Realiteit weergeven ©steir Betaling in winkels per giro lokt misbruik uit TRINO FLOTHUIS: VERONICA NOG STEEDS FAVORIET Afgifte van ongedekte cheques DESIREE VRIJDAG 22 DECEMBER 1967 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 5 (Van onze rtv-medewerkster) „We willen niets anders doen dan de realiteit signaleren. We maken geen satire. Satire is trouwens in Nederland heel moei lijk te beoefenen: alles is hier eigenlijk tè komisch. Onze hele Tweede Kamer zit vol stripfiguren, maar met hen willen we ons niet engageren". illlllllllllllllllllllllllllllllM „Beschuldigingen zijn ongelooflijk onfatsoenlijk" «iiiiiiiiiiiiiiiiiim nadeloos als de camera doordraait terwijl iemand een vergissing maakt of iets van dien aard? Dat doet de schrijvende pers op zijn manier al zo verschrikkelijk lang; je mag als schrijvend journalist ook rustig din gen doorgeven, waardoor een door jouw beschreven figuur beter tot zijn recht komt, maar daar wordt nooit tegen geageeerd. Alle conflic ten tegenover ons en ons programma spruiten voort uit het feit. dat wij bijzonder fel de realiteit weergeven, zonder dat wij ogenblikkelijk stelling nemen. Ze verwijten ons ook wel eens dat wij de draak steken met mensen, maar als wij nu iets niet doen dan is het dat wel. Er is to taal geen sprake van dat wij mensen belachelijk maken; wij zijn in zekere opzichten zelfs subtiel. Waar wij ons I hier alleen maar mee bezighouden is met de ontmanteling van vermeende autoriteiten", aldus Trino Piothuis, die als journalist is verbonden aan de Haagse Post. Wat gaat er verdere met „Hoepla" gebeuren? „We gaan gewoon verder. Wij hebben een paar dagen geleden een bespreking gehad met dominee Van Houten en Arie Kleywegt van de VPRO. Ik moet daarbij zeggen dat ik een buitensporige grote be wondering heb voor de VPRO-top. Ons programma kost ze inderdaad leden, zeker nu de Telegraaf-hetze stevig op gang komt. Het enige ant woord dat de VPRO geeft, is gewoon duidelijk stelling nemen en achter zijn eigen mensen gaan staan". Dat zijn de woorden van de 28-ja- rige Trino Flothuis, een van de ma kers van VPRO's meest beschreven programma, „Hoepla". Rond „Hoe pla" en zijn makers woeden de stor men voort, zeker nu het onderzoek voor de lichtelijk aangeschoten mili tairen in de trein, nog in volle gang is. En zo komt het onderwerp van gesprek op mevrouw Van Someren- Downer. Die beschuldigingen van haar kant aan ons adres zijn toch eigenlijk on gelofelijk onfatsoenlijk. Want die be schuldiging slaat nergens op. Ken nelijk is die vrouw niet op de hoogte van dfe realiteit. Of ze reist eerste klas, of ze reist per postkoets of per Rolls Royce met chauffeur, want an ders begrijp ik niet dat ze dit soort situaties nog nooit eerder heeft meegemaakt. Want iedereen die per trein reist, kent het verschijnsel van de, aangeschoten militairen. En wij vonden het echt eens tijd dat dit getoond werd. Het was een nogal in tens t.v.-gebeuren, waarbij de dra matiek van de oorlog schril afstak tegenover het ridicule en de banali- an het je vervelen en met je tijd geen raad weten. „V erbij sterend" Het fragment dat wij in,onze uit zending toonden is opgenomen tus- het Amstelstation in Amster dam en het station in Utrecht. Haya van Someren suggereert nu alsmaar, dat wij in die korte tijd een stel ste vige militairen dronken kunnen voe ren. Als je het eens goed bekijkt is dat toch een verbijsterende mentali teit". Over de zaken in Nederland is Trino Flothuis niet al te enthousiast. Hij noemt ons land een moerasdelta van middelmatigheid. Hij komt ook met voorbeelden, die hij al eerder gesignaleerd heeft in 'Hoepla'. Voor beeld: de tekenaar Dekker. „Dat is het prototype van de doorsnee-Ne derlander. Ik vind dat die man niet kan tekenen, maar toch buigen da gelijks 500.000 mensen zich over zijn grapjes heen en zeggen tegen elkaar: sjonge, die man heeft het toch maar weer eens raak getroffen. Ik heb lang gedacht: hoe moet je zo'n man nu eens aanpakken? Ik ben tot de conclusie gekomen dat dit alleen maar kan door de realiteit te tonen en hem als kunstenaar te benaderen. Sommige mensen hebbèn zich een kriek gelachen, maar Dekker zelf vond dat hy er prachtig als kunste naar uitkwam. Kijk, van dit soort zaken houd ik wel: de meeste onder werpen die wij behandelen zijn na melijk poli-interpretabel, alles is een kwestie van intuïtie en mentaliteit". „Geen engagement" Het gesprek komt terecht bij het onderwerp Clinge Doorenbos. „Ik geef toe, over deze man is inderdaad enige discussie mogelijk. Hij is 80 jaar. en dat is toch een zaak waar mee je ook wel rekening moet hou den. Maar aan de andere kant heb ben wij toch gemeend dat deze man best den volke getoond mag worden. 3 doodeenvoudige reden dat hij dagelijks weer 500.000 mensen beïn vloedt. Kijk, het is natuurlijk waan- Ên om een steekhoudend debat met te gaan beginnen. Trouwens, dat willen wij altijd wel vermijden. Wij willen nooit enige discussie want wij willen geen engagement". ADVERTENTIE Oppeppertjc U weet toch ook dat wijn kopen ee; Goedkope Landwijn bocht! Mr. Dr. R. W. H. Pitlo officier van justitie in Utrecht, uitte vanmorgen kritiek op de kwaliteit van de uiterst goedkope franse wijnen, die onder meer in warenhuizen en supermark ten te koop zijn De officier sprak van „bocht". „Het grote publiek slikt zonder meer wyn, die ihy. inkt smaakt", Mr. Pitlo zei dit tijdens een zitting van de economische politierechter. ONS ADVIES. Kom kijken naar onze enorme sortering. Een kleine bloem lezing uit onze wijndiscotheek: Grand Vin National Rouge-Blane- Rosé, pei fles 2,45 Graves Supérieures (demi sec) 2.45 Beaujolais Villages a.c. 1964 4,75 Chat. Haut Gazin 1964 4.95 Chat. Neuf-du-pape 1962 a.c. 6,75 en denkt U er aan by 12 flessen altijd de dertiende gratis. STEENSTRAAT 8 - TEL. 21361 HAARL.STRAAT 204 - TEL. 21611 HERENSTRAAT 6 - TEL. 30069 Beroemde dochter van een be- i ontving na haar Broadway-de- roemde vader. Een dolblije Geral- buut in het stuk van Lillian Hell- dine Chaplin touift hier met een man „The little foxes", stapel gelukstelegrammen die zij (Van onze Haagse correspondent) Radio Veronica staat wat populari teit betreft nog steeds bovenaan. Daarna volgt, concurrent Hilversum 3. Dat blijkt uit de populariteitsver- kiezingen 1967, die zijn gehouden door het tienermaandblad Muziek Expres: 98 procent van de ruim 315.000 lezers kiest onmiddellijk voor „het station waar muziek in zit", en slechts 1 procent voor Hilversum. Het favoriete buitenlandse radiostation is Radio Caroline (48,8 pet.) NEDERLAND 1 VARA 7.07 uur 8.00 uur 8.20 uur 8.50 uur 10.10 uur 10.40 uur 10.45 uur Pipo de clown Nieuws Fenklup Journaal en weeroverzicht Kinderen in Vietnam (kleur) Mies en scène De wonderbaarlijke nacht; blijspel Laatste nieuws Sluiting NEDERLAND 2 KRO 7.00 i 7.03 i 7.33 1 Pipo de clown Nieuws Die van hiernaast Open oog Journaal en weeroverzicht De verloofden Intussen; muzikaal kerstspel Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: „Inburgeren" Het was het niet helemaal, de .inbreng" aan Nederlandse tv- programma's van gisteravond. In aanmerking genomen tenminste dat deze informatief en bèeldend behoren te zijn, in het uiterste geval een van beide. Het was 'n buitenlandse bijdrage die het deze avond won. Het in principe goedbedoelde NTS-programma „Inburgeren" ruimde in een aflevering die over straf en strafmaat ging in verhouding te veel tijd in voor een vingeroefening voor aanko mende juristen. Voor studenten is zo'n gedramatiseerde rechts zaak een uitermate nuttige be zigheid. voor leken is het hoog uit een indicatie dat de rech terlijke macht van de toekomst zich spelenderwijs op zijn taak voorbereidt. Het was interessan ter geweest indien wat dieper was ingegaan op kernvragen als „Wat haalt de straf uit" en „Hoe kan t gedrag van mensen gun stig worden beïnvloed", waarmee criminologen zich sinds kort zijn gaan bezighouden. Een volgende keer beter misschien. Handel Tegen negen uur waren NCRV zowel als AVRO bezig met Han dels „Messias", het oratorium dat deze in 1791 binen enkele weken neerschreef. De AVRO re serveerde er anderhalf uur voor om via Nederland II het eerste deel en toegiften bestaande uit hoogtepunten uit tweede en der de deel uit te zenden van een uitvoering die Jac. P. Loorij leidde in de Amsterdamse Wes- Henk Moschel kreeg van de NCRV de gelegenheid via Neder land I (in „Toen en nu") zyn collage van Messiah-fragmenten en journaal-opnamen uit het Midden-Oosten. Vietnam en Ver. Staten te tonen. Een betrekke lijk goedkoop succes, dit tegen elkaar aanleggen van ongerijmd heden. Om er een bijtende aan klacht van te maken, is meer vindingrijkheid en een duidelij ker stellingnemen vereist. Don Juan Een gaver voorbeeld van wat mogelijk is met televisie kwam uit Frankrijk: een naar de te genwoordige tijd gehaalde pre sentatie van Molières „Don Juan die de NCRV doorgaf. Het informatieve over een klassiek geworden, vrijwel vol maakte „versierder" werd hier samengevoegd met beelden, waarm emoties tussen liefde en haat, bewondering en verachting gestalte kregen om Michel Pic- coli als centrale figuur. Zo'n wervelende ronderans van op hol geslagen trouwlustigen doet het nog wel, temeer daar regisseur Marcel Bluwal een vlijmscherpe kijk bleek t» V ben op zijn hoofdpersoon, de man die zich door verovering en vlucht in een vicieuze cirkel laat dringen. Sterk geacteerd, bleek het een hoogst interessante les in tv-regie, vooral omdat voort durend rekening werd gehouden met het formaat waarin het ge registreerde de kijker bereikt, en een suggestief brok dramatiek. De door de postcheque- en girodienst zo zeer gepropageerde 1 Commentaar nieuwe manier van betaling met girokaarten in plaats van met contant geld dreigt spaak te lopen, omdat er steeds meer mala-De ptt verstrekte gisteravond het fide kopers blijken te komen, die misbruik maken van de moge- volgende commentaar op de mede lij kheid zich goederen aan te schaffen tegen afgifte van onge- deli"gen van de heer Van den Bom dekte cheques. Voor de recherche is dit soort zaken een nacht merrie geworden, die slechts kan worden voorkomen indien de postgirodienst er toe zou kunnen besluiten ongedekte girobil jetten niet langer terug te zenden aan de rekeninghouder zelf, doch aan de begunstigde. Carmiggelt zei van ons: genadeloos maar zeer scherp. Met dat zeer scherp ben ik het wel eens. maar met genadeloos niet. Is het nu zo ge- .Subtiel" advertentie VERLOVINGSRINGEN en moderne modellen. Wij hebben reeds ringen vanaf f 49,75 p. p. Op het graveren kunt O wachten en zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. F. W. PLESSEN BEVRIJDINGSPLEIN 12 LEIDEN Z.-W. - TEL 26670 Daags voor hij met zijn functio neel leeftijdsontslag de dienst verlaat heeft de 61-jarige inspecteur der Rijksrecherche W. A. A. M. van den Born uit Haarlem, chef van de pos tale recherche in Amsterdam, in een vraaggesprek op deze lacune in het nieuwe betalingssysteem gewe zen. Als gevolg van de gevoerde recla me-campagne geven de winkeliers in goed vertrouwen artikelen aan ko pers mee tegen afgifte van een ge tekend girobiljet. Die biljetten stu ren de winkeliers dan zelf naar de postgirodienst. Te laat blijkt in som mige gevallen, dat het saldo van :oper ontoereikend was en dan kan de winkelier naar zyn geld flui ten, tenzij het een bonafide klant betreft, die per vergissing zijn sal do heeft overschreden en die eige- beweging zijn schuld aanzuivert. Verlamde vrouw schreef sprookj es ziekenhuis te Antwer pen heeft een volledig verlamde vrouw van 27 jaar een bundel sprookjes „geschreven". Met be hulp van een verpleegster, die steeds weer het alfabet opzegde tot zij knikte en de aangeduide letter kon worden opgeschreven, Is in zes maanden van geduldige arbeid het werk gereed gekomen. De bundel is dezer dagen ge drukt. De vrouw, Godelieve Mocns- sens, geraakte zeven jaar gele den totaal verlamd na de ge boorte van een kind. Zjj verblijft sedertdien in een ziekenhuis. Hopeloos de vol- „We staan geregeld gende hopeloze situatie' specteur Van den Born, „de giro dienst zendt de ongedekte cheque, die de winkelier heeft ingestuurd, te rug aan de kwaadwillige rekening houder zelf en die gooit de kaart in de prullemand. In talloze geval len hebben de winkeliers niet eens de naam van de klant genoteerd. Pas na geruime tijd bemerken zij, dat de verzonden girobiljetten niet op hun eigen rekening worden over geboekt, maar navraag zonder naam te kennen heeft geen zin en dan kan men de klant dus helemaal niet meer terug vinden. Heeft de winkelier uit voorzorg wel de naam genoteerd, dan is het be wijs nog uitermate moeilijk. De be trokken klant kan staalhard ontken nen iets in de winkel te hebben ge kocht. Door het hem teruggestuurde girobiljet te verscheuren heeft hy imw mers het enige bewijs, dat aanwe zig was vernietigd. Op deze wijze brengt het nieuwe betalingssysteem zwakke broeders echt in de verlei ding. Indien de postgirodienst echter de ongedekte biljetten zou terugsturen naar de begunstigden (dus in dit ge val aan de winkeliers), dan zouden deze tenminste over de naam en het adres van de klant beschikken en met hem het bewijs van de aan koop in hand tot betaling kunnen manen. Zou hij toch in gebreke blij ven, dan zouden de winkeliers aan gifte kun en doen en dan heeft de recherche tenminste enig houvast. Spoorwegen Nog duidelijker springt het euvel in het oog bij de loketten van de Nederlandsche Spoorwegen, waar te genwoordig kaartjes betaald mogen worden met girokaarten. Die worden dagelijks door de Spoorwegen in gro te getale naar de postgirodienst ver zonden. maar een deel blijkt telkens ongedekt te zyn. Aangezien het te omslachtig zou zyn van alle giro biljetten de namen, nummers, adres sen en bedragen te noteren, kan men geen van deze gratis-reizigers achterhalen. Zelfs is gebleken, dat sommige lieden zich op deze manier contan ten wisten aan te meten. Zij namen een retourtje naar een veraf ge legen stad. betaalden met een onge dekte cheque en kwamen korte tijd later terug met de mededeling, dat ze van hun reis afzagen. Dan werd hun het bedrag minus 50 cent ad ministratiekosten uitbetaald. Tegen dit laatste euvel hebben de spoorwegen inmiddels een gevonden: alle kaartjes, taald is met een girobiljet, worden gemerkt. Zij kunnen niet meer zo gemakkelijk worden ingewisseld. Er wordt een recu voor afgegeven, waar na de Spoorwegen eerst laten uit zoeken of het saldo wel toereikend is. Pas daarna wordt tot restitutie overgegaan. Dit heeft er echter al weer toe geleid, dat sommige pseudo-reizigers zich met zo'n frauduleus verkregen kaartje bij de wachtenden voor een loket vervoegen om het kaartje van de hand te doen aan iemand met toevallig dezelfde bestemming. „De heer Van den Born die recht streeks ressorteert onder de procu- -generaal in Amsterdam, heeft nu toe niet op enigerlei wyze de centrale directie van de PTT of de directeur van de Postcheque en Girodienst van zyn bevindingen op de hoogte gesteld. De PTT-directie wyst er op dat van postgirokaarten voor directe betalingen reeds vele jaren gebruik wordt gemaakt, zon der dat daarmee over het geheel genomen ongunstige ervaringen zijn opgedaan. Zij meent dat de heer Van den Born de door hem onder zochte gevallen te zeer verabsolu teert. Het aantal ongedekte girokaar ten is in verhouding tot de geval len, waarin rechtmatig gebruik er- 1 van wordt gemaakt, gering". VOOR VRIJDAG 22 DECEMBER Hilversum 1. 402 m. VPRO; 18.00 Nws. 18.15 taar op Informaties. 18.20 De v -'--'te: De Christuslegende. x21.00 Stereo: Radiophïlh. orkest en soliste: klass. gesprek. VARA: - kest e- 22.40 platenprogr. 23.5 Hilversum 2. 29É NCRV: NCRV: 22.55 Licht tafel. Een uitz. over politieke zaken, die de aandacht -« weerpraatje. 18.30 Nws. 19.00 Voor Wereldpanora ma. 19.50 Dit: licht gevar. muz.progr. <opn.)20.40 OOver het geheim, toespr. 20.45 Hongerdominee Ficht, hoorspel. TROS: 22.00 Jazzmuz. 22.30 Nws. 22.4( All-In: gevar. progr. 23.55-24.00 Nws GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA (Over de 4e HJn) van 18-20 uur. Modest Moussorgsky. .Boris Godou- nov" (3e acte: 49 min.). (4e acte: 41 min.). Opera in een proloog en viei j-sopraan; Dimltr Ouzounov, Kiril Dulguerov. Milen Paounov, Vasil Ben- chev, John Lanigan, Luben Kondov) servatorium van de Opera te Monte Carlo Louis Frémaux. VOOR ZATERDAG Hilversum 1. 402 m VARA: 7.00 Nws. 7.20 Soc. strijdl DECEMBER Pianorecital (gr)r gevar. muz.progr. en kunst kroniek. 11.00 Nws. 11.02 Vuur onder kerke-as, lezing. 11.15 vraaggesprek. (gr.j. >rl.: adviezen op exportgebled. and Western 15 Marktber. 12.17 Overheidsvoorl.: Exportivltelten. Nws. 12.27 Med. 12.30 Nws 12.40 Act. 12.50 Zonder rubriek over missie en zending. 13.00 Openbaar Kunstbezit. Science: 13.10 Wat is kerst mis?. vraaggesprek. NRU13.25 Vlie gende schijven; platenprogr. voor de KRO: 14.00 P.M.: een weekblad veel plaatjes. (16.00-16.02 Nws.). 17.0 KrlshnamoertL. NRU: 16.30 Franse les. HIRO 17.00 Vrage KRO: 17.30 V< Hllvi progr. (10.00 en 11.00 Nws.). OTtu} 12.00 Nws. 12.02 Klein chanson. NCRVl 13.00 Nws. 13.02 Ramblers Radio Re- 5rises. 13.30 Zuldzee-serenade. 14.00 ws. 14.02 Progr. voor tieners en twens. 15.00 Nws. 15.02 Halte: progr. voor twintigers. 15.30 Country and Western Sportshow en lichte grmuz. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1 15.34 Week journaal met titels slechthorenden. AVRO: 16.00-17.30 Voor de jeugd. NTS: 18.55 Pipo show. 21.00 Tien-Toon: Tien jaar Toon Hermans One-Man-Show. NTS: 23.25- ochtendgym. :hte grmuz dag. lezing. VARA i de voorpag., pers- 15 Z.O. 135, gevar. pro- -- Waterstanden). 10.50 Wegwijs: tips voor trips en va kanties 11.00 Nws 11.02 Stereo: Licht instr. ensemble. 11.25 Afrikaanse kro niek. 11.45 Stereo: Salonorkest en zangsolist. 12.10 Een nieuw geluid: Jon- artiesten met instr. kwartet. 12.27 land- en tuinbouw. 12.30 finish: act. sportnws. 21.30 Onaantastbaar 90 Proof Dame, TV-film. NTS: 22.20- £J Tussen 13.00 Nws. 13.10 VARA-varia. 13.15 Tyd voor teenagers. 14.00 Uitlaat: progr. voor de jeugd. 14.40 Radio Jazz Als gevolg van een wedden schap tussen drie vrienden, dat diegene die het eerst in het hu- ivelijk zou treden, van de andere twee een geit ten geschenke zou krijgen, stond gisteren de Am sterdamse verwarmingsmonteur Gerard Dekker, die de wedden schap won, met zijn bruid en de geit Dorus voor het Amsterdamse stadhuis. Bij de plechtigheid zelf moest de geit echter verstek laten gaan, omdat hij in de trouwzaal niet welkom was. (gr.). 17.10 Opnamen najaarsmuz.feest van de Algemene Chinese minister weer in de gratie De Chinese minister van Buiten landse Zaken Tsjen Ji, die in au gustus en september aan scherpe kritiek heeft bloot gestaan, is volle dig gerehabiliteerd, zo is uit Peking De rode garde had hem van alle soorten misdaden beticht. Tsjen Ji i hét was al verscheidene malen in het derlandse dioweek Journaal Hilversum 1. 2! NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende openbaar verschenen, maar op de re ceptie die woensdagavond voor de ze vende verjaardag van het Zuidviet- JQJ m I namese Bevrydingsfront werd gehou- woord. 7.15 Klass. grmuz. 7.30 Nws. den, nam hy een ereplaats in.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5