atwijker verdronken bij ■aanvaring op Waterweg „Landbouwwerktuig" trekt enorme drukte Steeds groter aantal automobilisten rijdt na aanrijding door LË1DSCÜ DAGBLAD nnenvaarttanker bij Hoek van Holland Eervaren door Liberiaanse tanker (Van onze Erdamse correspondent) esloten in de machine- zijn vluchtweg ver door binnenstromend is de 27-jarige machi- jotordrijver W. J. Barn- uit Katwijk verdronken, isteravond op de Nieuwe weg ter hoogte van de aven in Hoek van Hol de binnenvaarttanker 50" (1550 brt.) in een nk in de grond werd ge- door de van zee komen- leriaanse tanker „Orien- allenger" (12.085 brt.). andere opvarenden ontkwa. ernauwernood aan de dood. Méa hen sprongen ln paniek 9 ord en werden van top onder de zwarte stookolie later opgepikt door de loods- x>t „Spiering". Twee beman- an en. die zich aan het nog net water uitstekende voorschip a vastgeklampt, werden gered n te hulp gesnelde boot van i «havendienst. e'e«rnk van de „Shell 50", dat urboord een gapend gat heeft, n buiten de vaargeul onder ilyke oever van de Waterweg. onderweg van Enge- Eiar de Botlek en gedeeltelijk met ruwe olie heeft ichte schade opgelopen. enkele seconden H imp voltrok zich in enkele 5 u De „Shell 50", met 1500 n okolie varend van de Shell- lerij in Pernis naar Euro- ■brtak bU de Berghaven de Wa- over, vlak voor de binnenko- „Oriental Challenger". De ig was niet meer te voorko- Ongeveer 5 meter voor het is voer de tanker bijna let- Lt iver de „Shell 50" heen. Het ik vrywel onmiddellijk, een ■fcige zwarte vlek vanuit de Nnks stromende stookolie, die s later met een sterke eb- naar zee dreef, op het wa- ■•erlatend. nekamer gegaan om voorbereidingen het lossen van de stookolie te treffen. De machinekamer liep in zo'n korte tijd onder water, dat hij geen kans meer heeft gezien aan dek te klimmen. De binnemtanker, die dag en nacht vaart, had twee bemanningen aan boord. De 27-jarige kapitein K. Kik uit Nieuw-Belj er land stond op de brug en de 30-jarige stuurman L. de Neut uit Papendrecht bij het ra darscherm het zicht was ongeveer 200 meter), toen het schip de Euro poort wilde binnenvaren. Uit het duister zagen zij plotseling de hoge boeg van de Liberiaan voor zich op doemen. Via de intercon schreeuwde kapitein Kik naar zijn bemanning, die in het voorschip naai- de televisie Een van de geredden van de overvaren binnentanker „Shell 50" wordt in de Berghaven van Hoek van Holland aan land ge bracht. Z'n gehele lichaam is be dekt met stookolie, die uit de tanker stroomde. Voor de machinist-motordrijver Barahoora kwam de waarschuwing helaas te laat. Enkele minuten voor de aanvaring was hy naar de machi- Beernink wil IJmondgemeente (Van onze parlementaire redactie) Minister Beernink van Binnenland se Zaken wil de gemeenten Velsen, Heemskerk en Beverwijk samenvoe gen tot één nieuwe grote gemeente Velsen. De minister wil volgens wel ingelichte kringen deze samenvoe ging regelen in een wetsontwerp, dat spoedig bij de Kamer zal worden ingediend. Het plan voor de vorming van een nieuwe grote IJmondgemeente is in grote lijnen al voorbereid door de so cialistische staats-secretaris drs. Th. J. Westerhout, die de wettelijke pro cedure voor de samenvoeging al had voltooid en op het punt stond een wetsontwerp in te dienen toen 't ka- binet-Cals aftrad. Ook de gemeente raad van Velsen heeft zich voor de vorming van een nieuwe grote IJmondgemeente uitgesproken. Bij de kamer ligt echter ook nog altijd een plan van oud-minister Toxopeus, dat voorzag in de handhaving en uit breiding van Beverwijk en de toevoe ging van Heemskerk bij Velsen. Mi nister Beernink wil dit wetsontwerp nu intrekken. De lieftallige 23-jarige Cathy French, die vorig jaar is uitgeroe pen tot New York Summer Festi val Queen, is gisteren in ons land aangekomen om New York te ver kopen. Zij zal in elf Europese steden reclame maken om toeris ten naar New York te lokken. Tij dens een bijeenkomst in het Am sterdamse Hiltonhotel vertelde de directeur van Pan American Air ways, de heer T. Taylor, dat Ame rikaanse toeristen 2 miljard dol lar meer uitgeven buiten de V.S. dan buitenlandse toeristen naar Amerika brengen. President Johnson heeft onlangs gesteld dat dit tekort op de toeristische balans dit jaar met 500.000 dollar moet worden teruggebracht. Vol gens de heer Taylor zal deze be zuinigingsmaatregel geen onaan gename gevolgen hebben voor het bezoek van Amerikaanse toeris ten aan Nederland. „Er is van jaar tot jaar een enorme groei te zien geweest van Amerikanen die Nederland kwamen bezoeken. Ik verwacht dat er ook in 1968 een hoger cijfer dan vorig jaar uit de- bus zal komen, hoewel de groei wellicht iets minder zal zijn". Ca thy French heeft gisteren voor een groepje geselecteerde reis agenten uiteengezet ivelke voor delen een toeristische bezoek aan New York heeft. Vandaag spreekt ze reisbureau-directies in Parijs toe Bevredigende groei bij de K.Z.O. De cijfers over de eerste 9 maanden van 1967 bij de Kon. Zout-Organon duiden op een bevredigende ontwikkeling. Het bestuur meent, dat de stijging in netto winst gezien kan worden als een redelijke aanwijzing voor de groei in de resultaten over het gehele jaar. Het bestuur verwacht, dat, be houdens onvoorziene omstan digheden, ook in 1968 bevredi gende resultaten zullen wor den geboekt. De omzet van de KZO is in de 9 maanden jan./sept. 1967 gestegen met 12%% vergeleken met dezelfde peri ode van 1966. De exploitatiewinst is toegenomen met 12,8% en de netto winst met 10,8%. De omzet (aan derden) beliep in de eerste 9 maan den van 1967 een bedrag van f 1280 min. tegen f 1499 min. over geheel 1966, en de nettowinst f 67 min. resp. f 82 min. De KZO verwacht over 1967 een dividend te kunnen uitkeren op het huidige divideniiniveau van de gefusioneerde maatschappij en. Eis vier jaar wegens doodslag Vier jaren gevangenisstraf mei af trek van voorarrest (acht maanden) heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Rotterdam gistermiddag geëist tegen een 50-jarig classificeer der uit de Maasstad wegens het do den van zijn 47-Jarige echtgenote Wilma. Mr. Mee ter, die het door de classificeerder toegegeven misdrijf classificeerde ais doodslag, had bij hei bepalen van de eis rekening ge houden met het psychiatrisch rapport waarin de Rotterdammer in sterke a een ai geruime tyd sluimerend conflict kwam hei bij de in Birma geboren classificeerder in de late mor genuren van 1 mei 1967 tot een fatale uitbarsting. De Rotterdammer ont stak in hevige woede, nadat zijn vrouw geweigerd had met hem een eindje te gaan wandelen. De al vier keer gescheiden Wilma had daar nog aan toegevoegd dat zy in de zes jaar. die zij met de classificeerder getrouwd was. steeds komedie had gespeeld. „Toen ze ook nog zei dat ze wilde scheiden, werd het me zwart voor de De classificeerder moei toen een zware bloemenvaas gepakt hebben en deze op hei hoofd van de vrouw heb ben stukgeslagen. Daarna stak lnj haar met een mes. Later belde hij de politie dat er iets ergs was gebeurd in zijn huis. Na een zwerftocht meld de hy zich bij het Rotterdamse hoofdbureau. Veertien dagen later overleed de vrouw aan een longem- bolie. De officier van Justitie achtte duidelijk een causaal verband aan wezig tussen de langembohe en de verwondingen Uitspraak over 2 weken. VIJFTIENDUIZEND BEZOEKERS PER DAG IN RAI-GEBOUW De forensen, die 's morgens per auto Amsterdam binnenrijden, hebben een moeilijke week. Het ochtendspitsuur op de hoofdste delijke toegangswegen wordt sinds maandag ontwricht door honderden auto's en bussen uit alle delen van het land. Hierin zitten de bezoekers van de ten toonstelling Het Landbouw werktuig", die in het RAI-gebouw wordt gehouden, de enige ten toonstelling in dit complex, waar van de bezoekers waar voor hun geld willen hebben en zich 's mor gens voor de opening in rijen bij OFFICIER VAN JUSTITIE Mr. W. D. Meester, officier van Justitie, heeft gistermidag tijdens de behandeling van de zaak tegen een 50-jarige procuratiehouder, die was doorgereden nadat hij een kind had doodgereden in VI aard in gen, gespro ken over „een ijzingwekkende men taliteit" by verdachte en „een angst wekkende verruwing in het verkeer". Hy vond het angstwekkend dat de laatste tijd steeds meer automobi listen na een aanrijding doorrijden. Hij eiste aan het eind van zjjn re quisitoir tegen verdachte drie maan den gevangenisstraf en een ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor twee jaar. Verdachte had in Oktober van het vorig jaar met zijn dochtertje op de Broekweg in Vlaardingen gereden in een richting, die voor het verkeer was afgesloten. Hij beweerde de bor den niet te hebben gezien. Hij zei niet harder dan veertig kilometer te hebben gereden en er op een be paald moment, toen hij merkte dat hij verkeerd reed, nog over gedacht te hebben achteruit terug te rijden. Hij had dit om onverklaarbare re denen niet gedaan. Even later zag hij een flits. Hij keek aohterom en zag een kind op straat liggen. Hij reed echter door, hoewel zijn doch tertje nog beweerde, dat dit niet goed was. Het meisje was de elfjarige Mo nique van Beers, die achter haar moeder op de stoep van de Broek- weg had gelopen en even van het trottoir was afgeraakt. Zij overleed later in het ziekenhuis. Thuisgekomen had de procuratie houder zijn dochtertje ingeprent, dat hij een hand had aangereden. Een tijdje later belde zijn garagehouder hem op met de mededeling, dat de politie een auto zocht, die veel op de zijne geleek. Verdachte belde toen de politie met de mededeling, dat hjj op de Broekweg een hond had aangereden. Later pas verklaarde hy te hebben geweten, dat hü een kind aanreed. het gebouw opstellen om er eerst om zes uur 's avonds met zachte drang uit te worden verwijderd. De „boerententoonstelling" zeggen de Amsterdammers wat oneerbiedig. Maar laten zy zich niet vergissen. Al komen er velen op klompen en met een pet op het hoofd, zy zyn ondernemers die op hun beurt mee warig het hoofd schudden over die stadsmens met zyn kantoor- of fa- brieksbaantje De boeren en tuinders in Nederland geven per dag een be drag van één miljoen gulden uit voor het aanschaffen van werktuigen en de bezoekers van „Het landbouw werktuig" zyn echt niet alleen ky- kers maar potentiële kopers. Het zyn geen kopers, die over één nacht ys gaan. Terecht, want de ontwikkeling in de techniek der landbouwwerktui gen gaat enorm snel en tal van du re machines bleken na enkele jaren weer te zyn verouderd. Zy weten van wanten, de boeren die de werktuigen komen bekyken. Zoals zy op de markt een paard bevoelen en grondig onderzoeken al vorens zy tot koop besluiten, zo ge neren zy zich hier niet om bepaalde onderdelen uit 'n machine te schoe- ven of er op of er onder te klim men. Gisteren zagen wy onder een elektronische kluitenscheider drie mannen liggen van wie alleen de benen zichtbaar waren. Daar, ilg- OEGSTGEEST Oud-wethouder Steenmetser overledeu Tijdens de gisteravond gehouden vergadering v. d. Oegstgeester raad kwam bericht binnen van het over lijden van oud-wethouder (generaal) J. F. M. Steenmetser. De heer Steen metser heeft voor de KVP gedurende twee zittingsperioden het wethouder schap vervuld. De voorzitter schorste voor dit droevige bericht een enkel ogenblik de vergadering. Een minuut stilte werd in acht genomen om de overledene te gedenken. gend op de rug met het zicht op de ingewanden van de machine werd het verkoopgesprek gevoerd. Het is een beeld, dat men zelfs niet op de tentoonstelling van bedrijfsauto's ziet. De bezoekers van „Het landbouw werktuig" zyn mensen met kennis van zaken, die zich niet laten opja gen door de vertegenwoordiger ln tractoren of maaimachines. Wie niet naar de RAI is gekomen om een directe aankoop te doen of een keuze te maken voor de naaste toekomst, weet dat hy niet mag wegblyven, omdat de kennismaking met het aan bod landbouwgereedschap van be lang is voor de gedachten over de verdere ontwikkeling van het eigen bedrijf. Gistermiddag was het aantal bezoekers de 55.000 gepasseerd. Dat is tien procent meer dan het bezoek na vier dagen op de vorige tentoon stelling. Verwacht wordt dat zater dag. de laatste dag, de 80.000 zal worden bereikt. Chocolademelk Als het etenstyd is, weet de lei ding van het RAI-restaurant oat er weinig vraag is naar byzondere scho tels, maar dat er wel duizenden be smeerde broodjes moeten klaarlig gen en de krokettenbakkery op vol le toeren moet werken. Men heeft, door de ervaring wys geworden, by de inkoop rekening gehouden met de van de andere grote RAI-tentoonstel- lingen zo afwykende vraag. Favorie te drank by de Nederlandse agra riërs biykt byvoorbeeld chocolade melk te zyn. Talloze bezoekers nemen trouwens hun twaalf-uurtje mee en dat is ook iets, dat by andere tentoonstellingen niet wordt gezien, wy zagen een da me op de treeplank van een trac tor koffie drinken uit een thermos fles en twee mannen boven op een maaidorser de boterhammen van thuis nuttigen. De standhouders, ook degenen die in zeer speciale werktuigen hande len, hebben over bezoek niet te kla gen. De bezoekers van „het land bouwwerktuig" slaan immers geen stand over en wensen het naadje van de kous te weten, ook van werk tuigen die zy nooit nodig zullen heb ben. Zy zyn immers naar de RAI gekomen om wyzer te worden.. Vlaamse studenten aan de Universiteit van Leuven hebben giste ren voor de derde achtereenvolgende dag geprotesteerd voor over plaatsing van de Franstalige afdeling van de universiteit naar Wal lonië (foto boven). De Belgische rijkspolitie zag zich gisteren ge dwongen circa 2.000 betogers die demonstreerden tegen de arrestatie van één hunner, met traangas en de wapenstok uiteen te drijven (foto helemaal boven). De Vlaamse organisaties hebben verklaard achter het streven van de studenten te staan, al keurt men hun optreden over het algemeen af. De Raad van Beheer van de Katho lieke Universiteit van Leuven stelt zich echter op het standpunt, dat de universiteit een ontmoetingscentrum moet blijven. Hetgeen in hoge mate de ergernis opwekt van de Vlaamse studenten (foto rechts). De burgemeester van Leuven heeft gisteren een verbod van samen scholing van meer dan vijf personen afgekondigd. In andere Vlaam se steden zijn solidariteitsreacties met Leuven op gang gekomen. Studenten in Antwerpen, Kortrijk en Gent gaan één dag geen colle ges lopen. Studenten van de Universiteit van Caen in het Franse departe ment Normandië hebben gisteren eveneens geprotesteerd. De Franse minister van Onderwijs Peyrefitte, die de nieuwe faculteit der lette ren van de universiteit kwam inwijden, werd geconfronteerd met een menigte van ongeveer zevenhonderd betogers, die luidkeels het aftreden van de minister eisten en grotere sociale zekerheid. De politie wist de demonstranten met traangasgranaten van het universiteitsterrein te verwijderen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9