EBDSCH DAGBLAD iamertoch vorm an samenwerking et Engeland e.a. u Parijs niet onder indruk Gesprek in Canberra van Johnson en Thioe Utrechter ook schuldig aan Elster moord? de fiets die vanzelf gaat PARIJS VEROORDEELD Teleurstelling W aarschuwing van Cambodja DISCO-DANCING l^**&soepen...spaar de vlaggetjes! r EEN NIEUW GELUID MET DE KERST alles E Vlieland JAMIN ©uct Qföe, ernvo Ipgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 22 DECEMBER 1967 No. 31463 «cteur: E. A. E. van Dishoeck ofdred acteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redactie) 'De Tweede Kamer heeft zich gisteren in grote meerderheid (gesproken voor samenwerking met Engeland, Ierland, Dene- (rken en Noorwegen in een Europese technologische genieen ap, open voor alle Europese landen, die daaraan wensen deel |iemen. gemeenschap zou de verdragen van Rome tot grondslag moeten gen en op deze wijze tot verdere Europese integratie kunnen hij gen. Minister Luns van Buitenlandse Zaken schaarde zich met loening achter de wensen van de Kamer, tot uitdrukking gebracht m motie van de socialist, drs. J. M. den Uyl, die mede was onder- nd door KVP, VVD, ARPCHU en D '66. Kamer sprak in de motie haar teleurstelling uit over de wei- g van de Franse regering om de toetreding van Engeland te rhandelen. Daardoor, zo vond wordt het open karakter van de bast en de voortgang van Europese éénwording bedreigd. ,lve het op gang brengen van be ringen over samenwerking op het van technische kennis, wordt 'gering in de motie ook uitgeno- zo groot mogelijke eensgezind- tussen de vijf landen, die posi- tegenover de Britse toetreding het verzet van Frankrijk te inen. nauwe samenwerking met En id en de andere kandidaten voor lidmaatschap van de E.E.G. bereidingen te treffen met het leen toetreding te vergemakkelij- len te versnellen. I Kamer bleek in meerderheid nnening dat het gesprek met En- 1 over de Britse toetreding dient >rden voortgezet, de Franse hou ten spijt. Volgens drs. Den Uyl, Franse argumenten „voos en nchtig" noemde, zijn er voldoen- logelijkheden denkbaar om met land een hechte samenwerking te gaan. Een technologische ge- ischap kan volgens hem het viel zijn voor verdere integratie. 2 Geen lege stoel vraag, welke houding tegenover xijk moet worden ingenomen, verschillend benaderd. Minister zed eerst het overleg tussen de Kortste dag in warme lucht (Van onze eerkundige medewerker) idaag is het de kortste dag, vanmiddag om 14.17 uur i de zon weer op het laagste op de Zuiderkeerkring te i. Deze kortste dag is niet de 'e. In de loop van de nacht de krachtige zuidwesten- belangrijk zachtere lucht voerd. Gisteren bleef het in ons land nog om het punt schommelen met iw, ijzel en regen, maar van en werd zes tot acht gra- gemeten. De depressieactivi- blijft groot. In de loop van dag bereikt ons een volgend ifront en de voorlopige kerst- itzlchten wijzen eveneens op en regenachtig weer voor en grote delen van Midden- pa. In het alpengebied zal fraaie wintersportweer zich tchijnlijk wel kunnen hand- ii tijdens de feestdagen EERBERICHT inhoudend zaclit Bilt verwacht van heden- tot lavond zacht weer met veel be- »g f en toe wat regen of >n. Matige tot krachtige zuld- |ke wind. (Opgemaakt om 11 uur) rERSTANDEN 23 DECEMBER bp: 8.46 uur; onder: 16.31 uur. op: 23.59 uur; onder: 12.35 uur. der te Katwijk te 7.26 en uur, laagwater te 3.05 en 15.30 r bestaat alt 20 pagina's Minister Luns aan het woord in de Tweede Kamer. Naast hem staatssecretaris De Koster van Buitenlandse Zaken. vijf te willen afwachten. De eerstvol gende ontmoeting van de ministers van Landbouw der Zes heeft eind ja nuari plaats. De minister zei, dat in geval van een boycot enige terugslag in de samenwerking hooguit in de randgebieden, bijvoorbeeld op fiscaal terrein, voelbaar kan worden. Drs. Den Uyl waardeerde de hou ding, die minister Lardinois in Brus- ADVERTENTIE Iedere dag weer, 'n heerlijke tractatie sel (opschorting in landbouwoverleg) heeft ingenomen, maar wilde pas se rieus over de politiek van de lege stoel (een boycot van de vergaderin gen) gaan denken als een eensgezind optreden der vijf niet mogelijk blijkt. Negatief De socialist, de heer H. Vredeling, liet bij interruptie blijken de weige ring van minister Roolvink (Sociale Zaken) om naar Brussel te gaan, nog al negatief te vinden. En ook de KVP-er, dr. Schuyt, wilde de voort gang van de EEG der Zes niet in de waagschaal stellen. Ook de anti-revo lutionaire fractieleider, mr. Biesheu vel, verlangde primair binnen de Zes tot zaken te komen. Hij vond, dat er geen reden is voor paniek en nam duidelijk enige afstand van de verkla ring van minister Luns, die overigens in de Kamer om zijn optreden werd geprezen. Op voorstel van drs. Schmelzer, fractieleider van de KVP, besloot de Kamer de motie ter kennis te bren gen van de parlementen der overige vijf EEG-landen, het Europese parle ment, en de parlementen van Enge land, Ierland, Denemarken en Noor wegen. Tegen de motie stemden de Boerenpartij, de PSP en de SGP. Mi nister Luns onderkende bij boeren- afgevaardigde, mr. H. Kronenburg. Engeland sinds Attlee destructief noemde, een „licht-Gaullistisch ac centje". Ook de heer Jongeling (GPV) vond Engeland een „vreemde eend in de continentale bijt", maar stemde ondanks zijn bezwaren tegen Europese eenwording voor de motie. De Tweede Kamer Is gisteren op kerstreces gegaan. De parlementaire vakantie duurt tot februari. Aan het eind van de laatste vergadering van het jaar herinnerde kamervoorzitter Van Thiel aan de drukke periode, die de Kamer achter de rug heeft en waarin het merendeel van de begro tingen behandeld zijn. Hij wenste de afgevaardigden „na deze hondenrace Nederlands-Belgische boycot (Van onze correspondent in Parijs) overleg gehouden. De Fransen ver- De Franse reeerinB is „iet ere diep I'JU* onder de indruk gekomen van het Nederlands-Belgische beslu'»: de mi nisteriele bijeenkomsten van de EEG in Brussel (uit protest tegen een twee de veto van De Gaulle inzake Enge- lands toetreden) te saboteren. Het voorbeeld van de consequente lege stoel, dat Frankrijk in 1965. om zijn wil inzake de Europese land bouwproblemen door te kunnen drij ven. had gegeven, heeft, zo consta teert men in Parijs ietwat schamper- tjes, de Benelux niet durven te vol gen. Men waagt in Parijs trouwens al de voorspelling dat Nederland en België ook op de lange baan dat Franse voorbeeld niet zullen evena ren. Frankrijk had zich in 1965 zeven maanden lang buiten het Europese Op bescheiden wijze luas in het Tweede-Kamergebouw hier en daar enige kerstversiering aange bracht, waaronder ook maretak ken. Voorzitter mr. Van Thiel hield zich gisteren onverbiddelijk aan de eeuwenoude traditie van de mistletoe en ook jonkvrouwe mr. C. W. I. Wttewaal van Stoet wegen liet zich met charme door de Kamervoorzitter kussen. In de Anglicaanse Paulus-kathe- draal in Melbourne is vanochtend (plaatselijke tijd, dat was vannacht omstreeks 12 uur Westeur. tijd) een rouwdienst gehouden voor premier Holt van Australië, die bij het zwem men is verdronken. Vertegenwoordi gers uit vele landen, onder wie de Amerikaanse president Johnson en de Engelse Kroonprins Charles in ge zelschap van premier Wilson en de met de tijd" een periode van rust toe oppositieleider Heath, behoorden tot (Van onze Utrechtse correspondent) De Rijkspolitie van de groep Rhe- nen is er vrijwel van overtuigd, dat de gearresteerde Utrechter, die al drie moorden heeft bekend, ook de moord op de 87-jarige Goosje van Piggelen uit Eist op zijn geweten heeft. Het grote probleem is echter om voldoende bewijsmateriaal aan te voeren, zoals dat ook het geval was in de Amsterdamse zaak-Coby van der Voort. Toch schijnt de politie wel zoveel houvast te hebben, dat de Elster moord, nu acht maanden geleden gepleegd, opnieuw grondig wordt uitgezocht. Een belangrijke rol hier bij speelt o.a. een inwoner uit Eist, die binnenkort met de Utrechter zal worden geconfronteerd. „Als dat po sitief voor ons uitvalt, zijn we een stuk verder," aldus de politie. Na dj arrestatie van de Utrech ter werd in Rhenen direct verband ADVERTENTIE HET CENTRUM VAN VERMAAK voor de kerstdagen en nieuwjaar is: Noordwijk aan Zee - Boule 7 gelegd met de Elsterse moordzaak, die in zekere zin op dood spoor was geraakt. Eind juni van dit jaar gaf de Arnhemse substituut officier van justitie, mr. J. H. G. Boekraad, op dracht om het onderzoek tot op ze kere hoogte af te sluiten. Ondanks intensief speurwerk was de politie geen stap verder gekomen. Er wa ren zelfs geen vingerafdrukken te vinden. Men wist niet eens hoeveel geld er werd gemist. Het enige hou vast was een witte auto, die bij het huisje van de alleenstaande bejaar de man heeft gestaan. Maar ook met zulke verklaringen is de politie voorzichtig. Wel is in dit verband zeer interessant de verklaring van een getuige, dat in de witte auto twee mannen zaten, de één naar schatting ongeveer 45 jaar en de an dere in de twintig. De oudste had een krans van haar om de kalende schedel. Oude Nol (die overigens 75 jaar is) heeft inderdaad een kalend hoofd en zo'n krans haar. Na de geruchtmakende bekente nissen van de Utrechter is de moord- zaak-Eist weer op volle toeren gaan draaien. Alles wordt weer nauwkeu rig nagegaan, waarbij de figuur van Arnhemse Nol een nieuw aspect is. De mogelijkheid wordt namelijk niet uitgesloten geacht, dat deze bejaar de onderwereldfiguur door relaties getipt is over de alleenwonende Goosje van Piggelen. ADVERTENTIE foto- en filmkado's foto-film Jan Wolfslag n.v Breestraat 123 - Haarlemmerstr. 102 de 1800 personen, die de dienst bij woonden. Duizenden stonden rondom de kathedraal van Melbourne om ge tuige te zijn van de aankomst der staatshoofden en andere leidende fi guren. Het was fraai zomerweer en zeer vele bleven bij de kathedraal staan om de dienst via luidsprekers te volgen. Op weg naar het regeringsgebouw, waar de buitenlandse gasten zich verzamelden voor de rit naar de ka thedraal, bracht Jhonson een bezoek aan mevrouw Holt. die hij zijn deel neming betuigde. Verder had hij een kort gesprek met de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken Ma- lik, de Filippijnse president Marcos en de premier van Singapore Lee Kwan-jew. Alvorens naar Melbourne te ver trekken had de Amerikaanse presi dent in Canberra een gesprek van twee uur met de Zuidvietnamese pre sident Thioe, waarna een gezamen lijke verklaring werd uitgegeven, waarin stond, dat president Thioe opnieuw zijn bereidheid had uitge sproken om met personen, die te ma ken hebben met het z.g. „Nationale Bevrijdingsfront" te spreken „over ter zaken dienende aangelegenheden, daarbij duidelijk stellend, dat zijn re gering het front op geen enkele ma nier kan beschouwen als een onaf hankelijke organisatie". De Zuidviet namese president merkt daarbij op, dat het niet nuttig is constructieve besprekingen te gaan voeren met ele menten in Zuid-Vietnam die geweld dadige methoden toepassen om hun politieke doel te bereiken. De verkla ring zegt tenslotte, dat de twee staats lieden betreuren, „dat er geen en kele aanwijzing is, dat Noord-Viet- nam bereid is een van de vele wegen naar vrede, die zijn geschapen, te ge bruiken. Zij zijn het erover eens, dat in deze omstandigheden geen andere mogelijkheid over blijft dan het voortzetten van de passende militaire acties". De Cambodjaanse regering heeft gisteren de Ver. Staten gewaar schuwd, dat Amerikaanse troepen bij een eventuele inval in Cambodja niet alleen 35.000 militairen maar het gehele volk tegenover zich zal vinden dat bereid is te vechten volgens de beginselen van de guerrilla. De Cam bodjaanse regering keurt met name „de buitengewoon ernstige houding" af van een subcommissie uit het Amerikaanse Congres die, volgens de New York Times, kortgeleden maat regelen heeft aanbevolen „om de communisten te verhinderen, Cam bodja als schuilplaats en bevoorra dingsbasis te gebruiken". Dank wordt daarentegen gebracht aan de Ame rikaanse senatoren die tegen het denkbeeld van 'n „hardnekkige ach tervolging" van de communisten tot in Cambodja, (o.a. geopperd door Eisenhower) in het geweer zijn ge komen. Vervolg op pagina 2 ADVERTENTIE ADVERTENTIE de nieuwste van Kaptein Kom de Cady bekijken bij: GEBR. HUISMAN Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 Leiden Kan ook gefinancierd worden in 6-7-12-18 mnd. Ie aanbetaling 90.—. hun mokkende houding heel wat kor ter zullen uithouden. Zowel België en Nederland zullen, zo constateert Pa rijs met een bijna tergend realisme, moeten zien dat zij even min als de overige EEG-landen enig belang hebben by een sabota ge van de Euromarkt. Officiële Fran se woordvoerders aarzelen zelfs al nauwelijks meer aan die vaderlijke berisping toe te voegen dat op korte termijn de vijf andere EEG-landen Frankrijk dankbaar zullen zijn, dat het de moed heeft opgebracht Enge land buiten de deur te houden, om dat alleen tegen deze prijs de Euro- markt in zijn huidige gedaante voor ontluistering, zo niet voor ondergang kon worden gespaard. Het cynisme van die laatste opmer king even buiten beschouwing gela ten, lijkt het inderdaad moeilijk te ontkennen, dat Frankrijk in Brus sel de EEG opnieuw naar zjjn harde hand heeft weten te zetten om zo tevens een nieuwe diplomatieke over winning van De Gaulle's polMiek te kunnen boeken. Vervolg op pagina 2 ADVERTENTIE Dit jaar een origineel, onverwacht geschenk uit de onuitputtelijke voor raad leuke, nuttige gezellige, goed kope - en dure geschenken. Alles voor vogels, honden, poezen, duiven en konijnen; voor de tuin, het balkon of de kamerplanten. Van amaryllis (geheel compleet met sierpot en aarde 6,90; tot kooien; van poazemanden tot grasmachine en noem maar op Cadeaus voor mensen met hobby's. SPECIALE AANBIEDING: Winkelwaarde 52,25 NU 42.25 heeft Nieuwe Rijn SO Tin 20824 (01710) ADVERTENTIE kersen bonbons JRS150 gram 143 niet duur wel heerlijk ADVERTENTIE Een fijn parfum een goede eau de cologne drogisterij -parfumerie VRIJENHOEK Lelden Oegstgeest MARCEL ROCHAS CARVEN LANV1N 1 Naar men verneemt, zegt de Prov. Noord-Brab. Cou- 1 rant, heeft eene ontaarde 1 moeder, eene zekere weduwe, die een goed burgerlijk be- 1 staan heeft, een harer kin- 1 deren, een lief meisje van 4 1 a 5 jaren, aan het gezelschap van het theatre Crosso ver- 1 kocht. Betreurenswaardig is b.et, dat dergelijke afschu- welijkheid, door onze wetge ving niet kan worden tegen gegaan. (Advertentie) J. de Haas heeft niet zijn ontslag geno- 1 men, maar heeft het den 15- 1 den December 's morgens ten 8 ure gekregen onder getui gen van zijn beide kamera den, T. Voogt en G. Zand- 1 vliet. P. L. Kerreüjn, Koornmolenaar.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1