Rosenerantz en Guildenstern: fascinerend en flitsend wip een stik kaas uit het vuistje Gijsbreglit van Aemstei en Nieuwjaarswensen Imponerende prestatie Kloris ARISTOFANES' „DE VREDE" (jINSDAG 2 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD Haagse Comediespeelt Stoppard: Onderscheidingen voor Engelse sportlied^ en Successen voor de Bona Stars-teams (Van onze kunstredactie) Tom Stoppard heeft met .Rosenerantz and Guildenstern are 'dead" een briljant toneelstuk geschreven, dat twee bijfiguren dit Shakeseare's tragedie „Hamlet" uit drie dimensies naar een vierde tilt. Men zou zich kunnen verbeelden, dat achter de schermen van Stoppard's stuk de gehele „Hamlet1' zich vol trekt, waarvan nu maar flitsen aan de openbaarheid komen. I Om het nieuwe jaar niet al te zwaarwichtig te beginnen: )rRosen- \crantz en Guilenstern zijn dood" heeft met de Shakespeare-tragedie weinig of niets te maken, hoe dienstig het ook is van „Hamlet" iets ie weten om des te meer ervan te kunnen genieten. Het is een uiterst modern existentiestuk en dat dan met meer verrukkelijke ivoorden- fonkeling dan Beckett eraan zou meegeven, met meer sublieme thea- \termachinaties óók. De vroegere vrienden van Hamlet ^ijn studentikoze, radde praters ge worden. Zij zoeken naar de raadsels tan het leven en proberen die te vinden uit de soms wonderlijke rea liteit. De halve dromen, die de twee 'oedsel geven voor hun onzekerheid. Sosencrantz en Guildenstern duike- m draaien als vliegen om el- caar heen in een onbegrensde ruim- Stoppard laat ze zien in filmische Bcèneverbinding. Veel moed „Haagsche Comedie" heeft de moed gehad dit flitsende en fasci- nerde stuk op het repertoire te ne- moed omdat er veel van de toeschouwer wordt geëist. De in spanningen, die Paul Steenbergen zich heeft getroost maken het ech ter ten volle waard één of liever nog tweemaal naar deze nieuwjaars- produktie van het Haagse gezelschap gaan kijken, want wat gepres teerd wordt is in vrijwel alle op zichten imponerend. Allereerst de prestaties van Kees Coolen en Wim van Rooij in de twee titelrollen. De eerste als Rosenerantz zette zijn snelle groei naar het eer ste plan van de laatste tijd verras send voort met een prachtige veel eisende prestatie, die hem met zyn partner tweeeneenhalf uur op het to neel hield. Wim van Rooij met een vinniger toets dan de spitse Rosen erantz bracht bij hem nog niet ge ziene kwaliteiten aan het licht. De derde en eigenlijk niet minder be tekenisvolle rol was die van de voor- man-toneespeler, een veroverende, rij ke uitbeelding van Eric van Ingen, die met superieure zelfspot, de iro nie kleur gaf die Stoppard naar de toneelspelers afvuurt. Deze toneel leider is in wezen de werkelijke Hamlet van dit stuk. Hij kan met een wat cynische levenswijsheid de twee nog niet zo ervaren gasten op het kasteel rad partij geven, waartoe de echte Hamlet krachtens de van Shakespeare bekende dialogen be perkt in staat is. In de regieversie van Paul Steen bergen was gekozen voor een zeke re zwaarte voor de twee, een ver eenzelviging met de universele, zoe kende mens, waar anderen het twee tal wel lichter toets hebben verleend, men kan zich voorstellen als knapen met veel aangeleerde wijsheid, die enigszins buiten hen zelf staat. Dat was nu niet het geval in de scènes waar Rosenerantz en Guildenstern werden geconfronteerd met Ham let, een wazige, melancholische jon geman met scherpe rake aanvallen knap gespeeld door Jaap Wieringa. Essentie Als men het belang van de Ham- let-authenciteit opheft is dat wel te vergeven. De essentiële waarde van Stoppards werk kan ermee gediend worden. Paul Steenbergen en Dolf de Vries voegden sprit toe aan die van de schrijver, die door Bert Voeten niet beter in het Nederlands gediend zou kunnen worden, want zijn vertaling leek gelijkwaardig aan het Engels. Hoe Polonius (Gfjsbert Tersteeg) zeer geestig bekende Shakespeare- zinnen wegmoffelde was een illustra tie van de regiekracht in de lijn van Stoppard. Het hof aan de Sont was verguld tot een Chinees sprook- Carl Aarvold, voorzitter Engelse lawntennisbond en de prominenten in de strijd Wimbledon dat zowel ADVERTENTIE <3 VOEDZAAM MA*. V fl. als voor profs toegankelijk is, is door :en j Koningin Elizabeth in de adelstand pakkende vondst om de verbazing I verneven. De zestigjarige Aarvoia voor een onbegrijpelijke wereld te krijgt deze onderscheiding echter niet tonen bij Rosenerantz en Guilden- voor zijn tennisactiviteiten, maar stern. Zij waren als contrast in een wegens zijn verdiensten voor 't Brit- alledaags leerplastic gestopt, een I se recht. Hij is rechter in Londen, uitstekende beurt van Hans Noord- 1 Op jeugdiger leeftijd is hij zestien hoek Hegt, die een tot opmerkelijk maal in het Engelse rugbyteam ge- De Bona Stars-teams zijn in het Celeritas-toernooi in Groningen bij zonder succesvol geweest. De heren sleepte de eerste prijs in de wacht, terwijl de dames de tweede plaats voor zich opeisten. De 1ste wedstrijd voor de heren tegen het Utrechtse de I Taveno leverde weinig problemen op. an 1 Vooral Wim Stol was goed op schot. :en j Na een 16—5 voorsprong werd een amateurs 1 2421 eindstand bereikt deel van de Leidenaars. In de tweede wedstrijd ontmoette de Stars Pink Stars met o.a. oud-international Jan Kamman. Na een gelijkopgaande sco- prestaties gevoerde groep toneel-spe- Iers bovendien kleurig in de kleren stak. De bewegingen van Albert Mol moeten eveneens genoemd worden. Het décor van Hep van Delft was zeker mooi in de paleistaferelen. Dit blijspel vraagt echter een grotere ruimtelijkheid dan een ltfsttheater vermag te suggereren. Dat lijkt dan ook zonder meer te wijzen naar een van achteren opgeheven speelvlak om althans aan de onaardse suggestie te raken. Mildenberger verdedigt titel met succes wvvzaaoA Toneelschrijver Roger Ferdinand -69- overleden (Van onze correspondent) Na een longontsteking is zondagmiddag in zijn woning in de buurt van Parijs plotseling de bekende Franse toneelschrijver Roger Ferdinand op 69-jarige leeftijd overleden. Ferdinand is ook enkele jaren directeur geweest van het Franse conservato rium voor dramatische kunsten, terwijl hij zijn activiteiten ver der verdeelde over theater en film, waarvoor hij talrijke sce nario's en dialogen schreef. Cecil Day - Lewis hofdichter Cecil Day-Lewis, een staand Engels dichter, is gisteren benoemd tot hofdichter. Hij volgt in deze erefunctie wijlen John Mase- field op, die bijna 40 jaar hofdich ter was. Cecil Day-Lewis is Engelands ne gentiende hofdichter, een officiële functie waaraan een jaarwedde ver bonden is. De hofdichter schrijft verzen voor ceremoniële gelegenhe den. Er zijn de laatste tijd' stem men opgegaan om deze post, die al sinds de 17de eeuw bestaat, als niet meer in deze tijd passend af te schaffen. kozen, De blonde Australische zwemster Linda McGill werd verheven tot Member of the British Empire. Zij heeft deze zomer een nieuw dames record gevestigd in de kanaalzwem- merij. In 9 uur en 59 minuten zwom ze van Frankrijk naar Engeland, on danks het feit dat ze twee uur voor aankomst haar zwembril verloor. Oorspronkelijk had ze in een topless badpak willen zwemmen, maar we gens de kritiek op dat voornemen be sloot ze toch maar een conventioneel badpak te dragen. De veertigjarige cricketer Tom Graveney kreeg de Order of the Bri- tisch Empire, terwijl hij in West-In- dië is voor de test matches. Op een leeftijd waarop de meeste cricketers aan ophouden denken, bereikt juist hij zijn grootste vorm. Mike Hailwood, de Honda-motor- coureur, die bij de TT op Man drie nummers won en die negenvoudig XJ-Gl, UlUCUlgC GG11U 111 wereldkampioen is, werd verheven tot ronde reeds raakte Zech re zegevierden de Leidse heren met 2127. De wedstrijd tegen de num mer 2 van andere poule was al snel in een beslissend stadium gebracht. Vla 12—0 zegevierde Bona Stars met 4912. In de finale kregen de Stars het weer op te nemen tegen Pink Stars, dat bij de rust 'n 2218 voor sprong nam. Maar de grotere routi ne bracht de Leidenaars na de her vatting de winst: 4138. De dames hadden het geluk bepaald niet aan hun zijde. De eerste wedstrijd tegen Taveno ging in de laatste minuut verloren: 1113. In de tweede wed strijd tegen Boreas wisten de Leidse dames de in het begin veroverde voorsprong tot het einde toe te be houden: 2017. Met een 14—4 zege op Jugglers werd de finale ingestapt. In de eindstrijd (tegen Celeritas) wonnen de Leidse dames na veel spanning met 4138. De eindzege was echter toch voor Ce leritas, daar het doelpunten gemid delde in het voordeel van de Gro ningers uitviel. MBE, net als Linda McGill. Atletiek Jan Zijderlaan uit Gouda is zondag bij een cross over achtduizend meter in Boechout (Bel gië) als tweede geëindigd. Hij bleef I einde met zijn tijd van 25 min. 43 sec. zeven I punten voorsprong Karl Mildenberger, de 30-jarige Westduitse Europese bokskampioen in het zwaargewicht, heeft zaterdag avond in het met 7000 toeschouwers tot de laatste plaats bezette Sportpa leis in Berlijn, met succes zijn titel verdedigd tegen zijn landgenoot, de één jaar jongere, maar 8*A kg zwaar dere en ook een hoofd grotere Ger hard Zech. Mildenberger, die veruit superieur was hij kreeg negen ron den op zijn naam, tegen Zech slechts vier won overtuigend op punten. Alleen door zijn grote moed bleef Zech, die ook in 1965 tegen Milden berger om de Europese titel bokste en toen eveneens verloor, de volle vijftien ronden op de been. Het bloedige gevecht het rechter oog geblesseerd werd ge leid door de Nederlandse scheids rechter Ben Bril, wiens commentaar na afloop was: ,,De leeuwenmoed van Zech heeft mij verrast. Mildenberger was overtuigend sterker en aan het het gevecht had ik-zeven hem. Er was Jos Peeters mij geen twijfel over de uit- Als toneelschrijver kan hij terug zien op een bijzonder omvangrijk oeuvre dat niet minder dan 40 titels omvat. Tot zijn bekendste stukken behoren „J 3" dat de Franse jeugd onder de Duitse bezetting tot onder werp had en „Les croulants se por tent bien (De oudjes doen het nog best) dat eveneens meer dan 1000 voorstelling alleen al in Parijs heeft beleefd. Verschillende werken zijn hand zijn ook in ons land op* voetrd, ofschoon Roger Ferdinand vooral wel bekend zal blijven als der waardigste vervaardigers successtukken voor de Parjjse bou- Actui teel amusant s Felle kritiek op de leiders (Van onze kunstredactie) De toneelgroep „Centrum" heeft deze keer geen nieuwjaars wens nodig gehad om haar première van gisteravond in de Haarlemse schouwburg een actueel en toepasselijk karakter te geven. Het spelen van „De Vrede" van Aristofanes op de door Paus Paulus als „Dag van de vrede" gekozen datum was op zichzelf al toepasselijk genoeg. En aan actualiteit ontbrak het evenmin, want veel van de toespelingen die Arisofanes 24 eeu wen geleden maakte op allerlei misbruiken en wantoestanden, in het bijzonder op die in Griekenland (waar militaire figuren toen ook al de macht hadden veroverd), hadden evengoed nu kunnen zijn geschreven. Maar Aristofanes had tenminste dit op zijn huidige landgenoten voor, dat hij ongestraft de felste kritiek kon laten horen op de Atheense regeringsleiders. Ook in „De Vrede", geschreven in 421 v. C., toen Griekenland was verarmd en verwoest door de oorlog tussen Athene en Sparta, richt de schrijver zijn vlijmscherpe spot op de oorlogshitsers en -profiteurs die de ellende veroorzaakt hadden. De hoofdpersoon van „De vrede' ls een wijnboer, Trygaios, die, uitge plunderd door rondtrekkende troe pen, op een reusachtige mestkever (parodie op het legendarische ge vleugelde paard Pegasus) naar de Olympus vliegt om Zeus zelf om vre de te smeken. Maar Zeus heeft zich van de Grieken afgekeerd, vertelt de hemelse paleiswachter Hermes hem, en de oorlogsgod heeft de vre de gevangen gezet. Na Hermes te hebben bepraat en omgekocht weet Trygaios haar met behulp van an dere boeren te bevrijden. Als belo ning mag hij na zijn terugkeer de godin „Lente-heerlijkheid" trou wen, maar eerst proberen allerlei tegenstanders van de vrede, zoals mi litairen en wapenfabrikanten roet in het eten te gooien. Trygaios is hen echter allemaal te slim af en ten slotte kan het bruiloftsfeest worden gevierd. Brechtiaans Er is voor deze opvoering aan de oorspronkelijke tekst van Aristofanes nog al wat gedokterd, eerst door de Duitse toneelschrijver Peter Hacks en daarna door de dramaturg van Centrum, Hans Roduin, die de be werking van Hacks opnieuw heeft bewerkt. Niettemin is het eindresul- II taat zeer acceptabel, want de gro te lijn en de bedoeling van het blij spel, evenals de volkse toon, de rui ge grappen en de snaakse toespe lingen op toneel en publiek, komen er verjongd en verfrist in te voor schijn. Helemaal in stijl daarmee heeft de Duitse regisseur Peter Kleinschmidt het stuk ten tonele gebracht: met de ideale combinatie van kinderlijk heid en raffinement, kleurig, speels en dartel, in een hier en daar Brechtiaanse aanpak, maar gelukkig toch zonder van de brutale satire een gewichtig „leerstuk" te maken. Een opvoering waarin niet alleen de wenende grappenmaker, de politieke satiricus Aristofanes volledig aan zijn trekken komt. maar eveneens de rasecte, trefzekere toneelman, die Indertijd door L. Simons terecht „de vader van alle moderne revueschrij vers" werd genoemd. Verrassende Romer Middelpunt van deze verrassend vindingrijke en temperamentvolle opvoering is Piet Römer als de goedwillende, met boerenslimheid uit geruste idealist-uit-eigenbelang Try gaios. Een bijzonder geslaagde ko mische creatie is de groteske koor leider van Allard van der Scheer. Ook Joop Admiraal draagt als een verwijfde hemelwachter Hermes enige kostelijke scènes bij. Maar ook de kleinere rollen en die van de koor leden worden met toewijding ver- v-;d, al zal aan de verstaanbaarheid van de koren nog gewerkt moeten worden. Het geestdriftige applaus aan het slot gold dan ook stellig het totaal van deze zeer geslaagde, onderhou dende opvoering, waaraan ook de de cor- en kostuumonderwerper Roger Chailloux en de componist Misja Mengelberg niet te onderschatten bij dragen hebben geleverd. kunst. Friese romanprijs toegekend Tijdens de 33ste jaarvergadering van de „Kristeljjk Fryske Folksbi- bleteek" is de uitslag bekend gemaakt van de door deze vereniging uitge schreven romanprijsvraag 1967. De eerste prijs, o.m. een bedrag van f 2.500,-, werd toegekend aan het ma nuscript „Swarte keap" (Zwarte handel), geschreven door de heer S. M. van der Galiën in Harderwijk. Het is een roman die handelt over de nog heden ten dage bestaande sla- ventransporten in de Soedan. De tweede prijs was voor „It roer ut han den" (Het roer uit handen) van de heer P. Akkerman uit Schiermon nikoog. Dit boek behandelt conflicten tussen de generaties. Verder werd meegedeeld, dat de KFFB een vereniging met bijna 12000 leden voor het komende jaar een groots opgezet ultgaveplan heeft opgesteld. Zo zullen o.m. 8 romans, 8 gedichtenbundels, enkele novellen en een kinderboek worden uitgege- Wat het onderwerp betreft gaat de voorkeur hierbij uit naar een boeren roman nieuwe stijl, waarin heden daagse problemen in het landbouw bedrijf, zoals ruilverkaveling, EEG, mechanisatie e.d. worden behandeld. Traditiegetrouw is op Nieuwjaarsavond in de Stadsschouwburg in Amsterdam de galavoorstelling gegeven van de „Gijsbreght van Aemstei" van Joost van den Vondel. Onder de talloze genodigden bevonden zich o.a. de minister van Onderwijs, de heer Veringa, de burgemeester van Amsterdam, dr. I. Samkalden, en zijn voorganger, mr. G. van Hall, een aantal wethouders en vele andere hoogioaardig- heidsbekleders. De hoofdrol in het treurspel, dat ten tonele werd gebracht dooi de Nederlandse Comedie, werd gespeeld door André van den Heuvel. Badeloch werd vertolkt door Ellen Vogel. De regie was in handen van Henk Rigters. Na de pauze volgde zoals gebrui kelijk de klucht van Diedrick Buy- sero „De bruiloft van Kloris en Roosje" met de Nieuwjaarswens van Evert Werkman, uitgesproken door Thomasvaer en Pieternel (Wim van den Brink en Nel Koppen). Gememoreerd werden o.a. diverse gebeurtenissen in het afgelopen jaar, zoals de -kabinetswisseling en de trouw van minister Luns aan ieder kabinet, het succes van D'66, de krantenfusie en het vertrek van bur gemeester Van Hall, die ondanks zijn fouten ,,de stad geen kleine dienst had bewezen". Bij deze woorden ap- plaudiseerde het auditorium hevig en langdurig. De buitenlandse poli tiek kwam naar voren in de kwes ties Vietnam, Israël en Grieken land. Thomasvaer en Pieternel herdach ten het heengaan van de vroegere burgemeester van Amsterdam d'Ailly, de schrijver Jan Mens, de compo nist Matthvs Vermeulen, Rosa Snier, Max Tak. Mien Duymaer van Twist. Soohie Kohier en Chris de la Mar. De eerste wens voor het nieuwe jaar werd zoals gebruikelijk gericht tot Koningin Juliana. De tweede was bestemd voor de regering, die naar de smaak van Thomasvaer een soort Forsyte-Sage was. De rest van de wensen waren voor bet echtpaar Samkalden. de wet- l'ers en raadsleden van Amster dam. Er was een speciale wens voor louder Polak voor zijn .geduld met de prozaprijs voor Jan Cremer"., Ellen Vogel en André van den Heuvel in de „Gijsbreght van Aemstei". In de Stadsschouwburg te Am sterdam spraken ook dit jaar Thomasvaer en Pieternel hun Nieuwjaarsioensen uit en wél door middel van Nel Koppen en Wim van den Brink. Coler kandidaat UEF A-bestuur (Van onze correspondent) De KNVB heeft een van zijn vice- voorzitters, de heer Jos Coler, kan didaat gesteld voor het bestuurslid maatschap van de UEFA, de Europese Voetbalunie. Deze kandidaatstelling betreft, volgens de Sportkroniek, de vervulling van de door het overlijden van Lo Brunt ontstane vacature. Interscholaire schaakcompetitie Onder auspiciën van de LSB wordt, evenals andere jaren, een competitie lussen schoolteams gespeeld. De win naar van deze zestallencom petitie krijgt het recht de LSB te vertegen woordigen in de voorronden voor het nationaal kampioenschap. Wie die winnaar zal zijn, staat na de derde ronde nog niet vast; het Stedelijk Gymnasium weigerde zich bij voor baat neer te leggen bij de hegemonie van het geroutineerde team van het Visser 't Hooftlyceum (het voormalig Chr. Lyceum Kagerstraat, vorig jaar finalist bij het nationaal kampioen schap) Hoewel hoofdklassespeler Eric de Vries, de troef van de gymnasias ten, tegen Kees Scherpenisse niet verder kwam dan remise, wist het Gymnasium een draw te bereiken. Nog verrassender was de grote zege van het Rijnlands Lyceum op het Rembrandt Lyceum: de Oegstgeeste- naren hebben, naar we hopen, voor goed gebroken met de traditie van grote nederlagen. De ranglijst wordt thans aange voerd door het Stedelijk Gymnasium, maar dit heeft, anders dan het Visser "t Hooftlyceum, zijn kansen niet meer geheel in eigen hand. Uitslagen: Sted. GymnasiumVis ser 't Hooftlyc. 3-3; Rembrandtlyc. Chr. Lyc. Schubertln. 33; Rijnl. Lyc. Rembr. Lyc. 51; Chr. Lyc. Schu bertln.Sted. Gymnasium Vz5Ms; Visser 't Hooftlyc.Chr. Lyc. Schu bertln 60; Sted. GymnasiumRijnl. Lyc. bVz—Vi. Stand na de 3e ronde: gesp. gem. brd.p. Sted. Gymnasium 3 5 14 Visser 't Hooftlyceum 2 3 9 Rijnlands Lyceum 2 2 5M Rembrandt Lyceum 2 14 Chr. Lyceum Schubertlaan 3 1 3'A In de tientallencompetitie om het kampioenschap van de LSB geeft het Visser 't Hooftlyceum blijk van zijn voornemen de beker voor de 8ste ach tereenvolgende maal te veroveren. Het tiental van het Rijnlands Ly ceum deed het als geheel evengoed als de eerste zes borden, althans te gen het Rembrandt Lyceum. Uitslagen: Sted- GymnasiumVis ser 't Hooftlyc. 37: Rijnl. Lyc. Rembr. Lyc. 8—2; Sted. Gym.—Rijnl. Lyc. 91; Dorpmans leidt Ajax-Feijenoord (Van onze correspondent) De op zondag 14 Januari in het Olympisch Stadion te Amsterdam te spelen wedstrijd AJax—Feijenoord zal worden geleid door de hr J. F. Dorp mans. E. B. Folkertsma - 74 - overleden

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13