Verkenningen bij en langs de LAHN ft Foto links: Dausenau aan de Lahn is een stadje met een deels nog zichtbare vestingmuur. In de omgeving kan men volop genieten van het natuurschoon. Deze foto werd genomen van de oostelijke oever van de Lahn en brengt rechts naast de oude toren de Pfarrer- kirche in beeld. Veel Nederlandse vakantiegangers wonen zondags de diensten in deze fraaie kerk bij. ft Foto rechtsbeneden: In het gebied van de Lahn treft men vele leuke doorkijkjes aan. Deze foto werd gemaakt in Braunfels. Zij geeft een kijkje door de poort van de burchttoren op het marktplein. WOENSDAG 99 MMWART im f»OBRfSTTSCffB B!£LAO® - LETO9CH ÜAÖBtAfc partfj voor over heeft, kan men ook nog een bezoek brengen aan de ruïne van een ouder slot Nassau, dat boven op een bergtop te gelegen. Verdere bezienswaardigheden zijn het oude raadhuis en enige kerken. De wandeling naar Nassau kan men heen langs de westelijke en terug langs de oosfcelyke oever van de Lahn ma ken. Het landschap is er zeer afwisselend en bijzonder bekoorlijk. Door Cees Combee Met de auto of per touringcar iedere dag worden er dag- of middagtochten gemaakt kunt u als u het wandelen moe bent grotere tochten maken. Vanuit Dausenau door Bad Ems naar het uitmondingsgebied van de Lahn en via Oberlahnstein naar de oostelijke Rijnoever in zuidelijke richting. We komen dan eerst in Brau- bach, dat bekend staat om zijn „Marksburcht". In deze burcht bevindt zich nog de best be waarde ridderzaal uit langvervlogen tijden. In Bornhofen, dat we daarna aandoen, liggen op de heuvels twee ruïnes van kastelen, die men „Die feindliche Brüder" noemt. Langs de ri vier gaan we verder en via St. Goarshausen komen we bij de Loreley, waar de Rijn slechts 120 meter breed is. De sterke stroom heeft in de rotsachtige bodem een diepte uitgesleten van ongeveer 25 meter. Wanneer we genoten hebben van het prachtige riviergezicht vanaf de Loreley gaan we naar Kaub, welk stadje bekendheid geniet omdat cïaar in 1815 veldheer Blücher met zijn leger over de Rijn trok om bij Water loo Napoleon te verslaan. Via Oberwesel en Ba- charach voert de tocht verder naar de wijnstad Rüdesheim. Men kan daar heerlijk winkelen in de Drosselgasse en op een terrasje genieten van een verrukkelijk glas wijn. Door de Tau- nus met plaatsen als Bad Schalbach, Holshau- sen en Kemel komen we in Nassau en dan zijn we na een vermoeiende, maar toch wel on vergetelijke dag spoedig weer thuis. Zo zijn er meer van die dagtochten te maken. Onder meer langs de kronkelende Lahn, waar bij men aan beide oevers talrijke oude stad jes en burchten waarneemt. Via Nassau, Obern- anneer u deze zomer graag eens naar het buitenland, maar met het oog op de beschikbare vakantiedagen niet te ver van huis wilt gaan, is een vakantie in een van de pittoreske stadjes of plaatsjes langs de rivier de Lahn in Duitsland bijzonder aan te bevelen. U kunt er volop genieten van het natuurschoon in het bosrijke, heuvelachtige land schap en excursies maken naar oude stadjes met talrijke bezienswaardig heden. Stadjes ook, waarvan de namen voor ons Nederlanders zo'n be kende klank hebben: Nassau, Dillenburg, Bad Ems en Limburg. Als uitgangspunt voor zo'n vakantie aan de Lahn is zeer aan te bevelen Dausenau. Het is gemakkelijk te bereiken. Per trein en met de auto. Wan neer u 's morgens om een uur of acht in Leiden of een van de omliggende plaatsen in uw auto stapt, dan kunt u om een uur of vier uw koffers gaan uitpakken en daarna genieten van een uitstekende maaltijd in een van de kleine, gelukkig nog niet te dure hotelletjes. Ook zijn er langs de boorden van de Lahn talrijke gelegenheden waar u kunt kamperen of een plaatsje zoeken voor uw caravan. Vanuit het hotel, waar we voor veertien dagen waren neergestreken, had den we een prachtig uitzicht op de behoorlijk brede en kronkelende rivier de Lahn, die zeer druk wordt bevaren: door rivierschepen en door plezier en motorboten. We keken op de oude stadspoort en de restanten van de stadsmuur. De geschiedenis van Dausenau gaat namelijk terug tot de acht ste eeuw, toen het plaatsje werd vermeld als Duzenave. Van 1230 tot 1247 werd het een vesting en kreeg het zelfs stadsrech ten. Om de stad heen werd een muur gebouwd met zeven torens, waar van vooral de westelijke en de oostelijke bewaard zijn gebleven. De scheve toren, wel één van de belangrijkste van Europa, heeft een hoogte van 23 meter en staat 1.85 meter uit het lood. In deze toren heeft destijds de dochter van Karei de Grote, Emma, gevangen gezeten, omdat ze verliefd was geworden op de privé-secretaris van de keizer. dorf (met het aan de vier fraaie torens herken bare klooster Arnsteini komen we via Dietz in Limburg aan de Lahn. Dit stadje d&'teert uit de Romeinse tijd. Daarvan getuigt de oude Ro meinse brug over de Lahn, die aan de noord zijde wordt „afgesloten" door een torenpoort, van waaruit men vroeger de brug met succes verdedigde. Het stadje telt vele bezienswaardig heden, onder andere een oude Romaanse dom kerk met zeven torens en nauwe en steile „trapsbraatjes". Dit gedeelte van de tocht neemt wel een mor gen in beslag. Daarna gaan we over de Auto bahn in noordelijke richting naar de stad Mon- tabaur. Op een heuvel van kalksteen staat een groot geel gebouw. Het is een klooster, dat werd gebouwd door een kruisvaarder. Het is dus mid deleeuws. Deze kruisvaarder had op de berg Ta bor in het Heilige land een klooster gezien en teruggekeerd in Montabaur, maakte hij er een zo getrouw mogelijke kopie van. Het werd op getrokken uit steen waaruit de rots bestaat. De <3gOH«C§OK^Q10KEC>§öH=80S<*<^^ Bij de foto's ft Foto rechtsboven: Een van de mooie steden aan de Lahn is Lim burg met de historische Dom, die door zeer velen wordt bezocht. Er zijn voorts nog vele historische ge bouwen. billijke prijs een consumptie of een maaltijd kan gebruiken. Toch is het die moeite waard eens een wande ling te maken langs al die grote badhotels. Dui zenden komen er jaarlijks om genezing te zoe ken voor lever-, keel- en zenuwaandoeningen. Die hotels zijn gelegen aan een 's avonds prach tig verlichte boulevard. Er zijn ^bijzonder fraai aangelegde parken en het stadje telt, speciaal ben gerieve van de dames, talrijke winkels met allerlei begerenswaardige artikelen. Aan de zuidelijke oever van de Lahn in Bad Ems ligt de steilste tandradbaan van Duitsland. Zij voert u naar de 380 meter hoge Maalberg. Op deze bergtop in de Taunus kunt u naar hartelust wandelen en profiteren van het on gekende natuurschoon en de vergezichten. Een andere wandeling vanuit Dausenau is naar Nassau. U kunt hier rustig een dag voor uittrekken. Nassau is een heel leuke en gedeel telik zeer oude plaats. Men kan er prachtige Saksische „vakwerk-bouw" huizen bewonderen. Unieke staaltjes van vakmanschap! Nassau heeft voor ons Nederlanders bijzondere beko ring. omdat we in dit stadje het stamslot van de Oranjes aantreffen. Er bestaat gelegenheid het te bezichtigen. Wanneer men er een fikse klim- kruisvaarder noemde het klooster Mont Tabo* welke naam later werd verbasterd tot Montabaur» Door het {Machtige natuurpark Nassau en het Westerwald komen we tenslotte via Bad Eme weer in Dausenau terug. En zo zijn er nog vele dagtochten te maker* naar Braubach aan de Rijn en naar Koblenz, de interessante stad gelegen aan de samen vloeiing van de Rijn en de Moezel. Gedurende de zomermaanden worden 's avonds in Koblen* op een feeëriek verlicht podium in de zijarm van de Rijn bekende operettes opgevoerd. Daar moet men, als men langs de Lahn vertoeft, be* slist eens een avondje voor uittrekken. Het la alleszins de moeite waard. De streek aan weerszijden van de Lahn te een vakantieoord bij uitnemendheid. Het voordeel te, dat men er kan dwalen zonder al te veel levends wezens tegen te komen, behalve dan natuurlijk in de stadjes. Die zijn het trefpunt van vele honderden vakantiegangers. Maar in de VTije natuur is nog ruimte genoeg! Vanuit Dausenau kunt u vele prachtige wande lingen maken, waarbij u de door benzinedampen vergiftigde wegen kunt mijden. Bad Ems, op on geveer vijf kilometer westelijk van Dausenau ge legen, is een alleraardigst plaatsje. Het is een „Kuhrort". U moet echter wel over een goed ge vulde portemonnee beschikken als u van één van de geneeskrachtige baden gebruik wilt maken. Ze weten daar wel van prijzen, maar na enig zoeken zijn er toch wel gelegenheden waar men tegen Dausenau is geografisch buitengewoon gunstig gelegen in een fraai heuvelachtig landschap, dat begroeid is met bossen. In het landschap zult u tevergeefs naar rokende schoorstenen zoeken. Ge lukkig maar! Met volle teugen kimt u er de frisse boslucht inademen tijdens uw wandelingen over meestal goed begaanbare paden. 't. Is er in één woord heerlijk. Op de hellingen langs de rivier ziet men veel boomgaarden en ook kan men con stateren, dat eens de druiventeelt een van de be langrijkste inkomstenbronnen was. Dat is (helaas) verleden tijd. De jongere generatie gaat liever in de stad werken dan van 's morgens vroeg tot 's avonds laat moeizame arbeid te verrichten tus sen de wijnranken op de hellingen. Enkele oudere inwoners houden het oude beroep van „wijnbou wer" nog in ere.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19