STORMACHTÏGE ONTWIKKELING PAARDESPORT ADO naar Indonesië maar wie betaalt? _De maneges verrijzen als paddestoelen uit de grond ALKRO NEC VERLIEST VAN FC KOLN Ada Kok vierde plaats op wereldranglijst Overwinningen voor Tom Okker VOETBALREL IN HONGKONG SCHAATSPLOEG TEGEN NOREN Schooltoernooien Specialisatie RDM in constructies voor reactor-installaties Ook orders uit Verenigde Staten VOETBALLERS IN MAILLOTS RUDILUBBERS VERSLAAT BERND ANDERS Anderhalf miljoen voor tennisspelers Inge Danielsson tekende contract Uit West-Duitslan Deel van VS- troepen terug naar Amerikc Verdwenen groep Indianen gevondi Russen weigeren vingerafdrukken PAGINA 8 DONDERDAG 21 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE (Van een speciale verslaggever) In een groot warenhuis in Den Haag kan men op het ogen blik al een paard een rijpaard bij wijze van spreken over de toonbank kopen. De heer K. J. Schummelketel, gepensio neerd kolonel der cavalerie, voorzitter van de onderwijscom missie van de Federatie van Nederlandse Rijscholen, en be stuurslid van het hippisch centrum-in-oprichting in Deurne, glimlacht bij deze gedachte. „Ja, dat is een van de facetten van onze welvaartstaat", zegt hij. „Een rijpaard is geen statussym bool meer. Vroeger was de hippische sport alleen weggelegd voor een selecte groep van mensen, die zich deze luxe kon permitteren. Tegenwoordig rijdt iedereen paard. In alle lagen van de bevolking kan men ze vinden". Het is moeilijk na te gaan hoeveel Nederland, die reeds een 300 a 400 mensen in Nederland op het ogen blik geregeld een paard berijden", aldus de heer Schummelketel, die in 1932 tijdens de Olympische Spe len in Los Angeles, samen met Pa- hud de Mortagnes en jhr. Van Len- nep de zilveren medaille haalde in de teamwedstrijd. „Het zijn er zeker wel zo'n 60 tot 80.000". Begrijpelijk dus dat de maneges als paddestoelen uit de grond rijzen. Dat is nodig en het kan, want om een rij school te beginnen is geen officiële erkenning vereist. Iedereen, die de nodige gelden heeft liggen, kan een manege opzetten. Ons land heeft op het ogenblik zo'n 140 binnenmaneges en daarnaast nog eens een 200 bui tenmaneges. Een geweldige toename, want Nederland telde na de oorlog niet meer dan ongeveer 25 binnen maneges. Zuid-Holland alleen heeft er op het ogenblik een dertigtal. Deze enorme vlucht van de hippische sport heeft tot gevolg, dat er een groot ge brek aan instructeurs bestaat. En van het voorhanden zijnde personeel is slechts een klein deel deskundig. De maneges, aangesloten bij de Federa tie van Nederlandse Rijscholen, vol doen aan behoorlijke nonnen wat be treft accommodatie, verzorging en in structie. Beunhazen „Het ligt dus voor de hand", aldus de heer Schummelketel, „dat er veel wordt gebeunhaasd nu er geen diplo ma's vereist zijn. De federatie tracht in het gebrek aan deskundig personeel te voorzien door korte cursussen te organiseren, maar het is slechts een hulpmiddel om in de ergste nood te voorzien. Vroeger," aldus nog steeds de heer Schummelketel, „hadden we er zo'n 15 jaar voor nodig, voordat we pas goed met een paard konden omsprin gen. Tegenwoordig geeft een stal knecht zich al gauw uit voor instruc teur. Dat wil wel eens ten koste gaan van de cliëntele. die voor een flink deel ondeskundig is, maar ook van de paarden, die nogal eens te intensief bereden worden. De maneges gaan dan veel op hippodromes lijken. Voor al in de weekeinden is de toeloop na tuurlijk groot, maar een goede ma nege zal zijn paarden sparen, hetgeen ook ten goede komt van de ruiters." Begin volgend jaar zal misschien een flinke stap vooruit kunnen wor den gezet op de weg naar ordening in de hippische sport. De plannen liggen gereed voor een groot centrum in Deurne in Oost-Brabant. Behalve een grote manege, ruime stallen, een concoursterrein en een renbaan, zal er een internaat komen voor de op leiding van instructeurs, jonge ruiters en voor teams die bijvoorbeeld voor belangrijke wedstrijden staan. Het complex zal 12 hectare omvatten. Ponybeweging C D Heeft de paardesport een enorme ontwikkeling doorgemaakt, hetzelfde is het geval met de ponybeweging in clubs omvat. Er bestond behoefte voor óe kinderen aan een rijdier. De pony bleek hiervoor zeer geschikt, niet al leen omdat zij minder kostbaar is, maar ook omdat zij klein, zeer mak en sober is. Er zijn veel aparte ma neges voor pony's. De Shetland- ponyfokkerij bestond reeds dertig jaar in ons land. Er zijn er zo'n 30.000 van. De New Forest-pony werd uit Engeland ingevoerd en maakt grote opgang. Daarnaast, verschenen de Welsh-pony's in ons land, die evenals de New Forest-pony's ook zeer geschikt zijn voor dressuur. Het ligt voor de hand dat uit de pony- sport ook weer vele ruiters op ge wone paarden voortkomen. De pony fokkerij in Nederland is voorts een goed exportartikel. Zwitserland, Bel gië en West-Duitsland zyn de voor naamste afnemers. Probleem Er is nog een probleem verbonden aan de stormachtige ontwikkeling van de rijsport. De ruimte voor de ruiters om te kunnen rijden in de vrije na tuur. De mogelijkheden hier in het j westen zijn gering. Een mooie uit-1 wijkplaats is gelukkig nog altijd het j strand, maar steeds meer wegen, overal in het land. worden voorzien i van een bordje „verboden voor rui ters". Dit is mede een uitvloeisel van het terugwijken van de étiquette in de ruitersport, hetgeen weer terug te voeren is op het gebrek aan gedegen instructeurs. De A.N.W.B. heeft ech ter, in overleg met onder andere Staatsbosbeheer, de aanleg van nieuwe ruiterpaden ter hand geno men om te voorkomen, dat de ruiters straks alleen nog maar in de mane ges zullen kunnen „rondtoeren". De Mode van Morgen. Vandaag reeds bij Alkro, Jongelui uit Leiden en Omgeving Opgelet Tob niet langer!! Er is maar EEN zaak in Nederland, waar U de Beste en Modernste kleding uit binnen- en buitenland kunt kopen Wij brengen een sortering in ELK genre welke zijn weerga niet heeft. Keuze uit meer dan 10.000 moderne pantalons in alle modekleuren v.a. f 29,50. Duizenden moderne KOSTUUMS in de passende najaars kleuren, hoog gesloten of gedetailleerd met en zonder overslag. Trenco en El-Mior overhemden. Getailleerde winterjassen met Na poleonkraag slechts f98,— (pracht kwaliteit). Nappa en suede jas sen en jack, truien, pull-polo's, vesten enz., enz. Parka's de originele met geheel uitneembare wintervoering f59,50 en f 79,50. Als U f 100.- of meer besteedt, betalen wij Uw treinretuor uit Leiden of omgeving retour. Al Uw aankopen kunnen geruild worden. Alle veranderingen gratis. Boekhorststraat 147a-99-97 Wagenstraat 57 DEN HAAG Vlamingstraat 47 20 VOORBURG Herenstraat Nieuwendijk 114-116-118 AMSTERDAM De paardesport maakt een stormachtige ontwikkeling door. Import Om aan de grote vraag van rijpaar den te kunnen voldoen, wordt vrij veel geïmporteerd uit Oost-Europa, West-Duitsland en voor de duurdere paaiden uit Ierland en Frankrijk. In Nederland worden veel halfbloeds ge fokt. Er worden nog altijd honderd duizenden paarden in ons land voor de landbouw gebruikt, waarvan een gedeelte tevens als rijpaard wordt be reden. Een vrij behoorlijke halfbloed kan men zich al aanschaffen voor 4 tot 6000 gulden. De prijzen van de buitenlandse paarden liggen iets ho ger: tussen de 6 en 10.000 gulden. De heer Schummelketel gelooft niet, dat de steeds groter wordende be langstelling voor het paard veel te maken heeft, zoals bij andere takken van sport, met het voorbeeld van de topsporters. „Daarvoor", zegt hij, „hebben we nog een te kleine groep van topruiters en mannen als Ebben, Maathuis en Brugman. Het is gewoon de ontwikkeling van de recreatie sport, waarmee men ook in vele an dere takken van sport wordt gecon fronteerd. Het is echter wel goed en verheugend dat we een brede onder laag krijgen. Daardoor krijgen we be tere paarden en betere paarden bren gen weer betere ruiters naar voren." De Nijmeegse eredivisieclub NEC heeft gisteravond in De Goffert voor 8.000 toeschouwers met 41 verloren van FC Köln. De Duitsers werden vrijwel direct superieur omdat zij zich beter aanpasten aan het harde veld. Binnen een half uur had FC Köln al een 20 voorsprong door treffers van Hornig en Ruhl. Na de hervat ting kwam NEC even terug en Ven- neker kon toen tegenscoren. Via twee doelpunten van Löhr, met Weber de beste man van het veld, werd het tenslotte 14. ADVERTENTIE Sportvrouw van het jaar Dertien nieuwsagentschappen uit Amerika, Europa en Azië hebben in een gezamenlijke enquête de Amerikaanse zwemster Debbie Meyer tot sportvrouw van het jaar uitgeroepen. De vijftienjarige Californi- sche is houdster van de wereldrecords op de 400. 800 en 1500 meter vrije slag. Zij behaalde 113 punten uit een mogelijk totaal van 130. Ada Kok bracht het tot de vierde plaats met 51 punten. De ranglijst ziet er alsvolgt uit: 1. Debbie Meyer (Ver. Staten): 2. Liesel Westermans (West-Duitsland) 3 Vera Caslavska (Tsecho-Slowakije); (Nederland); Ada Kok 5. Natalia Kutsjinskaja 6. Billie Jean King 7. Irena Kirszensteir 8./9. Catie Ball Nancy Green 10. Claudia Kolb (Rusland) (Ver. Staten); (Polen) (Ver. Staten); Canada) (Ver. Staten); zwemmen atletiek: gymnastiek zwemmen; gymnastiek tennis atletiek; zwemmen; skiën; zwemmen; 113 pnt. 93 pnt. 54 pnt. 51 pnt. 46 pnt. 43 pnt. 31 pnt. 29 pnt. 29 pnt. 28 pnt. ADO kan zich uit de beslommerin gen van de vaderlandse voetbal competitie losmaken, omdat op 7 april de interland NederlandBel gië wordt gespeeld. Toen de Indo nesiërs hun uitnodiging tot „een Ne derlandse voetbalclub" richtte, wees de KNVB ADO aan. „Waar schijnlijk omdat wij met onze Ame rikaanse reis een grote ervaring op het gebied van de verre trip hebben opgedaan," aldus Hartmann. (Van onze correspondent) De Nederlandse industriën, die in Indonesië vestigingen hebben, of die daar zullen krijgen, zullen het mo gelijk moeten maken dat ADO in de periode van 2-12 april 1968 enkele wedstrijden in Indonesië speelt. De Indonesische voetbalbond, die ADO via de KNVB in juli van dit jaar voor een trip uitnodigde, kan namelijk de benodigde financiën (nog) niet op tafel leggen. ADO-manager Hartmann ver klaarde vanmorgen: „Wij wachten maar rustig af. De uitnodiging ligt er, maar de bankgarantie niet. Er is ook nog geen contract afgesloten, zelfs geen voorlopig en voordat het geld er is zal dat ook niet gebeuren. Het gaat om een nogal pittig be drag: vergoeding per wedstrijd, vliegreis en verblijf vrij." Nadat ADO de principiële uitno- diging had gekregen, is de zaak I schappen, die in East London (Zd.- zachtjes blijven voortsudderen, j Afrika) worden geh^den. De Ne- aldus Hartmann. „Nu schijnt zich een Nederlands zakenman ervoor in te spannen, dat Nederlandse bedrij ven met belangen in Indonesië via de trip van ADO in dat land wat goodwill kunnen kweken. Op die ma nier zou het vrij geringe bedrag, dat Indonesië te bieden heeft, kunnen worden aangevuld." Tom Okker is doorgedrongen tot de kwartfinales van het herenenkel- ;pel in de Border tenniskampioen- PAARDESPORT Hordenrennen voor halfbloeds Het gaat er naar uitzien dat vol gend jaar reeds een begin kan wor den gemaakt met rennen voor half bloeds. De indertijd door de betrok ken instanties Nederlandse Hip pische Sportbond, Landelijke Ruiter Unie en de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport ingestelde commissie heeft een startlijst ge- derlandse Davisoup-speler, die als vijfde is geplaatst, schakelde de Zuidafrikaanse Davisoup-speler Ray Moore in drie sets uit. De cijfers waren: 64, 46 en 62. Ook in de dubbelspelen kwam onze landgenoot een ronde verder. In het herendubbel (derde ronde) versloeg Tom Okker met de Zuidafrikaan Saul het Zuidafrikaanse duo Bu- waïda/Wetoster met 8—6 en 9—7 Weinig moeite had Tom Okker om met zijn vrouwelijke partner Pat Walkden (Rhodesië) van het Zuid afrikaanse paar Seegers/Behrman te winnen. Met tweemaal 61 kwam Okker ook hier de derde ronde door. De politie van Hongkong heeft een Tsjechisch voetbalelftal moeten beschermen tegen een woedende me- nigte toeschouwers, die de spelers, opend, waarop de halfbloeds, die vrjj rUW waren opgetreden te- hiervoor in aanmerking komen, kun- n Chinese tegenstanders, te nen worden ingeschreven. Uit de wilden. mededelingen blijkt dat er voorlopig I He. Tsjechische elftal, Slavia uit geen vlakkebaanrennen of steeples won de wedstrijd met 4-2. zullen worden gehouden, maar alleen Tsjechen zouden zijn begon- hordenrennen. nen met mw spei( hetgeen een der Aan deze rennen zullen alleen Chinese spelers ertoe bracht de amateurruiters mogen deelnemen Tsjechische rechtsbinnen tegen de die bij de dne genoemde organise-1 gJ^sm&t slaan Hy werd van het ties rta^^ingesdireven.^ Jndien^de j ve]d gestuurd. De toeschouwers De Nederlandse schaatsploeg, die op 6 en 7 januari in Deventer uit komt tegen Noorwegen, is als volgt samengesteld: Jan Bols (Hoogeveen) Arie Eriks (St. Maarten), Marten Hoekstra (Heerenveen), Jorrit Jor- ritsma (Rotterdam), Ab Krook (Loos- drecht). Peter Nottet. (Loosduinen), Ard Schenk (Anna Paulowna), Kees Verkerk (Puttershoek)Eddy Ver- heijen (Deventer) en Karei te Win kel (Brunnen). Traditiegetrouw organiseert de schoolsportcommissie in de kerstva kantie een volleybal- en tafeltennis- toemooi. Het volleybaltoernooi, waar voor de belangstelling zeer groot is (82 teams wordt op woensdag 27 de cember in acht verschillende zalen verwerkt. De finales worden op vrij dag 29 december gespeeld, waar schijnlijk in de militaire sporthal. Het tafeltennistoernooi heeft de Stadsgehoorzaal als strijdperk en wordt 28 december gehouden. Het Engels voetbalelftal, be staande uit spelers onder de 23 jaar, heeft woensdagavond in Londen met 1—0 van de Italiaanse jeugd gewon nen. Martin Chivers maakte in de 54ste minuut het enige doelpunt. ADVERTENTIE Verse champignons lekker! Gratis recepten bij uw groenteman. (Van onze correspondent) De Rotterdamsche Droogdokmaat- schappij NV (RDM) gaat zich min of meer gedwongen door de moeilijk heden in de scheepsbouw speciali seren in de bouw van apparaten voor kernenergiecentrales. In de loop van volgend jaar verwacht de RDM be langrijke opdrachten uit de Verenig de Staten en Europa. De orders, die het concern in 1967 heeft ontvangen voor de fabricage van nucleaire appa ratuur. belopen een bedrag van bij na 20 miljoen gulden. Verleden week heeft de Nederland se kernindustrie Neratom, .waarin de RDM en acht andere bedrijven nauw samenwerken, opdracht gekregen voor de vervaardiging van zeven kemon- dersteuningsconstructies voor reke ning van het Amerikaanse concern General Electric. Met deze order, die onder verantwoordelijkheid van de werf wordt uitgevoerd, is een be drag van 10 miljoen gulden gemoeid. De constructies zijn bestemd voor vier nieuwe Amerikaanse kernenergiecen trales. De toepassing van kernenergie in de Verenigde Staten heeft zich veel sneller ontwikkeld dan werd ver wacht. Het gevolg is, dat de order portefeuilles van Amerikaanse fa brieken overvol zijn en dat een lever tijd van vier jaar voor de bouw van een reactorvat geen uitzondering is. Europese bedrijven met name de RDM profiteren van deze om standigheid .De Rotterdamse scheeps bouw en reparatiewerf biedt een levertijd van twee a drie jaar en ligt daarom voor Amerikaanse opdracht gevers goed in de markt. Daarbij komt, dat de RDM ondanks de hoge transportkosten en de invoerrechten goedkoper is dan de concurrenten in de VS. drongen na afloop van de wedstrijd op langs de hekken van de uitgang van het stadion en trachtten de Tsjechen en de scheidsrechter te molesteren. Politie-ingrijpen bleek noodzakelijk. opzet slaagt ligt het in de bedoeling een jaarlijks kampioenschap in te stellen. De Nederlandse afvaardiging naar het internationale bokstoernooi in Moskou, waaraan negen landen deel nemen, heeft woensdagavond haar eerste succes geboekt. Rudi Lubbers zegevierde in de beste partij van de tweede avond op punten over de Oostduitse zwaargewicht Bernd An ders. Het tweetal stond in Moskou voor de tweede maal tegenover el kaar. In 1965 tijdens de Europese j de zouden beproeven. Maar zelfs kampioenschappen in Oost-Berlijn, dan ^hoeft de gehele ploeg ze niet toen beiden nog in het half zwaar gewicht uikwamen, verloor Lubbers op punten van Anders, die later be slag legde op een bronzen medaille. In de finale, die vrijdagavond wordt gehouden, krijgt Rudi Lubbers die enkele weken geleden afzag van zijn plannen om professional te worden, de Rus Arkady Turkin, die de Roe meen Mariuatan op punten versloeg, als tegenstander. Peter Prasing, de Nederlandse halfzwaargewicht verloor op punten van de Rus Miron Krokhmalny. Hedenavond komt de vierde Neder landse vertegenwoordiger, Jan van Is- pelen (middengewicht) in de ring. Op de eerste avond werd bantamgewicht Jan Huppen uitgeschakeld. Bij overgang naar professionalisme De Australische tennisspelers John Newcombe, Tony Roche en Roy Emerson zullen bij hun overgang naar het professionalisme samen een bedrag ontvangen van meer dan an derhalf miljoen gulden. Dit meldt het Australische dagblad The Sun. Volgens de tennismedewerker van dat blad, Bob Wilson, krijgt John Newcombe. de huidige Wimbledon- kampioen, voor een driejarig con- j tract 140.000 Australische dollars Veel voetballers in Duitsland en (ongeveer f 560.000). Roche zou Zwitserland zijn deze wmter begon- 125.ooo Australische dollars hebben nen maillots te dragen. Het com- bedongen en Emerson ongeveer mentaar van Jimmy Greaves van 1130.000, eveneens voor driejarige con- Tottenham Hotspur was: „Je moet j Pacten. Het aanbod aan John New- wel goed spelen om ze voor een combe is het grootste dat ooit een „grote menigte te dragen". Maar zijn manager Bill Nicholson zei: „Ik zou graag zien dat mijn spelers de wol len maillots op hun praktische waar- De Zweedse voetballer Inge Daniels son heeft gistermiddag een contract getekend bij Ajax, dat een geldig heidsduur heeft van twee en een half jaar. Ajax heeft hiermee geris keerd dat Danielsson eventueel ge schorst zal worden door de Zweed se bond in verband met het volgen van een training bij FC Nümberg onder valse naam. amateurtennisser heeft ontvangen. Men neemt aan dat Newcombe en Roche in dienst zullen treden van de miljonair uit Texas, Dave Dixon, j Volgens Wilson zou Emerson zich aansluiten bij de concurrerende groep, die wordt geleid door de vroe gere Amerikaanse Daviscupaanvoer- der George McCall. De drie Australiërs zullen hun be slissing om prof. te worden in elk geval nemen na de challenge round van de Daviscup op 26, 27 en 28 december a.s. in Brisbane tegen Spanje. Leeds United heeft gisteravond op eigen terrein de eerste ontmoe ting voor de derde ronde van het toernooi om de Jaarbeursstedenbe- ker tegen het Schotse Hibernian met 10 gewonnen. De tweede wedstrijd is op 10 januari vastgesteld. Werfpersoneel, dat in de sector vt de nieuwbouw en reparatie overto ilg woordt door uitblijven van vt doende opdrachten, wordt schoold voor specialistische funcüi bij de fabricage van kernapparate De behoefte aan nieuwe werknemes blijft echter toch groot. De direct 'erwacht nog twee driehonda man geschoold personeel nodig hebben. Met de huidige produktiecapac teit kan de werf per jaar twee reai torvaten afleveren. Hei Amerikaanse ministerie van I fensie heeft gisteren metgedeei dat 35.000 Amerikaanse mlitasi van leger en luchtmacht k>mei jaar april uit West-Duitsland rail worden teruggetrokken. Doel van de terugtrekking vai 35.000 land- en luchtmaohtmiltt ren en 100 vliegtuigen is de stro dollars naar het buitenland in dammen. De teruggetrokken ond delen blijven beschikbaar voor NAVO. De plannen voor de ten trekking werden reeds in mei dit jaar bekendgemaakt. De terug te trekken onderdelen 1 de 24-ste infanteriedivisie, het dl de kavalerieregiment, het 7-dee ste en 9-de taktische luchtmac eskadron, en het 417-de takt ia eskadron. Alle eenheden zullen eenmaal jaar naar West-Duitsland terug ren voor oefeningen. Ook zullen voldoende materiaal in West-Du land achterlaten om zo spoedig n gelijk weer operationeel te word Na het vertrek van de eenho blijven nog 222.000 Amerikaa militairen in West-Duitsland r gerd. Helikopterpiloten, die na lang 1 ken een aantal verdwenen Nav Indianen in het 40.000 vierkante k meter grote reservaat by Win Rock in de Amerikaanse staat 4 zona hebben gevonden, melden I de Indianen eerder om voer en Ij voor hun schapen vroegen dan 1] henzelf. De Indianen bleken hard zijn aan voedsel en medische raden. Niettemin bleken zij in s te zijn te blijven waar zij waj aldus een der piloten. Een vert woordiger van het Witte Huis 1 zich naar het reservaat het i ste in de Verenigde Staten 1 ven om de situatie in ogenscbd te nemen. Tot dusverre zijn drie! dianen ten gevolge van het sle< weer om het leven gekomen. Joh7i Newcombe De wedstrijd tussen het Russische voetbalelftal en Boca Juniors in Buenos Aires, is afgelast, omdat de Russen weigerden vingerafdrukken te laten nemen voor Argentijnse visa. ADVERTENTIE Verse champignon lekker! Gratis recepten bij uw groenteffl

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 8