De Hervormde Kerk vraagt u om een bijdrage. In geld. Waterige kerst in Limburg Op zeven plaatsen in ons land jongeren in hongerstaking waarom !DAG 27 DECEMBER 1967 Yan onze Roermond.se correspondent) evolklng van de Limburgse TAvers hebben „waterige" igen achter de rug. Daags erstmis begon het water in s onrustbarend snel te stij- twaalf uur tijd liep het in Zuid-Limburg enkele binnen. In ondergelopen ging voor velen een ge- van het al gereedgezette Iner verloren. In Itteren m de mensen met boten le hoger gelegen kerk wor- bracht voor de kerstnacht en de kerstdiensten op kerstdag (zie foto). Binnen g werden alle stuwen in de stromende rivier gestreken, lebezoek tussen op beide oe- wonende gezinnen moest haastig worden af gezegd, omdat alle veerponten de diensten staak ten. Bruggen over de Maas zijii er alleen in Venlo, Roermond, Maas- bracht en Maastricht. Op eerste kerstdag steeg het water ook in midden-Limburg zo hoog, dat af gelegen boerderijen en de scheeps- bevolking in de havens geïsoleerd kwamen te liggen. In de nacht na eerste kerstdag liep de weg van Roermojid naar de dorpen op de ivestelijke oever onder water. Tweede kerstdag 's middags werk te de grote watertoevoer zich naar noord-Limburg toe. Toen was het water in zuid-Limburg alweer vijftien centimeter gezakt. De vooruitzichten zijn nog onzeker. De toevoer van water in de bron- gebieden van de Maas en de zij rivieren is door de hevige regen val nog uitzonderlijk hoog. Philips beschuldigd van dumping in VS De Amerikaanse douane heeft me degedeeld dat zij een onderzoek in stelt naar aanleiding van een klacht, dat beeldbuizen voor kleurentelevi sietoestellen, vervaardigd door de NV Philips' Gloeilampenfabrieken in Ne derland, in de Verenigde Staten wor den verkocht of waarschijnlijk zullen worden verkocht tegen minder dan de „redelijke waarde". De gegevens waarvan de klacht vergezeld gaat, zijn volgens de douane verstrekt door de Burgess Cellulose Company in Freeport (Illinois). LEIDSCH DAGBLAD Weer Vietnam- demonstratie in Amsterdam In Amsterdam is gistermiddag een stille Vietnamdemonstratie gehouden, die het karakter had van een rouw stoet ter herdenking van de doden in Vietnam. Volgens een opgave van de organisatoren hebben een kleine dui- j zend personen eraan deelgenomen. Deze kerstdemonstratie, die vanaf het monument „De dokwerker" via de binnenstad naar het ..Sigma een- trum" ging, waar een zestal sprekers I het woord voerde, was georganiseerd j door de „Actiegroep Vietnam" in sa- menwerking met het „Kunstenaars comité Vietnam". Vier in het zwart geklede mannen met hoge hoed, die zwarte vlaggen droegen, openden de stoet. Daarna kwam een groot wit kruis met het opschrift„Vetnam, twcehonderdl- v^jftigduizend doden", gevolgd door een groep jeugdige trommelaars, die op omfloerste trommels sloegen. Er werd in de militaire begrafenispas gelopen. Een zeer groot aantal jonge- ren liep in de stoet, waarin vele span doeken werden meegedragen. Geen hoop voor Yvonne Paul De directeur van de emigratie- dienst district New York heeft ver klaard, dat er geen hoop is voo Yvonne Paul, dat zij nog toege laten zou worden tot de VS. Zijn me dedeling omvatte de volgende pun ten: zij heeft geen Amerikaanse sta tus en zij was in een psychiatrische inrichting en werd door Amerikaanse psychiaters „gestoord" bevonden. Bovendien is haar zaak uiterst zorgvuldig onderzocht en de be slissing om haar niet meer in Ameri ka toe te laten, is genomen na zorg vuldig beraad. Yvonne Paul bivak keert nu al elf weken op Schiphol. Zij bracht ook de kerstdagen in de vertrekhal door. UIT PROTEST Op zeven plaatsen in Nederland werd gedurende de kerstdagen door groepen jongeren niet gegeten. Zij wilden zij zich losmaken van het consumptie-vredesfeest en protesteer den zo tegen het onrecht, dat twee derde van de wereldbevolking honger lijdt. De pubtoke hongerstakingen hadden plaats in Den Haag, Haarlem, Maastricht, Tilburg, Utrecht, Venlo en Venray. De hongerstakende jongeren op de Lange Vijverberg in Den Haag kon den ervaren, dat hun actie weerklank ondervond. In diverse kerken werd tijdens de kerstnacht gepreekt naar aanleiding van hun actie. Daarvan getuigden kerkgangers, die na afloop van de kerkdiensten de jongeren in de grote tent op de Vijverberg in lichtten. Weerklank bleek volgens de honger stakers ook uit de groei van de groep. Begonnen met vijftien jongeren, van wie een deel de nacht in de tent op de Vijverberg doorbracht, moest de tent de laatste nacht onderdak bieden aan meer dan twintig personen. Uitgeput In de kerstnacht werd bij kerken gedemonstreerd. Gisteren gingen de genen, die er nog de kracht toe had den paraderen in de drukke straten van de binnenstad, waar restaurants en bioscopen publiek trokken. Over het algemeen hebben de hon gerstakers zich goed gehouden. Ze ga ven grif toe, dat de staking hen na genoeg had uitgeput. Diverse jonge ren konden het laatste etmaal een kopje koffie niet meer verdragen en lesten hun dorst met slappe thee. Toen om zes uur gisteravond de tachtig uren voorby waren, werden de hongerstakers door meelevende burgers onthaald op lichtverteerbare kost en een glas warme melk. De nacht tevoren kregen de hongersta kers bezoek van onder andere een soldaat van het Leger des Heils, die op koffie tracteerde en met hen bad. Vechtpartij In tegenstelling met dit vredelie vend tafereeltje was het incident bij de Grote of St. Jacobskerk in de kerstnacht. Zonder enige aanleiding werden hongerstakende jongeren met sandwichborden lastig gevallen. Bij een daarop volgende vechtpartij kreeg ook een kerkganger slaag van ruzie zoekers. Deze. een 29-jarige woning inrichter en reserve-politieman, liep een gebroken snijtand op. Een hon gerstakende 21-jarige student uit Rijswijk kreeg een scheurwond bo ven zijn linkeroog. De politie, die de vechtenden scheidde, nam drie van de herrie schoppers mee. Het waren allen acht tienjarigen uit Den Haag, die enigs zins onder invloed van alcohol ver keerden. Na verhoor konden zjj, in de kerstnacht verrijkt met een pro ces-verbaal, huiswaarts keren. Mao jarig In Peking is gisteren de 74-ste verjaardag van Mao Tse- toeng gevierd zonder officieel vertoon maar met grote parades en een stroom van loftuigingen voor de lei der .vooral via de radio. Giscard: Engeland in 1972 bij EEG (Van onze Parljse correspondent! De 40-jarige vroegere minister van Financiën van president De Gaulle. Giscard d'Estaing, die tegenwoordig aan het hoofd staat van de conserva tieve fractie van de gaullistische meerderheid, heeft in een interview met het weekblad Paris-Match ver klaard dat Engeland volgens zijn be rekening in 1972 zal kunnen toetre den tot de Euromarkt. Giscard d'Es taing, van wie algemeen bekend is dat hij bijzonder sceptisch staat te genover de Europese politiek van het staatshoofd, heeft zich in het inter view niettemin van directe kritiek op generaal De Gaulle onthouden. Doch dat hij voor 1972 het Engelse toetre den tot de EEG voorziet is daarom niet minder veelzeggend, aangezien in dat jaar juist de regeringstermijn van de huidige president der republiek toevallig een einde zal nemen. Sjoekeiri na scherpe kritiek afgetreden De leider van de „Palestijnse be vrijdingsorganisatie" (PLO), Sjoekei ri, is zondag afgetreden na een felle actie tegen zijn beleid. Zijn tegen standers, voornamelijk arbeiders, studenten en guerrillagroepen, verwe ten hem impulsiviteit, onverantwoor delijkheid en zucht naar publiciteit. Sjoekeiri is opgevolgd door de advo caat Hammoeda. De 59-Jarige Sjoekeiri, die voorzit ter van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie was sedert haar oprichting in 1964, trad' af tijdens een zitting van het organisatiebestuur in Cairo. Sjoekeiri, die herhaaldelijk de ver nietiging van Israël heeft verlangd en elke politieke oplossing in het Mid den-Oosten afwees, werd er door ne gen van de veertien bestuursleden van beschuldigd dat hij er niet in ge slaagd was de anti- Israëlische com mandogroepen te coördineren. n zaterdag) tussen uur bij de afdeling leelszaken van de che Onderwysinstel- Oosterkerkstr. 11, tel. (01710) 3 18 44. geboorte rerloving ndertrouw (verlijden gebeurtenissen die noodzakelijk maken kennisgevingen aan vnilie, vrienden en raden te verzenden, pkelt a, om zekerheid lebben dat n niemand vergeet het tlDSCH DAGBLAD Met zijn ruim 29.000 pnees is het verreweg öeest gelezen courant |<elden en omstreken dus het aangewezen Itrtentie-medium voor jj| familie berichten Midden in deze tijd met zijn grote en snelle veran deringen is hulp nodig. Hulp aan mensen. Hulp die van ons verwacht wordt. Aangepast aan wat nü noodzakelijk is. Nieuw van opzet. Dat werk mag niet ongedaan blijven. Het moet worden voort gezet en uitgebreid. Dat is broodnodig. Daarom vragen we u, aan het eind van 1967 help mee. Met geld. Er is heel veel te doen. Er is heel veel te doen Jeugdwerk Het jeugdwerk. Helemaal niet een voudig. Maar de moeite waard. Het vraagt om méér mankracht. Om mensen die hun tijd en hun vak ver staan. Zij zijn met te weinig. Er moeten er méér komen. Het werk roept er om. Bejaardenzorg Het gaat niet alleen om een groeiende accommodatie voor de huisvesting van bejaarde mensen. Het gaat ook om aandacht voor hun welzijn. Ze moeten niet alleen onder dak, ze moeten ook onze aandacht en zorg hebben. Er zijn er velen die alleen staan. En we moeten elkaar helpen. Vormingswerk De tijden veranderen snel. „Waar moet dat heen" zeggen velen. Maar dat is een verzuchting, waar we niets mee opschieten. Beter is bezinning. En vorming. Een nieuwe tijd vraagt nieuwe visie. Inzicht In wat de toe komst vraagt van mensen in een nieuwe situatie. Het gaat om de vraagwie zijn wij en wat doen wij. Irt een onomkeerbaar veranderde wereld. Maatschappelijk werk Er is veel verdriet in deze tijd. Door eigen schuld of door schuld van anderen. Of ook zonder aanwijsbare schuld. Het doet er achteraf zo weinig toe, hoe hel komt. Vast staat dat er geholpen moet worden. Er zijn veel mensen, die zich ongelukkig voelen. Door spanningen en fricties, door eenzaamheid of opstandigheid. Mensen in de verdrukking of in de ontwrichting. Het gaat om mensen. Kerkelijk opbouwwerk Er ontstaan nieuwe agglomeraties van bevolking. Door landaanwinning en stedenbouw. De IJsselmeerpolders, de Bijlmermeer, de Prins Alexander- polder en waar al niet. Er moet geholpen worden bij de opbouw van nieuwe gemeenten. Werk In havenstedsn Ze varen uit en zijn onderweg. De zeelui en de schippers. Ze hebben als ieder ander recht op pastoraat en sociale zorg. En dat werk wordt gedaan. In binnenlandse havens, en ook in buitenlandse. Tot Singapore toe. Al kost het veel, het moet gedaan worden. Nederlanders In het buitenland Er zijn er duizenden. In andere landen. In andere werelddelen. Ze wonen en werken daar in de steden, maar ook ver weg op de plantages, in researchcentra, bij onderwijs en medische zorg. Of bij de hulpverlening in ontwikkelingsgebieden. Er Is het werk van „Kerk Overzee". Er Is de hulp aan emigrantengemeenten. Want er is behoefte aan menselijk contact, aan geestelijk contact. Opleiding Voor het omvangrijke werk van de kerk Is deskundige mankracht nodig en daarom opleiding. Niet alleen van predikanten. Ook van medewerkers in het maatschappelijk werk, het jeugdwerk, het apostolaire werk, het vormingswerk en nog veel meer. Dat Is nódig, deskundige mankracht Want als ja helpt moet ja hat góéd doen. Om doeltreffand werk la doen Is soms experimenteel werk noodzakelijk. Met de risico's dis daaraan vastzitten. Vaak blijkt het werk volledig in een bestaande behoefte te voorzien. Een voorbeeld is het recreatiewerk in acht recreatiecentra. Het risico kon indertijd genomen worden, omdat de kerk kon steunen op een brede offervaardigheid. En nu is het werk selfsupporting. En We kunnen nog meer noemen. Want er is heel veel te doen. Daarvoor is uw hulp nodig. En daarom durven wij u er rechtstreeks om te vragen. Nu, aan het eind van 1967. Hosvsel gaal a geven? Misschien niets. Misschien veel. U bepaalt het self. Alt het kan, geeft u dan de opbrengst van 2 werk uren, dat ie 1/1000ste deel van uw Jaarinkomen. Dan kunt u er zeker van zijn, dat uw hulp werkelijk hout snijdt. Zo kunt u geven U kunt geven op Oude jaarsdag. In de kerk. Maar u kunt het ook nu direct doen. Op GIRO 90292 van de Nederlandse Hervormde Kerk, den Haeg. Schrijft u dan op het strookje OUDEJAAR 1967. oudejaarscollecte 1967

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 19