Kerstpromonadeconcert in vreugdevolle sfeer 3.20 paraat' IN STAMPVOLLE STADSZAAL reanimeerde leiding van Ednard Flipse ISABETH BAS Kerstuitvoering in Zoeterwoudse kerk FUSIE WOLTERS-NOORDHOFF Einde aan concurrentiestrijd Veel inzendingen voor stadhuis Amsterdam Beeld voor plantsoen in Oegstgeest JDAG 22 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 en vanouds getrouwe, de onvermoeibare, nog steeds vitale ;ard Flipse, ex-dirigent van het Rott. Philh. Orkest heeft tot de nok toe gevulde Stadsgehoorzaal met dit ensemble gast op een boeiend Kerstpromenadeconcert, in samenwer- l met het Philharmonisch Koor „Toonkunst" uit Rotterdam Kees Stolwijk en de sopraan Carmen Priëtto, die eertijds reeds in „Porgy and Bess" en de „West Side Story" veel es oogstte. Een zuiver op de kerstsfeer ingesteld program- heeft de groene-kaarthouders van K. en O., die in de samen- g tot actieve deelneming werden uitgenodigd, intens gepakt tot dankbaarheid gestemd. introductie was voorbehouden het bekende „Weihnachtskon- („fatto per la notte di natale") Arcangelo Corelli, waarin de idig-verzadigde strijkersklank het R. Ph. O. opviel, met con- ïeester Gabor Radmai excelle- op de voorgrond, rmen Priëtto vroeg daarop de acht met haar warme sopraan nige voordracht voor het „There shepherds abiding in the field" [andels Messias, gevolgd, door het ;nde „Glory to God" en het elujah" (eveneens uit de Mes- massaal en juichend gezongen het machtig klinkende, gedisci plineerde koor. In de hoogste regio nen sprak de stem van Carmen Priëtto niet steeds even gemakkelijk aan, doch later wist zij zich in dit opzicht te herstellen. n lichte forse bolknak in dozen van 10 stuks I0BEER 'M VANAVOND NOG! Vele exposities van Krijn Giezen De bekende Noordwykse kunste naar Krijn Giezen,. exposeert zyn stofcollages van 19 december tot 7 januari a.s. in het kunstcentrum Prinsetuin te Leeuwarden. Verder kan men werk van Giezen zien in Galerie Punt 4 te Schiedam, Het Slot te Zeist, de reizende ten toonstelling N.K.S. in Overijssel en Boetiek Kuturel van de Nederlandse Kunststichting, verder in de Gallery Verlé te West Hartford Connecticut U.S.A. en de Galerie RG in Curasao. In slechts enkele jaren heeft deze Noordwijker zich een faam verworven welke tot ver buiten de grenzen reikt. Hy werd op 8 oktober 1939 in Noord wijk geboren en ontving zijn opleiding aan de Kon. Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag. Op 18-jarige leeftijd werd hem de Jacob Marisprijs voor de schilderkunst toe gekend. O.m. voerde hij opdrachten uit voor het gebouw van de Ned. Bank in Amsterdam en voor de raadhuizen in Krimpen en Noordwijk. Ook het kerkgebouw in de Hoornespolder in Katwijk zal met werk van zijn hand gesierd worden. Dirigent Eduard Flipse en so praan Carmen Priëtto met orkest en koor tijdens het Kerstprome nadeconcert. Geheel links con certmeester Gabor Radmai. (Foto LD/Holvast) Interessant was de kennismaking met een zestal karakteristieke kerst liederen van Boheemse, Engelse en Tsjechische oorsprong, waarvan de vreugdevolle sfeer recht tot de harten sprak. Zij waren uitnemend en in de juiste sfeer geïnstrumenteerd door Kees Stolwijk, wiens bezielend ent housiasme het koor sterk stimuleerde. Dirigent Pilipse betuigde zijn grote tevredenheid over de samenzang in de aloude kerstliederen „Komt allen te zamen", „Nu sijt wellecome" en „Stille nacht": de Leidenaars bleken best en willig te kunnen zingen. Carmen Priëtto zong na de pauze het vermaarde motet „Exsultate Ju bilate", van de 16-jarige Mozart. Zij gaf hierin blijk de veeleisende colo raturen goed te beheersen en hoewel wij ons deze partij vrijer en stra lender denken, gaf zij toch een alles zins redelijke vertolking, met een ovationeel applaus als beloning. Tot besluit de welkome introductie van de „Fantasie over twee Waalse kerst liederen", door de Luikse componist Joseph Jongen in 1902 gecomponeerd. Het was een vondst deze moeizaam opgespeurde liederen eerst door de sopraan te laten zingen, waarop het orkest ze met de inventieve varia ties onder Filips's stuwende lei ding in een kleurige instrumentatie, welke reminicenties opriep aan die van Richard Strauss, met warm mu zikaal begrip heeft voorgedragen. Ge- Laatste Schrammel overleden De laatste musicus van de beken de Weense familie Schrammel is gis teren in Bregenz in de Oostenrijkse provincie Vorarlberg ten grave ge dragen. Het was de 61-jarige muziek leraar Friedrich Schrammel, een achterneef van Johann Schrammel, die in 1877 met zijn broer Josef en twee anderen in Wenen het kwartet „D'Schrammeln" vormde. Het soort muziek dat dit kwartet ten gehore bracht, wordt nu nog steeds naar de familie Schrammel genoemd. Héél groot was de belangstelling in de Zoeterwoudse herv. kerk niet voor de kerstuitvoering van Siereveld's koren, om de eenvoudige reden dat de kerk niet groot is. Om er te zingen zijn de omstandigheden in dit kerkje evenwel zeer gunstig. Zo hebben we de zang van de i medewerkende Alphense sopraan Janny Godthelp, le.rlinge van de j Haagse pedagoge Dany Zonewa, nooit zo goed kunnen horen. Deze sopraan weet met echte kunst-stem aan haar teksten gestalte te geven. De als één zangapparaat opgetre- den koren waren „Cantate Deo" van Katwijk a/d. Rijn, „Sanota Lucia" en „Zingt den Heex-e" van Zoeter- woude. Naast de sopraan zijn in het „Weihnaohtsoratoriutm" van Hein- rich Barth ook de tenor Kees Bam- hoorn en Aad Haasenoot als bas solristisch opgetreden. De tenor is eigenlijk lid van het Katwijkse koor en voor dit koor is het een gemak, deze verdienstelijke serieus willende amateur-solist steeds bij de hand te hebben. De bas maakt indruk en zijn routine en de zekerheid van zijn aanpak stijgen. Over de drie kerstoratoria van kleinei-e stijl, die we in een week te horen kregen, nl, van Barth, Bein- tema en Müller schreven we reeds. We geven aan dat van Bai-th de voorkeur, de muziek ervan is vloeiend In het hele werk zal men sterke in vloeden o.a. van Brahms, Buxte- hude, Handel, Schubert vinden, maar dit dringt zich niet hinderlijk op Het samengevoegde koor heeft zijn aandeel erin even vloeiend, veilig koersend en klankrijk vexvuld. Ook van de instrumentalisten kwam goed werk: van het „Mozart Kwintet" (in werkelijkheid 1 strijker en 1 hoboïst waarschijnlijk uit het Rijnlands Orkest) en van de organist J. van Rijn. De pastorale begroeting en de meditatie zijn uitgespi-oken door ds Doorn, de biddende kerstoverweging door deken Lamot en door burge meester Detmers is het kerstevan gelie volgens Lukas voorgelezen. Voor samenzang was ruimte voor behouden. boorte en aanbidding worden in deze compositie teder en zangerig beschre ven, met een glanzende apotheose, waarin de thema's der beide liederen kundig polymetrisch verwerkt zijn, als grandioze climax. Carmen Priëtto is met een fraai bloemstuk gehuldigd en dirigent Flipse heeft er, zowel door zijn sti mulerende directie als zijn korte toe lichtingen, voor gezorgd, dat dit Pro menadeconcert tot een vreugdevolle inleiding van het komende kerstfeest is uitgegroeid. Met een stormachtig applaus van de talloze concertgangers als grootste beloning, H. Picasso schenkt Bazel vier doeken De bejaarde Pablo Picasso, diep ge troffen door de eer die de bevolking van Bazel hem het afgelopen week end heeft bewezen, heeft deze stad vier van zijn schilderijen cadeau ge- De 86-jarige schilder deelde het stadsbestuur mede dat hij twee schil derijen uit 1907 „La familie" in olieverf en „Demoiselles d'Avignon" in waterverf alsmede twee schil derijen van dit jaar zal afstaan. De namen van de laatste twee schilde rijen zijn „Venus et l'amour" en „Deux figures, un verre". De vier doeken hangen nu nog in de woning van Picasso in de Franse Alpen en zullen naar Bazel worden gebracht zodra de Franse autoriteiten de nodige uitvoerpapieren hebben verzorgd. Het gebaar van de schilder betreft dankbaarheid voor 't feit dat de Ba- zelse bevolking het afgelopen week einde een krediet van zes miljoen francs heeft goedgekeurd en 2,4 mil joen francs by elkaar heeft gecollec teerd voor de aankoop van twee an dere Picasso's „Harlequin assis" en „Les deux frères" door het kunst museum van Bazel. De eigenaar van beide doeken heeft deze van de hand gedaan voor 8,4 miljoen francs en een aanbod van 11 miljoen francs van de Ver. Staten afgewezen. Kostelijk voor uw kinderen GRAPILLOM alcoholvrij druivensap Vandaag is in het Haagse Ge meentemuseum een expositie vcm 700 poppen geopend. De meeste poppen zijn uit de vermaarde poppenverzameling van de stad München. Hierbij twee bijna le vensgrote poppen, oompleet met harnas en schild. Diefstal uit museum „V an Gijn" Uit een vitrine van het .Museum van Gijn" aan de Nieuwe Haven in Dordrecht zfjn twee antieke wijnbo kalen ontvreemd. Het zijn 18de eeuw- se wijnglazen met deksel, die een waarde hebben van f 1.500 per stuk. (Van onze correspondent) De besprekingen tussen J. B. Wolters' Uitgevermaatschappij N.V. en de erven P. Noordhoffs uitgeverszaak N.V. hebben tot resultaten geleid. De beide ondernemingen gaan met ingang van 1 januari 1968 een fusie aan. De activiteiten van beide ven nootschappen worden voortgezet onder de naam Wolters- Noordhoff N.V. Voor het personeel van de beide bedrijven zal de fusie geen ingrijpende veranderingen inhouden. De directie van de nieuwe n.v., waarbij in totaal ongeveer 575 personen werken, gelooft dat deze samenwerking de werkgelegenheid eerder zal steunen dan omgekeerd. Van ontslagen is geen sprake. familievennootschappen en ook de nieuwe N.V. blijft haar besloten ka rakter behouden. Naar het zich laat aanzien zal voorlopig geen beroep op de kapitaalmarkt worden gedaan, zo deelde de heer Beumer mee. Kerngezond De fusie maakt een eind aan de sinds 1858 (het jaar waarin Noord- hoff werd opgericht) durende con currentiestrijd tussen de beide on dernemingen. De nieuwe combinatie is de gi'ootste in Nederland op het gebied van schoolboeken. Samen hebben ze de produktie van ruim 1/3 deel van de Nederlandse school boeken. Het gecombineerde school boekenfonds telt in totaal ruim 4000 titels. Het personeel, dat van de fusie op de hoogte is gesteld,, reageerde positief. Dit deelde de heer R. Beumer, die deel uitmaakt van de directie van de nieuwe N.V., mee op een persconferentie, die o.a. werd bij gewoond door directie en commissa rissen van de nieuwe N.V. Wolters (opgericht in 1936) en Noordhoff zijn beide kerngezonde ondernemingen, zo deelde de heer Beumer mee. De werkruimten van beide ondernemingen grenzen aan elkaar. Ingrijpende verhuizingen staan dius niet op hei programma. Wolters zowel als Noordhoff zyn Men is algemeen van mening dat het pakket van kennis en kunde waarmee de scholier zyn intrede in de maatschappij doet, grondig gewij zigd moet worden. De herstructuering van het Nederlandse onderwijsstelsel noemde de heer Beumer slechts een symptoom van verreikende wijzigin gen op het gebied van de ovei-dracht van kennis en cultuur. De snelle ont wikkeling van de wetenschappen maakt voor een steeds groter wor dend aantal Nederlanders een vrijwel continue bijscholing en vaak om scholing nodig. Van de van ouds bestaande uitge vers van schoolboeken vraagt dit al les, dat zij zich steeds meer speciali seren op het gebied van de onder wijskundige technologie. Deze spe cialisatie zal zo meent de leiding van beide ondernemingen beter t« verwezenlijken zijn in het nieuwe grotere geheel dan bij de fusiepart ners afzonderlijk. Grote omzetten van Christie's Christie's, de Londense kunstvei ling, heeft in het in oktober begon nen najaarsseizoen een ongekend grote omzet bereikt. De totale opbrengst der geveilde goederen was 50 hoger dan in de overeenkomstige periode van 1966. De stijging was grotendeels een ge volg van de verkoop van Monets schilderij „La terrasse St. Adresse" dat voor de ongekend hoge prijs voor een impressionistisch werk van 588.00 pond van eigenaar veranderde. Het schilderij hangt thans in het New Yorkse Metropolitan Museum of Art. De totale omzet sinds oktober be loopt 3.820.000 pond sterling tegen 2.537.000 pond sterling in het na- jaai'sseizoen van 1966. In alle categorieën goederen schilderyen, zilverwerk, porselein, ju welen en wijn werden hogere om zetten bereikt. Een geweldige hoeveelheid ontwerpen voor het nieuwe Am sterdamse stadhuis is bij de gemeente Amsterdam binnenge komen. Uit alle delen van de wereld zijn 801 ontwerpen naar de hoofdstad gestuurd. De inzendingen zijn het antwoord op de prijsvraag voor een nieuw stadhuis welke Amsterdam in mei uitschreef. Het gebouw moet aan de Amstel bij het Waterloo- plein worden opgetrokken. Alle ontwerpen worden door pu blieke werken geëxposeerd. Dit levert wel enige moeilijkheden op, aangezien de beschikbare ruimte niet erg groot is. Het is de bedoeling dut de interna tionale jury de 5 tot 8 beste ontwer pen uitkiest. Een besloten prijsvraag moet dan vervolgens beslissen wie de winnaar is. De jury bestaat uit Sir Robert H. Matthew (Engeland) prof. J. Schader (Zwitserland), F. J. van Gooi (België) en de architecten Gedenkpenning Jeroen Bosch Het Bossche gemeentebestuur heeft ter gelegenheid van de slui ting van de Jeroen Bosch-tentoon stelling een penning laten slaan die is ontworpen door Frans van der Burgt. De penning toont aan de voorzijde een spuwer van de kathe draal van Sint Jan en een figuur uit de „Tuin der lusten" van Jeroen Bosch, die de ontmoeting verzinne beelde van de schilder en zijn stad. De tekst luidt „Weerzien na 45® jaar." De penning werd gisteravond door burgemeester R. Lambooy aangebo den tijdens een ontvangst ten stad- huize aan een groot aantal Bossche naren die zioh voor het welslagen van de tentoonstelling verdienste lijk hebben gemaakt. De voorzitter van de Stichting Jeroen Bosch-ten toonstelling mr. J. De Roy van Zuydewijn sprak een dankwoord, waarin hij waarschuwde tegen een te groot optimisme met betrekking tot het succes van eventuele volgen de ondernemingen op dit gebied. „Een succes als dit is eenmalig," zo meende spreker. Bovendien was dit succes een produkt van talrijke factoren die men lang niet alle in de hand heeft zodat op een herha ling ervan zeker niet gerekend moet worden. Culturele prijs Groningen Gedeputeerde Staten van Groningen hebben op advies van de Gewestelijke Culturele Raad de culturele prijs van de provincie Groningen over 1967 toegekend aan de heer Albert Waalkens te Finsterwolde. De prijs bestaat uit een plaquette en een bedrag van 1.500 en wordt medio februari officieel uitgereikt in de Statenzaal van het Provinciehuis. De heer Waalkens is voor deze prys in aanmerking gebracht op grond van de bijzondere verdiensten die hij zich heeft verworven door zijn stuwende arbeid op het terrein van de moderne kunst. Galerie Waal kens, die hij sinds 1962 (aanvankelijk in samenwerking met Galerie d'Eend te Amsterdam en sinds begin 1963 geheel naar eigen inzichten) in stand houdt in 'n daartoe ingerichte voor malige stal, is in de loop der jaren tot ver buiten Finsterwolde een be grip geworden. In de kunststal van Waalkens hebben niet alleen Gronin ger kunstenaars hun werken kunnen tonen, ook het werk van vele andere moderne kunstenaars werd geëxpo seerd. Daarnaast heeft hy ook ande re kunstuitingen van deze tijd in zijn Galerie gepresenteerd zoals muziek, toneel, literatuur en film. Maaskant en Lanstra, belden uit one land. In 1936 werd ook al een prijsvraag voor een nieuw stadhuis uitgeschre ven. Winnaars waren toen de Neder landers Berghoef en Vegter. Na de oorlog ontstond over het ontwerp een discussie welke tot gevolg had dat de opdracht werd teruggenomen en een nieuwe prijsvraag werd uitgeschreven. Van Grunsvenprijs uitgereikt aan Kees van Baaren (Van onze correspondent) Burgemeester drs. F. J. W. Gij zeis van Heerlen reikte gis teravond in het Heerlense stadhuis de Van Grunsvenprijs uit aan de in Oegstgeest wo nende Kees van Baaren (BI), componist en directeur van het Kon. Conservatorium in Den Haag. De Heerlense cultuur prijs, genoemd naar Heerlens oud-burgemeester Van Gruns- ven, (f 2500,plus oorkonde) werd voor het eerst uitgereikt aan een scheppend toonkunste naar. Eerder werd de prijs al uitgereikt aan de oud-directeur van het Amsterdamse gemeen temuseum, jhr. W. Sandberg, de letterkundige Bertus Aafjes, de beeldhouwer Wessel Cou- zijn en de architect ir. F. Peutz. Manuscripten van Chopin ontdekt De manuscripten van twee wal sen van Chopin, opus 70 no. 1 en opus 18 in es, zijn teruggevonden in een doos waarop stond „oude kleren" en die in het kasteel Chateau de Thoiry te Yvelines, 60 km van Parijs, werd aangetrof fen. De „New York Times" schrijft dat de kasteeleigenaar na zijn vondst de manuscripten aan de Amerikaanse pianist Byron Janis liet zien toen deze hem in oktober bezocht. Janis vond ze subtieler dan de gepubliceerde versie. De manuscripten roerden door de Chopin-deskundige Frangois Lesure van de Franse musicologi sche vereniging authentiek be vonden. De bekende beeldhouwer Pleter d'Hont heeft ln opdracht van het ge meentebestuur van Oegstgeest een beeld vervaardigd, dat als naam heeft gekregen „Meisje met tas". Dit beeld, dat geplaatst zal worden in het plantsoen aan de Marelaan bij de Prinses Marijkelaan, zal donder dagmiddag 28 december om half vief worden onthuld.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9