-Raad zet behandeling Iverkeersrapport voort Specialisme en samen werking Maandag viif februari Bromfietser hing in Leiden de branie uit Modehuis failliet Glamour in Parijs 'ASPRO' Thuis brandt lekker gezellig de kolenhaard Er is toch geen lekkerder warmte dan van een stralend kolenvuur* WOENSDAG 24 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD De Leidse raad, die in zijn avondzitting van 14 januari het as toen half twaalf de behandeling van het verkeersrap- jrt (in eerste instantie) heeft afgebroken, zal de discussie rer dit rapport thans voortzetten in de vergadering van februari a.s. Overeenkomstig de afspraak komt deze discussie, direct na de eëdiging en installatie van de nieuwe raadsleden, de heren A. v. d. Horst en H. Ampmeijer en de benoemingen aan de rde. Ook In deze zitting staat de raad Zoi ler voor een groot aantal benoe- togen, t.w. een lid van de Corn pilssie voor de Sport- en Jeugdza- (vacature W. J. J. Pompe), lid van de Rechtskundige com- ie en de Commissie „De La- inhal" (vacature mr. M. L. Kuyt), iT i Ud van de Commissie Civiele rdediging, Kasbeheer en Krediet- zen en de Reinigings- en Ont- lettingsdienst (vacature drs. G. J. Bruyn), de benoeming van een rste wnd. voorzitter van de Com- Issie voor de Beroepschriften, als- Ede van twee leden uit de raad tot van deze commissie, idem van 151 lid van de Raad van Beheer n de Sportstichting als vertegen- ordiger voor de roeiverenigingen [tredend de heer H, Gijsman, die rkiesbaar is) en benoeming van hoofd van de Prof. Van der jeuwschool aan de Van den Bran- tylerkade (no. 1 op de voordracht Lat de heer J. W. Hardewijn uit Deiddenbeemster, no. 2 de heer H. it q Heuven te Utrecht). 4 i$n verband met zijn benoeming lid van de raad stellen B. en W. ar om de heer J. A. van der ontslag te verlenen als eerste id. voorzitter van de Commissie jjor de Beroepschriften. Voor deze Ükomende plaats doen B. en W. raad de volgende aanbeveling: 1. oo^. M. L. Kuyt, 2. mr. H. R. Goud- Voorts zijn er voorstellen om Lepelaar-Keuter eervol verlenen uit haar betrek- scite van hoofdleidster van de kleu- ga.rschool „De Eekhoorn" aan de (rentzkade, idem de heer P. van ineveld, hoofd van de Marnix St. Aldegondeschool aan de resingel en van mej. drs. A. A. nde Couvée, lerares in de wiskunde ïoin de Louise de Coligny-scholenge- 1 *feenschap. Toiletten ur Het ontbreken van toiletten in het van het Rembrandtly- um wordt als een groot gemis ge- eld, niet alleen omdat het aantal Ij, letten in het hoofdgebouw onvol- mnende is, maar ook omdat momen- v^el in het hulpgebouw een depen- gevestigd van de aangren- jnde Pestalozzi-school, openbare ,th|hool voor g.l.o. aan de Kern- het aankopen van een perceel bouwterrein, groot 1750 m2, aan de Rijnsburgerweg/hoek Wassenaar se weg, grond welke bestemd is voor wegaanleg; intrekking van het raadsbe sluit tot aankoop van het pand Oost- dwarsgracht 23 en het beschikbaar stellen van een krediet van f 74.800 i.v.m. onteigening van het perceel; het brengen van een wijziging in de gemeentebegroting, alsmede in de begroting van enkele takken van dienst voor het dienstjaar 1967; het verlenen van medewerking voor de aanschaffing van Einzel- trainers (stereofonisch overbrengen van geluid) voor de school voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen aan de Morsweg 188. JorT. M. L. J lit. Voort 0-fvr' J- r ltslag te Met het aanbrengen van i iletten in het hulpgebouw is naar ^ming een bedrag van f 4.800 ge- Berging van bromfietsen By het gebouw van de Louise de oligny-scholengemeenschap ont- eek een berging voor bromfiet- i. Deze voertuigen worden nu in buitenlucht geplaatst en hebben larbij te lyden van allerlei weers- ivloeden. De bouw van een over- ekte bromfieijsberging, die tevens afgestemd op de toekomstige uit- ïiding van het gebouw, achten B. W. daarom nodig. Bij brief van september 1967, zo delen B. en \V. raad verder mee, heeft de Staats iide icretaris van Onderwijs en Weten I happen zich in beginsel verenigd F iet een uitbreiding van het be- ielclaande gebouw met 10 lesruimten, aaronder een gymnastieklokaal en evenredige vergroting van de Ca' evenruimten. De kosten van de overdekte brom- letsberging worden geraamd op 16.000. in de Bree- (Foto LD/Holvast). Tweemaal honderd gulden boete „Ja, ja, we kennen dat, flink scheuren en lawaai maken met zo'n bromfiets en de branie Uithangen, vooral tegenover de meisjes". Dit zei de Haagse politierechter tegen een 25-jarige tuindersknecht uit Hoog- made, die terecht stond wegens zyn in Leiden gepleegde wandaden. Het kwam er maar moeilijk uit, dat hij die avond eerst een aantal café's had bezocht. Hij probeerde zich zelfs van de domme te houden. Dat twee meisjes door zyn manier van ryden ten val waren gekomen? Daar wist hy niets van. „Wat er achter gebeurt, dat zie ik niet", luidde zyn standpunt. De meis jes? Hy had ze nauwelyks gezien. Doorgereden na de aanrijding? „Ik zag ze wel vallen, maar ik wist niet dat het myn schuld was". En zo ging de bromfietser by de rechter maar door. Vervelend was hy geweest, al noemde hy dat zelf „lol lig". Daaronder zou dan ook moeten vallen, dat hy een meisje op een bromfiets een draai om de oren had gegeven. Vervolgens sneed hy het meisje de weg af, door scherp naar De agenda, welke met het oog op t voortgezette behandeling van het erkeersrapport kort is gehouden, De Jongb-peiming voor dr. Smelik NSR-initiatief Europees gesprek over ISC De Nederlandse Studenten Raad heeft het initiatief genomen tot een byeenkomst, waarop de voornaamste Europese studentenunies zich geza meniyk zullen beraden over de toe komst van de International Student Conference (ISC). De ISC is de inter nationale organisatie van studenten- unies uit alle werelddelen. In februari van het vorig jaar kwam de ISC in opspraak, toen bleek, dat via enkele Amerikaanse organi saties fondsen, die afkomstig waren van de CIA, gebruikt waren voor het ISC-werk. Een commissie van onder zoek kwam in oktober tot de slotsom dat de ISC wel door de CIA gesub sidieerd, maar nimmer beïnvloed werd. Vooral de grote verscheidenheid van lidunies van de ISC en de de mocratische structuur van de orga nisatie stonden daar volgens de on- derzoek-commissie borg voor. De NSR besloot op basis van de re sultaten van dit onderzoek lid te biyven van de ISC en tegeiykertyd stappen te ondernemen om de toe komst van deze organisatie zeker te stellen. De nu byeengeroepen byeenkomst van Europese studentenunies is daar van een direct gevolg. rechts te zwenken op de Haarlem merstraat. Getikteling", had het meisje uitge roepen. „Niks van gehoord", zei verdachte. „Als jullie achter me vallen, kan ik het niet zien". Maar by de politie waren in eerste instantie toch wel andere verklarin gen afgelegd. „Ik schrok zo en daarom reed ik door", had verdachte toen gezegd. „En waarom moest u schrikken als u van niets wist?", polste de rechter. Hy kreeg op deze vraag echter geen antwoord. Het meisje had door de val enkele kneuzingen opgelopen. De officier van justitie constateerde, dat ver dachte een stukje show weg wilde ge ven en hij vond daarom het optre den van verdachte ergerlyk. Hij eiste de aanrijding f 100 boete en voor het doorryden f 150. De rechter veroordeelde tot tweemaal f 100 boete. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hendrik Jan, v. A. D. den Haan en N. Mol; Cornelia Catharlna Maria, d. v, L. G. Elsgeest en C. A. M. Vink; Marcel Robbert Karei, z. v. M. H. Boer en A. M. P. Kossen; Denlse Nicole, d. van Gellecum en M. Oosterom: Walter, z. v. M. J. Pasma en J T. Reeuwyk; Carolina, d. v. P. J. den Hoek en F. van Dijk; Gijsbertus, z. P. de Vreugd en P. Kulk; Monique. I. v. D. T Lamboo en H. F. Vlsscher; Karin Marianne, d. v. J. A. van Oyn en T. Sunnotel; Johannes Marinus, z. J. F. M. Juffermans en M. V. S. van der Kraan; Leonardus Hubertus, z v. L. M. Vink en J. M. Bartels. Hij hoorde de klap niet Een 40-jarige koopman uit Leiden had er niets van gemerkt, dat hy met de door hem bestuurde vracht auto een geparkeerde personenauto had aangereden Dat probeerde hy althans de Haag se politierechter duideiyk te maken. Hy deed daarby een beroep op zyn doofheid. Want hoewel de klap van de aan ryding in het nachtelyk uur zo hard was geweest, dat een hele familie uit de slaap ontwaakte en naar de aan gereden auto ging kyken, had ver dachte volgens zyn verklaring ner gens iets van bemerkt. Dat kwam niet alleen door zyn doofheid, maar vooral doordat ztfn eigen auto zoveel lawaai maakte en de klep van de auto telkens bij een kuil in de weg een zware klap gaf. ,En heeft de poütie nooit aanmer king gemaakt op zo'n herrie-auto?", informeerde de officier van Justitie. Maar dat hoorde verdachte kenne- ïyk niet. In elk geval na de aanryding was hy zonder meer doorgereden. De po litie was aan het speuren gegaan naar de dader, die zich nu voor de Haagse politierechter had te verantwoorden. Niet dat verdachte ontkende de auto te hebben aangereden, maar hy wist er niets van, zo verklaarde hy. De officier van Justitie was daar niet zo erg van overtuigd en eiste f 50 boete voor de aanryding en f 150 voor het doorryden. De raadsman, mr. Paauwe, vond, dat er toch twyfel bleef bestaan en verdachte zich niet bewust was van de aanryding. De rechter veroordeelde tot f 50 voor de aanryding, want die stond wel vast, maar sprak verdachte wat het doorryden betreft vrij. H. J, OVERLEDEN J. Montanls, 64 J&-, G. Koops, 85 Jr., man; J. Onderwater. 67 jr., man; W. Giellng, 71 Jr.. man; J. Wink, 55 jr., echtg. v. J. W. de Joo- de; J. H. Poster, 88 jr., wed. v. H. Zlrk- zee; A. C. van Dijk, 66 Jr.. wed. v. C. Buijsen; C. van Klink. 61 Jr., echtg. v. G. Hilgersom; J. Dorst, 64 Jr., man; P. van Duijvendijk, 84 Jr., man; G. Pólane, 72 Jr., man. Examenzwenmien LRB Voor de A- en B-diploma's van de KNZB slaagden enige pupillen van de Leidse Reddingsbrigade. De exa mens werden in de Overdekte afge nomen. De namen zyn: diploma A: Cl de Bree, Th. Mank, J. Stouten en J. Zwikker; diploma B: C. Bin- nendyk, M Bavelaar, A Klom. K. Oostenrijk, F. van Vliet, M. Zwikker. Installatie van Welfare-werksters Prof. dr. P. J. Gaillard, voorzitter van de afdeling Leiden e.o. van het Nederlandsche Roode Kruis, zal op woensdag 31 januari eenentwintig nieuw opgeleide Welfare-werksters (vrijwilligsters) van de afdeling in stalleren. Na afloop van de installatie zal mejuffrouw Hanrath van de afdeling Welfare van het Hoofdbestuur een uiteenzetting geven betreffende het Welf are-werk in het algemeen. De installatie vindit om 8 uur plaats in het Rode Kruis-gebouw, Morsweg 186 in Leiden. Burgemeester opent chroomindustrie De burgemeester van Leiden, mr G. C. van der Willigen, zal 10 fe bruari het in de Rooseveltstraat nieuw gebouwde pand van N.V. Stok- kermans Chroomindustrie officieel openen. Het wereldberoemde Romeinse mo dehuis van prinses Irene Galitzine is 18 januari failliet verklaard, omdat de in Rusland geboren prinses haar rekeningen niet kon betalen. Als cu rator benoemde de rechtbank dr. Giorgio Belforti. Prinses Galitzine is een vriendin van mrs. Jacqueline Kennedy -en an dere leden van de internationale society. Lange en korte rokken In Parijs gaan de rokken meer omhoog en verder omlaag. Het klinkt tegenstrijdig, maar het komt erop neer dat meisjes en jeugdige vrouwen hun rokken deze zomer korter, en de zich niet meer zo jong voelende dames hun rokken langer moeten maken. Wat de eerste groep betreft: Franse mode-vorstinnen vinden dat bij hen de zoom op z'n minst vijf centimeter boven de knie moet blijven. Bij de anderen mag de rok voor het eerst sinds 1962 de knie voor de helft of helemaal bedekken. Tweede arrestatie in roof-Damrak De Amsterdamse politie heeft nog een arrestatie verricht in de zaak van de gewapende roofoverval op het Damrak. In Amstelveen is gister avond laat een 47-jarige man aan gehouden. Hy wordt er van verdacht medeplichtig te zyn geweest aan de roofoverval. Een 20-jarige Jongeman, de ver- moedeiyke tweede dader van de over val, is nog steeds voortvluchtig. De Jongeman (21), die direct na de overval werd aangehouden, weigert nog steeds vragen over de overval te beantwoorden. Vast is komen te staan, dat met. het op hem gevonden pistool, een Beretta, by de overval niet is geschoten. De arrestant woonde, evenals de gisteravond aangehouden man. in Amstelveen. De nog voortvluchtige, wiens ouders in Z andvoort wonen leidde een wervend bestaan. Hij heeft een tyd lang in Amstelveen gewoond. Leidse popgroep wint beker De Leidse popgroep, „The Runne- ways", is door door het pubhek van het Haagse „Gebouw Amiclca" aan het Westeinde uitgeroepen tot de beste popgroep, die in 1967 in Den Haag is opgetreden. De eerste prys, een beker, wordt aanstaande zondag aan deze groep uitgereikt door de heer H. J. van den Burg. Prov. Staten gaan vergaderen De Provinciale Staten van Zuid- Holland komen morgen en vrydag - eventueel voort te zetten op 1, 2 en 8 februari - byeen in de vergaderzaal van het gebouw van de Eerste Kamer. In deze vergaderingen zal de begro ting aan de orde worden gesteld. ADVERTENTIE Rillerig? Onprettig? Pas dén op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. In de juiste dosering óók voor kinderen! t/elfo&uuf- op Gewijzigd program K. en O. concert Het Franse Kamerorkest ziet zich in verband met moeilykheden met het tydiig ontvangen van diverse partituren - genoodzaakt verschil lende programmanummers te wyzi- gen. Het derde concert in de Mees- terserie op morgenavond ziet ef thans als volgt uit: J. Ph. Rameau, Concert no. 6 pour orchestre, in g kl. t.; Joh. Chr. Bach, Sinfonia concertante in A gr. t. voor viool, violoncel en strijkorkest; Fr, A. Boïeldieu, Concert in C gr. t. voor harp; Claude Debussy, Danses pour harpe et orohestre k cordes; Samuel Barber, Adagio for Strings, opus 111 Béla Bartök, Zes Roemeense volks dansen. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het doctoraal examen fiscaal recht de heer E. Aardoma (Delfzyi). Balmain Pierre Balmain. de couturier die Prinses Irene's bruidsjurk maakte, kwam gistermorgen in zyn modepa leis met een glamourcollectie voor de dag. Het leek alsof hy uit curiosi teit de hele garderobe van Greta Garbo en Mariene Dietrich vertoonde Alles was byzonder chic, maar het is een raadsel waarom hy zyn ensem bles met gordijnfranje garneerde. De rokken kwamen bij Balmain iets over de knie en waren aange- rimpeld of tot over de heup strak en daarna in plissees uitwaaiend. De mantelpakjes lang, getailleerd en voorzien van rugceintuurtjes. De ja ponnen hoog gesloten, met lange nar cismouwen en wydklokkende rokken. Balmain rekent blykbaar niet op een zomer, want zyn favoriete kleuren waren zwart, marineblauw en beige. In plaats van fleurige bloemdessins gaf hij de voorkeur aan sombe re prince de galles. Al met al een wat styve maar toch zeer chice col lectie, die met lange zwarte coctail- jurken, voorzien van witte kragen werd besloten. Typerend voor de nieuwe Parij- se mode ivas dit rood, wit, zwarte boutique jurk je van Ricci. Ricci By Ricci zit ontwerper Gerard Pi- part nooit om een idee verlegen. Wat hem betreft geen blazers deze zomer maar charmante korte capes. Hy maakt sze vaan chartreuse, rode. groe*- ne en marineblauwe dunne wol. De getailleerde wandelpakjes kwamen ook by Ricci tot over de heup, maar doordat de mannequins daar tot on der de ceintuur uitkomende kozak ken-blouses onder droegen zagen zy er heel wat flatteuzer dan by de con currentie uit. De rokken waren by Ricci kort (zo'n vyf centimeter boven de knie). De jurken zwierig en weer Mexi caans. zyn rode petticoat japonnen voorzag hy van een viertal telkens anders gekleurde onderrokken, zyn show was een kleurig festyn dat met een reeks van lange witte avondjur ken, de rok bezet met witte roos-cor sages, werd besloten. Openbare les dr. W. Tli. Daems Dr. W. Th. Daems aanvaardde gis termiddag met een openbare les in het Groot Auditorium onder de titel ..De som der delen" officieel het ambt van gewoon Leids lector in de submicroscopische cytologie. In zyn rede merkte dr. Daems op, dat mede door het onverwachte ka rakter van de eerste lancering van in aardsatelliet, de Spoetnik I, door de Sowjet-Unie. men zich er een tien tal jaren geleden in de verenigde staten van Amerika eerst goed van bewust werd, dat er sprake was van ;n crisis ln de overdracht van we- tenschappeiyke informatie. Deze cri sis, die later ook in vele andere lan den gesignaleerd werd, vindt haar oorzaak in een zeer sterke toene ming van de hoeveelheid weten- schappeiyke litteratuur. Aan de hand van de ontwikkeling van de celbiolo gie, toonde dr. Daems aan, dat deze toeneming voor een belangrijk deel haar oorzaak vindt in de ontwikke ling van nieuwe technieken ten dien ste van het wetenschappeiyk onder zoek. Daarby merkte hy op, dat de toeneming van de hoeveelheid we- tenschappeiyke litteratuur ertoe kan leiden, dat het wetenschappeiyk on derzoek in steeds nauwer begrensd wordende specialismen verricht zal worden: de wetenschappeiyke onder zoeker zal zyn terrein inperken tot dat deel van de wetenschap, waar over hy meent zich volledig te kun nen informeren. Vervolgens wees dr. Daems op het gevaar, dat de zeer specialistische aard van de verschil lende technieken, die de wetenschap voor de oplossing van een weten schappeiyk probleem ten dien ste staan, de daardoor dreigen de desintegratie van de wetenschap nog zou versterken. Dit gevaar kan echter worden afgewend door een in tensieve samenwerking t ussen ver schillende specialisten, met name op de grensvlakken van bestaande dis ciplines. Aan de hand van een uitvoerige bespreking van de ontwikkeling van heb zogenaamde Lysosoom-concept illustreerde dr. Daems hoe een der- geiyke samenwerking zelfs tot een toenemende verstrengeling van de ADVERTENTIE Dr. W. Th. Daems wetenschap zou kunnen leiden. Het lysosoom, een van de vele onderdelen van dieriyke of plantaardige cellen, werd voor het eerst beschreven als resultaat van zuiver biochemisch on derzoek. De biochemische gegevens over de aard van dit cel-onderdeel konden later aangevuld worden met gegevens met betrekking tot de plaats van de lysosomen in de cellen van het dierlyk organisme, welke ge gevens verkregen waren door licht- microscopisch onderzoek. Het inzicht in de functionele betekenis van het lysosoom in het dierlyk organisme werd voorts door de toepassing van de electronenmicroscoop, het belang- rykste instrument voor de submi croscopische cytoloog, in belangryke mate verdiept. Op deze wyze kon het aanvankelyk beperkte, puur bioche mische, lysosoom-concept worden uit gebreid tot een belangryk biologisch fenomeen en werd de functie van de lysosomen in de stofwisselingspro cessen in het organisme duidelijk. De ontwikkeling van het lysosoom- concept illustreert welke betekenis de bundeling van verschillende tech nieken heeft voor de oplossing van een wetenschappeiyk probleem, welke oplossing door geen van deze technieken, indien geïsoleerd van de andere, zou kunnen worden verkre gen. Slechts door intensieve contac ten tussen de verschillende specia listen kan de dreigende desintegra tie van de wetenschap, waarvan de crisis in de overdracht van weten schappeiyke informatie zowel oor zaak als gevolg is, afgewend worden. Dan zal biyken, aldus dr. Daems. dat het geheel meer is dan de som der delen. Na afloop van de openbare les, die met de gebruikelijke toespraken werd besloten, recipieerde dr. Daems in de ontvangstzaal van de Academie.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3