Vrijgelaten gevangenen bevriezen „De schurken van nu zijn de Duitsers DIT IS ZE DAN In Amerikaanse tv-films yepla-team tl doorgaan MEER GOEDKOPE KAMPEERWAGENS OP CARAVAN-R IK betaalt het ziekenhuis! Plotselinge vrijheid hittere teleurstelling programma ^)NDERDAG 11 JANUARI 1968 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 5 De Duitsers zijn zeer gevoelig voor de manier, waarop zij worden voorgesteld op Amerikaanse t.v.-schermen. Het Hamburgse zondagsblad. „Bild am Sonntag", dat in twee miljoen exemplaren in het hele land wordt verspreid, heeft de klacht geuit, dat de Duitsers in drie lopende t.v.-series worden afgeschilderd als boosaardige idioten Het blad heeft de strijd aange bonden tegen „Garrison Gorillas" en „Rat patrol" van de American Broad- coassting Company (ABC) en „Ho- gans heroes" van Columbia Broad casting System (CBS). Het blad merkte op, dat in één week „in totaal 60 moorden" op Amerikaanse tv-schermen zijn ge bracht. Domkoppen fit is ze dan eindelijk! Co- konijnenburg uit Pernis, die hdoenlijk enthousiast en on- 1 (Van onze Hilversumse correspondent) Hoepla-team heeft besloten iet bijltje erby neer te gooien. ,aan door", zo vertelde één van pacteuren van het magazine, -Verhagen, maar hij voegde daar Jttere toon aan toe: „Als de jO. ons dat tenminste toestaat. Jm we niet ophouden? Ener- Jmdat we ons verplicht voelen Jen groot jongerenpubliek en Jijds omdat we de fatsoenrak- Jiet hun zin willen geven door Jftvijnen". s Verhagen ontkende, dat Hoep- ^o,r was begonnen aan een r aflevering. „Dat zou van een ifeloze optimisme getuigen", elding van de V.P.R.O. zou de van de Hoepla-redactie uit- voor een gesprek, dat op korte termijn, mogelijk deze "nog. zou worden gevoerd. Ver zei, dat hij voor dit gesprek 4geen bericht had ontvangen, als het zou doorgaan, zou de eis van Hoepla zijn: uitzen- 1olgende week van de afgelaste tag. 4 directie van de V.PR.O. heeft 4 »en beslissing genomen over het niet voortbestaan van Hoepla. verstoord in alle toonaarden Poessie Maaaauw zong tijdens Dorus' matinee. Het bleek zo'n tophit dat het al drie keer op de televisie is uitgezonden. Gisteren berichtten wij hierover uitvoerig op deze plaats, maar de fotograaf liet het even afweten, zodat we eerst thans haar beelte nis, die wij u gisteren moesten onthouden, kunnen afdrukken. „Slechts een (van de Duitsers) had menselijke eigenschappen. Alle an deren waren ofwel domkoppen, sadis ten of voer voor de machinegeweren van hun geallieerde tegenstanders". Gedurende een enkel gedeelte van Garrisons gorilla's dat een half uur duurde, telde de Newyorkse cor respondent van „Bild am Sonntag" 39 Duitse lijken. „Een man was gewurgd, een an dere doodgeslagen met een bezine- kan, twee waren doodgestoken, twee in stukken gereten met handgrana ten en de overigen doodgeschoten. Hun tegenstanders hadden evenwel geen schrammetje gekregen". .De conclusie is: zij (de Duitsers) zijn te dom om ook maar de ge ringste kans te hebben tegen Ameri kaanse supermensen", aldus „Bild". De Duitse kolonel Klink en ser geant Schultz uit „Hogan's heroes" vervolgt het blad, worden op het scherm gebracht als een soort Lau- rel-en-Hardy-typen. Klink is een zot en Schultz is een halve zachte, .met wie de Ameri kaanse krijgsgevangenen konden doen wat ze wilden". De Westduitse tv-functionarissen die vele Amerikaanse tv-banden uit kiezen ter vertoning van hun kij kers, betwijfelen, dat de drie series in Duitsland door de tv zullen wor den vertoond. Bezwaar Joseph Viehoever, de programma leider van het tweede Westduitsetv- kanaal (ZDP) zei: „Ik ben een te genstander van alle stereotypering. Dit heeft niets te maken met een beoordeling van het nazidespotisme. Ik ben van oordeel dat dit een mis dadig regime was. Maar ik maak bezwaar tegen zwart-wit afschilderin gen van alle Duitsers als slecht en alle Amerikanen als goed of omge keerd". De correspondent in Washington van het Hamburgse blad „Die Welt" schreef: „Sinds de eerste wild-west- fMm is de eredienst van de kracht patserij het fundament geweest van het Amerikaanse amusementsbedrijf. Een halve eeuw lang hebben de In dianen de rol van de schurken ge speeld. Het publiek werd van deze eentonigheid verlost, toen de oor logsfilms een afwisseling boden. Sindsdien zün de Indianen niet meer de enige schurken. De schurken van nu zjjn de Duitsers". (Van onze Amsterdamse correspondent) Op de jaarlijkse tentoonstelling Caravan-RAldie van 27 januari tot en met 4 februari in het RAI- gebomo in Amsterdam wordt ge houden, zullen bijna 400 kam peerwagens van 82 verschillende merken uit negen landen worden geëxposeerd. Hiermee wordt de tentoonstelling de grootste, die ooit in ons land op dit terrein is gehouden. In 1957 werden er in Nederland jaarlijks slechts 800 caravans ver kocht. In 1967 bedroeg dit aantal on danks de verhoogde druk van de ADVERTENTIE De Heer Bruinsma (2 weken terug uit 't ziekenhuis) „Ben ik even blij dat ik een ziektekostenverzekering had afgesloten. Anderhalve maand heb ik moeten liggen na die operatie. Maar 't heeft me geen cent gekostIk ben verzekerd bij „Het Zilveren Kruis", daarom behoef ik me nu geen zorgen te maken over de rekening van het ziekenhuis en de specialist en over de nota wegens ziekenvervoer. Alles bij elkaar een bedrag waar je tegen zegt, maar 't wordt voor me betaald, zonder mankeren. Toch hoef ik elke maand maar weinig premie te betalen voor mijn gehele gezin, want „Het Zilveren Kruis" is een stichting zonder winstoogmerk. Zo doende kunnen de premies laag zijn. En dat je een ziekte kostenverzekering nódig hebt, dat heb ik nu gemerkt j Wat de heer Bruinsma overkwam, kan ook in ów gezin gebeuren. Vraag vrijblijvend eens inlichtingen over de ver zekeringsmogelijkheden bij „Het Zilveren Kruis". HET ZILVEREN KRUIS Het Zilveren Kruis heeft vestigingen te Alphen a/d Rijn, Delft, Dordrecht, Gorinchem, Gouda, Haarlem, Maassluis, Mijdrecht, Vlaardingen, Woerden, Zaandam, Zeist en Zwijndrecht. Vraag vrijblijvend inlichtingen bij de afdelingen: „Alphen en Omstreken", Raadhuisstraat 102 te Alphen a/d Rijn, tel. 01720-5541, of de Centrale Afdeling Noordeinde 17 te Leiden, tel. 01710-42441. weeldebelasting 15.000. Met 72.000 ca ravans heeft ons land t.o.v. het aan tal auto's de grootste caravan-be zetting van het Europese vasteland. De verwachting is dat het aantal kampeerwagens in 1970 de 100.000 zal passeren. Meer dan 60 pet. van de in Neder land verkochte caravans wordt ge ïmporteerd uit Engeland. De waarde vermindering van het Britse pond heeft tot gevolg gehad, dat er een lichte prijsdaling kan worden geno teerd. Wellicht uit concurrentie heb ben daarop ook fabrikanten uit ande re landen de prijzen iets verlaagd. Bij sommige merken is er zelfs sprake van een prijsdaling met 15 pet. Hier staat tegenover, dat de vraag naar grotere wagens en vooral zeer com fortabel ingerichte caravans de mees te typen toch in de hogere prijsklas sen brengt. Van de 400 op de Cara- van-RAI te exposeren kampeerwa gens zijn er 28, oftewel 7 pet van het totaal (vorig jaar 4 V2 pet) goedko per dan 4000 gulden. De laagst ge prijsde caravan is 3500 gulden, de duurste 25.000 gulden. Een nieuwe verschijning op de ca ravan-tentoonstelling is de kampeer auto, die vooral populair is in Enge land, waar er enige tienduizenden in gebruik zijn. Er worden negen uitvoe ringen getoond, waarvan de prijzen rond de f20.000 en hoger liggen. Onder de nieuwe merken caravans, die worden geïntroduceerd, is de Joe goslavische Adria er één, die stellig grote belangstelling zal trekken. Voor dit produkt hebben kennelijk enige gerenommeerde merken model ge staan. De fabriek levert 7 modellen van zeer goede kwaliteit tegen prij zen die ver beneden het gemiddelde liggen. Mr. Luns lokte overtreding uit (Van onze Haarlemse correspondent) „Ga maar rechts voorbij", heeft minister J. M. A. H. Luns van Bui tenlandse Zaken gezegd tegen de 55- jarige chauffeur van zijn dienstauto, toen deze op de rijksweg Den Haag- Amsterdam een voor hem op de lin- kerstrook rijdende auto wilde inhalen. De chauffeur vertelde dit aan de Haarlemse politierechter, voor wie hij gisteren moest terecht staan we gens doorrijden na een aanrijding. Nadat hij inderdaad rechts was gaan inhalen volgde een lichte aanrijding. Volgens de chauffeur had minister Luns het niet nodig gevonden om te stoppen en de dienstauto was doorge reden naar Amsterdam. De chauffeur werd na een eis van 150 gulden boete tot 100 gulden boete veroordeeld. Minister Luns zelf heeft strafvervolging voorkomen door een schikking bij het Haarlemse kanton gerecht. Hij beging een overtreding, 'die met een transactie kan worden afgedaan. Hij betaalde zijn bon. Zijn chauffeur pleegde een misdrijf. Hier voor is geen schikking toegestaan. (Van onze correspondent in Helsinki) Voor president Kekkonen van Finland was het gemakkelijk ter gelegenheid van de viering van het 50-jarige onafhankelijk- heidsfeest op 7 december voor rond 1800 gevangenen de celdeu ren open te zetten, maar voor hen die deze twijfelachtige vreug de deelachtig werden is het momenteel niet meer zo gemak kelijk. Het is eerder een tragedie geworden. Zonder woning, werk o# geld er zün in Finland 60.000 werklozen op een bevolking van 4,5 miljoen zie len kwamen de 1800 gevange nen in de Finse hoofdstad, waar de temperatuur ver onder het nul punt is gedaald en de sneeuw hoog ligt. Slechts heel even heeft de regering aandacht aan hen geschonken. Daarvan het bewijs: een voor af braak bestemde fabriekshal, die dient als verzamelplaats voor alle dakloze alcoholisten. Daar mochten zü ook hun toevlucht zoeken. Spe ciale verzorgers voorzien van draag baren, doorzoeken nu elke avond in de omgeving van de fabrieks hal de legen zandkisten die voor het comfort van de automobilisten zün opgesteld. Daarin willen ze na melijk graag gaan liggen om hun roes uit te slapen. Tot nu toe stierven in Finland reeds elke maand 60 a 70 alcoholisten aan het drinken van spiritus. Dit aantal zal nu zeker stijgen. In de hal van de fabriek hangt een ver- schrikkelijke stank, veroorzaakt door de uitwaseming van mensen, die spiritus drinken. Als de dak lozen de stad zün ingeweest moe- Enorme zwendel in vals geld in de Ver. Staten In New York zijn drie mannen gearresteerd die beschuldigd worden van het vervalsen van 100-dollar- biljetten tot een totaal bedrag van 50 miljoen dollar. Volgens de politie waren de bankbiljetten van uitste kende kwaliteit. De pers waarop het drietaJl het valse geld vervaardigde werd in beslag genomen. Een partij biljetten met een waarde van ruim 4 miljoen was al naar een afnemer verzonden. Het betreft hier vermoe delijk de belangrijkste vervalsings affaire in de Ver. Staten. ten ze bü het binnenkomen van de hal hun handen boven het hoofd uitstrekken om door een wacht te worden gecontroleerd op drank- bezit. De meesten echter kunnen hun ar men niet meer opheffen omdat ze hun kwantum al op hebben gedron ken. De dronken mensen die worden bin nengebracht, worden eerst in een soort doodkist gelegd, waar zü in hun roes niet uit kunnen val len. Een macaber gezicht. Na ont nuchtering krygen zü paats in hos pitaalbedden, die in lange rijen langs de wand staan opgesteld. Het is er droog, het stinkt er verschrik- kelük, maar het is warm. Erger rijn *U die de hal niet meer kunnen bereiken er echter aan toe. Het kwik daalde de afgelopen da gen enkele malen ver beneden de 20 graden en de eerste doodgevro ren vrijgelaten gevangenen zijn reeds uit sneeuwhopen of de zand kisten geborgen. Ek zouden reeds tientallen slachtoffers zijn, die de overgang van verwarmde ge vangenis naar koude buitenwereld maar enkele dagen hebben over leefd. Jongen zakt door ijs en verdrinkt (Van onze Roermondse correspondent) De 8-jarige Jac Bex uit Haelen is gistermiddag door het üs van een kasteelrijver in zün woonplaats ge zakt. De jongen had zich met enige vriendjes op het üs van één nacht gewaagd. De 12-jarige Frans Ver hagen uit Tilburg student van Mil-Hill in Haelen dook in het Üskoude water om Jac Bex te red den. Na tien minuten moest hij vol komen bevangen door koude zün reddingspogingen opgeven. Het stof felijk overschot is later geborgen. De 80-jarige Maurice Chevalier zal op zyn af scheidstournee langs zes grote Europese steden ook Nederland aandoen en in de nacht van vrüdag 9 op zaterdag 10 februari in het Tu- schinskitheater in Amsterdam een twee uur durende eenmansshow ge ven. Soldaten vluchten uit Kongo naar de Soedan Een groep van 2500 voormalige Kongolese soldaten, vermoedelijk aanhangers van wijlen premier Loe- moemfoa, die tegen het nationale le ger van Kongo hebben gevochten en zich sinds november 1964 in de wil dernis wisten schuil te houden, is dinsdag naar Soedan gevlucht. Aan de grens verzochten ze de Soedanese autoriteiten hen als poli tieke vluchtelingen te beschouwen, waarop ze werden doorgelaten na him wapens te hebben afgegeven. Het Soedanese ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de regering in Kinsjasa gisteren opheldering ge vraagd over de kwestie. De vluchte lingen hebben politiek asiel ge vraagd. Cvclotron voor Groningen Te Groningen is een begin ge maakt met de opbouw van het grootste isochrone cyclotron in Ne derland dat in opdracht van de RÜksuniversiteit te Groningen door Philips is ontworpen en gebouwd. De RÜksuniversiteit hoopt dat het kernfysisch onderzoek, onder lei ding van prof. dr. H. Brinkman, met dit cyclotron binnen twee jaar een aanvang kan nemen. NEDERLAND I VARA 6.50 uur Pipo de clown 7.00 uur Nieuws 7.06 uur De Oekraïne; documentaire 8.00 uur Journaal en weerbericht 8.20 uur Achter het nieuws 8.50 uur Per seconde wyzer 9.30 uur Inca van Perusalem; komedie 10.30 uur Laatste nieuws 10.35 uur Sluiting NEDERLAND 2 KRO 6.50 uur Pipo de clown 7.00 uur Nieuws 7.03 uur Van gewest tot gewest 7.25 uur Mensen in de sport 8.00 uur Journaal en weerbericht 8.20 uur Myn broer en ik 8.55 uur Survival 9.20 uur Gamma; wetenschappelijk journaal 10.00 uur Kerk in Zweden 10.30 uur Laatste nieuws 10.35 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 2 8.55 uur De patriot; hoorspel 10.55 uur Sophia van Santé (mezzosopraan) en Erna de Bruvn (piano) en cfióteren Filmkeuring Alle programma's van giste ren waren van redelijke, maar niet uitzonderlyke kwaliteit. „Panoramiek" besteedde aan dacht aan moeilijkheden in Ben galen, „Inburger" nam de filmkeuring onder de loep met als resultaat een fragment uit een goedgekeurde voyersfilm.de IJssel in kleur was aardig maar verhief zich toch niet boven het obligate oude gebouwen-kijken, in „Muziek-mozaïek" van Wil lem Duys was de cello onder werp van gesprek (maar daar- bü werd niet de begeesterende muziek drift van een Pablo Ca sals bereikt, zoals we die uit en kele televisieprogramma's heb ben leren kenen), en in Avro'g Telerizier kwamen WD's Van Riel en KVP's radicaal Aarden niet tot een dusdanige botsing dat de klap helemaal in Rome was te horen. Van Riel vond het maar een rommelige toestand bü de KVP en zag weinig heil meer in het verschiet, nu men elkaar over en weer voor onaanvaard baar had verklaard. Peter Lorre Het moest gisteren derhalve van het filmwerk komen. t.w. van de enige film die wylen Peter Lorre ooit geregisseerd heeft en van Peyton Place. De film was de moeite waard, al was het geen „grote" film. verre van dat, anders had hij ook wel nor maal in de bioscopen gerouleerd. Maar je kon er bijna twee uur mee zoet brengen zonder het Idee te hebben dat er helemaal niets gebeurde. Toch was Pey ton Place aardiger. Het is een oer-Amerikaanse serie, maar toch net niet al te braaf en stro perig, wel zoet met een knap perig korstje. De coördinatie was gisteren helaas weer geheel af wezig. VOOR DONDERDAG 11 JANUARI Hilversum I, 402 m. NCRV18.00 Tijd vrij voor muz. In vrije tijd: Voc. ensemble en blokflui ten-ensemble: klass. en mod. muz. 18 30 Nws. en weerpraatje. 18.45 Act. 19.05 Muz. van Het Leger des Hells (opn 19.20 Spectrum: Nws. uit de prot. chr. org. 19.30 Kerkorgelconcert, (opn klass. en mod. muz. 20.00 Wijd als de wereld: wekelijkse internationale oriëntatie ln kerk, zending en oeku- mene. 20.10 Stereo: Planorecital (gr.): klass. muz. 20.30 Stekker: Steravond- progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: Licht lnstr. trio. 23.00 Studio 2300: gevar progr. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Radiojour naal. 18.20 Uitz. van de P.v.d.A So cialistisch bekeken. 18.30 De tafei van (half) zeven, gevar. progr. 19.30 Nws. IKOR: 19.35 Mens en Bijbel: radio catechese. AVRO: 20.05 Land der Mu zen: kunstkroniek. 20.25 Stereo: Om roeporkest: mod. muz. 20.55 De Patriot, hoorspel. 22.30 Nws. 22.40 Radio- Journaal. 22.55 Stereo: Mezzo-sopraan en piano: klass. liederen. 23.40 Stereo: Cellorecltal (gr.): mod. muz 23.55- 24.00 Nws. VOOR VRIJDAG 18 JANUARI Hilversum 1. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klass. platen: progr. (7.30 Nws.; 7.32 Act.; 7.66 Over weging; 8.00 Nws.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de hulsvrouw. 9.35 Waterstanden 9.40 Schoolradio, 10.00 Stereo: Klass. gr.- muz. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. pro gramma. (plm. 12.23 Wü van het land; 12.27 Med. voor land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.40 Act.). 14.05 School radio. 14.30 Stereo: Musiesta: licht ge var. muz.progr. TROS: 15.00 Seml-klas- sieke orkestwerken (gr.). 15.30 Voor de tieners. 17.15 Stereo: Jazztrio met zangsollste. 17.30 Sportkompas. 17.50 Hilversum 2. 298 in. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7-20 Lichte grmuz. VPRO: Deze dag. praatje. AVRO: 8.00 Nws 8.10 Radio journaal. 8.20 Lichte gr.muz. (8.30-8.35 De groenteman.). 8.50 Morgenwijding. NRU: 9.00 Operaconcert (gr.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeids vitaminen: populair verzoekplatenpro- gramma. (11 00-11.02 Nws.). 11.55 Beursberichten. NRU12.00 Blik op de wereld: een progr. met Informaties over Internationale zaken. 12.27 Med t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Over- heidsvoorl.: Ultz. voor de landbouw. 12.40 Lichte grmuz. 12.50 Recht en slecht, lezing. 13.00 Nws. 13.10 Act., met de rubriek: Hoor die krant. VARA: 13.30 Stereo: Semi klass. muz. (opn.). 14.20 Wikken en wegen: consumenten rubriek. NRU: 14.30 De universiteit en studentenproblemen, klankbeeld. 15.00 Vliegende blaadjes: licht muz. progr. 15.20 Lezing over films. 15.30 Noten-Festival: amusementsmuz. (opn. VPRO: 16.00 Nws. 16.02 Thuis: progr. voor thuiszittenden. 16.30 Voor de kin deren. 16.45 New York's Philh. Orkest en solist: mod. muz. 17.40 Informatie: achtergronden en commentaar. Hilversum 3. 240 m. en FM. 11.02 Licht platenprogr. VPRO: 12.0i Nws. 12.02 Ons kent ons. (om 13.01 2 tot 3 op III: nieuw platenprog: AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Muz.kantjes: lichte muz. 16.00 Nws. 16.02 Operette- varia. 17.00 Nws. 17.02 Sport. 17.05- 18.00 Gevar. platenprogr. voor automo bilisten. Nederland I NTS/NOT: 10.20-12.00 School tele vl» sie. NTS: 18.50 Pipo de clown. NTSt 19.00 Journaal. AVRO: 19.07 In kleur! Luipaard op schoot. 19.30 In kleur! De vliegende non. TV-film. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 AVRO's Tele- vlzler. 20.50 Zo zingt de Jordaan, Voor de Journaal. Nederland H NTS: 18.50 Pipo de clown. NTSt 19.00 Journaal. 19 03 Weekjournaal. (met titels voor slechthorenden 19.25 9i>en oog: tips voor het vrije weekend, 20.00 Journaal en weeroverzlcht. NCRV 20.20 Vidocq, polltiefeuilleton. (dL 7). 20.45 Internationaal gezien amu- sementsprogr. 21.30 Farce Majeure, 21.o0 Hier en nu: act.rubriek. 22.10 Het andere Vietnam, fllmrep. NTSt 22.20-22.25 Journaal. NTS onderzoekt naaktheid van Phil Bloom Bij opnamen voor het VPRO-pro- gramma „Hoepla" in studio Bellevu in Amsterdam zou Phil Bloom zich overbodig bloot hebben gegeven. Niet alleen verscheen zij ongekleed voor de camera, maar rende ook m die staat door de gangen van de N.T.S.-studio en poseerde op de dolly van een camera van de televi siestichting, dat laatste ten gerieve van een onthullende fotoreportage voor het Amerikaanse tijdschrift .Playboy". De N.T.S. heeft, nu een onder zoek gelast naar deze gang van zaken, omdat zü denkt, indien de ongeklede staat van Phil Bloom ook buiten het kader van de Hoepla opnamen zou zijn gebruikt, er mis bruik van de studio is gemaakt. Te gen het bloot op zichzelf van Phil voor de televisiecamera heeft de N.T.S. geen bezwaar: ..Dat is ten slotte voor de verantwoordelijkheid van de VPE.O." Expositie Jaap Nanninga Donderdag 18 januari des mid dags te half rijf zal in het trappen huis van de Leidse Universiteit, Ra penburg 73. door de heer C. Doel man een expositie van schilderijen en gouaches van Jaap Nanninga geopend worden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5