Het ontbreekt aan inne] de mens e vrede MATRASSEN LEDIKANTEN Kerstboodschap Paus rlijk Het gezag in de R.K. Kerk Spanjaard schiet op meisjes Congres C.P.N. neemt viertal moties aan MET EEN ENKEL WOORD feestje bouwen? schenk de slijter' uw vertrouwen! PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 27 DECEMBER 1) eidóe C^cfenda Paus Paulus heeft in zijn kerstboodschap aan de wereld aan gedrongen op een nieuwe zedelijke orde als vereiste voor we reldvrede. Hij verklaarde dat de mensen „zich niet moeten be wapenen tot het punt van noodlottige risico's". KERSTMIS EEN WEGWIJZER Herhaaldelijk hebben wijaldus de Pausal over de vrede gespro ken. Zeer vaak zeljs over de vrede tussen landen, tussen de klassen, over de politieke, militaire en so ciale vrede, de vrede naar buiten. Hij wilde nu echter spreken over de innerlijke vrede. De moderne mens in het algemeen ontbreekt het daaraan. De „vrede des harten" is in ieder geval geen passieve overgave of fa talisme, ook niet wat de stoïcijnen vroeger zochten. Hoeveel misver stand daarover bestaat blijkt wel uit de manier waarop men er naar zoekt, soms gejaagd, soms sceptisch, soms in geraffineerde genoegens. On danks alles echter blijft in de mens het verlangen naar vrede branden. Die vrede des harten bestaat, is zelfs dichtbij. De verwachting, dat de mensen toch leren elkaar lief te heb ben, is geen fata morgana. Zij behoe ven zich niet per se te bewapenen tot aan waarzin grenzende risico's. Niet vergeefs is de hoop, dat de mensen tot het inzicht komen dat ze elkaar niet moeten bestrijden en uitmoorden. Kerstmis is voor ons een wegwij zer. Vrede betekent immers orde en orde wil zeggen: volmaaktheid der betrekkingen. Daarbij moet goed bedacht worden, dat van alle betrek kingen de verhouding van de mens tot zijn God de allereerste plaats in neemt. Wij beseffen wel. aldus de Paus, dat deze waarheid tegenwoordig door veel mensen niet meer wordt aan vaard, want velen menen dat men best kan leven zonder godsdienst. Ja zelf» beter, want die godsdienst is zo geheimzinnig, zo ingewikkeld. Ze maakt de mensen onrustig in plaats van rustig, zeggen die mensen. Maar dat is niet waar, zegt de Paus. De mens heeft een onstilbaar verlangen naar God, zonder wie hij het onmoge lijk kan redden. Men ontkent wel, dat de godsdienst het recht heeft zich po sitief en actief met de politiek te be moeien, zelfs ook dat de godsdienst op geestelijk terrein iets wezenlijks te zeggen heeft, zodat zij niets zou kunnen bereiken voor de innerlijke vrede, laat staan voor de uiterlijke. De Paus stelde hiertegenover, dat het eenvoudig onmogelijk is om een sociale en internationale orde op te bouwen, zonder dat eerst de indivi- ADVERTENTIE Grot« keuze - Lage prijzen. De Paus tijdens het uitspreken van zijn kerstboodschap. duele mensen en de zedelijke waar den in hun persoonlijk bestaan geor dend zijn. Alleen wanneer men in vrede met God leeft is het mogelijk, de uitwendige vrede in de wereld op te bouwen. Vermiste man meldt zich na 6 V2 jaar (Van onze Bossohe correspondent) De 47-jarige J. van Gastel, die op 26 maart 1961 zijn woning in hei. Brabantse Prinsenhage verliet en van wie sindsdien het hardnekkige geruoht ging dat hij was vermoord, is terecht. De man blijkt sinds enige tijd in Amsterdam te wonen, nadat hij eerst half Europa heeft doorge zworven, waarbij hij onder meer in Antwerpen, Parijs, Wenen en Düs- seldorf werkte. Vlak voor de kerst is de zwerver in Breda geweest om de politie daar zijn avonturen te vertellen, waarmee voor de recher che een raadsel uit de wereld was. Een tweede afspraak om met Kerst mis weer naar Breda te komen is de heer Van Gastel niet nagekomen. Aangezien de man geen strafbare feiten heeft gepleegd zal hij niet worden vervolgd. Urbi et orbi De Paus heeft op eerste kerstdag de wereld gevraagd „la dolce vita" (het zoete leven) op te geven en de vrede te zoeken in de ware christelij ke waarden. Daarna sprak hy zijn jaarlijkse zege „urbi et orbi" uit voor de stad Rome en de wereld. De Paus sprak van het balkon van de St. Pieter voor naar schatting 200.000 personen, waaronder veel buitenlandse toeristen. Paus Paulus had twee missen opgedragen, inplaats van drie zoals gebruikelijk. Om zich niet te veel in te spannen na zjjn operatie van vorige maand, de zeventigjarige Paus ook niet bui ten Vaticaanstad geweest om een vroegmis op te dragen, zoals in het verleden het geval was. Hij heeft inplaats daarvan alleen de nachtmis opgedragen in de Six- tUnse-kapel voor bij het Vaticaan ge accrediteerde diplomaen en daarna een mis in de St. Pieter. KERSTMIS IN BETHLEHEM Pelgrims hebben eerste kerstdag het voetspoor van Jozef en Maria ge volgd in Bethlehem, het stadje in de heuvels van Judea, om de geboorte van Christus te herdenken. In de oude Kerk van de Geboorte, oorspronkelijk gebouwd door Con- stantijn de Grote, droeg de Latijnse patriarch van Jeruzalem mgr. Alber to Gori een vijf kwartier durende pontificale middernachtsmis op in het licht van de televisielampen. Onder de aanwezigen waren briga de-generaal Uzi Narkiss, Israëlisch legercommandant van de westelijke Jordaanoever, de commandant van Jeruzalem Eliezer Amitai en de bur gemeester van Jeruzalem Teddy Kol iek. Er waren ongeveer duizend perso nen in de kleine kerk. Op het plein van de kribbe voor de kerk volgden drieduizend personen de dienst via een groot televisiescherm. Eerder was een protestantse dienst gehouden op een veld bij het stadje, een van de vier terreinen waar vol gens de overlevering „de herdertjes by nachte" lagen. Er waren in totaal ongeveer negenduizend pelgrims in Bethlehem voor de vieringen, veel minder dan de 20.000 die verwacht werden. Pastoraal concilie IN oord wij kerliou t Bij de stukken, die de deelnemers aan de plenaire vergade ring van het pastoraal concilie (2-5 januari in Noordwijkerhout) thanshebben ontvangen bevindt zich een aanvulling op het rap port over het gezag in de R.-K. Kerk. Een commissie van zes theologen der apostelen. „Betrouwbare, bekwa- heeft in opdracht van de concilieraad me mannen gaan de eeuwen voort d/it HAARLEMMERSTRAAT 111 In Maastricht (Van onze Roermondse correspondent) De 20-jarige leerling-verpleegster Henny Kerkoerle uit Maastricht is saterdag samen met haar even oude vriendin Annie Gielen uit Gulpen door een met een 5.65 mm-Flobert- geweer bewapende Spanjaard over vallen. De Spanjaard (30) koesterde een wraak tegen Annie Gielen. omdat ze een paar weken geleden na een kor te verkering hem de bons had gege ven. De kogel, die de Spanjaard af vuurde en die dus waarschijnlijk voor Annie bedoeld was trof Henny in de buik. De overval gebeurde, toen de bei de meisjes na de nachtdienst naar hun verpleegsterstehuis „De Ark" gingen. In het portaal van het vlak bij het Maastrichtse ziekenhuis ge bouwde flatgebouw wachtte de Span jaard haar op. Op aanwijzing van Annie Gielen kon de dader een uur later in zijn pension aan de Victor de Steurstraat in WiJk-Maastricht van bed worden gelicht. Hij bekende op de meisjes te hebben geschoten. Niet, zegt hij, om haar te treffen, maar om ze schrik aan te jagen. Het wapen is in struikgewas in de nabijheid van het ziekenhuis terug gevonden. Hij had het de avond te voren in Luik gekocht. Egypte gaat Suezkanaal ten dele uitgraven Egypte is van plan een deel van het Suezkanaal uit te graven en van obstakels te zuiveren om de buiten landse schepen die er vastzitten gele genheid te geven te vertrekken. Dit meldt het Egyptische blad „Al Achram" dat ook meedeelde, dat Jar ring, VN-bemiddelaar voor het Mid den-Oosten, vandaag, woensdag, in Cairo werd verwacht. Zoals bekend zitten vijftien bui tenlandse schepen sedert het uitbre ken van de oorlog tussen Israël en de Arabische landen in het sindsdien gesloten Suezkanaal vast. Zij liggen in de z.g. Bittermeren. Al Achram schrijft dat de Egyptische regering rekening heeft gehouden met de wen sen en belangen van de landen die contact met haar hebben opgenomen: Groot-Brittannië, Frankrijk, India en Polen. De betrokken schepen varen onder Britse, Franse Indiase, Poolse en Westduitse vlag. deze van vele kanten gewenste bij bels-theologische overwegingen aan het rapport toegevoegd. Wezenlijk voor de kerk is aldus de commissie haar relatie tot Christus, de Heer en het heil der we reld. Hij is het hoofd, zij is het lichaam. Hij is het fundament, zij is die tempel gods in de geest. Hij is de hogepriester, zij is een volk van pries ters. Vanuit deze relatie verricht zij haar dienst in deze wereld. Alle gezag en ordening in de kerk dienen door deze betrekking tot Christus te worden bepaald. Politieke gezagsstructuren als monarchie en republiek, democratie en aristocratie zijn hier hoogstens van toepassing in zoverre zij primair de christocratie tot uitdrukking brengen en verwerkelij ken. Christus oefent zijn gezag uit door zijn geest en woord. Daarom is de kerk allereerst een door de geest ge dreven „pneumatische" gemeenschap. woord met volmacht te verkondigen. De betekenis van deze opdracht kan niet hoog genoeg worden aangesla gen. Dit mag men dan ook vóór alles uit de mond van de priesters ver wachten. Door hun verkondiging con stitueren zij het volk van God en doen het aangroeien. In deze zin kan gezegd worden, dat de hiërarchische structuur van de kerk door Christus zelf is bedoeld en ingesteld. Bom vernielde BEA-vliegtuig Een vertegenwoordiger van British Eurepean Airlines (BEA) heeft zater dag meegedeeld, dat het neerstor ten van een ïyntoestel van de BEA tussen Athene en Cyprus op 13 okto ber, waarbtf 66 personen om het le ven zijn gekomen, het gevolg is ge weest van de ontploffing van een tijdbom. Dit is gebleken uit de bevin dingen van een commissie van onder zoek en zal aan het Britse Lagerhuis worden gerapporteerd. WOENSDAG DONDERDAG Luxortheater Filmvoorstelling L. J. A. In kader Jeugdvakantlebezlgheden. 10 uur voorm. Oegstgeest. GemeentecentrumK. en O.-Jeugdcircus „Atleta". 2.30 uur nam. Het tweeëntwintigste congres van de Communistische Partij Nederland, dat drie dagen geduurd heeft is zon dagmiddag besloten met het aanne men van een viertal moties. In één betuigde het congres „zijn warme en actieve solidariteit met de strijd van het Vietnamese volk tegen de Amerikaanse agressie". In een tweede werden de gevoelens van ver bondenheid met de Partai Komunis Indonesia (PKJ) en andere nationa le en democratische krachten in In donesië uitgesproken. Iedere steun van de Nederlandse regering aan het „generaalsbewind" wees het congres af. Ook werd een resolutie terzake Griekenland aangenomen, waarin o.a. de eis werd gesteld, dat de politieke gevangenen dienden te worden vrij gelaten. In de laatste resolutie wordt om. gezegd: „Het congres onderstreept de noodzaak om met alle kracht op te treden voor de nationale zelfstandig heid van ons land, voor de belangen van de bevolking, voor de verdediging van de democratie in het bijzonder tegen de pogingen om het kiesstelsel van de evenredige vertegenwoordi ging aan te tasten. Een neutraal Nederland, vrij van atoomwapens, dat geen plaats meer biedt aan buitenlandse atoom- en an dere militaire bases, zal de beste be scherming van de Nederlandse be langen zijn en bijdragen tot de vre de in Europa en de wereld. Deze doel stellingen dwingen tot voortdurende versterking van de strijd tegen de politiek van de rechtse regering-De Jong. Het 22ste congres stelt de regering verantwoordelijk voor het feit, dat de werkloosheid zeer groot blijft, in het bijzonder in het noorden en zuiden van ons land. Het congres eist van de regering, dat er onmiddellijk doel treffende maatregelen worden geno men om de werkgelegenheid te bevor deren". De afgetreden voorzitter Paul de Groot werd onder luid applaus tot ere-lid van het partij-bestuur be noemd. Het nieuwe bestuur, dat op een later tijdstip uit zijn midden een dagelijks bestuur zal kiezen, be staat uit 33 personen. Proefreis project „Kroonvlag In Amsterdam arriveerde vandaag het m.s. „Charis" na een geslaagde proefreis over de Atlantische Oceaan in het. kader van het Kroonvlag-pro- Jeot. Dit project is een wetenschappelij ke onderneming van het Vening Mei- nesz Laboratorium van de Rijksuni versiteit in Utrecht. Een team van dit laboratorium bestaande uit dr. B J. Callette, drs. R. A. Lagaatj en de studenten K. W. Rutten en H. A. A Landman verrichtte tijdens de over steek van Haïti naar Europa seismi sche waarnemingen om de onderzee se gebergten en sedimentaire bekkens in de Oceaan te onderzoeken. Deze reis was de eerste In een rie oversteken, waarmee het gebied tussen het Engelse Kanaal en de Westindische eilanden bestreken zal worden. BINNENLAND Grafschennis In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn op de Oos terbegraafplaats in Amsterdam 24 grafzerken omgetrokken of ten dele omgetrokken. Of hier sprake is van een of meerdere grafschenners kon de po- ?and«l m W'=gUv"„Te't'i hele lichaam. Christus brengt deze pneumatische gemeenschap bijeen door de verkon diging van zijn woord. Daarom zond Hij zijn apostelen uit om het evan gelie van zijn dood en opstanding aan alle volkeren te verkondigen. Deze opdracht eindigt niet bij de dood ADVERTENTIE Kerken steunen vluchtelingen De Wereldraad van Kerken heeft zijn leden opgeroepen hulp te bieden aan grote aantallen Chinezen, die uit de binnenlanden van West-Kaliman tan naar de kust gevlucht zijn. Uit re cente rapporten blijkt, dat tussen de 45.000 en 50.000 vluchtelingen zijn on dergebracht in Pontianak. De overige 350.000 hebben een toevluchtsoord ge vonden in andere kustplaatsen. Ten gevolge van deze situatie dreigt een voedselcrisis. Indonesische organisa ties, waaronder het Rode Kruis, hel pen in een wanhopige poging om te gemoet te komen aan de steeds gro ter wordende nood. De voorraden voedsel en medicamenten raken ech ter uitgeput en spoedig dient van bui tenaf hulp te worden geboden. Oorzaak van deze massale vlucht der Chinezen is, aldus de „Stichting Oecumenische Hulp" een plotseling tot uitbarsting gekomen haatcampag ne van duizenden dajaks, die hun weerzin tegen enkele benden terro risten afreageerden op de hele Chi nese gemeenschap. De „Stichting Oecumenische Hulp" te Utrecht stelt voor deze ramp zijn gironummer 5261 open voor giften on der vermelding van „Kalimantan". Kardi naai overleden Kardinaal Pacini, een Italiaans lid van de Vaticaanse curie, is in de ou derdom van 79 jaar overleden. De dood van kardinaal Pacini brengt het college van kardinalen te rug tot 112 leden. Hij was de derde kardinaal die deze maand overleed. Op 2 december overleed kardinaal Spellman van New York en op 12 december kardinaal Riberi van Ita lië. „Spionage-vaartuigen" Radio Pjongjang heeft bekendgemaakt, dat „een vloot Amerikaanse spioni vaartuigen, die tussen Zuidkoreaanse vissersschepen voeren", door Noord- koreaanse vlooteenheden is opge bracht. Volgens radio-Pjongjang voe ren Zuidkoreaanse vissersschepen en Amerikaanse „spionagevaartuigen" in de nabijheid van de 38-ste breedte graad en pleegden „provocatie" t.a.v Noord-Korea. De noordkoreaanse marine besloot daarom tot „tegen maatregelen" over te gaan. dat geen van de stenen is vernield of bekrast of beschilderd. De Am sterdamse politie ziet dan ook geen direct verband met de gevallen van deze aard, die zich in het zuiden des lands hebben voorgedaan. Van de dader is voorhands geen spoor. Onopgehelderde dood De 39-ja- rige Nederlander C. M. Leemans is in de kerstnacht in een ziekenhuis in Luik overleden. Vrijdagnacht was hij zwaargewond door onbekenden binnengebracht in een ziekenhuis in voorstad van Luik. zy vertel den, dat zy hem langs de weg had den gevonden en zy vertrokken zon der, dat men hen verder iets had gevraagd. Het parket van Luik heeft echter na het overiyden van de Nederlan der de Rykswacht opgedragen een onderzoek in te stellen naar de om standigheden, waaronder deze zo le- vensgevaarlyk moet zyn gewond. Bij explosie gewond Een 20-ja rige dienstplichtige militair uit Den Haag was op eerste kerstdag 's morgens om zes uur in d e kelder van zyn woning met losse patronen aan het experimenteren. Een van de patronen explodeerde. De militair kreeg een scherf in zyn buik. Hy werd ernstig gewond in het Militair Hospitaal opgenomen. Jongen dood gevallen Maandag middag is op het erf van de land bouwer W. Antens in Oudgastel de 11-jarige C. de Rooy uit Hoeven om het leven gekomen. De jongen, een neefje van de landbouwer, was met een zoontje van de landbouwer op de hooizolder aan het spelen. Hij viel toen van 6 meter hoogte naar beneden op de betonnen vloer. Hy is aan de opgelopen verwondingen overleden. Bontdiefstal In de nacht van zaterdag op zondag is uit de bont handel Chiotakis aan de Utrechtse Choorstraat een aantal bontjassen gestolen, die tezamen een waarde van byna 20.000 gulden vertegen woordigen. De buit bestaat uit twee nertsjas- sen, die negen- en zesduizend gul den waard zyn, twee zeehondenjas- sen, een van 1875 gulden en een van 875 gulden, en een nertssjaal en een lap bont, die tezamen f 400 kosten. Door twee grote etalageruiten met een straattegel te vernielen heeft men zich toegang verschaft tot de bontwinkel. Inbraak bij Juwelier Uit een juwelierszaak aan de Zwart janstraat in Rotterdam hebben inbrekers ln de nacht van zaterdag op zondag gou den horloges en gouden sieraden ter waarde van ongeveer f 50.000 ge stolen. De daders haalden de buit weg uit de etalage en uit de winkel, een uur lang met geweren en machi negeweren beschoten. Volgens een Israëlische woordvoerder hadden de Jordaniërs met automatische wapens het vuur geopend op een Israëlische patrouille, die daarop terugschoot. Aan Israëlische kant zyn geen slacht offers gevallen. nadat zy in het portiek van de Ju welierszaak een ruit hadden wegge sneden. De i nbraak werd zondag morgen ontdekt door buren, die by het verlaten van hun huls de rava ge in de Juwelierswinkel zagen. De politie is onmiddeliyk een uitgebrei de speurtocht begonnen naar de nog voortvluchtige daders. Kerstfeest op Drakensteyn Prinses Beatrix en Prins Claus heb ben zaterdagmiddag van vyf tot zes uur met de jeugd van de Lage Vuursche, de beide leerkrachten van de enige lagere school in het buurt schap en twee leden van het plaat- seiyke oranjecomité het kerstfeest gevierd. Rond de kerstboom in de tuin van Kasteel Drakensteyn heb ben 57 kinderen van zes tot twaalf jaar een drietal kerstliederen ge zongen. Prinses Beatrix las voor uit het Evangelie van Lucas. In één der by gebouwen van het ___o kasteel zyn de kinderen daarna op 1 gearresteerd op beschuldiging van Correspondent uitgewezen Naar het Tsjechische persbureau CTK meedeelt is zyn Pekingse correspon dent, Mi'roslaw Stroehal, uitgewezen uit China en moet hy op 1 januari dat land verlaten hebben. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de verbiyfsver- gunning van Stroehal was ingetrok ken omdat hy „op scherpe en vergif tigde wyze" de Chinese politie had aangevallen in zyn berichten over de culturele revolutie. Komplot In New Haven in de Amerikaanse staat Connecticut zyn volgens een plaatseiyk blad vyf leden van een militante negerorganisatie St. Antoniusclubhuts: K en O-po pentheater „De Kijkdoos". 2 en 3; uur nam. Luxortheater Fllvoorstelllng L. J. in kader Jeugdvakantlebezlgheden. uur voorm. Luxortheater Filmvoorstelling L. ln kader Jeugdvakantlebezighedt 10 uur voorm ZONDAG Gerecht 10: Eredienst Soeflbev M. Kun Rijnlands Lyceum (M. H. Trom laan)Gem. voor oorspronkeiyk chr tendom. Spr. evang. N. v. d. Brug dagen. Spr. dhr. Diender. 10.30 voor DINSDAG Ch. de Bourbonhof: Elektronicacl ..De detector". 7.30-9.30 uur nam. Stadhuis wachtkamer trouwzaal Zitting Bouwfonds Ned. Gemeend 7-8 uur nam LEIDSE BIOSCOPEN Camera: „Onvoorstelbare tocht", Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur: Zond. Ie en 2e kerstdag 2.30, 4.45, 7 en Luxor: „El dorado", 14 J. Dag. 2: 7 en 9.15 uur; Zond. en le en 2e ken dag. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Voor een paar dollars méé 14 1. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; Zoi en belde kerstdagen vier voorstelling Studio: „De dief van Parijs", 18 Dag 2..30, 7 en 9.15 uur; Zond. en b de kerstdagen 2.30. 4.45, 7 en 9.15 ui Trianon: James Bond 007 ln slno Royale". 14 J. Dag. 2.30, 7 er. uur; Zond. en belde kerstdagen 4 vo< stellingen. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Foto-tentoonstelling Wl Noordhoek. Werd. 10 uur voorm- 4 v nam.; zondag 1-4 uur nam. (tot LakenhalExpositie boekverzorglt grafieken en tekeningen van Curt 1/ (Geopend tot 7 Januari) Rijksmuseum van Oudheden (E penburg 28): Werkd. 10 uur voorm, 5 uur nam.; zond 1-5 uur nam. Legermuseum (Pestbulslaan) uitzondering van zaterdag van 10-4 (zondag 1-5 uur). Rijksmuseum voor VoikenJrund (Steenstraat 1): dag. 1017 u.; '»»o dags 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkund Tentoonstelling Collectie Lechner v Japanse Kunst Werkd. 10 uur vooi tot 5 uur nam.; zondags 15 uur na Rijksmuseum voor de geschiede: der natuurwetenschappen: Dag. uur. zond. 1-4 uur. Museum voor Volkenkunde exposl Japanse volkskunst 10 uur voorm uur nam. (Zondags 1 tot 5 uur nat t.em. 12 maart. Galerie Hans Vink (Breestraat 111 Tentoonstelling grafiek J. Mensln W. den Ouden en A. SchlÜter. Geope dinsdag t/m zaterdag 9 uur voort 6 uur nam. (t/m 6 Januari) Galerie Van der Vliet (Botermai 3): Tentoonstelling Gertl BI ere broodspot. Geopend dinsdag t/m. terdag 10 uur voorm.6 uur nat bovendien, vrijdagavond 810 ui iT/m. 6 Januari), Wassenaar (Kunstzaal Heuff)T« toonstelling schilderyen Cor keramiek van Mar gr eet Hulsman Maandag t/m zaterdag 10 uur voon 5 uur nam.: bovendien dlnsdagavo 8-10 uur (t/m 10 Januari). Avond, en nachtdienst der apothekt Geopend voor spoedeisende gevalle Centraal Apotheek, Breestraat 74. t 20552. WEEREINDEDIEN8T DER HCISART8EN. Tot zaterdagochtend 10 uur ra» plege men de eigen huisarts, daar tot zondagnacht 24 uur de dokter telefoon 22222, chocola en broodjes getrakteerd. BUITENLAND Lange spoorwagon Westinghou- se Electric Corp. heeft de grootste spoorwagon ter wereld in gebruik ge nomen. De wagon is 48.5 m lang, rydt op 40 wielen en kan een last van 500 ton vervoeren. Een unieke hoeda nigheid van de wagon is, dat het mid dengedeelte horizontaal en vertikaal kan bewegen. De wagon zal gebruikt worden voor het vervoer van enorme, door Westinghouse gemaakte gene ratoren naar lektrische centrales. Kieslnger naar Tirol Kanselier Kiesinger van West Duitsland is voor een korte vakantie naar het Oosten- rykse Tirol vertrokken. Drie spoor- wegrijtuigen waren voor het vervoer van de kanselier, zyn gevolg en hun bagage, waarby twee automobielen, aan de Vorarlbergexpress gekoppeld, die naar Innsbruck rydt. Kieslnger gaat logeren in het huis van vrienden in Obladis. Moord ln Londen Een bende heeft in Londen een 50-jarige kok doodgeschopt en zyn lichaam in een donkere hoek van een Londens bus station opgehangen. De politie noemt deze moord „de brutaalste in jaren", zy gelooft met maniakken te doen te hebben. De politie heeft gisteravond laat een man aangehouden. Grote marihuana-bult Ameri kaanse douane-beambten hebben aan de grens met Mexico beslag weten te leggen op ongeveer 900 kilogram ma rihuana ter waarde van twee mil joen dollar. Het zou de grootste hoe veelheid marihuana zyn die ooit ln één klap is buitgemaakt. Het verdo vende middel werd vervoerd ln vrachtauto's. Zes Mexicanen zyn ge arresteerd. Door bliksem gedood Tydens een kerstdienst in een kerkje te Toeba- Toeba in Zoeloeland (Zuid-Afrika) zyn zondagavond 6 Afrikanen door de bliksem gedood. Zeven anderen die eveneens de dienst bywoonden, wer den gewond. Vuurgevecht Israëlische en Jor daanse militairen hebben elkaar za terdagmiddag over de Jordaan heen samenzwering. De politie vond een plan voor het opblazen van de open bare gebouwen en een ïyst van te vermoorden politiefunctionarissen. In het motel waar de arrestaties werden verricht werden een zeer grote hoe veelheid dynamiet en een aantal lich te machinegeweren gevonden. Ontploffing in Moskou Negen personen zyn om het leven gekomen bij een gasontploffing, die op eerste kerstdag een gebouw van 24 flats ln Moskou heeft verwoest, aldus het persbureau Tass. Verscheidene perso nen hebben verwondingen opgelopen De overlevenden worden in nieuwe woningen ondergebracht en krygen materiële steun. Van de zes verdie pingen hoge gebouw was na de ont ploffing niet veel over dan wat puin om een krater in de bevroren grond. Communisten gepakt Antara meldt verder dat in zuid-Sumatra ne gen Chinese communisten zyn gear resteerd op beschuldiging van samen zwering tegen de regering van Soe- harto. Het hoofd van de politie in het gebied, brigade-generaal Palindih, heeft verklaard dat de negen man nen lid waren van een clandestine communistische organisatie, de „pa triotten van de republiek China". Granaten io Quemoy Artillerie van communistisch-China heeft za terdagavond negentig granaten af gevuurd op het eiland Quemoy voor de kust van het Chinese vasteland. Dit is zondag in Taipei meegedeeld door het nationalistische ministerie van Defensie. Bom gegooid naar mevr. Gandhi Op vyftig meter afstand van premier Indira Gandhi van India is zondag ochtend een bom ontploft. Het ge beurde toen ze een groep studenten zou, toespreken van een universiteit in Santinlketan op 150 km ten noor den van Calcutta. De bom was slechts klein. Mevr. Gandhi bleef on gedeerd. Twee leden van het natio nale kadettenkorps werden licht ge wond. HAAGS! A G E N D i (Van donderdag 21 december t/m. woensdag 27 decmber) WOENSDAG 27 DECEMBER Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Ha» se Comedie: „De vrouwen van Troji Circustheater. 14.30 uur: Het Sc«; no Ballet. Joseph's Place, 22.30 uur: Ann Bi ton met Combo. Poppentheaters: Guldo vi. 14 30 uur: „Suuske en zijn ezeltji Frank Kooman, 14.30 uur: „Slik, slak". DAGELIJKS Dlllgentla, 20.15 uur: Cabaret Fo Jansen: „Hoe meer zielen". Theater Pepijn, 20.30 uur: Caba: Pepyn o.l.v, Paul van Vliet: „Dag nacht" (24, 25 en 26 dec. geen stelling). WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Y penburg Vlissingen Eelde De B i lt Exnd'hove: licht bew. onbewolkt half bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt geh. bew. 6 2 Zuld-Llmburg zw. bew. 5 1 Helsinki half bew. -12 -16 onbewolkt -5 -15 6 -5 6 2 6 -4 Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Zürich Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Barcelona Madrid Mallorca Lissabon -6 -17 onbewolkt 1 -7 regen 5 4 mist 7 -2 zwaar bew. 7 2 zwaar bew. 5 0 zwaar bew. 8 3 licht bew. 9 4 regen 6 5 regen 12 7 zwaar bew. 4 -1 onbewolkt 7 -O geh. bew. 1 0 zwaar bew. 4 2 half bew. 7 5 onbewolkt 5 2 onbewolkt 5 0 sneeuw 3 -1 zwaar bew. 9 4 licht bew. 19 15 half bew. 13 6 onbewolkt 15 5 onbewolkt 11 6 zwaar bew. 13 7 onbewolkt 15 9

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2