EIDSCH DAGBLAD Gelijke huur voor even dure huizen Nu al gewonden door vuurwerk VERLEIDELIJK (GEVAARLIJK Miskraam Koningin 4nnemarie DIEREN EISEN DISCUS 3 alles Vlieland PER ABUIS GEVANGENEN TERRORISEREN KANTON E.O. E.E.G. soepen... spaar de vlaggetjes! Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 29 DECEMBER 1967 No. 31469 «teur: E. A. E. van Dishoeck I Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Terwijl de verkoop van vuurwerk recordhoogten bereikt, zijn er nog voor het einde van het jaar al enkele slachtoffers van vuurwerk gevallen. Een aantal kinderen is gewond en een 23-jarige fruitteler moest met ernstige brandwonden In een ziekenhuis worden opgeno men, nadat er vuurwerk op zijn lichaam was ontploft, Groningen liepen (zoals gisteren gemeld) twee meisjes van elf en twaalf jaar wonden op bij een brand in een winkel waar vuur werk werd verkocht. Een van de meisjes moest naar het ziekenhuis worden vervoerd, nadat zij door rotjes was getroffen. Twee winkels brandden na de explosie uit. >e 13-jarige Apeldoornse jongen G. Onderstal heeft tweede-graads brandwonden opgelopen toen gis termiddag negen stukken vuur werk, zogenaamde astronauten, in zijn broekzak ontploften. Vermoe delijk kwam het vuurwerk ten ge volge van zelfontbranding tot ont ploffing. De jongen is naar een ziekenhuis gebracht. Ie 23-jarige fruitteler H. Verhagen uit het Oost-Bommelerwaardse dorp Heerewaarden is gistermiddag na een vuurwerkontploffing met zware verwondingen in het zieken huis opgenomen. Het slachtoffer had bij een plaatselijke winkelier een grote hoeveelheid vuurwerk ingeslagen voor het komende oude jaar. Hij had dit goedje ook in de binnenzakken van zijn jas opge borgen. Toen hij, lopende over de straat, een sigaar wilde opsteken, is het vuurwerk ontploft. Omwo nenden die op de knal afkwamen, vonden hem op straat temidden van een enorme rookontwikkeling. De kleren van de man hadden al vlam gevat. Met water uit een na bije waterput wist men het ergste te voorkomen. i Amsterdam heeft de hoofdcom missaris van politie er bij de be woners met klem op aangedrongen om de grootst mogelijke voorzich tigheid in acht te nemen bij het afsteken van vuurwerk. Hij wijst speciaal op het gevaar van het wegwemen van reeds aangestoken vuurwerk. i In Utrecht Is gistermiddag brand uitgebroken In de kantine van de N.V. Clichéfabriek Photogravure Van Leer aan de Bemuurde Weerd. De kantinejuffrouw had oliebollen gebakken. Een hitte kookplaat heeft daarna schiinliik de hrand De kantine op de eerste verdie ping brandde geheel uit. tprwiil de lithografie-afdeling daaronder veel waterschade opliep. De brand weer bluste het vuur in een half uur. De totale schade wordt ge schat op vijftien- a twintigduizend gulden. DANKZIJ NIEUW SUBSIDIESYSTEEM UREMIE- EN WONINGWETWONINGEN GELIJK GETROKKEN (Van onze Haagse correspondent) Geen verschil meer in huur tussen de premiewoning en de woningwetwoning, die bij de bouw evenveel kosten. Dat is een van de gevolgen van het nieuwe subsidiesysteem, dat minister Schut van Volkshuisvesting al eerder aankondigde, maar eerst nu volledig uitgewerkt op tafel ligt. den opgenomen, een verplichting is echter niet gesteld. advertentie Een fijn parfum een goede eau de cologne drogisterij -parfumerie VRIJENHOEK ciden Oegstgeest MARCEL ROCHAS CARVEN LANVIN advertentie St. Antonius Parochie PLECHTIGE HOOGMIS ONDAG 31 DECEMBER, 19 UUR ikbaarheid voor jaar. d< WEERBERICHT Af nemen tie winti De Bilt verwacht van heden- tot I lorgenavond in de nacht en ochtend II de kuststreken nog hier en daar n bui en in het binnenland weinig iwolking en lichte vorst. Morgen ierdag toenemende bewolking, met gen de avond mogelijk regen. Tot 4!&tig in het binnenland tot zwak 4 nemende wind uit richtingen tus- in noord en west. Ongeveer dezelfde iddagtemperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.40 uur) 30 DECEMBER 48 uur; onder: 16.36 uur. m op: 8.45 uur; onder: 15.17 uur. [oogwater te Katwijk te 2.03 en 14.25 laagwater te 10.21 en 22.42 uur. t nummer bestaat uit 18 pagina's Hoeveel kinderen zullen deze dagen rond de jaarwisseling ge wond raken door het afsteken van vuurwerk? Deze twee jongetjes doen het tenminste levensgevaarlijk: veel te dicht hij hun gezicht. Koningin Annemarie van Griekenland, die gisteren in allerijl was overgebracht naar een kliniek buiten Rome, heeft een miskraam gehad. Om 8 uur gisteravond was de zwanger schap „spontaan onderbroken", zoals vanochtend in een me disch bulletin werd medege deeld. Zoals bekend was de vorstin sinds drie maanden voor de derde maal in ver wachting. Vermoedelijk heb ben de emoties van de laatste weken een bijzonder slechte invloed gehad. Koning Con- stantijn bracht de nacht even eens in de kliniek door. Van ochtend keerden beiden naar de Griekse ambassade in Rome terug. Een woordvoerder van het ziekenhuis verklaarde nog, dat het onmogelijk was ge weest het kind te redden. subsidieregelingen, die voor een andere categorie (de eigen woningen) een duidelijke verruiming betekenen, gaan in op 1 januari. Desondanks kunnen degenen, die sinds 1 juli plannen heb ben ingediend, ook van de nieuwe regeling gebruik maken. Steun voor tien jaren Voor alle soorten woningen, die voor subsidie in aanmerking komen geldt dezelfde gedachte: het Rijk springt financieel bij in de eerste tien jaren. Daarna moeten de bewoners zonder steun de kostprijs gaan beta len. Gedurende de tien subsidiejaren lopen de bijdragen geleidelijk terug. Dit wordt bereikt door jaarlijkse huurverhogingen van vier procent. Bij de huurcalculaties van zowel woningwetwoningen als premie-wo ningen zal voortaan worden uitge gaan van de marktrente: 6 3/8 pro cent. Voor de woningwetwoningen, die tot nu toe werden gefinancierd met een gefixeerde rente van vier procent, zou dat een sterk verhoogde huur betekenen. Die verhoging wordt evenwel opgevangen met hogere sub sidies. Voor zowel de woningwetwo ningen als voor de (particuliere) pre miewoningen geldt, dat de huur ver meerderd met de rijksbijdrage, per jaar nooit meer mag bedragen dan 8.75 pet. van de stichtingskosten. Nieuwe woningwetwoningen, die re latief hoge stichtingskosten hebben, zullen niet meer volledig door het Rijk worden gefinancierd. Worden de bedragen, die het Rijk in tabellen heeft vastgelegd, overschreden, dan moet de woningbouwcorporatie of de gemeente zelf de rest van de stich tingskosten zien te financieren. De hogere kosten mogen in de huur wor- Deze winkel in Groningen brandde uit, nadat een partij vuurwerk was ontploft. Twee per sonen moesten met brandwonden naar het ziekenhuis worden ge bracht. ADVERTENTIE 't Is geen wonder, want DISCUS- dierenvoeders hebben voor onze huis dieren grote voordelen; constante controle, 2xper week vers, hygiënisch verpakt, vakkundig samengesteld, hogere voedingswaarde. „DISCUS"-voeders voor honden, poe zen, kanaries, parkieten en'alle tro pische vogels „DISCUS"-voeders koopt U bij Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (017 ICO advertentie Een recente foto (d.d. 20 de cember) van Koningin Anne marie met de klein Prins Paul op de arm. de Firma Teekens gekomen. Wij willen U er echter nadrukkelijk op wijzen, dat deze firma's niets met elkaar gemeen hebben. Adv. Afd. LEIDSCH DAGBLAD. Kanton en het omliggende platte land zijn deze week geterroriseerd door ontsnapten uit drie werkkam pen bij Kanton en een deel van hen voegde zich bij de vijanden van Mao. Een reiziger zei: „Ze plunderen, sta len en verkrachten bq klaarlichte dag in Kanton". Bedoelde Chinese reizigers ontleen den het verhaal aan muurkranten in Kanton en Tsjoengsjan, een district bij Macao. Andere reizigers vertelden dat deze week vier vijanden van Mao waren gedood in een gevecht met het Chinese „volksbevrijdingsleger". Het gevecht brak uit toen de soldaten collega's te hulp kwamen die door de vijanden van Mao voornamelijk studenten en fabrieksarbeiders werden aangevallen. „De inwoners maakten gebruik de verwarring door de troepen vanuit hun ramen met flessen te bekogelen", zei een reiziger. „De menigte liep vol komen uit de hand en de troepen openden het vuur, waarbij vier do den vielen". advertentie foto- en filmkado's foto-film Jan Wolfslag n.v Breestraat 123 - Haariemmerstr. 102 Duizend schepen extra in Kaapstad Kaapstad verwacht in de eerste week van het nieuwe jaar het dui zendste schip in zijn haven, dat door de sluiting van het Suezkanaal ge dwongen werd een andere vaarroute te kiezen. Ook Durban, de Zuidafri- kaanse havenstad aan de oostkust, heeft een groot aantal extraschepen te verwerken gekregen. In de marine haven Simonstad arriveerde dezer dagen het 35-ste Britse oorlogsschip dat sedert de sluiting van het Suez kanaal Zuid-Afrika heeft aange daan. Grenzen Voor alle drie categorieën gesubsi dieerde woningen geldt de regel, dat het jaarlijkse subsidie lager wordt naarmate de stichtingskosten hoger zyn. Een „dure" woning krijgt dus relatief lagere subsidie dan een goedkopere woning. Minister Schut heeft de subsidiegrenzen beduidend opgetrokken: alle woningen, die tot 65.000 gulden kosten krijgen subsidie, zover zij in de eerste gemeente klasse worden gebouwd. Voor de tweede gemeenteklasse geldt een grens van 60.000 gulden en voor de derde gemeenteklasse ligt de grens op 55.000 gulden. De jaarlijkse bij dragen voor alle woningen worden be paald door het aantal kamers, de soort fundering en de gemeenteklas- De hoogste bijdrage (in het eerste jaar) is voor een huurwoning in een tweede klas gemeente f 1.384. Voor een eigen woning is dat f 2.067. Aanvullend De aanvullende subsidies voor de z.g. keuzewoningen en bejaardenwo ningen zijn verhoogd. Voor de keuze woning is het extra-subsidie ge bracht van f 185 op f 250 gemiddeld per woning. Van de rijkssteun valt f500 gulden niet onder de automati sche afbraak van het subsidie door de jaarlijkse huurverhogingen. Voor de bejaardenwoningen geldt een sub sidie, dat 250 gulden per jaar hoger is dan dat voor vergelijkbare huizen. Voor de eigen woningen is het sub sidie aanmerkelijk hoger: ongeveer een derde. Ook voor deze woningen wordt de jaarlijkse bijdrage vermin derd in tien jaar tot nul. Tot nu toe was de premieverstrekking gekop peld aan het inkomen. Dat is nu ver vallen. advertentie Goldberg zal weldra aftreden De Amerikaanse ambassadeur by de Verenigde Naties, Arthur Gold berg, heeft tegenover vrienden beves tigd dat hy tegen 1 februari zyn ont slag zal indienen, zo meldt de „Was hington Post". Volgens het blad zal Goldberg de aankondiging van zyn ontslag aan president Johnson overlaten. Goldberg, gewezen rechter van het hoge gerechtshof, zou voornemens zyn zich by een advocatenfirma in New York aan te sluiten. Johnson zou hem een herbenoeming by het hoge gerechtshof hebben aangebo- I den zodra er een vacature is. advertentie f A\% .'nKaptein Wobulette GE! BB It. HUISMAN Hogewoerd 6668 Tel. 31292 - Leiden advertentie ADVERTENTIE ©ucJ ©©e. teumo De eerste commissaris van politie alhier, maakt de inge- zetenen opmerkzaam, op een i j vreemd persoon, die in den avond van den 30 December f j.l. oplichterijen alhier heeft J gepleegd. Bedoelde persoon, 24 jaar oud spreekt iets of wat vlaamsch en is bijzonder i J kenbaar aan het vlekje op de linker ivang. (Advertentie) Aan Spoorwegstations worden ir alle binnen- en buiten- i 1 landsche telegraafkantoren berigten aangenomen. Prijs vermindering van 50 cents op 30 cents voor binnenlandsch berïgt.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1