EIDSOH DAGBLAD I \NOT, STAAK AGRESSIE' 15 lumphrey antwoordt Noord- Vietnam Dreiging voor kleine partijen Hoger risico voor jongere automobilisten fS EERBIEDIGEN mUTRALITEIT AN CAMBODJA 1 Gé VERHOOG JAMIN 1 lans op werleg lubieus Blaiberg minder goed Nederlander vermoord in West-Duitsland ƒ59.- RADIO PLEIN 16 SPINAZIE 750 GRAM van 1.28 voor B0ERENK00L1 750GRAM van 1.16 voor "gericht 1 maart 1860 DONDERDAG 11 JANUARI 1968 No. 31479 iur: E. A. E. van Dishoeck ■>enüredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 de Verenigde Staten nu Df niet met Noord-Vietnam i praten is nog steeds niet id. Alles scheen tot nu toe hangen van een bereid- aring van de Verenigde Staten tot het staken van de bombardementen op Noord- Vietnam. Wel heeft vice-president Humphrey van de Verenigde Staten gisteravond in Tunis verklaard dat zijn land be reid is de bombardementen stop te zetten als dit zal leiden tot vrucht dragende besprekingen en als Noord-Vietnam ook zijn vij andelijkheden zal stopzetten. Het blijft de vraag of Hanoi hiertoe bereid is. Weliswaar ver klaarde een woordvoerder van het Noordvietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren in een telegram aan de correspondent in Hongkong van het gezagheb bende Amerikaanse Christian Scien- !t Combodjaanse staatshoofd. Prins Sihanoek, heeft giste- jezegd dat de V.S. beloofd hebben de Cambodjaanse gren- le zullen eerbiedigen. De Amerikaanse regering heeft toe- gd alles te zullen doen om de grens met Vietnam niet te hden. Amerikanen willen geen ge- maken van het achtervolgings van Vietcong-strijdkrachten Bn toevlucht zoeken in Cam- zjj proberen alleen maar te t bü het bewaren van de neu- :it van Cambodja, aldus de Sihanouk zei dit na een on- Evan anderhalf uur met de afgezant van president Bowles. Kennis jis Sihanoek verklaarde voorts, e V.S. de Cambodjaanse rege- |n kennis zal stellen van de ëns die zij hebben over infil- S van Vietnamese communisten (Cambodja in staat te stellen ilicht als neutraal land te ver- I". Wanneer er infiltraties wor- feemeld za. de Prins Cambod- b strijdkrachten zenden om fietcong uit te nodigen het jodjaanse grondgebied te ver- Groote hebben ►oktoren in het fur Ziekenhuis (stof moeten verwijderen fcich verzameld had om het pnsplanteerde hart van dr. ip Blaiberg, aldus wordt in medisch bulletin meege- d. In het bulletin wordt sgd „dat de toestand van de lint niet zo goed is als gis- h". De doktoren achten t complicaties niet van ern- I aard. [FERBERTCHT Matige tot treti ge vorst Bilt verwacht van heden- tot fenavond opklaringen en voor- wjk in de kustgebieden nog en- pneeuwbuien. takke tot matige, maar aan de van Holland en Zeeland aan- flük nog krachtige noordelij- pnacht en morgenochtend ma- I [in het binnenland plaatselijk vorst. Morgenmiddag over- lichte vorst. (Opgemaakt om 11.40 uur) 12 JANUARI op: 08.44; onder: 16.52 op: 13.31; onder: 06.27. klater in Katwijk- 0.54 en 1313; pater: 8.52 en 21.14 uur. QQmmer bestaat uit 16 pagina's Tegelijkertijd zal hij de Interna tionale Controlecommissie verzoeken ,,een minutieus onderzoek" in te stellen. Hij zal de Vietcong echter niet openlijk veroordelen. Daarente gen wil hij graag alles weten over ,.elke buitenlandse infiltratie, met inbegrip van die van agenten van de Amerikaanse inlicht'ngendienst". De besprekingen met Bowles wor den vandaag voortgezet. Hefschroef- vliegtuigen Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte later bekend dat Cambodja bereid is een Amerikaans aanbod te aanvaarden om 2 hefschroefvliegtuigen ter be schikking te stellen voor patrouille- vluchten langs de Cambodjaans-Viet namese grens. Een uiteindelijke beslis sing is echter afhankelijk van de Internationale Controle Commissie (India, Poler. en Canada) en het Verenigd Kon'nkrijk en de Sow jet- Unie als voorzitters van de Geneef- se conferent e var 1954. Gevechten in Vietnam Op vele plaatsen in Zuid-Vietnam hebben gisteren en vandaag weer gevechten plaatsgevonden tussen eenheden van het Zuidvietnamese leger en Amerikaanse strijdkrachten enerzijds en Vietcongeenheden ander zijds. Amerikaanse infanteristen brachten in de Mekong Delta Viet- cono'-eenheden zware verliezen toe. Bij Phoe Mi deed de Viet cons een verrassingsaanval op een Zuid Viet namees infanteriebataljon en slaag de er in door te dringen 'n het wa pendepot. Ook bij de stad Tam Ki deed de Vietconv aanvallen on Am- rikaanse en Zuidvietnamese eenhe den. ce Monitor nogmaals, dat Hanoi be reid is tot een gesprek, maar het blad twijfelde echter aan de verlan gens van Hanoi: vrede in Vietnam is alleen respijt in de bombardemen ten. Vice-president Humphrey zei in Tunis, dat de Ver. Staten bereid zijn een onmiddellijke wapenstil stand te sluiten; Geneefse conferentie k bijeen te roepen; op- de goede diensten te aanvaar den van elk land dat bereid is te helpen. Sussen De vice-president verklaarde echter ook dat Amerika niet be reid is de kwestie Vietnam te sus sen. „Wij willen een vreedzame oplossing, maar we zullen Viet nam niet overleveren aan de ge nade van de dreigementen uit het noorden of de ondermijnende krachten in het zuiden. We heb ben er geen belang bij in Viet nam te blijven als het geweld af gelopen is. Wanneer het noorden het zuiden in vrede laat en in stemt met het gebruik van poli tieke middelen voor het oplossen van geschillen zullen wij ons on voorwaardelijk uit Vietnam te rugtrekken", aldus Humphrey. Niet serieus Ondanks deze vrfj positieve verkla ring schijnt Washington de bereid heid van Noord-Vietnam nog steeds niet serieus te nemen. Getuige de verklaring van onderminister van Buitenlandse Zaken Bundy enkele dagen geleden. Bundy zei toen dat onderhandelin gen in ruil voor stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam (volgens het voorstel van Hanoi) de vrede wel eens verder weg dan dichterbij zouden kunnen brengen. Als Amerika namelijk de bombardementen stopzet en de Noordvietnamezen gaan door met het uitbreiden van de oorlog dan zou wel eens een situatie kunnen ontstaan dat de communisten aan de winnen de hand zijn met hun tactiek van praten en tegelijk vechten, aldus Bundy. Volgens waarnemers in Wash ington delen president Johnson, de minister van Buitenlandse Zaken Rusk en de topadviseur van Johnson, Rostow deze opinie. Japan wil helpen bij ontwikkeling van Siberië De leider van het Sowjetrussische staatsplan, vice-premier Baibakow, zal op 16 januari naai* Tokio ver trekken voor een bezoek van twee we ken aan Japan, zo is van Japanse zijde in Moskou vernomen. Het be zoek heeft ten doel de mogelijkheden te onderzoeken van samenwerking met Japan bij de ontwikkeling van Siberië. Men meent te weten dat de volgende projecten aan de orde ge steld zullen worden: De ontginning van koperlagen in Oedokane ten noorden van Irkoetsk, het aanboren van aardgas en de aanleg van een buisleiding tussen Tioemene aan de oostelijke kant van de Oeral en Na- choda. een haven aan de Grote Oceaan. Door kamergenoot (Van onze correspondent in Bonn In de late avond van dinsdag op woensdag is in München de 37-jarige Nederlander J. Vlud- ders door zijn 29-jarige vriend en kamergenoot gewurgd. De dader heeft gisteren een be kentenis afgelegd, die door de politie nog wordt onderzocht. Vludders was reeds enige tijd werk loos en werd gedeeltelijk door zijn kamergenoot onderhouden. Deze om standigheid leidde herhaaldelijk tot spanningen tussen de mannen. In de avond van de 9de januari waren bei den een drinktoer door de stad gaan maken. Bij thuiskomst laaide onder een kop koffie volgens de bekente nis de twist weer op, terwijl Vlud ders zich ontkleedde en in bed stapte. Zijn vriend kreeg gedurende de ruzie een aanval van razernij, greep een paar zelfbinders en sloeg die om Vludders hals. Het slachtoffer ver weerde zich eerst, maar bleef toen levenloos liggen. De gehele nacht bleef de kamergenoot bij de dode. De volgende morgen ging hij naar zijn werk, waar hij het gebeurde aan een bekende vertelde, die hem aan raadde de zaak bij de politie aan te geven. Daarop begaf de dader zich naar de dichtsbijzijnde politiepost. Aanvankelijk deed hij het voorkomen, dat hij Vludders bij thuiskomst dood m bed had aai getroffen- Een gerech telijk medisch onderzoek wees echter uit. dat Vludders door wurging om het leven was gekomen. De kamerge noot legde daarop een bekentenis af. STAATSCOMMISSIE. C ALS GEBOGEN OVER KIESWET (Van onze parlementaire redacteur) Morgen zal De Staatscommissie Cals- Donner (voor herziening van kies wet en grondwet) zich buigen over een rapport van een werkgroep uit haar commissie over een wijziging van de kieswet. Dit technisch rap port houdt zich bezig met de moge lijkheid om het verbinden van kies lijsten in de verschillende kieskringen tegen te gaan. Deze eventuele ver andering van de kieswet, die ver gaande consequenties heeft met name voor kleinere partijen, kan geschie den binnen het raam van de huidige grondwet. Deze bepaalt, dat de Tweede Kamer wordt gekozen op grond van evenredige vertegenwoor diging. Op het ogenblik passen alle par tijen, die in de 18 kieskringen van ons land meedingen naar de gunst van de kiezer, deze verbinding van lijsten toe. Dit betekent, dat men door alle stemmen uit het gehele land op te tellen zetels kan verwerven. Een verbod tot verbinding van kies lijsten zou immers betekenen, dat als een partij in een bepaalde kieskring de kiesdeler die thans ligt op zo'n 46.000 stemmen niet zou halen, deze stemmen ook verloren gaan voor die partij. Gevolgen In het K.V.P.-maandblad .Poli tiek" is enkele maanden geleden een berekening gemaakt van de gevolgen, die een eventueel verbod tot verbin ding van kieslijsten zou hebben ge had bij de kamerverkiezingen van 1967. In dat geval zouden de twee grootste partijen sterke winst heb ben geboekt, met name door de ver deling van de restzetels. D'66 en de Een traditioneelmaar altijd weer charmant -plaatje. Trijntje Zeeman in zwierig Marker kos tuum bindt de schaatsen onder. Boerenpartij, P.SP., G.P.V. en S.G.P. zouden uit de Kamer zijn verdwenen, die er als volgt zou hebben uitge zien: K.V.P. 55 42 P.v.d.A. 50 37 V.V.D. 18 17 A.R.P. 14 15 C.H.U. 11 12 C.P.N. 2 5 De commissie Cals gaat nu van morgen af discussiëren over de tech nische nota, zoals die is voorbereid. Het kan een lange discussie worden en het is niet onmogelijk, dat de re gering daarna het resultaat van het onderzoek en de discussie zal publi ceren, maar dit is niet noodzakelijk. Bobby heet de ree, die jacht opzichter Jan Kooij uit Dene kamp voor een half jaar terug verlaten in de bossen rond het kasteel Singraven aantrof. Hij nam het mee naar huis. Jan Kooij en de zijnen raakten aan Bobby gewend en ook de ree liet zich niet onbetuigd en gedroeg zich als een trouw huisdier. Eind vorige maand bleken de banden met het bos toch sterker, het ver koos het hazenpad en nam de sierlijke benen. Enige tijd bleef Bobby weg. Maar dezer dagen was hij er weer, kennelijk gedreven door de sneeuw. Voor alle bestuurders van een motorvoertuig, die jonger zijn dan 23 jaar, zal met ingang van 1 juli een hoger eigen-ri sico gelden. De verzekerings maatschappijen hebben daar toe unaniem besloten, omdat het auto- en motorrijden door deze categorie statistisch veel gevaarlijker is gebleken dan boven deze leeftijd. Voor de WA.-verzekering, die op het ogenblik geen eigen-risico kent, zal voor deze weggebruikers vanaf 1 juli een eigen risico gaan gelden van f150 per gebeurtenis. Ook het eerste risico by een all risk-verzeke- ring wordt voor deze groep met f 150,verhoogd. Voor deze extra risico-bedragen zal geen premiere ductie worden gegeven. De nieuwe bepalingen gelden voor verzekeringen, die na 1 juli zullen worden gesloten. De polissen, die op dat moment nog lopen, gaan gewoon tegen de oude voorwaarden door, Voor die categorie gaat het ver hoogde eigen risico pas by de verval datum in. De nieuwe regeling zal ook gelden voor jeugdige bestuurders van huurauto's. In het buitenland kent men een dergeiyke regeling reeds lang. Alleen betreft het daar bestuurders onder de leeftyd van 25 jaar, terwijl dik- wyis eveneens hogere premies moeten worden betaald, Voor de slachtoffers heeft dit nieuwe systeem geen gevol gen. Groot tekort op V.S. begroting 15 a 20 miljard Saunders, een van de medewerkers van de Amerikaanse minister van Fi nanciën, heeft gisteren onthuld, dat het tekort op de Amerikaanse begro ting in het financiële jaar 1968 on geveer 15 a TO miljard dollar zal be dragen tegen een tekort van 9.9 mil jard in het lopende jaar. Hij zei te venvachten dat moeilijk dekking vool dit tekort gevonden zal kunnen wor den. Saunders zei, dat het ministerie van Financiën meer dan ooit de hulp van het Amerikaanse volk nodig heeft. byv. door spaarobligaties. Spaanse regering sluit faculteit Op last van de Spaanse regering zal de faculteit voor politieke en eco nomische wetenschappen van de uni versiteit van Madrid tot 1 maart ge sloten biyven. De maatregel is geno men wegens „voor het academische leven nadelige daden". Waarnemers menen dat de rege ring de maatregel genomen heeft om incidenten als die welke begin decem ber plaatshadden, te voorkomen. ADVERTENTIE PHILIPS KOFFIEZETAPPARATEN van f 95,— voor ADVERTENTIE j KWALITEITS DIEPVRIES ADVERTENTIE UW SLAGER voor eigen gemaakte WINTERKOSTARTIKELEN rolpens - rauwe rookworst - casseler rib - bakbloedworst - erwtensoep. UW POELIER voor uitsluitend verse braadkuikens - braadstukken poulet - jonge haantjes wilde eenden. DOEZASTRAAT 41-39 - TEL 21415 ADVERTENTIE ©uc/ ©£ie ieuux> (Advertentie) - H.H. Schoen makers, die genegen mogten zijn, om binnen den tijd van 6 weken, binnen deze stad te doen maken, van 34 paar ge- wascht leederen mans hooge schoenen, kunnen hunne in schrijving sbiljetten voor of op den 15 Jan. a.s. inleveren aan den Eersten Commissa ris van policie alhier. (Advertentie) Uitvoering der Zangvereeniging Caecilia op Dinsdag 14 Januarij 1868, des avonds ten 7 ure, in de Stadsgehoorzaal. Toegangs kaarten a 90 cents verkrijg baar bij de firma P. M. en J. N. Geyer alhier.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1