EIDSCH m DAGBLAD Strenge vorst en sneeuw Ni Twee problemen in de naaste toekomst Roofoverval in Zwijndrecht JAMIN Vlieland ELECTR. DEKEN IEMC0 N.Y. Ginter blijft in het weekeinde Zeven slachtoffers f415.- Wobu/etfe ©ucJ Qlie. van gladde wegen EEN VOGELKOOI KOOISTANDAARD PAPEGAAI ffiff alles maleurs afgelast Rusk over kernwapens en bevolkingsexplosie gericht 1 maart 1860 VRIJDAG 12 JANUARI 1968 No. 31480 eur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 redacteur: J. Brouwer 13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507 CROES 80 x 180 cm., zwakstroom LECHTS f 49,50 Na telefonische informatie won ing binnengedrongen E.E.G. Ijs volstrekt s inbetrouwbaar j Poor de liefhebbers van het g ken van lange afstandstocb- 1 op de schaats ziet het er niet |j ar uit, dat zij het komende |e ekeinde tochten over sloten, teringen en plassen kunnen aken. Het Ijs is volstrekt onbe- j| rawbaar en daardoor dus le- s asgevaarlijk. Bovendien zijn 1 lang niet alle waterwegen ihtgevroren. Voorlopig zal men g nog zijn aangewezen op de E idijsbanen. Ook deze zijn nog 1 igniet alle geopend, omdat het E door de dikke sneeuwlaag van er slechte kwaliteit is. Men zij voorzichtig! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiF EERBERICHT Strenge vorst Bilt verwacht van heden- tot finavond klaringen, zwakke wind en op de tfi plaatsen droog. Vannacht en piochtend enkele mistbanken >P vele plaatsen strenge vorst, inmiddag overwegend lichte •gemaakt om 11.40 uur). 13 januari 1968 »nop: 08.44 onder: 16.54 "tón op: 14.11 onder: 07.35 V Wgwater in Katwijk: 1.41 en B i.laagwater: 9.46 en 22.05. oommei bestaat uit 18 pagina's Amerika, de Sowjet-Unie en andere mogendheden hebben ongeveer vijf tot tien jaar om de kernwapens te beheersen door aan de verspreiding paal en perk te stellen en waar schijnlijk twintig tot dertig jaar om de bevolkingsexplosie de baas te worden, aldus de Amerikaanse minister Van Buitenlandse Zaken, Rusk, in een persgesprek in Washing ton. Deze twee problemen ziet Rusk als de gevaarlijkste van de voorspelbare toekomst. Fa len bij een tijdige oplossing van een van beide zal de mensheid in een oorlog verwikkelen, die zij niet in de hand kan houden, waardoor zij in een algemene slachting met kernwapens ten onder zal gaan. Rusk noemde de oorlog in Viet nam „een belangrijke bijdrage tot het organiseren van een vrede in de wereld." „Als wij met dit soort agressie „bevrijdingsoorlogen" met succes kunnen afrekenen," al dus Rusk, „zullen wij naar mijn mening in de jaren die komen op een aanzienlijk tijdperk van vrede mogen rekenen." Rusk bleek van mening, dat de oorzaken van oorlo gen zijn verminderd «n verscheiden heid: godsdienstoorlogen en oorlo gen tussen Europese dynastieën zijn conflicten, die tot het verleden be horen. „Maar de komende jaren zul len moeilijk zijn en veel koel over leg eisen, niet alleen bij ons. maar ook bij anderen." Hoewel Vietnam op het ogenblik het grootste deel van de tijd van Rusk in beslag neemt, acht hij ken nelijk de vraag hoe men moet zor gen dat de mensheid het kerntijd perk overleeft het blijvende pro bleem van de leiders der V.S. en andere landen. „Ieder die op deze stoel of op die van de president zit moet er zich volkomen bewust van zijn, dat het voornaamste doel van onze politiek is de geest van de kernenergie in de fles te houden. Dit is een operatio neel probleem en iets waaraan men elke dag moet denken." Rusk verklaarde te geloven dat de Sowjetrussische leiders de eisen, waaraan de diplomatie in het kern tijdvak moet voldoen op ongeveer gelijke wijze zien. „Zij eist groter voorzichtigheid, groter terughouding en geduld bij het afwegen van verschillende me thoden om gevaarlijke vraagstukken te behandelen. Het betekent, dat je IJswater in je aderen moet hebben, het betekent dat de speelruimte voor fouten geringer is geworden." „Men moet middelen vinden om totale confrontatie te voorkomen, opdat men alle soorten van contac ten en vertrouwen tussen de volken tot stand kan brengen. „Ik geloof, dat de Russen dit op gelijke wijze zien als wij. Zij zijn niet gek." Op de vraag of hij er, toen hij mi nister werd, enig idee van had dat hij dit zeven jaar of langer zou blij ven, antwoordde hij, dat hij nooit voorspellingen over de duur van zijn ministerschap had gedaan. „Een lid van het kabinet bekleedt zijn post zolang het de president be haagt. Ik ben het geworden omdat president Kennedy het me vroeg en t Gisteren had alhier de 4 derde vergadering plaats van de Vereeniging toi beoefe- ning van Krijgs- en Staats- i wetenschappen. De spreek- beurt werd vervuld door den heer Mr. G. A. van Hamel, advocaat. J AdvertentieBrönner's J Patentbranders besparen 40 J a 60% aan Gas en worden 4 weken kosteloos op proef ge- J leverd. Alhier te verkrijgen bij D. A. Sala, agent voot Lei- den. t winterweer, met flinke vorst en veel sneeuw vooral in de materiële schade was groot. Het verkeer liep vast en op een gegeven moment had zich een 12 km lange file gevormd vanaf Ou denrijn tot Breukelen. (Van onze R'damse correspondent) Twee mannen van naar schatting 25 tot 30 jaar, met witte zakdoeken voor de mond, zijn gisteravond om ongeveer zeven uur de woning van de familie Boosten aan de Klaproos straat 10 in Zwijndrecht binnenge drongen en bedreigden de 23-jarige vrouw des huizes. „We moeten geld hebben, anders gebeurt er iets". Te voren hadden de mannen de vrouw opgebeld met de vraag: „Is uw man thuis". Mevrouw I. Boosten betreurt nog steeds, dat ze daarop ontkennend heeft geantwoord. Geld Om ongeveer zeven uur wachtte het gezin als gewoonlijk op de thuis komst van de heer Boosten, die als kantoorbediende in de metaalhandel werkzaam is. De baby van het gezin was naar bed en moeder en de jong ste dochter keken naar Pipo op de televisie. Op dat moment rinkelde de telefoon en iemand met een zuidelijk accent informeerde of de heer Boos ten thuis was. Toen mevrouw Boosten vertelde, dat haar man nog niet thuis was gekomen, belde men af. Even la ter drongen twee mannen door de keukendeur naar binnen, grepen het dochtertje vast en beten de vrouw toe. dat zij geld wilden hebben. In de ban van deze dreigend uitgespro ken woorden pakte mevrouw Boosten haar portemonnee en overhandigde de complete inhoud: ongeveer f400, huishoudgeld. Toen de mannen za gen, dat er verder niets te halen viel duwden zij de vrouw voor zich uit en dwongen haar om het tuinpad schoon te vegen, zodat in de vers gevallen sneeuw geen sporen meer te vinden zouden zijn. De mannen maakten zich daarna uit de voeten en de po litie vermoedt, dat zij ergens in de buurt hun auto hadden geparkeerd, waarmee zij hun vlucht konden ver volgen. Signalement Mevrouw Boosten alarmeerde ogen blikkelijk de politie, aan wie ze even wel slechts een vaag signalement kon geven. Wat haar was opgevallen was slechts het zuidelijk accent van de mannen, de zakdoeken waarmee zij hun mond bedekten en het feit, dat zij een hoed diep over hun gezicht hadden getrokken. Enig houvast had men aan de ver klaring van een automobilist, die twee lifters heeft gezien, van wie het sig nalement enigszins beantwoord aan dat van de overvallers. Hoe het mogelijk is dat zoiets heeft kunnen gebeuren, is nog een vraag voor de politie. „Het gezin woont in een dichtbevolkte jonge wijk en wan neer de vrouw, omdat de mannen niet gewapend waren, bijvoorbeeld een stoel door de ruit had eegooid, was dat iedereen opgevallen", aldus een woerdvoerder van de politie. Uit voerige naspeuringen van de recher che in de afgelopen nacht hebben tot nu toe geen resultaat opgeleverd. ADVERTENTIE Iedere dag weer, ALTIJD IETS APARTS, OOK IN PRIJS ADVERTENTIE met roestvrije plastic onderbak met lade 14,75 Chroom of koperkleurige ntj 19.75 compleet met kooi vanaf 169,50 in zijn warme vaderland maar ook een mantel, die opvallend versierd was met de afbeelding van een krokodil. Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (0171Q) ADVERTENTIE losten, heeft ons land stevig in zijn greep. Zeven personen nen gisteren om het leven als gevolg van auto-ongelukken ladde wegen; een jongetje zakte door het ijs en verdronk, iravond viel er in grote delen van ons land zoveel sneeuw, lussen en treinen slechts met grote vertraging konden rij- Mannen van de Rijks- en Provinciale Waterstaat en rei- ïgsdiensten werken dag en nacht om de wegen berijdbaar ouden. Het autoverkeer is volgens schattingen van politie- tionarissen de helft minder dan normaal. Het binnenlands verkeer ligt stil. De N.L.M.-machine is gisteren op het ;veld Eelde bij Groningen ingesneeuwd. De Westduitse president Lüb- ke ivas verrast, toen de heer Kot- sokoana gisteren als nieuwe am bassadeur van Lesotho (het voor malige Basoetolandin Zuid-Afri ka) zijn geloofsbrieven kwam overhandigen. De ambassadeur droeg niet alleen een typisch Bantoehoedje verrukkelijk koel Zout tekort ens de Provinciale Waterstaat schede dreigt een tekort aan m te strooien. Veel diensten ra- >or de normale voorraden zout en men moet bij de Konink- Nederlandse Zoutindustrie in lo reeds een dag of acht wach- n nieuw zout te krijgen. In tal emeenten gaan de opruimings- n dan ook het werk steeds meer neeuwschuivers te lijf. beroepschauffeurs hebben het ln het oosten zeer moeilijk. Ze met grote vertragingen. Bak- eparatie-advies or Volkswagens verkooporganisatie van Volks zin de Verenigde Staten heeft baars van 42.000 VW's van het lar 1968 geadviseerd him auto de garage te brengen voor het ren van enkele noodzakelijk ge- herstellingen. Zo moeten de eringen worden gesteld en het lerk in de ruimte voor het re- riel worden vervangen. Volgens janisatie zijn er geen klachten e betrokken VW-rijders geweest, men had besloten de wagens de dealers te verwijzen, nadat i aantal 1968 modellen gebre- aren geconstateerd. KNVB heeft alle wedstrijden in de districten als in de af- ;en van het amateurvoetbal zaterdag en zondag afgelast, de wedstrijden van de b-elftal- an het betaalde voetbal zullen lag niet doorgaan. president Johnson heeft me ge vraagd te blijven." Uit dit antwoord kan worden afgeleid dat hij er niet aan denkt ontslag te nemen. GEBR. HUISMAN Hogewoerd 6668 Tel. 31292 - Leiden kers, melkhandelaren en andere be zorgers ondervinden steeds meer moeite om hun produkten te bezor gen. Bij een melkinrichting in En schede staan honderden kapotgevro- ren flessen. Bejaarden Instanties die zich met bejaarden zorg bezighouden, hebben jonge men sen gevraagd te willen denken aan de bejaarden, die nauwelijks of ge heel niet meer de deur uitkunnen. Ook voor de vogels komen acties op gang. Onze weerkundige medewerker ver wacht ln de komende nacht meer dan tien graden vorst voor meer delen van ons land, dan in de afgelopen nacht het geval was, toen de strenge vorst tot de oostelijke helft van ons land beperkt bleef, met Twente -17, De Bilt en Limburg -10. Veel sneeuw viel er gisteren in Twente en de Ach terhoek, waar nu een sneeuwlaag van 30 tot 35 cm ligt. Voor het weekeinde verwacht onze weerkundige medewerker aanhoudend winterweer met later weer kans op sneeuw. Als gevolg van de gladde wegen en de zware sneeuwval kwamen gisteren zeven personen om het leven. In Dubbeldam kwam een auto tegen een boom als gevolg van een slippartij. Eén van de inzittenden, de 29-jarige N. Patings uit Tilburg overleed in het ziekenhuis. In Amsterdam reed een auto door de gladheid in de Hout haven. Eén van de inzittenden ver dronk. De 51-jarige Th. Verheijen uit Neerbeek overleed toen zijn auto na een slippartij door een andere auto werd aangereden. Op de Provinciale weg Eindhoven-Reusel slipte een auto en botste tegen een vrachtwagen. De bestuurder, de 31-jarige R. Boehle uit Reusel verloor het leven. In Eist op de weg Arnhem-Nijmegen kwam de 24-Jarige mevrouw M. Hermsen-Reu- ling uit Duiven om het leven, toen de door haar man bestuurde auto slipte en tegen een boom reed. Het 18-jarige meisje M. Oldegbers uit Vroomshoop slipte met haar fiets en werd door een vrachtwagen overreden. De 53- jarige mej. S. Hoekstra uit Lioessens kwam om het leven toen de auto waarin zij zat bij een inhaalpoging Op de rijksweg UtrechtArn hem heeft het verkeer gisteren twee en een half uur vastgezeten tengevolge van slippartijen. Bij Breukelen slipte een vrachtwagen met aanhanger, die kantelde (foto). Een bus van Maarse en Kroon moest plotseling voor de aanhanger remmen en gleed de rechterberm in. Vier vrachtwa gens en enkele personenauto's volgden. Niemand werd gewond; slipte en tegen een vrachtwagen te rechtkwam. De 5-jarige Nico Lang uit Den Bosch zakte door het Ijs van het gemeentelijk zwembad en ver dronk. In de Drentse gemeente Vries is vannacht de 23-jarige hotelhouder K. Karsten uit Norg als gevolg van de gladheid met zijn auto geslipt en te gen een boom gebotst. Hij overleed ter plaatse.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1