Kostelijk avondje met Wim en Ina vileda Inspraak van kerken bij het jeugdbeleid IN iLEIBSE SCHOUWBURG Parochianen schorten gezinsbijdrage op Grootste fusie in de historie van Amerika snoep verstandig: Geref. Kerk opent vakantiecentrum voor gehandicapten PAGINA -6 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 16 JANUARI 1968 Een groot publiek heeft gis teren een kostelijk avondje doorgemaakt bij Wim Sonne- veld en Ina van Faassen, die in de Schouwburg begonnen aan hun serie voorstellingen voor K. en O. Natuurlijk waren de verwachtingen hoog gespan nen. De weerklank van Sonne- velds jongste show was ook in Leiden te horen geweest. Na ver over de driehonderd voor stellingen overal in het land heeft nu ook Leiden zich ervan kunnen overtuigen, dat de da verende resencies niet ten on rechte werden gegeven. De veelzijdigheid van Sonneveld is uniek. Hij bedrijft niet de politieke satire, waarmee Wim Kan zich op een een zame hoogte heeft geplaatst. De levensblije clownerie van Toon Hermans zal men ook niet bij hem aantreffen. Sonneveld is anders. In vele op zichten méér. Een beminnelijke cau seur, die men zo bij zich aan tafel zou willen noden. Een levendige verteller, die zo heerlijk moppen kan tappen, waar bij hij het dubieuze echter niet schuwt. Een prachtige mannetjesmaker. Een simpele snor, een tekst van Car- miggelt en hij is de opa, die zo moei lijk zijn nazaten uit elkaar kon hou den. Een milde spotter ook, die niets of niemand ook zichzelf niet ont ziet. „t Is al 2)o oud als deze schouwburg.hoef je niet te vragen!" Of deze: „Als ik dronken ben, word ik ordinair. Als het je niet bevalt ga je maar de zaal uit. Moet u eens tegen uw klanten zeggen". Troubadour Maar voor alles is Wim Sonneveld de begenadigde liedjeszanger, de weergaloze troubadour, die zfjn tek sten zo wonderlijk goed de sfeer kan bezorgen, welke zij behoeven. Of het nu het pittige „Josefien" („daar zit een grammofoonplaatje in") is of het wat melancholieke „Ons Dorp", in beide liedjes vindt hij de toon. die tekstschrijver Hugo Verha- ge voor ogen moet hebben gestaan. Ina van Faassen schrijven aan Sonneveld alleen. Hij heeft de van het „grote toneel" ge leende Ina van Faassen niet weg gedrukt in ondergeschikt bijwerk, maar haar een volwassen aandeel in het programma gegeven. Terecht. Het is tegenwoordig meer en meer ge bruikelijk, dat acteurs en actri ces van grote toneelgezelschappen zich op zijpaden begeven. We den ken b.v. aan Lex Goudsmit in de musical „Anatevka", Eric Schneider in „Het Hemelbed" en Guus Hermus, die dit jaar ook in een musical „De man van La Mancha" gaat zingen. We noemen er slechts drie, maar er en heel lijstje van te maken. Een overgang als Ina van Faassen heeft gemaakt is echter toch een zeldzaamheid. Dat valt te betreuren, want als men Ina van Faassen zo end en dansend over het toneel ziet springen, zou men denken, dat nooit anders heeft gedaan of ge wild. Niet, dat wij er voor willen pleiten, dat alle acteurs en actrices nu maar ineens cabaret gaan be drijven, maar wij zijn toch van me ning, dat meer van zulke uitstapjes verrijking van het Nederlandse theaterleven zou kunnen betekenen. Harmonisch In ieder geval vormt het duo Son- neveld-Van Faassen een harmoni sche twee-eenhedd op het to neel .(Een toneel, dat in de Schouw burg een nogal hellend vlak bleek te zijn. Sonneveld had nogal last met zijn steeds wegrollende stoel-op-wiel- tjes). Twee volkomen op elkaar in gespeelde persoonlijkheden, die ieder zichzelf een nummer geheel kunnen dragen, maar tezamen ook enkele voortreffelijke stukjes klein kunst laten zien. Het hoogtepunt van het program ma ligt duidelijk na de pauze. Daar voor vraagt men zich af of men wat olasé is van diie „grote cabaretiers", die door de t.v. gemeengoed zijn ge worden. Maar wanneer Wim Sonne veld meteen na de koffie alle registers zijn veelkleurig talent wijd open trekt, vergeet men alle reserves en laat men zich graag meeslepen in de maalstroom van zijn aanstekelijke humor. Al met al een avond kostelijk amu sement, waarvoor niet alleen Sonne veld, Hugo Verhage en Simon Car- miggelt, maar ook Michel van der Plas, Guus Vleugel en Annie M. G. Schmidt teksten hebben aangedra gen. De muziek werd voor het groot ste deel door Sonneveld zelf geleverd, maar voorts ook door Harry Ban- nink, Jean Ferrat en Jan Blok. K.P. Ina van Faassen en Wim „Anna stond te wachten op Sonneveld als zij laten zien, hoe vele manieren kan brengen, men een eenvoudig versje als I (Foto L.D./Holvast) (Van onze correspondent) Een aantal parochianen van de sacramentsparochie in Arn hem heeft met ingang van 1 februari de maandelijkse zoge naamde gezinsbijdrage aan de financiën van de parochie opge schort. Reden daarvan is hun ongerustheid over het „gesloten" financiële beleid van de kerk in het algemeen en in dit .,con- crete geval van hun parochieel kerkbestuur in het bijzonder. bovendien wordt over de uitgaven nog steeds beslist door een kerkbe stuur, dat zijn gezag ontleent aan de bisschop, en waarin ook een van de geestelijken (meestal de pastoor red.) zitting heeft. De parochiege meenschap zelf echter heeft vrijwel niets of in het geheel niets in te brengen. MEER OPENHEID GEWENST Men acht het langzamerhand hoog tijd, dat de kerkelijke overheden c.q. de door deze aangestelde kerkbestu ren eens wat meer openheid gaan be trachten ten aanzien van hun finan cieel beleid. Als er al een financieel jaarverslag van de parochie komt, zo verklaarde een van de parochianen, dan is het nog veel te beknopt en ADVERTENTIE De zeem, die ook uitgekookt kan worden. Reeds v.a. 3,95 Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Woldendorp c.a. S. Oe- nema, kand. te Groningen te Den Bommel (toez.) W. Verboom, kand. te Culemborg. Beroepbaarstelling mevr. G. A. R. Rikin-Bijleveld, voorheen zende linge - predikant Boekelaan 139 te Utrecht is beroepbaar. CHRIST. GEREF. KERKEN. Tweetal te Schiedam J. van Am- stel te Middelburg en B. Bijleveld te Bussum. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Hoogvliet F. Harinck te Benthuizen voor IJsselmonde D. Hakkenberg te Dordrecht. Danny Kaye iveer in film Danny Kaye zal voor het eerst sinds 5 jaar weer in een film optre den. Hij zal naast Katherine Hep burn de rol van "n voddenraper spe len in de „the mad woman of Chail- lot", naar het gelijknamige toneel stuk van Jean Giradoux, waarvoor de opnamen dit voorjaar in Parijs zullen beginnen onder regie van John Hudson. De 55 jarige Kaye heeft de laatste jaren veel van zijn tijd gege ven aan zijn werk als „ambassadeur" voor het kinderfonds van de Verenig de Naties (Unicef). Openbaar kunstbezi I Veertien dagen eerder dan vorig jaar heeft Openbaar Kunstbezit de 90.000ste abonnee geboekt. De eerste radiouitzending gaat 24 januari de lucht in. De televisie, die aanvanke lijk zou starten in februari, begint nu, door organisatorische moeilijkhe den gedwongen, op 14 maart met 5 kleuruitzendingen waarin „Het inte rieur van de 17de eeuw" zal worden bekeken. Geen straf voor Hoepla-militairen Het i dat l of i militairen, die hebben meegewerkt aan het V.P.R.O.-programma „Hoe pla", daarvoor zijn gestraft. Dit heeft minister W. den Toom meege deeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid drs. J. van den Doel (PvdA). Inderdaad, zo beantwoordt minis ter Den Toom de volgende vraag van het Kamerlid, heeft de commandant van de Frederik- en Alexanderkazer- ne in Den Haag bij een toespraak tij dens de kerstmaaltijd de aanwezi ge militairen gevraagd niet mee te werken aan tv-programmas als „Hoepla". Vooral gezien de omstan digheden waaronder dit verzoek is gedaan, meent de bewindsman de vraag, of hierdoor de vrijheid van meningsuiting voor militairen en hun recht om als staatsburger deel te nemen aan discussies over poli tieke en maatschappelijke onderwer pen in de knel komen, ontkennend te moeten beantwoorden. Ambulances voor Leger ties Heils Het werelddiakonaat van de Geref. Kerken heeft voor het medische werk van het Leger des Heils in Kongo twee ambulances ter beschikking ge steld. Ze worden tevens ingericht als rijdende klinieken. Dat is nodig om dat het in verschillende gebieden te gevaarlijk is geworden om er vaste klinieken te bemannen. Vandaar dat men overschakelt op mobiele klinie ken. die tegen de avond weer terug gaan naar veiliger centra. Het Leger des Heils heeft in Kon go een omvangrijke medische dienst tot ontwikkeling gebracht. Het werk wordt geleid door de Nederlandse majoor Eva den Hartog uit Scheve- ningen. Behalve twee ambulances krijgt zij nog een transportwagen. Dit is een geschenk van de weekeind- bewoners van het recreatiecentrum „Het grote bos" in Doorn. Het geld hiervoor brachten zij bijeen in een spontane actie tijdens de kerstvie ring in dit centrum, waarbij ook majoor Den Hartog aanwezig was. Rode sein Pastoor F. A. Brenninkmeijer van de Sacramentsparochie, die wij om commentaar vroegen, vond het „ro de sein", dat door deze parochianen is ontstoken, eigenlijk een positief puntje. Hij verzekerde dat het ook zijn mening is dat er meer openheid in het hele beleid binnen een parochiegemeenschap moet zijn. ,De parochianen moeten veel en veel meer bij het werk in hun eigen ge meenschap worden betrokken, zy moeten de zaak zelf in handen heb ben en in nauwe samenwerking met de geesteiykheid, die zyn evangeli sche opdracht heeft meegekregen, het welzyn van de gemeenschap be vorderen", aldus de De Supremes, hier op de foto v.l.n.r. Cindy Birdsong, Mary Wilson en Diana Ross treden vanavond op in de congreszaal van de RAI in Amsterdam. Kerk en staat in Oost-Duitsland Op zondagavond 21 januari en don derdagavond 25 januari zendt de CVK/IKOR-televisie een reportage uit over de verhouding tussen kerk en staat in de DDR. Een IKOR-televisieteam, bracht van eind oktober tot begin december 1967 een bezoek aan de DDR, om zich te oriënteren en opnamen te ma ken van de verhouding tussen kerk en staat in de DDR. Het team genoot allerlei faciliteiten van de kant van de DDR-autoriteiten en reisde door de hele DDR. Er werden o.a. opna men gemaakt in Halle, Weimar, Dresden en Oost-Berlyn; daarnaast voerde het team talrijke vraagge sprekken met vooraanstaande kerke lijke leiders en staatsfunotionarissen. Het filmmateriaal kon zonder cen suur naar Nederland worden uitge voerd. Deze reportages willen een bydrage leveren tot een meer verant woorde meningsvorming over de kerk in deze staat. De kerk daar maakt een ontwikke ling door, die van belang kan zijn voor de toekomst van de wereldkerk. Een in vloedry ke volkskerk moet plaats maken voor een minderheids- gemeente, die moeizaam haar weg vindt in een totaal verwereldiykte maatschappy. Voorlopig leeft de kerk in Oost-Duitsland nog tussen hoop en angst. Het afscheid van het verleden valt haar zwaar. De toe komst zal moeten uitmaken of de re ligie opium voor het volk is, zoals de marxisten nog steeds beweren, of dat het een bevrydende kracht is tot ver nieuwing van de samenleving in ca- su de DDR. Ij vee spoorwegmaa tschappijen gaan samen werken Het Amerikaanse Hoge Gerechtshof heeft gisteren zijn goed keuring gehecht aan het grootste fusieplan in de Amerikaanse geschiedenis, namelijk het plan voor het samengaan van Penn-1 sylvania Railroad Company en New York Central Railroad. De twee spoorwegmaatschappyen beschikken samen over activa van ruim zes miljard dollar. Hun netten Londen» derde luchthaven in Noordzeepolder Londen heeft behoefte aan een der de luchthaven. De regering wil die aanleggen in Stanstead bü Cambrid ge, maar er is ook een plan die derde luchthaven aan te leggen voor de kust van Foulness in het graafschap Essex op een in te polderen gebied. Laatstgenoemd plan neemt nu vas tere vormen aan. Er is in Londen een financiële combinatie gevormd om voor 250.000.000 pond sterling (2,2 miljard gulden) zowel een interna tionale luchthaven als een enorme zeehaven aan te leggen. Het zou de grootste luchthaven ter wereld wor den en het havencomplex zou met Europoort vergelijkbaar zün. Het plan is geïnspireerd op het ook beneden de zeespiegel liggende Schiphol en de Nederlandse inpolde ringstechniek. Tegen de aanleg van een luchthaven in Stanstead is voor al door de plaatseiyke bewoners scherp geprotesteerd. strekken zich uit over het hele ooste- lyke deel van de Ver. Staten en tot Chicago en St. Louis in het verre Westen. Volgens het hof zal de nieuwe maatschappy, die de naam zal krij gen van Pennsylvania-New Yrk Cen tral Transportation Company, ook dej activiteiten van de failliete spoorweg- maatschappy New York, New Ha- ven and Hartford Railroad moeten j De twee spoorwegmaatschappyen i waren eerder overeengekomen New Haven na de fusie een lening van 25 miljoen dollar te verstrekken. Het Hoge Gerechtshof heeft ook zyn i goedkeuring gehecht aan plannen1 voor de opneming van drie kleine i spoorwegmaatschappyen, Erie Lac kawanna, Delaware and Hudson en Boston and Maine, in Norfolk and Western Railroad, als zy dit willen. Erie is reeds accoord gegaan met het plan. De andere twee maatschap- pyen hebben nog geen besluit geno- ADVERTENTIE Over enkele maanden zal by het gereformeerde conferentie-oord „De Blije Werelt" in Lunteren een geheel nieuwe vleugel worden geopend voor vakanties van lichamelyk gehandi capten. Het centrum zal na deze uit breiding ruimte bieden aan tweehon derd gasten, verdeeld over drie afzon- derlyke groepen. Met de uitvoering van dit bouwpro ject is een bedrag van ruim een mil joen gulden gemoeid. De plaatselyke diaikonieën van de Gereformeerde Kerken hebben hiervoor reeds een bedrag van f 850.000 by een gebracht. Deze zomer zullen in „De Blye We- reüJt" vier düaikonaie vakantieweken voor gehandicapten worden georga niseerd. Er is een speoiale week by voor bejaarde invaliden. Ook wordt een experiment genomen met een vakantieweek voor gehandicapte jon geren. Dit gebeurt in samenwerking met het Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk, dat met zyn postclub- werk in dit opzicht reeds ervaring heeft. Ook organiseert het diakonaat 29 vakantieweken voor bejaarden en overbelaste huisvrouwen. Hiervoor zoekt men 250 vrywillige stafleden, zoals artsen, verpleegsters, verpleeg hulpen, onderwijzers, jeugdleiders, maatschappeiyke werk(st)ers etc. Geref. synode over plannen van overheid voor een nieuw welzijnsbeleid De kerken moeten inspraak hebben bij de plannen, die de overheid maakt voor een nieuw „welzijnsbeleid" voor de Nederlandse jeugd. Dit is het standpunt van de generale sy node der Gereformeerde Ker ken. De synode kwam hiertoe bij de behandeling van het rap port over ,,Kerk en Jeugd". Het gaat In dit verband met name om de voorstellen, die thans bü de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelyk werk op tafel liggen om via wettelüke regelingen jeugdbeleid op te zetten binnen het kader van een algemeen welzynsbe- lei<L Dat de overheid zich in de wetge ving meer dan vroeger gaat bezig houden met de opvoeding van jonge mensen, hjkt, zo rapporteerden de deputaten voor jeugdzaken aan d< synode, tot op zekere hoogte onver- mydelyk. In de overvolle stedelyke samenlevingen zyn uitgebreide maatregelen gewenst om aan de jeugd voldoende leefruimte te bieden. Maar hierby komen onmiddellyk vragen op naar de verantwoordelyk- heid van het gezin, de plaats van dej kerk in organen, die zich met de jeugd bezighouden, enzovoorts. Inspraak Hoe de kerkeiyke inspraak gereor ganiseerd moet worden is nog niet duidelijk. Niettemin gaf de synode aan haar deputaten voor „Kerk ei Jeugd" opdracht deze zaak te be spreken in het beraad met de ande re kerken en ervoor te zorgen, dat de kerken op dit gebied inspraak krij gen by de regering. Over de christelyke middelbare] scholen bevatte hat commissierap port over de jeugd enige kritische notities. Zeker niet algemeen, maar wel incidenteel zag de commissie den voor ongerustheid, omdat er gemakkelyk opvattingen worden o gedragen, die niet of nauwelyks ge toetst zyn aan de christelyke grond slag van de school. Verder kregen de jeugd-deputaten van de synode opdracht om de plaat selyke kerken te verzoeken byzonde- aandacht te schenken aan werk van de jeugdverenigingen de opzet van een plaatselyk of regionaal jeugdpastoraal Men denkt| daarby aan de vorming van werk groepen voor kerk en jeugd. Meespreken Het initiatief tot meespreken van' de jeugd in kerkelijke zaken, zoals dat op de hervormde synode gebeur de via de actie „66—2000", krygt een vervolg in samenwerking met de ge reformeerde jeugd. Het is de bedoeling, dat hervorm de en geïnformeerde jongeren gaar werken aan een gezamenlyk jeugd- memorandum, dat ze zullen aanbie den aan de hervormde en gerefor meerde synode. Het materiaal voot dit memorandum willen ze verzame len in de prafctyk van het jeugdwerk in een aantal daarvoor uitgezochte gemeenten.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6