MEVROUW HEEFT DE BROEK AAN Een kinderboek schrijven HEERLIJKE MODE VOOR KOUKLEUMEN Spruitjes nogal duur Lekker ivarni MOEDERLIJKE OVERPEINZING Nieuiv idee voor gekleurde lakens "^JTERDAG IS JANUARI 1968 LD .EXTRA J (W)ETENS WAARD Boven: Uit de collectie van Yves St.- Laurent is dit smoking-ensemble van zwart alpaga voor dames die de emanci patie een handje willen helpen. Kanten stroken aan het hemd en een grote zwart zijden strik zorgen voor de vrouwelijke toets. In ons land worden vrij veel spruitjes gegeten. Zodra het wat kouder wordt neemt de vraag toe. Spruitjes zijn kleine bladspruiten, die in de oksels groeien van spruitkool. Van één plant kan men meerdere malen plukken. De teelt van spruiten is zeer arbeidsintensief. Een gevolg hiervan is dat de prijs vaak aan de hoge kant ligt. De „Bredase" sprui ten worden „geschoond" op de markt gebracht, daarom is dit soort nog duurder. truitjes au gratin ak 1 kg spruitjes schoon, was ze zorgvul- tn kook ze gaar in ongeveer 20 minuten. van 35 g boter, 35 g bloem en een halve hete melk een mooie gladde saus. Maak op smaak met tijm, noot, zout en peper, de saus door de gekookte spruitjes. Breng el iver in een vuurvaste, schotel. Bestrooi de Hinkant royaal met geraspte oude kaas en deze in een voorverwarmde oven (of onder prill) even gratineren. arnalencocktail 1 citroen, 114 dl koffieroom, 1 eetlepel sherry, peper, 150 g aardappelen, sla, paprika- ieder. aai iij de helft van de citroen in vier dunne aai ;jes. Pers de rest uit en meng het sap door (^koffieroom. Voeg de sherry, zout en peper smaak toe. Verdeel de goedgewassen gar- ïaron over vier cocktailglazen (eventueel op een midje sla). Giet het koffieroomsausje erover, de cocktail met wat paprikapoeder en 5k het schijfje citroen op de rand van het (het schijfje hiervoor tot op de rand insnij- onijnomelet ^laal de tonijn uit het blik, verdeel deze in ^Ine stukjes en roer er een scheutje room, wat zout, gehakte peterselie en bassilicum Klop 3 eieren los en roer de vis met krui doorheen. Smelt 2 lepels boter in de koe- en bak hierin de omelet goudgeel. Schuif op een schotel en klap hem dubbel. Gar de omelet met partjes citroen. reiscliotel met spek 1 kg dikke prei in stukken van 5 cm en was deze zeer goed. Kook ze 10 minuten voor in water met zout en laat ze heel goed uitlekken. Leg ze in een beboterde vuurvaste schotel (met deksel) en leg hier bovenop 150 g in kleine stukjes gesneden ontbijtspek. Giet er vier lepels tomatenketchup overheen en leg onderin 50 g boter, in klontjes verdeeld. Strooi er een dikke laag geraspte kaas overheen en plaats de schotel gedurende drie kwartier in een matig hete oven. Sinaasappelsla Schil vier sinaasappelen goed en verwijder de witte velletjes. Snijd ze in hele dunne plakjes. Verwijder de pitten en de vezeltjes. Meng een handje gewelde rozijnen, 2 lepels geschaafde, ge roosterde amandelen, een paar eetlepels cognac en een paar eetlepels zoete, witte wijn door de sinaasappelstukjes. Geef bij deze salade apart Bulgaarse yoghurt, hangop of sour cream. Selderijsoep Schil een flinke selderijknol in reepjes en kook deze gaar in drie kwart liter water en iets zout (10 minuten). Maak van 40 g boter, 40 g bloem en het kooknat een mooie, glad gebonden soep. Roer een kwart liter melk erdoor, doe de knolselderij erin, warm even door en doe er van het vuur af 75 g geraspte kaas en een paar druppeltjes citroensap bij. Afmaken met zout en noot. Kom er ACHT-er 1. pijp van man links 2. tas van man links 3. mond van man rechts 4. trottoirband rechts 5. wiel ontbreekt bij auto 6. krant van middelste man 7. stropdas van middelste man 8 pruik meer Links: „Carte Blanche" noemde Hartnell deze avondcreatie van witte crêpe. Er wordt een driekwart jas van vossebont bij gedragen. Het kapsel draagt de naam „Turlututu" en is ontworpen door Alexandre. Rechts: Nog een snufje van de broeken, afdeling: eindelijk een oplossing voor de wei- felachtigen die wel willen maar niet durven. Een uiterst decente oplossing voor mini-rok- kendraagsters. Deze halflange shorts onder de mini zorgen er voor dat er absoluut niets te zien is van wat u niet wilt laten zien. En bovendien lekker warm, Mien. Enfin, u kunt er voor terecht in de boutique „Tiffani", rue Gauche in Parijs. r Lekker warm deze nauwaansluiiende ama uit de Ten Cate-collectie. Materiaal is ver katoen. Onlangs nam ik deel aan een bijeenkomst van auteurs. Geen gewone auteurs, maar schrijvers van kinderboeken. Schrijven voor kinderen is zeer wezenlijk iets anders dan schrijven voor volwassenen. En waar al die auteurs het roerend over eens waren, was: ,,Het is niet alleen anders, het is moeilijk!" Het lijkt zo gemakkelijk, een verhaal aan kinderen vertellen. Wanneer je aan een kind vraagt, wat het zoekt in zijn lectuur, is het antwoord simpel: het boek moet „spannend" zijn, het moet „leuk" zijn. Spannend betekent: avonturen die toch goed aflopen. Leuk betekent: dat er ook eens bij gelachen kan worden. Een eenvoudiger recept bestaat niet. Toch is het niet eenvoudig. Want wat kin deren leuk vinden is in onze ogen flauw, pri mitief of ronduit onsmakelijk. Wat kinderen als spannend ervaren is in onze ogen dik wijls valse romantiek, kitsch, rimram. En juist omdat het zo voor de hand ligt om daar wat op te lepelen, een kinderverhaal of kinder boek te kruiden met wilde achtervolgingen, halsbrekende klauter partijen, ivat primitieve humor en sentimentele poespas, worden er zo veel armzalige en waardeloze kinderboeken geschreven. Door hen die dachten dat het ge makkelijk was. En het is niet gemakkelijk. Wie zijn best doet voor het kind, wie zich er van bewust is dat hij verantwoordelijkheid draagt voor de geestelijke vorming van het lezertje, wie op waarachtige en positieve wijze wil bijdragen aan het groeiproces van dat kind, kan zich er niet van af maken met 'n paar sensationele stunts en een blauw oog. Die moet schrijven, en goed schrijven! En toch een spannend en leuk boek afleveren, toch het kind daar boeien waar het geboeid wil worden. En men sen, mensen dat is zo moeilijk. Kinderen hebben maling aan de woordkeus, aan karaktertekening, aan stijl. Ze willen ge boeid worden en hoe je dat doet moet je zelf weten, dis je het maar doet, anders gaai je boek de kast weer in en heb je afgedaan. Kinderen verzetten zich eveneens instinctief tegen opvoeden, en zeker wanneer een wild vreemde mijnheer of mevrouw die boekjes schrijft, meent zich met die opvoeding te moeten bemoeien: moraliseren is dus uit den boze. De jeugd wil geamuseerd worden niet worden opgevoed. Vandaar dat zoveel peda gogisch verantwoorde kinderboeken naar de papiermolen verhuizen, 't Was goed bedoeld doch de jeugd lust het niet. Wie voor kinderen schrijft moet zó schrij ven dat kinderen het van harte kunnen icaarderen, er desondanks niet slechter van worden en zonder dat ze het merken er ook nog wat van leren: hoe ze moeten leven, hoe de wereld er uit ziet, hoe anderen den ken, wat verdraagzaamheid is, wat eerlijk heid betekent En om dat alles in een verhaal te krijgen, op juiste wijze gedoseerd, zó dat kinderen er van genieten en er gelukkig mee zijn.dat is moeilijk! En toch zou dat het ergste niet zijn, want het lukt je wel als je er lang genoeg op oefent en ten slotte het nodige vakman schap in de vingers krijgt. Er komt echter iets bij dat de zaken nog gecompliceerder maakt. Hoe denken kinderen, hoe reageren kinde ren, hoe voelen kinderen? Weet u het nog precies? U was vroeger een kind. Neen, u weet het niet meer. Vaag jazo'n beetje, maar niet precies, niet in essentie. En het is juist die essentie, die de kinder-auteur moet trach ten terug te vinden. Het is juist die sfeer die hij opnieuw moet kunnen oproepen. Hij moet weer kind worden, als een kind denken, voe len, reageren, als e'en kind oordelen en toch volwassene blijven en zijn beroep uit oefenen met alle verantwoordelijkheidsgevoel en vakmanschap waarover hij beschikt. Dat maakt het zo hels moeilijk om de goede ma nier voor kinderen te schrijven. Daarover praten de kinder-auteurs op zo'n bijeenkomst. Grote namen zitten er tussen, mensen tegen wie je een leven lang hoog op zag en ook zij blijken nog voortdurend op zoek te zijn naar de essentie van de kinder ziel, naar het juiste woord, de volmaakte vorm, naar de zuiverheid. Ook zij worden nog altijd verscheurd door twijfels en de moei lijkheden van hun beroep. Ze worden er niet rijk van, ze worden door de „grote" auteurs nauwelijks voor vol aan gezien en toch, toch kunnen ze het niet laten omdat ze van kinderen houden! Een heerlijke ervaring, zo'n middag. TH" A BECK MAN Lakens en slopen met gekleurde motieven zijn al in vele slaapkamers doorgedrongen. Cinderel la brengt nu onderling verwisselbare lakens en slopen op de markt, voorzien van zogenaamde drukdessins. Door middel van een speciaal druk- procédé zijn er op het doek motieven aan gebracht, die worden bedrukt met licht- en was echte kleuren. De in rood, blauw, roze en groen uitgevoerde motieven in de zeven verschillende slopen cor responderen met die in de lakens. De slopen kun nen echter ook uitstekend gecombineerd worden met een met andere motieven bedrukt laken of met een effen wit, roze, of bleu laken. In totaal zijn er 49 combinaties mogelijk. Niemand hoeft deze winter met bibberbenen te lopen. Pantalons in alle maten, kleuren en vormen beschermen uw onderdanen. En als u overweg kunt met naald en draad kunt u zich bovendien volledig uitleven, is het niet voor uzelf (we worden tenslotte een dagje ouder) dan wel voor een dankbare tienerdochter. Hier een paar voorbeelden uit de „grote" mode. Rechts: Een hoge ceintuur en een pantalon met wijde pijpen kenmerken deze huisdracht van Louis Féraud, gemaakt van zwarte jersey. Links: Een combinatie van cape met kniepan talon, waaronder dikke kousen worden gedragen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9