TX 19 maakte kennis met woelige Noordzee TV Parijs bekommerd over Moskou's raketschepeii piano's orgels hifi mossel+ versteede Goede prijzen voor de bolbloemen in Lisse Hoogmadese jongelui in hoger beroep bij Haags gerechtshof Weer werk voor „De Dageraad" Franse marine ongerust Navigatie voor kotters belangrijk verbeterd Burgemeester laat zich het heft niet uit handen nemen LEID8CH DAGBLAD VRIJDAG 29 DECEMBER 195 „De Dageraadin Woubrugge bouivde vierde schip voor reder Krijnen 't Was bar en boos buiten. Hoge golven met witte schuim koppen rolden tussen de pieren van de IJmuidense haven door. De spiksplinternieuwe kotter TX 19 „Drie Gebroedersdie voor rekening van reder D. Krijnen uit Oude Schild was gebouwd bij de scheepswerf „De Dageraad" in Woubrugge, had na het losiver- pen van de trossen de steven naar de Noordzee gewend. Kiest schipper F. Krijnen zee of niet", zo vroegen de (gering in aantal zijnde) genodigden, die deze proefvaart en overdracht zouden meemaken, zich af. Zij behoefden niet lang in het onzekere te ver keren. De TX 19 koos inderdaad zee. Het scheepje danste op de golven en een stortbui van zee water bedekte de kotter als de steven een van de grote rollers doorsneed. Door en door nat wer- ADVERTENTIE •II* goede merken in één zaak Den Haag - Groningen - Heerlen^^ Tel. 070 -333970* den degenen, die zich buiten de stuurhut of de kombuis waagden. Het scheepje bleek wel bestand te zijn tegen het geweld van de storm, ledereen was echter blij toen het weer tussen de pieren doorvoer. In de vissershaven ge schiedde de officiële overdracht van de kotter, die de span- en boomkorvisserij gaat beoefenen. De TX 19 heeft een afmeting van 28 x 6.40 x 3.30 meter en wordt voortgestuwd door een 600 pk Stork-dieselmotor. Het is het vierde schip, dat „De Dageraad" voor reder Krijnen heeft gebouwd. De „Drie Gebroeders" vertrok di rect na de overdracht naar de thuishaven. Foto Leidsch Dagblad. Traditiegetrouw liggen de bloem bollenveilingen In de week tussen Kerstmis en Nieuwjaar stil. Pas donderdag 5 januari beginnen bij de Coöp. Bloembollenveiling HBG in Lisse de gladioienveilingen (plant- Enkele hyacinten-noteringenBis- marok 0.240.47, Anne Marie 0.22 0.41. Pink Pearl 0.210.45. LInno cence 0.320.57, Edelweiss 0.420.61. Carnegie 0.450.64, Jan Bos 0.27 0.48, Delfts Blauw 020—0.47. Nar en telgoed) weer en vrijdag da.v. de cissen worden in grote partijen aan- leverbaarveilingen. De beurshandel vertoonde het in deze periode gebrui kelijke rustige beeld, al werden er toch nog heel wat transacties afge sloten. De prijs Weef vast. Op de vrije bloemenveiling van de HBG zijn in de week voor Kerstmis zeer veel bloemen aangevoerd, grote hoeveelheden hyacinten kwamen voor de klok. waaronder veel par tijen van goede tot heel beste kwa liteit: helaas waren er ook partijen bil van mindere kwaliteit. De oor zaak hiervan mag. in ieder geval ge deeltelijk, gezocht worden in een niet helemaal juiste behandeling tij dens het prepareren. Veldslag in Noordicijkerhout gevoerd, ook het aantal soorten wordt weer groter; de handel was Vlot. Enkele prijzen: Helios 0.95 1.15, California 0.751.10, Carlton 0.90—1.35, Early Glory 0.75—1.10, Flower Record 0.901.05, Yellow Sun 1.051.30, Unsurpassable 1,151.45, Golden Harvest 1.00130 per bos. De aanvoer van tulpen begint nu ook op gang te komen: dit is onge veer 10 dagen later dan verleden jaar en hieruit blijkt wel dat, in ieder geval, de vroegste broei be langrijk stugger verloopt. Enkele prijzen: Winter Queen 1.30 1.70. Apeldoorn 3.80—4.20, Hadley 1.70—2.30, Levant 1.55—1.90. Scarfet Marvel 1.201.70, Sulphur Triumph 1.902.40, Apricot Beauty 1.702.30. Tommy 1.301.75, Christmas Gold 1.201.90. Paul Riöhter 1.70—2.65. Preludium 1.352.05. Krelage Tri umph 1251.75 per bos. Ook de potplanten, allerhande kerststukjes, hulst, groen, freesia's enz. werden vlot verkocht tegen aan trekkelijke prjjzen. Het was een complete veldslag In en rond een danszaal aan de Heren straat in Noordwykerhout: Noordwy- kerhouters tegen Hoogmadenaren. Hoewel de Noordwykerhouters in de meerderheid waren, gaven de jonge lui uit Hoogmade een stevig num mertje vechten weg. Dat leverde drie van hen, Cornelis, Theodorus en Franciscus, ieder een maand gevangenisstraf op bjj de Haagse politierechter terzake van mishandeling. Van deze veroordeling ging het drietal in hoger beroep by bet gerechtshof- Het eenparig be zwaar: de straf te hoog. De mishandeling stond wel vast, daar was het slachtoffer, een ordebe waarder in de dansgelegenheid, het gelukkig nog levende bewijs voor. De president van het hof con stateerde, dat het nog wel slechter had kunnen aflopen. De ordebewaar der had o.a. een schedelbasisfractuur en een hersenschudding opgelopen en daar waren verdachten in meer dere of mindere mate de schuldigen van. De herrie was al begonnen in de danszaal. „Ze begonnen meteen te gen ons te duwen", aldus een ver dachte, die daarmee de Noordw ijker- houters bedoelde. Een andere ver dachte gaf toe. dat hy zyn vuisten had laten „rond gaan", maar ieders aandeel in de gepleegde mishandeling kon niet tot in alle onderdelen wor den vastgesteld. Feit was, dat aanvankelijk beide ordebewakers in de zaal by de ge beurtenissen betrokken waren ge weest. Toen op straat het gevecht pas goed begon, sloegen eerstgenoemden er met een ketting op los, welke door verdachten afhandig werd gemaakt. De ordebewaarder nam de vlucht, maar werd in 'n aangrenzende steeg hy nog geslagen en getrapt met voor noemd gevolg. „Een laffe daad", vond de president van de rechtbank het gebeurde. De verdachten betoogden echter, dat zy door wel twintig jongens uit Noord- wijkerhout, gewapend o.a. met bier flessen, waren omringd. „We deden het uit noodweer", aldus luidde hun standpunt. Dat de ordebewaarder de zyde van zyn plaatsgenoten had ge kozen. griefde hen eveneens. Overi gens bleek deze veldslag niet geheel op zichzelf te staan, want volgens verdachten waren jongelui uit Noord wykerhout al eens in Hoogmade de boel op stelten komen zetten. Verder stond vast, dat het drietal reeds eer der van zich had doen spreken door het veroorzaken van moeilijkheden in danszalen, hetgeen hen al gevange nisstraffen had bezorgd. „Dat gedonderjaag moet nu maar eens uit zyn", toornde de procureur- generaal. „Jullie komen niet in dans zalen om rustig te dansen, maar om er de boel op stelten te zetten". „En als dat zo doorgaat, zitten binnen kort alle jongelui uit Hoogmade in de gevangenis", opperde de president van het hof. De procureur-generaal wilde ver schil in strafmaat aanbrengen in verband met het strafblad en eiste tegen Franciscus, die met de ketting zou hebben geslagen, twee maanden gevangenisstraf en tegen beide ande ren drie weken. De verdediger, mr. C. Groenendyk, voelde meer voor een gelijke straf, gezien het gezamenlijke optreden. Hy betuigde deelneming Je gens het slachtoffer in deze gebeurte nissen, de ordebewaarder en vroeg voor verdachten een geldboete en voorwaardeiyke gevangenisstraf. Uitspraak op 4 januari. Na 16.000 zeemijlen te hebben af gelegd is de Britse vriestreiler „Kir- kella" in Huil gearriveerd. Deze reis heeft bijna 2 maanden geduurd. Ge durende deze tyd is dit schip gechar terd door de White Fish Authority. Het doel van deze reis was om nieu we visgronden op te zoeken voor de Britse treilvissery. Er werd gevist in de wateren van Zuid-west. Afrika en Zuid-Afrika. Normaal heeft dit schip 25 man aan boord. Doch nu was er een bemanning van 20 man, maar er was wel een groot aantal biologen en visserij adviseurs aan boord. „Het was een goede reis", zei de schipper by aankomst. De vangst bestond uit 100.000 kg bevroren vis, hoofdzakelijk Reek, een geliefkoosde vis in Enge land. Verlenging van drie f Katwijkse kotters Na de bouw van de TX 19 „Drie Gebroeders" zag het er niet erg roos- i kleurig uit met de orderpositie van de N.V. Scheepswerf „De Dageraad" v.h. wed. J. Boot in Woubrugge. De resultaten van de zeevisserij zijn der mate ongunstig, dat thans heel wei nig reders overgaan tot nieuwbouw en uitbreiding van hun vloot. Maar als men de toekomst somber inziet, dan komt er vaak toch weer uitredding. Dat is ook by „De Dage raad" het geval. Voorlopig is er voor deze werf weer werk aan de winkel. Er zijn opdrachten binnengekomen voor een ingrijpende verbouwing van drie kotters. ADVERTENTIE anno 1815... reeds 150jaar natuurkwaliteit De door de Sowjet-Unie aan Ara bische landen geleverde schepen voor de lancering van geleide projectielen vormen een bedreiging voor de Fran se zeestrydkracliten en die van Frankrijks bondgenoten in het Mid- dellandse-Zeegebied, aldus een artikel In het tijdschrift van het Franse mi nisterie van Defensie „Revue de la défense nationale". Volgens het arti kel. dat geschreven is door kapitein ter-zee Lauru heeft de Sowjet-Unie veertig van deze schepen van de „Ko- mar". en „Osa"-klasse aan landen langs de Middellandse Zee geleverd. Deze schepen zijn uitgerust met in totaal 100 lanceerinstallaties voor ge- Het zyn de KW 226 en KW 214 van de Katwykse reders Van Rijn en Dubbelaar en de IJM 45 van de re derij „De Hoop" uit IJmuiden. Deze schepen moeten met 3,60 worden verlengd tot meer dan 30 meter. Dit is voorgeschreven door de Scheep vaartinspectie, die voor dit type vis sersschepen steeds strengere stabili teitseisen gaat stellen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat „De Dageraad" nog meer op drachten tot verlenging van kotters zal ontvangen. Met ingang van het nieuw® jaar zal de navigatie voor de kotters door middel van de decca-instrumenten belangrijk worden verbeterd. Immers het nieuwe station, dat in Friesland Burgemeester Daley van Chicago is gebouwd, zal dan ingebruik wor- L beeft gisteren woedend gereageerd op den genomen. Dit betekent een be- <*n dreigement, dat Chicago komende langrijke verbetering van de naviga- zomer gekozen zal worden als brand- tie van de plaatsbepaling van de vis- Punt van negerdemonstraties. „Nie mand zal in deze stad het heft in handen nemen in Juli of enige ande re maand", zei Daley. De burgemeester legde zyn verkla ring af tydens een vergadering van de gemeenteraad, waarin alleen for mele punten met betrekking tot de begroting voor 1968 op de agenda stonden. Daley noemde niemand met name maar doelde blijkbaar op de negercabaretier Dick Gregory, die dinsdag tydens een persconferentie de keuze van Chicago als plaats, voor de Democratische conventie „een belediging van de negers" heeft ge noemd. Gregory zei toen de conventie te willen-blokkeren door massale de monstraties. leide projectielen in een zee waar Frankrijk in tijden van crisis wel licht tussenbeide zal moeten komen. De dreiging voor onze zeestrydkrach ten zowel als voor die van onze bond genoten met verantwoordelijkheid in de Middellandse Zee valt verre van te verwaarlozen, aldus het artikel. De schrijver zegt dat het door ra ketten tot zinken brengen van de Is raëlische jager „Eilath" in oktober dit geschiedde door twee Egypti sche „Komar'-lanceerschepen „een keerpunt in de wijze van oorlogvoe ring tussen bovenwaterschapen" be tekende. Het was de eerste maal dat een oorlogsschip door een schip van sersschepen, die zich bevinden tussen IJmuiden en Esbjerg. Dit station zal een station in Duits land vervangen, dat destijds in dienst werd gesteld tydens de vluchten van Amerikaanse vliegtuigen naar de „luchtbrug" van Beriyn. Overdag was de ontvangst ongal redelijk, doch 's nachts gaf dit station veel storing. Het gevolg was, dat er een „vacuum" ontstond in de decca-ontvangst en dat van een Juiste plaatsbepaling geen sprake was. Hierdoor is er veel schade aan vistuig geleden door het vastlopen op de wrakken, die op deze wijze niet konden worden vrijgeva- ren. Men hoopt dat dit in de toe komst zal verminderen. Het nieuwe station zal ook mede werken aan een groter nauwkeurig heid van de navigatie en het kan worden ontvangen zowel met de Dec- ca Mark V als Decca Mark 12. Visserij varia Sedert het begon van 1967 wor den de visgronden, gelegen aan de westkust van Latijns Amerika, syste matisch onderzocht door Russische onderzoekingsvaartuigenDeze on derzoekingen hebben vooral betrek king op de snoekmakreel en zyn bio logische eigenschappen De TINRO, het Russische instituut voor weten schappelijk onderzoek in de Stille Oceaan, beschikt momenteel over 20 eenheden De aanwezigheid van deze schepen werd enin de jongste tyd ge signaleerd in de wateren van Me xico. Australië, Nieuw-Zeeland en Latijns Amerika In Bremerhaven wordt momen teel aan een vissersboot gewerkt, die een combinatie is tussen een purse- seiner en een treiler. De lengte van diit vaartuig zal 210 voet 63 me ter) zijn. Verder zal dit schip wor den uitgerust met 2 dieselmotoren, die elk 1320 pk ontwikkelen en dit vaortuig e ensnelheid geven van 1512 myl. Om de beweeglykheid van dit vaartuig op te voeren worden zowel aan de voor. als aan de achterste ven hulpsohroeven aangebracht. Op korte termijn is de toestand van de zeevisserij in Italië gunstig te noemen, dat althans naar de me ning van de Italiaanse minister van de Visserij. Toen er zich moeilyk- heden voordeden heeft het betrok- toen departement alles in het werk gesteld deze op te lossen. In het kader van de steunverlening werden reeds grote bedragen aan de visserij toegewezen. Verder verklaarde de minister, dat de visserij meer op moderne wijze dient te worden uit geoefend. In navolging van Frankrijk, dat onlangs een krediet van £5 miljoen heeft beschikbaar gesteld voor de bouw van vissersschepen in Ierland, geeft thans Noorwegen aan Ierland een krediet van 3 miljoen eveneens voor de bouw van vissersvaartuigen. De looptyd van dit krediet is negen jaar. De condities zyn overigens zeer gunstig. In Ierland bestaat momen teel behoefte aan de bouw van grote schepen met krachtige motoren. „Er is nooit en nergens een ex cuus voor geweld", zei Daley, en met stemverheffing vervolgde hy„Wy le ven in een grote, prachtige stad, maar als het nodig is om 5.000 politieagen ten méér te reeruteren, dan zal ik u daartoe machtiging verzoeken". Ten aanzien van de' demonstraties in de komende zomer zei hij: „Nie mand zal in deze stad het heft in handen nemen, In juli of in enige andere maand. En niemand zal de macht overnemen op een convxentie, in een straat of in een stad. onver schillig met hoeveel of vanwaar zy komen". „Wy zullen hun toestaan zich te gedragen als Amerikaanse burgers en niet anders", vervolgde Daley. „Wy hebben gesproken over nieuwe me thoden voor het bestrijden van de misdaad, maar vóór alles moet er res pect voor recht en orde zyn". Na zijn rede werd Daley luid toe gejuicht door de raad. De stand van de Seine is aan merkelijk hoger dan normaal. Maar er is nog geen overstro mingsgevaar, zoals blijkt uit deze foto van de Alma-brug met het beeld van de Zouaaf een Franse infanterist uit vroeger dug en, ge kleed in Moors uniform). Zolang de voeten van deze veteraan nog niet in het water staan is er nog niets aan de hand. Nog overleg gedragslijn tegenover Griekenland De ambassades in Athene, waar onder de Nederlandse, hebben een kennisgeving ontvangen van de jongste regeringswisseling in Grie kenland. De Nederlandse regering pleegt overleg met haar Benelux-partners en met andere in aanmerking ko mende landen over de te volgen ge dragslijn. Minister Luns van Buitenlandse Zaken, die dit meedeelt in antwoord op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid mr. M. van der Stoel (PvdA), merkt hierbij op dat de situatie, ontstaan na de gebeur tenissen in Griekenland, nog geens zins duidelijk is. Dit blykt zyns in ziens onder meer uit het feit, dat de afgelopen dagen veelvuldig contact tussen de Griekse koning en Athene heeft plaatsgevonden. De vraag van de heer Van der Stoel, of mag worden aangenomen dat de kennisgeving niet met de andere gebruikelyke ontvangstbeves tiging is beantwoord en dat derhalve tot een opschorting van de diploma tieke contacten met het huidige Griekse regime is besloten laat de bewindsman onbeantwoord. „Onder deze omstandigheden biytt het nog een open vraag, welke waar de aan de ontvangen kennisgeving moet worden toegekendi", aldus minister Luns. Verboden bijbels Volgens de Zuidafrikaanse Neder duits Gereformeerde Kerk worden veel bijbels, die aan Bantoe-arbei ders uit Mozambique die in Zuid- Afrika werken, gegeven worden, by de grens door de Portugezen in be slag genomen. De Portugese overheid is overwegend rooms - katholi ek en het lezen van de bylbel wordt by de gewone onderdaan in de Portu gese gebieden ontmoedigd. Ds. Francois Botha is reeds zes maanden bezig met het verspreiden van tractaten en byfoels onder de vreemde Bantoes in en om Johan nesburg. Deze arbeiders komen uit Angola, Zambia, Malawi, Rhodesië en Mozambique. kleinere tonnage tot zinken werd g< bracht zonder dat gebruik van torp< do's werd gemaakt. Frankrijk noc zijn Westerse bongenoten hebben ee systeem voor oorlogvoering met op pervlakteraketten met afdoende reik wijdte in gebruik of zelfs maar studie, aldus de marine-officier. 1968 heeft geen van onze oorlogsschi pen de mogelykheid om zonder luch dekking een raketlanceerboot fc nietigen of zichzelf te bescherm* door het gebruik van elektroniscl storingsinstallaties". Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Steenwij kerwold itoe W. M. van Sohuijlenburg te Tjer werd c.a.; te Oudwoude-Westerge< C. E. van Offeren te Gelselaar; Twello (vac. J. B. Cats) P. C. Hooft te Kollumerzwaagte Haak bergen (toez.) J .de Bruin te Koe stertille; te Zegveld (vac. Iz. Ko (toez.) J. H. Vlijm te Krimpen den IJssel. Benoemd tot geest, verzorger v „Tehuis Oranjewoud" te Heerenve B. E. van Buuren, a.s. em. pred. Schildwolde. Aangenomen naar Groningen pred. voor b.w. (geest, verzorger v het Diaconessenhuis) H. van Linden te Amsterdamnaar Wavi veen A. van Wijngaardetn, kand. Utrecht, die bedankte voor Duss Nieuw - B eij eriamd en voor naar Dinxperlo (2e pred.pl.) (toe B. M. ter Haar te Usselo, die dankte voor Den Helder (vac. A. D. A. Ravesloot) Bedankt voor Oud-Beijerla (toez.) J. van den Velden te Ame foort; voor Maurik L. Spaans Breskens: voor Benthuizen L. B' te Ridderkerkvoor Amdijk c.a. W. Doomink te Groede. GEREF. KERKEN Beroepen te Eindhoven (vao. C. Tiemens) J. Bosman te Vrouw* polder. Aangenomen naar Delft (vac. van Strien) H. D. Bakker te E] meioord; naar Suameer G. Rikk te Genemuiden. Bedankt voor Loppersum W. J. Ruiter te Harkema-Opende. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAlj Beroepen te Grootegast- Gerk klooster- Stroobos F. van Dijk Neede. Bedankt voor Avereest-Deden vaart A. Veefkind te Spijkenis Hoogvliet. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Veenendaal (Beth kerk) J. H. Velema te Apeldoorn GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Z'oetarmeer van de Noort te Capelle aan den I sel; voor Westkapelle J. Karens Nieuwerkerk. Onthoudingswel" in Engeland afgeschaft De onthoudingswet van de R. Kerk op grond waarvan de gelovii op vrijdag geen vlees mogen zal voor Engeland. Wales en Sch land worden afgeschaft. Dit bes zal zondag as. van de kansel v den afgekondigd. In vele landen, w.o. Nederla heeft de R.-K. Kerk al eerder dergelijk besluit genomen. Israël zal schadi, aan heiligdommt vergoeden De Israëlische president Zaln Shazar heeft gisteren tegenover groep kerkelijke hoogwaardighi bekleders van verscheidene rel plechtig beloofd dat Israël alle de die aan heiligdommen is bracht in de juni-oorlog, spoedig heel zal vergoeden. De president sprak op een ni( jaarsby eenkomst met 34 leiders kerkgenootschappen in Jeruzaleit Hy juichte het idee van Paus P lus toe de nieuwjaarsdag tot dag van de wereldvrede te p veren. De orthodoxe patriarch van zalem, mgr. Benedictus, zei in antwoord op de toespraak van zar, dat de kerkelijke leiders zouden ophouden te bidden c heilige plaatsen waar de vredesw geleefd heeft „opdat Hij Zyn in de harten van alle mensen vestigen".

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 8