Doping bij titelstrijd J\aam schaatser nog niet bekend Den Boscli verslaat Luik: 6-3 Twee ton subsidie voor sporthal Southampton vraagt astronomisch bedrag voor Martin Chivens Studieproblemen door slecht functioneren van universiteiten DE ENIGE ECHTE HAMMOND Swift-jeugd actief op de home-trainers VRIJDAG 22 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD In het afgelopen weekeinde zijn talloze reders door dokter Baart op doping onderzocht. Het betrof de eerste drie van een gereden af stand, de eerste tien in het eind klassement en een aantal rijders, die door de medische commissie werden aangewezen. Het doping-onderzoek geschiedde overigens op verzoek van de toprijders. Zij (Schenk, Verkerk, Nottet en enkele anderen) verzoch ten dat naar aanleiding van een stroom van geruchten, die wilden dat ook in de schaatssport doping zou worden gebruikt. Vóór de titel strijd is de rijders een lijst over handigd van „verboden preparaten''. Dat was een uitgebreide opsomming die, naar analogie van een in wielerwereld circulerende lijst, weinig .ruimte" laat. Een andere aanleiding van het verzoek var rijders om dopdng-cantrole, was feit, dat een dergelijk onderzoek ook bij de Olympische Spelen in Greno ble zal plaatsvinden. Wanneer daar een van de rijders wordt betrapt, volgt uitschakeling van de ge I MICROKORFBAL Voor dit weekeinde staan de vol gende microkorfbalwedstrijden op het programma: KNKB Zaterdagmiddag: Sporthal Lisse: Overgansgkl. CDanaidenKoog Zaandijk. Zuid-West IA: De Algemene Fluks. LKB. Promotieklasse: MadjoeCrescen do (18.30 uur). NoorderkwartierAl gemene 2 (1940), Zuiderkwartier 2— Danaiden 2 (20.50). KNKB Zaterdagmiddag 1 uur: Overgangs klasse :C Energiehal Rotterdam: Sperwers Vicus Orientis. ADVERTENTIE aan Zee MENU VAN f 8 50 TOT f 22.50 wordt U gaarne ter inzage toegezonden. Hotel café restaurant (Van onze correspondent) Tijdens de wedstrijden om de nationale schaatstitels, afge lopen weekeinde op de Jaap Edenbaan in Amsterdam, heeft een van de rijders doping gebruikt. Het is nog niet bekend wie het is, wèl staat vast, dat geen van de kernploegrijders, die momen teel in het Noorse Fagerness verblijven, by deze eerste „doping- affaire" in de schaatssport is betrokken. laboratorium to Parijs wor den ondczocht. Totdat daarvan het resulaat bekend is, blijft de rijder .voorlopig geschorst". Gaat hü niet op de gelegenheid tot contra-exper tise in, dan volgt onmiddellijke, de finitieve schorsing vatn één jaar, waartegen evenwel een mogelijkheid tot 'beroep open staat. Is de contra- expertise to Parijs ook „positief", dan volgt dezelfde strafprocedure. Wanneer de rijder het „tweede Het al min of meer befaamd ge worden laboratorium van professor De Vleeschouwer in Gent heeft de Amsterdamse arts Baart, die ook al vele malen een onderzoek onder de wielrenners hield, medegedeeld, dat van de urinemonsters, die de dokter in het afgelopen weekeinde bij de schaatswedstrijden heeft genomen, één positief op het doping-onder- zoek heeft gereageerd. Nadat de heer Baart de KNSB van dit re sultaat op de hoogte had gesteld, heeft he bestuur van de schaats bond de betrokken rijder onmiddel lijk „voqrlopig geschorst". Bondsad- mtoistrateur Bergström stuurde de rijder eerst een telegram en daar na een brief, waarin hem werd me degedeeld, dat hem tot vanmiddag vijf uur de gelegenheid wordt ge geven een contra-expertise aan te vragen. Hlet „tweede flesje" zal. de schaatser dat verzoekt, Rinus Michels met oud-internationals tegen Kon. HFC Ajax-traaner Rinus Michels zal als actief voetballer te zien zijn bü de traditionele nieuwjaarswedstrijd kon. HFC-oud-toternationals op het ter rein aan de Spaanjaardslaan in Heemstede. Michels staat midvoor met naast zich Pons van Wissen en Bosselaar. In de achterhoede van de 4-2-4 opstelling opereren Wiersma en Van der Hart als centrale verdedi gers. De opstelling is: doel: Kraak; achter: Schaap, Wiersma, Van der Hart en Kuys; midden: Kreyermaat en Klaassens; voor: Biesbrouck, Van Wissen. Michels en Bosselaar. (Van onze correspondent) De 2500 toeschouwers to het ijs stadion De Vliert waren dol van vreugde, toen gisteravond het laatste fluitsignaal klonk in de yshockey- wedstrijd tussen Den Bosch en Luik. De Bossche ploeg zegevierde met 6 3 (2—1, 0—1, 4—1) over de Luike naren, die met 10 Canadezen op het ijs verschenen, onder wie de gewel denaren Baudoin, Cote en Lussier. Deze spelers staan op het „verlang lijstje" van Amerikaanse beroeps clubs. Een van de Luikse Canadezen, Pat White, werd voor een matchpe nalty naar de kleedkamer gestuurd, omdat hij een tegenstander trapte Luik geniet in de Europese ijshockey- wereid een grote faam, omdat het als enige team in West-Europa de Tsjechen van Brno klopte. Scoreverloop: Ferris 10, Bleau 2—0. White 2—1, Baudoin 2—2, Fer ris 3—2, McDonald 4—2, Lussier 4—3, Hagerman 53, Darling 63. Den Bosch is nu vrijwel zeker van de Cup International. Het klopte dit seizoen Luik tweemaal, won één keer van Den Haag en speelde één keer gelijk tegen Hokij. De Bosschenaren moeten nu nog twee keer tegen Til burg. Luik speelt vanavond om half negen in Den Haag tegen Hijs Hokij. De minister van Cultuur. Recrea tie en Maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft bijna 3 miljoen gulden aan rijwssubsidie toe gewezen voor de bouw van 17 sport hallen. Het is dit jaar voor het eerst dat de minister van CRM de bouw van sporthallen subsidieert door mid del van specifiek gerichte subsidies. Voor de gemeente Leiden werd een bedrag uitgetrokken van 200.000 gul den voor de zjg. twee-in-een sporthal aan de Boshuizerkade. De thans toegewezen subsidies be rusten op de in oktober jj. afgekon digde regeling subsidiëring overdek te sportaccommodaties. De gelden daarvoor zijn uit de CRM-begroting 1967. Op de CRM-begroting van 1968 is voor dit doel een bedrag uitgetrok ken van 4 miljoen gulden, dat nog verdeeld moet worden. Etappeschema voor Toekomst-ronde Gisteravond is in Parijs het rou teschema van de achtste Ronde van de Toekomst bekendgemaakt. De etappewedstrijd die van 7 tot 16 ju ni zal worden gehouden, bestaat uit tien ritten. Het is de eerste keer, dat de Ronde van de Toekomst en de Ronde van Frankrijk gescheiden worden. Het startsein wordt in Thonon les Bains gegeven en de finish is in Nancy voorzien. Het schema ziet er als volgt uit: vrijdag 7 juni eerste etappe: rondom Thonon les Bains, 8 juni Thonon les Bains-La Chaux de Fonds, 9 juni La Chaux de Fonds-Mulhouse, 10 juni Mul- house-Vesoul, 11 juni Vesoul-Ge- rardmer, 12 juni Gerardmer-Epi- nal (individuele tijdrit), 13 juni Epinal-Verdun, 14 juni Verdun., (een nog nader aan te wijzen Belgi sche plaats), 15 juni -Forbach (onder voorbehoud), 16 juni For- bach-Champigneulles (eerste gedeel te) Champigneulles-Nancy (tod. tijdrit, tweede gedeelte). Het is voorts nog mogelijk, dat er een ploegentijdrit ingelast zal wor den na afloop van de tweede etappe, die in La Chaux de Fonds eindigt. Er zullen waarschijnlijk vijftien equipes deelnemen. De leden van de kernploeg v.l.n.r. Verkerk, Eriks, Jorritsma en Bols kunnen met een gerust hart de training in Fagernes af wisselen met een partijtje voet- hal. Zij hebben geen doping ge bruikt bij de titelstrijd op de Jaap Edenbaan, zondag j.l. flesje" niet naar Parijs wil laten opsturen, dan zal de KNSB zijn bekend maken. HET IS BEETS Kort voor het ter perse gaan van dit blad werd bekend, dat de naam van de rijder, bij wie sporen van do ping werden aangetroffen, die van de 20-jarige Ernst Beets is. Hij werd gisteravond al van de training op de Jaap Edenbaan uitgesloten. Beets heeft inmiddels beroep tegen zijn schorsing aangetekend. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Koningin Wilhelmina Boulevard 17 Noordwijk aan Zee - TeL 01719-2515 Vrij uitzicht op zee. Eigen parkeerruimte. Overdekte onoverdekte terrassen. Het gehele jaar geopend LFC OEFENT IN KERSTWEEK LFC, dat zondag een vrije dag van de competitieleider heeft gekregen, speelt dan thuis (aanvang 2.30 uur) een vriendschappelijke wedstrijd te gen vierdeklasser SJZ. Op dinsdag 26 december (tweede kerstdag) ko men de kanaries in Rotterdam uit te gen het eerste amateurelftal Sparta. De Engelse eerste divisieclub Southampton heeft in Britse voetbal kringen voor opschudding gezorgd door de 22-jarige binnenspeler Martin Chivers voor 125.000 pond sterling Cpl.m. f 1.075.000) te koop aan te bieden. „Dit is niet met woorden te beschrijven", zei Len Shipman, de president van de Engelse voetbalbond. Hij voegde eraan toe, dat de league er „ernstig over moet gaan denken" de transferbedragen aan banden te leggen. Als Chivers voor het aangegeven bedrag van club verandert, wordt hij de duurste speler in de Britse voetbalhistorie. Manchester United telde tot nog toe het hoogste bedrag neer, toen het Dennis Law in 1962 voor 116.000 pond sterling van Turijn (Italië) overnam. Tenniscompetitie om wereldbeker de oplossing? Als mogelijke oplossing in het ge schil tussen de Britse Tennisbond en de Internationale Tennisfederatie heeft het Franse sportblad 1'Equipe voorgesteld te komen tot de organi satie van een wereldbeker tennis competitie met hoge prijzen. Met een Wimbledon dat open staat voor zo wel professionals als amateurs zijn de organisatoren van de andere gro te toernooien wel gedwongen hetzelf de te doen. hetgeen zou resulteren in een nog chaotischer toestand dan de huidige, aldus het blad. L'Equipe stelt dan ook voor: „Een wereldten nisbeker verdeeld over acht of tien toernooien financieel gesteund door grote ondernemingen en televisie maatschappijen die het tennis spon- seren zoals thans gebeurt bij golf". „Het wordt tijd dat de ILTF (de internationale federatie) zich eens bewust wordt van de werkelijkheid inplaats van te treuren over een on herroepelijk verleden", aldus het ADVERTENTIE Een voorbeeld uit het grote Mossel en Versteege assor timent. Het orgel dat reeds 30 jaar aan de top staat. Beroemd, bekend, ongeëvenaard. Alleenverkoop voor Den Haag, Leiden, Delft en omstreken MOSSELVERSTEEGE Alle goede merken in één zaak Den Haag Groningen - Heerlen Zoutmanstraat 53d - 40c. Tel. 070-333970* Okker zegeviert over Graebner V.S. Tom Okker heeft gisteren de halve finales bereikt van het heren-enkel spel in de Borderkampioenschappen, die in East Londen worden gehouden. De Nederlandse kampioen, als vy'fde geplaatst, speelde een voortreffelijke partij tegen de Amerikaan Clarke Graebner, die als vierde was ge plaatst. Okker zegevierde met 75 5—2. Met Pat Walkden drong Okker door tot de halve eindstrijden van het gemengd dubbelspel. De speelster uit Rhodesië en Okker versloegen het Schaatscoach van V.S. bijzonder optimistisch De Amerikaanse coach Ken Henry heeft gisteren in Milwaukee voor speld, dat de schaatsenrüders en red sters, die onder zijn leiding staan, goed zyn voor tenminste vier medail les op de Winterspelen van Grenoble. „We zouden er zelfs vyf of zes kun nen winnen, en ik ben er zeker van, dat er een gouden medaille by zit", zei Henry, die de supervisie heeft over de training van ongeveer veer tig dames en heren. In Grenoble is plaats voor zestien Amerikaanse deelnemers. Er wordt getraind op een 400 meter baan in Milwaukee. Deze baan ligt in een gebied, dat erg onderhevig is aan wisselende weers gesteldheden. Ken Henry (zelf Olym pisch kampioen 1952 op de 500 m) acht dat een voordeel. „De ploeg is dan op alles voorbereid". Amerikaanse kandidaten voor medaille zyn Mary Meyers, die by de strijd om de wereldtitel in Deventer de 500 meter won, Diana Holum, die ook goed kan sprinten, en by de heren de sprinters Tom Gray en Neil Blatchford. Bokstriomfen voor Lubbers Zuidafrikaanse dubbel Matthew»— Van Oosthuizen met 64 64. Minder succes had de Nederlander in de kwartfinales heren dubbelspel. Samen met de Zuid-Afrikaan Saul werd hy uitgeschakeld. De Ne derlandsZuidafrikaanse combinatie verloor met 68 46 van de Denen Leschly en Ulrich. De resultaten van de kwart-finales heren enkelspel zyn: Cox (G.B.) ver sloeg McMillan (Zd-Afrika) 63 36 60, Okker (Ned.) versloeg Graebner 7—5 6—2 Ulrich (Den) versloeg Gaarner (Zd. Afr.) 64 64, Riessen (VS) versloeg Koch (Braz.) 63 8—6. en v. Ispelen De Nederlandse zwaargewicht Ru- di Lubbers en de middengewicht Jan van Ispelen hebben donderdag avond de halve finales bereikt van het sterk bezette internationale bokstoernooi, dat in Moskou wordt gehouden. Lubbers versloeg in zeer goede party de Rus Arkady Turkin op punten. Vanavond ont moet de Nederlander in de eind- stryd de Rus Viktor Baranmkov. winnaar van de voor-Olympische wedstryden in Mexico Stad. Van Ispelen boekte een pun ten- overwinning op de Fin Ermo Vaise- nen. Vanavond bokst hy tegen de Rus Vladimir Tarasenko. Congres in A'dam (Van onze correspondent) „Het hele Nederlandse onderwijs zit in een noodsituatie. Dit dwingt ons tot het denken over en het ver anderen van de huidige situatie, niet to het minst wat betreft het hoger onderwys". Met deze woorden opende dr. J. A. C. de Koek van Leeuwen, voorzitter van de Natio nale Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid, gisteren het con gres „Universiteit en studentenpro blemen" in het Minerva-Paviljoen in Amsterdam. Prof. dr. J. H. Dij khuis, hoogleraar in de psychologie in Utrecht, een van de forumleden, toonde met en kele cyfers aan hoe groot de ma laise wel is. In Utrecht bezochten to het cursusjaar 1966'67 2700 stu denten de studentendekamen, psy chologen, artsen en psychiaters, om dat zy psychische moeilykheden hadden. Dat is 23 tot 24 pet. van het totaal ingeschrevenen. Het hoofdprobleem is de over het algemeen veel te lange studieduur. Het is een goed voorbeeld van de beleidsonmacht in het onderwys. Ooi-zaak is de slechte functione rende sooiaie struotuur van de uni versiteiten. In de opzet van de stu dieprogramma's wordt byvoorbeeld geen rekening gehouden met de aan passingsmoeilijkheden van de stu denten en de towenpeniode die zy nodig hebben. Fnuikend Het Belgische koppel Ferdi nand BrackePatrick Sercu heeft de zesdaagse van Charleroi gewon nen. Erhard Keiler heeft tydens schaatswedstrijden op de Olym pische baan van Grenoble de 500 meter gereden in 40.5 sec. De Duitse sprinter kwam enkele weken geleden in Inzeil al tot een tyd van 40 seconden. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst Die gedachte zal ook door de hoofden van het Swift-bestuur gespeeld hebben, toen het be sloot de training ook 's winters voort te zetten door middel van home-trainers. Doorgaans zijn er zo'n 15, voor het merendeel jeugdige wieier enthousiasten op donderdagavonden in een klein lokaaltje van „De kleine Burchtmet het „spel" op de rollen bezig. „Opgelet, ja", klinkt de sonore stem van Joop Riethoven, terwijl hij de chro nometer indrukt. Met de eer ste (zware) pedaaltrappen worden de (drie) rollen in be weging gebracht, maar al gauw gaan de benen in een razend snel tempo op en neer, totdat „ome Joop" het teken geeft dat de 500 meter (vastgelegd op een gevoelige wijzerplaat) er op zitten. De tijden liggen tus sen de 21 en 29 seconden. Op de foto zijn links Freddie van 't Hart (kampioen cycle-cross van de B-aspiranten) en rechts Arie v. d. Voet (kampioen op de weg van de B-aspiranten) bezig hun 500 meter vol te ma ken. Foto LD/Holvast) deren op deze leeftijd al maatschap* pelyke verantwoordeiykheid dragen; de student to meerdere opzichten nog te afhankelyk: van de hoogle- wat de studie en van de ouders wat de financiën betreft. Het hele systeem houdt de studenten in soort puberteitssfeer. „Nog veel te vaak zyn de hoogleraren vader-, of zelfs grootvader-figuren voor de studenten", aldus prof. Dyfchuis. Volgens hem moeten de hoogleraren het niet meer voor het zeggen heb ben, maar moet er meer op gelyke voet en in samenwerkingsverband gedaan worden, ook op het bestuur- ïyke vlak, zodat de studenten eigen verantwoordelijkheden krijgen. Reorganisaties van onderdelen n het studieprogramma in de me dische en psychologische faculteit in Utrecht hebben aangetoond dat een. verbetering van het studieprogram- direct samengaat met een ver» mindering van de persoonly ke pro» blemen van de studenten. Prof. Dijk huis noemde de problemen van de student een graadmeter van het functioneren van de universiteit. Het forum, waarin verder zitting hadden dr. C J. B. J. Trimbos uit Utreaht, prof. dr. A. D. de Groot en prof. dr. P. C. Kuiper uit Amster dam, werd geflankeerd door een panel van vyf studenten. Aan het congres namen maar liefst 250 uni versitaire functionarissen deel tegen niet meer dan 60 studenten. Noordwijk oefent tegen Quick Boys Noordwyk speelt morgenmiddag ïn vriendschappelyke wedstryd te gen Quick Boys. Aanvang 2.30 mm Roodenburg op tweede kerstdag tegen DWV Roodeburg speelt op dinsdag 26 de cember (tweede kerstdag) thuis een oefenwedstrijd tegen de Amsterdam tweede klasser DWV. Het vriend schappelyke duel vangt om half drie Aanval pater Krekelberg op verkeersbeleid Pater Ed. Krekelberg doet aarn val op verkeersbeleid." Onder deze kop gaven wy gisteren een artikel, waarin, wy de kritiek uiteenzetten, welke de Delftse wiskundeleraar heeft op het verkeersbeleid, zoals dat heden ten dage in Europa wordt gevoerd. Dat beleid zou volgens hem zyn gebaseerd op politieke comproi missen en niet op de resultaten van zuiver wetenschappeiyk onderzoek Helaas is in ons verhaal van giste ren een zeer storende fout geslopen. Weggevallen is een deel van de pas sage, waarin de pater pleit voor een zuiver wetenschappelyke bena dering van het verkeer. De studie daaromtrent zou volgens hem beter op haar plaats zyn by het ministe rie van Onderwys dan by het minis terie van Verkeer en Waterstaat waaronder het nu ressorteert. D« pater heeft ook kritiek op de Nota Verkeersveiligheid, welke is geba seerd op het rapport van de Stich ting Wetenschappelyk Onderzoek Verkeersveiligheid, omdat volgens hem de argumentering is achterge houden tot de conclusies in de prak- tyk waren gebracht. En dat is nu juist niet wetenschappeiyk. ADVERTENTIE C. F. von der DOES LANGE HOUTSTRAAT 9 - TEL. 11.36.8» Den Haag

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6