KLEINE AMNESTIE IN GRIEKENLAND Branden in weekeinde LEKKER BROOD Nuttig effect van de Engelse ademproeven Uiteenlopende cijfers over vrijgelaten gevangenen Jezus in onze tijd" Brand in Leidse herenmodezaak WOENSDAG 27 DECEMBER 1967 Meisje omgekomen op binnenschip Bij een brandje in de kajuit van het Nederlandse binnenschip Con- zello, dat in de Rijnhaven in Keulen ligrt is zaterdag het driejarige meisje Claudia Maria Verscheeren om het leven gekomen. Door een overver hitte oliekachel was iets gaan smeu len. De vader was op dat moment niet aan boord, terwijl de moeder zich aan de andere kant van het schip bevond. De vader zag bij zijn terugkeer rook uit de kajuit komen en trof zijn dochtertje levenloos aan. Het is waarschijnlijk gestikt. Het gezin was afkomstig uit Rotterdam. Een felle brand heeft zondag middag drie verdiepingen in de Ter- natestraat in Amsterdam-Oost in as gelegd. De brand die veroorzaakt is door een gashaard, ging met een zo felle rookontwikkeling gepaard dat drie brandwachts bedwelmd raakten en zich onder doktersbe handeling moesten stellen. Na een kleine drie kwartier had de brand weer het vuur onder de knie. De bewoners van de drie woningen wer den door de rampendiienst onder gebracht (foto). In de vroege ochtend van eer ste kerstdag is een keflderbar van het Söheveningse Bowlingcentrum uitgebrand. De schade bedraagt on geveer f 40.000.De brand werd 's ochtends tegen half vijf ontdekt- De brandweer wist uitbreiding te voorkomen. Vermoedelijk ontstond de brand door kortsluiting. Zondagochtend vroeg is in Bre da een drie verdiepingen hoog ar chitectenbureau aan de Baronielaan door een uitslaande brand geheel verwoest. Ook de links en rechts van het gebouw staande woningen werden zwaar beschadigd. De schade bedraagt ongeveer 3 a 4 ton. De juiste oorzaak van de brand is nog niet bekend. Men vermoedt evenwel dat na het feest dat in het betref fende pand werd gegeven en dat tot in de vroege morgen voortduurde, vuur is achtergebleven. De mallenloods van de scheeps werf van Verschure en Co in Am sterdam-noord is zaterdagochtend uitgebrand. De brand duurde ruim een uur; de schade is aanzienlijk. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De nachtmis in de St.-Pieters- kerk in Oirschot kreeg in de kerst nacht een voortijdig einde doordat een boven het middenpad han gende adventskrans vlam vatte. Het brandje, dat in de overvolle kerk even een lichte paniek veroorzaakte en gepaard ging met eer rookontwikkeling, ontstond eve één uur. Nadat groot alarm wa slagen waardoor de bevolking Oirschot door loeiende sirenes werd opgeschrikt, en de kerk ontruimd was kon de brandweer van Oirschot de brand blussen. ADVERTENTIE LEIDSCH DAGBLAD Academische examens Aan de Leidse Universiteit zyn ge- aagd voor de volgende examens; Kandidaats Godgeleerdheid mevr. v. VlietAlbers (Leiden) en de heren K. D. Jenner (Dordrecht) en 'an Stuyvenberg (Den Haag) kandidaats westerse sociologie de he- W. J. M. de Vroomen (Leiden), H. W. Jahn (Utrecht), J. N .W. Moerings (Boskoop), A. C. de Vries (Den Haag). A. J. van Parijs (Lisse) en B. W. Verwey (Heemstede). Beroep voor ds. J, Kroeze De kerkeraad van de Geref. Kerk van Leiden zal met Ingang van 1 ja nuari a.s. de predikant wilde voor die tijd geen beroep in overweging nemen een beroep uitbrengen op ds. J. Kroeze uit Sibculo in Overijs sel. Sibculo ligt in de omgeving van Hardenberg, vlak bij de Duitse grens. Ds. Kroeze, die wordt beroepen in de vacature van ds. E. Haverkamp, is 33 jaar oud. ADVERTENTIE Minder verkeersslachtoffers (Van onze Londense correspondent) Volgens de voorlopige cijfers be droeg in Engeland gedurende de af gelopen vier dagen het totale aantal doden op de weg 86. Dit is 50 minder dan in dezelfde periode van vorig jaar. Het aantal zwaar gewonden was 400 en dit is minder dan de helft van het aantal in de vorige kerstperiode! Er waren In totaal duizend ongeluk ken minder dan vorige kerst. De gunstige invloed van de alco holproeven voor automobilisten, die de Britse politie sinds enige tijd neemt, is onmiskenbaar, doch de ge tallen geven nog geen reden tot jui chen. De definitieve cijfers, die pas over een maand bekend worden, zul len belangrijk hoger zijn dan de thans gepubliceerde. Daarbij komt dat de vergelijking met vorig jaar toen er, wat verkeersongelukken be treft, sprake was van een werkelijk zwarte kerstmis, het beeld ietwat ge flatteerd maakt. Vergeleken met de "normale" ja ren 1964 en 1965 is het aantal ernsti ge ongelukken nog veel te hoog. De afneming bedroeg slechts drieeneen- half procent. Op eerste kerstdag vie len er 18 doden, precies hetzelfde aantal als in 1966. Vrijdag 22 dec. met volgens de voorlopige getallen 40 doden en 340 zwaar gewonden, be dierf echter het eindresultaat. Feit is dat de mensen als gevolg van de re geringsmaatregelen meer alcohol thuis nuttigen dan in pubs. restau rants en hotels en dat ook automo bilisten die niets drinken grotere voorzichtigheid betrachten omdat zij er weinig voor voelen om aan adem proeven te worden onderworpen. Omdat de mensen als gevolg van de nieuwe maatregelen "huiselijker" zijn geworden en meer in hun wo ning drinken, is de totale alcoholver koop echter belangrijk gestegen. Tot zover onze Londense corres pondent. Ttfdens de kerstdagen zijn ten ge volge van verkeersongevallen in e r 1 k a meer personen om het le- gekomen dan in enig ander ver gelijkbaar kerst weekend behalve dat i 1965. Het totale aantal verkeers doden bedraagt 684, wat meer is dan de 584 die in de kersttijd van 1966 het leven verloren. Het recordaantal doden als gevolg van verkeersonge vallen tijdens de kerstdagen werd met 720 bereikt in 1965. Tenminste 120 personen zjjn gedood en 800 raakten gewond bij ongeluk ken op de Franse autowegen tij dens het kerstweekeinde. Vorig jaar werden 73 slachtoffers gedood en raakten 616 personen gewond, maar toen duurde het kerstweekend ook maar twee dagen. 3 EINDSPRINT- WINNAARS GelukgewenstEen reis naar Grenoble en f 3000.- T.V.-honorarium De heer J. J. Aukes Zaanstraat 65 Amsterdam. De heer M. Faber Zeeheldenstraat 5 Winschoten. Mevr. W. Achterkamp-Brus Stromarkt 13 Deventer. Zet 'm op met Coke. Fanta. en Sprite, geweldig lekker! Lezing voor Theosofen Zondagrn - n werd een voor dracht gehouden voo rde Geünieerde Loge van Theosofen in Café „Eigen- zorg" onder de titel „Jezus in onze tijd". De zedeleer. die Jezus heeft ver kondigd. heeft niets aan waarde in geboet. Maar onz etijd beroemt zich er in dc eerste plaats cp dat hij prak tisch is. Vele mensen vinden de le ringen van Jezus niet praktisch. Het gebod: „Gy zult uw naaste liefheb ben als uzelf" (Marc. XII 31» wordt beschouwd als een voorschrift, dat door niemand kan worden nageleefd. En wat te denken van Jezus' woor den: „Gij dan zult volmaakt zijn ge lijk uw hemelse Vader volmaakt is" (Matt. V 48) Gelovige Christenen, die geleerd hebben dat de mensen zondig zijn geboren, zijn ervan over tuigd, dat zij niet in staat zijn bo vengenoemde geboden te gehoorza men. En dit is ook onmogelijk voor gewone mensen zoals wij. Maar aan de andere kant kan men zich toch niet voorstellen, dat Jezus geboden uitvaardigde, die door zijn volgelln- Inbraak in <le Groenhovenstraat Twee jongelui uit Leiden, een 19> jarige tuinder en een 20-jarige plaat werker. zijn op de avond van eerste kerstdag door de politie aangehouden. De jongens hadden ingebroken in eer studentenhuis in de Groenhoven- straat, dat door de bewoners tijdens de kerstdagen was verlaten. Zij kon den er echter toch niet ongestoord hun gang gaan, want de buren, die in het huis gestommel hoorden, waar schuwden de politie. Nog snel namen zij wat gebruiksvoorwerpen mee, zo als een scheerapparaat en een paar hoekjes. Toen zij het perceel verlie ten, werden ze aangehouden door agenten van de surveillance-auto, die juist op de tip van de buren kwam aangereden. De jongelui werden mee genomen naar het politiebureau. La ter Op de avond werden zy na het verhoor weer vrijgelaten. KNOKPARTIJ IN AUTOMATIEK Enkele uren nadat zaterdagmid In Griekenland een amnestie was gekondigd werd het huisarrest opge heven van de oud-premiers George Papandreoe en Kanellopoelos. Ook Andreas Papandreoe, de zoon van de oud-premier is in vrijheid gesteld, maar volgens het blad van de Ita liaanse communistische party, Unita, zou de linkse componist Theodorakis naar een Grieks gevangeniseiland zyn gedeporteerd. Aanvankelijk deed het gerucht de ronde, dat alle 2600 poli tieke gevangenen in vrijheid zouden worden gesteld, maar dit bleek niet juist. Volgens sommige berichten zyn enige tientallen personen op vrije voeten gesteld, volgens andere enige honderden. Maandagochtend werd kolonel Pa- paterpos. een van de voornaamste of ficieren uit de z.g. Aspida-zaak. die tot achttien jaar gevangenisstraf veroordeeld uit de gevangenis ontsla gen, alsook veertien andere officieren in deze zaak. Volgens de secretaris generaal van het ministerie voor Openbare Orde, kolonel Ladas, heeft de amnestie betrekking op ongeveer driehonderd personen. De gevange nen op de eilanden Jaros en Leros vallen er buiten. Dit zijn, zoals be kend, de felste tegenstanders van het huidige bewind. De Griekse premier. Papadopoelos, heeft bekendgemaakt, dat een refe rendum over de nieuwe grondwet zo mogelyk op 21 april, of op zijn laatst op 15 september 19(»8 zal worden ge- Een ruzietje tussen een paar jon gelui uit Leidei- in een automatiek aan de Hooigracht op tweede kerst dag is geëindigd in een flinke vechtpartij, waarbij twee jongelui vrij ernstig werden gewond. Om on geveer half elf 's avonds stonden daar zeven jongens in de leeftijd van 15 tot 35 jaar, van wie er later zes werden aangehouden. De ruzie die ontstond, liep zo hoog op dat een van hen een mes trok en een ander een boksbeugel te voorschijn haalde. In de woede van het gevecht is er ZL ^%™e^XdldraS'tTnwCTd brandweer ter plaatse arceerde had "dtX Z Z armen en te- en de brand geblust. Er was even pa- zicht had opgelopen, voor verdere niek in het anders so rustige Anna- verpleging, naar het ziekenhuis te hofje geweest, maar alles is goed af brengen. gelopen. Ds. A. Ver gunst in Leiden beroepen De Geref. Gemeente in Leiden heeft een beroep uitgebracht op ds. A. Vergunst (41) in Rotterdam. Brand in St. Annahofje Niet voor iedereen zijn de kerstda gen rustig en ongestoord voorbijge gaan. Een bewoonster van het St. Annahofje in Leiden moest op eerste kerstdag constateren dat haar bed in brand stond. En zij bedoelde het nog wel zo goed. Zij had 's ochtends haar laken gewassen en om het nog op tijd droog te krijgen had zij het op bed gelegd en daar het strijkijzer op gezet. „Als het warm wordt zal het wel sneller drogen", moet zij hebben gedacht. Zij zette het elektrische strijkijzer aan en ging even naar de keuken. Terugkomende in de kamer zag zy dat het laken en het bed in brand stonden. Zy holde naar buiten om de buurman te waarschuwen en de brandweer te bellen. Toen de Inbraak bij het Leidsch Dagblad In de nacht van eerste op tweede kerstdag is ingebroken bij het Leidsch Dagblad. Door het inslaan van een ruit, aan de achterzijde van het ge bouw, wist men zich toegang te ver schaffen tot de redactie. Uit de niet gesloten brandkast, waarin een deel der personele archieven wordt be waard, werd de inhoud van alle do zen overhoop gehaald. Ook enkele laden van bureaus werden door zocht. Vermoedelijk is men door de komst van de nachtwaker gestoord, want dit nachtelijke bezoek bleef be perkt tot de redactie. Slechts enkele weinig waardevolle voorwerpen wor den vermist. De politie stelt een on derzoek in. RUROERLIJKE STAND VAN LEIDEN M. Esseveld; Petrus P. G. M. Jonker en C. M Óeffelen; Mark, z. v. H. Sni L. Muller; Ivanka, d v. J. M Velzen en J. Tol; Corina Cati rln, d. v. D. C. Dexel en C M. P. van den Berg; Ellen. d. v. H. P Wegman q E. R. G. Schneider; Yvonne Gre- oria Wilhelmina, •elft en J. P. M rik. z v J. A. Sandra Johanna Timmermans en Leonard, z. v. 1 houden. Hy zei dit by de overdracht van de ontwerpgrondwet door de commissie, ie met de opstelling daar. belast was, aan de regeringslei der. „Ik ben voor 100 procent zeker van de terugkeer van de koning", aldus verklaarde generaal Potamianos die zondag en maandag opnieuw met Ko ning Constantijn in Rome heeft ge sproken, maandag vóór zijn terug keer naar Athene. Potamianos, die >or „de grijze eminentie" Griekse junta en een vriend Constantijn. heeft met de ko ning gesproken over diens voorwaar den voor terugkeer naar Griekenland. Hij kan overigens niet zeggen, wan neer precies de Griekse vorst zal te rugkeren. Maar Potamianos dacht „over een dag of wat". Defect in oliestookinstallaties Boudewljns; Johan Duijn; Daniël E. A. G. de Adelhart A. Koolstra; Petronella J. L. Hoogenboom en M. H. J. Houweling; A. Smit F. J. Pardon; W. H. de Groot. Tongeren. 79 Jr Jk. 71 jr.. bergen. 79 jr., wed. Groenendijk, 71 jr., wed. der Veer, 90 jr., echtg., H. Schouten. Busdiensten Maarse en Kroon op oudejaarsdag De N.V. Autobusonderneming Maarse en Kroon in Aalsmeer zal op oudejaarsavond de busdiensten be perken. De laatst te verrijden ritten zijn 20.18 uur van Leimuiden naar Amsterdam via Aalsmeer-Aalsmeer- derweg; 20.48 uur van Leimuiden naar Amsterdam C.S. via Aalsmeer- Oosteinderweg; 21.18 uur van Lei muiden tot Aalsmeer; 20.43 uur van Amsterdam C.S. naar Leimuiden via Aalsmeer-Aalsmeerderweg; 21.03 uur van Leimuiden naar Leiden; 21.40 uur van Leiden naar Leimuiden; 18.45 uur van Roelof arendsveen - noord naar Roelof arendsveen-zuid; 18.55 uur van Roelofarendsveen-zuid naar Roelof arendsveen-noord; 18.02 uur van Roelofarendsveen noord naar Nieuwe Wetering; 13.08 uur van Nieuwe Wetering naar Roelofarends- veen-noord; 20.30 uur van Nieuwkoop naar Amsterdam H.S.; 21.30 uur van Nieuwkoop tot Uithoorn; 20.55 uur van Amsterdam H.S. naar Nieuw koop; 18.25 uur van Nieuwveen naar Nieuw-Vennep (via Leimuiden) 19.12 uur van Nieuw-Vennep naar Nieuwveen (via Leimuiden); 21.29 uur van Hillegom naar Amsterdam (Surinameplein)22.29 uur van Hille gom tot Hoofddorp; 21.25 uur Am sterdam (Surinameplein) naar Hille gom; 20.42 uur van Leiden naar Am sterdam CJS. (via Hoofddorp); 21.42 uut van Leiden tot Nieuw-Vennep; 20.44 uur van Amsterdam C.S. naar Leiden (via Hoofddorp). ADVERTENTIE DIJSSEIBLOEM Hogewoerd 128, Lelden Op eerste kerstdag is om één uur Waartoe een defect in een olie bij de herenmodezaak A. Klaassens I op de Breestraat (no. 114» brandstookinrichting kan leiden. uitgebroken. De brand bleek te zyn gen als onuitvoerbaar terzijde zou den worden geschoven. De theosofie, die door mevr. H. P. Blavatsky in 1875 opnieuw is bekend gemaakt, heeft ons veel te zeggen over Jezus en zijn leer. Zy ver klaart, dat Jezus een van de oudere broeders van de mensheid is. Velen van deze wijzen werken in het ver borgene, anderen zijn opgetreden als wereldleraren. Zo kennen wij b.v. in historische tijden Gautema de Boed dha. Pythagoras, Lao Tse, Plato, Confucius. Jezus de Christus, Mo hammed, enz. Geen van deze wijzen, die allen leden zijn van de Witte Lo ge, heeft iets nieuws verkondigd. Elk van hen was een ingewijde in een van de geheime genootschappen, die sedert duizenden jaren bestaan, waar aan leerlingen, die door strenge eden van geheimhouding zijn gebonden, kennis wordt bijgebracht omtrent het doel van het leven, de natuur wetten, die heelal en mensen beheer sen en omtrent de vermogens van de Op gezette tijden treedt een grote leraar naar voren om opnieuw aan de mensheid, die de grote waarheden steeds weer vergeet, deze onver gankelijke leerstellingen te ver kondigen. Maar op verschillende tijd stippen en bij verschillende volkeren is het nodig, dat op een bepaald as pect van de aloude wijsheid meer in het bijzonder de aandacht wordt ge vestigd. Als wy op onbevooroordeelde wijze doordringen tot de kern van de wereldgodsdiensten en van de grote wijsgerige stelsels zullen wij ontdek ken, dat er geen tegenstelling bestaai tussen de esoterische (dat is verbor gen) leer van hert Brahmanisme, hei Boeddhisme, het Christendom en de Islam. De esoterische leer werd niet onderwezen aan de massa, maar aan de leerlingen. In de tijd, <iat Jezus leefde, waren de wetten van oorzaak en gevolg (in het sanskriet Karma) en van Weder- belichaming of reïncarnatie algemeen bekend zoals uit vele passages van het Oude en het Nieuwe Testament blijkt. Beide leringen zyn echter ver dwenen uit het Christendom. De voorschriften omtrent naastenliefde werden door Jezus aan Zyn volgelin gen voorgehouden als idealen, die moeten worden nagestreefd en die eerst in een veel later leven op aarde zullen kunnen, worden verwezenlijkt. Als Jezus zegt, dat wy volmaakt zijn gelijk onze hemelse Vader vol maakt is, dan lijkt dit ten enenmale onmogelijk, wanneer wij ons de He melse Vader vooretellen als God, de Schepper van het heelal. Maar vol gens de theosofie wordt met .hemel se Vader" bedoeld de weerspiegeling van het goddelijke beginsel in ieder mens, d.w.z. het geestelijke, dat de kern uitmaakt van ieder wezen- Wanneer de mens bidt tot „zijn va der in het verborgene", dan treedt zyn ziel in contact met het goddelijke in hemzelf. Wanneer de ziel erin slaagt helemaal op te gaan in „zijn hemelse Vader", dan wordt hij een volmaakt wezen, zoals Jezus een volmaakt wezen was. Dit. zegt de theosofie, is het verheven doel van de mensheid, dat ver in het verschiet ligt. Als het Christendom aan zijn zede- leer de wijsgerige grondslag terug geeft. die het vroeger heeft bezeten (op het concilie van Constantinopel in 553 werd de leer van het voortbe staan van de ziel afgeschaft) en de theosofische leringen omtrent Kar ma en reïncarnatie, evenals de leer omtrent de ware betekenis van God, zouden worden onderwezen, dan zou den de voorschriften van Jezus weer gaan spreken tot de mensheid. Dan zouden zij niet alleen het hart, maar ook het verstand kunnen bevredigen en dan zouden miljoenen mensen, die zich nu van het christendom afke ren, voor de problemen van deze tyd een antwoord kunnen vinden in de woorden van Jezus. ADVERTENTIE ontstaan door een defect oliestookinstallatie, welke zich in de kelder bevindt. Het gedeelte kelder, dat aan de kant Dwarskoombrugsteeg ligt, stond weldra in lichte laaie De vlammen tastten de in de kelder aanwezige goederen aan. evenals het houtwerk begane grond Door de vr« ™hatUn"-- Foto LD/Holvast) ook grote olietoevoer vormden zich rookwolken, waardoor de brand vri snel werd ontdekt. De brandwee moest het vuur zowel aan de voor als aan de achterzijde van het ge bouw bestrijden. Om ongeveer half J Vergaan6 door de rook en het bluswater werd aanzienlijke schade aangericht op de begane grond en op de eerste v dieping. De eigenaar, de heer Klaassens kon maandag nog geen het juiste be drag van de schade. Het perceel verzekerd. Het verkeei in de Bree straat heeft ondanks de brand bluswerkzaamheden van de brand- nagenoeg geen vertraging on- Koopl U prijsbewust! Wij leveren een A-l gekeurde automobiel, zonder EXTRA kosten. AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.V.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3