GOEDE, VEILIGE RIT IN 1968 Laatste marktdag 1967 sloot gunstig in af Jaarwisseling als optelling Garrison dagvaardt belangrijke getuigen Ouwe wil je een stuk kaas uit het vuistje Onderzoek in Chicago naar de Ku Klnx Klan Puzzel Succesvol optreden van „De Kijkdoosv GOUD v. d. WATER zonder prijzen d A A 7* W 1 S S E L 1 N G i 6 7 6 8' „Komplot tegen Kennedy" Kooptoclit met valse cheques ZATERDAG 30 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA !3 ADVERTENTIE Goud voor adjudant Glazenborg LEIDSE VEEMARKT Mr. G. C. v. d. Willigen, burge meester van Leiden heeft gistermid dag de eremedaille in goud verbon den aan de orde van Oranje Nas sau uitgereikt aan de heer P. Gla zenborg. adjudant van de Leidse ge meentepolitie, zulks in bijzijn van de commissaris van politie, mr. C. Barends. De uitreiking van de koninklijke onderscheiding geschiedde in de wo ning van de adjudant, De Sitter- laan 9a. De heer Glazenborg heeft eerste kerstdag als zestigjarige de dienst met pensioen verlaten. Sinds 1930 was hij in dienst van de po litie in de Sleutelstad. Hij begon zijn loopbaan als geüniformeerd straatagent en was vervolgens werkzaam bij de kinder- en zeden politie en bij de verkeersafdeling. Zijn bevordering tot adjudant ge schiedde in 1965. De burgemeester heeft dit alles in zijn toespraak naar voren gebracht en de adjudant- ge huldigd voor het vele verdienste lijke werk, dat door hem was ver richt. VUILNIS-OPHAALDIENST De huisvuil-ophaaldienst zal in ver band met nieuwjaarsdag zijn eerste ophaalronde niet op maandag en dinsdag kunnen doen. Deze wordt één dag opgeschoven, respectievelijk naar dinsdag en woensdag. De twee de ronde op donderdag en vrijdag wordt normaal uitgevoerd. KERSTBOOM OP TROTTOIR Iedereen, die na nieuwjaarsdag zijn kerstboom kwijt wil kan de boom op dinsdag 2 januari 's morgens op het trottoir deponeren. De reinigings dienst zet dinsdag een speciale kerst bomen-ophaaldienst van vier vracht wagens in. Wie nog wat langer de boom in huis wil hebben, kan deze op de nor male huisvuilophaaldagen naast de vuilnisemmer aanbieden. Dit kan ui terlijk tot 10 Januari. De gisteren gehouden veemarkt gaf een goed en levendig beeld te zien. Hoewel de aanvoeren wel beneden normaal ble ven, waren deze voor de laatste marktdag van het jaar zeker niet teleurstellend. vroeg geruimd en raken we er zo langzamerhand wel doorheen. Ook de laatste ooien, die men niet aanhou den wil en eenmaal drachtig niet ge slacht mogen worden, vinden hun weg naar de markt. Door het krap pere aanbod bij een nog steeds goed gewilde vraag lopen de prijzen op en werden ook gisteren de dieren weer duurder en vrij vlug verkocht. Wel klaagt de handel, dat als gevolg van de hoge prijzen er niets meer op te verdienen is. Voor de schapenhouder is het echter een goed jaar geweest. Notering: vette schapen van f115, tot- f 135,en f 150,vette lamme ren van f130.— tot f175— en f 195,Beste zware dieren zelfs bo- Met feestdagen behoorlijke vleesconsumptie Ook de handel gaf geen reden tot klagen: de stemming was goed. De voornaamste oorzaak was wel, dat de Leidse veemarkt van gisteren na de feestdagen één van de weinige mark ten was waar een normale marktdag kon worden gehouden, zonder verzet te worden. De feestdagen hebben een behoor lijke vleesconsumptie te zien gegeven, zodat er een goede afname is geweest en de voorraad weer diende te wor den aangevuld. Bij een over het geheel genomen redelijke tot vlugge handel lagen de meeste prijzen stijver tot duurder. De totaal aanvoer bedroeg 1881 dieren. Gebruiksvee en jongvee. In deze af deling een beperkte aanvoer, welke vooral in de sector melkkoeien een willige vlottende handel in de hand werkte en deze dieren hoger noteer den In de sector vare koeien bleef alles nog bij het oude, namelijk nog weinig animo ondanks een korte aanvoer. Goede vleesdieren en koeien met veel melk waren wel goed te plaatsen, de handel behield voor de rest een zeer kalm verloop. Toch wa- I ren de prijzen zeker niet lager. Ook voor het jongvee, bestaande uit en kele pinken en een klein aantal gras kalveren, bleef de handel kalm. No tering: melk- en kalfkoeien van f 925,— tot f 1225,— en f 1625.—; vare koeien van f 625,tot f 925,en f 1300,—: graskalveren van f 275,tot f 375,— en f 500,—. Vette koeien. Ondanks een over het algemeen vrij kort aanbod was de aanvoer in deze sector gisteren niet slecht. Er staat geen koe meer in het land, terwijl de meeste op stal staan de dieren nog onvoldoende slachtrijp zijn. Het vrij krappe aanbod bij een goede vraag een afname gaf de han del een vlot verloop bij weer iets op lopende prijzen. Men sprak zelfs van duur. Notering per kg geslacht ge wicht. Vette koeien van f3,40 tot f4,05 en f4,60: slachtstieren van f4,tot f4,20 en f4,60; worstkoeien van f3,10 tot f3,35. Vette kalveren. Als overal elders was er in deze afdeling een korte aanvoer, waaronder geen topkwalitei ten. De dieren raken op, terwijl de nuka's voor de nieuwe mest nog veel te duur zijn. Het aanbod is dan ook veel te kort voor de binnenlandse vraag, met gevolg dat de prijzen op lopen, hetgeen nog wel enige tijd zal aanhouden Daardoor kreeg de han del, hoewel redelijk, toch een strek- zaam duur verloop. Notering per kg levend gewicht van f 3,50 tot f 3,80 en f 4,30. Wolvee. In deze afdeling was er gisteren nog weer een redelijke aan voer en vraagt men zich af, waar de dieren vandaan komen. In verband met de goede prijzen heeft iedereen i notering tot plm. f 205.en ho- Drie Amsterdamse agenten buiten vervolging gesteld De Amsterdamse rechtbank heeft drie Amsterdamse politieagenten, aan wie mishandeling van een 23-jarige student op 19 maart 1966 ten laste was gelegd, buiten vervolging gesteld. De drie agenten, hadden bezwaar schriften ingediend tegen hun dag vaarding. De mishandeling zou zijn geschied bij de opening van de be- Geheime cel bij politie ger. Varkens voor fok en mesterfj Ook in deze afdeling nog een tame lijke aanvoer. In de handel was ech ter weinig bijzonders te melden. Bij een redelijk aanbod en een beperkte vraag hield de handel het ook bij redelijk tot rustig en vrijwel stabiele prijzen. Notering: drachtige zeugen van f325,tot f375,en f450,se konden en mochten schrammen van f 85.tot f 90 en ernstige ongeregeldheden f 110,biggen van f57,tot f62,— een krachtig optreden van de politie geboden was en dat zij dan ook bin- Het onderzoek naar het aantal politiemannen in Chicago, dal lid is van de organisatie „Zwarte Mos lims" of van de Ku Klux Klan, zal - --...worden uitgebreid, zo heeft de bur- faamde fototentoomteltog 10-3-66 „s, Dal lsU.re„ op «*n over het. nnlltie-ontreden hn het hn- persconferentie meegedeeld. Hoofd- het politie-optreden bij het hu welijk van Prinses Beatrix en Prins Claus in Amsterdam. De expositie werd gehouden in het gebouw van de uitgeverij Polak en Van Gennep aan de Prinsengracht. De rechtbank in haar beschikking overwoog om. dat twee verdachten gezien de omstandigheden ter plaat- 1,va" uc ÜUl8!" L kLÏL* kunnen worden Slachtvarkens. Tijdens de feest dagen is er veel vraag geweest naar varkensvlees. Hierdoor had de han del ook deze week weer een vrij rede lijk verloop en bleven de dieren bfj een vrij krap aanbod goed prijshou dend. Prijzen per kg leven gewicht: Jichte slachtvarkens van plm. f2,25 tot f2,30; licht slachtzeugen van plm. f 1.60 tot f 1,70. ADVERTENTIE iQuick Up...'t is goed. Ko drinkt 't Kindermatinee in Leiden Honderden Leidse kinderen geno ten gistermiddag in het St. Anto- mius Clubhuis van de voorstelling van poppentheater L>e Kijkdoos". Er waren twee kindermatinees waar bij „De olifant en het ei" en ,X>e reis naar Afrika" werden gespeeld. De voorstellingen waren georgani- ADVERTENTIE juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 seerd door de Leidse Volksuniversi teit. Het verhaal van de olifant, die op zich had genomen om voor de grote groene vogel een ei uit te broeden, viel enorm bij het jeug dige pubhek in de smaak. Twee ja gers, die nooit een broedende oli fant hadden gezien, nemen het dier uit Afrika mee naar Holland, waar zij hem aan een dierentuin schen ken. Inmiddels heeft de groene vo gel, die de olifant achterna is ge vlogen, hem weer gevonden en eist haar ei op. Tot beider verrassing komt het ei uit en blijkt de olifant en olivogeltje te hebben uitgebroed. Het heeft de grote groene vleugels van moeder, die het ei heeft ge legd en de grijze slurf van vader die het heeft uitgebroed. De kinde ren konden de voorstelling verlaten met het tevreden gevoel dat het olivogelgezin voortaan gelukkig tn de dierentuin zal verder leven. Voor reken-puzzelaars, die deze vrije dagen een extra kluifje op prijs stellen, bijgaande optelling in letters en cijfers. Wij stellen voor deze puz zel geen prijzen beschikbaar zodat U ook geen oplossingen hoeft in te zen den. Dit in verband met het feit, dat de inzendingstermijn voor onze kerst prijsvraag nog niet is verstreken. In deze opstelling zijn de cijfers van de termen door de letters JAAR- WIS-SE-LING vervangen, gelijke cij fers door gelijke letters en ongelijke cijfers door ongelijke letters. Er zijn 24 manieren, waarop de cijfers door letters kunnen worden vervangen, waarbij de som 6768 wordt. Eigenlijk is er maar één oplossing, die echter ln 24 verschillende configuraties mo gelijk is, doordat respectievelijk de letters R-E-G, A-I en J-L onderling van waarde verwisseld kunnen wor den zonder dat dit het resultaat van de optelling beïnvloedt. Deze letters komen in de optelüng namelijk op evenwaardige plaatsen voor. Kunt U een van de oplossingen vin den? En wanneer U dan nog niet uit- gepuzzeld bent: wat is de oplossing, waarbij JAARWISSELING het groot ste getal is en bij welke oplossing is dit het kleinste getal? En dan nog een grapje: er zijn twee oplossingen, waarbij het getal JAARWISSELING de som is van 6768 en een veelvoud van 1968. Hoe luiden die oplossingen? nen de grenzen van hun ambtelijke bevoegdheid hebben gehandeld. Op grond hiervan moet het hoogst on waarschijnlijk worden geacht, dat de strafrechter het ten laste gelegde feit geheel of gedeeltelijk bewezen of de verdachten strafbaar zal achten. Ten aanzien van de derde verdachte werd overwogen, dat uit de film „Omdat mijn fiets daar stond" (die de cine ast Louis van Gasteren van de ge beurtenissen bij de opening maakte) blijkt, dat hij niet heeft geslagen en dat het. mede gezien de afgelegde verklaringen, uitgesloten moet wor den geacht dat de strafrechter later oordelend het ten laste gelegde ge heel of gedeeltelijk bewezen zal ach ten. V issersschepen van Cuba voor rode infiltratie Volgens een verklaring voor de subcommissie van de Amerikaanse senaat voor binnenlandse veiligheid maakt Cuba gebruik van de zich zeer snel uitbreidende vissersvloot om communistische agenten en wapens in Latyns-Amerika aan land te brengen. De kustwacht betrapte drie Cubaanse militairen bij een poging Venezuela te infiltreren. De strijd krachten va ndat land grepen in. Het groepje landde in een rubberboot van de Cubaanse vistreiler Sierra. inspecteur van politie Conlisk ont hulde donderdagavond dat zes po litiemannen lid waren van een ge heime cel van de Klan. „Het feit dat mannen die hebben gezworen de wet te gehoorzamen en de rechten de burgers hoog te houden lid van een dergelijke organisatie is onbegrijpelijk", zei Conlisk. Een van de ..keizerlijke tovenaars'" van de Klan, Venable, heeft giste ren toegegeven, dat een van deze zes politiemannen de hoogste func tionaris van de Klan ln de staat Illinois is. Hij weigerde te zeggen hoeveel politiemannen in Chicago lid zijn van de organisatie. Een republikeins congreslid uit. Chicago, Derwinski, heeft na deze onthullingen aangekondigd dat hij zal aandringen op een onderzoek door de Commissie voor on-Ameri- kaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden. Zware straffen voor Klan-leden Een federale rechter heeft gisteren in Jackson zeven blanken veroor deeld wegens medeplichtigheid aan het vermoorden in 1964 van drie ij veraars voor gelijke burgerrechten. Een „keizerlijke tovenaar" van de Ku Klux Klan, Bowers, en een an- j der lid van deze beweging. Roberts, de I kregen elk tien jaar gevangenisstraf. Als medepliohtigen van Bowers en Roberts werden een voormalige hulp sheriff. Price, en Posey. een benzi nepompbediende, veroordeeld tot elk zes jaar gevangenisstraf. Drie deren kregen elk drie jaar. De zeven mannen werden in oktober van di jaar door een geheel uit blanken sa mengestelde jury in Meridian schul dig bevonden. Allen hebben beroep tegen het vonnis aangetekend en werden gisteren, hangende de be- De procureur-generaal in New Or leans, Garrison, heeft gisteren drie „belangrijke getuigen" voor zjjn on derzoek naar een eventuele samen zwering bij de moord op Kennedy ge dagvaard om voor een jury te ver schijnen. Garrison heeft voorts verklaard, dat enkele minuten nadat de presi dent was neergeschoten in Dealey Plaza, Dallas, tien mannen werden gearresteerd. Zij waren echter hei melijk vrijgelaten, ondanks het feit dat- sommigen van hen als mededa ders aan de moord waren geident-i- (Van onze Utrechtse correspondent) De Utrechtse politie heeft twee mannen gearresteerd, die tussen 1 en 16 december voor ongeveer f 10.000 aan voorwerpen hebben gekocht in Utrecht, Den Haag, Amsterdam en Rotterdam, met gebruikmaking van ongedekte girocheques. Tientallen bedrijven zijn gedupeerd. Naar schatting hebben de mannen 80 giro cheques uitgeschreven. De rekening stond op naam van een 25-jarige Utrechter (een bekende van de politie), die op 30 november eerst twee chequeboekjes ontving en de volgende dag zijn Utrechtse ka mer verliet. In een kledingzaak kocht hij voor f225 aan kleding, in een warenhuis voor f 400 winterjassen, een radio, en een polshorloge. Bij een autohandelaar kocht hij voor f550 een oude auto. Samen met een werkloze vriend (21) vertrok hij de volgende dag naar Rotterdam, waar ze een kamer namen. Van Rotterdam uit opereer den ze in de vier grote steden. Ze kochten kostuums, smokings, fototoe stellen, een filmcamera, bandrecor ders, radio's, sigarenaanstekers, hor loges, sloffen sigaretten en nog een auto (f350.). De maeeste artikelen verkochten ze. Een gouden horloge (waarde f600) beleenden ze voor f200. De postale recherche heeft inmid dels 57 cheques achterhaald. Een van het tweetal werd gearres teerd, toen een gedupeerde autohan delaar hem in Utrecht zag lopen. De man ging gewillig mee naar het hoofdbureau, waar hij ook de naam van zijn vriend noemde. Op hun ka mer in Rotterdam is niet veel terug gevonden. Vorstelijke ontmoeting Prins Al- bert en prinses Paola van België zul len maandag in het koninklijk paleis in Katmandoe een ontmoeting heb ben met Koning Mahendra en Ko ningin Ratna van Nepal. Het Belgi sche paar kwam donderdag aan voor een bezoek van een week aan Nepal, het is van plan op de tij ger jacht te gaan in de wildernis ten zuiden de hoofdstad. ficeerd. Aan het Amerikaanse publiek is nooit de namen van deze tien mannen meegedeeld, aldus Gar rison in een verklaring voor de pers. Volgens de dagvaarding bevonden twee van deze mannen zich in Dallas in de maand waarin Kennedy werd vermoord. Zij stonden in contact met Jack Ruby, de nachtclubeigenaar, die Lee Harvey Oswald, de vermoedelij- kij moordenaar van de president, doodschoot. De namen van de drie gedagvaarde mannen, die op 1 fe bruari voor een jury in New Orleans moeten verschijnen, zijn Loran A. Hall uit Kernville in Calif ornië, Lawrence J. Howardt uit Los Angeles en Thomas Beckham uit Omaha in Nebraska. Garrison beschikt over in lichtingen, dat Hall in oktober 1963 in Dallas arriveerde en daar bleef tot na de aanslag op Kennedy, die op 22 november van dat jaar plaats vond. Hü ging om met Jack Ruby „en andere personen, onder wie Os wald. die bij de moord betrokken zouden zijn". Hall was een actief lid van de beweging „Vrij Cuba" en nam deel aan de opleiding voor door de CIA gesteunde overvallen op Cuba. Kort voor de aanslag had hij een wapen gekocht, aldus Garrison. De „Chicago Tribune" schreef gis teren. dat Garrison van 1950 tot 1955 een psychiatrische behandeling heeft ondergaan. Beschuldiging Akte burgerlijke stand duurder Minister Beernink van Binnenlandse Zaken acht verhoging van de ver schuldigde rechten voor een afschrift van een akte van de burgerlijke stand (f2,-) en voor een uittreksel uit een akte van de burgerlijke stand (f 1,-) noodzakelijk. Al geruime tijd worden door genoemde bedragen de aan de verstrekking van deze afschriften en uittreksels verbonden, ten laste der gemeente komende, kosten slechts zeer gedeeltelijk gedekt. dat. Garrison in 1951 door zijn psy chische gesteldheid volkomen onge schikt werd geacht voor de militaire dienst. Ook achtte men hem in mindere mate in staat zich aan te pa aan de burgermaatschappij. Volgens één der rapporten zou Garrison reeds lang vóór zijn militaire diensttijd hebben geleden aan een „ernstige neurose" die een langdurige psycho therapeutische behandeling vereiste. Na zyn ontslag uit de militaire dienst zou Garrison later wel zijn toegelaten tot de Nationale Garde, aldus de Chicago Tribune. Een medewerker van Garrison ver klaarde naar aanleiding van deze be wering van de Chicago Tribune, dat Garrison geen geestelijke moeilijkhe den heeft gehad. Soortgelijke bewe ringen deden ook de ronde In 1965, toen Garrison zic-h voor de functie van procureur-generaal herkiesbaar stelde. Zjj zijn volgens Garrisons me dewerker toen ontzenuwd. slissing daarover, op borgtocht vrij gelaten. De drie ij veraars voor gelijke bur gerrechten. twee blanken en een neger, werden in juni '64 door de hulpsheriff op grond van een ver keersovertreding gearresteerd. Vol gens de aanklacht hield hij zijn ar restanten zolang vast tot zich een lynch-brigade van de Ku Klux Klan had gevormd. Toen de drie mannen waren vrijgelaten werden zij door de KKK-leden doodgeschoten. Na 44 dagen speuren vonden federale politiemannen hun lichamen op een boerderij in de buurt van Phila delphia. Jehova's getuigen en de wet op de noodwachten Het Eerste Kamerlid mr- J- H. van .Wijk (PSP) heeft de minister van Binnenlandse Zaken schriftelijk ge vraagd of Jehova's Getuigen, die dienstverrichting op grond van de wet op de noodwachten weigeren, straf rechtelijk worden vervolgd, dan wel die dienstverrichting worden ont slagen. nadat van hun principiële be zwaren al dan niet in een straf zaak is gebleken. Vraagsteller wil graag van minister Beernink vernemen of hij niet van oordeel is dat, zo Jehova's Getuigen in dergelijke gevallen niet of niet meer dan één maal worden vervolgd, de op hun toegepaste regels ook be horen te worden toegepast op andere principiële dienstweigeraars. Een privilege voor een bepaald kerk genootschap of godsdienstige groepe ring zou, naar de mening van de heer Van Wijk, de desbetreffende re gelingen in strijd brengen met artikel 14 van het Europese verdrag tot be scherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. Als deze vraag bevestigend wordt be antwoord. kan de minister dan over eenkomstige maatregelen treffen voor andere principiële dienstweigeraars, zo vraagt mr. Van Wijk tenslotte. ZWARE ZONDE Gebruik verdovende middelen Het Vaticaanse dagblad 1 Osser- vatore Romano heeft alle twijfel weg. genomen over het standpunt van hel Vaticaan met betrekking tot het ge bruik van narcotica en middelen als LSD. In het blad staat dat regelmatig gebruik van dergelijke middelen en het gebruik van grote hoeveelheden beschouwd wordt als een zware zon de. Verder wordt gezegd, dat het ge bruik in kleine hoeveelheden op zo'n manier dat dit geen gewoonte kan worden slechts als kleine zonde wordt aangemerkt. Het hoofdartikel door de theoloog Gino Concetti was duidelijk gemunt op een ultraconservatief element in Rome, dat de krant eerder deze maand had beschuldigd, het gebruik van stimulerende middelen om reli gieuze gevoelens wakker te maken, goed te keuren. In het artikel staat, dat de conser vatieven, die hun standpunten had den uiteengezet in de Romeinse krant II Tempo, het kerkelijk standpunt zo als dat wordt verdedigd in de l'Osser- vatore van 1 december volkomen ver keerd hadden begrepen. Kerkelijk Leven Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Schelluinen L. van der Peut te Renswoude voor N.O.- (toez.) drs. C. G. Baart te Nieuw - poort voor Eemnes-Buiten en voor Woerden (4e pred. pl.) J. Bogaard te Ernst (Gld.) voor Yerseke (toez.) K. van der Sluijs te Herwijnen. Ds. Zwanenburg heeft alsnog be dankt voor de benoeming tot leger- predikant. Geref. Kerken. Beroepen te Maassluis (vac. K. W. Dercksen) A. G. Kornet te Vlissingen Geref. Gemeenten Bedankt voor Tholen G. Schipaan- boord te Apeldoorn. Doopsgezinde Broederschap. Benoemd bij de Stichting Evange lie en Industrie Zaanstreek P. J. van Schayck te IJmuiden. ADVERTENTIE £8. VOEDZAAM MA^ *kvw wvvzaaoA**

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3