LEID DAGBLAD DAN 300 DODEN OP SICILIË Slecht weer eist 130 mensenlevens GROOTSE OPRUIMING Autoriteiten verwachten door aardbeving 1 ,r v»- ■nans op zeer hoog water Brood 2 cent duurder, in april nog eens Conflict kan elk moment uitbreken ©ud 9Se. DINSDAG 16 JANUARI 1968 No. 31483 Urecteur: E. A. E. van Dishoeck [oofdredaoteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 .4) - K Reddingsploegen zoeken naar overlevenden in Gibellina. MIDDELLANDSE ZEE (Van onze correspondent in Rome) zich nog niet aan een definitieve verklaring over aantal slachtoffers van de aardbeving, die gisteren in alle egte het eiland heeft getroffen. Vannacht waren honderd len geborgen, maar men vreest dat het aantal tenslotte de honderd zal overschrijden. Iisteravond laat werd uit Agrigentoaan de zuidwestkust het eiland, een nieuwe sterke schok gemeld. Het was de tiende keer dat de aarde in beweging kwam sinds zondag om 19 de eerste trillingen waren gevoeld. De verbindingen met getroffen plaatsen zijn nog niet hersteld. Ail tn groot deel van zuidwest-S'ici- verwoest. Daarbij rijn geluk- geen grote steden. Een geluk iet ongeluk heeft bovendien ge- dat de eerste schokken vrij waren. Heel wat mensen heb- toen al hun huizen verlaten en bij grote kampvuren op het open (Van onze weerkundige medewerker) ïgekend felle dooi maakt in de streken van Duitsland en Frank- grote watermassa's los. Zoals tor gen uit de waterstanden van I' Maas en zijrivieren bleek, zal situatie in de tweede helft van week ook in ons land aanleiding a tot zeer hoog water. De Moezel ranmorgen bij Triër een stijging 1 uur van 304 cm te zien en in Ïlenz van 2 meter, de Main steeg en de Neckar 314 cm. Morgen- end wordt in Keulen al een wa- ]find van ruim 7 meter boven verwacht, een stand die daar- evenwel nog niet de top heeft lkt. Nieuwe depressies, die met en wind van de Oceaan in derljtocht zijn, kunnen deze waterval Hjn en Maas alleen maar verer- i&. ivitf WEERBERICHT Tijdelijk regen Bilt verwacht van heden- tot Benavond zwaar bewolkt met tij- k regen of motregen en hier en mist. Morgen overdag ook en- L710- opklaringen. Matige tot krachti- &ngs de kust af en toe harde uWestelijke wind. Weinig verande- in temperatuur. (opgemaakt om 11.40 uur) I 17 JANUARI n^op: 8.40 uur; onder 17.00 uur. UW op: 19.01 uur; onder: 10.11 uur. «water te Katwijk te 4.24 en 16.34 laagwater te 0.19 en 12.37 uur. oununei bestaat uit 16 pagina's land gaan bivakkeren, zodat toen de zware schok kwam ('s nachts om 03.02 uur), die de negende graad be reikte van de schaal van Mercalli dit is de graad die als catastro faal wordt aangeduid het groot ste deel van de bevolking zich reeds in veiligheid had gesteld. Met dat al zijn hele dorpen (of eigenlijk kleine stadjes, want op Si cilië kent men geen echte dorpen) totaal vernield. De onzekerheid over het aantal doden is vooral het ge volg van de slechte verbindingen. Heel groot is het aantal gewonden. Het zal stellig de tienduizend te bo ven gaan. Niemand weet hoeveel do den of gewonden men nog tussen de puinhopen zal aantreffen. Hulpactie Behalve door de slechte verbindin gen wordt de hulpactie, die inm"«i- dels op gang is gekomen, ten zeer ste bemoeilijkt door het slechte weer en de kou. De expedities van ver schillende delen van het eiland en ook van het vaste land zijn aan het werk in de zeven stadjes die het zwaarst zijn getroffen. Enkele honderden politie-agenten en carabinieri zijn bezig de wegen :en enigszins begaanbare toe stand te brengen, zodat men zo snel mogelijk de getroffen dorpen met groot materiaal kan bereiken, het geen op het ogenblik nog niet moge lijk is. Men heeft te doen met een zeer bergachtige streek en de wegen gaan over tal van bruggen en via ducten, die de ravijnen en dalen overspannen en juist die bruggen zijn in de meeste gevallen ingestort. Verschillende ministers zijn naar Sicilië gereisd en vandaag zou ook de Italiaanse president, Saragat, het rampgebied bezoeken. Uit Palermo, ADVERTENTIE morgén voordeel sinaassnippers 200 gram van 99 'niet duur mrel héérlijk Trapani, en Messina, maar ook uit Napels en Rome zijn verscheidene artsen naar het rampgebied vertrok ken en er worden grote hoeveelhe den medicijnen, vooral ontsmettings middelen en antibiotica heengezon den. Paus Paulus heeft een geldbedrag geschonken om de eerste nood van de slachtoffers te lenigen. Het Vati- vaan heeft ook dekens en kleding naar het getroffen gebied laten zen den. De bebouwde kom van het plaatsje Gibelina is voor 90 procent ver woest en is volledig geïsoleerd door het instorten van enkele bruggen. Een groep van 27 politie-agenten heeft getracht desondenks dit plaats je te bereiken en slaagde hier ook in, maar terwijl zij met hun hulpactie bezig waren, is de gehele groep bedolven onder het puin van instortende huizen en vijf van de agenten zijn zwaar gewond opgeno men in het ziekenhuis van Alcoma, terwijl zij niets weten over het lot van de andere 22 die hen vergezel den. De plaatjes Salaparuto en Poggio- rale zijn eveneens onbereikbaar. Het gaat in beide gevallen om stadjes met iets meer dan 6000 inwoners. Montevago, een plaats met 3000 inwo ners heeft het grootste aantal slacht offers te betreuren. 800 woningen zijn ingestort, waarbij zeker meer i heeft het meest geleden, doch ook dan 200 mensen omkwamen. In de hier beperkte de schade zich in de grote steden is de materiële schade meeste gevallen tot gescheurde mu- weliswaar zeer groot, maar er zijn ren, gebroken ruiten en dergelijke, vrijwel geen slachtoffers gevallen. Slechts enkele huizen zijn ingestort. De oude binnenstad van Palermo Vervolg op pagina 2 (Van onze correspondent) Het brood zal maandag 2 cent per 800 gram duurder worden. Eind april wordt een nieuwe prijsverhoging doorgevoerd, die naar verwachting ook op twee cent zal uitkomen. De voornaamste oorzaak voor de directie prijsverhoging van het brood is de gestegen bloemprijs sinds het najaar van 1967, verklaart de minis ter van Economische Zaken. De daarop volgende prijsverhoging zal voornamelijk worden veroorzaakt door afbraak van het consumenten subsidie, een maatregel die in ver band staat met de EEG-overeenkom- sten. Op 1 januari was het consumen tensubsidie op bloem nog twee gulden per honderd kilogram. Na twintig we ken moet dat subsidie tot nul zijn af gebroken, wat alleen al zal leiden tot een prijsverhoging van een cent per heel brood. Met ingang van maandag wordt de maximumprijs voor het water wit brood in de winkels 69 cent. Die prijs j geldt voor de grote steden. In de klei nere steden en in de overige plaatsen mogen de prijzen tot maximaal 70 en 171 cent worden verhoogd. „Volks- j brood" moet 2 cent goedkoper blijven als het wit is, 3 cent als het bruin is. Thuisbezorgd brood mag drie cent duurder zijn. Dit bericht over de prijsverhoging komt juist op het moment, dat De Gruyter heeft aangekondigd onder een eigen merk brood te gaan verko pen, dat drie cent onder de gebrui kelijke prijs ligt. Welke bakkerij het brood levert is niet bekend. Grote schade door storm in Europa Stormen, kou, lawines en een zware zeegang hebben gisteren op het noordelijk halfrond meer dan honderddertig levens gekost. Schotland is maandag geteis terd door een orkaan met zo nu en dan windstoten van 215 kilometer per uur, waardoor minstens achttien personen om het leven kwamen. Een echtpaar in Edinburg werd in bed gedood door neerstortend puin. In Glasgow woeien stukken van schoor stenen en daken af. De elektrische stroom viel uit en wegen werden door omgewaaide bomen versperd. Bijna vierhonderd personen werden dak loos. Zij zijn ondergebracht in scho len en openbare gebouwen. Een plotselinge dooi heeft het over stromingsgevaar in Schotland en En- Tien procent Amsterdamse verpleegsters ligt in bed (Van onze Amsterdamse correspondent) Meer dan 10 procent van het ver plegend personeel van defc Amster damse ziekenhuizen is door ziekte getroffen. Van het ruim 3.000 perso nen tellende personeel waren er gis teren 366 ziek. Hierbij waren onge veer 250 griepgevallen. Het Wilhelmina Gasthuis is het zwaarst door de griep getroffen. 110 verpleegsters en verplegers lagen gisteren in bed. Het grote aantal ziektegevallen onder het personeel valt samen met een groter aantal verzoeken om ziekenhuisopname dan normaal. Vele verpleegsters en ver plegers zijn genoodzaakt extra-dien sten te vervullen. geland vergroot. Enkele rivieren zijn reeds buiten de oevers getreden en hebben enkele dorpen geïsoleerd. In Aberfan is overstromingsalarm gegeven. De storm veroorzaakt ook in andere delen van Engeland grote schade. By Londen werd een bejaar de man door de wind van zijn scooter geblazen en vond de dood. De Gree nock sloeg een baggermolen om met drie man aan boord. Men neemt aan dat zij verdronken zijn. Op de Britse eilanden eiste de storm tot nu toe veertien doden. Gisteren tegen de middag verplaat ste het centrum van de storm zich in de richting van Denemarken en Zuid-Zweden. Verscheidene schepen die zich op de Noordzee bevonden werden door de orkaan overvallen en raakten in moeilijkheden. Het Brit se booreiland „Seaquest" raakte in de vliegende storm op drift. Later wis ten sleepboten met de Seaquest con tact te maken waardoor het gevaar voor het booreiland was verdwenen. De storm heeft in Denemarken zeven slachtoffers geëist. Volgens voorlopige ramingen bedraagt de schade enkele miljoenen guldens. In Oerkjars kwamen drie meisjes om het leven toen het dak van een school instortte. Een neerstortende brug trof in Tjarborg een auto. Alle vier inzittenden kwamen om het le ven. In een voorstad van Kopenha gen werd een vrouw van een trap geblazen en gedood. In Oerfsunds voerde een ijsschots een man en een hond mee. De Deense kustwacht is een reddingsactie begonnen. Tot dusverre heeft men de man en zijn hond nog niet gevonden. Polen en Oost- en West-D u i t s- 1 a n d worden door ernstige over stromingen bedreigd door snel smeltende sneeuw, die rivieren doet zwellen. In Neder-Saksen helpen Britse troepen by de evacuatie. In de Beierse Alpen is een skiër door een lawine gedood. i Zwitserland is gewaar schuwd voor het gevaar van lawines In Mürren zijn twee mensen door een lawine gedood. Door de dooi wer den in Oostenrijk lawines en overstromingen veroorzaakt. In de Alpenprovincies, waar vele toeristen zyn, werden vier personen gedood en het wegverkeer volkomen verlamd. SURINAME WOEDEND OP GUYANA Twee kleine staten op de noordkust van Zuid-Amerika hebben het met elkaar aan de stok gekregen. Suri name is woedend omdat buurstaat (Brits) Guyana in december een wetenschappelijke expeditie uit het oerwoudgebied bij de zuidgrens met Brazilië heeft gewezen. Het sabelgekletter dat thans begon nen lijkt, doet bijna komisch aan omdat geen van beide partyen over een bewapening van enige beteke nis beschikt. Elk van beide party en heeft hooguit 2.000 militairen. Suriname heeft zijn vrijwilligers op geroepen en Guyana heeft zyn troepen in stelling gebracht om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Geen van beide partijen be schikt over een luchtmacht. De Surinaamse minister - president Pengel heeft verder het voornemen aangekondigd om alle Guyanezen circa 3.000 uit te wijzen, maar premier Burnham van Guyana overweegt nog niet de 1200 Surina- mers uit zijn land te zetten. Terwijl beide partijen zich gereed maken voor het conflict, doen Groot-Brittannië als vroegere heer ser over Guyana en Nederland, dat nog steeds verantwoordelijk is voor de buitenlandse zaken van Surina me, koortsachtig pogingen om de gemoederen tot bedaren te brengen en het geschil aan de conferentie tafel te houden. Het conflict kan elk moment uitbre ken, aangezien Pengel de weten schappelijke expeditie met een ster ke strijdmacht morgen terugzendt. De expeditie gaat naar een omstre den gebied. In 1799 waren twee Nederlandse gouverneurs, heer en meester in de twee kolonies, die toen beide in Engelse handen kwa men. Volgens een overlevering werd één dezer gouverneurs steeds zee ziek wanneer hij voor staatszaken de Corantijn ihoest oversteken. Daarom besloten de gouverneurs onder het genot van een glaasje jenever de Corantijn uit te roepen tot de grens. Zodoende behoefden zij de rivier voor staatszaken niet langer over te steken. Dat is tot vandaag de dag zo gebleven. De moeilijkheden begonnen toen een honderdtal jaren later 480 km stroomopwaarts een vertakking van de rivier werd gevonden. Twee machtige stromen kwamen daar samen. De vraag werd toen welke van die twee stromen de voortzet ting van de grensrivier was en wel ke een zijtak. Beide partijen hebben hun eigen ar gumenten, omdat de omstreden driehoek bestaat uit 15.000 vierkan te meter goed land. Hoe waardevol dat land is weet niemand. Er wo nen daar slechts 45 Guyanezen en Surinamers. Het gebied wordt hoogstzelden bezocht door rege ringsfunctionarissen. De perschef van de minister-pre sident heeft meegedeeld, dat pre mier Pengel met het oog op de re cente ontwikkeling van het grens geschil zyn reis naar Nederland tot een nader te bepalen tijdstip heeft uitgesteld. In Den Haag is hiervan nog geen bericht ontvangen. Pre mier Pengel zou eind deze maand -aar ons land komen. Deze machtige kraan werd het slachtoffer van de storm, die met orkaankracht over Glasgow loeide. Papandreoe naar Parijs vertrokken De linkse Griekse politicus Andreas Papandreoe, die op kerstavond na acht maanden van arrest uit de ge vangenis werd ontslagen, is vandaag uit Griekenland naar Parijs vertrok ken. Andreas Papandreoe, zoon van ex- premier George Pa- pandroe, werd vergezeld door zijn vrouw, drie van zyn kinderen en zijn moeder. Papandreoe's oudste zoon heeft Athene verleden week al ver laten en verblijft bij zijn grootmoe der in Chicago. Eerder deze maand werd Papan dreoe naar een ziekenhuis in Athene gebracht na thuis niet goed te zyn geworden. De volgende dag kon hij weer worden ontslagen. Papandreoe heeft nog geen visum voor de Verenigde Staten waar hij weer als hoqgleraar aan een univer siteit verbonden zou worden In 1944 nam Papandreoe dienst bij de Ame rikaanse marine waardoor hij Ameri kaans staatsburger werd. Na in fe bruari 1964 echter een zetel te heb ben gekregen in het Griekse parle ment gaf hij zijn Amerikaanse natio naliteit op. De Griekse componist Theodorakis gaat in beroep tegen vier veroorde lingen die zyn vrijlating onder de kerstamnestie in de weg hebben ge staan, zo deelde zijn advocaat Argy- ropoelos, gisteren mee. De 42-jarige Theodorakis, die gevangen is gezet omdat hy een van de leiders zou zyn geweest van een samenzwering, zal op 22 januari voor het hof van beroep in Athene verschijnen om vernieti ging van de over hem gevelde von nissen te vragen. ADVERTENTIE j op 18 januari a.s. Foto-Film Jan Wolfslag N.V. BREESTRAAT 123 HAARLEMMERSTRAAT 102 ADVERTENTIE Iedere dag weer. teuwa Uit het Leidsch Dagblad van 16 Januari 1868: Bij besluit van Z.E. den minister van Justitie d.d. 10 Jan. 1868 is op 1 April a.s. tot directeur van het huis van burgerlijke en militaire verze kering te Groningen benoemd den heer H. Hamer, adjunct- kommandant in het militaire detentiehuis alhier. De ondergeteekende met primo Februarij eigenaar zijn de van de Tabaks- en Siga- renhandel genaamd van ouds het Wapen van Delft in het Gangetje geeft door dezen kennis dat de zaak met primo Februarij voor 14 dagen ive- gens vertimmering zal geslo ten worden. A. L. J. Hotz.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1