oliticus zonder pretenties Vlies in liet oog houden" NIEUWE UITGAVEN goed is, heb ik niets te doen )e Jong WERKGELEGENHEID Kamer akkoord met De Blocks beleid Duitsland wil Koreanen terug j^VRl IJDAG 22 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD en(,ALS het Ilinister- president Humoristisch Bedachtzaam Geconcentreerd (Door drs. J. van Putten) Als het goed is, heb ik niets te doen". J Jinister-president P. J. S. de Jong zit in zijn gemakkelijke S»W. Zijn bureau is schoon en leeg. Zijn werkkamer aan het ïïin 1813 ademt rust. Vroeger, toen hij nog niet dit ambt be- L1 iedde, stond hier ook nog een boekenkast, een witte. Hij ft het meubel laten verwijderen. De kast viel in deze kamer de toon, vindt hij. reen boeken, geen stukken, geen dossiers. Toch is dit geen stil pen ter afsluiting van een loopbaan als marine-officier, staats- cretiris van Defensie. Eén schakelaar overhalen en men hoort in t wrkvertrek de zware en nasale stemgeluiden uit de Tiveede me, een andere knop en de geluiden uit de Eerste Kamer worden orbiar. In het Catshuis beschikt hij over dezelfde verbindingen. lest „ontstellend veel", om op de hoogte te blijven. Hij heeft jorneel) contact met KamerledenHij onderhoudt zijn contacten tt gote zorg. En toch: „Als het goed is, heb ik niets te doen". „Ik voel me volstrekt politicus. Ik kan mijn functie alleen zo goed mo gelijk vervullen, als ik mij verzekerd weet van voldoende steun. Dan zit je midden in de politiek". Vraag: Gruijters heeft kort na de verkiezingen toen de kabinetsforma tie nog maar net in gang was, een onderzoek gehouden waarbij aan de mensen werd gevraagd, wie zij als minister-president wensten .Niemand heeft toen uw naam genoemd. Hin dert het u niet, dat u zo onver wacht, voor velen als een verrassing, minister-president bent geworden, eigenlijk buiten de kiezers om? „Het onverwachte hindert mij op zichzelf nooit. Ik heb nooit anders dan onverwachte dingen meege maakt. Ik voelde me niet de eerst- geroepene. ik vond het ook niet om van te schrikken". Vraag: maar vindt u ook niet dat de kiezers meer invloed moeten heb ben op de aanwijzing van de minis ter-president? „Dat is een van die omstreden punten waar ik liever buiten blijf. Dat wordt nog bediscussieerd. Ik heb wel mijn ideeën, maar ik wil me in dit stadium niet uitlaten". Vraag: maar als er weer verkie zingen zijn „The moment of truth (het ogen blik van de waarheid) komt tegen de tijd dat er verkiezingen worden uitgeschreven. Dan zal ik kleur be kennen". Vraag: moet dan het voortbestaan van het kabinet inzet van de verkie zingen zijn? „Ik weet niet of het die kant uit gaat, ik wacht af 'remier De Jong licht toe„De po- e van de minister-president hier schilt var. die in vele andere lan- Hij is her meer coördinator. De druk ligt \ooral op het voorzitter- ap van de ministerraad Jk kom goed in fuictie als er moeiiykhe- i dreigen. F.oe minder een beroep mij wordt gedaan, des te beter is. Maar let is niet mijn opvat- dat ik aclterover kan leunen. Ik :t wel alles n het oog houden, le- luisteren. Ik zit niet passief te :hten totdat ergens iets ontspoort, ar ik bemoei me er niet mee, zo- ales goed gaat. Dat de minister- sident doelbewust leiding geeft draagt zich niet met onze staats- iciting". hoe worden dan besluiten /men? Wat is uw aandeel daar- ïbjbs !r is veel vooroverleg. Dan komt pro en contra er al uit. Soms t zich automatisch een oplossing soms komt er een voorstel van kant, het normale voorzitters- .00 side i Partijraad lag: Kortgeleden hebt u de par- id van de KVP bijgewoond. Wat u ervan? Iet was de eerste keer dat be Islieden werden uitgenodigd. Ik er meer als geïnteresseerde toe- luwer naar toe gegaan. Ik houd een beetje afzijdig van al die en. In de functie van minister- Ident moet je je niet al te veel een partij vereenzelvigen. Het me ook onjuist, me teveel te )eien met de verwikkelingen in lartijen. Ik volg het wel heel /gezet". „maakt u zich geen zor- dat u bij al deze verwikkelingen ;n gegeven ogenblik uw meerder- in het parlement kwijt bent? orgen niet, maar het is een mo pheid die ik wel in het oog houd. zijn de regels van het spel. Ik daar niet verdrietig onder. Zo- ik geen meerderheid meer heb, ;t het eindfluitje, dan houdt het /aag: is dat dan geen teleurstel- I Was het einde van het kabi ■larijnen en van het kabinet- s/oor u geen teleurstelling Us niet verdrietig, maar dan be- k, dat het niet persoonlijk ver- ft? is; 't is meer zakelijk jam- 'rag: om het landsbelang? Oei, als Je zelf bezig bent met landsbelang is het heel moeilijk ftheidslyn te vinden' tussen het te landsbelang en wat je denkt hit landsbelang is. Als je er bij 'okten bent wil je de grenzen wel aiders leggen dan anderen", 'raa*: het is ons in de Tweede fier wel eens opgevallen dat in aal<e moeilijke situaties de heer meker het kabinet te hulp kwam, tf ktf bang was, dat u het zelf kon redden. Dat is me nooit zo opgevallen. Ik nog nooit een punt gehad dat ik ht: nu vordt het moeilijk. Die in- nipties, dat is dikwijls meer iets •en de partijen. Ik vind het eigen- in myn hart wel aardig, die in- rupties. Naar ik heb noojt het ge- gehad 1at ik dacht: hé, nu fdt het gevaarlijk, nu kom ik in verdrukkirg. Het is normaal dat files die dt regering steunen, bij ■riL-o 11 hrr rassmg ?raag: in hoeverre voelt u zichzelf Iticus? Verschillen Het verschil tussen het beleid van het kabinet-De Jong en dat van vo rige kabinetten, met name van het kabinet-Cals is een volgend onder werp. De minister-president meent dat vooral sprake is van accentver schillen. Hier en daar is het beleid een klein beetje anders, maar dat wordt wel eens overtrokken. Hij zegt: „Hebt u ooit iemand ontmoet die achter uitstrevend was. Wij willen in wezen allemaal dezelfde dingen. De een wil iets verder dan de ander. Maar men ie in het algemeen sociaal Dan .5 te™l0ftta loch een voelend, men is vooruitstrevend. De j ?Pm"ke'«l[et act'vltelt va" ?e nums: accentverschillen vitten meer in het Ü"™",1!!;«ÜL geSPre* tempo. Wy hebben geen grove ver schillen meer. Je moet niet zo voor met alleen A.O.W. valt in de inkoms- I een nota; die moet nog in de minis- tenbelasting. Dat gaat toch wel te terraad besproken worden. Ik ben ver". I voor een zo groot mogeiyke open- "Bli belastingverhoging-, vervolgt J J-jM- de minister-president, „wordt vaak gezegd: het gaat van de rijke men sen af ten behoeve van de samen leving. Daar wordt wel eens te ge- makkeiyk over gedacht. Daar komen de grote inkomsten niet van. Ook de grote middenlaag brengt al heel veel op. Een paar miljoen maal tien gul den gaat hard; by een paar hon derd maal duizend gulden kom je maar tot in de tonnen. Maar het is niet zo dat de regering voor noodza- keiyke dingen belastingverhoging uitsluit". En nogmaals: er wordt over deze dingen wel te gemakkelyk (de premier zegt „te faciei") gesproken". De minister-president is zich by deze opmerkingen bewust, dat hü zich in feite op het terrein van minister Witteveen van Financiën heeft bege ven. Htf doet dit niet graag, zo biykt uit zyn toelichting- Het strookt niet met de opvatting die hy over zyn functie heeft. Openheid op komt. Zyn zorg voor een zo groot mogelyke openheid over het rege- ringsbeleid. Is het niet mogelyk, meer uithollen, dat je andere dingen laat M verschralen" bekendheid te geven aan de beslis- singen die de ministerraad neemt? Vraag: minister Roolvink voelt er voor, de kinderbyslag voor het eerste kind af te schaffen en minister Wit teveen heeft laten weten, dat hy de omzetbelasting wil verhogen en de loon- en inkomstenbelasting zou wil len verlagen. Is dat geen verande ring van beleid, vergeleken by het kabinet-Cals? De minister-president verwyst naar de stygende uitgaven voor so ciale voorzieningen en voor onder- wys. Hy herhaalt dat er verschillen zyn in het beleid, maar deze zyn niet zo groot als sommigen willen doen voorkomen. Primair noemt hy de bescherming van het bestaan, zo als dyken nodig zyn tegen het wa ter. Dan noemt hy de zorg voor de toekomst, onderwys, research („Je moet het eigenlyk speurwerk noe men, maar dat vind ik een beetje gezochte term. Wetenschappelyk on derzoek is misschien beter"). Het ge heel moet gedragen worden, daar om de zorg voor de economie, wegen, vliegvelden De sociale voorzieningen lopen daar geiyk mee op. De cultuur kun je niet als sluitpost nemen, 't loopt er parallel mee". Het antwoord luidt: „Ik heb hierover lykt. Ik wil het bekyken van de kant van de burgers. Zy hebben er recht op, alles te weten, behalve als het niet kan". Het antwoord is karakteristiek. Een politicus met weinig pretenties is zeldzaam. Aan het Plein 1813 blijkt er een te werken, dat is de onmiskenbare indruk die zich op dringt na een gesprek van ander half uur. Hy werkt niet voor zichzelf, hy werkt omdat het hem gevraagd is, voor anderen. Maar zelfs dat doet hij op een weinig pretentieuze ma nier, niet als een gedrevene, maar bezonken. zyn blik is peinzend als hy luis tert, blyft vaak peinzend als hy ant woordt. Juist daarom, om die pein zende blik, is de weergave van het gesprek, het opsommen van de ant woorden, maar een half verhaal, de halve waarheid. Achter die blik gaat de andere helft van de waarheid schuil, het brein dat bezig is en nau- welyks iets ongemerkt laat passeren, dat luistert naar de vertogen in het parlement, dat ontstellend veel leest, zoals de minister-president het zelf zegt. Een waakzame spin in het midden van een groot geordend web? Mis schien wel, maar dan beslist zonder de kwade bedoelingen die zo'n dier eigen zijn, menslievend, vreedzaam. In de Kamer heeft premier De Jong tot nu toe alle gevaarlijke klippen zonder veel moeite kun nen omzeilen. Belasting Na enige aandrang gaat de minis ter-president iets nader op de belas- tingvraag in. „Men moet een belas tingverlaging niet zozeer zien als een verlangen van minister Witteveen. Het is meer een stelling: je moet het ook in beschouwing nemen". Heel be- langryk vindt hy verlaging van de loon- en inkomstenbelasting voor de laagstbetaalden. „Een getrouwd stel Verzegelde banden zonder ventiel Sedert drie jaren ryden er in De troit vyf personenauto's en vyf be stelwagens rond, die voorzien zyn van verzegelde banden, die niet be hoeven te worden opgepompt. De re sultaten van deze drie jaar proeftyd zyn zodanig, dat dergeiyke banden, die geen ventiel meer bezitten, reeds tot de standaarduitrusting van en kele 1968-1969 auto-modellen zullen gaan behoren. De banden worden in de fabriek met de wielvelgen verzegeld, nadat ze op de vereiste druk zyn gebracht. Het meten van de luchtdruk zou met deze banden nog maar één keer per jaar nodig zyn. Hiervoor wordt ge bruik gemaakt van een nieuw soort instrument, dat met een zuignap aan de zy kanten van de band bevestigd wordt. Als de druk te laag blykt, wordt het bandenprofiel met een fyne holle naald doorstoken en hierdoor de no dige luchtdruk toegevoerd. By het uittrekken scheidt dit steekventiel een soort gummi af, dat het zichzelf sluitende gat nog eens inkapselt. 'Van miniaturisten tot expressionisten' Verlucht "met een aantal afbeel dingen van schilderyen verscheen by de uitgevery Heideland in Hasselt (België) „Van miniaturisten tot ex pressionisten", een bundel interessan te kunsthistorische studies van de Vlaamse schryver prof. August Ver- meylen (1872-1945), waarin o.a. de Renaissance, de Barok en de moder ne periode behandeld worden. In deze verantwoord samengestel de „paperback" worden zeker de woorden van Julien Kuypers beves tigd. Deze schreef namelyk. „Onder- de weinig talryke proeven van be spiegelend of didaktisch proza, die, hoewel ze zich niet als kunstproza aanmelden, tevens literaire waarde hebben, staat Vermeylens professo raal levenswerk onbetwistbaar voor aan". Zo wordt men in dit boek geconfron teerd met de levens en werken van schilders als de gebroeders van Eyck- Huighe van der Goes, Hieronymus Bosch, Quinten Metsys, Jenin Gos- sart (alias Jan Mabuse) Pieter Breu ghel, Rubens en vele anderen, met een apart hoofdstuk over de Belgi sche schilderkunst sedert 1830. Infor matieve en gerypt-doordachte be schouwingen van de eerst orde, van groot belang voor een ieder, die zich tot de schilderkunst voelt aange trokken „De oorlogsvloot in de zeventiende eeuw" en „Munten in ïnuntvondsten" Twee nieuwe aantrekkelijke boe ken in de Fibula-reeks van Van Dishoeck N.V. te Bussum vra gen de aandacht: „De oorlogsvloot in de zeventiende eeuw" door F. L. Die- kerhoff en „Munten in muntvonds- ten" van dr. H. Enno van Gelder en drs. Joh. S. Boersma. Het eerste beschryft het ontstaan van de Nederlandse zeemacht, de op bouw van de vloot, de structuur van het zeventiende-eeuwse schip, de bewapening, de bemanning, het leven aan boord, de navigatiemiddelen en het zeegevecht, zulks mede aan de hand van talryke tekeningen en fo to's van beroemde zeehelden en sche pen. De marine-historicus Diekerhoff doet over dit alles een interessant en lezenswaardig boekje open en geeft ook een boeiend verslag over het ver loop van een van de grootste zee slagen uit onze geschiedenis, n.1. de slag by Schooneveld in 1673. Een aanbevelenswaardig geschrift voor allen, die nauwe relaties met de Marine hebben, alsook, naar wy vermoeden, voor de velen, die daarbij niet onmiddellyk zyn betrokken. Het tweede, Munten in muntsvondsten' geschreven naar aanleiding van de muntvondsten, die de laatste tyd veel opschudding veroorzaakten. Een (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gisteren vertrouwen uitgesproken in de werk- gelegenheidspolitiek van minister De Block van Economische Zaken. Afge vaardigden van VVD, AR, CH en KVP zeiden overtuigd te zyn door de argumenten van de minister, die had betoogd dat er de komende maanden in de Nederlandse economie geen ruimte zal zyn voor nieuwe werkge legenheidsprogramma's. De toezeg ging, dat de zaak opnieuw bekeken zal worden als de werkloosheid in de tweede helft van 1968 niet zal dalen, gaf daarby de doorslag. De motie van de socialist Den Uyl, waarin om 200 miljoen gulden werd gevraagd voor nieuwe maatregelen ter bestryding van de werkloosheid, werd dan ook verworpen. De socia listen kregen alleen de PSP, de CPN en D'66 mee. Een motie van D'66, waarin 300 miljoen gulden werd gevraagd ter be strijding van de werkloosheid, werd ingetrokken, omdat de werkgelegen- heidspolitiek van de regering intus sen een heel eind aan dat verlangen is tegemoetgekomen. D'66 steunde de motie-Den Uyl evenwel, omdat extra- maatregelen tegen de werkloosheid volgens die party zó belangryk zijn, dat daarvoor risico mag worden ge nomen. De manipulatie met de mo tie van D'66 ontlokte de communist Bakker de verzuchting: „wy zouden in het kader van een doelma tigheidsonderzoek naar de werkwyze van de Kamer, eens moeten uitreke nen hoevel man-uren verloren gaan met het voorbereiden, indienen, ver anderen en intrekken van moties van D'66. Minister De Block kreeg zyn be groting ongeschonden door de Ka mer. Een aantal andere moties en amendementen werd ook verworpen. De belangrykste daarvan zyn: een voorstel van de socialist Oele om de Staatsmijnen te betrekken in de win ning van olie en gas op de Noord zee en een amendement van drs. Lems (P.vd.A.) om het ontwikke- lings- en saneringsfonds voor de middenstand met zeven miljoen gul den te versterken. Met het gemak van een kust vaarder is gisteren vroeg het grootste schip dat ooit Rotterdam heeft aangedaan de 204.000 ton metende Noorse tanker ,&erge- hus" Europoort binnengelopen. Bij de Shell-installatie in de vier de petroleumhaven loste het tankschip op één na het groot ste ter wereld 95.000 ton ruwe olie met een snelheid van 10.000 Bij gladheid geen lagere bandendruk Een misvatting, die nog vry veel wordt verkondigd, is, dat door 's winters de luchtdruk in de banden te verlagen, een be tere grip op een glad wegdek wordt verkregen, daar door dese drukvermlnderlng het aanra- kingsvlak tussen banden en weg wordt vergroot. Een dergeiyke maatregel is echter niet van gevaar ontbloot en daarom ten sterkste af te ra den. De band verliest door een ver laagde druk namelyk veel van zyn zydellngse stabiliteit, waar door de wegligglng van de wa gen aanmerkelijk slechter wordt. Het stuur wordt "sponzig" met iet niet denk bee dig e gevaar, dat de wagen op een gladde plek uit zyn koers raakt en gaat slippen. aantal van deze vondsten wordt onder de loep genomen en de betekenis er van, ook voor het verkrygen van een beter inzicht in de handelscontacten, helder belicht. In kort bestek wordt men met velerlei munten en hun uit eenlopende afbeeldingen in kennis gesteld door twee op dit terrein uiter mate deskundige autoriteiten. Boven dien geeft het boekje een volledige ïyst van alle ln ons land gedane vondsten. Ook dit boeiende relaas zal men ongetwijfeld gespannen lezen. China-trilogie: Vlvcht uit China; De hemel van China; Het goud van China, door PeaTl S. Buck. Uitg.: A. W. Bruna en Zoon, Utrecht. Vlimmen trilogie: Doctor Vlimmen; Vlimmen contra Vlimmen; Vlimmens tweede jeugd, door Mr. A. Root- haert. (Bruna). De schuchtere belevenissen van een glazenwasser door G. Michel. (Bruna). De kinderredder van New York! door J. D. Salinger. (Bruna). De zwarte Roos Vandaag 13: byeengebracht door Frans de Bruyn en Oscar Timmers. (Bruna). Bob Morane en de terroristen van Quebec: door H. Vernes. Maraboe- pocket. (Bruna). Bob Morane en de wraak van de Gele Schaduw: door H Vernes, Ma- raboe-pocket. (Bruna). Het geheim van dokter Britten'» vrouw: door 8. Douglas. Maraboe- pocket. (Bruna). Een winter ln het leven van Em manuel: door Marle-Claire Blais. Wit Beertje 1110. (Bruna). Een pakje per dag: door C. Bud- dingh. Wit Beertje 1087. (Bruna). Slaatjes,andera dan andera. Fyne vleesschoteltjes Allerhande kaasgerechten: Mara- boe kookka&rten van internationals meesterkok Arne Krüger. Vertaling en bewerking Wina Born. (Bruna». Het verhaal van Rikke de was beer: door L. Stoecklcht. Vertaald door Han G. Hoekstra. Geïllustreerd met fraaie zwart/wit foto's. (Bru na). Het nieuwe aquarium boek: door K. Klingbeil. Geïllustreerd met vele kleurafbeeldingen en zwartwit teke ningen .Ultg.: Elsevier, Amsterdam. Prof. Vermeylen, Van miniaturis ten tot expressionisten, uitg. Heide land, Hasselt. F. L. Diekerhoff, De oorlogsvloot in de zeventiende eeuw, uitg. Van Dis hoeck, Bussum. Van Gelder Boersma. Munten in muntvondsten. uitg. Van Dishoeck, Bussum. ton per uur. In de loop van de afgelopen nacht is de Bergehus weer vertrokken met bestemming Perzische Golf. West-Duits land heeft nogmaals een dringend beroep op Zuld-Korea ge daan, de uit het land ontvoerde en in 8eoel berechte Zuidkoreanen te rug te sturen naar de bondsre publiek. Van de 17 Zuidkoreanen die deze zomer uit West-Duitsland ontvoerd werden, konden zes na ondervraging terugkeren naar de bondsrepubliek. De overigen zyn wegens spionage voor Noord-Korea tot zware straffen veroordeeld. De Westdultse rege ringsvertegenwoordiger voor de zaak der Koreanen, prof. Grlind- wald, die ook het proces in Seoel heeft bygewoond, heeft verklaard dal naar Westduitse en Westeuropese juridischs begrippen spionage niet bewezen was. Evenmin hebben de Zuidkoreaanse autoriteiten betwist dat met de ontvoeringen het volken recht geschonden werd.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11