LEIDSCH DAGBLAD Weer harttransplantatie oor prof. Barnard President Johnson versterkt dollar Bij 58-jarige oud-tandarts Donor een kleurling van 24 Fraude bij Hoogovens Oudenrijn zit dicht Johnsons maatregelen strop voor toerisme Afremmen van investeringen n.v. v. d. velde Citroën JAMIN igericht 1 maart 1860 DINSDAG 2 JANUARI 1968 31471 lecteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 [et Zuidafrikaanse chirurgen-team onder leiding van prof. Chr. larnard dat op 3 december de eerste harttransplantatie bij een lens verrichtte, is hedenochtend om half tien Nederlandse tijd )egonnen met een nieuwe harttransplantatie, ditmaal het hart an een 24-jarige kleurling, dat geplaatst werd in het lichaam an de 58-jarige blanke oud-tandarts dr. Philip Blaiberg. Ook leze operatie wordt in het Groote Schuur Ziekenhuis in Kaap- tad verricht. Verwacht werd dat de operatie zes tot twaalf uur n beslag zou nemen. Prof. Barnard was gisteren van een jezoek aan Amerika in Zuid-Afrika teruggekeerd. Het was reeds enige verricht en hy veranderde niet van mening nadat Wasjkansky, by wie de operatie voor het eerst werd ver richt, achttien dagen nadien over- reeds gereed om de operatie te be- Het is de derde harttransplantatie die bij een mens wordt verricht. De eerste vond door ditzelfde chirurgen team plaats op 3 december bij de 56-jarige Wasjkansky, die het hart kreeg van het 25-jarige meisje Denise Durvall nadat zij bij een verkeers ongeluk om het leven was gekomen. Drie dagen later, terwijl Wasjkan sky zich opmerkelijk snel herstelde, vond in New York een harttrans plantatie plaats bij een twee dagen oude baby. doch deze overleed vrij wel direct na de operatie. Achttien dagen bleef wasjkansky in leven tot hij overleed aan een dubbele long ontsteking. Zijn nieuwe hart had tot het laatst toe goed gefunctioneerd en het was niet als vreemd weefsel door het lichaam afgestoten. Na deze teleurstellende gang van zaken verklaarde prof. Barnard groot vertrouwen te hebben in de nieuwe transplantatiepoging, die hij in de eerste dagen van januari ver wachtte. „Grote bedreiging" President Tomas van Portugal noemde gisteren „de aanwezigheid van Russische oorlogsbodems in de Middellandse Zee een ernstige be- Blaiberg is gehuwd en heeft een I £re^nS van de veiligheid van West dochter van 19 jaar die in Israël j Eur(^Pa- In werkzaam is als vrijwilligster in een J ff1 Tomas voorts, dat de Portugese kibboets. Blaiberg was gedurende de het hart, de 24-ja- rige kleurling Clive Haupt, werd dezer dagen In een ziekenhuis in lelijk na deze terugkeer de operatie wij berg opgenomen met een hersen- sou worden verricht zodra een ge- I bloeding. Hij was pas drie maanden chikt hart ter beschikking kwam. gehuwd. Gisteravond werd hij naar lildens het bezoek van Barnard aan i het Groote Schuur Ziekenhuis over- Tomas voorts, dat troepen die in Angola, Portugees wereldoorlog in dienst als tandheel- Guinea en Mozambique staan hun kundige bij de Engelse troepen in wettige en onbetwistbare rechten ver- Ethiopië. In die functie heeft hij dedigen en de Westerse en christe- indertijd ook Wasjkansky behan- j ljjke beschaving in Afrika bescher men. Hy was tegen voortijdige ver lening van onafhankelijkheid. dcld, De donor merika was de toestand van de snel achteruitge- j drie weken geleden in let ziekenhuis opgenomen. Veertien aar geleden kreeg hij voor het jjerat een hartaanval en ongeveer Joegen maanden geleden werd zijn jtoestand bijzonder slecht, i Blaiberg stemde indertijd direct In met het voorstel, dat ook bij hem een harttransplantatie zou worden De gemeentepolitie van Beverwijk heeft vier personen aangehouden in verband met een schrootfraude bij de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken. Dit viertal wordt er van verdacht ongeveer 110 ton ijzerafval, met een waarde van omstreeks f 5500, te hebben verduis terd. De aangehoudenen zijn een 40- Jarige opzichter van Hoogovens, wo nende in Emmen, een 39-jarige chauffeur uit Beverwijk, die in dienst is van een particuliere onder-aanne mer en twee Duitsers van respec tievelijk 47- en 26 jaar, werknemers in een aannemersbedrijf. Allen waren werkzaam op het noordelijke industrieterrein v. Hoog ovens, waar men man en macht aan de bouw van een nieuwe wal- serij wordt gewerkt. Bij het beton vlechten komt veel af val vrij, het zogenaamde knipsel. Dit afval moest echter terug gele verd worden aan de schrootafdeling van Hoogovens. Dat gebeurde echter maar ten dele. De gearresteerde Be- verwijker, die als chauffeur optrad, zag meermalen kans een lading schroot elders te verkopen. Hy had daarbij de medewerking van de op zichter, die belast was met de con trole van de uitgaande voertuigen. De Duitsers waren in het complot betrokken, omdat men voor het zwa re karwei meer mensen nodig had. Vanaf juli was men reeds met de ze praktijken bezig. ADVERTENTIE WEERBERICHT LICHTE VORST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond op de meeste plaatsen droog weer met plaatselijk mist, maar ook enkele opklaringen. Wei nig wind. Overwegend lichte vorst. (Opgemaakt om 11.40 uur). 3 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 16.41 uur. Maan op: 11.21 uur; onder: 20.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.25 en 17.43 uur. laagwater te 1.15 en 13.38 Dit nummer bestaat uit 16 pagina's gebracht, waai hü vanochtend om acht uur Nederlandse tijd overleed, net transplantatie-team was toen Op de rijks- en provinciale wegen rondom Utrecht hing rond het mid daguur een zware tot zeer zware mist. Op sommige plaatsen was het zicht nog geen 50 meter. Er hebben zich tal van botsingen voorgedaan. De verkeersruit Oudenrijn zit potdicht", waardoor flinke files zijn ontstaan. Bij een botsing werd één persoon gedood en twee gewond. In De Meem zijn vanmorgen als gevolg van de dichte mist twee autobussen met elkaar in botsing gekomen. Daar deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De temperatuur in de plaatselijke mistbanken was beneden het vriespunt, waardoor weggedeel ten erg glad waren. Premier van Soedan: Staak in Jemen strijd De Soedanese premier en minister van Buitenlandse Zaken, Machgoeb, heeft zaterdagavond opgeroepen tot beëindiging van de strijd in Jemen en tot het bijeenroepen van een natio nale conferentie van de Jeminitische leiders voor besprekingen over de toe komst van het land. Machgoeb sprak in zijn hoedanig- j ringsbeperkmg zal PROF. DR. CHR. BARNARD Twaalfduizend doden door pokken in India In het afgelopen jaar zyn in India ruim 12.000 personen aan pokken overleden. Dit is zondag in Nieuw Delhi bekendgemaakt. Indische autoriteiten zijn bang voor een mogelijke uitbreiding van een pokkenepidemie die op het ogenblik het aan India grenzende Oost-Pa- lnstan teistert. In de havenstad Chl- tagong zijn in de laatste drie maan den meer dan duizend personen over leden aan de pokken. Het Indiase ministerie van Gezondheid heeft een inenting op grote schaal bevolen. VROUW VAN MAO ZIEK? De afwezigheid van de vrouw van de Chinese partijvoorzitter Mao Tse- toeng op een belangrijke nieuwjaars receptie in Peking, heeft opnieuw voedsel gegeven aan de geruchten, dat zij ziek zou zyn. Mevrouw Mao, Tsjiang T6jing, is vice-voorzitster van de zuiveringscommissie der par tij. Zij is de afgelopen weken niet in het openbaar verschenen. Nationalistisch-Chinese inlichtin gendiensten hebben gemeld dat inde provincie Joennan, de trategische provincie in zuid-west China langs de grens met Lans, Noord-Vietnam en Birma, hevige gevechten zijn uit gebroken tussen rivaliserende groe pen. Ook voor Nederland (Van onze Haagse correspondent) Als de Amerikanen de komende twee jaar geen vakantie nemen, be tekent dat voor Nederland een der ving van inkomsten van 175 miljoen gulden per jaar. Regering Cambodja treedt af Premier Son Sahn van Cambodja en zijn interim-kabinet zijn gisteren afgetreden nadat de nationale ver gadering in een stemming te kennen had gegeven dat de termyn van het kabinet verstreken was. Radio Thai land heeft omgeroepen dat Son Sahn oorspronkelijk drie maanden gekregen had, nadat hij het bewind van zgn voorgangers had overgeno- Nadat deze termijn verstreken was heeft Prins Norodom Sihanoek ech ter geweigerd het ontslag van Son Sahn te aanvaarden, omdat er geen opvolger voor hem zou zijn. Het is niet bekend of de prins dit keer het ontslag zal aanvaarden. Dat is een gevoelige klap, ook al omdat de Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenver keer de laatste jaren haar publici teitscampagne vooral op Amerika heeft gericht en er een enorme stij ging van het transatlantische verkeer werd verwacht. In hoeverre de Amerikanen het advies van Johnson zullen opvolgen is niet bekend, omdat de president niet heeft gezegd hoe hij het thuis blijven wil bevorderen. Of dat door middel van een deviezen be perking is, zoals en Engeland of door een reis- belasting geschiedt, wacht de ANVV met spanning af. Het ook door de president aange kondigde verbod in het buitenland te investeren kan een aanzienlijk® vertraging van Amerikaanse hotel- bouwprojecten tot gevolg hebben. De ANW verwacht, dat hotels waarvan de bouw al is begonnen zoals van de Holiday Inn in Leiden, zullen worden afgebouwd. President Johnson heeft gisteren een aantal maatregelen be kendgemaakt, die moeten dienen om het tekort op de Ameri kaanse betalingsbalans te verkleinen en de dollar te versterken. Onder deze maatregelen vallen ingrijpende beperkingen op de Amerikaanse investeringen in het buitenland, vermindering van buitenlandse leningen, besnoeiing op de uitgaven van de ministeries van Defensie en Buitenlandse Zaken, alsmede een programma op vrijwillige basis ter vermindering van het toe risme van Amerikanen in het buitenland. Onder-minister van Buitenlandse Zaken Katzenbach is naar Europa (Londen, Bonn, Den Haag, Bern en Parijs) vertrokken om een nieuwe cam pagne in te luiden ter bevordering van de Amerikaanse export. Het belangrijkste punt voor de be strijding van het tekort op de beta lingsbalans is de direct van kracht geworden verplichte investeringsbe perking in het buitenland. Op een persconferentie zei John son. dat de gezamenlijke acties het tekort op de betalingsbalans met drie miljard dollar zullen verlagen. Het tekort werd dit jaar op 3,5 miljard dollar geschat. Hjj deed een beroep op het Amerikaanse volk voor de ko mende twee jaar van alle niet nood zakelijke reizen buiten het westelijk halfrond af te zien. Hij stelde een wet in het vooruitzicht om dit be roep te steunen. Er zal een algeheel investerings verbod zijn voor West-Europa en Zuid-Afrika. Engeland, Canada en Australië maken hierop een uitzonde ring. Het investeringspeil mag daar 65 procent van het gemiddelde van 1965/66 bedragen. Johnson zei, dat hij het ministerie van Financiën opdracht heeft gege ven het congres te raadplegen over wettelijke maatregelen om er voor te zorgen, dat winsten van buitenlandse ondernemingen, die Amerikaans ei gendom zijn, in de Amerikaanse schatkist zullen vloeien. De investe- besparing heid van voorzitter van de drielan- dencommissie die zaterdag in Cairo bijeen was voor besprekingen over het herstel van de vrede in de repu bliek, die al vijf jaar wordt geteisterd door burgeroorlog tussen republikei nen en royalisten. In Jemen wordt op het ogenblik fel gevochten om de hoofdstad Sanaa, waarbij een groot aantal burgers zou zyn omgekomen. Dit is gisteren be kend gemaakt door het internatio nale comité van het Rode Kruis in Genève. De ziekenhuizen in de hoofd stad liggen tjokvol gewonden en er Is grote behoefte aan artsen. een miljard dollar opleveren. De op leningen van Amerikaanse banken en andere financiële Instellingen aan het buitenland vermindert het beta- iingsbalanstekort met vijfhonderd miljoen dollar. Op vrijwillige basis was er ten aan zien van investeringsbeperking van de Amerikanen in het buitenland in de afgelopen drie jaar onvoldoende resultaat bereikt. Daarom had de re gering tot dwingende maatregelen moeten besluiten. Zij verwacht van de bezuinigingen op de overheidsuitga ven in het buitenland een bezuini ging van vijfhonderd miljoen dollar. ADVERTENTIE Johnson deed vervolgens een beroep op de NAVO-bondgenoten een groter aandeel voor hun rekening te nemen van de financiële lasten, die de Ver enigde Staten door de stationering van verscheidene divisies in Europa dragen. Hij stelde voorts een plan voor om het bezoek aan de Verenigde Staten te Stimuleren. Hij had een speciaal team gevormd, dat hem binnen 45 dagen verslag moet doen van de di recte maatregelen die op dit gebied genomen kunnen worden. De Verenigde Staten hebben vol gens de president de afgelopen zeven tien jaar tekorten op de lans gehad. Hy gaf toe, dat de dol lar, hoewel deze in eigen land gezond Is, ln het buitenland moeilijkheden ondervindt. De eerste verdedigingsli nie van onze dollar is de kracht van de Amerikaanse economie, aldus Johnson. Tegenhanger De Verenigde Staten hebben beslo ten om als tegenhanger voor de Brit se aankopen van militaire vliegtuigen bij Amerikaanse firma's honderd mil joen dollar extra ter beschikking te stellen voor het aanschaffen van wa pens in Engeland. Dit werd gisteren bekend, terwijl een Britse regeringsdelegatie in Was hington onderhandelt over mogelijke besnoeïngen in de oorspronkelijke be stelling van F-lll vliegtuigen. Enge land wil deze order verkleinen met het oog op bezuinigingsmaatregelen die het gevolg zijn van de devaluatie van het pond sterling. Volgens welingelichte kringen is het bedrag voor compensatie-aankopen door het Pentagon verhoogd van 725 tot 825 miljoen dollar. De Britse opdracht behelst vijftig F-lll „Swing-wing"-toestellen, F-4 Phantom gevechtsvliegtuigen en C- 130 transporttoestellen. Mysterie... I De 64- jarige chauffeur A. A. 'an Eendenburg uit Ryswyk t reed oudejaarsnacht om kwart i r een over de Slachthuis- i kade in Den Haag, toen hij i plotseling een knal hoorde bemerkte dat zijn achterruit was gesprongen. De man bleek bloed aan zijn linkerslaap te hebben. In het politiebureau, waar hjj dit kwam melden, zag men dat er een gaatje in zyn hoed zat. De chauffeur deed zyn hoed afen er rolde een pistoolkogel uit De politie onderzoekt dit myste- l rie. Een enthousiaste Haagse oude- jaarsvierder, zal op nieuwjaars dag wel een „lichte" kater heb ben gehad, toen hij zijn spon tane daad nog eens overdacht. Toegejuicht door het publiek reed hij tydens de jaarwisseling zün eigen fonkelnieuwe B.M.W. 2000 Sport volgas in een straat- vuur. Het tweede hoeraatje i volgde toen de benzinetank openbarste en er een steekvlam i omhoog schoot Dit zy'n slechts twee voorval- (I 1 Ien uit de bewogen oudejaars- nacht, „Maar het was rustiger dan in de vorige jaren", zegt t de Haagse politie. Zie voor de oudejaarsperikelen pagina 2 President Johnson in Stone wall (Texas), tijdens de bekend making op nieuwjaarsdag van een aantal maatregelen ter verstevi ging van de dollar en het in evenwicht brengen van de Ameri kaanse handelsbalans. Kwestie Cyprus Turkije waarschuwt Griekenland De Turkse president Soenai heeft Griekenland er gisteren voor ge waarschuwd geen pogingen te onder nemen ,die de geschiedenis dwingen zich te herhalen" voor wat betreft de kwestie-Cyprus. De Turkse leider verklaarde een en ander in een nieuwsjaarsrede. Hij drong aan op het bespoedigen van de pogingen om een uiteindelyke oplos sing te vinden. Een bezoek van de hoofden van de diplomatieke vertegenwoordigingen in Nicosia aan de voorzitter of de le den van het vrydag opgerichte Turks- Cyprische bestuurslichaam zal door de regering-Makarios worden be schouwd als een erkenning van een Turks-Cyprisch bestuur en onver enigbaar worden geacht met hun ac creditering by de republiek Cyprus. Deze waarschuwing heeft zaterdag de Cyprische minister van Buitenlandse Zaken, Araoezos, gericht tot de di plomatieke vertegenwoordigers in de Cyprische hoofdstad. ADVERTENTIE (9uc/ tyCteuwo Uit het Leidsch Dagblad van 2 januari 1867: (Advertentie) - Te koop voor afbraak. Twee balie-windko- renmolens. genaamd de Een- dragt en De Bul (tusschen Rijnsburgse Poort en Morsch- poort, thans terrein Museum van Volkenkunde). Aanbie dingen franco onder Letter L. aan den uitgever der Deut sche Courant J. H. Molen broek te Delft.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1