Pastoraal concilie over het celibaat IN NOORDWIJKERHOVT MET EEN ENKEL WOORD Bartling weer op schaats ,eidóe HAAGS1 A G E N D LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 6 JANUAI} Eind maart van het afgelopen jaar waarschuwde president Ti to van Joego-Slavië, dat hij de communisten, die weigerden de partijlijn te volgen, uit de party zou stoten. Dezer dagen liet hy eenzelf de vermaning horen. Maar er was een duidelijk verschil. Waren zijn woorden van verleden jaar gericht tegen het „liberalisme" (dat hij even gevaarlyk noemde als dogmatisme), ditmaal keerde hy zich in het bij zonder tegen de conservatieve tegen standers van hervormingen. Voor een goed begrip dient men zich te her inneren wat zich de afgelopen jaren in Joego-Slavië heeft afgespeeld. An derhalf jaar geleden zette Tito zijn plaatsvervanger Rankowitsj aan de kant. samen met het hoofd van de veiligheidsdienst Stefanowitsj. Er was namelijk aan het licht gekomen, dat beiden een verschrikkelijke terreur uitoefenden en zelfs een komplot te gen Tito persoonlijk hadden gesmeed. Voorts scheen Rankowitsj te hebben gestreefd naar een soort Groot-Ser- vië, d. w. z. een Joegoslavische staat, die, zoals voor de Tweede wereldoo-r log, overheerst zou worden door de Serven. Dat dit vooruitzicht de Kroa- ten, Slowenen en anderen niet erg aanlokte, spreekt wel vanzelf. Tot die „anderen" behoorden bijv. ook de één miljoen Skipetaren, de armste volksgroep van het land. Rankowitsj en de zijnen hadden het vooral op hen gemunt, mogelijk uit vrees, dat zy zouden samenspannen met buur man Albanië. In elk geval waren de Skipetaren het slachtoffer van een voortdurende terroristische activiteit van de kant van de veiligheidsdienst. Hoeveel doden er gevallen zijn staat niet vast, maar wel is zeker, dat de Oedba (geheime politie) aan de dood van veertig tot vijftig Ski petaren schuldig werd bevonden. Hier ging het dus vooral om een verbor gen strijd tussen de nationaliteiten, die samen de Joegoslavische staat vormen. Tito keerde zich, toen de feiten eenmaal vaststonden, reso luut tegen misbruik van macht, te gen streven naar overheersing van een bepaalde groep en natuurlijk ook tegen de samenzwering, die hem had willen uitschakelen. Maar er zyn nog andere spanningen in Joego-Slavië. Nog altyd is er een groep, die de president niet vergeven kan, dat hy destijds een van Moskou onafhanke lijke politiek is gaan voeren, vooral op economisch gebied. Zoals men weet kwam het reeds twintig jaar geleden, in juni 1948 tot een conflict tussen de door Moskou overheerste Kominform (de internationale van Oosteuropese communistische par tijen) en de regiering in Belgrado. Het gevolg was, dat Joego-Slavië als lid werd geschrapt wegens onvol doende collectivisering van de land bouw, te snelle industrialisering, bu reaucratische dictatuur, nationa lisme en dat soort beschuldigingen, die heel indrukwekkend klonken, maar nauwelijks hout sneden. Want Joego- Slavië is tot de dag van vandaag een communistische staat gebleven, zy het dan dat zijn „titoisme" daar in van het Sowjetrussische commu nisme verschilt, dat het weigert zon der meer aan de leiband van het Kremlin te lopen. (Van onze kerkredactie). In de zitting, waarmee gisteren het pastoraal concilie van de Nederlandse R.-K. Kerkprovincie is besloten, zijn na uitge breide discussies vier moties en vijf resoluties aangenomen. Twee van de moties betreffen een celibaat. De plenaire ver gadering van het concilie incluis het voltallig episcopaat spreekt als haar overtuiging uit, dat in de Nederlandse Kerk provincie naar verdere en duidelijke mogelijkheden moet wor den gezocht om gehuwden tot het priesterambt te roepen en priesters, die een huwelijk sluiten of reeds gesloten hebben in de kerkelijke functies werkzaam te doen zijn. In dezelfde motie wordt gesteld, dat de pastorale beleidslijnen voor de ambts vervulling van het priesterschap in Nederland met de meeste spoed en in alle openheid ten uitvoer gebracht dienen te wor den, teneinde daadwerkelijk steun te verlenen aan de priesters, van wie velen in onzekerheid verkeren, zowel in hun persoon lijk leven als in hun ambtsvervulling. Kardinaal B. J. Alfrink merkte i pastorale concilie een telegram ver bij de discussies over de definitieve zonden aan Paus Paulus. De in- formulering van dit deel der motie houd luidde: „Het pastoraal concilie op, dat op meerdere punten deze van de Nederlandse Kerkprovincie, beleidslijnen al zyn verwezenlijkt, i met de bisschoppen bijeen in zijn Zoals in alle diocesen het nodige j eerste plenaire vergadering, voelt overleg over benoemingen plaats heeft. De problemen rond de huis- vesting van de geestelijken hebben reeds geruime tyd de aandacht, evenals de verbouwing van pasto rieën en kerken. Veel kan echter niet anders dan geleidelijk worden veranderd, aldus de kardinaal. Tweespraak tussen kardinaal Alfrink en mgr. Bluyssen. de bis schop van Den Bosch, tijdens het pastoraal concilie in Noordwijker- hout. zich in de persoon van uwe heilig heid een met de universele kerk in de eenheid van geloof. Zij onder steunt uw inspanningen om een ein de te maken aan de ellende van de ontwikkelingslanden en bidt, dat de bemiddelingspogingen voor de we reldvrede en met name voor de vrede in Vietnam, de g ehoopte re sultaten zullen hebben." Het tele gram was ondertekend door kardi naal Alfrink. Nadat de discussies waren beslo ten bracht kardinaal Alfrink dank aan de velen die het houden van de ze vergadering mogelyk hebben ge maakt. Een luid applaus klonk op toen de kardinaal de voorzitter, prof. dr. J. G. Snijders, zyn dank betuigde. De kardinaal noemde de vergadering bijzonder goed geslaagd en zei: „We mogen allen, meen ik, zeer tevreden naar huis gaan." ODmerkelyk was, dat Tito het zelfs aandurfde met de Vere nigde Staten te „heulen": reeds kort na de oorlog ontving hy dollars voor economische verbeteringen. Dit tot grote woede van Moskou, dat eerst onder Stalin en later nog even onder Chroesjtsjow tekeer ging tegen de „fascistische verrader" en „knecht van het imperialisme" Tito. Maar deze trok zich van deze scheld partijen niets aan. In mei 1955 ble ken Boelganin en Chroesjtsjow tot 't inzicht te zijn gekomen, dat het ver standiger was Titot wat vriendelijker tegemoet te treden. Zij namen de moeite een staatsbezoek aan Joego- Slavië te brengen en zelfs de econo mische betrekkingen te verbeteren. Lang heeft die toenadering niet ge duurd. Een paar jaar later richtte de Sowjet-Unie haar propaganda-appa- raat weer tegen de Joegoslaven, wie „revislonnisme" en „pro-kapitalisme" werd verweten. Tito liet daarop ant woorden met de beschuldiging, dat de Sowjet-Unie uit was op machtspoli tiek en zich overgaf aan dogmatisme en bureaucratie. Tito heeft dus in zijn lange regeringsperiode een min of meer onafhankelijke houding aange nomen, zoals ook nu nog. Juist dezer dagen zijn Tito en de Roemeense lei ders Ceaoecescoe en Maurer in Joe go-Slavië bijeengeweest om zich te beraden op het Sowjetrussische plan voor een communistische wereldcon ferentie (zonder dat het slotcommu niqué de resultaten van dit gesprek veel duidelijker heeft gemaakt). Het Kremlin beseft namelijk maar al te goed, dat de „opstand" van de Chine zen zijn gezag ernstig heeft aange tast. Het wil de „afvalligen' 'openlijk aan de kaak stellen en zo nodig uit stoten. Nu zijn de Joegoslaven en Roemenen allerminst aanhangers van de Chinese lijn, maar wel vrezen zij, dat hun eigen onafhankelijk optreden wel eens gevaar zou kunnen lopen. Ook zy zouden wellicht het hoofd voor Moskou moeten buigen of an ders als „geloofsverzakers" worden uitgeworpen. Midden februari wordt in de Hongaarse hoofdstad Boeda pest een voorbereidende conferentie gehouden. Aangenomen wordt, dat de zojuist beëindigde besprekingen in Tito's jachtslot bedoeld zijn geweest om uit te maken of Joego-Slavië en Roemenië al of niet aan de wereld conferentie zullen deelnemen. Van Hongaarse zijde is aangevoerd, dat die conferentie niet beoogt Rood-Chi na in diskrediet te orengen, maar ge richt is tegen het „imperialisme". Te gen deze achtergrond moet men Ti to's uitlating tegen zyn conservatie ve tegenstanders zien. Maande hij negen maanden geleden tegen het al te hard van stapel lopen bij de in voering van hervormingen, thans ging het dus tegen de „stalinisten", die met lede ogen zien hoe Joego- gezagsbeleving. Ondermeer zullen de gezagsdragers deskundigen moe ten aantrekken voor het geven van adviezen en in iedere parochie moet door verkiezingen een parochieraad worden opgericht. De gezagsdragers zullen de adviezen in het algemeen niet zonder nadere motivering te genover de adviseurs naast zich mogen neerleggen. Bezinning BINNENLAND De maharishi komt Na een we- De vyf resoluties hebben allen j reldreis komt Maharishi Yogi vol- betrekking op gezagsopvatting en gende week weer naar Nederland om van 10 tot 17 januari in het Con certgebouw in Amsterdam een aantal lezingen te houden. In september vo rig jaar vertoefde de maharishi ook in ons land. Sindsdien is een Neder landse afdeling van de Internatio nal Meditation Society opgericht, die thans 180 leden telt. Vrouw in Hoge Raad In een bijzondere zitting van de Hoge Raad zyn gisteren mej. mr. A. A. L. Min- kenhof en prof. mr. J. Remmelink, onlangs benoemd tot resp. raadsheer in en advocaat-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden, g eïnstal- leerd door prof. dr. mr. G. H. A. Fe- ber, president van het hoogste rechts college. Mej. Minkenhof was ad vocaat-generaal by de Hoge Raad. Zy is de eerste vrouw die zitting heeft gekregen in dit college. Wachtmeester redt meisje Een wachtmeester van de Rykspolitie in Ryen heeft gisteren een 14-jarig meisje mogelyk het leven gered. On- middellyk nadat de personentrein Breda-Tilburg was gepasseerd, liep het meisje dat stond te wachten de overweg op, ondanks het feit dat de rode waarschuwingslichten nog brandden. De toevallig met zyn sur veillancewagen voor de overweg wachtende wachtmeester waar schuwde het meisje luidkeels door zyn mobilofoon. Het kind zette het op een lopen en kreeg een neerda lende spoorboom op haar hoofd, zon der overigens noemenswaardig letsel op te lopen. Enkele seconden later denderde de trein van Tilburg naar Breda voorby „Wy komen" De heer H. J. van der Molen, oud-hoofdcommissaris van politie in Amsterdam, is door het be stuur van het nationaal hulpfonds „Wij komen" in Naarden uitgenodigd zitting te nemen in het bestuur van deze organisatie, ter vervanging van het dezer dagen overleden bestuurs lid, de heer W. Flier. De oud-hoofd commissaris heeft de uitnodiging, die de goedkeuring van het gehele be stuur verkreeg, aanvaard. Hem zal de functie worden aangeboden van vice-president. Zilveren koksmuts In de grote congreszaal van de RAI in Amster dam is gisteren, de laatste dag van de internationale vakbeurs Horecava. het jaarlykse toernooi gehouden om vier trofeeën op culinair gebied. J. M. Seuren van het Apollo-hotel in de hoofdstad kwam als de meest crea tieve kok uit de bus en ontving de zilveren koksmuts. De zilveren scho tel voor de meest fantasierijke en spectaculaire prestatie ging naar de heer G. Gartner. Massale sterfte eidereenden Dui zenden eidereenden, een vogelsoort die pas een eeuw gevestigd is in het Ne derlandse waddengebied, zijn om het leven gekomen door olie. Het voor lichtingscentrum voor natuurbescher- De plenaire vergadering acht het noodzakelijk, dat de bezinning om trent gezagsopvatting en gezagsbe- leving in de Nederlandse kerkpro vincie voortgang vindt. Zij drong er dan ook met klem op aan, dat het zogeheten Rapport-Loef f hierover, de toelichting op het rapport van prof. Loeff, de theologische bydra- ge, de zogenaamde handleiding voor de discussies over deze problema tiek en de tijdens de zitting gehou den besprekingen, nader worden ge redigeerd tot een nieuw rapport. De pastorale benadering van het vraag stuk, zoals deze in het rapport- Loeff werd belichaamd, wordt ge handhaafd. In het nieuwe rapport zal naar kortheid en eenvoudige, voor ieder een begrypeiyke taal worden ge streefd. Deze nieuwe redactie van het rapport over het gezag zal ty- dens de volgende vergadering van het pastoraal concilie op 8, 9 en 10 april zo mogelyk als eerste punt op agenda worden geplaatst. De commissie, die de opdracht zal uit voeren. zal worden samengesteld door de centrale commissie in over leg met de commissieraad. Telegram Met algemene instemming heeft de plenaire vergadering van het Slavië zich hoe langer hoe meer van de orthodoxe opvattingen verwydert. Die uitlating van Tito is op zichzelf reeds een interessante gebeurtenis. Want de president gaf daarmee toe dat er oppositie tegen zijn bewind be staat. En dat is iets wat in traditio- neel-communistische staten in feite ondenkbaar is. Gelet op de processen tegen schrij vers en bepaalde politici kan men niet zeggen, dat het land aan de eisen van een democratisch bestuur vol doet. Maar zowel op economisch als op andere gebieden zyn er tenden sen merkbaar, die Joego-Slavië allang yzeren gordyn bestempelen. Voor Ti- tot het meest vrye land achter het schipperen. Vorig jaar keerde hy zich zoals we nierboven zagen tegen de .nog altyd rondwarende klassevyanden", die proberen de de mocratie voor hun doeleinden te mis bruiken. Nu waren het de stalinisti sche conservatieven die ervan langs ming in Amsterdam heeft bericht kregen. Maar morgen zal hy mis- j ontvangen dat tot in de havens van schien reden hebben zich tegen het Den Helder (waar zy zelden komen) „kapitalisme" te keren. Stabiel is de koers niet, maar tenslotte wel gericht op grotere vrijheid en politieke emancipatie. stervende e idereenden zijn aange troffen. Medewerkers van het „Instituut voor onderzoek der zee" hebben vast gesteld, dat reeds tenminste drie- tot vierduizend eidereenden zyn omgeko men. Europese Werkgroep stopt De „Europese Werkgroep", een non-gou vernementele internationale organi satie voor het uitzenden van vrywil- ligers naar ontwikkelingslanden, vestigd in Amsterdam, heeft om "fi nanciële redenen moeten besluiten haar werkzaamheden per 31 decem ber 1968 stop te zetten. Diefstal bontmantels Een 66-ja- rige vrouw uit Amsterdam wordt er van verdacht in diverse zaken in de hoofdstad bontmantels te hebben ge stolen. Zy werd aangehouden nadat zy in een damesmodemagazyn in de Kalverstraat op heterdaad was be trapt by diefstal van een bontmantel ter waarde van f 2.000. In haar tas werden diverse pryskaartjes gevon den, waaruit de politie afleidt, dat de verdachte op ruime schaal heeft ge opereerd. By haar thuis hingen elf mantels, waaronder ook gewone, die vermoedelyk van diefstal afkomstig zyn. Aangenomen wordt, dat de vrouw ook mantels heeft verkocht. Ir. C. Broekmeijer Ir. C. Broek meyer. directeur van het telefoon district Utrecht, heeft gisteren af scheid genomen van zyn personeel. Hy is 16 jaar directeur van dit dis trict geweest. De heer Broekmeyer biyft na zyn pensionering voor P.T.T. actief. Hy is voorzitter geworden van een E.E.G.-adviescommissie, die allerlei adviezen moet geven op telecommu- nicatiegebied. Bovendien wordt hy gouverneur van Rotary. Willem Grollenberg prijs Gis termiddag is in het Amstelhotel in Amsterdam aan de oud-directeur van de afdeling reclame van Phi lips N.V. in Eindhoven, de heer S W. Numann, de Willem Grollenberg- prys uitgereikt. De prys, die be staat uit een geldbedrag van 2000 gulden plus een oorkonde, wordt om de twee jaar toegekend aan iemand, die zich byzonder verdien- steiyk heeft gemaakt op het gebied van de reclame. Openbaar vervoer Minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) is niet van plan om de uitzonderings bepaling van het reglement ver keersregels en verkeerstekens, die het bestuurders van motorvoertui gen toestaat by een bushalte te stoppen om passagiers direct te la ten in- of uitstappen in te trekken. Het is de minister nameiyk niet bekend dat het openbaar vervoer grote hinder van deze bepaling on dervindt. Enkele Europese landen, waaronder Zwitserland, zo zegt mi nister Bakker in antwoord op schrif- telyke vragen van het tweede ka merlid drs. E. van Thyn (PvdA), kennen eenzelfde bepaling. BUITENLAND Soekarno verdwynt De Indo nesische regering heeft bekendge maakt dat de afbeelding van oud president Soekarno geleideiyk zal verdwynen van de Indonesische bankbiljetten. De afbeelding van Soe karno zal worden vervangen door die van generaal Soedirman, comman dant van de strijdkrachten tydens de Indonesische onafhankelykheids- revolutie. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Britswerd c. a. (toez.). W. A. G. Meeuse te An- nerveen naar Klaaswaal J. van Dullemen te Zoutelande. Bedankt voor Sbedum G. van der Meulen te Zevenhuizen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Oostvoorne-Rin.te en te Baflo H. Koetsveld te Wapenveld te Bergen op Zoom in combinatie met Oud-Vossemeer D. C. Veenen- daal te Genderen Ds. B. Mintjes te Halfweg-Zwanenburg zal 15 febr. a.s. luchtmachtpredikant in lang band worden met als standplaats Blomberg. CHRIST. GEREF. KERKEN. Paus over huwelijk In een gisteren in Vaticaanstad gepubliceerde boodschap zegt paus Paulus, dat ongelukkige huwelijken vaak te wyten zyn aan lichtzinnig heid en onvoldoende voorbereiding Het gezin, aldus paus Paulus in zyn boodschap ter gelegenheid van de van het gezin, die zondag in Italië gevierd wordt, is iets groots, waar voor men zich geestelyk en moreel dient voor te bereiden. Zr. Basilissa werd 106 jaar (Van onze correspondent) Zuster Basilissa Helster de oud ste reDjteuxe van Nederland heeft gisteren in 't klooster van de Zusters van Jozef, Maria en Jezus in Den Bosch haar 106e verjaardag gevierd. De bejaarde non, die op 80-jarige leeftyd nog in een Jappenkamp heeft gezeten, heeft tot 1958 op Noord-Ce lebes gewerkt als kokkin op een mis siepost. In dat jaar moest zy in verband met de politieke ontwikke ling in Indonesië noodgedwongen naar Nederland terugkeren. De hoogbejaarde zuster hoort en ziet niet zo best meer, het lopen gaat haar ook niet zo goed af, maar ver der mag ze zich in een uitstekende gezondheid verheugen. Hoogtepunt van de feesteiykheden rond haar verjaardag was een haar aangeboden uitstapje naar Netterden in de Ach terhoek: haar geboorteplaats, waar nog veel familieleden wonen, die de jarige een onvergeteiyke dag bezorg den. Samenzwering De Amerikaanse kinderarts Spook, de studentenpredi kant Coffin en 3 andere pacifisten zijn door 'n federale jury in Boston in staat van beschuldiging gesteld we gens een samenzwering tegen dienstplicht. Daarop staat een maximumstraf van vyf jaar cel en 10.000 dollar boete. Het vijftal is niet gearresteerd. Wanneer zy voor de rechter moeten verschynen nog niet bekend. Notaris fraudeerde De politie in Toulon heeft meegedeeld, dat een no taris uit een Provencaals dorp by Toulon die al in april 1966 is gear resteerd, in de afgelopen zes jaar 40 miljoen fr (ongeveer 29^ miljoen gulden) heeft verduisterd. Hy had dit geld, afkomstig van clienten, moeten beleggen. Het dossier dat men over deze zaak heeft aangelegd, is nu al drie meter hoog. Het onderzoek is echter nog niet afgesloten en zal mo gelyk nog wel een Jaar duren. Ook de klerk van de notaris is aangehou den. Beiden zitten in de gevangenis. Zeven kinderen verbrand By een hevige brand te Parkesburg in de Amerikaanse staat Pennsylvania zyn gisteren zeven kinderen, allen beneden de acht jaar, om het leven gekomen. Hun vader liep ernstige brandwonden op toen hy probeerde hen uit het brandende huis te halen, zyn toestand zou nu redeUjk zyn. De moeder en een ander kind spron gen uit een raam van het branden de huis. zy zyn ongedeerd gebleven. Nog vier huizen in de omgeving wer den in as gelegd. Zevenendertig per sonen zyn hierdoor dakloos geworden Winkeldiefstal In Londen zyn twee Russische artsen aangehouden, omdat zy in een warenhuis kleding ter waarde van ongeveer 60 gulden zouden hebben weggenomen. De be trokkenen, beiden 27 jaar oud, wer den op borgtocht vrijgelaten. Maan dag zullen zy worden berecht. Frits Bartling schaatst weer. Gis teren cirkelde hy in een eerste lichte training over de ijspiste van de Jaap Edenbaan in Amsterdam. De 20- jarige Amsterdammer was 25 novem ber vorig Jaar betroken by een ern stig auto-ongeluk, waarby zyn 19- jarige verloofde Lia Vertelman om het leven kwam. Aanvankelyk vreesde men, dat Bartling een been verbryzeld had. In het ziekenhuis bleek echter, dat zyn rechterbeen uit de kom was gescho ten. terwijl hij ernstige snywonden over het hele lichaam had. ZATERDAG Galerie v. d. Vllst (Botermarkt 3): Opening tentoonstelling Frits van Eeden. 8 uur nam. Clubhuls Oosterkwartier (Borneostr.) Tentoonstelling Postduivenver. De Blauwkras. 510 uur nam. Hockeykantine Roomburg: Folk Beat 14 Trio trompettist Netley Elstak. 8 uur nam. ZONDAG Clubhuis Oosterkwartier (Borneostr.) Tentoonstelling Postduivenvereniging De Blauwkras. 10 uur voorm. 5 uur Rijnlands Lyceum (M. H. Tromp- laan): Gemeente voor oorspronkelijk christendom Spr. evang. N. van der Brugge. 7.30 uur nam. Rest. „Elgenzorg": Geünieerde Loge van Theosofen. 11 uur voorm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. Spr. dhr. Diender. 10.30 uur voorm. Volkshuls: Nieuwjaarsbijeenkomst Werkgemeenschap „De Ratel" m.m.v. Leidse Kamerorkest. 8 uur nam. Zyislngel 2: Volle Evangelie-zending. Spr. dhr. J. P. H. Zijlstra. 10 uur voorm.. evangellsatlefllm 7.30 uur nam. tografenvereniglng, 8 uur nam. Oude Rijn 5: Evangelisatie-campag ne evangelist G. S. TJong. 7.30 uur Schouwburg: K en O: Toneelgroep Theater speelt „Drie Koningenavond". 8 uur nam. DINSDAG Schouwburg: K en O: Toneelgroep Theater 6peelt „Drie Koningenavond". 8 uur nam. V.O.L.A.: Excursie bakkerij Co-op Rijnland (Rooseveltstraat 12) 8 uur Ch. de Bourbonhof: Elektronlca- club „De detector". 7.30-9.30 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten 7-8 uur nam. Zijlsingel 2: Volle Evangelie-zending. Spr. dhr. J. P. H. Zijlstra. 8 uur nam. Konlngskerk (b(Jzaal)N.C.V.B. afd. Noord. Spr. dhr. A. J. D. van Oosten over „Het werk ln de kinderbescher ming" 8 uur nam. WOENSDAG Rapenburg 63: K en O Causerie prof. Bachrach over „Driekoningen avond" a uur nam Stadhuis (trouwkamer): Spreekuur sociale raadsvrouw. 4-6 uur nam. Oude Rijn 5: Evangelisatie-campag ne evangelist G. S. TJong. 7.30 uur nam. Gebouw Kamer van Koophandel: Zitdag voor de handel met het Ver enigde Koninkrijk. 10 uur voorm. 5 uur nam. DONDERDAG Stadsgehoorzaal (kleine zaal): Ned. Ver. van Hulsvrouwen. Openingsmid dag met „Two Women Show". 2.30 urn- nam. St.-AgneslyceumVoorlichtingsavond hoofden r.-k. scholen voor lager on derwijs, 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Concert Lelds Ac- coord o.l.v. Henk Brlër. 8 uur nam. VRIJDAG Auberge fran?alse (Kloksteeg 19): Lelds Zoldercabaret. 9 uur nam. Oude Vest 13: Evangelisatie Chris- tengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Lakenhal: K en O, Lezing Wlm Noordhoek over eigen fotowerk 8 uu nam. Den Burcht Jacobazaal)Nieuw Jaarsbyeenkomst „Ons Grunneger- laand, 8 uur nam. Bevrijdingskerk (bovenzaal); NCVB afd. Zuid-West. Spr. ds. P. H. de Kleer over het hospitaalschip „De Hoop" „Samenzwering" van Hongaarse predikanten Het officiële orgaan van de Hon gaarse Calvinistische kerk heeft be kendgemaakt, dat vyf dominees van de kerk veroordeeld zyn wegens poging tot samenzwering en binnen kort in hoger beroep terecht zullen staan voor het Hongaarse hoogge rechtshof. In het artikel staat dat de vyf mannen al terecht hadden gestaan en veroordeeld waren tot gevangenis straffen door een gerechtshof in Boe dapest, maar in afwachting van de behandeling van hun zaak in hoger beroep op vrye voeten waren gesteld. Het plan samen te zweren zou van Baling Kovacs zyn, die werd ver oordeeld tot zes maanden gevangenis straf. Een andere gedaagde was dr. Denes Batiz, voormalig secretaris van de Christelyke Jongemannen Vereni ging in Hongarije, die tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Tegen de drie andere verdachten werden lichtere straffen geëist. Het feit dat de voormalige alge mene secretaris van de C.J.M.V. bii de zaak betrokken was, heeft tot speculaties geleid dat de vermeende samenwerking verband hield met het opnieuw tot leven wekken van deze organisatie die in 1950 in Hongarije werd verboden. Rijksherbarium (Schelpenkadi Jaarvergadering Kon. Ned. Natui torlsche Vereniging 8 uur nam. BIOSCOPEN ieo( l geschoten, Helm". 14 J. Dag. 2.30, 7 en 9.1EU Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. $KS voorstelling: op vrijdag en zatf „Eva". 18 J. 11.30 uur. X Zi Lldo: „De woestelingen", 18 J.P6E 2.30. 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, u,™ en 9.15 uur. no1 Zond. 2.30. 4.45, 7 en 9.ir, Rex: „Gevaar heeft twee gezlcl Studio: „De dief van Parijs", ig. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond, 9.15 uur. 0 4.4.' Trianon: „James Bond 007 royale", 14 J. Dag. 2.30, 7 en 9.1} Zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lyj Wassenaar, Astra Vry. 8, ^eic en 9.15 uur: „Zeven gouden mai^^ Zon. 2.30 uur: „The gun hawl&t 14 Jaar. ver Zon. 7, 9.15 uur: ,,Vrouwenge\) pr nis". 18 J. Ie A TENTOONSTELLINGEN die Lakenhal: Foto-tentoonstelllng8-tie Noordhoek. Werd. 10 uur voorm- |n nam.; zondag 1-4 uur nam. (ti we januari). De Lakenhal: Dag. 104 uur:l.~„ 1-4 uur. wee uur nam.; zond 1-5 uur Legermuseum (Pestbulslaan) nd uitzondering van zaterdag v (zondag 1-5 uur). taie Rijksmuseum voor Volkenkt (Steenstraat 1): dag. 1017 u.; 'fcret dags 13-17 uur. ^oi Rijksmuseum voor Volkenkjna£ Tentoonstelling Collectie LechneL..- Japanse Kunst Werkd. 10 uur f;. tot 5 uur nam.; zondags 15 uurjdig Rijksmuseum voor de geschl#n der natuurwetenschappen: Dag.,f uur. zond. 1-4 uur ?»tte Museum voor Volkenkunde exp. Japanse volkskunst 10 uur voer 1 uur nam. (Zondags 1 tot 5 uur iziji n. 12 maart. hefl Wassenaar (Kunstzaal Heuff)He toonstelling schilderijen Cor DiUla keramiek van Margreet Hulstn v Maandag t/m zaterdag 10 uur vofepl 5 uur nam.; bovendien dlnsdag^tea 8-10 uur (t/m 10 Januari). m. Geopend voor spoedeisende gevf ?c apotheek van Driesum, Mare IK* lh 20406. Apotheek R. van Breest Smalleq te Leiderdorp en Apotheek Voorsco zijn de gehele week geopend. De Oegstgeestse Apotheek ls opp^ dag 7 Januari gesloten van 8 uur pi 24 uur. i WEEKEINDEDIENST DER HUISARTSEN. ei* Tot zaterdagochtend 10 uur rtE, plege men de eigen huisarts, dat^( tot zondagnacht 24 uur de dokt; telefoon 22222. t/m. woensdag 10 Januari) n< bel de se Comedie: „Van de brug af gei Diligentia, 14.15 uur: Toneeli Arena: „Het laatste loverbos"; lni uur: Cabaret Fons Jansen: „Hoe i si zielen" en „Nieuwwens". f Kurzaal, 20.15 uur: Het Concel01 bouworkest o.l.v. Bruno Madernad C Paviljoentheater, 20.15 uur: De Jfoti we Komedie: „The Fantastlcks". l Poppentheater Frank Kooman, F™ uur: „Slik, de slak". pi ZONDAG 7 JANUARI P Kon. Schouwburg, 14.00 uur: He6 Comedie: „Rosencrantz en Guipa stern zijn dood"; 20.15 uur: Hl d Comedie: „Lied ln de schemeiL; Poppentheater Frank Kooman, r^' uur: „Slik, de slak". pi MAANDAG 8 JANUARI !,k Pavlljoentheater 20.15 uur: TOu groep Studio: „Zomer". DINSDAG 9 JANUARI Kon. Schouwburg, 20.15 i Nederlands Dans Theater mm.v. Nederlands Ballet Orkest. Diligentia, 20.00 uur: Verenlgli Kamermuziek: Het Dartlngton tet. WOENSDAG 10 JANUARI Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Nederlands Dans Theater m Ned. Ballet Orkest. Circustheater, 20.15 uur: Fiesta Kurzaal, 20.15 u: Het Residentie kest o.l.v. Hlroyukl Iwakl m. menclta Lozada, viool. Poppentheater Frank Kooman, uur: „Manus, de vogelverschrikker' Hoeveel sneeuw lifift er Zwitserland Adelboden Arosa Davos Engelb. m. Gr.wald Gstaad Kand.st. m. Ley sin Mürren m. St. Mor. Saas-Fee Zermatt Berwang Innsbr. Kitzbüh. Marlazell St, Anton Seefeld Zeil a. S.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 2