Innsbruck verrijkt met modernste schouwburg Protest tegen prijs aan Jan Cremer Meer contact met het vaste publiek pONDERDAG 4 JANUARI 1968 LETDSCH DAGBLAD PAGINA T Publiek gehoond en gekwetst Het bestuur van de Stichting Johannes Althusius, o.m. uit geefster van het blad „Tot vrijheid geroepen" heeft zich via zijn voorzitter dr. A. Zeegers, gericht tot H.M. de Koningin met een verzoek tot schorsing en vervolgens vernietiging van het ge- meentebesluit waarbij aan de auteur Jan Cremer de literatuur prijs van de stad Amsterdam werd toegekend. Het bestuur acht dit besluit in strijd met de wet en het algemeen belang en wil vernietiging op grond van artikel 185 van de gemeentewet. NEDERLAND 1 AVRO 6.50 uur Pipo de clown 7.00 uur Nieuws De Danny Kaye show 8.00 8.20 i 8.45 1 10.13 i 10.40 1 10.45 i Journaal en weerbericht AVRO's Televizier Order voor een supertanker; thriller Dichters dichterbij Laatste nieuws Sluiting; NEDERLAND 2 NCRV Eli Asser heeft voor de tele- I isie de „plattelands-thriller" Order voor een supertanker" ge- vchreven, die vanavond op het \cherm komt. Coen Flink en Jan Blaaser spelen erin mee. In het schrijven aan H.M. wordt het werk van de heer Cremer be stempeld als gericht op de laagste gevoelens bij het publiek, zodat de eniige „verdienste" djie het werk heeft die voor schrijver en uitgever is, maar dat dit commercieel succes todh geen grondslag kan vormen voor de toekenning van de prijs. Voorts wordt gesteld dat te voor zien is dat de van overheidswege toegekende prijs door de publiciteit zal worden aangegrepen om „het goedgelovig publiek in binnen- en buitenland diets te maken dat het Nederlandse volk het werk van de auteur waardeert. Ook het jury besluit wordt in het schrijven gelaakt en „zonder enig gezag" genoemd.. Immers, zo wordt gesteld, een jury die zulk een be sluit neemt, geeft door dat besluit zelf al blijk niet als ter zake kundig op literair gebied te kunnen optre den. Een overheid die zich door dat besluit laat leiden, houdt op over- held te zijn. Tenslotte wordt nog be- zwaar gemaakt tegen het feit dat de prijs uit algemene middelen wordt gefinancierd, zodat het weldenkend publiek dat „nog altijd de overgrote meerderheid van ons volk" uit maakt, uit eigen middelen wordt gehoond en gekwetst. Nieuwe piraat stemt af op Nederland Twee disc-jockeys, ex-Carolineme- lewerker P. van Dijk en ex-radio 127-presentator J. Soudan zjjn van plan een nieuwe piratenzender op te richten. In mei van dit jaar hoopt men als „Swinging Radio Holland" de ether te kunnen kiezen. Plaats van Uitzending wordt een buiten de terri toriale wateren gelegen fort voor de Engelse kust. Men heeft de beschik king gekregen over een 75 kilowatt tender van één van de voormalige Engelse piratenzenders. Daarmee kan geheel Nederland worden bestreken en dat tussen de tijdstippen zes uur morgens en twee uur 's nachts. Het hoofdkantoor wordt gevestigd In Utrecht. Ledenwinst NCRV De NCRV heeft over 1967 een le denwinst geboekt van 3.455. Het aantal leden bedroeg op 31 decem ber 477.540. „Sound of music" bracht meeste geld op „The sound of music" staat boven aan het lijstje van het showtijd- ischrift „Variety" als de Amerikaanse film die het meeste geld heeft opge bracht na in 1965 in roulatie te zijn gebracht. De film heeft tot nu toe 66 miljoen dollar opgebracht. Hier volgt een lijst van andere Amerikaanse films met recordop brengsten, zoals die werd gepubli ceerd in het 82ste nieuwjaarsnummer van het Amerikaanse vakblad voor de „vermakelijkheidsindustrie": 2. „Gone with the wind", 1939, 47.4 miljoen dollar; 3. „Ten command ments" ,1957, 40 miljoen dollar; 4. ,Ben Hur", 1959, 38 miljoen dollar; 5. „Doctor Zhivago", 1965, 34.5 mil joen dollar; 6. „Mary Poppins", 1964, 31 miljoen dollar; 7. „My fair lady", 1964, 30 milj. dollar: 8. „Cleopatra" 1963, 26 miljoen dollar; 9. „Thunder- ball", 1965, 26 miljoen dollar; 10. „How the west was won", 1965, 23 miljoen dollar. In Variety staat verder dat het hier alleen de opbrengst betreft in Ame rika en Canada en niet de inkomsten vanuit het buitenland. Het wijst er echter op dat in de afgelopen jaren de opbrengsten uit het buitenland vaak net zo groot zijn als die in Amerika zelf, of soms nog groter. Première ballet 'Mythical Hunters' Woensdag 10 januari zal door het Ned. Dans Theater in de Kon. Schouwburg in Den Haag de pre mière worden uitgebracht van het ballet „Mythical Hunters" van de Amerikaanse choreograaf Glen Tet- ley. Dit ballet werd voor het eerst uitgevoerd in het Ohel-Stem Theater in Tel Aviv in december 1965. Het is gemaakt in opdracht van de Bethsebee Rothschild Foundation voor de Bathsheva Dance Company in Israël. Hierna volgde de première in New York in april 1966 met do Glen Tetley Dance Company. Vervolgens is het uitgevoerd tij dens het Dance Festival in de V.S De choreografie is gebaseerd op de compositie „Visions, Recitative, In vocation and Dance' voor fluit, piano en strijkorkest van Oedeoa Paros uit Boedapest. De fluit- en pianopartij worden vertolkt door Peter Diele- man en Dick van der Ven. Kostuums en décor zijn ontworpen door Anto- De hoofdrollen zijn toevertrouwd aan Kathy Gossohalk, Alexandra Radius. Han Ebbelaar en Jaap Flier. De andere balletten, die op deze avond worden uitgevoerd zijn Grand Pas Espagnol fohor. Harkarvy), Im pressies (chor. -Toto Sanders) en Dua hs (chor. Hans van Manen). (Van onze correspondent) Het vroegere „Landestheater" van Innsbruck, dat ongeveer 115 jaar oud is, was al jaren lang rijp voor een hoog nodige res tauratie. Men is er zes jaar geleden mee begonnen. Nu bezit Innsbruck de modernste schouwburg van geheel Oostenrijk. Dit theater beschikt over de nieuw ste snufjes op het gebied van de to neeltechniek: een draaibaar toneel dat men echter ook kan laten zakken en dat daarna met nieuwe coulissen omhoog gaat. Dat alles vol trekt zich in een oogwenk en na een druk op de knop. Men beschikt er >or- en achtertoneel en twee zijtonelen en zelfs over een va riabele orkestbak waar plaats is voor Het maximale aantal r de toeschouwers is 890, terwijl er in 't geheel 300 personen werkzaam zijn: vanaf de eerste zan geres tot de laagste oppasser. Buiten gewoon geraffineerd en gecompli ceerd is de lichtinstallatie met 160 schijnwerpers. Het interieur vertoont een moderne inslag. Het is smaakvol en wekt een Kongo protesteert HUURLINGEN MOGEN NAAR HUIS TERUG President Kajibanda van Roeanda heeft verklaard dat de in zijn land verblijf hebbende uit Kongo gevluch te huurlingen naar huis mogen terug keren. In de Kongolese hoofdstad Kinsja- sa werd dit bericht met gemengde gevoelens ontvangen. Een woordvoer der van de Kongolese regering deel de mee dat Kongo het gebruik van zijn luchtruim zal verbieden aan el ke luchtvaartmaatschappij welke vliegtuigen ter beschikking stelt voor de evacuatie van huurlingen. De Kongolese regering gaat er van uit dat de huurlingen eerst berecht dienen te worden wegens misdaden tegen het Kongolese volk. Kongo ba seert zijn standpunt op een resolutie, die door de Organisatie van Afri kaanse Eenheid (OAE) is aange- Expositie Frits van Eeden Zaterdagavond om negen uur wordt in de Galerie Van der Vlist aan de Botermarkt 3 een expositie geopend van plastieken, schilderijen en teke ningen van Frits van Eeden. Willem Brandt onderscheiden Aaai de heer W. B. Klooster (pseu doniem W. W. Brandt) is door de Koning van België het ridderschap in de Kroonorde van België leend. De onderscheiding is aan de heer Klooster uitgereikt door de heer R. H. de Vleeschouwer, gevolmachtigd minister en consul-generaal van Bel gië in Amsterdam. In zijn toespraak wees de heer De Vleeschouwer op de verdienste van de heer W. Brandt (vooral bekend als dichter, letter kundige en criticus) voor de cultu rele betrekkingen tussen België en Nederland, ip het bijzonder met be trekking tot de uitvoering van het Nederlands-Belgisch cultureel ak koord. r progressieve indruk dan de ope- >n Wenen. Het IJzeren Gordijn vertoont non-figuratieve motieven de Tiroler schilder Weiler. In ten heeft men zich daaraan niet gewaagd. Over 't algemeen is de bin- nenacrhitectuur zeer sober gehouden, hier en daar onderbroken door stijl volle lampen van geslepen kristal. De dominerende kleuren zijn bruin de houten betimmering en rood de zitplaatsen, terwijl het pla fond in de vroegere klassicistische stijl Wit is gebleven. De première liet al zien hoe rijk deze schouwburg aan moderne snuf jes is. Het sprookjesspel van Raimund "Alpenkoning en mensenvijand" uit de vorige eeuw werd opgevoerd, waar in bovenwereld en onderwereld el kaar aflosten en waar feeën, bosgees- en allerlei fantastische gestalten door de lucht zweefden telkens in ;en andere toverachtige belichting. Ook het programma is gematigd progressief. Het omvat de klassieke opera's als die van Wagner en Puc- en operettes van Strauss en Lé- maar ook werken van Dürren- matt en Ionesco. Zeer belangrijk is het sterke contact met het vaste pu bliek. De directie wil namelijk in sa menwerking met het stampubliek toe gankelijk zijn waarbij gelegenheid >or kritiek wordt gegeven. Deze gerestaureerde schouwburg is niet alleen voor Innsbruck zelf een aanwinst, maar ook voor het grote aantal toeristen in de winter en voor- 1 in het zomerseizoen. Want in te genstelling met Wenen zal het "Lan destheater" ook in de zomermaanden voorstellingen geven. I Nieuw theater voor vrije produkties In oprichting is de N.V. „Tournee Theater", die zich I l gaat bezighouden met vrije to-1 neelprodukties, voornamelijk in de provincie. Initiatiefne- j mers zijn de heren A. Greida- j nus, directeur van de Ensche- dese Schouwburg, die de zake lijke leiding op zich zal nemen, en de Amsterdamse toneelspe ler Bert van der Linden, die zich met de artistieke leiding zal belasten. Het ligt in de bedoeling om in het najaar met het programma te begin nen. Er zijn reeds drie Engelse stuk ken aangekocht, die in serie zullen worden gespeeld. Het eerste toneel stuk „Let sleeping wives lie" van Ha rold Brooke zal in september in de Rotterdamse Schouwburg in pre mière gaan. De twee andere stuk ken zijn „Any Wednesday" van Mu riel Besndk en „The man most likely to" van Joyce Rayburn. Het ligt in de bedoeling gedurende drie a vier maanden ongeveer 60 voorstellingen van elke theaterprodukti© te geVen. Pipo de clown Van gewest tot gewest Internationaal agrarisch nieuws Journaal en weerbericht Melodie van een stad: Stockholm 9.05 uur Ik e 8TU ADVERTENTIE Quick Up... t is goed. Ko drinkt 't WEL IJS, GEEN HANDSCHOENEN In het winterse Moskou is 's avonds laat in de stalletjes alleen nog maar ijs te krijgen, zo klaagt een lezer van de „Prawda" in een ingezonden stuk. In de trein van Ryazan naar Moskou was op een vroege morgen ook alleen ijs te krijgen, nadat de passagiers zich in het station van Ryazan bij een temperatuur van 25 graden onder nul tevreden hadden moeten stellen met koude limonade, zo schrijft hij. Volgens het blad komt dit doordat zekere organisaties op winst uit zijn, aangezien ijs en limonade het nu eenmaal beter doen dan warme hapjes en dranken. Een lezer uit Siberië schrijft, dat daar al verscheidene winters geen handschoenen meer te krijgen zijn, zodat de meeste mensen gedwongen zijn die zelf te maken. Dit tekort verklaart de Prawda uit het feit dat vorig jaar in de hele Sowjet-Unie te weinig handschoenen werden gefa briceerd. „Adenauerdamm" weer 'Kaiserdamm' De „Adenauerdamm." een hoofd straat in de Britse sector van West- Berlijn, zal opnieuw „Kaiser damm" gaan heten. Negen maan den geleden besloot het bestuur van het Westberlijnse district Charlot- tenburg, waarin de straat ligt. de Kaiserdamm om te dopen tot Adenauerdamm ter ere van wijlen bondskanselier Konrad Adenauer. Het besluit lokte veel kritiek uit, omdat Adenauer nooit erg populair is geweest in West-Berlyn. Als Rijn lander had hij zich nJ. laatdunkend over Berlijn uitgelaten. De bordjes met de nieuwe naam van de straat werden overgeschilderd en op de huizen in de straat verschenen bil jetten waarop stond: „deze straat blijft Kaiserdamm heten." De gemeenteraad van Charlotten- burg, waarin de socialisten de meer derheid vormen, heeft zich al uitge sproken voor de wijziging. Vandaag zouden B. en W. hier definitief over beslissen. Volgens districtsfunctiona rissen is het een uitgemaakte zaak dat B. en W. het besluit van de raad zullen bekrachtigen. De chris tendemocraten van West-Berlijn zijn diep gegriefd door de houding van de socialisten. Zij willen nu dat een andere straat naar Adenauer ge noemd wordt. Arrestatie van Zoeloes in Zuid-Afrika In de streek van Msinga in Iceland (Zuid-Afrika), waar in cember jj. bij gevechten tussen stammen 50 doden zijn gevallen, zijn 73 verdachten gearresteerd. In to taal zijn thans 120 personen In hechtenis, die ervan worden be schuldigd bij de bloedige gevechten betrokken geweest te zijn. KRUPP-C0NCERN IS NU N.V. Het Krupp-ooncern is nu omge vormd tot een naamloze vennoot schap. aldus heeft een woordvoerder van Krupp gisteren medegedeeld. De nieuwe onderneming. Fried Krupp Krupp G.M.B.H., krijgt een kapitaal van 500 miljoen mark. De enige hou der is de Alfred Krupp van Bohlen und Halbaoh-stiohting. Voor zijn dood, afgelopen juli, had Alfred Krupp toegestemd in de omvorming, die door de Duitse regering als voorwaarde gesteld wac voor verdere kredi etfacilitei ten Een Haagse fotograaf pro- beert de gemotoriseerde badkuip, die door de politie tijdelijk mee naar het bureau is genomen. Agenten zagen het voertuig met matige snelheid over de rijweg voortbewegen. De badkuip bleek bemand te zijn door twee jonge loodgieters hoe kan het anders die voor het afgedankte voor werp nog een nuttige bestemming meenden te hebben gevonden. De badkuip (voorzien van bromfiets motor) werd door de politie in be slag genomen, maar later terug gegeven onder voorwaarde, dat het niet meer op de openbare weg verschijnt. „Panoramiek' 9.07 uur Een Griekse tragedie (Aspassia Pa pat ha- nassiou) 9.35 uur Hier en nu 10.00 uur Kenmerk laat 10.30 uur Laatste nieuws 10.35 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 HILVERSUM 2 6.30 uur De tafel van (half) ze\ 8.30 uur Het residentie orkest en giéteren corps als visitekaartje naar Vietnam sturen. Ulrici was er van overtuigd dat er een derde wereldoorlog zou komen. Daar na kwam in de zendtijd voor de politieke partijen prof. J. de Graaf van de P.S.P. (een dui delijke duif) met een geheel andere voorstelling van zaken. Een uitspraak van hem die het overdenken waard was. luidde: „Op bevel van mensen die el kaar kennen, persconferenties houden en die niet met elkaar vechten, moeten andere men sen die elkaar niet kennen el kaar doodschieten. Dat is een absurde situatie". „Kiik od kunst" Het beeldrijm zette zich nog voort in „Kijk op kunst", waar in Hans Keiler een vraagge sprek had met. Richard Lester, de Beatle-regisseur die de om streden anti-oorlogsfilm „How i won the war" heeftg emaakt. De fragmenten die we te zien kregen waren veelbelovend: dui delijk een film die niet de sym pathie zal genieten van hen, die „oorlog als een omvangrijke tak van sport beschouwen", zo als Hans Keiler het uitdrukte. Weer in tegenspraak tot dit onderdeel was van Beethovens Derde Symfonie (in kleur). Ge dirigeerd door Rafael Kubelik. die deze „heldemvmfonie" (op. eedragen aan Napoleon) een sfinx noemde in het vraagge sprek dat hij voérde met Edo de Waart. ..Trapeze" in kleuren tenslotte betrof een cinemascopefilm. waardoor het beeld op een met gekleurde hagelslag bestrooide boterham leek, waarvan de korstjes waren afgesneden Het was een avond met nogal wat beeldrijm. Dat begon met „Panoramiek", dat zich zo ver dienstelijk maakt door steeds weer belangrijke vraaggesprek ken met Amerikaanse politici uit te zenden. .Panoramiek" moet ei- overigens voor waken niet al te eenzijdig te werk te gaan. Tenslotte worden er over al ter wereld ook vraaggesprek ken gehouden door belangrijke politici die geen Amerikaan zijn. Gisteren waren het twee oude „ijzervreters", die de uitspraak van Mac Arthur: „old soldiere never die, they just fade away" (Oude soldaten sterven nooit, zij verdwijnen geleidelijk), maar tendele waarmaakten. Eisenho wer immers zat er nog heel vief bij en wilde de aanvallende Vietcong desnoods tofc in China achterna zitten, en Omar Brad ley wist ook nog van wanten. Zij stonden model voor de „Ha vikken" in Amerika, vermoede lijk om het verwijt te ontzenu wen dat de N.T5. alleen maar „duiven" op het scherm brengt. Daarom waren ook twee Ne derlandse „havikken". d.w.z. voorstanders van een „harde aanpak" van het communisti sche gevaar, geïnterviewd, t.w. oud-hoofdredacteur Lunshof van Elseviers Weekblad, en oud- militair Henk Ulrici. die al eer der een poging heeft gedaan een Nederlands vrijwilligers corps voor Vietnam bijeen te krijgen. Wat bij beiden opviel was, dat zij van mening waren dat Nederland Amerika moest steunen in zijn Vietnampolitiek, omdat de Amerikanen ons be vrijd hadden van de Duitsers. Lunshof wilde een vrijwilligers. VOOR DONDERDAG 4 JAM ARI Hilversum 1. 402 m. NCRV18.00 Tijd vrij voor muz. n vrije tijd: A. Dameskoor: geeste- like liederen B. Harmonie-orkest. 8.30 Nws. en weerpraatje. 18.45 Act. 19.00 Stereo: Leger des Heilskwartler (gr.). 19.15 Spektrum: ats chr. org. 19.30 Kerkorgelcon- klass. muz. 20.00 Wijd als C kestmuz. (gr.). 20.30 Stekker: avondprogr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: Lichte gr .muz. 23.00 Studio 2300; licht muz.progr. (opn.). 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 in. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Radiojour naal. 18.20 Ultz. 1 1 Unie. 18.30 zeven: gevar. progr. 19.30 Nws. IKOR': 19.35 Kerk veraf en dichtby. 19.40 Her- kerkdienst. AVRO: 20.05 Land 22.40 Rzdlojournafll. 22.55 Venster op 7.55 Overweging de landbouwers. TROS: 15.00 Klass. muz. (gr.). 15.30 Uit de school geklapt, gesprek voor de Jeugd. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 Filmmuz. (opn.). 16.30 Boem!: progr. voor de jeugd 17.15 Licht instr. ensemble met zang soliste: Dixielandmuz. 17 30 Sport- kompas. 17.50 Act. naai. 8.20 Stereo: Lichte gr .muz. (8.30- 8.35 De groenteman.). 8.50 Woordelijk vandaag de dag. NRU9.00 Franse operamuz. (gr.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: po pulair verzoekplatenprogr. (11.00-11.02 Nws). 11.55 Beursber. NRU: 12.00 Blik op de wereld: Informaties over internationale zaken, waarbij Neder land direct of indirect betrokken is. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorl.: Ultz. voor de landb. 12.40 Lichte muz. 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nws 13.10 Ac tualiteiten. 13.20 Hoor die krant: ar- i minder beken- buitenlandse kranten en tijdschrif- besproken VARA: 13.30 Voor de 15.00 Vonken VPRO: 16.00 Nws. 16.02 Thuis, progr. matle: achtergrc Hilversum 3. 240 m. en FM. VARA: 900 Nws. 9.02 Licht platen progr. (10.00 Nws.). NRU: 11.00 Nws. 11.02 Licht platenprogr. VPRO: 12.00 Nws. 12.02 Ons kent ons. (13.00 Nws 13.30 Help: gevar. platenprogr TROSt 14.00 Nws. 14.02 Act. 14.05 Nieuw pla tenprogr. AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Lich te muz 16.00 Nws. 16.02 Operette-va* ria. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Zingende bougie: gevar. platenprogr. voor automobilisten. Nederland I NTS: 18.50 Pipo de clown. NTSt '9.00 Journaal. KRO: 19.06 In schrift met rep., terviews NTS: 20.00 Journaal KRÖr 20.20 Namen die Je nooit vergeet: pro» Koos Speen- gramma rond i 21.10 In kleur: Bonanza. TV- nim. 22.00 Brandpunt. NTS: 22 45 Ju. 22.50-23.20 Schooltelevisie in Neder land: gesprekken. Nederland II NTS: 18.50 Pipo de clown. NTSi 19.00 Journaal. 19.03 Weekjournaal. titels voor slechthorenden). 19.25 20.20 Achter het nws. 20.45 Corona- Street. TV-feuilleton. 21.10 Mies en scène. 22.15 Uitgerekend consumen- tenrubrlek. NTS: 22.20-22.25 Journaal. Persona beste film De Amerikaanse nationale vereni ging van filmcritici, heeft Ingmar Bergmans film Persona uitgeroepen tot de beste film van 1967. Bibi Anderson, die een hoofdrol in Persona speelt, werd uitgeroepen tot beste actrice. Rod Steiger werd on derscheiden als beste acteur voor zijn rol in de film „In the heat of the night". Vorige week werd „In the heal of the night" door de Newyorkse cri tici als beste film van het jaar uit geroepen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7