„Verkeer dreigt de Leidse binnenstad te verstikken" Nieuwe hartkleppen zijn geen alternatief voor nieuw hart 3 23 Nederland ligt niet achter Salarisverhoging van V0 is te weinig Bouw van sporthal aad gaat in grote lijnen akkoord met verkeersrapport GOUDEN RING AS PR ASPR Quick Up...'t is goed. Ko drinkt 't. Raden van Leiden en Zoeterwoude krijgen een nota Toelichting Leidse specialisten: IINSDAG 16 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 levr. N. A. den Haan-Groen in Leidse raad: Hoewel de Leidse raad, die gisteravond bijeenkwam, niet met behandeling van het verkeersrapport gereed is gekomen i half twaalf werd de discussie afgebroken; in de eerstvol- nde zitting van 5 februari gaat men verder kan reeds thans Airprden vastgesteld, dat alle fracties waardering hebben voor inhoud van dit rapport. De kritiek richtte zich in hoofdzaak jen enkele detailpunten. Algemeen was men van oordeel, dat Haarlemmerstraat tussen Blauwpoortsbrug en Pelikaan- aat tot voetgangersgebied (met een proef op zaterdag) moet orden verklaard en dat overgegaan zal moeten worden tot jt aan één zijde parkeren in de Breestraat. lechts kritiek op details 31Voor wat de Haarlemmerstraat 5Jtelt had de raad bezwaren te- l afsluiting (voor auto's en Ce lwagens) van 's ochtends 9 uur 's middags 5.30 uur. Dit moet, or deelde de raad, van 10 tot 5 worden. De wethouder, belast verkeersaangelegenheden, r. N. A. den Haan-Groen, toe daarover met de winke- in contact te treden. (1)e heer De Bree (KV?)die de sie over deze nota om 9 opende in recordtempo n alle overige voorstellen af- jaan zei, dat de inhoud van rapport op zijn fractie een goede indruk had gemaakt. dient echter voor gewaakt te len, dat het toeristisch verkeer txr:|e toekomst Leiden niet links laat Cn. Vrije parkeerplaatsen zijn deifrijwel niet meer te vinden. Me- VO(inet het oog op het Elisabethzie- huis zag hij gaarne de Hooigracht %:!s nu in de blauwe zóne opgeno- i Faciliteiten dienen z.i. ook en ■injflgeldt niet uitsluitend de Hooi- )ht verleend te worden aan art- vroedvrouwen en wijkverpleeg- un), die zich veelal van een auto jbnen. Ook met invaliden en ge- dicapten dient rekening te wor- mfcigehouden. Parkeerplaatsen ri boven het water heer De Bree deed de sugges- im langs kademuren en walkan- parkeerplaatsen op palen boven .water te bouwen. Dit geeft geen jmmering voor de scheepvaart en de waterhuishouding niet aan. halve autowrakken dienen stad verwijderd te worden lemen deze wrakken onnoodig ierruimte in. Het afsluiten van aarlemmerstraat wenste de heer Iree en vele sprekers na hem :perkt te zien van 10 tot 5 uur. heer Pompe (Noodraad) vroeg ;t niet mogelijk was om de blau- ine in de gehele stad in te voe- met „pasjes" voor vrij parkeren autobezitter/bewoners bij hun en artsen, ir het bedienend verkeer (bak en melkboeren) dient z.i. de riemmerstraat steeds toeganke- zijn. Meer aandacht moet be- worden aan de gevaarlijke ver- ituatie op de Haag- en Mors |ele of 1 ;tr4iit de i Grachten overkluizen fc ons aangeboden rapport vormt )ed begin, doch er zal meer op n volgen", aldus de heer Roor- *^|(P. v. d. A.) o.a. een studie over plaats van het openbaar vervoer. Jfle nota heeft spreker een analyse jj binnenstadsactiviteiten gemist. ÊfS- ADVERTENTIE •«SgWAlgJ» zoekt U een 1 ii! voor dame of heer Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook met briljant. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. 1 Alvorens tot beperkende maatrege len over te gaan, zal het noodzake lijk zijn, dat er in de stad goede stallingsgelegenheden komen voor fietsen en bromfietsen tegen een aantrekkelijk tarief. Met het aanwij zen van de Turfmarkt en de Stille Rijn als blauwe zóne is 'spreker niet zo gelukkig. De oversteek Beesten- markt/Narmstraat ziet spreker als een grote verkeersopstakel. Voorts geeft het verkeer, komende uit de Morsstraat, een opstopping van de hoofdroute. B. en W. zullen zich z.i. op korte termijn moeten beraden over de (hopeloze) verkeerssituatie langs het Rapenburg (westzijde). In de binnenstad zullen parkeer terreinen moeten komen waar men (tegen een hoger tarief) lang parke ren kan. Laten wy, aldus spreker, de grachten overkluizen, dan eerst kan er sprake zijn van een moderne bin nenstad. Wie dan over een oud-Hol landse stad wat mijmeren wil, kan altijd nog terecht op het Rapenburg en rond de Pieterskerk. „Glippertje" Mevrouw Geelkerken-Brusse (Prot. Chr.), die eveneens erkentelijk was voor de inhoud van het rapport, dat zij zag als een bescheiden aanloop, pleitte ook voor een speciale studie t.a.v. het openbaar vervoer. In plaats van een minibus in de Haarlemmer straat, zag zij gaarne een „glipper tje", waar je gemakkelijk op- en af stapt en een stukje mee kan rijden, door deze straat gaan. Is het Rapenburg reeds nu niet in de blauwe zóne op te nemen? Par keergarages zijn een moeilijk pro bleem. Wie bouwt en wie betaalt de ex ploitatie? Aandacht zal besteed die nen te worden aan de spoorwegover gang in de Haag. en Morsweg, voor al nu de N.S. met mei een halfuur- dienst naar en van Utrecht gaan in voeren. De heer Frans (PSP) ook al blij met het rapport vroeg eveneens naar de financiële opzet van par keergarages. Binnen drie jaar zal z.i. een plan rond moeten zijn over de aanleg van twee ringwegen. Parkeergarages De fractievoorzitter van de VVD, de heer Portheine, die als laatste spreker zijn licht over deze nota liet schijnen, vond het rapport een kloek stuk werk, dat de leefbaarheid van de stad ten goede zal komen. Een snelle sanering van de Camp komt z.i. de parkeerruimte ten goede. Voor een overkluizing van grachten voelde de heer Portheine niets. Mede voor langparkeerders, die straks vrijwel geen ruimte kunnen vinden, wordt de noodzaak tot bouw van parkeer garages urgent. Het aan één zijde in de Breestraat parkeren, komt het openbaar vervoer ten goede. De mo gelijkheid om straks in het bussta tion van de NZH aan de Rijnsbur- gerweg te parkeren, dient met belde handen aangegrepen te worden. Ook de heer Portheine wenste de Hooi gracht reeds nu in de blauwe zóne te nemen. Openluchtmuseum Wethouder, mevrouw Den Haan- Groen, die om elf uur voor haar verdediging aan het woord kwam, zag het verkeersprobleem in hoge mate actueel. Het verkeer dreigt de Leid se binnenstad te verstikken. En dit verstikken zou betekenen: verval, waarvan het slot zou zijn, dat Leiden terugvalt tot een openluchtmuseum. Vere, Zierikzee, Stavoren, Frane- ker, Hoorn, Enkhuizen enz. zijn er een voorbeeld van. Ook deze ste den vervielen tot een openluchtmu seum, wel niet door het monster „verkeer", zoals wij dat kennen, maar wel door ongunstige ligging ten op zichte van handelroutes. Dus voor on bereikbaarheid. Reeds nu, aldus de wethouder, is een zekere verstikking aanwezig wat de parkeerruimte betreft. De lang- parkeerder verdringt de kortparkeer- der. Een te groot aanbod van één der verkeersdeelnemers kan de anderen verstikken. Het verkeer is n.l. een complex van gebeuren. De gemeente heeft te zorgen, dat in de toekomst het klimaat van de Leidse binnenstad gehandhaafd blyft, dwz: het woonklimaat, het werkkli- Academische Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor de volgende examens: Kandidaats II geneeskunde, de dames P. E. M. de Haas (Noordwyk aan Zee), N. R. Henry (Oegstgeest), R. J. F. Hudig (Rotterdam), E. Trom mel (Delft) en C. M. Veldkamp (Den Haag) en de heren G. W. van Ge- mert (Den Haag), J. A. van Hegel- som (Den Haag), R. Jonquière (Delft), J. M. Matthysen (Midsland Terschelling), S. Nuijen (Voorhout), J. Oudshoorn (Leiden), W. B. Ovaa (Rotterdam), H. J. van Riel (Oegst geest), F. J. Veenland (Haren, Gro ningen) en J. A. Zonneville ('sHeer Arendskerke, Zeeland)doctoraal pe dagogiek, de heer E. O. J. Jozefzoon (Zoeterwoude)kandidaat Franse taal- en letterkunde, de heer I. J. A. C. Mulders (Den Haag) en mevr. G. E. ChompffBosch (Boskoop). ADVERTENTIE Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor grie Neem direct 2 'ASPR 'ASPRO' bevat alles een opkomende grie snel en doeltreffend bestrijden. In de juiste doserin óók voor kinderen! Uetét&u* ofi en re- Bij alle maatregelen die in de toe- komst zullen worden getroffen zal centrum voor alle verkeerssoorten be reikbaar moeten blijven. Dat is het beleid in de nota vastgelegd. Door herindeling van parkeerterrei nen en aanleg van nieuwe en beper king van parkeertyd per voertuig worden parkeermogeiykheden in het centrum belangrijk vergroot. Het ef fect van de maatregelen ls dat er ruimte gevonden wordt voor ca. 2600 kortparkeerders extra. Mevr. Den Haan-Groen, die vele conclus'iïs en cijfermateriaal aan haalde uit de door ons uitvoerig ge publiceerde nota, merkte op, dat B. en W. denken aan een proefperiode van circa een jaar. Indien wjj deze zomer kunnen starten met de zater dag-afsluiting van de Haarlemmer straat, zyn wy volgend jaar mis schien zover om ook op de andere werkdagen tot afsluiting over te gaan. Zeer binnenkort zal een gesprek met geïnteresseerden plaats vinden over de bouw van parkeergarages. Het thans de raad voorgelegde rapport geeft alleen hoofdlijnen aan. Over het openbaar vervoer komt nog een af zonderlijke studie. Ook de situatie langs het Rapenburg komt nog aan de orde. Dit is reeds bij de begro tingsbehandeling toegezegd. De sug gestie van de heer De Bree (parke ren boven het water) zal nader be keken worden. De Leidse raad, die gister avond zijn visie gaf over de ver- keersnota, kon zich akkoord ver klaren met het aan één zijde par keren op de Breestraat. Op de fo to het straks verboden gedeelte. (Foto L.D./Holvast) Om half twaalf onderbrak mevr. Den Haan-Groen haar verdediging. In de zitting van 5 feburari, wan neer dit rapport het eerst aan de or de wordt gesteld, zal zij antwoorden op verdere vragen en suggesties. ADVERTENTIE Iiuhistriescliap „De Grole Polder" De gemeenteraden van Leiden en Zoeterwoude krijgen bin nenkort een nota van het In dustrieschap „De Grote Pol der" ter kennisneming en be studering toegestuurd. In de ze nota wordt een overzicht gegeven van de activiteiten van het „schap" sedert de oprichting in 1957 en van de oorzaken, die tot dusver de beoogde industrievestiging op het Zoeterwoudse gebied in de weg hebben gestaan. Het „document" werpt bo vendien een (voorzichtige) blik in de toekomst van het industrieschap. In Nederland zou men wat de technische vaardigheid betreft in staat zyn tot een harttransplantatie voor zover men daaronder uitslui tend de chirurgische ingreep ver staat. Maar een dergelyke trans plantatie vereist ook de organisato rische opbouw van een hecht me disch team waartoe men in ons land nog niet is overgegaan. Bovendien is er een grondig inzicht voo rnodig in het vraagstuk van de immunolo gische afweerreacties die een rol spe len in het blyvend succes van een zuiver chirurgisch geslaagde In greep. Naar de mening van de Ne derlandse specialisten ontbreekt het daaraan in ons land nog. DM laat ste is mede het gevolg van het feit, dat een klein land als het onze over beperkte researcli-middelen beschikt, waardoor een keuze uit vele moge lijke richtingen van speurwerk moet worden gedaan. In Nederland ging die keuze enige jaren geleden niet in die richting, waardoor het thans niet verantwoord is ingrepen verrichten, die de transplantatie teams in Zuid-Afrika en Amerika in het wereldnieuws hebben gebracht. Daarbij komt nog, dat de medische ethiek van land tot land sterk ver schilt, zonder dat men kan zeggen dat de ene opvatting beter is dan de andere. Misschien dat daardoor bij de Nederlandse medici iets meer nadruk wordt gelegd op de wenselijk heid, de immunologische afweerre acties volledig te doorgronden, ter wijl elders andere motieven voor het al of niet verrichten van een nieuw soort chirurgische ingreep een voor aanstaande rol spelen. Integer Het is dan ook boven iedere twij fel verheven, dat aan de integriteit van de Zuidafrikaanse chirurg Bar nard en zijn Amerikaanse collega's niet mag worden getornd. Zij zijn er ongetwijfeld van overtuigd, een harttransplantatie te kunnen verrich ten en deze ingreep door herstel van de paitiënt te kunnen laten volgen, hetgeen betekent, dat zy medisch- etisch volkomen verantwoord werk zyn gegaan. Aldus kort samengevat de uitlatin gen die gisteren tydens een perscon ferentie in het Leids Academisch Ziekenhuis zyn gedaan door vier Leidse en Rotterdamse medici, die nauw betrokken zyn by het probleem van orgaantransplantatie, te weten prof. dr. A. G. Brom, hoogleraar in de thorax-chirurgie te Leiden, prof. dr. J. Nauta, hoogleraar in de tho- rax-chirurgie te Rotterdam en tot voor kort lector in Leiden, prof. dr. W. van Bekkum, by zonder hoog leraar in de experimentele transplan- tatiebiologie in Leiden en de direc teur van het Leids Academisch Zie kenhuis de heer M. W. Jongsma. Fundamenteel verschil Een in vele opzichten geheel van de harttransplantatie verschillen de chirurgische ingreep is de ver vanging van hartkleppen, op welk gebied in ons land wel belangryke resultaten zyn geboekt. Het funda mentele verschil is wel, dat het by deze ingreep gaat om verbetering van de hartklepfunctie, terwyi hart transplantatie de oplossing kan ge ven voor defecten in geheel andere hartfuncties, in het byzonder die van de pomp-activiteit, dus de spierfunc- tie. Het is dus geenszins zo, dat de hartkleptransplantatie in de plaats zou kunnen komen van harttrans plantaties zoals deze in Zuid-Afrika en Amerika zyn verricht. By hartklep-vervanging kan men nieuwe kleppen uit kunststof aan brengen, dan wel hartkleppen van overledenen (homotransplantatie) of van dieren (heterotransplantatie). Met laatstgenoemde ingreep heeft men in ons land nog geen ervaring opgedaan. Vervanging door hartkleppen van kunststof heeft over de gehele we reld al tienduizenden patiënten baat gegeven. Er is echter het kleine na deel aan verbonden, dat zich bloed- stollingsverschynselen kunnen voor doen, die dan weer met bepaalde geneesmiddelen moeten worden be streden, waarby altyd risicofactoren een rol biyven spelen. Voor vervan ging door menselyke hartkleppen komt om pathologisch-anatomische redenen echter slechts een klein ge deelte der patiënten in aanmerking, hoewel zich by deze techniek niet het nadeel van de bloedstollingsver- schynselen voordoet. Te vroeg voor oordeel Het is derhalve niet te zeggen wel ke van deze technieken het beste is over het algemeen, vooral nu met de vervanging door kunststofkleppen veel meer ervaring over langere tyd is opgedaan. Op den duur zal men beter de voor- en nadelen tegen el kaar kunnen afwegen, wanneer er gegevens beschikbaar komen over hoe de patiënten het maken b.v. twintig jaar na de transplantatie. In Amerika werd de eerste hart patiënt van kunststofkleppen voor zien in 1960, in Nederland in 1962. De eerste homotransplantatie vond in 1962 in Londen plaats en in Neder land geruime tyd later. Heterotransplantaties zyn onge veer een jaar geleden voor het ,erst uitgevoerd in Parijs en Nieuw Zeeland en daarna enkele ma len in Leeds. De resultaten zijn tot dusver gunstig, maar de tyd voor een gedegen oordeel is nog te kort. Dood materiaal By transplantatie van menselyke hartkleppen bestaat het grote voor deel dat men met dood materiaal te maken heeft, dat door onderkoe ling en radioactieve bestraling vol komen steriel is gemaakt en daar door geen immunologische afweerre acties oproept zoals een geheel hart, dat in min of meer levende condi tie overgeplant moet worden. De vier medici, die deze voorlichting verstrekten, verklaarden nadrukkelijk dat Nederland geen achterstand heeft op het terrein van de hartchirurgie en de transplantatie, doch de activi teiten anders gericht heeft dan de teams, die de harttransplantaties van de laatste maanden verrichtten. De ethische problemen, verbonden aan harttransplantatie, ontmoet men niet bij transplantatie van hartonder- delen, omdat het by het laatste om beslist dood materiaal gaat. Men zal nog zeer intensief moeten zoeken naar ethische normen, die transplan tatie van levend materiaal als een hart veroorloven, doch onoverkomen- lyke bezwaren bestaan er niet, wan neer men een verantwoord criterium vindt voor het verschil tussen leven en dood van een mens. Vooralsnog ïykt het aanbevelenswaardig, dit cri terium afhankelyk te maken van de hersenfunctie. De (concept-)nota is gistermiddag tij dens een openbare vergadering in het Leidse Stadhuis door de Raad van Bestuur van het Industrie schap onder de loep genomen en, nadat de puntjes op de i waren gezet, in haar geheel goedgekeurd. Het Industrieschap komt er in de uit vyf hoofdstukken bestaande nota rond voor uit, dat de kwestie van de grenswijziging het betreffen de gebied zou aanvankelijk aan Lei den worden toegevoegd tot ver tragingen in de werkwijze heeft ge leld. De nota stelt behalve de werkwijze van het „schap" zowel de werk zaamheden die reeds verricht zyn als die welke nog verricht moeten worden uitvoerig aan de orde. Wat de verwachtingen voor dit jaar betreft, zodra de schadeloosstelling door deskundigen aan de rechtbank is geadviseerd, zal de verwerving van circa 20 ha in het westelyk deel van de Grote Polder door mid del van onteigening in[ dit jaar mo gelijk kunnen zijn. Momenteel wordt gewerkt aan een exploita tie-opzet. Omtrent de ongeveer 40 ha In het oostelijk deel ls reeds in beginsel overeenstemming met de eigenaar verkregen over particuliere exploi tatie, hetgeen definitief kan worden zodra de exploitatie-opzet gereed en aanvaardbaar Is. Ook die grond kan dan spoedig beschikbaar ko men. Met de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland is intern een werkgroep gevormd, die op een tijdstip, dat gronduitgifte in zicht komt, de gegadigden voor industrie vestiging nogmaals aal enquêteren. LEIDSE RAAD VAN OORDEEL: De economische wereldvernieuwing Het hoofdbestuurslid van de Bel- lamy-beweging in Nederland, de heer J. Bogaard uit Den Haag, geeft mor genavond om 8 uur in het gebouw Breestraat 19 een uiteenzetting over de economische wereldvernileuwing, zoals de Amerikaan Bellamy die heeft beschreven. Deze lezing is er een uit de serie „kennismaking met richtingen en overtuigingen buiten de eigen kring", die uitgaat van Experimenteel ker- kewerk van de Hervormde Gemeente in Leiden. De avond staat onder lei ding van dr. P. L. Schoonheim. Bij het Leidse gemeentebe stuur is gisteren de goedkeu ring binnengekomen voor de bouw van een sporthal aan de Boshuizerlaan. ,.Het is niet zo verwonderlijk, dat er stemmen opgaan om de minister van Binnenlandse Zaken maar te laten verdwijnen. Een verlopige verhoging van 2% van de ambtenarensalarissen is veel te weinig. Vooral de laagst bezoldigden worden hierdoor getroffen. Deze verhoging is niet voldoende om de kostenstij ging in 1968 op te vangen". H. Amptmeijer en J.A. v.d. Horst raadslid Om aan deze uitspraak kracht by te zetten, diende het raadslid, de heer Van Baaren (P.v.d.A.) gisteren in de Leidse raad een voorstel in van de volgende strekking: De raad der gemeente Leiden, gezien de door het Centraal Planbureau in het Centraal Economisch Plan 1968 uitgesproken verwachting, dat in 1968 de pryzen met tenminste 3% en het loon per werknemer met tenminste 5% zal sty gen, is van oordeel dat een voor lopige salarisverhoging van 2% voor de ambtenaren in het algemeen en voor de laagstbezoldigden in het by zonder, te laag is om de kostenstij ging in 1968 te kunnen opvangen. De raad verzoekt het College dit ter kennis van het Kabinet en de Tweede Kamer der Staten-Generaal te bren gen. De heer Van Baaren diende dit voorstel in by de behandeling van het voorstel B. en W. te machtigen de verhoging van het salaris van het daarvoor in aanmerking komende ge in een teperson eel, by wyze van voor schot, met 2% te verhogen. Het voorstel was mede ondertekend door de heren Lamers (Prot. Chr.), Ham (KVP) en Frans (PSP). Wethouder Menken deelde mee, dat het College in meerderheid geen be hoefte aan dit voorstel heeft. De ver- wachtig is gewettigd, dat mocht biy- ken, dat deze verhoging onvoldoende is, zy door een na-calculatie wordt ingelopen. Voor het geval er een meerderheid in de raad voor het voorstel-Van Baaren wordt gevonden, zal het College aan de inhoud daar van gevolg geven. De motie, instem ming gebracht, werd aangenomen met 23 tegen 11 stemmen. Het voor stel van B. en W. werd daarna z.h.a. aangenomen. Aan de behandeling van de voor stellen ging deze avond het onder zoek van de geloofsbrieven van de he ren J. A. v. d. Horst (P.v.d-A.) en H. Amptmeyer (P5P.) vooraf. De geloofsbrieven waren in orde, zodat werd voorgesteld om de heren Van der Horst en Amptmeijer in de zit ting van 5 februari als raadslid te installeren. De heer Amptmeyer volgde deze avond vanaf de publieke tribune een deel van de beraadsla gingen. Hetzelfde deden de heren mr. Van Ballegoyen de Jong en Jonge- jan, resp. directeur en rayonchef van de N.Z.H.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3