fM Verschil Parijs en tussen Londen Zeer kleine aanvoeren Wat doen we na het eindexamen Licht in de fysica Snelbus Leiden- A'dam Gladheidsbestrijding heeft in Leiden bijzondere aandacht EIDSE VEEMARKT Let op! l is 9 voor lente Rath Doodeheefver Oratie van prof. v. cl. Waals tATERDAG 20 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD 115! □Officiële rit lp 1 februari lerdag 1 februari 1968 gaan twee {nelbusdiensten in de Randstad Holland van start. verband daarmee zal door de drie hierbfj betrokken ondernemingen, o S t,w- de Nederlandse Spoorwegen, de iur intobusonderneming Maarse en Kroon en de Noord-Zuid-Hollandse adei Vervoer Maatschappij, 'n openings- n»" rit van Leiden en Den Haag uit gorden gehouden. Van Leiden zal met autobussen van de N.V. auto- I busonderneming Maarse en Kroon worden gereden, van Den Haag uit net die van de N.V. Noord-Zuid- Hollandse Vervoer Maatschappij. Ch ie eerste officiële rit eindigt bij het Apollo-hotel in Amsterdam. KIESINGER IN WEST-BERLIJN uS )e Westduitse bondskanselier Kie- P' ger heeft gisteren in West-Berlijn klaard dat zijn regering streeft betere betrekkingen met de nmunistische landen, met inbegrip wraki de Sowjet-Unie, maar dat zij het rfnd in Oost-Duitsland niet zal ennen. Kiesinger sprak op een bij- ikomst van Oostduitse vluchtelin- die lid zijn van de Christen-De- Zoifcratische Unie. Hij wees de Oost- tse beschuldigingen van de hand, zijn bezoek een provocatie was. Naar aanleiding van vragen, welke het Leidse raadslid de heer A. J. Kret (Prot. Chr.) tot het College van B. en W. heeft gericht inzake de organisatie en funtionering van de glad heidsbestrijding, antwoordden B. en W., dat deze bestrijding de afgelopen maanden bijzondere aandacht heeft gehad van het College. Zo werd, tijdig voor het begin van het winterseizoen, besloten tot aankoop van een tweetal, tijd en mankracht be sparende, z.g. Epoke-strooiers, welke nog vóór het invallen van de vorstperiode aan het bestaande materieel konden worden toegevoegd. Gladheid soins onvermijdelijk De organisatie van de gladheidsbe strijding is door B. en W. zodanig opgezet, dat aan de verschillende busroutes door de stad extra aan dacht en prioriteit wordt gegeven, over het resultaat waarvan vanwe ge de NZHVM nog slechts enkele weken geleden waardering werd be tuigd. Een woord van erkentelijk heid jegens het personeel van de dienst, dat, zoals ook o.m. zaterdag avond j.l. weer bleek, bij nacht en ontij zich inzet voor een goede bs- rijdbaarheid van de wegen, is hier zeker op zijn plaats. N.Z.H. is hier zeker op zijn plaats. B. en W. realiseren zich evenwel, dat ondanks optimale inspanningen yj (tcfeeleken met 't strenge winterweer t de vorige week, waren gisteren a weersomstandigheden aanmerke- 1 beter, waarbij men ook weer de oorfte ^onge lammeren op de markt jIet de aanvoeren was het echter 0-«rig gesteld en alle rubrieken ble- l, uitgezonderd de varkens, ver be seven het gemiddelde. Salond de schoonmaaktijd van de brdlhulzen, de tijd van de minste jjujrraden, is er in de vleeshandel ook 'sial minder te doen. (oor een onvoldoende aanbod op liepen echter de prijzen j10t|r op en vooral de vette koeien en thtlammeren waren weer duurder, stemming in de handel viel dan wel mee. de handel van varkens voor fok- mesterij kwam wat meer beweging. ^!e<e totaal aanvoer bedroeg slechts dieren. lEBKUIKSVEE. In deze afdeling inn steeds een kleine aanvoer. De vfjk is duur en de boeren hebben genoeg, oorzaak waardoor zfj dieren slecht kwijt willen en ,thfn of weinig ruimte over hebben er nog dieren bij te plaatsen. Met korte aanbod bleef dus ook de ag nog beperkt. De eerste en goede iliteiten en veel melk gevende len waren nog wel goed te plaat maar dit was voor de mindere en uu aarde soorten moeilijker. )e handel hield het bij rustig tot en waren de dieren zeker niet idkoper. Jotering: Melk- en kalf koeien van 'da 15,— tot f 1225,— en f 1650,—. Vare i0i, len van f 725,tot f 1000.- 150,- JETTE KOEIEN. Ook in deze af. ing een erg korte aanvoer. Hoewel in de vleeshandel niet bepaald toeging was er toch weer wat er vraag, tegenover onvoldoende ïbod, )ok hebben de te vette Deense in- ir-koeien niet die verkoop resul- en opgeleverd die men er van had wacht en kocht men liever weer goed Hollands beest, lij voldoende kooplust en te korte rktaanvoer waren de dieren dan overal duurder en gisteren in H den zelfs tot f 50,boven de ol |zen van vorige week. De handel rel bep vrij vlot. P& Jotering per kg geslachtgewicht, tte koeien van f3,60 tot f4,10 en rag ADVERTENTIE W BRILJANTEN SIERADEN Moderne diamantcollectie. Ringen met briljant reeds vanaf f75.—. Ook verlovingsringen Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altyd voordelig, 's Maandags gesloten. f4,70. Worstkoeien van f3,20 tot f 3,50. Slachtdieren van f 4,10 tot f 4.40 en f4.65. VETTE KALVEREN. Bij een ta nende belangstelling en een bijzonder kleine aanvoer had de handel in deze afdeling een matig verloop. Toch wa ren ditmaal de aangevoerde kwalitei ten niet slecht en zaten er goede soor ten bij. Er is echter nog niet veel ex port en blijven de dieren te duur voor de binnenlandse consumptie. De prij zen liepen dan ook f0,20 a f0,25 per kg gewicht terug. Notering van f3,30 tot f3,60 en f4.—. WOL VEE. Een zeer kleine aanvoer van wolvee. dat niet eens het aantal van 450 dieren bereikte. Men is er dan toch eindelijk doorheen voor de komende weken zijn er dus evenmin nog grote aanvoeren te verwachten. Wel kunnen binnenkort weer de fok schapen en de eerste jonge lammeren worden verwacht. Ook waren de aan gevoerde dieren van meer afwijken de kwaliteiten en wordt het voor de exporteurs moeilijk om nog een lo- nend-quantum bij elkaar te krijgen. Meerdere lieten dan ook verstek gaan. De goede zware en kwaliteits-vlees- dieren bleven goed gevraagd en erg duur waardoor de handel duur ver liep. Notering: vette schapen van f 115, tot f 135,en f 155,Vette lamme ren van f 140,— tot f 175,— en f 205,—. VARKENS VOOR FOK- EN MES- TERIJ. in deze handel kwam wat meer leven. Hoewel de aanvoer rui mer was dan vorige week, was deze toch niet bijzonder groot. Omdat men zo langzamerhand toch wat kopen moet en men niet zo duur beginnen wil, nam de vraag toe. De handel ver liep daardoor redelijk tot goed en trokken de biggen weer aan in prijs. Notering: Drachtige zeugen van f325,— tot f375— en f450,—. Schrammen van f85,— tot f95,— en f 110,—. Biggen van f 60,— tot f en f70,—. SLACHTVARKENS. Deze week was de handel in slachtvarkens weer zeer moeilijk. De ingekochte slachtdieren waren iets duurder, terwijl de ver koop van de onderdelen niet méér op bracht en er dus met verlies is ge werkt. Het ligt dan ook in de ver wachting dat de prijzen weer iets zullen terugvallen. Prijzen per kg levend gewicht lichte slachtvarkens van f2,25 tot f2,30; lichte slachtzeugen van f 1,60 tot f 1.65 en fl,75. Diamant zending nog spoorloos De zending diamanten ter waarde van bijna 330.000 gulden, die op 6 ja nuari bleek te zijn verdwenen uit het vrachtruim van een KLM-vliegtuig, is nog steeds spoorloos. Thans heeft de Belgische maat schappij, gevestigd in Antwerpen, waarbij de zending was verzekerd, een beloning van 25.000 dollar uit geloofd voor inlichtingen, die tot de opsporing leiden. Naar men zich zal herinneren werd het pakje met de diamanten uit Brazzaville verzonden naar Amster dam. Het KLM-toestel maakte tus senlandingen in Akkra, Rome en Zü- rich. Via Interpol is de plaatselijke recherche in al deze steden verzocht een onderzoek in te stellen. E-r is nog geen resultaat geboekt. het te enenmale onvermijdelijk is, dat hier en daar tijdelijk een beperkt weggedeelte, ten gevolge van de bij zondere ligging, gladheidsverschijn selen vertoont. Met het oog op een dergelijke situatie geldt voor de gara gechef van de N.Z.H.V.M. een dienst order inzake „Sneeuw- en gladheids bestrijding winter 1967/1968", waarin o.m. is bepaald, dat hij ervoor dient zorg te dragen, dat, telkens als de weersomstandigheden daartoe aanleiding geven, de uitrukkende autobussen van strooizand worden voorzien. Verder is voorgeschreven, dat 't rijdend personeel moet trach ten door zandstrooiing op de gladde weg- en bruggedeelten stagnatie i. d. dienst te voorkomen. B. en W. zijn van mening, dat wanneer aan deze dienstorder uitvoering was gegeven, de opgetreden vertragingen aanzien lijk hadden kunnen worden beperkt. Wanneer, aan de hand van een groot aantal vermelde tijdstippen in de vragen van de heer Kret wordt geconcludeerd tot „grote onvolko- mendheden op het punt van de orga nisatie en/of functionering van de gladheidsbestrijding" dient, naar de mening van B. en W. te worden be dacht, dat de paraatheid van een or ganisatie als deze, welke in haar ope rationele werkzaamheid uiteraard gericht is op het totale wegenstelsel van de stad, van een heel andere or de is dan bijv. het geval is bij een eerste hulpdienst of de brandweer, waar het feitelijke gebeuren zich be perkt tot één bepaalde plaats. Tenslotte merken B. en W. op, dat nadat op 2 januari om circa 18.30 uur de gladheidsmelding bij de Reini gingsdienst was binnengekomen, om 18.40 uur een strooi-auto van het ter rein van de dienst vertrok. Te 19.05 uur werd vanaf het Lammenschans- plein een aanvang gemaakt met strooien. Om 19.20 uur kon het ver keer rondom de De Sitterbrug weder om op gang worden gebracht. B. en W. ontkennen dan ook, dat van „gro te onvolkomenheden" in dit geval sprake was. ADVERTENTIE \\Vt| v\ V 'ut |n\x Nog 9 weken. Dan begint het lieve leventje weer. 't Kwetteren en twin- keleren. 't Uitbotten en bloeien. Dan is 't lente! Wat doet Nü de winter wegsturen! Uit uw huis ban nen! Met stralend nieuw behang in fixa-color kwaliteit. Van Rath Doodeheefver. Uw vakman heeft de nieuwe R D-Staalboeken 1968 al klaarliggen. Bekijk 't. Kies het behang van uw stoutste lente dromen. Dan bent u straks 't voor jaar vóór als 't komt. En komen doet het! f - Mimi of maxi? ontwerpers en f Noch met Leiden noch met andere plaatsen Hazerswoucle doet niet mee aan vorm van samenwerking De gemeente Hazerswoude zal niet deelnemen aan een vorm van samen werking, zoals de gemeente Leiden en andere plaatsen uit de Leidse omge ving voorstaan. In de pers circuleer den destijds berichten als zou ook Hazerswoude hieraan deelnemen, maar burgemeester,'' en wethouders delen thans mee, dat dat niet het ge val is. De vraag daarover, en andere daarmee verband houdende, werd destijds gesteld door WD-er A. M. Be r lemon. ADVERTENTIE Quick Up...'t is goed. Ko drinkt 't. De Parijse en Londense mode koningen zijn het niet eens over de lengte van de rok. Parijs houdt in ieder geval de rokken kort, zo als de linkerfoto duidelijk toont. De couturiers in de Franse hoofd stad voelen niets voor de Britse Bonnie and Clyde-rage, zoals blijkt uit dit vrolijke pakje. Rechts ziet men een Londense creatie van Norman Hartnell, ge titeld „The Fall", een smaragd groene gabardine mantel met maxi-iengte. Voorlichting aan scholieren in Leiden Prof. dr. J. H. van der Waals aanvaardde gistermiddag met een oratie in het Groot Audi torium over „Licht in de fysi ca" officieel het ambt van ge woon Leids hoogleraar in de experimentele natuurkunde. Aan de hand van de geschiedenis van de theorie van het licht vanaf Newtons experimenten ten tijde van do tweede Engelse zeeoorlog tot de formulering van de quantummecha- nica in 1925 schetste prof. Van der Waals de fundamentele verandering van het fysisch wereldbeeld, waartoe de ontdekkingen van Planck en an deren met betrekking tot de quan- tisering van straling in het begin van deze eeuw leidden. Newton bestudeerde de breking van „wit" zonlicht door een prisma en toonde aan, dat het witte licht uit een mengsel van verschillende kleuren bestaat. Het glazen medium voegt geen kleur toe zoals men in de oudheid algemeen veronderstel de maar scheidt de componenten van het witte licht op grond van hun verschil in breking. Newtons ontdekking leidde tot een deeltjesthe orie van het licht, die algemeen tot aan het einde van de Napoleontische tijd werd aanvaard. Kort na zijn ontdekking verscheen de „Traité de la lumière" van Christiaan Huygens (Leiden, 1690). waarin deze zijn golf- theorie van het licht ontwikkelt. Huy gens had de moed te veronderstel len, dat het licht een verstoring is in een medium, die zich als en golf beweging voortplant en hij besefte, dat het voor het succes van de theo rie niet nodig was een gedetailleerd beeld van dit medium, de „aether" te hebben. Hij realiseerde zich, dat de golflengte van het licht heel klein is ten opzichte van de doorsnede van normale lichtbundels en hij was daaroor in staat met zijn beroemd geworden meetkundige constructies de breking en reflectie te verkla ren. Het zou echter meer dan een eeuw duren alvorens de inter-fe- rentieproeven van Young en de mathematische theorie van Fresnel over de voortplanting van transver sale golven de idee van Huygens deed ezgevieren. Toen Maxwell ver- sale golven de idee van Huygens deed zegevieren. Toen Maxwell ver volgens met zijn theorie van het electro-magnetlsche veld het licht sa men met de electrodynamica tot een consistent geheel verenigde, leek het pleit definitief belicht: licht is een continue golfbeweging. Deze conclusie werd al spoedig doorkruist door Plancks ontdekking, dat electro-magnetische straling in discrete eenheden, quanten, wordt uitgezonden. Dit resultaat en de stu die van de atoomspectra in 't begin van deze eeuw, leidde tot de ge volgtrekking, dat het gebeuren in de microscopische materie, zoals ato men, en moleculen, aan geheel eigen wetten voldoen en niet door de me chanica van Newton kan worden be schreven. De oplossing kwam met de formulering van de quantumme- chanica door Heisenberg en Schrö- dinger in 1925. Hierin treedt een statische beschrij ving in de plaats van de gedetermi neerde beweging van, bijvoorbeeld, een electron in de ruimte om een atoomkern. Nadere beschouwing leert, dat hoewel de quantummecha- nica strikt causaal is wat de ma thematische formulering betreft, er een zodanige interactie tussen een atomair systeem en de waarnemers bestaat, dat een strenge scheiding tussen de objectieve natuur en de onderzoeker niet langer mogelijk is. Wat men waarneemt is niet de na tuur „an sich", maar zoals deze zich voordoet aan onze methode van on dervraging! Hierdoor is het móge lijk, dat het licht zich enerzijds ma nifesteert als een continue golfvoort planting en anderzijds als discrete energiepakketjes, die de ruimte door lopen; zowel -Newton als Huygens hebben tot op zekere hoogte gelijk. De moraal van deze ontwikkeling in het fysische denken zou men, al dus prof. Van der Waals, in het kort als volgt kunnen samenvatten, theoretische fysicus is er op uit met een beperkt aantal mathematisch ge formuleerde axioma's een grote ver scheidenheid van verschijnslen verklaren. In het stadium van New ton was het nog mogelijk een di recte relatie te leggen tussen de abstracte theorie en de vermeend objectieve realiteit van de ruimte en tijd, waarin wij onze ervaringen op doen. Vandaar, dat Newton geloof de dat men de theorie kan aflei den „from experiments concluding positively and directly". Na 1900 werd het echter duidelijk, dat eigen lijk het tegenovergestelde het geval is. Doordat het gebeuren op atomai re schaal principieel niet exact in de macroscopische ruimte beschreven kan worden, gaat de fysicus uit van een theoretische speculatie en leidt hier het te verwachten experimentele gebeuren uit af. Als het klopt wordt de theorie voor hem een fascinerende „realiteit", wanneer het niet klopt speculeert hü verder. De experimen tator staat tegenover deze schijnbaar brosse realiteit als de bezoeker van een kermis voor de schiettent. Hij voelt dat alles zo handig in elkaar zit, dat de kans om een van de fraaie stukken te raken miniem is. maar toch, wie weet! Na afloop van de oratie, die met de gebruikelijke toespraken werd be sloten, recipieerde prof. v.d. Waals in de ontvangstzaal van de Acade mie. In de Louise de Coligny-scholenge- raeenschap aan de Kagerstraat in Leiden is gistermiddag een beroe- penvoorlichtingsbijeenkomst gehou den voor vrouwelijke eindexamenkan didaten van de scholen voor voortge zet hoger- en middelbaar onderwijs (vhmo). Er was een grote belang stelling van leerlingen uit Leiden, Oegstgeest, Woerden. Alphen aan den Rijn en Gouda. De bijeenkomst, georganiseerd on der auspiciën van de Vereniging van vrouwen met academische opleiding, begon met een forum over beroepen en studierichtingen. Na de pauze was er gelegenheid voor de eindexamen kandidaten tot een persoonlijk ge sprek met de forumleden en infor mateurs en informatrices. De directrice van de Louise de Co- ligny-scholengemeenschap, mej. N. H. Mak. die het forum voorzat, begon met een algemene inleiding over de verschillende motieven die tot een be paalde studie- of beroepskeuze leiden. Vervolgens wees mej. mr. A. Kap- peyne van de Coppello, medewerk ster van de Tweede Kamerfractie van de VVD, op de verplichtingen, die een universitaire studie met zich mee brengt. Het feit dat de gemeenschap veel geld betaalt voor een universitai re studie, legt naar haar mening de student de verplichting op om deze studie ook inderdaad af te maken en er later iets mee te gaan doen. Di'. G. Kazemier, rector van de School voor Taal en Letterkunde ver telde het een en ander over de oplei ding voor een akte M O. Hij zei, dat men zich bij die keuze moet reali seren dat men docent gaat worden. Mej. G. van der Feltz gaf vervol gens een opsomming van de eigen schappen, waaraan een toekomstige physiotherapeute zou moeten voldoen. Vele van deze eigenschappen zijn ook voor sociaal werk vereist, zo bleek uit de woorden van mej. H. Hasselaar, docente aan de Sociale Academie in Amsterdam. Mej. Has selaar gaf in het kort de verschil lende keuzemogelijkheden aan, te weten maatschappelijk werk, cultu reel werk, personeelswerk en orthope dagogiek. De heer Wempe, die verbonden Is aan de Hogere Hotel-school, vertelde daarna het een en ander over het hotelwezen. Tot slot sprak mej. L. J. Reinhoud, coördinerend verpleegster van de chi rurgische afdeling van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden over de verpleegstersopleiding. Ondanks deze uitvoerige beroepen voorlichting zal de uiteindelijke keuze voor de eind examenkandidaten niet gemakkelijk zijn. Egypte verwerpt vredesvoorstellen Egypte heeft de vredesvoorstellen, die de speciale VN-afgevaardigde voor het Midden-Oosten, dr. Gunnar Jarring, op zijn jongste bezoek aan Cairo heeft gedaan afgewezen. De di plomatieke correspondent van het blad El Achram, dat dit meldt, zegt dat Egypte er op blijft staan dat Israël zich eerst uit de bezette gebie den moet terugtrekken. Jarring zal zijn pogingen blijven voortzetten, al dus het blad. Lezing in Volkenkunde HET LEVEN VAN DE LAPPEN De Lappen uit Finland, Noorwegen en Zweden vormden het onderwerp van een lezing, die de heer Th. J, C. Brasser gisteravond hield voor de leden van de Vereniging van Vrien den van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde. Deze lezing, getiteld .Nomaden van het Noorden", werd verlucht met vele dia's, die een fraai beeld gaven van het leven van deze nomaden, die met hun kudden rendieren over de toen dra's trekken. De Lappen-cultuur, die sterk verweven is met hun leef omstandigheden, het klimaat en het landschap, dateert al van omstreeks 2000 vóór Christus. Er zijn in som mige delen van Lapland zelfs sporen van bewoning gevonden, die tot 6000 vóór Christus terug gaan. De Lappen blijken in verschillende groepen te zijn onderverdeeld: de rendierher ders, die van oudsher achter de kud den aan trekken en de zeevissers, die op de fjorden wonen en die leven van de visvangst. Ook nu nog trek ken de rendierherders van him zo merkampen naar hun winterkampen, waar zij tegenwoordig echter nog maar zelden in tenten wonen. Deze zijn nu vervangen door houten huis jes, evenals de oude plaggehutten, die tegenwoordig alleen nog maar als schaapskooien worden gebruikt. Wel vindt men er nieuwe plaggehutten, gebouwd van hout of bedekt met zin ken platen. In Zweden treft men voorts nog de woudlappen aan. De rendierqp, die in de bossen leven, leggen namelijk niet zulke grote af standen af als de toendra-rendieren, zodat ook de woudlappen niet hoe ven te trekken. Na de pauze werd een film vertoond over het leven van deze woudlappen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3