Engelse verre visserij had een slecht 1967 DE PRIESTER EN HET HUWELIJK .Meer Europeanen naar de Verenigde Staten' „Supers" tonen weinig animo voor bloemen Gezagsopvattingen en gezagsbeleving Tegenvoorstel-Leebaert MANTHEY flatpiano VRIJDAG 5 JANUARI LEIDSCH DAGBLAD Evenals in ons land en in België waren de resultaten van de visserij in Engeland in 1967 slecht te noemen. Het laatste nummer van „Fishing Neno" geeft een uitgebreid overzicht van de situatie in de verschil lende visserij plaatsen. Het be gint op te merken, dat 1967 een onzeker en moeilijk jaar was: Er was een grote toeneming in de aanvoer van bevroren vis. In de meeste plaatsen kwam minder verse vis aan de markt. Men zou verwachten, dat de prijzen op hetzelfde niveau zouden liggen als in 1966, of zelfs nog hoger, doch zij waren over het algemeen lager dan in 1966. In Huil, de grootste vissershaven van Engeland en tevens de bakermat van de verre visserij, spreekt men over het slechtste financiële jaar van de Britse verre visserij sinds 1945. Men kampt hier ook met grote voor raden onverkochte, op zee ingevro ren vis. De vloot van Huil produ ceerde vorig jaar driemaal zoveel als In 1965. Zo bedroeg de aanvoer hier van in 1965: 227.073 cwt (1 cwt 50.8 kg), in 1966: 375.392 cwt en in 1967643.091 cwt. Het lossen van deze schepen, die soms met 300 k 400.000 kg bevroren vis komen, duurt ook langer dan bij een gewone treiler. Men is er in geslaagd deze lossing gedeeltelijk te gaan mechaniseren. De reisduren van deze treilers vari eert van 70 tot 80 dagen. Thans zijn er 16 grote vriestreilers In Huil (In 1966: 14). Doch in 1968 worden er nog 6 van deze vaartuigen in de vaart gebracht. De aanvoer van verse vis in Hull was veel min der dan in 1966. Dit is te verklaren uit het feit, dat het aantal gewone zij treilers terugliep van 103 tot 89. Een gedeelte van deze 14 vaartuigen, die deze vlootvermindering veroor zaakten. werd verkocht naar een an dere plaats, terwijl een ander deel naar de sloper ging. In totaal werd voor ruim f 12 miljoen minder aan verse vis aangevoerd. Het grootste deel van deze zijtrei- lervloot is gebouwd in de jaren 1948 tot 1957. Men verwacht, dat deze schepen in de komende jaren niet meer rendabel zullen zijn. Dure olie Een algemene klaagtoon, die aller- wege wordt gehoord is de stijging in de stook- en gasolieprjjzen met 2 per ton, dit tengevolge van de oorlog tussen Israël en Egypte. Dit heeft Huil alleen f 6 miljoen gekost. Teneinde alle bevroren vis op te slaan werd in juni van het afgelopen jaar in Huil een buitengewoon groot vrieshuis met een capaciteit van 7500 ton, ingebruik genomen. In Grimsby, eveneens aan de Hum- bes gelegen, was de situatie even an ders. Over het algemeen hadden de kleinere schepen daar een gunstig jaar. Van de overige schepen waren de resultaten ook matig tot slecht. Het bemanningsvraagstuk in beide havens is nog steeds ongunstig. Ten einde jongeren aan te trekken ismen begonnen met het maken van reizen van 2 tot 3 dagen met een speciaal hiervoor uitgeruste treiler. Op iedere reis gaan er ongeveer 10 a 12 jongens mee. Op deze wijze heeft men reeds jongeren voor het bedrijf weten aan te trekken. De Zweed Karl Eric Rundberg mag zich de eerste man noemen, die met twee kunsthanden een vliegbrevet heeft gehaald. On danks zijn handicap heeft hij zich niet uit het veld laten slaan, be haalde eerst zijn rijbewijs en nam toen vlieglessen. In de tijd van een half jaar behaalde hij zijn brevet. In Lowestoft, de speciale vissers haven voor platvis, is vorig jaar in de periode van januari tot oktober 25 miljoen kg vis doorgedraaid en verkocht voor vismeeldoeleinden. Het betrof hier hoofdzakelijk kleine schol, waarvoor geen belangstelling be stond. Eenzelfde verschijnsel als bij ons. Van januari tot november be droegen de aanvoeren 414.243 cwt voor een waarde van 2.447.176 (te gen 412.058 cwt voor 2.722.362 in de overeenkomstige periode van 1966). Lowestoft heeft momenteel 110 treilers. De vleetvisserij, die hiervoor de oorlog door honderden drifters werd uitgevoerd, is praktisch verle den tijd. Vorig jaar ruimde een re derij 10 drifters op. Nimmer is het seiseizoen oktober-november (z.g. Engelse trawlvisserij) zo slecht ge weest als dit jaar. Als bijzonderheid kan worden ver meld, dat de vroegere IJmuidense treiler „Postboy" (van de VEM), thans „St. Davids" in oktober £5.062 in een reis heeft besomd. Dit is dan ook een record. In Schotland i in Schotland 'as men niet zo pes simistisch gestemd. Zo was de win- terharingvisserij aan de westkust gunstig. Er werden grote aanvoeren gedaan in Mallaig en Ulapool. In de ze havens komen ook veel schepen van het Continent (waaronder veel Hollandse treilers) haring laden. De zomer-haringvisserij ondergaat hier een grote verandering. De vleet visserij is hier praktisch afgelopen en verschillende moderne schepen wor den uitgerust voor de purse- (ring- zegen)-visserij. In de eerste drie maanden onder vond de treilvisserij veel last van storm. Hierdoor lagen de prijzen ho ger dan in 1966. Overigens werd meer verse vis in de Schotse havens aangevoerd. In de eerste 9 maanden werd ruim 400.000 meer besomd. Voorts werd ook hier geklaagd over stijging van de onkosten bij brand stof. Pastoraal concilie in Noordwijkerhout (Van onze correspondent) Het rapport „Gezagsopvattingen en gezagsbeleving", dat voor het pastoraal concilie van de Nederlandse r.-k. kerkprovincie is opgesteld, zal althans zeker niet in de oorspronkelijke formu leringen als conciliestuk in stemming worden gebracht. Donderdag is een motie ingediend waarin erop werd aangedrongen dat de Nederlandse bisschoppen op korte termjjn de mogelijkheden ver wezenlijken voor gehuwden om tot priester te worden geroepen en priesters, die een huwelijk sluiten of reeds gesloten hebben, om pastoraal te zijn. Waardering en kritiek Dit is tijdens de plenaire verga dering van het pastoraal concilie gis teren in Noordwijkerhout beslo ten met ruime kritiek op het rapport door ondermeer de bisschop van Roermond, mgr. P. J. A. Moors en een resolutie van de afgevaardigden van het bisdom Utrecht. Door meer dere afgevaardigden, o.w. de de legatie van het bisdom Den Bosch, werd echter adhesie betuigd met de mentaliteit aan het te scheppen kli maat waarvan het rapport getuigt. Op een voorstel van de voorzit ter van de vergadering prof. dr. J. C. Snijders is de bijeenkomst gisteren besloten met een onderlinge verga dering van de delegaties. Hierin werd gesproken over het rapport en een aantal aantekeningen, die door de leiding van het concilie hierover wer den verstrekt onder de benaming „handreiking voor de discussies". Na hun vergadering hebben de delaga- ties elk een korts samenvatting ge maakt van hetgeen zij in het rap port wel en niet van belang vinden. In deze rapporten zal ook worden opgenomen wat de afgevaardigden de bisdommen event, geschrapt willen zien en wat zij zouden willen toevoegen. Vandaag heeft de publie ke behandeling van deze rapporten plaats en de uiteindelijke bepaling van het standpunt van de gezamen lijke afgevaardigden ten aanzien van het eventueel gewijzigde rapport •Loeff. Namens de gedelegeeerden vai bisdommen Den Bosch, Breda, Gro ningen, Haarlem en Utrecht deelde de Groningse afgevaardigde, n Capetti, mee dat het naar de ning van de gedelegeerden noodzake lijk is dat het Nederlandse episco paat de vereiste maatregelen neemt, waardoor met de meeste spoed die in de pastorale beleidslijnen voor de ambtsvervulling van de priesters in Nederland gegeven richtlijnen ten uitvoer worden gelegd. Hierdoor daadwerkelijk steun worden verleend aan de priesters van wie velen in onzekerheid leven, zowel in him per soonlijk leven als in hun ambtsver vulling. Ook werd namens deze bis dommen het presidium gewaagd in de vergadering een voorstel in stem ming te brengen om de hoogste prio riteit te geven aan het in het leven roepen van een commissie, die tot opdracht krijgt een studie te maken zowel van de theologische als de con- creet-menselijke aspecten van 't pro bleem van het priesterambt in het algemeen. Het ambt is immers beslissend voor de nieuwe gestalte van de kerk, zo wordt in de motie gesteld. Met name zal daarbij aandacht geschonken moeten worden aan: de differentia- /an het kerkelijk ambt, de con sequenties voor het kerkelijk ambt De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Katzen- bach heeft een bezoek gebracht aan Den Haag. Van links naar rechtsprof. Zijlstra, directeur van de Ned. Bank, minister Luns, onderminister Katzenbach en mi nister Witteveen, na de bespre kingen in het ministerie van Buitenlandse Zaken. van de groeiende» oecumenische ver houdingen, het realiseren van moge lijkheden voor gehuwden om tot het ambt geroepen te worden en de mo gelijkheid van vrouwelijke ambts dragers te benoemen. Dat de motie, niet ook namens de bisdommen Roermond en Rotterdam werd ingediend, zou uitsluitend te wijten zijn aan het feit dat de afge vaardigden van deze bisdommen voor de indiening van de motie niet meer tijdig bereikt konden worden. Door de delegatie van Den Bosch is een motie ingediend waarin werd gesteld dat de algemene vergadering van het pastoraal concilie zich niet mag beperken tot nationale, binnen kerkelijke vraagstukken maar dat het haar taak is op korte termijn t e komen met concrete voorstellen over de wijze waarop de Nederlandse kerk provincie bijdraagt tot oplossing van de noden in de wereld. Genoemd werden de rassendiscriminatie, moede, honger, de oorlog in Vietnam en het conflict in het Midden-Oosten. In de ochtendbijeenkomst had prof. dr. J. Loeff een toelichting op het rapport gegeven, waar in hij dermeer betoogde dat het rapport enige mogelijkheden wilde aangeven om het vertrouwen in de kerkelijke leiding te versterken. Het min of meer vrijblijvende en vreugdevolle verkondigen dreigde In het verleden onder te gaan in een krampachtig besturen, hetgeen u; aard de behoefte aan machts- en machtsmiddelen en apparatuur sluit, aldus prof. Loeff. De kerk kreeg de allure van een schaduwm schappij naarmate de kerkelijke ambtsdragers zich steeds meer recht streeks verantwoordelijk gingen len voor het doen en laten van de ge- Aangezien gezag op de eerste plaats iets te zeggen moet hebben, rele veerde prof. Loeff dat in het rapport zoveel mogelijk de nadruk was ge legd op het verkondigen. „Getuigen is de kerk van het gezag", aldus prof, Loeff. Onduidelijk Mgr. Moors zei waardering te heb ben voor de grondgedachte van het rapport maar niet aanvaardbaar te achten als officieel conciliedocument. Als zijn persoonlijke mening over het rapport deelde hij mee, dat hij het onduidelijk vond en eenzijdig daar het alleen iets zou zeggen van de gezagsopvatting van de gezags dragers en niet over de beleving van het gezag tot de gelovigen. Boven dien zou het te weinig objectief zijn, doordat het zich sterk afzet tegen de bestaande toestand. Het rapport zou niet voldoende pas toraal zijn, doordat er te weinig in werd gezegd over de praktijk in het dagelijks bestuur van de kerk. Drs. W. Vrolijks O.F.M., die 't woord voerde namens alle Nederlandse re ligieuzen, deelde grotendeels de kri tiek van mgr. Moors, en merkte ook op, dat de basis van het rapport te smal zou zijn en dat er te weinig over de eigen verantwoordelijkheid van de gelovigen in werd gezegd. Dialoog Prof. Loeff en één van de andere leden van de commissie die het rap port opstelde, verduidelijkte korte tijd later dat men de verschijnselen op zich als de werkelijkheid had willen laten spreken. Het had niet in de bedoeling gele gen het rapport een theologische ver deling te geven. Dit zou immers het werk voor theologen zijn. Waar het ging, zo zei een der leden van de commissie, was dat er een dialoog ontstaan en dat het volk zijn stem zou laten horen. De volgende plenaire vergadering m het pastoraal concilie van de Ne derlandse rooms-katholieke kerkpro vincie zal plaatshebben op 8, 9 en 10 april, zo is tijdens de eerste plenaire zitting van het pastpraal concilie meegedeeld. Op deze tweede plenaire zitting worden dezelfde vertegenwoor digers verwacht die aan het huidige concilie deelnemen. In april zullen aan de orde komen: de missie, het ontwikkelingswerk, en wellicht een kort rapport over de vrede. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Katzenbach, heeft in Nederland begrip gevonden voor de noodzaak van de maatrege len, die zijn regering gaat nemen om het tekort op de betalingsbalans te verminderen. Hij verklaarde dat gis teren bij zijn vertrek van het vlieg veld Ypenburg. De heer Katzenbach had gistermiddag een gesprek met de Nederlandse ministers Luns (Bui tenlandse Zaken), De Block (Econo mische Zaken), Witteveen (Financi ën), staatssecretaris Van Son (Eco nomische Zaken) en met de presi dent van de Nederlandse Bank, prof. Zijlstra. Ook in andere Europese hoofdste den, die hij inmiddels bezocht heeft, zo verklaarde hij, is men overtuigd van de noodzaak van de niet-popu- laire maatregelen. Wel zijn in die (landen vragen gerezen. In Neder land hadden die vragen voor een deel betrekking op de gevolgen wel ke de maatregelen voor het Ameri kaanse toeristenverkeer naar ons land zuilen hebben. De hr. Katzen bach verMiaarde, dat er vooralsnog uitsluitend een verzoek aan Ameri kaanse staatsburgers bestaat om hun reizen naar Europa te beper ken. Een comgrescoanrnissdje bestu deert weilke verdere maatregelen ge nomen kunnen worden, maar daar- by wordt niet gedacht aan een be perking van de hoeveelheid geld die de toeristen mogen uitgeven en ook niet aan een reisdoelbeperking (het „Haast rampzalig" In Engeland hebben tweehonderd rooms-katholieke priesters een ver bod opgelegd gekregen om voorgan gers van andere gezindten in hun kerken te laten preken. Het verbod donderdag uitgevaardigd door de bisschop van Clifton, de 68-jarige dr. Joseph Rudderhan geldt voor priesters in drie graafschappen in het zuidwesten van het land: Glou cestershire, Wiltshire en Somerset. Uitnodiging van leden van andere christelijke kerkgenootschappen om in rooms-katholieke kerken te komen preken kwamen de bisschop als zin loos voor. „Wat zij te zeggen heb ben kan ook door elk van onze eigen priesters worden gezegd", schreef hij in een circulaire. Het Vaticaan staat een uitwisse ling als waartegen de bisschop ge kant is, toe maar laat de uiteinde lijke goedkeuring over aan de bis schoppen. Dr. Rudderhans beslissing werd door het interkerkelijke tijd schrift „Contact" bestempeld als „haast rampzalig". op). Tijdens het overleg in Den Haag zijn ook vragen gerezen over de in houd van de beperkingen van Ame rikaanse investeringen in Europa. Daarover is in vrij algemene termen gesproken. Het ligt niet in de bedoe ling van de Amerikanen een confe rentie over de te treffen maatregelen te houden. Het overleg zal beperkt blijven tot raadpleging. Amerika gaat voort met het streven naar liberalise ring van de handelspolitiek, zo ver klaarde dé heer Katzenbach nadruk kelijk. Hij heeft vanochtend een onder houd gehad met de Italiaanse autori teiten na vannacht te hebben uitge rust van zijn korte bezoeken aan Ne derland en België. De Italiaanse autoriteiten hebben al blijk gegeven begrip te hebben voor de nieuwe maatregelen van pre sident Johnson, hoewel die een zware klap zullen betekenen voor het toe risme en de Amerikaanse investerin gen in Italië. Schade De directeur van de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer (ANW) in Noord- Amerika, Onno Leebaert, heeft gis teren op een druk bezochte perscon ferentie in New York gereageerd op het verzoek van president Johnson aan de Amerikanen in de komende twee jaar af te zien van alle onno dige reizen buiten het westelijk half rond. De heer Leebaert betoogde, dat een reisbeperking voor Amerikanen in Nederland de Amerikaans-Ne derlandse economische belangen zou kunnen schaden en hij merkte hier bij op dat Nederland meer van Ame rika koopt dan omgekeerd. Neder land was volgens gegevens uit 1965, aldus de heer Leebaert, nummer 6 op de wereldmarkt voor Amerika. De heer Leebaert, die mede sprak namens de „European Travel Asso ciation" waarvan hij voorzitter is, verklaarde dat de Amerikaanse toe risten weliswaar veel meer in Eu ropa hebben uitgegeven dan de Eu ropese toeristen in de Ver. Sta ten, maar dat de activiteit van de Europese reisorganisaties dit weer Burgerlijke Stand Leiderdorp Geboren: Richard, z. r. Samuel Llnschooten en Elisabeth J. 'an Toh Leonardus P.. z. v. Dirk Post- wed. v. Pleter de Bruyn. goedmaakt. Deze organisaties beste den namelyk zeer grote bedragen aan propaganda voor het reizen naar Amerika en verschaffen vele Ame rikanen en Amerikaanse organisatie® werk. De directeur van het ANW was verder van mening dat de Verenigde Staten in de Europese landen te weinig geld besteden aan reispropa- ganda. Door verhoging van dit be drag zou het aantal Europeanen, dat Amerika bezoekt aanzienlijk kunnen worden vergroot. Hij achtte reisbe perking een gevaar voor de geestelij ke communicatie en de algehele vorming van de mens. Ook het beeld van Amerika als vrij land zou er ernstig door worden aangetast. Beter dan vermindering van het aantal Amerikaanse bezoekers aan Europa is dus het vergroten van het aantal Europeanen dat een bezoek aan Amerika brengt. ADVERTENTIE Dit West-Duitse kwaliteits instrument is bij uitstek ge schikt voor huiskamerge bruik. Door toepassing van een moderatorsysteem kunt u de Manthey bespelen, zon der anderen te hinderen; zo zacht! De revolutionaire modellen zijn werkelijk toonaangevend dat mag u ook verwachten van een fabriek met een eeuw ervaring! Vraag de brochure, of ga hem bewonderen en beluisteren bij: Alleenverkoop MOSSEL VERSTEEGE Alle goede merken in één zaak Den Haag - Groningen - Heerlen Zoutmanstraat 53d - 40c. Tel. 070- 333970* Ambtenaren van de ministeries van Economische Zaken en van Land bouw werken al geruilme tijd aan een regeling, die de verkoop van vere bloemen en planten in supermarkten en warenhuizen mogelijk moet ma ken. Hierop heeft vooral het Land bouwschap aangedrongen. Volgens het nu geldende „Vesti- gingsbesluit bloemverkopers en hove niers" is de verkoop van bloemen en planten voorbehouden aan vakbekwa me (gediplomeerde) verkopers. Het Bedrijfschap Detailhandel kan ech ter vrijstelling van dit besluit verle nen voor de verkoop van in plastic verpakte bloemen. Een aantal groot winkelbedrijven heeft al zo'n vrijstel ling. De supermarkten maken op het ogenblik echter weinig werk van de verkoop van bloemen, slechts één grote kruidenier in Zaandam voorziet zjjn filialen regelmatig van lucht dicht verpakte ruikers. Andere be drijven verkopen de bloemen alleen als de marktprijs bijzonder gunstig is, of bij 'feestdagen. In warenhuizen worden hoofdzakelijk geïmporteerde orchideeën te koop aangeboden. Veel winkeliers vinden de houd baarheid van de bloemen ondanks verpakking nog onvoldoende. De meeste "supers" worden vanuit een centraal punt bevoorraad, waardoor tussen het ogenblik, dat de bloemen worden geplukt en het tijdstip waar op ze te koop worden aangeboden vele dagen verstrijken. Bovendien is het klimaat in een levensmiddelenwinkel niet erg geschikt voor het vers hou den van snijbloemen. De zelfstandige bloemenverkopers maken zich weinig zorgen over de concurrentie van de grootwinkelbe drijven. Volgens een enquête van het Produktschap voor Siergewassen Is 76 procent van de bloemenwinkeliers, die d.«2ht bij supermarkten gevestigd zijn, ervan overtuigd, dat hun omzet geen gevaar loopt. De toekomst is vol gens hen in de eerste plaats aan de kleine bloemenstandplaatsen bij de winkelcentra.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9