LEIDSCH DAGBLAD Westmoreland prijst houding bevolking JAMIN Vele honderden doden bij strijd in Jemen Bij ruzies twee maal doodslag Amerikaanse generaal ziet twee punten van vooruitgang Ambassadepersoneel vertrokken (9uc/ i Ipgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 27 DECEMBER 1967 No. 31467 ecteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Generaal William C. Westmoreland, de Amerikaanse bevel- ibber in Zuid-Vietnam, heeft het jaar 1967 een jaar van grote ioruitgang in de Vietnamese oorlog genoemd, maar ook ge- gd, dat hij geen aanwijzingen ziet, dat de communistische rategie het komende jaar zal veranderen. In een interview met de „Mutual Broadcasting System" hatte Westmoreland, dat de communisten in 1967 meer dan ,000 man aan doden hebben verloren, onder wie guerrilla rijders, plaatselijke troepen, hoofdtroepen van de Vietcong i troepen van het Noordvietnamese leger. Als andere bewijzen in vooruitgang noemde hij de vernietiging van communisti- he wapens en munitie en het openstellen van wegen. Westmoreland rel: „Ik geloof, dat nu ln contact ra! kunnen treden met beste bewijs van de vooruitgang in 1967 is gemaakt, gevormd rdt door de verbeterde houding n de bevolking. zijn optimistisch. Overal waar ik Jn word ik een gevoel gewaar waar- r men zich aangemoedigd voelt, bestond een jaar geleden niet in elfde mate. Concluderend meen »k, belangrijker dan de statistische twijzingen van vooruitgang de tiding van de bevolking lis". (neraal Westmoreland verwacht, dat [communisten in het komende jaar Uen trachten om met gebruikma- ng van guerrilla en plaatselijke Iepen de bevolking in de dicht be- Ikte en voedsel producerende ge- eden te overheersen. Van tijd tot |d kan worden verwacht, dat zij let hun gewone troepen in actie ko en om het moreel van de guerilla- frijders te steunen en een of andere ectaculaire overwinning te behalen. Verder zal de vijand volgens West- ioreland voordeel blijven trekken [n de wijkplaatsen langs de inter- itionale grenzen waar het land on- aanbaar is en hij zich kan schuil- tuden. Ook zullen de communisten irdeel blijven trekken van het :hte oerwoud en van de bergen in ld-Vietnam zelf om daar conven- inele troepen op te leiden en te ont- ikelen, zodat zij in actie kunnen •men tegen de bevoklte gebieden en ;eringsinstallaties. |0p strategisch gebied beschouwt de neraal de opening van wegen meest spectaculaire vooruitgang. Iet is nu mogelijk over de weg van iigon tot bijna naar de „gedemilita- ieerde zone" te gaan". Hij acht dit m groot belang omdat de regering de bevolking en haar programma zal kunnen uitleggen. Hij verwacht evenwel dat de Vietcong de sabotagedaden tegen de verbindingswegen zal voortzetten of intensiveren. Over de Zuidvietnamese strijd krachten zei hij: „Hun vorderingen zijn niet spectaculair maar gaan ge regeld vóórt. Zij zullen in 1968 een groter deel van de verantwoordelijk heden op zich kunnen nemen". De Zuidvietnamese minister van Buitenlandse Zaken, dr. Tran Van- do, heeft gisteren in Parijs tegen over een verslaggever van het Fran se persbureau AFP verklaard, dat zijn regering Noord-Vietnam heeft voorgesteld de toestand te herstellen zoals deze bestond ten tijde van de Geneefse conferentie van 1954 (deze maakte na de val van de vesting Dien Bien Phoe een einde aan het con flict in Indo-China. Vietnam werd toen in een noordelijk en een zuide lijk deel gesplitst.) Verder was voorgesteld de strijd krachten van Noord- en Zuid-Viet nam aan beide zijden van de zeven tiende parallel (grens) te hergroepe ren en een overeenkomst over een staken van het vuren door een nader te organiseren internationale instan tie te laten controleren. Tran Van-do zei dit in Parijs voor dat hij voor een bezoek aan een aan tal Afrikaanse landen naar de Ivoorkust vertrok. Bij zijn aankomst in de Franse hoofdstad, gister ochtend, sprak hij over een brief die de Zuidvietnamese president, gene raal Thioe, naar zijn Noordvietna mese ambtgenoot, Ho Tsji-minh, zou sturen of aldus Tran Van-do „misschien al gestuurd heeft". Wij stellen directe besprekingen tussen Saigon en Hanoi voor, want het gaat om een Vietnamees pro bleem dat door Vietnamezen moet worden opgelost. Wij hebben Noord- Vietnam gevraagd de agressie te sta ken, want alle gevechten spelen zich op ons grondgebied af. Wij hebben niet de bedoeling het regime van Noord-Vietnam omver te werpen of het land binnen te vallen, aldus de uiteenzetting van de Zuidvietnamese minister, die eraan herinnerde dat Zuid-Vietnam en zijn bondgenoten op de conferentie van Manilla af spraken dat de buitenlandse troepen binnen zes maanden na een wapen stilstand uit Vietnam zouden ver trekken. (Vervolg op pag. 8) Zowel in het Noordoosten als in het westen van Jemen woeden al langer dan een week zeer hevige gevechten. Dit blijkt uit een verklaring van ge neraal Hassan al-Amri, die zaterdag door het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten is verspreid. Has san al-Amri is premier van de repu bliek Jemen en opperbevelhebber van de strijdkrachten. Volgens gene raal Al-Amri zijn 600 royalisten en huurlingen, onder wie drie Belgen, EISENHOWER OVER VIETNAM Oud-presidenit Dwight D. Eisen- »wer heeft tegenover een journa- t van de New York Times ver aard, dat „oorlog en vrede op de ereld en pol'tieke stabiliteit van lidoost-Azië af kunnen hangen van bereidheid van de gemiddelde merikaan om de oorlog in Vietnam steunen". .,Om nu terug te trekken, onder 'elk voorvcndsel ook, zou het einde etekenen van alle vrije onafhan- elijke landen in dat deel van de 'ereld", aldus Eisenhower in een raaggesprek. Eisenhower stelde opnieuw voor, e Noordvietnamese artilleriestellin. »n benoorden de gedemilitariseerde ine door Amerikaanse infanteristen laten aanvallen. Hij dacht dat Mna een dergelijke aanval niet ou beschouwen als een invasie van foord-Vietnam. ADVERTENTIE WEERBERICHT Tijdelijk regen De Bilt verwacht van heden- tot corgenavond: Veel bewolking met tijdelijk regen, i het noord-oosten van het land uogelijk voorafgegaan door sneeuw. Plaatselijk ook mist. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuid- eest. Stijging van de temperatuur. (Opgemaakt om 11.40 uur). 28 DECEMBER Zon op: 8.48 uur; onder: 16.35 uur, rf) Haan op: 5.51 uur; onder 13.52 uur. 2 Hoogwater in Katwijk te 0,09 en 12.35 uur, laagwater te 8.21 en 20.43 Dit nummer bestaat Tit 22 pagina's Radio-Moskou meldt dat ambassa depersoneel, waaronder dat van de Sowjet-Unie, uit de Jemenitische hoofdstad Sanaa is geëvacueerd we gens gevechten tussen republikeinse en royalistische strijdkrachten. Groe pen „buitenlandse huurlingen" voe ren aanvallen uit op gebieden van de republikeinen en beschieten Sanaa hevig uit posities in de naburige heu- Een gelukkig lachende Ko ning Constantijn van Grieken land onder de kerstboom met zijn dochtertje Alexia (2V2) en kroon prins Paul. De Griekse konink lijke familie vierde Kerstmis in ballingschap in Rome. Volgens de laatste berichten zouden de kan sen van de Koning op een terug keer naar zijn land belangrijk zijn gestegen. veis. Zodra de toestand het toelaat zal het Sowjetrussische personeel naar zijn werkterrein terugkeren, al dus de Russische radio. De hierbovengenoemde generaal Amri, opperbevelhebber van de repu blikeinse strijdkrachten, werd enige weken geleden tot premier benoemd onmiddellijk nadat premier Ayni was aftreden. Ayni legde volgens radio Sanaa zijn functie neer in ver band met „de huidige militaire situa tie". De troepen onder generaal Amri hebben vorige maand met succes de republikeinse hoofdstad Sanaa verde digd tegen de Jemenitische royalis ten, die de stad belegerden nadat een nieuw republikeins bewind op 5 no vember de macht van president Sal- lal overnam. Zoals bekend hebben royalisten en republikeinen in Jemen een burgeroorlog gevoerd sinds imam El-Badr in 1962 door een militaire staatsgreep werd verdreven. Dit is het derde kabinet van gene raal Amri sinds de republikeinen in 1962 aan de macht kwamen. In het nieuwe kabinet zijn de Jemenitische stammen nagenoeg niet vertegen woordigd. De belangrijkste wijziging is n aar de mening van waarnemers in Aden de benoeming van een militair, kolo- el Abdallah Barakat, tot minister van Binnenlandse Zaken. Rode gardisten en anti-maoisten laags weer s Volgens het dagblad „Hongkong Times", dat op de hand van natio- nalistisch-China is, zijn in de afgelo pen dagen bij nieuwe gevechten tus sen rode gardisten en tegenstander van Mao Tse-toeng duizenden men sen gedood of ggwond. Een belangrijk spoorwegknooppunt op de lijn naar de provincie Sinkiang, aan de grens met de Sowjet-Unie, zou in handen zijn van de tegenstanders van de voorzitter der communistische partij. Het blad, dat Chinese kranten en publikaties aanhaalt zonder deze met name te noemen, schrijft dat andere haarden van verzet zijn: Woehan in Hoepeh (het toneel van hevige ge vechten in de afgelopen zomer), Sian in Sjensi, Tsjengtsjou in Honan en Taijoean in Sjansi. In Tsjengtsjou, aan de gele rivier, zouden ongeveeT tweeduizend aanhangers van Mao gedood of gewond. In Woehan zou den honderden slachtoffers zijn ge vallen. In Taijoean waren naar schatting 30.000 tegenstanders van Mao slaags geraakt met rode gardis ten. Paus Paulus in gesprek met pre sident Johnson. Zij bespraken za terdag o.m. de mogelijkheden tot vrede in Vietnam. De Amerikaan se president reisde later van Va ticaanstad door naar Vietnam, vanwaar hij terugkeerde naar Washington. ADVERTENTIE foto- en filmkado's foto-film Jan Wolfslag n.v Breestraat 123 - Haarlemmerstr. 102 (Van onze Arnhemse correspondent) .het gezin een ernstig ongeluk had Een 36-jarige vrouw heett ra- voorgedaan. Het bleek, dat de vronw terdagmlddag in Pannerden haar hlar met een ha<1 doodge- 40-jarige echtgenoot met een b«l om slaeen- De 'ndruk b«taat. dat de het leven gebracht. Familieleden I vronw, voordat ze tot haar daad waarschuwden de politie, dat zich In i kwam' dMr haar man "erd bedreigd. ADVERTENTIE De politie vond het stoffelijk over schot van de man op bed in de slaap kamer. Hij had slechts één verwon ding aan het hoofd .hetgeen erop zou kunnen duiden, dat de vrouw niet de opzet heeft gehad haar echt genoot te doden. Ze werd na verhoor ingesloten in het politiebureau in Lobith en wordt vandaag voor de officier van Justitie in Arnhem geleid. Het stoffelijk over schot van de man is overgebracht naar een ziekenhuis in Zevenaar. De vijf kinderen van het gezin in leeftijd variërend van 3 tot 10 Jaar zijn ondergebracht bij familie. Volgens ingewijden zouden er al heel lang moeilijkheden in het gezin zijn. De man zou vaak dronken zijn geweest en dan zijn gezinsleden heb ben bedreigd. Vaak had hij zijn vrouw geslagen. De vrouw heeft ja renlang geprobeerd te redden wat er nog te redden was. Het staat nog niet helemaal vast of de man zaterdag middag ook dronken was. In elk ge val is er, wat betreft de vrouw, geen sprake geweest van voorbedachten rade. In Ede Een 82-Jarlge vrouw uit Ede is in de nacht van zaterdag op zondag de nacht na haax verjaardag - door een messteek om het leven gekomen. Volgens haar man (39) had hy na het verjaardagsfeest in de woonka mer ruzie met zijn vrouw gekregen. Zij zou daarbij een mes hebben ge grepen. Bij zijn poging haar dit af te pakken is het mes in haar hals te recht gekomen, waarbij een slagader werd geraakt. Zij zou kort daarna zijn overleden. Pas de volgende mor gen omstreeks kwart voor negen meldde de man het gebeuren in het politiebureau. Na langdurige ver horen werd hij daar ingesloten. Inmiddels is hij voor de officier van Justitie in Arnhem geleid. Pruisen. Vreeselijk moet de ellende zijn, die in de oos- telijke provinciën heerscht. De nood der landbevolking is zoo hoog, dat de ongelukki- gen zelfs geen mos of wier en niets meer vinden wat een J schijn van voedsel geeft. Tot nog toe houdt de regering 1 zich voor elk verzoek om bij- s stand doof. Gemeenteraad verg. van 28 Dec. Gunstig beschikt is op een adres van Vrouwe E. Driessen-van Forckenbeck o.a. om den namiddag school tijd op Woensdag en Zater dag, op de school voor meer uitgebreid lager onderwijs le klasse, voor jongens, af te schaffen, en zulks tegen het 'p advies van B. en W. die den O Woensdagmiddag wilden be- 'p houden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1