Protest tegen houden van apen als huisdier De Gaulle wil Quebec tot filiaal maken Lezen is zo fijn INVOERBEPERKING GEWENST" De RPS in december heft Enschede huisvestings bureau op De Woestelingen9 SCHUDEI'S J,ZZc CITROEN Brabant ivil blijven werken Plan-Brandt voor EEG Waarom doet u het dan niet vaker? (Van onze Amsterdamse correspondent) De directeur van Artis, dr. E. F. Jacobi, heeft gisteren een fel protest laten horen tegen het houden van apen als huisdier. „In negen van de tien gevallen is het een ramp voor de dieren. Naar schatting crepeert 90% door vitaminegebrek of door Engelse ziekte". Het aantal apen, dat in ons land zoals schildpadden, doet zich dit pro- geraamd op 15 tot 20 miljoen gulden.. Dit jaar zal een begin worden ge maakt met de bouw van een nieuw berenverblijf en een nieuw onderko men voor kleine zoogdieren. als huisdier wordt gehouden is vol gens de heer Jacobi, ontstellend groot. Alleen al in Amsterdam zijn 800 gezinnen, die een aap in huis hebben. Er komen bovendien steeds meer mensen, die in plaats van een hond of een kat een aap nemen. „Dit betekent een ernstige bedrei ging van het bestand aan apen in de vrije natuur. Wanneer één aap hier levend aankomt, zyn er 20 apen over leden. Zoveel sterven er by en nj het vangen en bij het vervoer hier heen. Daar komt by, dat een aap als huisdier alleen gehouden wordt, zo dat er geen voortplanting plaats kan vinden", zei de heer Jacobi. „Ook by andere dieren die zich in gevangen schap by de mens niet voortplanten, ADVERTENTIE Ze zijn er weer: tulpen! Massa's. Dagelijks vers van de veiling. Gezellig zo'n bos. Een kleine kleur- explosie in uw huis. En zonder bloemen Is het toch eigenlijk maar een kale boel. Volley baltitel West-Europa Voor het toernooi om het West- europese volleybalkampioenschap, dat van 12 tot 20 april in West-Duitsland wordt gehouden, hebben twaalf lan den ingeschreven. Naast titelhouder Nederland nemen België, Italië, Tur kije, Zwitserland, Oostenrijk, Finland, Zweden, Israël, Engeland, Denemar ken en West-Duitsland deel. Voor de voorronden, die in München, Frei burg en Nürnberg worden gehouden, zijn Nederland en Israël de fina listen van vorig jaar alsmede West-Duitsland geplaatst. De wed strijden uit de finalegroep zullen in Augsburg worden gespeeld. bleem voor". Het aantal apen, dat Artis krijgt aangeboden door mensen, die dieren weer kwyt willen vertoont de laatste jaren een sterke stijging. „Tot 1962 lag het aantal apen, dat wy per jaar opnamen tussen de 10 en de 20. Sindsdien is het gestegen tot onge veer 40. Ik noe mhier alleen de aan tallen apen, die wy hebben kunnen aannemen. Er zijn en er worden er veel meer aangeboden", aldus de heer Jacobi. Apen zijn ongeschikt als huisdieren, zegt hij verder. „Het zijn boomdie- ren, die hun uitwerpselen zo maar laten vallen. Zindelijkheid zit hen niet in het bloed. Doordat de apen de gewoonte hebben met hun eigen uit werpselen te spelen, wordt de ver spreiding van ingewandsparasieten in de hand gewerkt. Na rundvee zijn apen de grootste bron van infectie va-n ernstige ziekten, zoals dissente- rie, tuberculose en paratyfus. Bo vendien zijn apen vernielzuchtig. Veel apen, speciaal de mannetjes, worden naar mate zy ouder worden, bytlus- tig. De bytwonden kunnen zeer ern stig zyn". Volgens de heer Jacobi is het hou den van apen een welvaartsverschyn- sel. Men telt grif bedragen tot f 2000,- neer voor een aap en dan nog vaak enkele honderden guldens voor een kooi. De invoer van apen is vry. Dr. Jacobi: „Vooral om de met uit roeiing bedreigde apensoorten te be schermen zou de overheid maatrege len moeten nemen tot beperking van invoer. Dergelyke maatregelen kunnen genomen worden op grond van de dierenbeschermingswet, die nu enkele jaren oud is. Het is een droeve schande, dat het zolang moet duren voor er iets gebeurt". Dr. Jacobi deelde voorts mede, dat Artis een 15-jarenplan heeft opge steld voor een groot aantal in- grypende verbouwingen en ver nieuwingen. De totale kosten worden LEIDSCH DAGBLAD In de maand december 1967 zyn de volgende bedragen i ngelegd, resp. uitbetaald by de RPS in: Alphen a/d Ryn f 165.000, f133.000; Aarlan- derveen f8.000, f3.000; Langeraar f6.000, f6.000; Nieuwkoop f38.000, f29.000; Nieuwveen f7.000, f19.0000; Noorden f21.000, f24.000; Ter Aar f19.000, f24.000; Woubrugge f6.000 F 5.000; Zwammerdam f 12.000, f9.000; Oudshoorn f2.000, f6.000; Zevenhoven f 6.000, f 12.000.- VRIJDAG 5 JANUARI Burgemeester en wethouders van Enschede hebben besloten het ge- meentelyk huisvestingsbureau met ingang van 1 februari op te heffen. Woningzoekenden zullen zich voor taan als zodanig niet meer by de ge meente kunnen laten inschryven, maar dienen zich voor het vinden een huis rechtstreeks te wenden een vam de tien plaatselijke woningeigenaren of makelaars. De richtlynen om in aanmerking te kunnen komen voor een woning wor den in Enschede aanzienlyk vereen voudigd. Hy gemeentebestuur blijft verantwoordelyk voor de woonruim teverdeling, dat wil zeggen dat een gemeentelyke woningvergunning ver eist blyft. Deze vergunningen zullen in plaats van het door het op te hef fen huisvestingsbureau worden afge geven door de afdeling bouwzaken van de gemeente. Voor de 19 Perso neelsleden van het Ensdhedese huis vestingsbureau worden passende functies elders in het gemeentelyke apparaat gezocht. Prinses Beatrix en Prins Claus zijn deze dagen de gasten van Prins Otto von Bismarck in Amühle. Zij zouden vandaag deelnemen aan een jachtpartij in het Sachsenwald en morgen in het Oejendorjwald. Prinses Bea trix zou zelf niet jagen, maar de jagers vergezellen. Aan de jacht wordt ook deel genomen door Prins Moritz von Hessen en leden van adelijke fa milies uit Zweden, Frankrijk en Spanje. Prinses Beatrix en haar man hebben gistermiddag een bezoek gébracht aan de moeder van Prins Claus, mevrouw Von Amsberg in Hitzacker. Op de foto links Christina von Amsberg, die met haar moeder het prinselijk paar uitgeleide deed. (Van onze correspondent in Parijs) De ontboezeming van presi dent De Gaulle op zijn jongste nieuwjaarsreceptie voor de pers in het Elysée, dat hij de komende maanden, behalve Roemenië, nog twee buiten landse mogendheden zal be zoeken waarvan hij de naam niet wilde noemen, heeft, zo als wel te verwachten was, voedsel tot heel wat veronder stellingen en speculaties gege ven. President De Gaulle heeft nog invi taties uit verscheidene landen, waaronder Turkije, India, Paki stan en Indonesië op zyn lystje staan. Maar niettemin gaan de ge dachten van de politieke commen tatoren vooral in een andere rich ting en denkt men eerder aan een nieuwe reis naar het Franstalige deel van Canada. Men herinnert zich hoe zijn eerste bezoek aan deze provincie door zyn schallende uitroep „leve vry Quebec" de afge lopen zomer op een ernstig diplo matiek conflict met de centrale re gering in Ottawa is uitgelopen. Ondanks de ontkenning waarmee Parys gisteren een persbericht over de reis van De Gaulle naar Que bec beantwoordde, gelooft men in Frankryk vry algemeen dat de Franse president in september wel degeiyk opnieuw zyn opwachting in Quebec hoopt te maken. Zyn voornemen op het Amerikaanse continent zyn medewerking te ver lenen aan de oprichting van een soort Frans filiaal heeft hy zeker nog niet laten varen en in zyn nieuwjaarsboodschap viel met na me opnieuw de nadruk op waar mee hy toen speciaal de Franse Canadezen zyn beste wensen pre senteerde. Het moment om dat nieuwe bezoek aan Quebec, dat door de Engelsen, Canadezen en de Amerikanen zeker als een provo catie zou worden verstaan, officieel bekend te maken, is, om verschil lende redenen, echter nog niet ge komen. Nieuwe stamverwanten Sinds gisteren schynt Parys op het eiland Nieuw Brunswyk een nieu we Franse stam ontdekt te heb ben, waarmee de banden eveneens hoognodig nauwer moeten worden aangehaald. Vier leidende autori teiten van deze stamverwante be volkingsgroep, die ruim 200.000 Frans-sprekende zielen telt, en die als Acadianen worden aangeduid, zyn vanaf volgende week door De Gaulle als zyn persoonlyke gasten naar Parys geïnviteerd. Ook die Acadianen, die eveneens vanuit Ottawa geregeerd worden, denkt Parys nu zyn financiële en vooral politieke steun te verlenen om met tertijd hun eigen onafhankelijk heid uit te kunnen roepen. Voor het moment echter wil De Gaulle met deze plannen kennelijk nog enige voorzichtigheid betrach ten. De huidige minister-president van Canada, Pearson, die De Gaulle de afgelopen zomer op de vingers tikte om zich zo in Franse ogen gelyktydig voor het leven met schande te overladen, zalbegin april aftreden. Het lykt niet uit gesloten dat hy dan door zyn mi nister van Buitenlandse Zaken Martin vervangen wordt, die in Parijs als een „vriend van Frank ryk" staat Paryse regeringskringen spelen nu al met de gedachte dat met die nieuwe premier voor de Franse stamverwanten" in Quebec en op het eiland Nieuw-Brunswyk dan resultaten kunnen worden bereikt die nu, met Pearson, uitgesloten iy- ken. Mochten die wensen dan in vervulling gaan, dan zou het nieuwe bezoek van De Gaulle de triom- fantelyke bekroning van het herstel der banden tussen het Franse moe derland en die verre gewesten kun nen vormen. Aangezien die ver wachtingen momenteel echter nog maar als schone toekomstmuziek moeten worden omschreven, heeft het Elysée het voor het moment blykbaar 'wenselyker geacht rond de buitenlandse reisplannen "ran De Gaulle een rookgordyn op te trekken. De Gaulle, rustig afwachten tot het juiste moment. Argentijnse western LIDO De „Western" beleeft, zij 't in ietwat gewijzigde vorm. zyn renaissance. De Italiaanse filmindustrie was de eerste die met wat Amerikaanse vakkennis de bekende cowboy-ingrediënten op een nieuwe manier wist te rangschikken en met succes. Zelfs by serieuze critici werd deze herleving met open armen ontvangen. „De Woestelingen", deze week in Lido, is een Argentynse be werking van het cowboy-gege ven. De Argentynen hadden al le reden om er eens een keer aan te beginnen. Op de pampa's (steppen) van het land levende gaucho's (cowboys) en ook Ar gentinië had zyn indianen (al waren die heel wat minder vechtlustig dan hun collega's in de VS). „De Woestelingen" is als cow boy-film minder uit de verf ge komen dan byvoorbeeld de Ita liaanse super - vecht - film "Een dollar met een gaatje". Regisseur Hugo Fregonese is er echter in geslaagd om in Eastman color rond de Amerikaan Robert Tay lor een alleszins aanvaardbare film te maken. Helaas schiet de film soms, louter cowboytech- nisch gezien tekort, omdat Fre gonese er nog een paar dingen in wilde stoppen, die nu eenmaal niet in een cowboy-film horen: fraaie landschapjes, moraal en dergelyke. Het verhaal: Soldaten op een eenzame post in de pampa's zyn weg van vrouwen. Vyandige in dianenstammen bieden ze te kust en te keur zodat velen deserte ren, totdat hun commandant het lumineuze idee krygt zelf wat prostituees te laten aanruk ken. Het hek raakt dan echter pas goed van de dam. Rosenda Monteros, die als de Indiaanse Rucco in ,,De Woestelingen" op het laatste moment nog voor verrassin gen zorgt. Dief van Parijs STUDIO De dief van Pa rys met Jean-Paul Beflmondoin de glans rol is weer geprolon geerd. De film bevat een aan eenschakeling van gevarieerde inbraken. Belmondo werd inbre ker nadat zyn oom hem een erfenis afhandig had gemaakt, en Belmondo blyft kraken, on danks de vrouwen in zyn leven, waarby hy op de duur geen rust kan vinden. Nee, hy blyft zyn metier trouw. Een film met subtiele humor van Louis Mal- „Cosa Nostra LUXOR „La Cosa Nostra" Is een machtige organisatie, die vry wel de gehele misdaad in de Verenigde Staten onder con trole heeft. Op de leiders van deze duistere organisatie wordt intensief jacht gemaakt door de FBI. Komen de grote bazen in de knel, dan geldt vaak een op lossing: moord. Dit wordt on der meer toegepast om lastige getuigen voor goed het zwygen op te leggen. Ook is het vrijwel onmogeiyk met de organisatie te breken. Meestal resulteert dit in de gewelddadige dood van de afvallige. Een goede in druk van de stryd van de FBI tegen deze georganiseerde mis daad kan men krygen in de film „Cosa Nostra, erfvyand van de FBI." Het is een kei harde stryd, waarby vaak bloed vloeit. Met grote spanning wordt hiervan een beeld gege ven in deze kleurenfilm. Gevaar heeft twee gezichten REX Een spionnenthriller zoals er velen zyn: niet al te best, niet ai te silecht. De Ame rikaanse geheim agent Murphy ontkomt maar net by een wilde jacht om van Oost- naar West- Beriyn te komen. Vlak by de muur vlucht hy een bar binnen en ziet daar tot zyn verbyste- ring een man die als twee drup pels water op hem lykt. Die man, Wainwright, is dronken. Hy zwiert naar buiten en wordt prompt door een daar wachten de Oostduitser neergeschoten in de veronderstelling dat het Murphy is. De geheim agent kruipt dan in de huid van de vermoorde man. Hy gaat naar de niets vermoedende echtge note toe en raakt dan in een uiterst schimmige positie ver zeild. De basis van het verhaal is niet byster origineel om niet te zeggen gezocht. De uitwerking is verder niet onaardig, hoewel soms nogal zoetjes. Casino Royale TRIANON Voor de derde week in successie in Casino Roy ale Woody Allen, Peter Sellers, Ursula Andress David Nlvenetc. in de anti-Bond. Tegelykertyd met de film kwam in Nederland een plaat op de markt „Sounds Alike" (Am Records 212001) van Herb Alpert en The Tijuana Brass met daarop het thema van Casino Royale. De liefheb bers behoeven de film dus niet te vergeten. Matt Helm CAMERA De nieuwe direc tie van het theater aan de Ho- gewoerd gaat deze week van start met een reprise. Zoals wy ?isteren reeds schreven is dat een gevolg van reeds vroeger afgesloten contracten. Trouwens, de hervertoning van „Goed ge schoten. Matt Helm!" is best de moeite waard. Het is de tweede van een serie waarin Dean Martin een loopje neemt met alle stoere geheime agen ten, die in de loop van de laatste jaren in allerlei kleuren op het witte doek zyn versche nen. Hy wordt daarby heel na drukkelijk bygestaan en afgeleid door een groot aantal welge vormde jongedames. Probleem loze ontspanning. IJshockey De drie Tsjechi sche yshockeyers van de vereniging Banska Bystrica, die in de nacht van dinsdag op woensdag politiex asiel vroegen en zioh hadden aange meld by de politie van de Zwitserse plaats Thun, zijn op hun besluit te ruggekomen. Zij hebben hun verzoek ingetrokken en zijn onmiddellijk daarop naar Tsjecho-Slowakye te ruggekeerd. De politie van Thun heeft de identiteit van het drietal niet bekend gemaakt. ADVERTENTIE N.V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN (Van onze Bossche correspondent) Onder het motto „Brabant wil blü- ven werken" hebben de voorzitters van de vyf Brabantse Kamers van Koophandel gisteren in Breda, Til burg, Den Bosch. Eindhoven en Waal- wUk voor de eerste maal eenzelfde nieuwjaarsrede uitgesproken. Een re de. die overigens door ieder van de voorzitters werd aangevuld met een specifieke op hun ressort betrekking hebbend overzicht. De uniformiteit van de redevoerin gen werd gekozen, omdat heel Bra bant met hetzelfde probleem zit: de werkgelegenheid. In het afgelopen jaar is de werkloosheid vooral onder de jongeren snel gestegen, is de bouwnyverheid het slachtoffer geworden van een structurele over bezetting en is de in Brabant sterk gewortelde textiel- schoen- en leder industrie door de internationale ont wikkeling in een zeer moeilyke po sitie geraakt. Voor de naaste toe komst verwachten de voorzitters niet, dat er veel nieuwe arbeidsplaatsen zullen komen in de bestaande indus trie en ze maken zich zorgen over de aantrekking van nieuwe indus trieën, omdat Zeeland, Limburg en het aan Brabant grenzende deel van België meer faciliteiten kunnen bie den. Toch zullen er elk jaar 10.000 nieu we arbeidskrachten werk moeten vin den in de provincie. De voorzitters dringen daarom aan op rentesubsi dies voor het bedryfsleven, op de' aanleg en exploitatie van goed in gerichte regionale en superregionale industrieterreinen tegen concurreren de pryzen, op bouwcontingenten voor de gesubsidieerde woningen ten dien ste van de bedryven en op finan- j ciële faciliteiten voor het opheffen van typisch regionale knelpunten.I Interkerkelijke inza meling voor bouw synagoge In de christelijke kerken in Breda zal 28 januari een collecte worden gehouden waarvan de opbrengst be stemd is voor de aankoop van een pand, dat door de Joodse gemeente in Breda kan worden gebruikt als synagoge. Bovendien zal twee dagen hiervoor, op vrijdag 26 januari, in de stad een huis-aan-huiis-collecte worden gehouden ten bate van het zelfde doel. De Bredase Joodse ge meenschap heeft momenteel geen synagoge en bovendien ontbreken geldmiddelen om een gebedshuis in te richten en aan te kopen. De bis schop van Breda en de vertegen woordigers van de protestantse ker ken hébben hun medewerking aan deze actie toegezegd. Oplossing crisis (Van onze correspondent in Bonn) Een Westduitse regeringswoord voerder heeft ontkend dat de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Brandt al volgende week een plan voor een oplossing van de crisis in de EEG zou willen voorleggen. Wel is het de bedoeling van de minister in de loop van deze maand met eni ge „denkmodellen" te komen, die tot een oplossing van de impasse zouden kunnen leiden, aldus de woordvoer der. Geruchten over plannen van minis ter Brandt kwamen in de wereld door een interview, dat het dagblad „Die Welt" gisteren met de bewindsman publiceerde. Over het in fasen uit te voeren plan meldde „Die Welt" gis teren dat het zou voorzien in het aanknopen van „nauwere betrekkin gen" tussen de EEG-landen met Groot-Brittannië en de Scandinavi sche landen. Aan het eind van een langjarige ontwikkeling zou het vol le lidmaatschap staan. Op de kabi netszitting van 10 januari zou minis ter Brandt zyn plan ter tafel willen brengen. Ook de „Frankfurter Allgemeine Zeitung" sprak gisteren over een „plan in fasen" van Brandt, dat door het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken uitgewerkt zou worden en dat tenslotte automatisch moet leiden tot de volledige opname van Groot-Brittannië in de EEG. ADVERTENTIE Transplantatie alvleesklier? De directeur van de medische ai deling van de universiteit van Kaap stad prof. W. P. J. Jackson, heel verklaard, dat er een mogelykhei bestaat tot genezing van suikerziek door een alvleesklier transplantatie Er zullen spoedig onderzoekingen P dit gebied beginnen en het zal vanó chirurgen van het Kaapse ziekenhui de Groote Schuur afhangen om datum voor een dergelyke transplan tatie te bepalen, aldus de Zuidafri kaanse hoogleraar.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 8