iVoor jeugdige ■nu opleiding in grafici Leiden Rennies Cor van der Hart trainer in V.S. .Hippe' belangstelling voor jeugdparlement VLAK naar studiedag Concert Leids Accoord Schip onklaar - trein te laat ACTIE VOOR ENGELAND Sporttoto Bij gasontploffing acht man gewond Antiquiteiten gestolen Paardehoofdstel uit etalage weggegrist Jeugddorp gesloten Rapport over schriftelijk onderwijs VRIJDAG 5 JANUARI LEIDSCH DAGBLAD X T N Voor de toekomstige grafici en uiteraard ook voor de ££?4Leidse grafische wereld verblijdend nieuws. Na jaren van (wachten en intensief onderhandelen zal met ingang van de nieuwe cursus aan de Lagere Technische School (Ambachts school) aan de Haagweg een nieuwe (grafische) afdeling wor- Braoiden toegevoegd. JMet ingang van io. J nieuwe cursus aan L.T.S. '3 Tot nu toe ontbrak de mogelijkheid grafische opleiding toekomstige gra- n zich elders ii toekomst" te be Leiden op be volgen en wan uuifici aangewezen dit „vak met ee: ;r kwamen. In deze afdeling zullen leerlingen r rimet zes jaar lager onderwijs kunnen daiworden opgenomen voor een drieja- lokjrige algemeen grafische vooroplei ding. In het eerste voorbereidende jaar is slechts enige grafische oriëntatie opgenomen, doch in het tweede en derde leerjaar komen alle grafische technieken aan de beurt. ,Voor de grafische bedrijven in Leiden en omstreken beteekent deze vesti ging een grote vooruitgang. Maar I 100k voor jeugdige leerlingen, die de 1 lagere school verlaten, is de beroeps- rt keuze hierdoor wijder geworden en gericht op een aantal beroepen, die tingen en boekbinderijen. Voor een stad waar eens Van Ravelingen, Plantijn en Elsevier hun werkplaats hadden en waar thans bedrijven met een wereldfaam zijn gevestigd, is de ze afdeling van de Technische School een aanwinst om terecht trots op te zijn. Rijk geschakeerd programma De dagcursus geeft, naast de prak tische oefening, een rijk geschakeerd programma van algemene vorming. Na deze drie jaren dagschool volgt leerlingstelsel van drie jaren. Op de dagschool wordt een grove schei ding gemaakt tussen degenen die in één der technieken met de voorbe reiding van drukvormen en platen bezig zijn (de vormmakers) en de vormverwerkers, (de boek-, offset- en diepdrukkers alsmede de machi nale boekbinders). In het leerling stelsel van een der Verenigingen tot bevordering van de vakopleiding moet de leerling een richting kiezen, zoals typograaf, boekdrukker, boek binder, lithograaf, offsetdrukker, re- toucheur of diepdrukker. Deze opleiding die in de onderne ming (met behoorlijke beloning» plaatsvindt onder toezicht van een leermeester, wordt begeleid door al gemeen en op het beroep gericht on derwijs op een volle dag in de week (met behoud van loon). De nieuwe afdeling zal worden on dergebracht «n de tegenover de Am bachtsschool gelegen dependance, waarin twee lokalen voor deze nieu we vorm van onderwijs beschikbaar zullen worden gesteld. De inventaris drukkerijen, chemigrafische inrich- zal worden aangeschaft door de LTS. ADVERTENTIE Quick Up...'t is goed. Ko drinkt 't I steeds in hoog voorbereiding is gericht op boek- drukkerijen, offsetdrukkerijen. diep- ADVERTENTIE ADVERTENTIE GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Constant - Love Anjer Desiree - Martinshof Ook met briljant. Juwelier v. d. Water HEEFT ZE. Haarlemmerstraat 181 zeer grote keuze. Op het gra veren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. Altijd voordelig. 's Maandags gesloten. Evangelisatie campagne Evangelist G. S. Tjong, geboren in Indonesië uit Chinese ouders en sinds enkele jaren werkaaam in Amerika, komt naar Leiden om van 8 t/m 11 januari een evangelisatie-campagne te houden in het gebouw van de Bap tistengemeente aan de Oude Rijn. ADVERTENTIE Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direct Salaris 100.000 gulden der Hart wordt mogelijk baan startte, loopt op 1 juli af. Van der Hart: „Ik weet niet wat Holland Sport wil. Ik heb tegen het bestuur gezegd dat ik het bijtijds wil weten". Holland Sport-bestuurder Van der Laan: „Het bestuur heeft over deze zaak nog helemaal niet gesproken. We hebben de tijd nog wel". Cor volgend seizoen voetbaltrainer Amerika. De Holland Sport-trainer beraadt zich op het ogenblik over een aanbod van een universiteit, die met een elftal aan de voetbalcompetitie in de V.S. wil deelnemen. Naar verluidt zou Van der Hart in het volgend seizoen in Amerika een ton kunnen verdienen. „Het is allemaal nog wel onzeker", zegt Van der Hart, die de naam van de betreffende universiteit nog niet wil noemen. In de op gang gekomen onderhandelingen heeft htf deze eis gesteld: een contract voor tenminste vijf jaar en een bankgarantie in Ne derland. „Amerika is natuurlijk wel erg ver, maar het geld kun je natuurlijk niet uitschakelen", aldus Van der Hart. Zijn contract met Holland Sport, waar hij in 1966 zijn trainersloop- Discussies over de omroep In Beverwijk is een door de Hoge re Pedagogische Schooi St. Jozef ge organiseerde landelijke studiedag voor studentenraden van alle Neder landse kweekscholen gehouden. Op de uitnodiging hadden 59 van de 97 scholen gereageerd. Hiervan wa ren vertegenwoordigers van 44 scho len onder wie ook afgevaardigden VLAK, de Vereniging van Leidse Ac tieve Kwekelingen naar Beverwijk ge komen. Zowel 's-ochtends als 's middags is er druk gediscussieerd over al lerlei problemen zoals: studiebeur zen, onderwijs, technisch kwesties, eventuele interscholaire samenwer king op allerlei gebied e.d. Aan het einde van de dag werden de volgende punten geconcludeerd: a. De vergadering was vóór het op richten van een overkoepelend or gaan voor alle kweekscholen, b. Een voorlopig bestuur, gevormd uit de voorzitters van de verschillende dis cussiegroepen, zal zo snel mogeltfk statuten en een huishoudelijk regle ment in grote lijnen opstellen, c. De ze statuten en dit reglement zullen op de volgende landelijke vergadering besproken worden. Deze zal waar schijnlijk in de paasvakantie in Am- Het Leids .iongercnparlement heeft zich gisteravond beziggehouden met de omroepkwestie, waarover indertijd een kabinet is gevallen- De JOKVP-er II. J. Eibers had over deze kwestie een nota ingediend, die hij als „mi nister" moest verdedigen. De nota werd tenslotte met acht stemmen vóór. elf stemmen tegen en vier ont houdingen verworpen. De nota bepleitte een radicale ver andering van het omroepbestel en zou één omroep, die aan een aan tal voorwaarden zou moeten voldoen, bestaansrecht willen geven. Enkele voorwaarden die werden gesteld: de nieuwe omroep zou geen staatsom roep mogen zijn, niet politiek of con fessioneel gebonden mogen zijn, de mocratisch moeten zijn en groeperin gen in staat moeten stellen zendtijd tc kopen. Via een luister-kijkgeld-be taalmethode zou iedere legale luiste raar/kijker inspraak moeten hebben. De opbrengsten uit reclame (de nota stelde dat de STER competent is) en uit verkopen van zendtijd zouden ge deeltelijk moeten toevloeien aan de dagbladpers. De afzonderlijke pro grammabladen zouden moeten wor den vervangen door één programma blad. De woordvoerder van de CHJO voelde niets voor het in deze nota neergelegde voorstel- Hij zag daarin een aanslag op de democratische en godsdienstige waarden en vond dat je van twee kwaden het minst erge moest kiezen. Met andere woorden: hij gaf de voorkeur aan het tegen woordige bestel. De Arjos was het daarmee eens. De JOK VP stelde zich ondanks en kele bezwaren loyaal achter de nota en de JOVD bleek er veel minder af wijzend tegenover te staan dan de protestants-christelij ke groeperingen Deze fractie voelde het meest voor een staatsomroep zoals die in Enge land (BBC), België of Duitsland be staat. Het linkse blok, CPN, FJG (de jongerengroepering van de PvdA) en PSP, vormde in zijn afwijzing van de nota een hecht front. Het bloem rijkst zette de PSP-afgevaardigde zijn bezwaren uiteen. Aan een „algemene omroep", zo betoogde hij, had hij geen behoefte, wel aan een omroep met meer „Hoepla" en meer „Zo is het". Hij vond dat het "niet mogelijk Prof. Muntendam voorzitter van Wilhelminafonds Prof. dr. Muntendam. Leids hoog leraar in de sociale geneeskunde tot voor kort voorzitter van de Stichting Landelijke Organisatie voor Kanker bestrijding, is benoemd tot voorzitter van de Stichting Koningin Wilhelmi nafonds, Nederlandse Organisatie voor de Kankerbestrijding. In december J.l. ging de Stichting Koningin Wilhelminafonds een fusie aan met de landelijke organisatie. Voormalig voorzitter van het Wilhel minafonds was de inmiddels overle den oud-burgemeester van Amster dam, mr. A. J. d'Ailly. is een democratische omroep te rea liseren, zolang de samenleving niet democratisch is. Aan omroepgslden voor de dagbladpers had hij geen be hoefte: de staat, vond hij. zou „op strategische punten" witte persen moeten neerzetten. Iedereen zou daarvan gebruik moeten kunnen ma ken. Voordat tot stemming over de nota werd overgegaan, sprak de FJG zich in een door de PSP. CPN. CHJO en Arjos gesteunde motie uit voor hand having van het huidige systeem bij gebrek aan beter. De motie werd met alleen de stemmen van de JOVD en de JOK VP tegen aangenomen. De nota werd alleen gesteund dooi de hele fractie van de JOKVP en vier van de vijf JOVD-ers. De PSP ont hield zich van stemming. De publieke tribune was opmerke lijk dicht bevolkt met even hippe als rumoerige belangstellenden. Samengaan van orkesten en koor Er is hier in onze stad een model-verstandhouding tussen de gesubsidieerde koren en amateurorkesten enerzijds en de overheid anderzijds. Meer verheugend is mogelijk nog, dat onder een aantal verenigingen zelf een vruchtbare verstand houding zich baan breekt. Daarvan mocht het concert, dat in juni 1966 onder de noemer „Leids Acoord" in de Stadsgehoor zaal plaats vond al dadelijk voor een gehoor van meer dan 700 personen een klinkende bevestiging heten. Wie dieper analyseert zal bevin- De virtuoze pianosolo in deze Fan- toren de overvloed aan intellect in Leiden en naaste omgeving en de opbouwende geest in de muziek school te rekenen vallen. Een derde factor onder het gunstigste aspect is de unieke positie van onze stadge noot Henk Briër, die vier orkesten dirigeert en als koordirigent boven dien „De Stem des Volks" tot zijn beschikking heeft. Jong en Jolig weer op tournee Tot die vier orkesten behoren twee Leidse: „het Jeugdkamer Or kest Leiden", en het „Toonkunst Or kest". Deze twee orkesten zullen donderdag 11 januari a.s. in de Stadszaal wederom als één stedelijk orkest optreden en tot inleiding Beethovens' Coriolan-ouverture uit voeren en als concertafsluiting de beroemde „Chorphantasle", eveneens van Beethoven, begeleiden. De virtuose pianosolo in deze Fan tasie zal door Jan v. d- Meer worden vertolkt, terwijl het kooraandeel zal worden geleverd door „De Stem" en het r.k. „Alma Mater" als één zang apparaat- Deze grootse aantrekkelijke Fantasie vergt zangsolisten, waartoe uitgenodigd werden de sopraan Leny nauwelijks Stevens en haar leerlingen Janny Examencommissies Prof. dr. C. Soeteman alhier is be noemd tot voorzitter van de examen- mmissie Duits m.o. 1968, prof. dr. Dresden tot voorzitter van de com missie Frans m.o., mevr. dr. I. Hy- mansTromp tot ondervoorzitter van de commissie Italiaans m.o., prof. dr. C. J. Goiter tot voorzitter van de commissie natuur- en scheikunde m.o. en prof. dr. E. Haringa en dr. H. C. Kramers te Leiderdorp tot on dervoorzitters van laatstgenoemde commissie. Prof. dr. C. Visser te Voorschoten is benoemd tot ondervoorzitter van de commissie wiskunde m.o. Prof. v. d. Beugel bedankt voor de P.v.d.A. Prof. dr. E. H. van den Beugel heeft bedankt voor het lidmaatschap van de PvdA. Omtrent de reden van dit bedanken wilde prof. Van den Beugel geen bijzonderheden meede len, aldus bericht het dagblad Trouw. Prof. Van den Beugel is buitenge woon hoogleraar aan de Leidse uni versiteit. Hij was o.m. directeur van de KLM en tijdens het kabinet-Drees staatssecretaris van buitenlandse za ken. Hij behoort zeker niet tot de linkervleugel van de PvdA. Een Rotterdams binnenvaartuig lag gistermiddag gedurende bijna een half uur door een defect in het voortstuwingsmeeha- nisme stil tussen de pijlers van de spoorbrug over de Nieuwe Vaart 'n Leiden. Het onklaar geraakte schip is door een ander vaartuig in de richting van de Lammenbrug versleept. De trein uit Alphen a. d. Rijn kwam met een vertraging van een kwartier in Leiden aan. De storing duurde van 15.40 tot 16.05 uur. Zon, Aad Hasenoot, bas. Dit is niet alles. De hoboïst Han Kapaan zal door het Toonkunst Or kest begeleid worden in het mooie concert in F van Bach: het hoog aangeschreven koor ..Vox Leata" uit Roelof arendsveen 'festival-winnaar O van Jan v. d. Meer zal als gastkoor een aantal a cappella werkjes ver klanken en Leny Stevens geeft Mo zart een dubbele plaats in twee con cert-aria's. waarbij J- P- den Herder als violist en Ada v. d. Bent als pia niste de bijbehorende obligaatpartij vervullen. Behalve de a cappella's staat- alles onder leiding van Henk Het jaar is nog begonnen of het Leidse gezelschap Schelhngerhout^alt.^ André Sempre Avanti Jong en Jolig trekt er TJ"" weer voor een tournee op uit. Van avond musiceert het gezelschap in Zeist, m.m.v. de toneelafdeling van Sempre Avanti. Voorts staan de volgende avonden op het programma: dinsdag 30 ja nuari in de Grote zaal van "De Burcht" en maandag 5 februari in de Maranathakerk 'Lage Morsweg) in Leiden. Vrijdag 16 februari treedt het gezelschap op in de Stadsgehoor zaal in Vlaardingen met medewerking van de toneelafdeling van Sempre Avanti. Dan komt het gezelschap weer terug naar Leiden om dinsdag 20 februari in het Anthonius clubhuis en dinsdag 5 maart in de Grote zaal van "De Burcht" op te treden. Vrij dag 29 maart wordit het programma gebracht in het Verenigingsgebouw in Koudekerk, vrijdag 5 april in het An thonius clubhuis in Leiden, dinsdag 23 april in zaal Lommerijk in Rot terdam, vrijdag 10 mei in het Antho nius clubhuis in Leiden en tenslotte donderdag 16 mei in het Cultureel Centrum van Voorschoten. Leidse Spaarbank In de maand december 1967 werd er by de Leidse Spaarbank in gelegd f 5.103.210,63 en terugbetaald f 4.866.552,80. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 518 en het aantal afbetaalde boekjes 382. Op 5.155 rekeningen van deelne mers aan de Afhaaldienst werd f 177.786,50 bijgeschreven. Er werden 1.100 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van f 45.593,66. Het tegoed der 63.781 inleggers be droeg aan het einde van de maand f81.368.187,90. De Krimpenaar H. Klip, die tie voor Engeland voert, is gisteren gev ontvangen door de Engelse ambas sadeur Sir Peter Garret. Dhr. Klip wil Engeland daadwerkelijk helpen nu dit land in grote economische moeilijkheden verkeert. Hij wil, zo deelde hij mee, dat 1968 het ..Engeland aar" wordt. „Ik hoop dat het publiek Engelse artikelen zal kopen, met het oog op de oorlogsja ren toen de Engelsen ons zo hebben geholpen", vertelde hij. De Engelse ambassadeur wilde geen geld aannemen van de heer Klip die, een actie gaat voeren onder het motto ,Een tientje per week voor En geland". Dit geld zal hij nu storten op het adres van een Engelse instelling, die de actie van de Engelsen zelf (overwerk zonder betaling) steunt. De heer Klip gaat dit jaar niet naar Italië met vakantie, maar naar Enge land. Activiteiten reddingboten KNZHRM in 1967 De reddingboten en reddingstations van de Koninklijke Noord- en Zuid- hollandsche Redding Maatschappij in Amsterdam kwamen in 1967 158 in actie (in 1966: 171 maal». In totaal werden 176 mensen behouden aan wal gebracht <1966: 224). Het totaal aan tal geredden sedert de oprichting van de maatschappij in 1824 steeg hier door tot 9421. Dankzij de mooie zomer was het aantal diensten aan pleziervaartuigen t.w. 39, belangrijk minder dan in 1966, toen 61 keer ten behoeve van pleziervaartuigen moest worden uit- de sporttoto's Toto 26: Aantal deelnemers: 564 966. Bruto in leg: 787.069 gld. Eerste prijs 142-853 gld, 6 winnaars, bruto 23.808,80 gld- Tweede prijs 77.919 gld.. 145 winnaars, 537,38 gld. Derde prijs 38.959 gld-, 416 winnaars, 92,98 gld. Toto 28: Aantal deelnemers539.356Bruto in - leg: 738.530 gld- Eerste prijs 134.043 gld., 6 winnaars, bruto 22-340.60 gld. Tweede prijs 73.114 gld., 325 winnaars ca- 220 gld. Derde prijs 36.557 gld., 69 winnaars, ca. 530 gld. (Van onze Haarlemse correspondent) By een hevige gasontploffing In een woning aan de Jan Luycken- straat in Haarlem-noord zijn gister avond 8 brandweerlieden i i of i ernstig gewond geraakt. Drie van hen zijn met tweedegraadsverbrandingen aan gezicht en handen in het zieken huis Sint Johannes de Deo opgeno men. De explosie die tot ver in de omtrek werd gehoord, richtte in de wonkng een enorme ravage aan. Het dak werd opgelicht, muren wer den ontzet en ramen en deuren uit hun verband gerukt. De straat lag bezaaid met stukken hout en glas scherven, terwijl tal van glasruiten in de omgeving door luchtdruk wer den vernield. De schade aan de wo- Een antiek handgeweven Ara- lage van een importeur van cosme- bisch paardehoofdstel is in de nacht tische artikelen. van woensdag op donderdag wegge- Behalve het stuk antiek werd, na- grist uit een etalage aan de Kai- dat de etalageruit door onbekenden serstraat in Leiden. met een steen was ingegooid, een Het paardehoofdstel. dat een hoge aantal toiletartikelen ontvreemd, antlekwaarde zou vertegenwoordigen, j lag bjj wijze van reclame in de eta- j By een inbraak in een woning aan de Kanaalweg werd in de afge- lopen nacht een aantal antieke sie raden buitgemaakt. De buit bestond uit tien gouden en zilveren spelden, Na het succes tijdens de zomer vakanties is het Jeugddorp Zuid-West tot nog toe steeds voor de jeugd open gesteld geweest op de woensdagmid dagen en zaterdagochtenden. Tijdens de kerstvakantie was het de gehele dag geopend. De stichting Leidse JeugdverbRjven heeft echter in ver band met het weer van de laatste da gen besloten het Jeugddorp voorlopig te sluiten totdat het weer een beet je beter wordt. Bij dit besluit heeft ook meegespeeld dat de toegang tot het Jeugddorp momenteel erg slecht begaanbaar is, omdat men druk be zig is met de werkzaamheden voor een tunnel onder de Voorschoterweg. oorhangers en bloedkoralen en enkele zilveren oorknoppen en broches. Ook werd een moderne gouden schakel armband ontvreemd. De daders zijn het huis binnengekomen na verbre king van een ruit in de keukendeur. Steravond NCRV De -NCRV komt op 18 januari a.s. in de Leidse Stadsgehoorzaal met een steravondprogramma, dat recht streeks zal worden uitgezonden. De uitzending van het steravondspel („Zet uw vraag op het spel") Is in gebouwd in een ontspanningspro gramma, waaraan mee zullen wer ken „De Spelbrekers, The Blue Dia monds, André van Duin, Leus Deux Jeatéux en anderen. Voor de pauze treedt het Zuidhollands Operakoor onder leiding van Harry Holtman op. ning en aan de huizen ernaast wordt op ongeveer 60.000 gulden geschat. De ontploffing deed zich voor, toen een brandweerman een leeglopende butagasfles, waarmee een kachel werd gevoed uit de woning naar bui ten wilde brengen. Vermoedelijll heeft zich in de woning gas opge hoopt dat door de waakvlam van een gasgeiser explodeerde. Op dat mo ment bevonden zich op de bovenver dieping drie brandweerlieden, die be zig waren een begin van een brand te blussen. Zy werden getroffen door de reusachtige steekvlam en de bran dende inhoud van de gasfles. Behalve de twee brandweerlieden, die zich in het benedenportaal bevonden werden nog drie van hun collega's op straafc door rondvliegend gas gewond. De 64-jarige inwonende J. P. Tames wilde omstreeks negen uur gisteravond in zijn woonkamer een lege gasfles die op de kachel was aangesloten, verwisselen voor een volle. Het lukte hem niet de be- schermdop op de volle fles geheel dicht te draaien, waardoor gas ont snapte, dat door de nog gloeiende kachel tot ontbranding werd ge bracht. Hij en zijn vrouw vluchtten hierop het huis uit. Buren hebben de brandweer gewaarschuwd, die midden in het blussingswerk door de explode rende gasfles werd getroffen. Vanmorgen was de toestand van de drie brandweerlieden, die in het zie kenhuis moesten worden opgenomen* redelyk. In opdracht van de Raad van Eu ropa in Straatsburg heeft de heer I. J. Sloos rapport uitgebracht over de mogelijkheden van harmonisatie van de wettelijke maatregelen met betrekking tot toezicht van de over heid op het schriftelijk onderwijs. Het rapport van de heer Sloos werd besproken in een studiegroep waarin naast vertegenwoordigers van de Raad van Europa, regeringsver tegenwoordigers uit acht verschillen de ledenstaten en deskundigen op het gebied van het schriftelijk onderwijs zitting hadden. Het ligt in de bedoeling, dat het rapport van de heer Sloos te zijner* tijd wordt gepubliceerd.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3