van een pleidooi. Comins advocaat is van plan pro test aan te tekenen tegen de gang van zaken tydens het proces, en te gen het vonnis in beroep te gaan. Vanuit zijn woning in Barcelona deel de de jonge katholieke schrijver gis teren de AFP-correspondent telefo nisch mee dat hij niet verantwoorde lijk was voor de gewraakte koppen van het bewuste artikel die luiden: „Na het referendum, de onderdruk king" en „het Spaanse volk verlangt nog steeds naar echte vrede, die geen vrede van gevangenissen is". Vol gens het Hof moest hij die er zelf bo ven hebben gezet. „De directeur van het blad had kunnen vertellen dat 't niet zo was", aldus Comin. Het vonnis is zwaarder uitgevallen dan algemeen werd verwacht. Men had gedacht dat Comin er met een principiële straf af zou komen, die hem niet in de cel zou brengen. Wan neer de schrijver naar de gevangenis wordt overgebracht is niet bekend. Het hof van de Openbare Orde ver oordeelde gisteren nog drie anderen, die van pro-Chinese communistische activiteit in Bilbao worden beschul digd, tot elk drie jaar. Jaimy van Wering in „Sonata da Camera" De klaveciniste Janny van Wering is tot het ensemble „Sonata da Ca mera" toegetreden Sinds het overlij den van de cembalist Hans Schouw man is het ensemble opgetreden als strijktrio (Willem Noske, Piet Nij- land en Carel van Leeuwen Boom kamp) Op zondag 28 januari zal „Sonata da Camera" voor het eerst in de nieuwe samenstelling optreden in De Doelen in Rotterdam. In het komen de voorjaar zal het een concertreis maken door de V.S. en Canada. „De militair en zijn palet" De minister van Cultuur, Reeratie 11 en Maatschappelijk werk, mej. dr. J M. A. M. Klompé, zal dinsdag 30 januari in het Jaarbeurs- restaurant aan het Vredenburg te Utrecht de 16de tentoonstelling „De militair met palet en camera" ope- Na de openingstoespraak zal de minister twee door Prins Bernhard beschikbaar gestelde legpenningen uitreiken, met name aan de dpi. marinier der 2de klasse J. N. M. Ruijssenaars, die de beste militaire actiefoto instuurde en aan adjudant- onderofficier F. C. Jansen voor zijn totale inzending schilderstukken. In Utrecht is de tentoonstelling t/m 4 febrari a.s. te bezichtigen. Zij maakt daarna een tournee langs Nij megen, Apeldoorn, Assen, Leeuwar den. Den Helder. Katwijk. Doorn, 'e Hertogenbosch, Rijen en Venlo. Het bericht dat onlangs een on bekende symfonie van de compo nist Haydn in Polen was gevon den is volkomen verzonnen, zo heeft prof. Zofia Lissa, hoofd van de musicologische afdeling van de Universiteit van Warschau verzekerd. „Het betreffende manuscript is niet een partituur, maar bevat delen voor een orkest. De inscriptie op de voorpagina „Del Sign. Haydn" is geen bewijs dat het van de Weense meester is. In de catalogus van prof. Jan Larue staat de betreffende sym phonic vermeld onder de naam Graaf (een componist van onbekende afkomst)niet onder die van Haydn". Prof. Lissa zei dat Larue van de Newyorkse Universiteit dezelfde par tituur twee jaar geleden in Regens burg had gevonden en deze geïden tificeerd had als een werk van Graaf. Theatertje in Den Haag herbouwd Het avantgardistisch theatertje „In de Steeg" aan het Westeinde in Den Haag is herbouwd. De actrice Georgette Hagedoorn heeft het mi cro-theater, dat ook een expositie ruimte kreeg, heropend. Het cabaret „Salvo" onder leiding van Inge Tiel- man bracht er zyn spiralistisch to- neelgebeurcn met de première van het programma „Psst", na de pauze aangevuld met cabaret-chantant. Mevrouw Hagedoorn zei blij te zijn met het avantgardistisch theatertje, waar jonge mensen hun werkstukken voor het publiek kunnen brengen. Zij releveerde, dat o.a. de gemeente Den Haag en het Anjerfonds bijdragen verleenden om de herbouw van het microtheater mogelijk te maken. „Salvo" wordt gevormd door Inge Tielman, Lianna Astra, Frans Cavé en Jacques de Wit, pianist Hans van der Hoek. lichtinspecient is Nico Stigter, geluidmixer Willem Stuut jr. Paul Bakker, foto's en cartoons en met teksten, liedjes en muziek van Eric Tielman, Henk Alkema, Leo Un- ger, Hans van der Hoek, Christian Walther en Peter Bark. Het stuk draaide maar rond als een mallemolen, met V. d. Waart als on vermoeid belerende gangmaker. In het liedje komt het woord „schuif trompet" voor maar meegezon gen kon t natuurlijk ook elk ander instrument zijn. Van elke in het orkest aanwezige instrumentengroep kreeg de meezingende zaal achter eenvolgens een nieuw Catootje. Dat werden, na een deugdelijke poging de pauken om ook hun melo dische duit in het zakje te doen, al vast 13 Catootje®. Maar zo'n orkest- kan meer dan 13 klankkleuren hebben: bijv. door Jeugdconcert Warmond: Jan de Waart heeft met zijn Zuidhollands Orkest de War- mondse jeugd van de klassen 4, 5 en 6 van het l.o. een plezierig uur bezorgd in ,,'t Trefpunt". Na toespraakjes van burgemees ter en dirigent weerklonk het eerste deel van Mozarts Kleine Nachtmusik misschien het ter wereld meest gespeelde or kestwerk waarna een dik half uur lang alles in het teken van „Catootje" werd gezet. Catootje is het hoofdpersoontje in het volksliedje, of beter speelliedje „Catootje naar de Botermarkt". Hiervan bezitten we ook een afwijkend „Catootje naar de Ro zenstraat". Van Catootje werd met enorm succes een pedago gisch hulpmiddel gemaakt. Poëzieprijs voor Wim Hazeu Het gemeentebestuur van Hil versum heeft de aanmoedigings prijs 1968 voor poëzie, groot 1000,conform het advies van de jury toegekend aan de 27- jarige Wim Hazeu. Hij is als dra maturg werkzaam bij de NCRV en oprichter en redacteur van „Kentering". Als dichter debuteerde hij in 1963. In '65 publiceerde hij „Achter Ach terberg". een bloemlezing van 60 dichters die over Achterbergs poëzie hebben geschreven. Zijn gedichten en essays verschenen o.a. in „Kente ring", „Maatstaf", „Roeping", .Kom ma" en „De Gids". De prijsuitreiking zal plaatsvinden op vrijdag 1 maart om 20.20 uur in het raadhuis van Hilversum. Dezelf de avond ontvangt prof. dr. G. Stui veling de gemeentelijke prijs voor es say en biografie ten bedrage van 2.000.—. De stichting voor het filatelis tische jeugdwerk in Nederland organiseert 8 en 9 maart een na tionale jeugdpostzegeltentoon- stelling in het Rotterdamse Groothandelsgebouw. Deze post koets van Van Gend en Loos zal met speciale poststukken van Utrecht naar de Maasstad rijden. Het wordt de laatste rit van het voertuigwant de postwagen is bestemd voor het museum. Het 20-jarige Utrechtse Jeugdcen trum hoopt met de postkoets een grote zending speciale postzakken naar Rotterdam te vervoeren. Om alle verzamelaars in staat te stel len Rotterdam te bezoeken wordt er een sterrit gehouden. Uit alle delen van het land zullen er bus sen beschikbaar zijn, die belang stellenden naar de Maasstad zul len vervoeren. De belangstelling is groot. De organisatoren ver wachten 3000 tot 4000 personen. groepscombinaties. door de demper, door parafrasering van majeur naar mineur, door pizzicato's (op verzoek van de dirigent niet uit te spreken als pizi-cató). En door meer. En de mal lemolen cirkelde daarmee verder. Tot een op het podium ontboden meisje geleerd had. met welke armbeweging je een orkest tot zwijgen brengen kunt. Van instrumenten!eer weet jong Warmond nu écht iets af. Zelf wis ten we er niet van, hoe 't zotte klankkleur ontstaat wanneer een wijsje gelijktijdig eenstemmig op pic colo - klarinet - fagot geproduceerd wordt. Wat Catootje betreft maken we de ene kritische opmerking, dat het or kest niet een van de melodietjes van een van ónze Catootjes weergaf maar in werkelijkheid de veel uitgebreider wijs van de Hamburgse volkswijs „Jan Hinnerk up de Lammerlammer- markt", die een Nederduitse tekst heeft. Daar is Cato „Kaïtrin". Volks wijzen doen ook aan infiltratie er in de vroegere Hanze-tijd hadden wi een levendig verkeer met de land streken aan de Oostzee. Wij zullen niet de hele les overver tellen en alleen aanvullenderwijs meedelen, dat het orkest nog het Menuet uit de Nachtmusik liet horen, de Pizzicato-Polka van Johan Strauss, een Haydn-Menuet en ver der van Haydn de finale uit diens Jacht-symfonie, waaruit wij Hol landers een straatdeun overgenomen hebben: „Sergeant ze gooien met ste nen, sergeant ze In de kluis van de bank van India in New Delhi ligt 1.300 kg goud, waarvan de eigenaar niet bekend is. De 84 staven, met een totale waar de van bijna 4.5 miljoen gulden, wer den vorig jaar september op het vliegveld van de Indiase hoofdstad in beslag genomen. De zending was af komstig van een Engelse maatschap pij en voor een bedrijf in Hongkong. De Indiase minister van Financiën zei gisteren in het parlement, dat men er nog niet In was geslaagd de eigenaar op te sporen. ADVERTENTIE Westduitse kernreactor De kernreactor die in Lingen (Noordrijn- Westfalen) is gebouwd, zal over ongeveer vier weken kri tisch worden. Sinds enkele dagen is men bezig met de laatste con troles. Deze kokendwater-reactor be vindt zich in een 240 ton zwaar en 14.5 meter hoog drukvat: wanneer zij in bedrijf is zal zij 250.000 kilo watt leveren. Tezamen met twee nog te bouwen centrales in Würgassen aan de boven-Weser en bij Stade aan de Elbe, zal zij tenslotte 1.5 miljoen kilowatt elekriciteit leveren aan het Europese koppelnet. De bouw van de reactor in Lingen heeft drie jaar geduurd en ongeveer 270 miljoen mark gekost. Na uitwijzing Suriname m/ De beslissing van de Surinaamse] van het grensgeschil met Surinam# regering alle Guyanese burgers hetuitvoerig besproken, land uit te wijzen, heeft een scherpe i Na afloop van de vergadering ver. reactie van Georgetown ten gevolge klaarde 'n woordvoerder van de re gering, dat uit verklaringen van pre- Pengel van Suriname blijkt, dat gehad. De raad bijeen ADVERTENTIE DIJSSELBLOEM Hogewoerd 138, Leiden Industrie moet sociale taak onderkennen „De ongerustheid over de kosten van de geneesmiddelen is niet ver minderd; de behoefte aan toezicht of prijsmaatregelen is gebleven". ADVBRTENTIE Mevr. M. A. Mekking F. v.d. Poest Clementlaan 38, Portugaal, teL 01807 - 2564 Fa. A. Hordijk, Lefèvre de Montignylaan 80, Rotterdam, tel. 010 - 181009 Fa. A. Heemskerk, Pr. Margrietlaan 64a, Rotterdam, 12, tel. 010 - 180873 dan krijgt u alle gewenste inlichtingen. De F-27 „Friendship" van Fokker, 236 zijn afgeleverd, zei de heer F. J. waarvan het prototype eind 1955 voor j L. Diepen, bij deze gelegenheid, het eerst de lucht in ging, wordt Ook over de met 2 straalmotoren steeds meer gevraagd. De fabriek j uitgeruste F 28 „Fellowship" is de di- boekte in het twaalfde verkoopjaar I rectie vol goede hoop. Nog dit jaar (1967) 50 nieuwe bestellingen een 1 hoopt men het certificaat van lucht- record. Gisteren werden drie toestel- waardigheid te verkrijgen en dan len afgeleverd. gaat meteen de eerste machine naar ,wtf hebben thans ongeveer 460 de LTÜ' 08 Bant te Friendships verkocht' a ministers van Guyana, afwezigheid van pre- d*"* regering besloten heeft Burnham die in de Verenig- schuldige Guyanezen, die in Surina- de Staten is voor een medisch on-me wonen tot pionnen te maken in derzoek heeft gisteren de kwestie i 6611 spelletje machtspolitiek". De Nederlandse regering heeft vol- gens de woordvoerder erkend, dat zj| nooit de souvereiniteit in het be- trokken gebied heeft uitgeoefend. Hij sprak er daarom zijn verbazing over uit dat Pengel nu de verantwoorde lijkheid op zich wil nemen voor .schendingen van de status quo op systematische en opzettelijke wijze". Sir Lionel Luckhoo. ambassadeur van Guyana in Den Haag. zou van daag naar Georgetown vertrekken om de regering in te lichten over zijn besprekingen met de Neder- lamdise regering, die verantwoordelijk is voor het buitenlandse beleid van Suriname. Overigens snapt men in Den Haag niet. wat Sir Lionel Luckhoo heefH bedoeld met de opmerking, dat het volgend initiatief voor een gesprek over de grenskwestie met Suriname van Nederlandse zijde zou moeten uitgaan. In juni 1966 zyn de laatste besprekingen door beide landen ge houden. Toen is door beide partijen gesteld, dat er verdere besprekingen zouden plaatshebben, maar er zijn daarover geen duidelijke afspraken gemaakt. Dit «telt mr. M. G. J. M Kort- mann, gedelegeerde van de federatie van door verzekerden en medewer kers bestuurde ziekenfondsen, naar aanleiding van een persconferentie die de Nederlandse Vereniging van Fabrikanten van Pharmaceutlsche produkten Nepropharm onlangs heeft gegeven. Tijdens deze perscon ferentie verdedigde de Nepropharm zich tegen eerdere uitspraken van mr. Kortmann over de enorme ver schillen tussen de kosten van de grondstoffen van geneesmiddelen en de prijs van het afgeleverde produkt. Volgens mr. Kortmann zijn er ook na de verklaringen van Nepropharm tal van vraagtekens blijven bestaan. Hij hierinnerde eraan, dat volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek de totale waarde van materialen, brandstoffen en hulpdiensten, vermeerderd met loon- en salariskosten, in 1965 in de far maceutische industrietak 61,2 procent van de produktiewaarde bedroeg. Dit percentage lag voor 52 van de 55 in hetzelfde overzicht vermelde indus- takken hoger, ook by alle andere chemische industrieën. Ook uit de hoge beursnotering van maatschap pijen met farmaceutische bedryven en uit de spreiding van de farma ceutische industrieën in Nederland (er is er één op elke 60.000 inwo ners en vier apothekers) leidt mr. Kortmann af, dat de farmaceutische industrie tot de meest welvarende industrieën van Nederland gerekend kan worden. De op de persconferentie afgelegde verklaring biedt volgens mr. Kort man aanknopingspunten om te ko men tot een werkelijk gesprek. Het verband dat daarin gelegd is tussen de pryzen van de geneesmiddelen en de kosten voor de ziekenhuisverple- ging opent zyns inziens de weg tot een soort centraal orgaan voor de geneesmiddelentarieven in de trant van het bestaande centraal orgaan ziekenhuistarieven. Als een dergelyk gesprek tot re sultaat heeft, dat de farmaceutische industrie zich ervan bewust wordt dat haar sociale taak tot gevolg heeft dat zy een minder op winst gericht beleid moet voeren, aldus mr. Kort mann. zal dat prysvoorschriften van regeringswege voorkomen. de Noorse maatschappij Braathens, dae er vyf heeft besteld. In Amerika heeft de Fairchildfabriek, die een ver korte versie (de Fairchild 228) pro duceert, inmiddels een ordervoor drie toestellen ontvangen van Wst- air, zodat tot nu toe negen f 28 ma chines zyn besteld. Al mag de Nederlandse vliegtuig industrie dan op zich zelf niet zon der voldoening constateren, dat Hol land nog een woordje mee spreekt, toch kan men uit een simpele ver- gelyking met de Amerikaanse zien. dat dit succes relatief gering is. De Douglasfabrieken hebben voor hun DC -9-toestellen nu al ruim 400 bestellingen uit de gehele wereld ont- I vangen, om nog maar niet te spre- studentenbetogingen, die in de In- ken over de grote Boeïngtoestellen. di'ase deelstaat Madras, ontaardden ,Maar het is onjuist om een ver- ,n Slechten met de politie, zyn twee gelyking te maken", aldus de heer personen, bij wie een 10-jarig jon getje, doodgeschoten. De Europese Commtissie heeft gi»- teren voorgesteld dat boeren met minder dan vijf koeien de zuiveï- produktie staken. Dr. S. L. Mans- holt zei dat dit één derde van de boerderijen binnen de gemeenschap zou raken. Zijn idee is minder boter en meer vlees te produceren. De ministers van Landbouw van West-Duitsland en België, vroegen tyd om het voorstel te overwegen. zy wilden ook bedenktyd voor het plan van Mansholt de melkpryzen te bevriezen op het huidige niveau van 39 mark per 100 kg. Mansholt waarschuwde dat al# zyn voorstel niet wordt aangenomen de botervoorraad zou sty gen tot 140.000 ton in april. In 1969 zou de zuivelproduktie in de EEG met 800 miljoen dollar gesubsidieerd wor den, waaronder 250 miljoen alleen voor subsidies op boter en voor de opslag van boter in koelhuizen. Mansholt waarschuwde dat het evenwicht tussen vraag en aanbod moet worden hersteld. De ministers zullen 19-20 februari en 26-27 februa ri opnieuw byeenkomen. Ook taalstrijd in Indiase deelstaat Diepen. „Wy hebben nu eenmaal geen fabriek met 100.000 man. Wy zouden zo'n produktie onmogeiyk aan kun- De produktie van de f25 „Fellow ship", waarvan er dit jaar waar- sohynlyk vyf gereed zullen komen, zal geleidelyk worden opgevoerd en naar de direotie hoopt in 1969 of ui- teriyk 1970 een top van twee toe stellen per maand bereiken. Het zakenleven kwam geheel tot stilstand op deze tweede achtereen volgende dag van relletjes der stu denten die ageren tegen de officiële aanvaarding van het hindi als offi ciële taal. By opstootjes maandag werden meer dan 140 personen ge wond van wie twee ernstig. Ook toen opende de politie het vuur.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7