HAI" Bouw-c.a.o. van franje ontdoen' 100 GULDEN eet 'n appel! Voorzitter r.k. aannemers: Elvis Presley wordt vader Première nieuwe film Herman van der Horst W 0) m BERGING H-BOMMEN BIJ THULE MOEILIJK Verbruik kip nam weer toe snoep verstandig: Cao-onderhandelingen bij Philips begonnen WOENSDAG 24 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 ADVERTENTIE Rock 'n iOll-zanger Gary Lewis (rechts) rookt een wat verfrom melde feestsigaar met zijn vader, de filmkomiek Jerry Lewis, na de geboorte van Gary's eerste doch ter en Jerry's eerste kleinkind. (Van onze Arnhemse correspondent) De werkgevers in de bouw moe ten de vrije loonpolitiek aangrijpen om de bouw-c.a.o. te vereenvoudi gen en te ontdoen van „franje". Er zou een minimum- en maximum loon moeten komen, waardoor de c.a.o. hanteerbaar wordt voor het hele land zowel binnen als buiten de Randstad en tevens voor de ver schillende soorten van ondernemin gen. Dit stelde de heer J. P. A. Ne- lissen. een van de onderhandelaars over de bouw-c.a.o. gisteren in Arn hem voor de leden van de Ned. Kath. Aannemers- en Patroonsbond, waarvan hy voorzitter; is. Volgens de heer Nelissen is de bouw-c.a.o. nodeloos ingewikkeld ge maakt door allerlei toeslagen en „franje." o ntstaan in de periode van geleide loonpolitiek. De nu be staande vrijheid moet naar zyn me ning niet onmiddellijk worden ge- zoeht in de loonhoogte, „omdat na tionaal economische overwegingen zich daartegen verzetten," maar moet worden gebruikt om de opzet van de collectieve arbeidsovereen- ADVERTENTIE Quick Up...'t is goed. Ko drinkt 't. Kerstboodschap Koningin 1x/z min. luisteraars Ruim tweeëneenhalf miljoen men sen hebben naar de kerstboodschap van Koningin Juliana geluisterd, zo blykt uit de resultaten van het luis teronderzoek door de afdeling studie en onderzoek NRU/NTS. De toe spraak werd op eerste kerstdag uit gezonden in een nationaal NRU-pro- gramma via de zenders Hilversum-1, -2 en -3. De totale beluistering be droeg 28.1 pet, hetgeen neerkomt op 2.529.0000 personen van 15 jaar en ouder. Carnavaleske lof voor „Ja zuster, nee zuster" (Van onze Bossche correspondent) De Udense carnavalsvereniging De Knoerissen, die in vorige jaren al vedetten als Mies Bouwman en Jo- han Kaart tot erelid wist te benoe men, i6 er dit jaar in geslaagd Het ty Blok en Leen Jongewaard be kend uit de tv-serie „Ja zuster, nee zuster" voor een bezoek aan car- navalvierend Uden te strikken. Op 6 februari zal dit duo uit handen van Prins Porcellus III het ere- knoerisschap 1968 aanvaarden. Priscilla, de echtgenote van de zanger Elvis Presley, zal op 1 fe bruari in een ziekenhuis worden op genomen in verband met de op han den zijnde bevalling van het eerste kind van hetechtpaar. De baby wordt begin volgende maand ver wacht. komst, die eind volgende maand af loopt, te wfjzigen. De heer Nelissen meent dat het loonbeleid in de bouw als één ge heel moet worden gevoerd: één c.a.o. voor het hele bouwbedrijf, waarbij de eenheidsvoorwaarden in de mantel en de afwijkingen per sector in de bijlagen worden gere geld. Hij ziet alleen maar nadelen in meer c.a.o.'s, zoals bijvoorbeeld de wegenbouwers die voorstaan. Over de situatie i n zijn bedrijfs tak zei de heer Nelissen onder meer. dat het inhalen op het woningtekort zich steeds meer zal doen gelden. Zelfs indien het economisch klimaat beter wordt, zal de bouw toch blij ven zitten met een overcapaciteit. De vervanging van krotten schept ;n behoefte, die maar reële vraag kan wor den omgezet. „Aan behoeften heb ben we maar weinig zolang de be vrediging ervan niet kan worden be taald." aldus de heer Nelissen. volgens hem moeilijk i ADVERTENTIE Breibreibrei Scheepjeswol Wie zich thuis voelt in onze moderne tijd, breltl B.v. deze sportieve tril!. Vraag het patroon bij uw winkelier of stuur onderstaande bon op. ,i i i i Ut; De nieuwe film van Herman van der Horst is gisteren voor genodig den in première gegaan in het Me- tropole-Tuschinski-theater in Den Haag. De film, die de titel „Toc cata" kreeg heeft een vertoningsduur van een half uur. Hij gaat deze week in openbare vertoning in Amsterdam. De rolprent kwam tot stand met sub sidie van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. Herman van der Horst, die bijzon der van orgels en orgelmuziek houdt, maakte de film in, op en onder de Oude Kerk in Amsterdam met haar barok-orgel met meer dan 4000 pij pen. dat gemaakt werd door Caspar Müller en dat volgens Van der Horst een noblesse heeft, die zijn weerga niet heeft. Het verhaal in de film is dat van de organist, die speelt, maar herhaal delijk wordt gestoord door steigerbou wers, een stofzuigende juffrouw of timmerende leidekkers, terwijl een jongen zijn poesje achterna zit, dat De Amerikaanse luchtmacht wil niet zeggen welke maatregelen geno men zyn om de vermiste waterstof bommen te bergen welke zondag by het neerstorten van een B-52 bom menwerper in Groenland verloren zün gegaan. In het betrokken gebied is van plu tonium afkomstige radioactieve stra ling gemeten. Plutonium en uranium worden toegepast bij de waterstof bom. Van de zijde der marine werd ver klaard dat de berging veel moeilijker zal zijn dan in 1966 toen kleine on derzeeboten werden gebruikt om een waterstofbom te bergen welke ter hoogte van Palomares in de Middel landse Zee was gestort. De berging bij Thule wordt be moeilijkt door de dikke laag ijs op de baai en de uiterst lage tempera tuur welke nadelig is voor een deel de apparatuur. Een woordvoer- voor het Pentagon noemde het stralingsgevaar uiterst gering. Dode lijke straling zou zich alleen voor doen bij een kernontploffing, maar dit is praktisch uitgesloten. Als de bommen niet gevonden zouden worden dan zou het jaren du ren voordat het omhulsel zou zijn weggevreten door corrosie. Als dan plutonium 239 en uranium 235 zou vrijkomen is het volgens de marine woordvoerder twijfelachtig dat een aanzienlijke hoeveelheid ooit levende wezens zal beïnvloeden. Russen willen geen erisis rond Berlijn Burgemeester Schütz van West- Berlijn heeft tijdens een onderhoud met Engelands minister van Buiten landse Zaken Brown, verklaard dat Rusland geen nieuwe crisis om Ber lijn wil. Hij was tot deze opvatting geko men na de besprekingen die hij de vorige week in Oost-Berlijn heeft ge voerd met Russische autoriteiten. Schütz. die een bezoek aan Londen brengt, kreeg van Brown te horen dat Engeland zijn troepenmacht in West-Berlijn 3000 man op het huidige niveau zal handhaven. de kerk is ingelopen. De eenzame or ganist raakt steeds verder van zijn muziek verwijderd. De jongen, die zjjn kat nergens vindt, blijft rond dolen. Uiteindelijk komen de hereni gingen: de jongen krijgt de kat te pakken op de tinnen van een dak, de organist ontmoet de muze. De jongen wordt- gespeeld door Doph de Lange, de organist is Feike Asma. Aan de camera's stonden Her man van der Horst, Pim Heytman en Prosper Dekeukeleire. Jos Ditmars verzorgde de muziekopnamen. De gemiddelde Nederlander consu meerde vorig jaar 5,2 kilo gevogel te. 0.6 kilo meer dan in 1966 en 0.8 kilo meer dan in 1965. Dit ver bruik steekt ondanks de stijging wat schriel af tegen dat in andere lan den: in West-Duitsland 6,8 kilo, om over de Verenigde Staten nog maar niet te spreken. De voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eiren, de heer H. H. Garrelds, ziet de toekomst echter optimistisch te gemoet. Volgens hem moet een con sumptie, die neerkomt op twintig procent van het totale vleesverbruik (50 kilo) binnen niet al te lange tijd „haalbaar" zijn Van de 5,2 kilo gevogelte die vo rig jaar per hoofd van de bevol king werd verorberd kwam 4,5 kilo voor rekening van de braadkuikens. Steekproeven hebben uitgewezen, dat de eierconsumptie het afgelopen jaar is gedaald en wel van 204 tot naar schatting 198 stuks per hoofd van de bevolking. Waarschijnlijk moet deze teruggang vooral worden toe geschreven aan een geringere be langstelling van de restaurants en de levensmiddelenbedrijven. De aan kopen van de huishoudingen (iets meer dan de helft van het totaal) zijn op hetzelfde peil gebleven. De consumentenprijs - gemiddeld 14,7 cent per „drietje" - lag in 1967 i hoog als in 1966. ADVERTENTIE Pakistan wil geen defensief verbond Een woordvoerder van het Paki staanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft berichten ontkend dat Pakistan voornemens zou zijn een regionale veiligheidsorganisatie in het leven te roepen. Uit Washington was eerder bericht dat de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Rostow ge- :gd heeft dat vijf staten, waaronder Pakistan, een verdedigings- en veilig heidsregeling wilden opzetten om te voorzien in het vacuum dat zal vol gen op de terugtrekking in 1971 van de Britse troepen. ,De Pakistaanse regering heeft geen plannen in die richting in overweging" aldus een woordvoerder. Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt. te combineren): spaarbewijzen effectenbewijzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen garantiekredietaflossingen Nadi 8oer inlichtingen Spaar Railfeis en de Sociale Op Mauritius rust teruggekeerd De minister voor Gemenebestzaken Thomson heeft gisteren in Londen verklaard dat de ongeregeldheden np Mauritius voorbij zijn, maar dat er nog steeds gevaar bestaat voor nieu we ongeregeldheden. Sir John Rennie, de gouverneur van het eiland in de Indische Oceaan, had hem telefonisch mee gedeeld dat by de ongeregeldheden 17 mensen om het leven zijn ge komen. De eersten van de 400 Britse mi- litairen die per vliegtuig uit Singa pore werden overgebracht, zyn gis teren aangekomen. Een fregat en een torpedobootjager zullen vandaag aankomen. ADVERTENTIE - Ik koop straks een auto bij de importeur die óók dealer is. - In Leiden? Bij wie? HAI, weldra geopend. ZOETERWOUDSEWEG 11 De directie van Philips in Eind hoven heeft deze week een eerste oriënterende bespreking gevoerd met vertegenwoordigers van de tien orga nisaties van werknemers over de col lectieve arbeidsovereenkomsten voor beambten en handarbeiders in deze onderneming. De huidige arbeids overeenkomsten lopen op 31 maart af. In deze bespreking hebben de werk gevers een groot deel van hun ver langens ter tafel gelegd. Ze gaan er uit dat er, evenals vorige keer, nu een looptijd van drie jaar in aoht moet worden genomen. Een percentage van de door de werknemers mogelijk geachte loon kostenstijging is in deze bespreking nog niet genoemd. Onder loonkosten worden verstaan de kosten van alle verbeteringen tezamen, dus verhoging lonen en salarissen, arbeidstijd verkorting, „bijsturingsclausule" enz. De werknemers willen de eerste verhoging van lonen en salarissen in de nieuwe driejarige contractsperiode laten ingaan op 1 april. De volgende verhogingen zouden moeten ingaan op 1 juli 1969 en op 1 juli 1970. Ook een bijsturingsclausule zal, naar de werknemers menen, weer in de nieuwe driejarige overeenkomsten moeten worden opgenomen. Die „bij sturing" tijdens de 'contractperiode zal de eventueel gestegen kosten van levensonderhoud zoveel mogelij k moe ten opvangen. Ook hierbij is geen precentage genoemd. De werknemers zouden in 1970 werktijdverkorting wollen doorvoeren. Met de bedoeling de jaarinkomens van de laagst betaalden iets meer op te trekken hebben de werknemers voorgesteld, naar analogie van het geen is gebeurd met de ambtenaren- salariëring, de vakantietoeslag voor de volwassenen aan een minimum te binden. Dit minimum zou h.i. voor 1968 zes procent van f 9000.moeten zijn, voor 1969 zes procent van f9500.— en voor 1970 zes procent van f 10.000.—. NEDERLAND 1 NTS 10.25 i 10.55 i 11.00 i Pipo de clown Nieuws De drie musketiers; tv-serie Panoramiek Journaal en weeroverzicht Zendtijd politieke partyen (Boeren Party) Socutera Inburgeren De vrolijke minnaar; film Kunstrijden op de schaats Laatste nieuws Sluiting NEDERLAND 2 -- VPRO - Pipo de clown - Beestje kyken r Busreis München-Teheran; filmverslag Journaal en weeroverzicht Cinema; over films en filmmakers Onaantastbaar Zwart-wit in foto's Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 r Radio-filharmonisch orkest r X. een sprong in het duister HILVERSUM 2 9.50 uur 10.55 uur Trammelant in Loeren aan de Hor Contrasten; muziek voor kenners er en gisteren Milo Anstailt en tie Oekraïne Drie persoonlijkheden beheers ten gisteravond het scherm. In „Achter het nieuws" werd mr. Van Riel nader aan de tand ge voeld over zijn rede op het re cente WD-congres, in „Denk beeld" zat Brugsma drie kwar tier lang oog in overgeseind oog met Malcolm Muggeridge in het programma over de Oekraï ne stortte een goedlachse profes sorale componist teilen vol ar gumenten over Milo Anstadt uit, waardoor deze (bij wijze van spreken) alleen maar naar adem kon happen zonder in staat te zijn bijtijds tegenargumenten op ;e werpen. Niet dat hij niet zijn lest deed, maar tegenover zo /eel stralende zelfverzekerdheid /iel niet op te boksen. Zouden de kunstenaars zich in de Sow jet Jnie niet vrij voelen? Een vis die altyd in water rond ge zwommen heeft, voelt de behoef te niet uit het water op te sprin gen en te vliegen, antwoordde de professor. Los van de vraag of niet juist de kunstenaar in de maatschappij van vissen tot de vliegende vis gerekend mag worden, blijft de vraag in hoe veel water die vis dan mag zwemmen, in een kleim komme tje, in een groot aquarium of in de zee? Misschien wil die vis in dat kommetje wel niet vlie gen, maar zwemmen in een groot aquarium, wie weet zelfs wel in een meer? Dat zijn ar gumenten die je achteraf wel kunt verzinnen, maar die Milo Anstadt in dit geval niet ter stond in gedachten kwamen. Dank zij vooral dit interview, dat een boeiend doorkijkje bood op een geestesgesteldheid die ons in het westen vreemd is, was ook dit weer een geslaagde aflevering van Anstadts reisjournaal. Muggeridge Minstens zo boeiend was het te kijken naar Malcolm Mugge ridge, die zichzelf omschreef als een „communicator", een „me dedeler", zoals dat vertaald was, hoewel het woordenboek ook toestaat dit woord als „nood rem" te vertalen, in welke laat ste functie hij als rector van de j universiteit in Edinburgh op- j trad toen hy een pleidooi hield tegen het gebruik van drugs, de pil en. zoals dat in sommige kringen tegenwoordig heet: .De waan van de dag". „Een verkoper van woorden" noemde hij zich ook nog, in navolging van Augustinus. De kerken noemde hij belache lijke instituten, het Gemenebest een farce, De Gaulle had zi. ge lijk dat hij Engeland niet bij Europa vond passen, enz. Brugsma stelde goede vragen en beperkte zich er toe op te genvragen van Muggeridge in de trant van: „Vindt u ook niet?" te antwoorden met „definitely", wat zoveel betekent als „reken maar van yes". Van Riel Tenslotte Van Riel. Ook hij is een schilderachtige figuur, die de moed bezit onomwonden voor sijn meningen uit te komen, maar toen Wigbold hem vroeg namen te noemen van „die te levisiecommentatoren wier onge controleerde gezag tot een ter reur dreigt te worden", zei mr. Van Riel: „Nee. Ik signaleer maatschappelijke verschijnselen. Bovendien ken ik de namen niet". Van Riel mag dan een markante figuur zijn, een Mug geridge is hij nog niet, als hij niet in staat is „man en paard" te noemen. De kritiek van het Algemeen Handelsblad en de NRC op zijn opmerking dat de bladen die in het Unitel-con- cern verenigd zijn allen een goe de nationale politiek steunen, deed hy af met de opmerking dat al die kranten het kabinet De Jong steunen. Zo ontweek hij meer vragen op de manier van 'n demonstrant die 't waterkanon weet te ontwijken door zich ach ter een boom te verschuilen (om in navolging van Muggeridge en de Russische prof. ook eens een vergelijking te gebruiken. 4 JANUARI Yares. De terciopelo negro Urpichallay Carreno) Paco Sanchez. El sancocho NCRV: 18.00 Alles wat adem heeft: 19.00 Openbaar Kunstbezit, college: De oorsprong van het leven, college voor studenten van de T.H. te Delft. 19.50 Spiegel van Belgie progr. in samenwerking met de BRT. 20.00 Radio Philh. Orkest en Groot Omroepkoor (opn)klass. en mod. mu ziek 21.30 Welvaart Vaarwel: klank beeld over de arbeidsmarkt in Neder land. NVSH: 22.20 Sextant, radio weekblad van de NVSH. NRU22.30 Nws. 22.40 X. een sprong in het duis ter. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2, 298 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Politieke lezing: Uitzending van de V.VD. 18.30 Stereo: Licht instr. en voc. ensemble met zangsolist. 18.55 Stereo: Tango-rumba-orkest met zang- solisten. 19.30 Nws 19.35 Pianoreci tal: klass. muz. 20.00 En dan heb je een chanson: liedjesprogr. 20.30 Vra- genvuur: een bekende Nederlander be antwoordt vragen van Jonge mensen. 20.50 Akkoord: licht platenprogr. 21.50 Trammelant in Loeren aan de Hor: radiofeuilleton. 22.15 Country en Wes tern muz. (gr.) 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Contrasten: Muz. i liefhebbers i kenners mod en klass. muz. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA (Over de 4e lijn) van 18-20 uur. Naranjita (Vlllar) La Cumbiamba rachito Los Yares. El Totumo de Gua- renas Soto en Caceres. La Monica Pe rez (Sojo) Paco Sanchez. El polo Los Los Yares. I'm just wild about Harry (20 min. dansmuziek) Or kest Harry Marshard. No moon at all (Evans) Jonah Jones Quartet. This could be the start of something (Al len) Mark Murphy. Mr Wonderful (Holofcener) Bobbv Hackett Quartet. Then I'll be happy (Friend) Molly Bee. I've got you under :r) John La happy (Friend) er my skin Jtui- Quartet. On the you live (Loewe) Dean Martin. Sometimes I'm happy (You- raans) June Christy. Once in a while (Edwards) John La Salle Quartet. My. my, how the times goed by (Kaye) Sue Raney. I never knew (Florito) Four Freshmen. Muskrat ramble (Ory) I guess I'll have to change my plan Schwarz) Royal Garden blues (Spen cer) Struttin' with some barbecue (Armstrong) Fidgety feet (La Rocca) Bobby Hackett, Matty Matlock, Jack Teagarden, Abe Lincoln, Nappy La- mare. Don Owens. Nick Fatool. Phil Stephens. Tickle toe (Young) Come back to Sorrento (Curtis) Undecided (Robin) Sophisticated lady (Ellington) Cry me a river (Hamilton) Hello. Dolly (Herman) Gene Krupa, Charlie Ventura, Nabll Totah, John Bunch. VOOR DONDERDAG 25 JANUARI- KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord 7.15 Badinerle: klass. en mod. gr.muz. (7.30 Nws.; 7.32 Act.; 7.55 Overweging; 8.00 Nws.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.35 Waterstan den) 9.58 Marktber. voor schippers. NRU'; 10.00 Wat heeft dat kind?, pe- Voor de zieken. NCRV: 12.00 Lichte gr.muz. 12.27 Med. voor land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Kerk dienst. 13.10 Variant: radio-snelbuffet. 13.30 Stereo: Over de band: licht ge- muz.progr. (opn.). 14.10 Ste de band: licht gevar. 'muz.- progr. (opn.). 14.10 Pianokwar- klass. muz. 15.00 Herv. NRU: 15.30 Banden met het verleden, klankbeeld. 15.45 Spel, kroniek v ding. 16.00 Nws. 16.02 Nicl &ria',Ur I ne bezetting: klass. kamermuz. NCRV: Hilversum 2. 298 m. vrijetljdsbeste- Hekel - Oden: filmers. 16.50 Spe- Stereo VARA; 8.00 8.10 Journaal ndgym. ze dag. al. 8.20 gr.rn.uz. (Om 8.30-8.35 De groen- 8.50 Morgenwijding. Stereo: Klass. gr.muz. 9.40 dio. 10.00 V< de kleuters. 10.10 beldsvitaminenpopulair verzoekpla- tenprogr (11.00-11.02 Nws. 11.50 Beurs berichten. 12.00 Stereo: Pianorecital: mod. en klass muz. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Mod. platte- Beiaardconcert. 14.25 De fascinerende Ik hoor. ik hoor wat U niet hoo causerie met gr.platen. 16.35 Sopra; harp en plano: mod. muz. 17.00 Vi de jeugd. 17.30 Stereo: Toemaar: een progr. middelbare scholieren. Hilversum 3. 240 m. en FM. NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Voor de zie ken. 9.30 Lichte instr. muz. 10.00 Keus. 10.02 Muz. bij de koffie. (11.00 Nws.) de ernstige muz. kiezen lichte gr.platen. KRO: 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.07 T.N.T.: knalmuz. 14.00 Nws. 14.02 Net ty Rosenfeld 15.00 Nws. 1502 Where 17.07-18.00 Verzoekplatenprogr. NTS: 18.50 Pipo de clown. NTS: 19.00 Journaal. KRO: 19.07 Zonder tralies: De Missie, TV-feuilleton. NTS 20.00 Journaal. KRO: 20.20 De Burge meester. toneelspel. 21.20 Goudgevers goudzoeker, progr. over ontwikkelings hulp. NTS: 22.35,-22.40 Journaal. NTS: 22.50-23.20 Eurovisie: Rep. van de Europese kampioenschappen kunstrij den in Vasteraas. 19.00 Journaal. 19.03 Van gewest tot gewest. 19.25 Internationaal agrarisch 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Ach- het nws 20.50 Coronation Street, derheid tegen wil en dank: een ver- de DDR (dl'V)" NTs" 23?io-2S.15 JeL President Liibke beschuldigd van massamoorden Oost-Duitsland heeft de Westdult- se president Lübke beschuldigd van medeplichtigheid aan de massamoor den van Hitier. De beschuldiging was gebaseerd op een vrijdag door het Westduitse blad „Stern" gepubliceerde beëdigde verklaring van de Amerikaanse handschriftdeskundige Haring, vol gens welke de handtekeningen op blauwdrukken voor concentratie kampen van Lübke afkomstig zijn, waarmee zou zijn bewezen dat da president de kampen heeft ontwor pen. Haring verklaarde tot deze over tuiging te zijn gekomen na bestude ring van de oorspronkelijke tekenin gen voor de kampen, die door de Oostduitse autoriteiten beschikbaar waren gesteld.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5