Goudreserve Amerika daalt tot 12 miljard Bejaarden die lekken in en huizen tochten Éi Leeuwendeel hulpactie voor Duitse rekening? Leids botanicus naar Verre Oosten Camera in andere handen overgegaan Voor f90.000 aan juwelen gestolen 6l< PAGINA 14 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 4 JANUARI Aan het eind van 1967 was de Amerikaanse goudreserve gedaald tot ♦ngeveer 12 miljard dollar en daar door kleiner dan ooit In een periode van ruim dertig jaar. In 1965 daalde de reserve met 1.66 miljard dollar, ln 1966 met 574 miljoen en vorig Jaar met 1,17 miljard. Laatstgenoem de daling was voor 925 miljoen dol lar een gevolg van de devaluatie van het pond sterling op 18 novem ber. Verder droegen de Verenigde Staten op 28 december voor 450 mil joen dollar goud by In de Londense „goudpool" die ln 1961 werd opge richt om de prijs van goud op 35 dollar per ounce te houden. Actieve leden van de pool zijn thans de Ver. Staten, Engeland, West-Dults- land, Italië, Zwitserland, België en Nederland. Frankrijk draagt sinds vorig jaar niet meer bij aan deze pool. Amerika neemt nu voor 59 procent van de verliezen voor zijn rekening. De Franse oud-premier Pierre Men- dès-France heeft in een vraaggesprek met het linkse weekblad „Nouvel ob- servateur" gezegd, dat de Franse politiek het pond sterling heeft on dermijnd en de internationale eco nomische situatie in gevaar heeft gebracht. Mendès-France, die lid is van de Socialistische Eenheidspar tij in Frankrijk (PSU), vindt, dat president De Gaulle's belangstelling voor het internationale financiële be stel een politieke drijfveer heeft ge had. „De omstandigheden die de zwakheid van het pond en de dol lar teweegbrengen, verschaffen hem een pressiemiddel dat hl) wil ge bruiken". Medès-France is ook van mening, dat geen enkele verantwoordelijke bankier of politicus president De Gaulle's pleidooi voor terugkeer naar de gouden standaard als een reme die voor internationale monetaire vraagstukken ernstig heeft geno men. Katzenbach in Brussel en Den Haag De Amerikaanse onderminister Katzenbach is gisteravond op zijn Europese rondreis aangekomen in Brussel. Hij zou, voor hij* hedenmid dag naar Den Haag zou vliegen, de Belgische regering en de Euro pese Commissie inlichten over de nieuwe economische en financiële po litiek van zijn regering. Ook zou hy overleg plegen met de secretaris-ge neraal van de NAVO, Brosio. Katzenbach ontmoette gisteravond de voorzitter van de Europese Com missie, Rey, en de commissieleden Barre en Colonna aan een diner in de Amerikaanse ambassade. Bij aankomst op het militaire vliegveld Meisbroek bij Brussel ver klaarde de Amerikaanse onderminis ter dat hij op zijn Europese reis tot op heden de indruk had gekre gen dat het economische en finan ciële program van president John son met begrip is ontvangen. Naar aanleiding van een vraag of een vermindering van de Ameri kaanse troepensterkte in Europa wordt overwogen, verwees hij naar verklaringen van de Amerikaanse president, dat de nieuwe politiek geen nadelige gevolgen voor de Europese veiligheid zal hebben. Onze correspondent in Bonn telefo neerde hedenochtend: De Westduitse bondsregering heeft gisteren verklaard, dat zy de wensen van de Amerikaanse regering ter verbetering van de Amerikaanse de- viezenbalans welwillend zal onder zoeken. Toezeggingen over nieuwe hulp met betrekking tot de Ameri kaanse deviezenuitgaven in verband Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Pernis (vac. C. den Engelse) (toez.) P. E. van Ooyen te D rogeham. Bedankt voor Nieuwkoop (toez.) P. D. de Brtiyn te Opynen voor He- teren (toez.) M. van Ravenhorst te Nes en Wierum voor Westerhaar- Vrlezenveenseweyk (toez.) L. Emmer- zaal te Pernis. GEREF. KERKEN Beroepen te Capelle aan den IJssel (2de pred. pi en te Heemse (2de pred. pl.) D. C. Veenendaal te Gen- deren te De Lier (vac. B. Wentsel) en te Marram H. Koetsveld te Wa penveld te Amersfoort (vac. R. Ypma) G. W. H. Peddemors te Nieuw Vennep te Aalten (vac. L. J. Goe de), te Amsterdam-Nieuwendam en te Leek Joh. Kroeze te Sibculo, die geen verdere beroepen ln overweging kan nemen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen naar Brunssum-Tree- heek dr. J. Douma te Rijnsburg, die bedankte voor Utrecht-N.-W. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Wageningen C. Wisse te Elspeet te Nieuwdorp J. Karens te Nteuwerkerk. EVANG. LUTH. KERK Bedankt voor Rotterdam mej. da. L. B. Poppezyn te Eindhoven voor het beroep van de streekgemeente Zeeland (Middelburg. Vlissingen, G roede. Zierikzee en Bergen op Zoom) J. A. Roskam te Amsterdam. met de aanwezigheid van Amerikaan- voor 500 miljoen dollar aan Ame- se troepen in de bondsrepubliek wer den echter niet gedaan. Het zyn vooral de kosten van de Amerikaanse strijdkrachten op West duits grondgebied, die beide regerin gen steeds zorgen hebben bereid. Voor de regering in Washington vor men ze de bodemloze put aan kostba re deviezen, voor de regering in Bonn een aantal tweezydige verdragen, waarby de Duitsers zich ertoe ver plicht hebben bepaalde aankopen in de Verenigde Staten te doen. Vooral het probleem van deze aankopen in hoofdzaak wapens Is al herhaal delijk een struikelblok voor de West duitse bewindslieden geweest. BijzZondere aandacht kreeg dan ook in de brief van de Amerikaanse president aan de bondsregering de zin dat „het reële succes van de in geleide maatregelen van de partners begrip en ondersteuning verlangt, ook door eigen positieve acties". Moes ten de Duitsers hieruit concluderen, dat. ze nog meer wapens in de VS moeten aankopen? Er was al stryd over het nut van een deel van deze aanschaffingen, die niet altyd met de plannen van de Bundeswehr overeen komen. En afgezien van de wapen aankopen had de bondsregering zich nog afgelopen mei verplicht in het dat in juni afloopt rikaanse waardepapieren te kopen. Weinig speelruimte Behalve de Amerikaanse regering heeft ook de Duitse regering al gerui me tijd financiële moelijkheden, die tot de besparingen en belastingverho gingen hebben geleid. Veel speel ruimte hebben de regeerders in Bonn dan ook niet om de Amerikanen te hulp te komen. De financiële steun aan de Amerikaanse troepen op West duits grondgebied is daarenboven in de bondsrepubliek geen populair the ma. Insiders hebben al uitgerekend, dat de Duitsers het leeuwendeel zul len moeten leveren aan de hulpactie voor de Amerikanen, louter door vast te stellen, dat de andere partners van de Verenigde Staten nog minder i n aanmerking komen. Frankrijk heeft geen Amerikaanse troepen op zyn grondgebied, Groot-Briittannië be staat langzamerhand zowat geheel van buitenlandse financiële steun. Ook een NAVO-partner als Turkye zal Amerika moeiiyk hulp kunnen bieden in de trant van de oude spel regel. dat men van een kikker geen ve. kan plukken. In de bondsrepu bliek zullen tot e ind juni de t er- myn waarop het huidige verdrag ten einde loopt 225.000 man Ameri kaanse troepen gestationeerd zyn. Achttien dagen na ongeluk overleden Een 19-jarige Leidenaar, Robert Reyken, is gisteravond in het Aca demisch Ziekenhuis overleden ten ge volge van een schedelbreuk, die hy 18 dagen geleden opliep by een mo torongeluk. Het ongeluk gebeurde op het Leidse gedeelte van de Leider- dorpse brug als gevolg van een slip partij met een motorrywiel. Robert Reijken, die achterop de duo zat, sloeg met zyn hoofd tegen het weg dek en kreeg een schedelbreuk. Met, het overlyden van dit verkeersslacht offer bedraagt het aantal ongelukken met dodeiyke afloop, dat in 1967 in Leiden plaatsvond, nu veertien. Dia-wedstrijd over tuinbouw en plantkunde Het bestuur van de afdeling Lei den en omstreken van de Kon. Ned. Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde heeft onder zyn leden een dia-wedstrijd uitgeschreven, met als onderwerp tuinbouw en plantkun de. Er zyn twee wedstryden: één voor afzonderlyke kleurendia's (serie van vyf stuks) en één voor een serie van vyf met elkaar verband houdende on derwerpen. De termyn van inzending sluit 24 januari. De bekroonde dia's worden op 21 februari vertoond. Onderzoek voor Rijksherbarium Op de bergen in de Maleise Archi pel groeien planten die overigens al leen in de gematigde streken voorko men en waarvoor het tropische laag land te warm is. Men kan er boter bloemen, viooltjes, ogentroost, etc. vinden. Prof. dr. C. G. G. J. van Stee- nis. thans directeur van het Ryks- herbarium, heeft vroeger reeds aan getoond dat deze planten de tropen moeten zyn binnengekomen bo ven over bergruggen, die verdwenen door erosie terwyl de planten zich op nieuw ontstane bergen vestigden. Hy onderscheidde drie mlgratiebanen Enquete onder Amsterdamse bejaarden Bijna 70 procent van de Am sterdamse bejaarden woont in een woning die vóór 1930 is ge bouwd. Van de gebreken die de huizen hebben wordt het meest genoemd: lekkage, vochtigheid en tocht. Dit zyn enkele resultaten van een enquête door de N.V. v/h Ned. Stichting voor Statistiek in Den Haag, die B. en W. van Amsterdam hebben laten instellen onder ongeveer 3000 van de ruim 109.000 bejaarden in de hoofdstad. Dit teneinde een in zicht te verkrygen in de behoeften op het gebied van de sociale en medische verzorging en de huisves ting van de bejaarden. Van alle bejaardenhuishoudens wil 30 pet wel verhuizen. De wens tot verhuizen neemt met het ouder wor den sterk af. Meer dan de helft van deze bejaardenhuishoudens wil verhuizen naar een aan bejaarden aangepast woningtype. Dit betekent een behoefte van ruim 10.000 woon eenheden voor bejaarden. Als de bejaarde moet kiezen tus sen opname in een bejaardentehuis 'n bejaardenwoning met aanvullende hulp of inwonen by kinderen geeft hy de voorkeur aan een bejaarden woning met aanvullende hulp (42 pet). Voorts biykt dat 22 procent van de bejaarden van mening is dat zy zich financieel niet alles kunnen per mitteren wat iemand van hun leef- tyd nodig heeft. Vooral de bejaar den (53 pet) die minder dan 100 gulden per week ontvangen zyn de ze mening toegedaan. Arme mensen"' 45- Van de Amsterdamse bejaarden ontvangt 13 pet. uitsluitend AOW. 12 pet krygt ondersteuning van Sociale Zaken op grond van de Algemene Bystandswet. By het stygen van de leeftyd neemt het percentage bejaar den dat uitsluitend van AOW afhan- keiyk is en het percentage dat by- stand van Sociale Zaken krygt, toe. 29 pet van de bejaarden heeft nog nooit van de gemeentelijke sociale dienst gehoord. De mogelijkheid be staat dat 'n aantal bejaarden de ge- ir.eenteiyke sociale dienst nog „bur- gerlyk armbestuur' of „sociale zaken" noemt. Degenen die wel van deze dienst hebben gehoord, zien deze als een instelling waar „arme mensen" heengaan en waar hulp wordt ver leend die hoofdzakelyk van finan ciële aard is. De houding van de bejaarden werd door de enquêteurs als volgt getypeerd: 79 pet is tevreden; 18 pet is berustend of neerslachtig en 3 pet is ontevreden of opstandig. Dat de minder valide bejaarden min der tevreden en vaker berustend of neerslachtig zyn, is volgens het rap port niet verwonderlyk. Van de Ams terdamse bejaarden geeft 9 pet toe, dat men zich verveelt. Geen dispensatie voor de Twentse textielbedrijven Het dagelyks bestuur van de Vak- raad voor de textielindustrie heeft tydens zyn gisteren in Utrecht ge houden vergadering de aanvragen afgewezen van vyf Twentse textiel fabrieken, die op grond van de tex- tiel-c.a.o. ontheffing hebben gevraagd van een deel van de voor 1968 over eengekomen loonsverhoging en op schorting van de arbeidstydverkor- ting, die volgens de c.a.o. op 1 juli aanstaande zal ingaan. In het dage lyks bestuur kon geen meerderheid worden gevonden voor de inwilliging van deze verzoeken. Op de aanvragen om de arbeids- tydverkorting op te schorten zullen de betrokken ondernemingen zonodig later kunnen terugkomen. De betrokken ondernemingen zyn gisteren van de beslissing op de hoog te gesteld. Dit besluit kan theoretisch nog worden herroepen door de volle dige Vakraad, maar aangezien de pa ritaire samenstelling van dit college geiyk is aan die van het dagelyks bestuur is het onwaarschyniyk dat een andere uitspraak zou kunnen worden verwacht. De Leidse bioscoop Camera is in andere handen overgegaan. Met ingang van vandaag is het theater aan de Hogewoerd overgeno men door de heer R. Uges, die reeds directeur is van twee bioscopen (Luxor ln Leiden en Apollo in Den Haag) en mr. P. A- Meerburg, eige naar van de Kriteriontheaters in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. De voormalige eigenaar van Came ra, de heer G. H. Groenewegen biyft echter belast met de dageiykse lei ding van het theater. Reeds geruime tyd werden door de betrokken partyen onderhandelingen gevoerd. De zaak werd echter bespoe digd door een auto-ongeluk, dat de heer Groenewegen enige tyd geleden overkwam, waarbij hy vry ernstig gewond in het ziekenhuis terecht kwam. De nieuwe exploitanten stellen voor in Camera een programmabeleid te gaan voeren, dat overeenkomt met dat van de Kriterion- en Uitkykthea- ters- Er zullen speciale films voor een wat meer gericht publiek worden ge bracht. In dit kader past niet de re prise van „Goed geschoten. Matt Helm!", die vandaag is gaan draaien. Doch het betreft hier het afwerken van nog lopende contracten. Het zal dan ook wel 't einde van deze maand worden voor men de nieuwe opzet in Camera kan gaan verwerkeiyken. Wel zullen als eerste stap elke vry- dag en zaterdag nachtvoorstellingen worden gegeven van belangrijke films. Morgen- en zaterdagnacht zal daarmee worden begonnen met de vertoning van de film „Eva" van Joseph Losey met in de hoofdrol Jeanne Moreau- De belangstelling voor be j aarden- byeenkomsten neemt met het ouder worden toe; 13 pet. biykt wel inter- resse te hebben, maar vindt het ver voer hier naar toe te bezwaariyk- Bromfietsverkoop in 1967: meer dan 300.000 Voor het eerst heeft de verkoop van bromfietsen in ons land de 300.000 overschreden. In 1967 werden naar schatting van de RAI ruim 310.000 brommers verkocht tegenover 263.000 in 1966 en 284.500 in 1965. Ook in het afgelopen jaar ging de belangstelling van de kopers uit naar de modellen in de lagere prysklassen. doch er tekent zich een geleideiyke verschuiving af van de f400,— naar de f 500,— prysklassen. Dit verschyn- sel wordt door de RAI toegeschreven aan het verlangen naar meer com fort (byv. vering). De pryzen van de bromfietsen zullen dit voorjaar worden verhoogd wegens de recente verhoging van de omzetbelasting van 10 naar 14 pro cent. nuchtere kalveren varkens boven 100 en gelten lf. neden 100 Marktberichten UTRECHT, 4 Januari Veemarkt: totale aanvoer 3675, runderen 1008 vette kalveren 100, graskalveren 50, ■75.. schapen 591. 100 kg 376, varkens be- 41, biggen 919, bokken Prijzen (ln guldens): kalfkoelen 1075-1500, kalf- 950-1050, vare koelen 850-1050, pinken 650-750, stieren 800-1080, GRAS kalveren 350-560, nuchtere kalveren 40- 80, fokkalveren 125-245. schapen 85- 130, lammeren 130-180, drachtige var kens 350-450, lopers 75-100. biggen 55- 65, bokken en geiten 12-22. alles per stuk, vette koeien le kwal 4.20-4.55. 2e kwal. 4.00-4.10, 3e kwal. 3.70-4.00, per kg gesl. gew. vette kalveren le kwal. 4.40-4.50, 2e kwal. 4.10-4.30, 3e kwal. 3.60-4.00, nuchtere kalveren 1.40-1.80 zware vette varkens 1.90-2.05, zouters 2.10-2.20, slachtzeugen 1.55-165 Jonge slachtzeugen 1.70-1.80, alles per kg lev gew. Overzicht (resp. handel en prijzen): melk- en kalfkoelen. matig, prijsh; vette koelen, vlug, even hoger: vare koeien, matig, prijsh.; vette kalveren, vlug. prijsh.; graskalveren, rustig, prijsh.: nuchtere kalveren. willig, prijsh.; fokkalveren, willig, hoger; schapen, willig, prijsh.; lammeren, wil lig, hoger; varkenB, rustig, prijsh.; big gen, rustig, prijsh. Delft, 4 Januari Veemarkt aanvoer: varkens 94, biggen 568. Prij zen (ln guldens)drachtige zeugen, pei stuk 340-425, magere varkens, per kg. lev. gew. 2.25-2.40, biggen, per stuk 50- 65, lopers, per stuk 85-110. Handel: matig. GOUDA, 4 Januari Kaasmarkt: Aanvoer 4 partyen kaas. Prys: 3.82 3.93. Handel flauw Gisterochtend vroeg zyn uit de etalage van een Heerlense Juwe lierszaak briljanten, ringen, arm banden en horloges ter waarde van 80 tot 90 duizend gulden gestolen. De winkelruit werd met een hard voorwerp verbrijzeld. Het rondvlie gende glas veroorzaakte bovendien nog een schade van naar schatting f 10.000 aan juwelen, die de dader niet meenam. een vanuit C. Azië via Sumatra en Java tot Timor, een vanuit O. Azië via Formosa en de Philippynen tot Celebes, een vanuit Australië- Nieuw Zeeland via Nieuw Guinea tot de Phillippynen. Détailgegevens over de bergflora van de Phillippynen zyn echter schaars in vergelyking tot de kennis van de bergen op de andere ei landen, en belangryk voor de kennis van voormalige landverbindingen waarvan de thans levende flora het bewys vormt, en voor de plantegroei in het algemeen. DR. M. JACOBS Dr. M. Jacobs, die in 1956 een ex peditie maakte naar de berg Kerintji op Sumatra en in 1958 de Kinabalu op Borneo beklom, zal nu op een ex peditie van Ryksherbarium met steun van de organisatie WOTRO in samenwerking met het Nationale Mu seum in Manilla de plantengroei op het 2950 m hoge Pulog-massief op Lu- zon naar aard en samenstelling in tensief gaan bestuderen, en herba riummateriaal verzamelen. Hierna hoopt hy enige tyd te gaan werken in het nog onbekende oer woud aan de oostkant van het ei land, gevolgd door een bezoek aan Indonesië van twee maanden. In die tyd gaat hy de mogeiykheden beky- ken voor jonge botanici die in Bogor een tyd by de voormalige 's Lands Plantentuin willen werken in het ka der van de goede samenwerking die tussen Bogor en Leiden altyd bestaan heeft, en waarvan de grote Flora Malesiana die op het Ryksherbari- gemaakt wordt, een resultaat is. Dr. Jacobs hoopt een expeditie naar Zuid-Sumatra te maken waar de oer wouden op de bergen aan Straat Soenda nog weinig bekend zyn. Hy ontving een invitatie voor botanische excursies van enige weken in Thai land, daarop aansluitend. Dr. Jacobs, een ingezetene van Warmond, denkt over een half jaar weer terug te zyn. GLADDE WEGEN Naar aanleiding van het artikel in uw blad van woensdag j.l. omtrent het ontwrichten van het Leidse ver keer door gladde weggedeelten, zou Ik graag enkele vragen willen stel len aan de heer A. J. Kret, van wie enkele vragen aan B. en W. om trent de gladihetdsbestrij ding zijn opgenomen in dat artikel. Heeft de heer Kret er aan ge dacht. dat toen de Gemeentereini ging de waarschuwing van de politie over gladde wegen ontving, er geen enkel personeelslid aanwezig was? Dat deze mensen allemaal van him groot gedeelte van hun maal tyd werden gehaald, nadat zy eerst moesten worden opgebeld? Da tdeze mensen allemaal van hun huis naar de Noorderstraat moesten komen? En heeft de heer Kret er reke ning mee gehouden, daft de strooi wagens, die toch met zand en pekel zwaar geladen zyn, net zoveel, zo niet méér last hebben van de glad heid? En misschien weet de heer Kret ook niet, dat er leden van diezelfde strooidienst zijn, die in geen drie nachten een bed hebben gezien en vanaf Oudejaarsavond tot de hier boven genoemde dag hooguit ne gen uur hebben geslapen! Maar de heer Kret moet toch wèi weten, dat er onlangs nog in de krant stond dat er zoveel vacatures zyn by de Gemeente Reinigings dienst. Alle hierboven genoemde feiten in aanmerking genomen, geloof ik, dat wij bewondering moeten hebben voor die mensen, die er ondanks alles toch altijd vlug bij zijn. G. VAN SCHIE, Brahmslaanl65. BEURS VAN AMSTERDAM DONDERDAG 4 JANUARI 1968 Staatsleningen Vorige slotkoers koers v. heden Ned. 1966-1 7 103% 103"B§ Ned. 1966-2 7 103 103*35 Ned. 1966 6% 99% 99H Ned. 1967 6% 99ft 99% Ned. 1967 6 97 96% Ned. 1965-1 5% 94% 91% Ned. 1965-2 5% 94% 94ft Ned. 1964-1 5% 91% 90% Ned. 1964-2 5% 91ft 9013* Ned. 1964 5 88% 88%* Ned. 1958 4% 89 ft 89 Ned. 1959 4% 87 87% Ned. 1960-1 4% 88ft 88% Ned. 1960-2 4% 86ft 86% Ned. 1963 4% 86 85% Ned. 1964 4% 85ft 95% Ned. 1959 4% 87% 86% Ned. 1960 4% 84% 84% Ned. 1961 4% 84% 84% Ned. 1963-1 4% 84ft 84ft Ned. 1963-2 4% 84ft 84ft Ned. 1961 4 85 84% Ned. 1962 4 82%. 81% Ned. 1953 3% 80% 80% Ned. Staff '47 3% 72H 72% Ned. 1951 3% 90% 90% Ned. 1953-1-2 3% 83% Ned. 1956 3% 82 ft Ned. 1948 3% 72% 72% Ned. 1950-1-2 3% 74% 74% Ned. 1954-1-2 3% 76% 76% Ned. 1955-1 3% 76% 76% Ned. 1955-2 3% 81% 81% Nea. 1937 3 83% 83% Ned. Grbk. 1946 3 83 8213 Ned. Dlrlng '47 3 87% Ned. investeert. 3 100 Indië 1937-a 3 91% 92 Bank- en kredietwezen BNG Won.b. '57-6 97% 97% id. 30-j. '58-'59 4% 85% 85% id. 25-j. '59 1-3 4% 86% 87 id. 25 j. '60 3-5 4% 86% 86% A'dam Rubber 60% 61% HVA-Myen Ver. 117% 119% AKU 68.60 65.80 Deli My. cert. 86.70 86.30 Hoogovens cert. 124 121.50 Philips gem. bezit 131.90 129 Unilever cert. 110.70 111.20 Kon. Zout Organ. 161 159.50 Dordtse Petr 703 696 702 700 Kon. Petr. a f20 155.70 154.80 Holl. Am. Lyn 79% 80% Java China Paket 173 173 K.L.M 260 250 Kon. N. Stoomb. 101% 102% Stoomv. My. Ned. 108% 109* Nievelt, Goudr. c. 132% 130% V. Ommeren cert. 177 178§ Rott. Lloyd 141% 144 Ned. Schpv. Unie 135% 136% Prov- en Gem. leningen A'dam '47 3% 88 A'dam '48 3% 88% 88% R'dam '52-1 4% 88 b Bankwezen ABN sp.blj. 65/70 113 113 B.N.G. '55 1-2-3 7 102% 102*3 idem '67 6% 98% 98% idem '65-1 6 95% 95% idem '65-11 6 95% 95% idem '65-1 5% 93% 93% idem *65-11 5% 93% 93% idem '65 5% 91% 91% idem '58 5% 92% 92ft idem '64 5% 89% 89% 88ft 88% idem '64-1 6 88% 88ft id. '58 i-n-n 4% 87ft 86% idem '63 4% 83% 83% id. N.W.B. '52 4% 90 89% id. Rentespbr. '52 169% X 169x idem id. f500 '57 165 164% idem id '64 112% 112% idem id. '65 109% idem id. '56 109%b 109% BEURSOVERZICHT Internationals vertier in reactie Amsterdam, 4 januari 1968. Beursplein 5 heeft vandaag een verdere koersreactie te zien gegeven voor het merendeel der internationale waarden. Dit gold speciaal voor Phi lips en AKU, terwyi ook Kon- Olie en Hoogovens lager in de markt lagen. Unilever echter vormde een uitzon dering door een vaste tendentie. Phi lips daalde by de opening ruim een gulden tot 130.90, AKU was 1,80 lager op 66.90, Kon- Olie gaf met een eer ste verhandeling 40 cent prys op 155.90. Unilever verbeterde 70 cent tot 111.40. De kopers gaven er vandaag me rendeels de voorkeur aan de verdere ontwikkeling in Wall Street af te wachten. Unilever vormde hierop, zo als gezegd, een uitzondering. Uit het koersverloop van woensdag in Wall Street zou kunnen worden afgeleid, dat de Amerikanen het niet erg eens zyn met de door president Johnson aangekondigde maatregelen. Computer-aandelen moesten forse koersverliezen incasseren. Overigens sloot de gehele markt in Wall Street lager. In de scheepvaartsector was de han del geringer dan die van woensdag. Van de cultures was Amsterdam Rub ber wederom vast op 61%, doch HVA gemakkelyker. In de staatsfondsen- hoek waren de 7 pet. alsmede de 6% pet. leningen goed gedisponeerd. AMSTERDAM, 3 januari. Londen 8.65 y266, New York 3.59%—60%, Montreal 3.32%—33y8, Parijs 73.14%—19%; Brussel 7.24%— Frankfort 89.87—92, Stockholm 69.80%—85%, Zürich 83.06—11, Mi laan 57.61%66%, Kopenhagen 48.26%—31%, Oslo 50.36%—41%, We nen 13.93%—94%, Lissabon 12.58%— 59%. Industriële obligaties Hoogovens '66 6% 101 10 K. Zcut-Ketj '65 6 97% 91 N. Gasunie '66 7% 104% 1CM idem '66 6% 99% 9 Phil. dlr*lng '51 4 78% 71 Schiphol 6 94% 9j Unilever 9 95% 91 Premieleningen Alkmaar 1956 2% 76% 7i A'dam 1933 3 114% A'dam 1951 2% 78% 71 A'dam 1956-1 2% 81% 8< A'dam 1956-n 2% 85% 8( A'dam '56-111 2% 85% 8J A'dam 1959 2% 82 8W Breda 1954 2% 72*3 7 Dordrecht '56 2% 73% 73 Eindhoven '54 2% 72% Enschede 1954 2% 71ft 's-Grav. '52-1 2% 88% 8,sif •s-Grav. '52-11 2% 88 81°™ Rotterd '52-1 2% 91 948 Rotterd. '52-11 2% 88% 8* Rotterd. '57 2% 89 8SEi Utrecht '52 2% 106 loJeii Z.-Holland '57 2% 87 81* Z.-Holland '59 2% 90 8Sde 47.50 87.70 AANDELEN MET NOTERIN\ IN TWEE TIJDVAKKEN ig I Bank. en KredietinstelIingerJ B Alg. Bank Ned. J 1,1 Amro f 20,— Holl. Bank U. eert. Holl. Soc. Lev.v. Nat. Nederlanden Ned. Midd. Bank R.V.S. eert. 526 Industriële ondernemingen oké Amst. Ch. Farm. 157 x 15f* Albert Heyn 1385 Amstel Br. c.a.v. 403 Amst. Droogd.My 98% Bergh en Jurgens 207% Berkei's Patent 142 Blauwhoed Boer druk.-uitg. 347 Bols, Lucas 194 Bührm.-Tetterode 495 Byenkorf Beheer 690 Calvé 804 Desseaux Tapyt. 274 D. Hoefyzers eva 107.20 Elsev. Uitg. My. 315 Erdal 603 Fokker449 v. Gelder Papier 122% Gero Nat. Bez. 200 Geveke 540 b Gist-Brocades 710 Kon. Ned. Grofsm 90 De Gruyter pr. 6 165 x Hatema 210 Heineken's Bier Hero Conserven Holl. Beton My. Holl. Constr. Gr, Indoheem Ing. Bur. Bouwn. Internatio Inventum v. Kemp en Beg. Kwatta Leidse Wolsp. Lyempf Meelf. N. B. cav Misset Mull, en Co. NB. Naard. Ch. Fabr. Ned. Dok My. Ned. Kabelfabriek Van Nelle 354 Nyverd.-t. Cate Oranjeb. NR cav Overzeese Gas Palthe Phil. GB. eert. Porceleyne Fles Proost en Brandt R.-Sch. M. Fabr. Schev. Expl. My. Sch. Expl. My. Schokbeton Scholten-Honig Simon de Wit Stokvis Thom.-Dr. Verb. Unilever c. 7 c.pr. Unilever 6 c.pr. Utermöhlen Varossieau Ver. Mach. Fabr. Ver. Touwfabr. Vettewinkel Vihamy Vredestein Wernink's Beton Wessanen Wilt. Feyen. eert. 160% 16$ v. Wyk en Heringa 68 Zaalberg 54 Mijnbouw en petroleum Billiton 2 rubr. 154.80 11 Participatiebe .rijzen Goldm. 1/5-1/1 128 i: Intergas 1 part. 81.20 I Beleggingsmaatschappijen 644 185% 32.90 169% 321 139 101% 157 305 193% 342 249% 91% 300 90 x 65% 82.50 471% 270 149 147 J til 4- lSTtP1 4M' 98 20 ii' 147 w. _ït« 349|elc 8070 Z 27aNa 108|ft 316ÜC doe 4491) 1 117RT ftlr 545|W{ 710pO, 93n 160OOi 2iony 405, OI r I694er 300) z 134), 1 ïoito, 160IJUH 300r n i93Hy 338ukl 248er« 273fcn 640 si; 90 toe 3d 350 8% 467Voo/ 97-W 65Wl 128i,n in»: 2i8ur 207150 Interunle f50,— 189.20 188 Interwaarden 124 124 Nefo f 50,— 92.50 92 229.10 228 220.90 220 Unitas f 50,— 409.50 405 114.50 114 V. Bez. v. 1894 f 50 104 104 Europa I 10 pb 499 504 Chem. Fund c.a.v. 19% 19 Can. en Amerikaanse fondsen Canadian Pacific 58% 58 Intern Nickel 125 127 Amer Motors 12% 12 Am. Tel and Tel 53% 54 Anaconda 47% 47 Bethlehem Steel 33 32 Cities Service 49% 49 Colgate Palmolive 45% 44 Ford Motor 53% 53 General Motors 83 82 Greyhound 22% 22 I.B.M 636 629 Kennecott 47% 45 39 Nat. Dist Chem. 39 Republic Steel 44 44 Sears Roebuck 56 56 Shell Oil 67% 68 St. Oil N Jersey 69% 69, Union Pacific 38ft 37 United St Steel 41% 42 Westingh Electr. 71% 70 Woolworth 25% 24 VERKLARING DER TEKENS Gedaan en laten Gedaan er bieden Bieden Ex dividend Ex claim Laten

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 14