EEN ENORME VAKANTIESTAl PAANS AANNEMER ROUW TV ER wordt van hem gezegd, dat hij half Madrid heeft gebouwd: José Banus, Spanjes grootste aannemer, een man op leeftijd, veelvuldig miljonair en dat bepaald niet van zijn peseta's, die per slot van rekening maar vijf centen waard zijn. In het be gin van de jaren '60, toen heel aarzelend de voorhoede van het thans 17.000.000 man per jaar tellende toeristenleger zich naar de Costa del Sol bewoog, kocht hij een stuk ruige grond van vijftienhonderd hectaren tussen Marbella en San Pedro, begrensd door de zee, de hellingen van de Sierra Blanca en twee rivieren, de Guadaiza en de Rio Verde. Banus moet met" welgevallen de komst van steeds meer toeristen naar de Costa del Sol heb ben gezien. Zij bewezen, dat hy goed gegokt had. Z'n specialisten bogen zioh over de plattegrond van het terrein en ontwierpen op papier een va- kantiestad, die haar weerga nergens vindt. In 1964 verklaarde de Spaanse regering het project van nationaal belang, waardoor de vergunning om het gebied in ontwikkeling te brengen en bouwrijp te maken met voorrang werd verleend. Banus werk te anders dan de meeste Spaanse aannemers. Hij geloofde zó rotsvast in zijn vakantiestad, dat hij begon met wegenaanleg, drinkwaterinstallaties, een elektriciteitscentrale en daarna pas de grond in verkoop bracht. Meestal, en dat hebben velen, die in Spanje een huisje lieten bouwen tot hun schade geleerd, gebeurt het daar in omgekeerde volgorde. In drie fasen Goede wegen doorkruisen dit gemeenschapscen trum, dat La Campana genoemd is. De tuinen en de perken worden met de opvallende Spaanse lief de voor de natuur onderhouden en aangelegd. Er zijn daar drie zwembaden, winkels, een dokter, een zelfbedieningszaak en een restaurant. Wat er niet is: politie, overheid, belasting en openbare diensten. Er rijdt een busje, zeer laag betaalde service van de administratie van het project en er Door C. J. Brits Drie fasen van uitvoering zijn er; de eerste is nu voltooid. Dit betekent, dat thans verrezen en in gebruik zijn een magistrale strandpromenade, die overgaat in een welondèrhouden tuinencomplex, dat zich uitstrekt tot aan de grote verkeersweg tussen Marbella en San Pedro. Aan de andere kant van de weg, landinwaarts, leidt een asfalt weg naar een heuvel, die het centrum van Anda- lucia la Nueva gaat worden. De heuvel is al vol ledig volgebouwd. Er staan honderden villa's en tegen elkaar leunende „estudio's", voor het me rendeel al verkocht. De eigenaars kunnen ze, al3 ze zelf niet in Zuid-Spanje verblijven, via de ad ministratie van het project verhuren. Hebben ze daar bezwaren tegen, dan kunnen zij een korting op de koopsom krijgen. plaat* degenen, die er zo maar een dag komen. Voor hen geldt, dat zij van alle faciliteiten ge bruik kunnen maken tegen een vergoeding, die uitermate redelijk is. Zij zullen bijvoorbeeld ongeveer een dubbeltje voor de bus moeten betalen. Een paar kwartjes voor een dag aan het strand van La Siesta, minder nog voor een vergunning om een dag lang te vissen in een van de meren, die In het gebied liggen. Druk seizoen is een boer uit de omgeving, die zich de weidse naam Guardia heeft aangemeten om, gezetén op zijn muilezeltje, een waakzaam oog te houden op de bezittingen van de bewoners. Er rijden auto's en er zijn verkeersborden en -strepen, maar er is geen man, die het verkeer regelt. Je bent er vrij, maar je hebt er je eigen verantwoordelijkheid. Behalve La Campana en de strandpromenade, die La Siesta heet, zijn thans klaar een botanische kwekerij, een kleiduivenschietbaan. maneges en tennisbanen. Over enkele weken moeten, in fase 2 van het bouwproject, gereed zijn een arena met 10.000 zitplaatsen, die niet alleen voor stierege- veohten, maar vooral ook voor concerten, ballet en licht amusement gebruikt zullen worden en een professionele, achttien holes golfbaan. Fase 3 voorziet in een jachthaven, een casino, hotels en een nachtclub. Andalucia la Nueva is bedoeld voor drie groe pen mensen. In de eerste plaats zjjn dat de kopers, in de tweede plaats de huurders en in de derde Wie een dag naar Andalucia la Nueva gaat en dat is de moeite volop waard ais hij dit jaar zijn vakantie houdt ergens in de buurt van Torre- molinos. Fiengirola of Marbella doet er goed 'aan zich te verzekeren van de diensten van een gids. Het project is te groot om er op eigen hout je rond te dolen. Wij hadden het genoegen in gezelschap te zijn van Leo Kok, geen onbekende in het vaderlandse amusement, die de laatste jaren voor de Holland Amerika Lijn het vertier op de schepen leidde en zich nu, im dienst van José Banus, in een casita op het gebied van Andalucia la Nueva heeft ge vestigd om er voor avondlijke verstrooiing te zor gen. Tijdens de kerstdagen van vorig jaar, toen reis bureau Bel Air uit Rotterdam voor het eerst een groep Nederlandse gasten naar Andalucia la Nue va braoht, is Kok zijn werk begonnen; toen nog met een „dinner by candlelight", een pianist, een kerstboom. Nu is hij al veel verder. Hü heeft entertainers van formaat naar Anda lucia la Nueva gehaald, hij staat in contact met Lou van Rees om er deze zomer, in het hoogsei zoen, het Concertgebouworkest te laten spelen. Het zal de komende zomermaanden al druk zijn in het hart van Andalucia la Nueva. Maar buiten de bebouwde kom van La Campana, waar ogenblikkelijk een weelderige subtropische plan tengroei begint, die niet is opgeofferd aan de con- junctuurbouw van de toeristen-trekpleisters aan de Costa Brava en de Costa del Sol, is het stil. Daar is Andalucia la Nueva op zijn mooist. Van de heuvels af tot aan spierwitte toppen van de Sierra Blanca, die indrukwekkend fraai tegen de bijna kobaltblauwe hemel afsteken, is er een landschap, dat niet meer van deze moderne tijd lijkt te zijn. In dit gebied bevinden zioh twee me ren, het Lago Viejo (oude meer), waarin gevist kan worden, en het Lago de Las Tortugas schild - paddenmeer), waarop in bescheiden mate gezeild kan worden, maar dat. zoals zijn naam al zegt, vooral interessant is, omdat er duizenden schild padden in leven, die zioh, op het warmst van de dag, massaal koesteren op de kleine zandstrand- jes, in de hete stralen van de zon. gen van La Campana uit, weliswaar is ook daar nu sinds kort de televisie-antenne op enkeleda ken versohenen, maar voor het óverige is El An gel gebleven zoals het honderden jaren geleden ook al moet zijn geweest: een klomp witte wo ninkjes rond een verlaten herenhuis, in sober zwart geklede vrouwen, die hun was spoelen in de Rio Verde. Zij kijken geschrokken naar de vreemdeling, die hun afzondering doorbreekt. De mannen hebben allemaal veel van het prototype van de Andalusiër, er zit iets Grieks en iets Moors in, iets dat zwieriger is dan men in een Spanjaard verwacht. Ze werken in de sinaasap pelplantages, die El Angel tot in alle uithoeken van Spanje bekend hebben gemaakt, of, als ze daar de tijd voor hebben, aan de wegenaanleg in het project. Monument El Angel is eigenlijk één groot monument, maar het is toch weer anders dan de meeste monumen ten, waaraan de mens, na een blik in de Baede ker en het terugvallen op het fototoestel als ge heugensteun, voorbij gaat. Het dorp, dat nog maar zó kort en dan nog zó gedeeltelijk uit zijn isolement is gehaald, is een confrontatie met een andere tijd, met een ander leven. Het is eigenlijk onvoorstelbaar, dat je hier niet verder dan een uur rijden van het vliegveld van Malaga en vandaar drie uur vliegen van Amster dam af bent. DéAr nog de muilezel, die een kar vol sinaasappelen door het stof zeult en de kip, die kakelt onder de palmbomen. De vraag is, hoe lang El Angel nog een engel zal blijven op Gods aarde. Over twee, drie jaar komt de wereld met al haar tomeloze drift nóg dichterbij. Dan zal er op Andalucia la Nueva een vliegveldje zijn, voor luchttaxi's naar Malaga weer méér mensen, waar die van El Angel een nooit uitgesproken, nauwelijks merkbare maar beklemmende angst voor moeten hebben. Vast staat in elk geval, dat het dorp ver ver wijderd blijft van de bouw voor Andalucia la Nue va. Buiten La Campana zijn weliswaar uitgestrek te terreinen gereserveerd voor villa-bouw, maar nergens bedreigen deze de rust van El Angel. Die villa's variëren in prijs, al m stand naar zee en de grootte, van f f 170.000. Andalusische huizen, ofwel casitè? ten f24.000 tot f33.000 en appartementen bedragen van f 9000 tot f 27.000. De huu il zijn uiteraard gebaseerd op de koopsomi rc Het zal veel geld zijn voor sommigen ie voor anderen. Voor beide groepen schijnt er vrijwel het gehele jaar. Mel Ferrer heef huis laten bouwen, Deborah Kerr heeft gekocht, de uit Utrecht afkomstige restauln: familie Fagel bezit er een casita, maar strandpromenade van La Siesta zaten Amsterdamse bankbediende en zijn vrou te worden, die in hun autootje uit Holla weggereden om hier, in een gehuurd ment je drie weken lang de kilte van h 1968 te ontvluchten. José Banus, de aannemer uit Madrid, allemaal wel goed gezien, toen. ich PAGINA X TOERISTISCHE BIJLAGE LETDSCH DAGBLAD WOENSDAG 24 JANUARI egen kilometer ten zuiden van de pittoreske Zuidspaanse stad Marbella, aan de kustweg van Malaga richting Gibraltar en Cadiz, volop aan de befaamde Costa del Sol, staat het laatste grote bord langs de weg, dat de aandacht vestigt op Andalucia la Nueva. Een grote pijl wijst naar rechts, naar een in Andalu sische stijl opgetrokken administratiegebouw, half verscholen achter de palmen, die hier weelderig groeien. In dat gebouw klopt het hart van een indrukwekkende organisatie, die hier de stichting van 's werelds grootste vakantiegemeenschap regelt: i< een weliswaar van boven geleide, maar toch zeer coöperatieve stad, waarin straks, rond 1975, tegen de honderdduizend mensen kunnen wonen, vakantie houden, niets doen. Het zullen hoofdzakelijk Scandinaviërs, Nederlanders, Duit sers en Engelsen zijn, die Andalucia la Nueva zullen bevolken, al is er ook van Spaanse zijde wel belangstelling voor grond- en ftii woningbezit op het vijftienhonderd hectaren grote terrein in dit"e gebied van pijnwouden, sinaasappelboomgaarden, meren, heu vels en bergen, dat aan de windbeschutte zijde begrensd wordt door de Middellandse Zee. Twintigduizend mensen kunnen er thans al terecht. Met de bouw van Andalucia la Nueva is in ok tober 1964 begonnen. Een onzer medewerkers bracht een bezoek aan dit indrukwekkende project. Links bovenDe strandpromenade La Siesta. Links beneden: Appartementen in de Spaanse vakantiestad Andalucia la Nueva Rechts beneden: Het schildpaddenmeer in het 1500 hectaren groot parklandschap. Rechts midden: Een der drie zwembaden, welke het vakantiecentrum thans reeds rijk is. Bij de foto's Oud Spaans dorpje In de noordelijkste punt van het gebied, gren zend aan de Ria Verde, ligt een Spaans dorpje, El Angel. Er wonen vijfhonderd mensen, die for meel weliswaar geïntegreerd zijn in Andalucia la Nueva, maar die, berecht, zo weinig mogelijk bij de aanleg van het project betrokken zijn. Welis waar heeft El Angel water en elektriciteit gekre-

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 26