ieutve harten lijven prima 'unctioneren Toch analyse maanbodem Gestolen koelkasten bestelling geleverd op 6 ROZA PRIJS AMSTERDAM EWIJS GEESTELIJK VERVAL IS Bankroof voorkomen Wilbert-Drummers willen uitbreiden Mao's machtsstreven leidt in Rood-China tot bloedvergieten NS vragen personeel om zuinig te zijn Surveyor hersteld JAG 13 JANUARI 1968 Ba onitter Pen-Club Nederland: laiel (Van onze correspondent) oorzitter van de Pen-club Nederland, Willem Brandt, tea risteravond de toekenning van de literaire prijs van de jnsterdam aan Jan Cremer een „prijsbedeling" genoemd. iord bedeling" wenste hij te associëren met geestelijke en verval. Willem Brandt) pseudoniem voor W. S. B. sprak over deze kwestie in zijn dankwoord na het in Mgst nemen van de raadhuisprijs van de gemeente Bus- ilke eens in de twee jaar wordt toegekend. Een jury be- uit Nel Noordzij, Gabriël Smit en Garmt Stuiveling voor deze prijs voorgedragen. Hoewel Willem Brandt de Amster damse prozaprijs niet als zodanig noemde, sprak hij toch over „een zichzelf manifesterende inflatie op het terrein van de literaire prijstoe kenningen, culminerende in de toe kenning ener gemeentelijke prozaprijs onder de rook van het Gooi". Willem Brandt bedacht echter dat het hier meer ging om een prijsbedeling dan een prijsuitreiking. Hij meende dit temeer te moeten betreuren omdat een dergelijke zaak de relatie tussen overheid en kunst voor velen publie kelijk in discrediet brengt, terwijl die juist in onze tijd nog zoveel nauwe bindingen en ontwikkelingen beleeft. De Raadhuisprijs van de gemeente Bussum, bestaande uit ej.i brdrr-? van f 1000.- werd uitgereikt door de burgemeester van deze gemeente, de heer A. Admiraal. eester A. Admiraal van j ren uit aan de dichter-criticus en ato| reikte de Raadhuisprijs voorzitter van de Pen-Club-Ne- gemeente Bussum giste- I derland, de heer Willem Brandt. itiënten gaan ideu vooruit ilip Blaiberg blijft goed m en zijn getransplanteer- zorgt voor een goede bloeds- zo heeft prof. Christiaa Bar- 'segd. Op een persconferentie stad zei hij dat de ontsteking keel van de 58 jaar oude vrijwel genezen is. rg, zo vervolgde hij, is goed en D. stelt Qisbureaus \e, gerust ze Utrechtse correspondent) I rectie van Vroom en Drees- eft verklaard, dat het waren- zijn vorige maand gekochte £giau-dochter Centouri het lijf bedrijfsmatig zal uitoefe niet zal beginnen met kortin- of bonnetje ter stimule- andere produkten in het c lis. Een soortelijke verklaring e VNU (Vereniggde Neder- jjjfll Uitgeversbedrijven i afgelegd izien van het onlangs opge- reisbureau Sunliner. Het be- <1$ via de door het concern uit bladen (o.a. damesbladen) InJnaam van zijn reisbureau sti- ■ènto. Beide concerns zien het Bui-bedrijf als een normaal om geld te verdienen en niet iel om. reizen te verkopen te- li zonderlijk lage prijzen, de ver- nks m hun eigenlijke produkten te peipmn. leeft namens de Algemene Ne- Vereniging van Reisbu- ii^isteren de heer F. J. Bennin- afloop van een besloten leden ering, die de ANVR in Utrecht had verklaard, omdat Jties Centouri (V. en D. en toll ir/VNU een golf van bezorgd er i onbehagen door de reisbu- reld hebben doen gaan. steeds wordt het niet zo leuk en commerciële reuzen op het a eaupaadje te ontmoeten, maar re kant ziet de ANVR f?1 flen voor een positieve bena- Twee grote ondernemingen Jergelijke machts- en publici- "delen kunnen er toe bijdra- Nederlanders bewust te ma re lt zy meer moeten reizen, en 62- len een additionele markt, if stuur is zo optimitsisch er op toen dat als het regent in de ek het al gauw druppelt in de LEIDSCH DAGBLAD Eerbetoon aan Piet Zwart Als een eerbetoon aan de 82-jarige Wassenaarse typograaf Piet Zwart, die nog onlangs een speciale postze gel ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de postcheque, en giro dienst ontwierp, wordt van 20 janua ri t/m 3 maart in het Haagse Ge meentemuseum een overzichtsten toonstelling gehouden van het druk werk, dat Zwart voor de PTT heeft ontworpen. Piet Zwart, d'ie beschouwd wordt als een van de grote Nederlandse ty pografen en pionier van de moderne typografie, was in de jaren '20 by de PTT werkzaam. Van hem versche nen „Het boek van PTT", een bro chure voor de jeugd, „Ook post voor u", over de eerste vluchten naar In- dië en „4 cm vrij baan voor de post". Op de tentoonstelling in het Pren tenkabinet van het Haags Gemeen temuseum zullen al deze en vele an dere van zijn zegels, affiches, recla medrukwerken en brochures te zien zijn. eehumeurd, heeft een uitstekende eetlust en vertoont geen tekenen van infectie of afstoting. „Meer kan Je niet wensen". Dr. Barnard denkt dat Blaiberg drie of vier weken na de transplan tatieoperatie op 2 januari naar huis zal kunnen gaan als zich geen com plicaties voordoen. Gevraagd zijn operaties met de drie in de VS. te vergelijken zei hij: „Ik geloof niet dat wij verder zijn dan zij. Er hangt bijv. vezl van de keuze der patiënt af. Maar het spreekwoord zegt: „één zwaluw maakt nog geen zomer". Een medicament dat van groot belang is voor Blaiberg is per vlieg tuig van Frankfort naar Kaapstad gezonden. Het G-roote-Schuur Zie kenhuis in Kaapstad had daar per telex om gevraagd. Het gaat om gamma-venin, dat het lichaam een grotere afweer tegen infectie be zorgt. Het preparaat is door een fabriek in Marburg beschikbaar ge steld. Mike Kaspera/k, de Amerikaanse harttransplantatie-patiënt heeft 15 minuten rechtop gezeten in een stoel. Niettemin staat hij nog altijd op de lijst van kritieke gevallen. Zjjn bleoddruk, pols en tempera tuur zijn normaal, maar zijn lever en nierfunctie onvoldoende. Mis schien zal spoedig weer een kunst- nier moeten worden ingeschakeld. De 54-jarige Kasperak wordt nog intraveneus gevoed, maar zijn adem haling gaat gedurende lange perio den zonder hulp van een respirator kan inmiddels worden overwogen. OEGSTGEEST RAADSAGENDA De raad van Oegstgeest komt don derdag 18 januari 's avonds 19.30 uur, in de raadzaal in openbare ver gadering bijeen ter behandeling van de volgende punten: Onderzoek van de geloofsbrief van het nieuw-be- noemde lid van de raad, mevr. B. Prins-Braam; voorstel van burge meester en wethouders tot verlening van een slotkrediet voor het vijfja renplan inzake sanering straatver lichting; idem tot verlening van een krediet voor verbetering akoestiek en verlichting raadzaal; idem tot nade re vaststelling van het subsidie voor K. en O.; idem tot wijziging van de grondprijs van bouwplan XIV van Buitenlust; idem inzake het adres van de Bouwraad met betrekking tot de NV Bouwfonds Nederlandse Ge meenten; idem tot toekenning van een bijdrage in de kosten van het uitbaggeren van de vijver in het Bos van Wijkerslooth; idem tot beschik baarstelling van een krediet voor kantine, verlichting en betegeling vloer wedstrijdbad van de zwemin richting; idem tot beschikbaarstel ling van kredieten voor werkzaam heden aan het raadhuis en aan het magazijn Poelgeesterwegidem tot toekenning van een schadeloosstel ling aan de pachter van grond in de Morsebelpolder; idem tot toeken ning van subsidie aan de „Wilbert- Drummers"; idem inzake salaris maatregelen voor het gemeenteper- soneel; idem inzake afrekening van de exploitatievergoedingen bijzonder kleuteronderwijs over het jaar 1967; idem inzake afrekening van de ex ploitatievergoedingen bijzonder lager onderwijs over het jaar 1967; idem inzake aanschaffing van een reken methode voor de 3de openbare lagere school; comptabiliteitsbesluiten. Voorzieningen in het zwembad Op 31 maart 1967 vond de aanbe steding van het bouwkundig gedeelte van het zwembad in Oegstgeest plaats. Toen de uitslag van deze aan besteding meeviel hebben B. en W. zich in de daarna volgende maanden beraden over de vraag of bepaalde wensen zouden kunnen worden ver vuld wanneer inderdaad zou blijken, dat de uiteindelijke kosten belangrijk beneden de raming zouden blijven. ZR hebben een nadere berekening van de kosten doen vervaardigen, waaruit blijkt dat van het verleende krediet een bedrag van ongeveer f 145.000 zal overblijven. In beginsel komen de volgende voorzieningen, welke verbeteringen van het zwembad betekenen, voor verwezenlijking in aanmerking: de bouw van een restauratieruimte f65.000, de verlichting van het wed strijdbad f22.000, de betegeling van de vloer van het wedstrijdbad f 16.000. de bouw van kleedaccommodatie voor polosport f63.000, de betegeling van de vloer van het half diepe bad f 18.000 en de betegeling van de vloer c.a. van het kleuterbad f 4.700. B. en W. stellen aan de raad voor de eerste drie voorzieningen direct te realiseren. Deze werkzaamheden wor den geraamd op f 103.000. In een la ter stadium kan dan worden bezien of de andere voorzieningen kunnen worden uitgevoerd. Een minder kost bare opzet van de polo-accommodatie BURGERLIJKE STAND Voorschot en Geboren: Maxlml- liaan. z. v. L. B. Houtzager en A. E. Schilstra; Arjan G. A., z. v. D. W. Plan- je en A. Oosterlee; Cornells F., z. v. W. Vreeburg en A C. Piket; Ingeborg L.. d. v. H. W. Dornselffer en A. G. C. Dijkhuis; Marcel H. C.. z. v. H. Th- de Wit en H. M. L. Bottlnga; Yvonne J. M.. d. v. H. N. van Schalk en A. C. Vermeulen; Margaretha C. J.. d. v. G. M. H oogenboom en J. J. Ma ree; Erik, z v. J. W. de Jong en A. D. Stolk; Hélène M. G.. d. v. C J. G. Teuns en A. M. O. de Klerk: Adrlana J. G.. d. v. A. J. D. Haastrecht en L. J. C. Barbier; Michael W„ z v. A. W. Gor gel en W. J. Arense; Yvonne G. W.. d. v. J. C. W. van Delft en J. P. M. Boudewijns; Ralph A. F., z. v. J. H. A. - - Bommel; den Berg en Leeuwen Mirjam I., d. J. Blok. Ondertrouwd: R. F. Flllié en M. A. ter Haar; M. D Corcos te Toure (Frankrijk), en M. "Weduwer. Getrouwd: G. J. Hebblnk en A. C. Ketel; G. J. Vollering en C. J. M. Laue; J. M Bosman en L. M. ter Haar; R. N. J. Onderwater en M. J. A. van Leeuwen; J. Muis en T. N. Kroon; P. Th. M. Stikvoort en M. H. H. Schlat- mann; J. L. van Delft en W. A. G. Focke; C. van der Bent en N. J. M. L. Timmerman; J. H. C. Vietelhauzen en A. J. C. Wagenaar; P. A. M. Th. van Well en H. J. Krouwel; E. A. G. Roos winkel en T. M. H. Dieben. Overleden: H. Teske. 78 jr.; E. P. Schniedewind, 90 Jr.; W. C. Holswilder. w. v. C. van den Berg. 77 Jr.; C. W. Spruijt. 51 Jr.; H. van der Gugten, w. v. J. T. F. Bruljn, 77 jr.; J. Tingen, e.v. J. Mulder, 73 Jr. Wolters. Overleden: M. V. van Acker. C. M. Brooshooft. In Schin op Geul Kassier J. Eijssens van de Boeren leenbank in Schin op Geul heeft gis teravond op spectaculaire wijze een overval verijdeld. Even voor sluitings tijd drong een ongeveer 30-jarige man zijn kantoortje binnen en eiste het kasgeld. De 40-jarige kassier be dacht zich niet lang. rende het kan toor uit en sprong in de eerste de beste auto die hy zag. Dat was de (gestolen) Volkswagen, die de over valler met draaiende motor voor een snelle aftocht voor het bankgebouw tje (annex-winkel) had neergezet.De heer Eyssens reed snel naar de In de buurt wonende voorzitter van de Boerenleenbank en alermeerde daar de politie. Een kantoorbediende, mejuffrouw J. Eussen (18) was even voor de overval weggegaan. Zij zag nog net een glimp van de overvaller, die naar binnen ging. De kantoorbediende meent, dat de man een pistool in zijn handen had. Ze sloeg eveneens alarm. De rover was zo verbouwereerd over de vlucht van de kassier, dat hij haastig vertrok zonder iets mee te nemen. De safe van het kantoortje stond wagenwijd open. Het kasgeld had de kassier al naar zijn woning gebracht. De bankrover is nog niet achterhaald. De auto. waarmee hij naar de Boerenleenbank kwam. was woensdagmiddag in Heerlen gestolen. Subsidie gevraagd aan gemeente i voor vaandel en instrumenten Het bestuur van de jeugd-drum- i fonds als de gemeente een bijdrage band „De Wilbert-Drummers" in van f 1250 verlenen, zou een bedrag Oegstgeest heeft zich bR schrijven i van f 800 ongedekt blijven. B. en W. van september 1967 tot de raad ge- menen, dat het bestuur door eigen wend met het verzoek een subsidie te willen toekennen in de kosten van uitbreiding van de band. Benodigd is een bedrag van f 3.300 gesplitst als volgt: 8 jacht hoorns a f 225 is f 1.800, 12 unifor men a f 125 is f 1.500 en 1 vaandel f 200, totaal f 3.500. Deze jeugd-drumband is opgericht in 1964 en vormt een onderdeel van de K.J.J.C. (Katholieke jeugd- en jongerencommissie). Zij heeft zich herhaaldelijk laten horen en heeft by verschillende gelegenheden laatst nog bij de komst van Sinter klaas meegeholpen de feestvreug de te verhogen. B. en W. zijn van oordeel, dat er alle aanleiding is in de vermelde kosten een bijdrage te verlenen. Het bestuur heeft zich met een gelijk verzoek tot het Anjerfonds Zuid-Holland (afdeling van het Prins Bemhard Fonds) gewend. De aanschaffing van een vaandel kan naar de mening van B. en W. wachten. Blijft over een bedrag van f 3.300. Wanneer zowel het Anjer activiteiten en medewerking van de burgerij dit bedrag bijeen zal kun nen brengen. Zoals uit het verzoek blykt betalen nieuwe leden boven dien f 50 als bijdrage in de aankoop van hun uniform, dat eigendom der vereniging blijft. Hierdoor ontstaat voor dit doel fondsvorming voor la tere aanschaffingen. Aan het Anjerfonds is geadviseerd een subsidie van f 1250 toe te ken nen. Het Anjerfonds beslist eerst, wanneer bekend is wat van gemeen tewege geschiedt. B. en W. geven de raad in overweging een bijdrage van f 1250 beschikbaar te stellen. Los van het vorenstaande gaan B. en W. nog na of er aanleiding be staat voor een jaarlijkse subsidie. Hierover zijn inlichtingen ingewon nen by de Culturele Raad van Zuid- Holland en bij de Federatie van mu ziekgezelschappen De pogingen van de communistisch Chinese partijleider Mao Tse-toeng om zyn macht in het binnenland van China te consolideren worden gehin derd door de hevige rivaliteit on der zyn aanhangers, aldus Radio- Moskou, dat gewag maakte van nieuwe revolutionaire comités in pro vincies en steden. De onderlinge riva liteit heeft echter in Kanton, Joen- nan, Sinkiang en andere plaatsen en provincies tot bloedvergieten geleid. Verheugde Amerikaanse ge leerden hebben vandaag de ap paratuur van de Surveyor-VII voor het onderzoek van de maanbodem in werking gesteld en verklaard dat deze de ken nis van de maan zal vergroten. De directie van de Nederlandse spoorwegen is in verband met de fi nanciële toestand van N.S. begonnen met een bczuiniglngsactie. In een brief aan de chefs van dienst atten deert de directie erop, dat bR het opstellen van de exploitatiebegroting voor dit jaar is gebleken, dat het verlies enkele tientallen miljoenen guldens hoger zal zyn dan is voor zien. De brief bevat de opdracht, alle uitgaven te drukken en de niet strikt noodzakelijke uitgaven, hoe klein ook, achterwege te laten. Deze beperking van de uitgaven betreft materialen en onderhoud verbruiksart. elek triciteitsverbruik, diensten van der den, dienstreizen en declaraties. De directie schryft, dat beschadigingen aan gebouwen, materiaal, machines en meubilair moeten worden voor komen. De N.S directie is zich ervan be wust, dat alleen met deze maatre gelen „het schip niet drijvende te houden is. Maar alle beetjes hel pen", zegt hij. Het socialistische kamerlid drs. Nederhorst vindt, dat het drukst be zochte station in Nederland, Utrecht, wat betreft reizigersaccomodatie tot de slechtste behoort, aangezien er be halve de restauratie op het eerste perreon geen beschutting voor wach tende reizigers van enige betekenis ls. HU verzoekt de minister van Verkeer en Waterstaat in schriftelijke vragen hierin verbetering te bren gen. Ook merkt hi) op, dat sinds kort de officiële tabellen met treinverbin dingen over 't gehele land v. d. mees te stations zijn verdwenen, terwijl de officiële dienstregeling aan de lo ketten of kiosken veelal niet meer te verkrijgen is. Drs. Nederhorst Uitbaggeren van vijver in Bos van Wijkerslooth In de raadsvergadering van 14 de cember j.l. is opnieuw ter sprake geweest het voorstel van B. en W. van Oegstgeest om in de kosten van het uitbaggeren van de vijver in het Bos van Wijkerslooth, die geraamd zyn op f 8.900 een bijdrage van f 3000 te verlenen. Dit voorstel is toen door het college teruggeno men met de toezegging deze aange legenheid opnieuw in de raadscom missies te zullen brengen. Aan deze toezegging is in de ver gaderingen van de commissie voor openbare werken en die voor de fi nanciën en het onderwijs, die op 8 januari j.l. plaatsvonden, gevolg gegeven. Door B. en W. is daarbij nog maals gewezen op het belang dat de gemeente er by heeft, dart. in de vij ver voldoende water staat, wat in het bijzonder geldt voor het gedeel te gelegen tussen Duinzicht en het bochtgedeelte voorbij de duiker. Voor de beide raadscommissies is dit aanleiding geweest zich alsnog voor het voorstel tot toekenning van een gemeentel ij kie bijdrage van f 3000 uit te spreken, onder uitdruk kelijke bepaling, dot dit voor één maal geschiedt. Overeenkomstig de wens van de commissie voor de financiën en het onderwijs zal bij aanneming van het voorstel worden bepaald, dat: a. het uitbaggeren naar genoegen van bur gemeester en wethouders moet ge schieden en: b. Duinzicht de vijver voortdurend ten genoegen van de gemeente schoonhoudt. Eén lid van de commissie voor de financiën en het onderwijs heeft zich zijn mening voorbehouden. B. en W. stellen de raad derhalve voor aan het bestuur van Duinzicht onder de hiervoren genoemde voor waarden een bijdrage van f 3000 toe Technici van het laborato rium voor straalaandrijving te Pasadena hebben het apparaat voor bodemonderzoek tot op centimeters boven het maan oppervlak gebracht. Met behulp van een graaf- werktuig, dat gleuven in de maanbodem maakt, hebben zij gisteren de op een schoenen doos lijkende apparatuur een laatste zetje gegeven om haar op de maanbodem te plaatsen, waar zij chemische analyses moet maken door bestraling. Een woordvoerder deelde mee dat de gegevens reeds naar de aarde worden doorgezonden, maar dat het anderhalve week zal duren voor ztf kunnen worden geanalyseerd. „Dit was een van de belangrijkste experi menten van het ruimtevaartuig en heeft de taak ervan afgerond", ver volgde de woordvoerder. De geleerden willen vooral de sa menstelling van de landdngsbodum van de Surveyor leren kennen omdat de landingsplaats zich bevindt in een woest berggebied, nabij de krater Tycho. Andere maanvaartuigen zijn in laagland neergekomen. „Wy willen te weten komen of dit deel van de maan overeenkomt met de basaltsamenstelling van het laagland", zei de woordvoerder, „en aangezien het te Ver weg is, dan dat Apolloastonauten het zouden kunnen bereiken en wy geen plannen heb ben om daar te landen, stellen wy onze hoop op de Surveyor VII. Het Chinese blad voor de strijd krachten heeft gisteren in een hoofd redactioneel artikel opgeroepen tot het bunderen van de krachten van leger en volk om te strijden tegen de politieke tegenstander van Mao, pre sident Lioe Sjao-tsji en diens aan hangers. Het bericht werd door het persbureau Nieuw-China wereldkun dig gemaakt. Gezegd werd dat de bundeling van volk en leger „een be langrijke maatregel is tot verzekering vam de algehele zege van de grote proletarische revolutie op ideologisch, economisch en organisatorisch ge bied". Het anti-communistische, te Hong kong in de Chinese taal verschynen- de blad „Sing Taoe Jih Paoe" meldt dat in de provincie Anhwei, die rijk is aan kolen, al een maand wordt ge vochten tussen voor- en tegenstan ders van Mao. Peking had bekend gemaakt, dat het Anhwei op de te genstanders van Mao had veroverd. Bovendien heerst volgens het blad in de provincie Anhwei een algemene staking van arbeiders in de kolen mijnen. „Zij hebben ook getracht, sabotage te plegen in een kolenmyn in het zui delijke gedeelte van Anhwei, maar troepen van het volksbevrydingsfront (PLA hebben dit komplot tydig aan het licht gebracht", aldus de radio volgens het blad. Het blad beschrijft de toestand in Anhwei als „buitengewoon onzeker" en merkt op, dat de volgelingen van Mao aldaar van de hele provincie een „bloedig slagveld" zouden kunnen maken. AKU gaat weer personeel werven De Algemene Kunstzyde Unie N.V. die de laatste jaren vrijwel geen nieuw personeel heeft aangenomen, gaat weer personeel werven. Het gaat om enkele tientallen personen voor sommige produktie-afdellngen. speciaal in de fabrieken in Emmen en Breda. De bedoeling is om in de eerste plaats overcompleet perso neel uit andere afdelingen, voor de vacatures in aanmerking te brengen. Maar, zo zegt de raad van bestuur, omdat niet ledereen voor deze pro- duktiefuncties de belangstelling of de geschiktheid heeft, is het onmogeiyk op het moment althans, het geheel aan vacatures uit eigen personeel te voorzien. Dit is dan ook de re den, dat de AKU zich genoodzaakt ziet binnenkort weer personeel van „buiten" aan te trekken. 1NW ziet meer perspectief voor loono verleg De gestegen winsten scheppen vol gens het NVV reële mogelijkheden voor de loononderhandelingen. By die onderhandelingen moet worden ge streefd naar meer vormen van be sparing uit de lonen, waardoor ruim te voor de bestrijding van de werk loosheid kan worden geschapen. Dit concludeert het NW naar aan leiding van het pas gepubliceerde Centraal Economisch plan. Daaruit blykt volgens deze vakcentrale, dat de ontwikkeling in 1967 gunstiger is geweest dan ln september door het Centraal Planbureau werd verwacht. Het overschot van 200 miljoen gul den op de betalingsbalans is inder daad niet groot, maar het neemt dit jaar tot 500 miljoen toe. Wordt dan de toegenomen voorraadvorming in de beschouwing betrokken, dan is er volgens het NW van 1967 op 1968 een verbetering van een miljard gul den. Waarom onder deze omstandig heden en met de grote reserves die er al zyn, moet worden vastge houden aan de sterk verouderde nor men van één procent van het natio naal inkomen voor de lopende reke ning, is voor het NW een raadseL Grote overschotten bemoeilyken al leen het herstel van Engeland en de Verenigde Staten en hebben verder geen enkele functie. Aan de hand van de gegevens van het Planbureau acht het NW ver sterking gewenst van het beleid, ge richt op struktuurverbetering en meer investeringen in de werkloosheidsge- bieden. Griep neemt alleen in Amsterdam toe De influenza, die naar het mi nisterie van Sociale Zaken en Volks gezondheid verleden week meldde in ons land heerst, is, behalve in de hoofdstad, nauwelyks toegenomen. By informatie by het ministerie werd medegedeeld, dat biykens de Jongste steekproeven van de regio nale geneeskundige inspecteurs van het staatsoverzicht op de volksge zondheid het algemene beeld van de „griep" over het gehele land geno men weinig veranderd ls sedert de vorige week vrijdag, toen het mini sterie een voorlopig overzicht publi ceerde. In het gehele land is de griep goedaardig van karakter geble ven. In het westen werd in Am sterdam een behooriyke toeneming van de griep gemeld. Van een erns tige situatie is hier echter geen spra ke. In Rotterdam nam het aantal ziektegevallen enigszins toe. In Den Haag bleef de situatie onveranderd en in Utrecht werd geen uitbreiding van betekenis aangetroffen. vraagt minister Bakker te bevorde ren dat deze tabellen weer worden j te kennen in het uitbaggeren van de aangebracht. vyver. (Van onze Eindhovense correspondent) Met de aanhouding van zes krakers, die in het slachthuis in Eindhoven een brandkast stalen en haar in Best in een boerderij opensneden om er bijna 15.000 gulden in te vin den, is de Eindhovense politie op het spoor gekomen van ver schillende combinaties, waar uit nog diverse arrestaties ta verwachten zijn. Op het ogenblik zyn al negen man ingesloten, terwijl tegen dertien he lers procesverbaal is opgemaakt. Koel kasten, wasmachines, radio's etc. leverden zij gewoon op bestelling. Zy werden 's nachts links en rechts gestolen. De zes bendeleden hadden, zo is gebleken, voor de diefstal in het slachthuis een brandkastkraak in een Eindhovense garage en een roofover val op een busstation van de BBA in West-Brabant op het programma staan, die echter niet konden door gaan. omdat zy op het gekozen tyd- stip geen huurauto's ter beschikking konden krygen. H~t onderzoek le verde voorts op dat zy een brand kast van een elektriciteitszaak ln Geldrop hebben opengesneden, waar in zy 2000 gulden vonden. In Gel drop werden evenwel de laatste tyd ln totaal vier brandkasten gekraakt en in Brabant werd een hele serie brandkastenkraken gepleegd, zodat de politie ervan overtuigd is dat ze nog maar aan het begin van een grote zaak staat. Gebleken is reeds, dat de bende voor 50.000 gulden in Eindhoven aan hu'shoudeiyke appa raten links en rechts heeft wegge- roofd. By Philips stalen zy twaalf televisietoestellen ter waarde van f 15.360, die zy doorverkochten. By een andere handelaar, eveneens in Eindhoven, haalden zy voor 11.000 gulden aan wasmachines en koelkas ten op verschillende tydstippen weg. die by hen door helers waren be steld. De recherche vermoedt, dat de bende, die nu nog slechts gedeelte- lyk is opgerold, geheel Brabant als haar werkterrein heeft gekozen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13