ZATERDAG 30 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 8 - Voor drie gebeurtenissen in ons land in het afgelo pen jaar heeft werkelijk algemene belangstelling be staan. Men vindt foto's die hieraan herinneren in het midden van de pagina. Op 27 april werd Prins Willem- Alexander geboren, waarmee een nieuwe Oranje generatie haar intrede deed. Deze foto (1) werd door Prins Claus van zijn zoon genomen toen hij een half jaar oud was. Een andere belangrijke gebeurtenis in het Oranjehuis was het huwelijk van Prinses Margriet met mr. Pieter van Vollenhoven op 10 januari. Enke le dagen voordien bood de regering het paar en de andere leden van het Koninklijk Huis een diner aan in de Leidse Lakenhal (2). Korte tijd later toog het Nederlandse volk ter stembus, als gevolg waarvan het ministerie De Jong werd geformeerd. Bij het eerste optreden in de Kamer (3) leken de leden van het kabinet de toekomst niet zo erg vrolijk tegemoet te zien, maar de ploeg heeft het tot dusver weten te rooien. Links op de pagina hebben wij wat herinneringen aan plezierige gebeurtenissen in ons land samen gebracht. Belangrijk voor ons land als internationaal centrum was de opening van het nieuwe Schiphol (4) dat thans de kinderziekten overwonnen heeft. Uniek was deze zomer (5), die volle stranden en andere re creatie-oorden meebracht. In opmerkelijk veel plaat sen bleek schatgraven een lucratieve bezigheid te zijn. Her en der werden gouden en zilveren munten (6) opgegraven, die af en toe behoorlijke kapitalen op brachten. De kleurentelevisie (7) deed haar intrede in ons land, zij het nog op bescheiden schaal en voor slechts enkelen die zich de zeer dure apparatuur kun nen veroorloven. Tot de gunstige ontwikkelingen mag ook gerekend worden dat de rust in Amsterdam thans wel weer schijnt te zijn teruggekeerd. Burgemeester Samkalden (8) krijgt op deze foto de ambtsketting omgehangen, waarmee hem de belangrijke taak werd toebedeeld om deze rust te consolideren. Een belang rijke verkeersverbetering was voorts de totstandko ming van de Beneluxtunnel (9) in Vlaardingen. Daarmee zijn de herinneringen aan het goede eigen lijk wel uitgeput. Rechts op de pagina wat minder plezierige zaken. Het plaatsje Tricht in de Betuwe werd door een windhoos getroffen (10), waarbij grote verwoestingen werden aangericht. Een groot aantal enorme branden, zoals deze (11) in het complex van de Hernhutters in Zeist, richtte voor honderden mil joenen schade aan. Groot was ook de schade door de ontploffing van een munitieschip in Utrecht (12). Grote moeilijkheden werden voorkomen toen minis ter Veldkamp (13) erin slaagde het artsenconflict over de honoraria tot een oplossing te brengen. Een vandaal (of een psychopaat) richtte op vele kerk hoven in ons land evenals in de aangrenzende ge bieden schade aan (14), doch grote schade bleef geluk kig uit, toen tot tweemaal toe een tankauto met vloei baar gas in Beek in Limburg omviel (15), waardoor het gevaar ontstond dat zich een ramp zou voltrekken als in het Belgische plaatsje Martelange. Het hele jaar door was er onrust over vele ont slagen en sluitingen van bedrijven, die deels terug te voeren waren op de economische situatie over het algemeen, deels ook, zoals bij Van Heijst (16), waar verslagen arbeiders bij de toegangshekken dis cussiëren, op wanbeheer of onjuiste bedrijfsvoering. Zo hebben wij dan het positieve en negatieve van het afgelopen jaar in Nederland harmonisch proberen te verdelen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 21