'Nieuw iaar zet in inet '2 amusante musicals Zuid-Afrika overweegt stap tegen Engeland H arder - werk - actie van Britse kantoormeisjes Winst van PTT 140 miljoen Simonstown niet langer Britse marine basis? Dagelijks een half uur langer DINSDAG 2 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 „Ja, ik wil" en „Faetasticks" I Plezierig amusement door een hoge graad van technische perfectie van mensen en dingen: dat is het resultaat van de I immense zorg, die aan de produktie van de musical „Ja, ik wil", Jde co-produktie van het Nieuw Rotterdams Toneel en Paul Kijzer, is besteed. De sterren van de avond zijn natuurlijk An- Inet Nieuwenhuyzen en Eric Schneider, die tezamen en alleen het kunststuk volbrengen toneel en avond te vullen. I De musical is de Nederlandse "versie van het populaire Newyorkse ^as-succes „I do, I do". Deze Ameri- kkaanse musical is gebaseerd op het «toneelstuk „Het hemelbed" van onze eigen Jan de Hartog. Een vriendelijk k toneelstuk, waarin weinig diepzinnig wordt gefilosofeerd over het huwelijk 'ln zijn burgerlijkste gedaante. Het echtpaar maakt al die dramaatjes en plezierigheden mee die we zo goed "kennen uit de damesbladen: een lachje en een traantje. Dat verhaal is het stramien van de musical en eenvoudiger kan het niet. Maar de twee Amerikanen, Tom Jones en Harvey Schmidt, die het toneelstuk in de muzikale sfeer heb ben omgebouwd, hebben die simpele schering opgetuigd met een kleurige inslag van vrolijke muziek, van een gemakkelijk aansprekende tekst en vooral van aantrekkelijke spelmoge- lykheden. Men heeft de bezetting tot de grootst mogelijke eenvoud terug gebracht: het echtpaar en verder niemand. Wordt Sjoukje 6 geopereerd? (Van onze Utrechtse correspondent) It SJoukJe Dykstra, die nu al weer enige weken niet meer in de ijsrevue optreedt, is in Da vos aangekomen. In deze plaats zal haar oude trai- ner Gerschwiler samen met de mas seur Lytschi beslissen of zij aan haar zal worden geopereerd. Annet Nieuwenhuyzen en Eric Schneider dragen 't stuk, al kunnen zelfs zij bü deze eerste voorstelling nog niet een zelfde hoge niveau handhaven: er zijn nog wat zwakke plekken, die wanneer het stuk een maal grondig is ingespeeld stellig ver dwijnen. Annet Nieuwenhuyzen is soms en vooral in de humoristi sche scènes grandioos: haar „dolle Agnes", de dolgedraaide huisvrouw, die een even dolgedraaide fatale vrouw wil zyn, is een prachtig num mer slapstick, heel beheerst en ge- inspireerd. Ook Eric Schneider heeft heel amusante momenten, zoals ziin „Les romanesques"; in een romanti- verder een hoog niveau handhaven. Technisch verrassend is het „elek tronische bed", dat radiografisch be stuurd een eigen leven scheen te lei den en daarmee bijdraagt tot een le vendige enscenering. Regisseur Johan Greter toverde met licht en weg- klappende zetstukken en zakkende en stijgende toestanden en schiep daarmee het bij een zo kleine bezet ting vereiste beweeglijke toneelbeeld. Persiflage Twee buren, die het goed met el kaar menen, zo zelfs dat zü zoon en dochter graag getrouwd zouden zien. Hoe dat aan te leggen? Zij doen het verstandig, want men moet een pu berprotest niet uitvlakken. De twee vaders bouwen een dikke muur in de tuin en die wordt door de kinderen heel snel met een verboden liefde ge slecht en dat is juist wat deze buren willen. Zij organiseren een ontvoe ring, waar een huwelijk wel uit moet voortvloeien. Dom genoeg gaan zij later over hun opzet praten. Dik zeventig jaar geleden schreef Edmond Rostand als zijn eersteling „Les romanesques": in een ramanti- sche tijd parodieerde hij de roman tiek in een persiflage op „Romeo en Julia". Men ziet er al de ironische knipoog in, waarvan men later ook in zijn „Cyrano" getuige zou zijn. Musicalbouwers hebben er een ty pisch Amerikaans werk van gemaakt dat nu al zeven jaar in een Broad way-theater loopt. „De Nieuwe Komedie", die in het Paviljoen-theater in Scheveningen onder regie van Berend Boudewijn „The fantasticks" voor Nederland ten doop hield, stelt tegenover dat „ty pisch Amerikaanse" de sfeer van pre tentieloosheid, waaruit dit Haagse gezelschap doorgaans werkt: leuk amusement. ADVERTENTIE Quick Up...'t is goed. Ko drinkt 't. IN 1967 De PTT heeft volgens de voorlopige bedrij f suitkomsten over 1967 een winst van 140 miljoen gulden ge maakt. Dit werd vanmorgen meege deeld in de nieuwjaarstoespraak voor vertegenwoordigers van het personeel, door de wnd. directeur-generaal van PTT, mr. J. J. Klaasesz. Tot de winst hebben vooral de tele foondienst met ongeveer 55 miljoen en de postcheque- en girodienst met 26 miljoen bijgedragen. De postdienst leverde een verlies op van ongeveer 50 miljoen gulden. Over 1968 wordt, onvoorziene ontwikkelingen voorbe- ongeveer 430 miljoen, terwijl voor 1968 miljoen, zonder algemene tariefsver hogingen. De investeringen in 1967 beliepen ongeveer 430 miljoen, terwijl voor 196 gehoopt wordt op een investeringsni veau van 500 miljoen. In de eerste maanden van dit jaar kan het rapport worden verwacht van een particulier bureau, dat een onderzoek instelt naar de mogelijklie- den tot verbetering van de exploita tie-uitkomsten van de postdienst. Deze twee Zuidvietnamese kinderen behoorden tot vele boe rengezinnen, die per helikopter uit de omgeving van Phoe Long moesten worden geëvacueerd, toen Amerikaanse mariniers daar een zuiveringsactie tegen geïnfil treerde Vietcongstrijders begon nen. Premier Vorster van Zuid-Afrika kan de redenen, door de Britse rege ring aangevoerd om het embargo op de levering van wapens aan Zuid- Afrika te handhaven, niet aanvaar den. De Zuidafrikaanse premier legde hier de nadruk op in een nieuwjaars boodschap aan de volk van Zuid- Afrika. Hij zei dat hjj, als gevolg van de Britse houding, in 1968 de overeen komst opnieuw zal bezien, die Britse oorlogsschepen het recht geeft de marinebasis in Simonstown te ge bruiken. Mocht premier Wilson van Engeland van mening zijn, dat de sa menwerking wel van één kant kan komen, dan vergist hy zich, aldus premier Vorster. De Zuidafrikaanse premier ver wierp de „insinuatie die ten grond slag ligt aan het besluit van de Britse regering (een besluit dat alleen Zuid- Afrika raakt en niet de landen die het bedreigen) dat Zuid-Afrika zelfs geen defensieve marine-wapens toe vertrouwd mogen worden". Vorster concludeerde uit een en ander, dat het de Britse regering niets kan schelen of Zuid-Afrika het slachtoffer wordt van agressie vanuit zee of over land. Zuid-Afrika weet nu waar het met de regering-Wilson aan toe is, zei de Zuidafrikaanse premier verder. „Het Britse besluit zal ons echter niet zon der verdedigingsmiddelen laten en we zullen zeker niet die vrienden verge ten die ons wel leveren, nu of wan neer de wolken zijn weggetrokken". Deze opmerking sloeg kennelijk op Frankrijk dat het afgelopen jaar or ders voor onderzeeboten en helikop ters voor troepenvervoer heeft aan genomen. Over de rassenproblemen van zyn land zei premier Vorster, dat, on danks de houding van sommige VN- leden, het jaar meer begrip voor de Zuidafrikaanse moeilijkheden heeft gebracht by vele regeringen. Een uit zondering moet worden gemaakt voor Engeland, was zijn mening. „De heer Wilson heeft het echter bij het verkeerde eind, als hij mocht geloven dat samenwerking eenzijdig kan worden uitgevoerd en dat de con tractuele en morele verplichtingen die eruit voortvloeien voor het gemak kunnen worden vergeten of verruild voor politieke oogmerken zonder re actie van de andere betrokken partij. Wij zijn niet zo erg afhankelijk van Engeland voor defensieve wapens integendeel. Engeland moet beter dan enig ander land weten wat onze apart heidspolitiek inhoudt en wat precies onze doelstellingen zijn. De redenen die Engeland aanvoert voor het ont houden van defensieve bewapening aan ons, snijden voor mij geen hout en ik verwerp ze zonder meer," aldus premier Vorster. De filmsterren Rita Tushing- ham (links) en Lynn Redgrave arriveren bij het Odeon-theater in Londen voor de première van de film „Smashing time". Beide dames vielen op: Rita Tushing- ham had haar bruine haar onder een blonde pruik verborgen en Lynn Redgrave trok de aandacht met een veren boa en zwarte rijg laarzen. „Nederlands Dagblad" Het reeds 24 jaar bestaande in Gro ningen uitgegeven dagblad onder de naam „Gereformeerd Gezinsblad" heeft zijn zetel verplaatst naar Amersfoort. Tevens is de naam ge wijzigd in „Nederlands Dagblad" met als onderkop „Gereformeerd Gezins blad". Het blad zal voortaan in rota tiedruk vervaardigd worden. Voorheen werd het blad in vlakdruk uitgegeven waardoor men al in de morgen de krant moest „sluiten". Nu kan men dit later doen zodat de abonnees die 16.000 in getal verspreid over ge heel Nederland het blad per post ontvangen, recenter nieuws kunnen lezen. Het blad is een uitgave van de Stichting Nederlands Dagblad/Gere formeerd Gezinsblad. Hoofdredacteur is het tweede-kamerlid voor de GPV, de heer P. Jongeling. NEDERLAND 1 NCRV 8.20 t 8.45 i 9.40 l 10.25 i 10.30 i 10.40 i 10.50 11.50 u Pipo de clown Nieuws Twien Journaal en weerbericht De Lucy show (kleur) Vjjanden; eenakter Europa: „Onderwijs" The rivals (spirituals) Sextant Laatste nieuws De bezetting Sluiting NEDERLAND 2 NTS Pipo de clown Nieuws Afrika; reportage (kleur) Journaal en weerbericht Afrika (kleur), tweede deel Afrika (kleur), derde deel Afrika (kleur), vierde deel Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 HILVERSUM 2 Bij de Marine Voor het eerst in de geschiede nis van de Nederlandse televisie barstte het beeldscherm op de grens van oud en nieuw uiteen in kleurig vuurwerk. Het was mooi, eigenlijk nog mooier en kleuriger dan écht vuurwerk Onvergetelijke uitzendingen heb ben we gedurende dit lange week-einde weinig gehad, „De bruiloft van Figaro", in kleur, moest het toch afleggen tegen de herinnering aan „Carmen", zoals „Verkerk over Verkerk" niet kon opboksen tegen de her innering aan het programma „Horn over Horn". Voorts een typisch T.R.O.S -programma als een kalkoen volgestopt met alle nationale ingrediënten (Ma rine, Rika Jansen, Bueno de Mesquita etc.) en een perfecte imitatie door Maya Bouma van Haja's stemgeluid. Met de tek sten van Kees Stip ging Maya voor het overige echter roemloos ten onder. De pantomime van Bueno de Mesquita werd voor alle zekerheid door een commen tator (regisseur Karei Prior zelf) uitgelegd. De zondag bood weer ander vertier. In de studentenquiz „2- kamp" werd Groningen uit de strijd gestoten door de V. U. van Amsterdam, die 165 punten ver zamelde tegen Groningen 70. De N.T.S. riep in kleur „Die goede oude tijd" terug. Het was een aardig programma, met als uit schieter de oor- en neuspeute rende komieken, want zoiets zie je niet elke dag. Als kleurenuit- zending was het technisch heel bevredigend. Waarom Frans Vrolijk dit soort programma's niet vaker benut, is overigens een raadsel. In „Een mens is maar een mens" had Netty Rosenfeld Coen en Lenie Moulijn geïnter viewd. Een goed. vooruitziend idee was het geweest, een aantal mensen in mei van het vorig jaar al te vragen wat zij van de rest van 1967 verwachtten, en hen nu te confronteren met de realiteit. De werkloosheid bleek te zyn meegevallen (prof. Pen), de provo's zyn rustig geweest (Donner), Samkalden was mee gevallen als burgemeester (mr. Sandberg) en D'66 was tegenge vallen in Helmond (Faas). Jan Blokker en Rinus Ferdinandusse hadden er n eseoaetc-brna hadden er een soort cabaret nummer van gemaakt, met een paar goede grappen, en meer minder goede, want ook voor ?rappenmaken geldt dat de spie ren stram worden als je een tydje op non-actief bent ge weest. Leuk, en kind voor kind kenmerkend, waren de antwoor den van kinderen op vragen over het afgelopen Jaar. Vietnam, be zinning, etc. in "Dag jaar". Het beste van oudejaarsdag tenslotte viel in het nieuwe jaar, t.w. de hoogtepunten van 1967. zonder Toon Hermans en Wim Sonne- veld, maar met Jasperina de Jong. Dorus. Rudi Carrell. John ny en Rijk, Ton van Duinhoven en Adèle Bloemendaal, Frans Halsema en uiteraard: „Poesie mauw", waarmee de televisie an no 1967 zich onsterfelijk heeft gemaakt. Gisteravond een indrukwek kende Gisela May, die liederen van Brecht zong. en haar kwali teit o. m. bewees door in prin cipe niet af te wyken van de oorspronkelijke Interpretaties van Seeraiiber-Jenny endeBar- bara-song. Op een andere ma nier indrukwekkend was het ge drag van de chimpansee, met stokken een opgezette panter te lijf gaand. De VARA had Tante Leen in fanclubsetting van Ralph Inbar geplaatst, wat het programma rondom haar ietwat opfleurde. Niet vergeten mag worden dat Jos van der Valk zijn 50-ste "Piste" in kleur afleverde, met Spaghetti en Co als enige uit de band en routine springende artiesten. We moeten bewonde ring hebben voor Van der Valks uithoud ingsvermogen- Pas wanneer de Britten met de rug tegen de muur staan, zoals ten tijde van Duinkerken, wordt over hen de geest vaar dig om de handen inéén te slaan en gezamenlijk hun ui terste krachten in te spannen. In de tegenwoordige finan- cieel-economische crisis komt het leiderschap thans niet van een tweede Churchill, maar van vijf eenvoudige steno typistes van een kantoor in het ten zuidwesten van Londen ge legen Surbiton. Zij hebben be sloten dagelijks zonder extra betaling een half uur langer te werken om Engeland uit de put te helpen. Hun patriottische voorbeeld heeft het land geëliktrificeerd en zelfs een aandeel gegeven aan een na tionale „help Engeland"-beweging. De vijf jonge meisjes één van haar is pas 16 zijn er helemaal beduusd van dat zij plotseling als nationale heldinnen worden uitge roepen. Prins Philip zond haar op de laatste dag van het jaar een huidetelegram. Haar besluit was volgens hem het meest bemoedigen de nieuws dat hij in 1967 had ge hoord! De directie van het bedrijf, dat verwarmings- en ventilatieinstalla- ties maakt, heeft de leiding op zich genomen om andere firma's te be wegen hun eigen voorbeeld te vol gen. Want niet alleen zal na het signaal van het vijftal nu ook het hele personeel van 24 mannen en vrouwen dagelijks een half uur eer der beginnen en het overwerk onbe taald verrichten, maar de leiding heeft besloten een prijsstijging van .6 waartoe na de devaluatie was overgegaan ongedaan te maken en de belangrijkste aandeelhouders zul len genoegen nemen met een divi dendvermindering van 25 Het ex- tra-overwerk betekent een 7 pro- duktiestUging. Indien het hele land dit voorbeeld zou volgen, zou men in een ommezien uit het moeras ge holpen zijn. De firma, welke tussen 30 en 40 van haar produktie exporteert, heeft zich reeds tot 40.000 andere bedrij ven gewend. Zij laat bovendien hon derdduizend insignes in de nationale kleuren en plakstroken voor auto's vervaardigen met de woorden „Ik steun Engeland." Vijf andere fir ma's hebben reeds besloten mee te doen. Een hoteleigenaar in Torquay heeft de vyf typistes als beloning voor haar vaderlandslievende ge baar een gratis vakantie van een week aangeboden. Een 73-jarige da me uit dezelfde badplaats stelde haar huls voor leden van het perso neel open. De Engelsen hebben deze opkikke ring hard nodig op een moment dat zij met angst en beven de moker slagen afwachten, die de regering dezer dagen op hen zal doen neer dalen. Er zal op alle terreinen door de nieuwe kanselier van de schat kist, Roy Jenkins, danig met de bijl worden ingehakt om het land, dat van geleend geld leeft, weer solvent te maken. Sinds de oorlog is de algemene kritiek op Engeland inclusief die van vooruitziende Brit ten zelf, dat er niet flink genoeg wordt aangepakt, waarbij nog veel te veel topfunctionarissen (die zeer laat in de ochtend op het werk ver schijnen, uren lang in hun clubs lunchen en weer vroeg naar huis gaan, om van lange weekends maar te zwijgen) het averechtse voor beeld geven. Verder zijn bepaalde vakbonden voor bepaalde arbeids- remmende, aftandse praktijken ver antwoordelijk. Wie weet zal de verandering die zich op dit gebied langzaam vol trekt door het opmerkelijke initia tief van de vijf typistes een nieuwe i impuls ontvangen. VOOR DINSDAG Hilversum 1. 402 n KRO: 18.00 Stereo: Metropole ork. 9.00 Stereo: Klass. gr.n L8.20 Uitz. van de BP. 18.30 Nws. 18.45 Act. 19.05 Licht instrumentaal en semble met solisten. 19.40 Concilie postbus. 19.45 Zoekend geloven gods dienstige vorming in deze tijd. 20.00 Stereo: Omroeporkest en solist: klass. .50 Gesprekken op dinsdag (1) roep dubbelkwartet klass. en mod. lie deren. 21.25 Praags kamerork. (opn.) klassieke muz. 22.00 Kunst: cultureel I programma. 22.30 Nws. 22.40 Over weging. 22.45 De zingende kerk: een korte beschouwing Zin: liedjesprogr. 23.5524.00 Nws. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Radiojour naal. 18.25 Tout toi. 19.00 Trefpunt: ciscussierubrlek voor act. zaketi. 19.30 Nws. 19.35 Stereo: Dansorkest en zang- solisten. 20.00 Hou je aan Je woord: literair spel met taal en woord. 20.40 Oud plaatwerk - opnieuw opgepoetst. 21.20 Jazz Spectrum. 22.00 Gonk- sa tirisch progr. 22.30 Nws. 22.40 Radio journaal. NRU: 22.55 Signaal: NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Oude muz. (gr.). 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 klass. dansen (gr.) 8.00 Nws. TROS: 8.10 Act. 8.20 Lichte gr.muz. en praatje 9.10 Volks- India. 9.35 Water- mentspr. 11.50 Act. KRO: 12.0 twaalf tot twee gevar. progr. n pim. 12.23 Wij van het land. voor de landbouwers, Stereo: klass. kamermuz. (gr 14.15 Stereo: Radio kamerorkest en solist; mod muz. 16.00 Nws. 16.02 Voor de Jeugd. 17.00 Volksmuz. uit Tsjecho- Slowakije (opn.). 17.15 Recht op klelnkunstprogramma. 17.30 Ste- Jazzband (gr.). 17.50 Overhelds- samenlevlng. Een voorl.: Mens ultz. van het ministerie Hilversum 2, 298 m. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gr.muz. (7.30-7.35 Van de voorpag.: persover zicht). VPRO: 7.55 Deze dag. lezing VARA: 8.00 Nws. 8 10 Act. 8 20 Lich te gr.muz (8.30-8.35 Van alle mark ten thuis, praatje voor de hulsvrouw) .40 Lichte 10.50 Voor "de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Ste reo: Clavecimbelrecital (gr.); klass. muz. 12.00 Balletmuz. (gr.). 12.22 Voor het platteland. 12.27 Med. t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Promenade orkest. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.25 Stereo: Lichte orkestmuz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Stereo: Radiokamerorkest en solist: Klass. muz. 15.50 Stereo: Nederlands Hobo Kwartet: moderne muz. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Operettemuz. 16.50 VARA'S Popshow. 17.20 Voor de Grenzenloos: uit alle windstre ken. (12.00 Nws.). 12.30 Fragmenten de musical The West S~" Muz.-Boetiek: lichte muz. van Neder landse artiesten. 15.00 Nws. 15.02 Ar beidsvitaminen (gr.). 16.00 Nws. 16.02 Verzoekplaten voor de leugd. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Zingende borigle: gevar. platenprogr. voor auto- TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I 19.00 Journaal. NTS: 19.05 Schat- e'land. vervolgverhaal voor de jeugd (in kleur). 19.31 Panoramlek. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz N.T.S.: 20.20 Ultz. van de Pacifistisch Sos. Partij. 20.30 Ultz. Stichting Socutera. 20.35 In kleur: Trapeze, speelfilm o.l.v. Rafaël Kubelik: 22.25-23.00 Journaal. orchestra), film. gebaseerd óp nlngen. 19.10 Folklore Argentlno (pro gramma ln samenw. met BRT en RTB) 19 45 In kleur: De wijzen uit het Oos- TS: 20 00 Journaal. KRO de lichtzinnigheid (Histo- rlas de_la frlvolidad). SDaanse filmsa- I --- -- 15 Journaal. KRO- 22.20- openlngs- tire. NTS- rlm. 22 40 Ver*!* rittine van het Pastoraal Concilie ln Noordwijkerhout.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5