LEIDSCH m DAGBLAD VS spionageschip gekaapt Juwelier beroofd Razzia in de Chinese wijk 161 JAMIN 11 Goirle I Van der Molen in liet ongelijk gesteld man mislagen Noordkoreaanse schepen brengen SK„Pueblo" op naar haven Wonsan V/OENSDAG 24 JANUARI 1968 No 31490 (recteur: E. A. E. van Dishoeot DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 [oofdredacteur: J. Brouwer ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Tan onze Bossche correspondent) 'ynenburg's Weverijen NV. in irle (bij Tilburg) staakt eind april produktie. De 196 werknemers mannen en 35 vrouwen is ont- S aangezegd. Met de vakbonden overeenstemming bereikt. Het ids 1850 bestaande bedrijf waar le, harddoek, binnenvoering en toenen zeildoek wordt gemaakt de concurrentie met het buiten- niet meer aan en leed grote diezen. Door het massale ontslag rdt de situatie op de Tilburgse jeidsmarkt (thans bijna 3400 rklozen) er weer aanzienlijk on- nstiger op. Voor de ontslagenen nauwelijks werk te vinden zijn. (Van onze Utrechtse correspondent) De centrale raad van beroep voor ambtenarenzaken heeft vanmorgen de oud-hoofdcommissaris van poli tie in Amsterdam, de heer H. J. van der Molen, in het ongelijk gesteld. De raad is van mening, dat bij het eervol ontslag, dat hem in 1966 na de onlusten in de hoofdstad werd verleend, de nodige zorgvuldigheid in acht is genomen. De raad komt tot de conclusie, dat de omstandig heden in 1966 in Amsterdam zoda nig waren, dat de ministers van Jus titie en Binnenlandse Zaken. Sam- kalden en Smallenbroek, redelijker wijs tot het oordeel konden gera ken, dat dringend ingrijpen geboden was, en dat dit ingrijpen ook naar het oordeel van de raad redelij kerwijs kon bestaan in het bevorde ren van eervol ontslag aan de heer Van der Molen. De Amerikaanse regering heeft na het incident direct aan de Sowjet- Unie verzocht Noord-Korea tot teruggave van het schip en beman ning te bewegen. Volgens de Verenig de Staten bevond de „Pueblo" zich op het moment dat het schip werd geënterd in de internationale wate ren. de Noordkoreanen spreken dit tegen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Rusk noemde de in beslagname van de „Pueblo" een bui tengewoon ernstig incident en zei dat zyn regering alles in het werk zal stellen om het schip terug te krij gen. Een eenheid van de Amerikaan se marine met onder andere het vliegdekschip „Enterprise" heeft van daag koers gezet naar Noord-Korea. Volgens militaire autoriteiten in Seoel is een deel van de Amerikaan se zevende vloot en de gehele Zuid- koreaanse marine in staat van alarm gebracht. Ook Russische oorlogsbo dems zijn in de Japanse Zee by Ko rea verschenen. Volgens deze mili taire woordvoerders zouden ook Ame rikaanse luchteenheden in staat van paraatheid zijn gebracht. Protest VIN Het commando van de Verenigde Naties dat in Korea toezicht houdt op de naleving van de bestandsbepa- Duits sprekende mannen plegen brutale overval in Volendam PEER NORMAAL ONTACTSPANJE tRIEKENLAND ipanje heeft evenals de Verenigde iten gisteren het diplomatieke con- :t met het militaire bewind in hene hervat. Hetgeen in feite neer- mt op erkenning. ipanje is na de V.S., Turkije, Kon en Tsjechoslowakije het vijfde id dat de normale contacten met Griekse bewind hervat, zulks on- ks het feit dat Koning Constanten steeds in ballingschap is. Ver- cht wordt dat Engeland en andere vo-partners spoedig zullen volgen, n Rome is gisteren de luchtmaar- lalk in ruste Potamianos aangeko- n om met Constanten te spreken er zen terugkeer. De Griekse uit eer Lambrakis heeft van de Ir rationale federatie van Uitgevers gouden vryheidspen gekregen, mbrakis zit gevangen. De uitrei- ig van de gouden vreheidspen is ioeld om alle Griekse kranteneige- Hrs en schavers die voor persvrtj- id streden te eren. Een brutale en goed voorbe reide roofoverval is gister avond gepleegd op de juwe lierswinkel van de heer G. Vreeken in Volendam. De ju welier, die om die tijd gewend is zijn kas op te maken en daarvoor in de winkel zat, werd verrast door twee Duits sprekende mannen, van wie een hem met vermoedelijk een machinepistool bedreigde. De heer Vreeken, die ongeveer een jaar geleden een zeer ernstig auto ongeluk heeft gehad en daardoor in valide is, werd door de indringers ge dwongen naar de achterkamer te gaan. Daar waren zyn vrouw en hun vijfjarig dochtertje. De gewapende bandiet hield de familie in bedwang, terwijl zijn collega de geldla plun derde en uit de etalage alle kost bare ringen en gouden sieraden ver zamelde. Totaal bedroeg de buit on geveer f 20.000.. Ou slot WEERBERICHT Noordwestelijke wind 'e Bil. verwacht van heden- tot togen avond: Wisselend bewolkt met vooral invankelijk enkele sneeuw- of ha- ïlbuien. Matige tot krachtige tordwestelijke wind. Vannacht chte vorst tot temperaturen om ft vriespunt. Morgen overdag de lfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.40 uur). 25 januari Zon op: 8.31 uur; onder: 17.14 uur op: 5.01 uur; onder: 12.22 Hoogwater te Katwijk om 10.53 en '•39 uur, laag water te 6.27 en 19,06 Voordat de beide rovers de winkel verlieten, trokken zy de telefoon draad uit de stop en eenmaal buiten, draaiden zij de winkeldeur in het slot. Hierdoor kon de heer Vreeken pas na enige tyd de politie bereiken. De rovers verdwenen met een Ci troen ID van geelachtige kleur, met een Duits nummerbord, beginnende met de letters DH. Zij hadden een goed moment gekozen voor hun over val. De dijk was verlaten, want ieder een zat thuis voor de televisie. Het gevolg was, dat zelfs de naaste buren van de familie Vreeken niets van de overval hebben gemerkt. De Rijkspolitie stond dan ook voor een moeilijke taak, want afgezien van het feit, dat de heer Vreeken, die veel toeristen in zijn zaak ontvangt, pertinent verklaarde, dat de over vallers Duitsers waren, weet men vrijwel niets te melden wat op een signalement lijkt. Uiteraard heeft de Rijkspolitie van het district Amster dam onder leiding van majoor Hon- coop direct alle maatregelen geno men om de wegen in de omgeving te blokkeren, maar aangezien niemand kon zeggen in welke richting de ro vers zijn gevlucht, was dit min of meer een slag in de lucht. hngen heeft een krachtg protest in gediend bij Noord-Korea. Het VN commando eist onmiddellijke terug gave van de bemanning en het schip. Sinds de Arabisch-Israëlische oorlog in juni vorig jaar is de „Pueblo" het 2e Amerikaanse spionageschip dat in moeilijkheden is geraakt. De 11.000 ton metende „Liberty" werd teen door de Israëliërs aangevallen. Daar bij kwamen 34 leden van de beman ning om het leven. De „Pueblo" is kleiner dan de Liberty. De „Pueblo" is evenals de „Liberty" een voorma lige vrachtboot. Het schip had vol gens de Amerikaanse autoriteiten een 83-koppige bemanning. Aan boord waren ook twee burgers. Gisteren is in Washington bekend gemaakt dat vier bemanningsleden gewond of ge dood zouden zijn bij de beschieting. Hoe liet gebeurde Volgens het Amerikaanse ministe rie van Defensie is het enteren de „Pueblo" als volgt in zijn werk gegaan: Het schip werd om streeks 4 uur (Westeuropese tijd) benaderd door een Noordkoreaanse patrouilleboot, die de nationaliteit van het schip vroeg. Op het ant woord van de „Pueblo" dat het een Amerikaans schip was seinde de Noordkoreaan: „Draai bij of we ope nen het vuur", waarop de „Pueblo" antwoordde dat het zich in interna tionale wateren bevond- De pa trouilleboot bleef echter in de buurt van het schip en kreeg na een uur assistentie van nog drie patrouillebo ten. De vier Noordkoreaanse schepen naderden vervolgens de „Pueblo" van vier zijden en ook verschenen twee Noordkoreaanse straaljagers. Om kwart voor zes kwamen de Noord koreanen aan boord. Vijfentwintig minuten later moest de „Pueblo" de Noordkoreaanse schepen volgen naar Wonsan. Onbeantwoord Verscheidene vragen bleven door het Amerikaanse ministerie van De fensie onbeantwoord, zoals waarom het schip anderhalf uur na de eerste sommatie moest opstomen en waar om het geen hulp gevraagd heeft aan de Amerikaanse lucht- en marine eenheden in Zuid-Korea. Verwacht wordt dat de Amerika nen het incident zullen bespreken op de bijeenkomst voor de bestandscom missie voor Korea die voor vandaag is vastgesteld. Deze conferentie was oorspronkelijk voor een ander doel ;d namelijk het toenemen de aantal incidenten aan de grens tussen Zuid- en Noord-Korea. De Verenigde Staten nemen deze inci denten hoog op. Nog in de nacht van zondag op maandag drongen 31 Noordkoreaanse communisten op Geen spoor Ondanks de grote medewerking van tal van collega's van zowel rijks- als gemeentepolitie in het land en vele tips van particulieren, heeft de Rijkspolitie nog geen enkele aanwij zing gevonden, die tot arrestatie zou kunnen leiden. Uit alles blijkt, dat de mannen goed op de hoogte waren van de situatie en het tijdstip met zorg hadden gekozen. Zelfs in deze tijd van het jaar plegen regelmatig Duitse De Volendamse juwelier Vree ken en zijn echtgenote in hun winkel, na de brutale overval waarbij een buit ter waarde van f20.000 werd geroofd. auto's in Volendam te komen, zodat ook dit niet de aandacht trok. Iedere inlichting die een spoor van de daders kan betekenen, is de Rijkspolitie in Volendam hoogst welkom. Uiteraard heeft de gebeurtenis veel consternatie in Volendam gewekt. Het is heel lang geleden sinds een dergelijke overval daar plaats had. Max Koot maakte kortgeleden deze foto van Prinses Beatrix die volgende week woensdag haar 1 dertigste verjaardag viert en haar zoon Prins Willem-Alexan der. Elektrische stoel voor insecten In Australië heeft men het insect tot de „elektrische stoel" veroor deeld. In plaats van de kieefbanden, en spuitbussen heeft men een elek trisch apparaat ontworpen, waarmee op snelle wijze ongedierte onschade lijk gemaakt kan worden. Met behulp van ultra-violet licht worden de insecten naar een onder spanning staand rooster van metaal draad gelokt. Zodra zij zich hierop neerzetten volgt elektrocutie. De elektrische spanning levert geen gevaar op voor mensen of warmbloe dige dieren. De elektrische insecten verdelger die zowel binnen als buitenshuis ge bruikt kan worden, wordt in Austra lië reeds met succes Zuidkoreaans grondgebied door om president Park Sjoeng Hie te ver moorden. In Zuid-Korea is men van mening dat de Noordkoreanen de militaire druk op Vietnam willen verlich ten door Zuidkoreaanse troepen en de 50.000 Amerikanen aan de be- standsgrens in Korea vast te houden. Zoals bekend bevinden zich in Viet nam 48.000 Zuidkoreaanse militai- Vannacht in Amsterdam (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse polit:*'; heeft van nacht bij een razzia in de Chinese wijk 29 Chinezen zonder verblijfsver gunning aangehouden. In de loop van de nacht zijn er 9, die toch in het bezit bleken van de vereiste paple ren, weer vrijgelaten. Vier van de arrestanten zijn overgebracht naar een schip in de Amsterdamse haven, waarop zij thuis horen. Wat er met de overige 16 gaat gebeuren was vanmorgen nog niet bekend. „Daar over wordt nog overleg gepleegd met het ministerie van Justitie", zei hoofdinspecteur J. van der Drift van de vreemdelingendienst. De razzia werd uitgevoerd door 30 politiemannen, onder wie een groot aantal rechercheurs van de vreem delingendienst. Het hart van de Chi nese wijk, de Binnenbantammer- straat, werd hermetisch afgesloten. I De politie sloeg toe, toen de Chi nese restaurants werden gesloten en de Chinezen zich terugtrokken in de zes huizen in de Binnenbantammer- straat, die zij als speelhol gebrui ken. Ook aan de achterzijde van deze huizen waren politiemannen opge steld. Tientallen Chinezen, die door uit ramen te springen probeerden te vluchten werden door hen opgevan gen. In totaal werden ruim 100 Chi nezen. gecontroleerd. Illegale Chinezen z\jn reeds lang een probleem. Drie keer is aan al le Chinezen, die in ons land ver blijven een verblijfsvergunning uitge reikt. Illegaal komen echter steeds weer tientallen Chinezen ons land binnen, Zy willen meestal werk in een van de vele Chinese restaurants, die met een ernstig tekort aan koks kampen. Uitwyzing van een Chinees kost de overheid ongeveer 2000 gul den, de prys van een kaartje voor een vliegtuig naar Hongkong. Vakantiebijlage In dit nummer is een afzon derlijk katern opgenomen, dat geheel gewijd is aan het ko mende toeristische seizoen. De bijlage bevat zowel gegevens over reizen in het binnen- als in het buitenland. Wij hopen, dat deze reeks artikelen van nut zal zijn bij de beantwoording van de vraag „waar gaan we dit jaar heen?" R. Laan burgemeester Zaandam Tot burgemeester van de gemeen te Zaandam is met ingang van 1 maart benoemd de heer R. Laan uit Rotterdam. De heer Laan, die 53 jaar is, is lid van de Tweede Kamer. Hy is lid van de Party van de Ar beid. ADVERTENTIE ©ucf zïUeuwö Ds. Wolft, predikant te Valburg, heeft Zondag l.l. bij gelegenheid der godsdienst oefening eene warme toe spraak tot de kiezers gehou den, ter aanbeveling van de candidatuur der heeren Groen van Prinsterer en Van Lynden van Sandenburg. Bij herhaling hiervan zullen vele leden der gemeente hierte gen openlijk protesteeren. (Advertentie) Bij de Doopsgezinde Gemeente te Leiden wordt met 1 April e.k. de betrekking van organist vacant. Zich schriftelijk aan te melden bij den ondergetee- kende, Secretaris van den Kerkeraad. Mr. S. Vissering. De spanning tussen Noord- en Zuid-Korea, die de laatste maanden was gegroeid, is gisteren nog verder gestegen door het in beslag nemen van een Amerikaans spionageschip, de .Pueblo", door Noord-Korea. De 906 ton metende „Pueblo" die wordt beschreven als een marinehulpschip voor het ver zamelen van inlichtingen, werd gisterochtend door vier Noord koreaanse patrouilleboten aangehouden en naar de haven Wonsan aan de Noordkoreaanse oostkust opgebracht. Volgens een Noordkoreaans persbureau zijn by beschieting van de „Pusblo" verscheidene Amerikanen gedood en gewond.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1