Gerrit is mij liever dan opa F LEEN JONGEWAARD y Hoepla in eigen omroep? Boerenpartij boos op Kamer en Roolvink Motie tegen opening Jaarbeurs op Zondag DONDERDAG 21 DECEMBER 1007 IETDSCH DAGBLAD PAGINA 5 (Van onze Hilversumse correspondent) „Ik verlang enorm naar vrijheid. Enorm. Volgend jaar sep tember loopt mijn contract met toneelgroep Centrum af". Wat ik dan ga doen kan ik niet zeggen, 't Is zo moeilijk. Liedjes. Misschien een eigen programma. Ik weet het niet. Het is tijd geworden om daar diep over na te denken". Leen Jongewaard. Tijdens de uitreiking van twee gouden exem plaren voor de langspelers van „Ja zuster, nee zuster" streek een andere vrouw hem vertederd over zijn geelblonde hoofd. Een lief jongetje? Leen Jongewaard is veertig. Een koboldje met een spring veer in zijn lijf. Een jongen met brede schouders, een paar turven joog met een hoofd van iemand, die echt veertig is. Zijn hoge wat metalige stem zakt urns beslissend weg in het norsige epruttel van opa uit „Ja zuster, nee aster", galmt op een langspeelplaat iet lange glijdende halen een Jor- laanparodie, die door de ooit als parodie is begrepen. jlksli Waaaroooom „Ik kom uit een christelijk gezin, lers. Mijn vader was bij het \^pger des Heils. Oh man. Hij vond jhannes de Heer zo prachtig zingen. at imiteerde hij. Ik herinner mij it. Het is al lang geleden. In „De V owe Jacob" hoor je dat terug. Am- 'ierdammers zingen geen „waarom", fee, waaaroooom". Dat moet slepen, tijgen en dalen". Jacob" is een topper, iet üed van de onverbeterlijke An- M. G. Schmidt en oh zo beschei- en Harry Bannink met „Opa", V een Jongewaard en de drie ouwe- jes op de achtergrond pakt de men- Door alle smartlapperij en kras- »nde humor blinkt de kern. 't Is een ied en dat grijpt de mensen te- inwoordig weer. „Ik zal de plaat eens opzetten. Je ont horen dat ik ergens de toon niet. pakken omdat ik stikte van het ichen. Eén van die ouwetjes hield jjn tekst met zoveel ernst en zolang an! Er is gezegd dat Leen Jongewaard rerspannen zou zijn. „Nee, soms is Lar alle verplichtingen na te Radio: „Klatergoud" bij voor leid. Televisie:„Ja zuster, nee zus- r". Per aflevering twee tot drie eken vol repetities en opnamen, meel„Yvonne" by Centrum op het ;enblik. Een stuk van Gombrowicz. Ut kost kracht, geloof me". Kwetsbaar Leen Jongewaard heeft gezegd, dat ij liever Gerrit dan opa is. „Ja, Gerrit staat dichter bij mij. zie hem minder duidelijk, moet iet hem vechten. Hij is kwetsbaar ik houd van kwetsbare mensen", felle sprong komt Leen it de voor zijn afmetingen immens rote stoel. „Succesmensen verfoei Dat wil zeggen mensen die zich -.erlijk gaan aanpassen aan dat suc- ts. Het maakt niet gelukkig. Ik ben i zekere zin een succesvol mens. roeger dacht ik: ik uil dat worden d dat bereiken. Zo is het gebeurd, laar geluk komt daaruit niet voort. Ons succes is het resultaat van goed erken. Opa en Gerrit betekenen oor de mensen veel meer dan voor "ij". „Opa is voor mij een „afzakker- ije". Het. kost mij geen moeite. Als ipa kom ik zonder dralen uit mijn chuilhoek. Ik begin te grompelen i mijn baard, schuifel met de vast- eradenheid van een spoortrein over iet scherm. Moeiteloos. Gerrit en pa zijn in één opzicht hetzelfde, ijn zich zelf. Een heerlijkheid". Musicals tigheid, kwaadwillig uit balans bren gen". Nauwelijks was hij cabaretier of Annie M. G. Schmidt belde Jonge waard op. Hy moest en zou in „Heer lijk duurt het langst". Leen werd de kruidenier die zich als boksbal op werpt voor het gefrusteerde gezinne tje in deze musical. Terug bij Puck, dat later Centrum werd, speelde hij talrijke rollen. Gro te en kleine. „Wij hebben in Nederland gebrek aan goede regisseurs. Ik kom in mijn vrije tyd niet veel in het theater". Platen Immer vriendelijke Leen Jonge waard, die om duistere redenen een hulpeloze indruk maakt, is tegen al zijn zekerheden en stemverheffingen m ook nog een platenster. Een kra- keomaker. „Ik ben blij met mijn elpee „Leen- al-leen". Ik heb momenten dat ik ge loof het gevonden te hebben. Sommi ge liedjes „Ik sta op het plein" bijvoorbeeld. Dat opent 'n wereld. Ik ben die me lancholische outcast. Ik heb oog voor de zelfkant van het leven, dat uitein delijk maar een forse slag in de lucht is. Een Duys en een Van Rappard proberen die zelfkant in de grond te drukken, weg te cijferen. Alleen als er een bruikbaar specimen uit de zelfkant voorkomt haken die mensen in. Jammer". Leen Jongewaard werd „goede waar" voor zijn platenmaatschappij met „Op een mooie pinksterdag" met „Mijn opa" en nu dus „De ouwe Ja cob". Soms fluiteliert Leen erop los, soms hangt in zijn stem een dikke bui regen. Het slaat aan. Gekke bazen (Van onze Hilversumse correspondent) Ir staat weer een nieuwe omroep »P stapel, die „Eldorado" moet gaan ïeten en ernaar streeft om minder saaie programma's op het scherm en tsp de radio te brengen. Als men weet, dat de oprichters bestaan uit de re- lactie van VPRO's veelbespro- m Hoepla en een redacteur van ütweek, dan zal men de belofte van ^Eldorado" (taboes doorbreken) di eet geloven. De oprichters Hoepla redacteu- !D Wim v. d. Linden, Wim T. Schip- ers en Hans Verhagen en Hitweek 'edacteur Willem de Ridder reke- sen bij het verwezenlijken van hun 'lannen op de aanhang van het blad ütweek. Er zullen uit die hoek tien- luizend handtekeningen moeten ko- n en als de minister dan ook nog vriendelijk is om zendtijd ter be schikking te stellen, dan wil „Eldo rado" volgend jaar op 1 oktober van start gaan. Overigens blijft het trio Schippers- ferhagen-v. d. Linden medewerking trienen aan Hoepla. Daaruit kan als tonclusie worden getrokken, dat de Plannen voor de nieuwe omroep-in- Hoepla-stijl niet afkomstig zijn uit VPRO-kringen en dan ook niets te scaken hebben met de in die omroep heersende controverse tussen creatie ve staf en top. Het gemompel van opa en de streken van Gerrit de dief zijn door televisiekijkend Nederland als top- ontspanning de huiskamers binnen gehaald. Wat als een kinderserie be gon is kijkvertier voor alle leeftijden geworden. Het bewijs: voor de kerst dagen wordt een extra-aflevering ge maakt. Hemelhoog boven de Amsterdamse singel, waar in het bruine water ve le platte schuiten vol opgetaste kerst bomen tegen de kademuur kreunen woont Leen met zijn twee katers. Hij schenkt limonade, prutst aan de ste reo en frommelt zijn toneel-, en mu sical en tv-ervaringen tot een dikke woordenbal. .Musicals zijn voor mij het einde. Totaaltheater. Ik ga vele keren per jaar naar Londen om musicals en films te zien. De musical is het punt waarop toneed en cabaret elkaar ontmoeten. .Mensen, hé mensen' van Mies Bouhuys en Walter Kous was voor mij een keerpunt. Daarvoor lagen de dagen van mijn eigen amateurcaba retgroep met Adèle Bloemendaal en Cor Pisuisse en de schuchtere start bij Puck. Cas Baas en Egbert van Paridon vroegen my daarvoor". Onrust In die dagen was Leen Jongewaard een kwikzilverig jongmens of een „bevroren" ouwetje. Zijn eigen leef tijd bleef op het grote toneel buiten schot. Nu is dat anders. Mijn geringe lengte werkt niet zo beperkend meer in de moderne stukken. Toen kwam Lurelei. Leen wilde trappen, hei-vormen en reageerde zich een vol jaar af. „Satire mis ik nu op de televisie en radio. Satire moet zijn: onrust ver wekken. Liefdevolle onrust. De men sen alert maken, hen van klatergou- den waarheden afhelpen, die slechts damesbladen voorkomen. Geen liefdeloze onrust. Dat noem ik rot Als het gesprek weer op de drie opa's uit zyn meest recente hit komt en hun beloning voor het. aandeel, dat mede de kleur van dit tragi-komische tekstwerk bepaalde, zegt Leen: „Een topper blijft toeval. Die paar tientjes de man vind ik redelijk. Royalties worden nooit uitgekeerd aan achter- grondmensen. Ik bedoel daarmee niets denigrerends. Ik word er zelf ook niet rijk van. Gekke bazen waren het. Dat wel". ADVERTENTIE televisie radio magnetophons afspeel-apparatuur a"es P|eit voor TELEFUNKEN Ossekar voor The Shoes' Op de middag van tweede kerstdag komt de VARA met een traktatie voor de televisiekijkers die wel in de smaak zal vallen: een nieuwe aflevering van „Ja zuster 7iee zuster". Annie M. G. Schmidt heeft een speciale kerstgeschiedenis ge schreven, waarin de acteur Ge rard Hartkamp een gastrol speelt. Hij is de man die een kerstspel organiseert. Maar vlak voor de opvoering ervan worden twee engeltjes ziek. Wie moeten er in vallen? 't Kan niet zo gek lopen of zuster Clivia Hetty Blok) en Jet iCarla Lipp) worden hiertoe uitverkoren. Maar dat gaat na tuurlijk niet allemaal even vlot. Opa (Leen Jongewaard) zegt er het zijne van en vooral niet te vergeten boze buurman Boorde vol ADVERTENTIE Quick Up...'t is goed. Ko drinkt 't. (Van onze parlementaire redactie) De tweede-kamerfractie van de Boerenpartij is er boos over, dat ze geen afgevaardigde mogen meestu- met de parlementaire delegatie de wereldhandelsconferentie, die in februari >n New Delhi wordt gehouden. Van de vier plaatsen, die de Twee de Kamer te verdelen kreeg, is er by stemming in de betrokken commis sies wel één toegewezen aan D'66, aar niet aan de Boeren. „Wij hebben evengoed belangstel ling voor het wereldprobleem van de onderontwikkelde gebieden", zei de boeren-afgevaardigde mr. Kronen burg gisteren in de Tweede Kamer. wees erop, dat de Boerenpartij ook niet is opgenomen in de staats commissie voor de herziening van grondwet en kiesstelsel en hij ver weet de regering stelselmatige uit sluiting va de Boerenpartij, wat hij niet alleen ondemocratisch, m ook grievend en krenkend vond' Tegenstemmen De Boerenpartij is ook boos op minister Roolvink. Zij wil hem zelfs niet meer als minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Om dat standpunt kracht bij te zet ten, stemden de Boeren tegen de be grotingsposten voor het salaris en de vakantietoeslag van de minister. Fractieleider Koekoek beklaagde zich erover, dat de minister bij de begrotingsbehandeling niet op vragen de Boeren was ingegaan. „Hij deed. alsof wij geen kamerlid waren" aldus de boerenleider. „Het zal de minister daarom niet verbazen, dat wij hem niet meer erkennen als mi nister". De begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid werd desondanks aangenomen. SGP, GPV en Boeren partij stemden tegen het artikel, waaronder ondermeer de subsidie voor de NVSH is ondergebracht. Ir. Van Dis noemde dat een vereniging „die de zeden-verwildering bevordert en grote schade toebrengt aan volksgezondheid". De „Ossekars" zijn toegekend aan „Rob Hoeke s R en B-group" uit Haarlem, „The Shoes" uit Zoeter- woude en de zanger Wally Tax van „Th, ^Outsiders" uit Amsterdam. Een aanmoedigings-Ossekar gaat naar de groep „Blues Dimension" uit Apel doorn. De „Ossekars" zullen op het Grand Gala du Teenager, dat op 28 decem ber in de Haagse dierentuinzalen Willem van Kooten, alias Joost den Willem v I Draayer. K.R.O. werkt aan eigen TV-serie (Van onze rtv-medewerkster) De KRO heeft de toneelschrijver Jan Staal opdracht gegeven het boek van Ina Boudier-Bakker „De klop op de deur" te bewerken voor de t.v. Ge dacht wordt aan een serie van zeven tien afleveringen. Over de rolbezet ting is nog geen beslissing genomen. Gedacht wordt echter aan Petra La- seur en Mary Dresselhuys, hoewel dit de zijde van de KRO prematuur wordt genoemd. De serie is bedoeld voor het seizoen '68'69 en wordt niet in kleur opgenomen. Kersttoespraak van de Koningin Op eerste kerstdag, maandag 25 december, zal de Koningin in een nationaal programma van de NRU via Hilversum 1. 2 en 3 haar kerstboodschap uitspreken (13.00 tot 13.15 uur). NRU nam afscheid van Benedict Silberman De dirigent, van het Promenade orkest van de Nederlandse Radio- Unie, Benedict Silberman, heeft na een ruim 30-jarige carrière bij de omroep, gisteren afscheid genomen van de NRU in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Benedict Silberman is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De internationaal bekende musicus, dirigent, arrangeur en componist, van geboorte een Fin, is vanaf 1936 bij de Nederlandse om roep werkzaam geweest. Duits miljonair toch beschuldigd van spionage De Westduitse miljonair Hans- Heinz Porst de 45-jarige eigenaar van een reusachtig postorderbedrijf op fotografisch gebied, is aangeklaagd wegens medeplichtigheid bij het ver garen van vertrouwelijke politieke in lichtingen voor Oost-Duitsland. Twee maanden geleden werd hij aangehouden. Een week geleden werd hij tegen borgstelling van één mil joen mark (ongeveer 900.000 gulden) voorlopig vrijgelaten. Het is niet be kend wanneer hij terecht zal staan. Veiling deel Linnaeushof gaat niet door De voor donderdag 28 december ii Haarlem uitgeschreven veiling vai een deel van de Linnaeushof in Ben- nebroek (vorig jaar kocht de provin cie Noord-Holland het grootste deel) wegens faillissementen van de N.V. Linnaeushof en van haar directeur de heer H. W. Roozen, gaat niet door. Curatoren in de faillissementen verwachten, dat de adjunct-directeur van de Linnaeushof. de heer P. Grypstra en de heer J. H. Hooge- doorn, beiden uit Aalsmeer, het deel van de Linnaeushof zullen kopen. De heer Hoogedoorn heeft de afgelopen jaren de speeltuin gefinancierd. Bei de heren zullen de Linnaeushof ver der exploiteren. De heer Grijpstra was reeds tien jaar in de leiding van de Linnaeushof werkzaam. NEDERLAND 1 NCRV 6.55 uur Pipo de clown 7.00 uur Nieuws 7.07 uur Boedapester zigeunerorkest 7.30 uur De stormridder (kleur) 8.00 uur Journaal en weeroverzicht 8.20 uur Hier en nu; actualiteiten 8.45 uur Jeroen aan het woord 8.47 uur Don Juan (of: De stenen gast); toneelspel 10.35 uur Zuster Yacinthe uit Baarn 10.40 uur Laatste nieuws 10.45 uur Sluiting NEDERLAND 2 AVRO 6.55 uur Pipo de clown 7.00 uur Nieuws 7.25 uur Inburgeren 8.00 uur Journaal en weerbericht 8.20 uur De Messias 9.56 uur Dichterbij Jesaja 10.30 uur Laatste nieuws 10.35 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: en Interview met president Johnson De extra uitzending van „Pa- noramiek". waarin we een in terview met president Johnson te zien kregen, leek om en nabij een uur lang. De president had drie ondervragers tegenover zich, een van de CBS, een van de NBC en een van de ABC. Het viel op, dat Johnson geen zichtbare moeite had met zyn opponenten. die het hem ook niet uitzonderlijk moeilijk maakten. Zy stelden om de beurt hun vragen. Dieper door gaan op een vraag of een ant woord terugketsen met een we dervraag, was er niet of nau welijks by. In feite was het de president zelf die een vraag te rugkaatste toen hij er kennelijk moeite mee had. Johnson beheerste de situatie volkomen, dat staat vast. „Yin-Yang" Het andere te bespreken pro gramma was „Yin-Yang", dat zyn tweede en laatste uitzen ding beleefde op de dag dat de nieuwe omroepvereniging „El dorado", geïnspireerd door de Hoepla-kongsi, zich in Amster dam aandiende. Yin-Yang is uiteengevallen doordat regisseur Boelen en de redactie „op een verschillende golflengte zaten". Ook deze tweede keer was Yin- Yang niet wat het zijn moest. Het programma laboreerde aan te weinig eigen „inbreng". We kregen een Afrika-show te zien die wellicht op een achterkermis thuishoorde, meneer Burgman bleek veel geluiden te kunnen nabootsen, zoals een lachende specht en Prins Bernhard. we kregen een zeer oud en amateu ristisch Dick Bos-filmpje te zien, en al deze onderdelen wa ren van een kwaliteit die tussen de schuifdeuren thuishoorde en daarom alleen al met geamu seerde verbazing konden worden bekeken. Aardig was ook de preek die we te horen kregen, met daarna de vraaggesprekjes met de mensen die uit de kerk kwamen en zich de inhoud van diezelfde preek niet meer bleken te kunnen herinneren. Maar dat iuurde toch te lang, net als de happening" aan het slot, wat een vrij machteloze toestand werd. Het interview met Hoepla- interviewer Trino Flothuis was ook geen meesterwerk. Pamela Rose, hoofdrolspeelster in de laatste film van Ditvoorst holde 'n beetje mystiek en half ontbloot maar dan tooch nog in doorzich tig plastic gewikkeld over de set berg was getoonzet in kippen, konijn en dat soort pluimvee, maar dat had toch allemaal wei nig om het lijf. Bovendien was het ook visueel allemaal weinig uitgepunt. Geheel in stijl ech ter was de jongen, die serieus en zonder gevoel voor humor enige onderdelen op hun méri te mocht beoordelen, en die het dan over de preek had inplaats van over dat Yin-Yang-on- derdeel. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Ultz. van de C.H.U. 18.30 De tafel van (half) zeven, gevar. progr. 19.30 Nws. IKOR: 19.35 Tw( In i pauze: 21.25-21.50 kroniek. 22.30 Nws. 22.40 Venj i de hedendaagse i zikale lezing. 23.35 Mod. gewijde mi (opn.). 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m. NCRV: 18.00 Stereo: Tijd vrij vc vrije tijd: Fanfare-orkest org. 19.30 Kerkorgelcon- O.OO Wijd als de IN TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redactie) Mr. Scholten (CHU) heeft gisteravond een motie inge diend, waarin minister De Block van Economische Zaken wordt gevraagd ervoor te zor gen dat de Jaarbeurs op zon dag dicht blijft. De motie werd door de heren De Mooy (AR), Notenboom <KVP), Van Rossum <SGP)Jongeling (GPV) en Lems (PvdA) ondertekend. Diverse afgevaardigden hebben de minister bij de behandeling van begroting gevraagd om stappen te ondernemen om de Jaarbeurs op dag gesloten te houden. De minister gaf de kamer echter weinig hoop. Hij zei, dat hy het jaarbeursbestuur niet had kunnen overtuigen. Hij zou nog eens proberen, maar hy had niet veel vertrouwen in. Daarop diende de heer Scholten zijn n in. 2.25 Boekbespreking. 22.30 Nws* 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: Licht orgelspel. 23.00 Studio 2300: gevar. progr. 23.55-24.00 Nws. VOOR VRIJDAG 22 DECEMBER Hilversum 1. 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Stereo: Lichte gr muz. VPRO: 7.55 Deze dag. lezing. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.20 Stereo: Lichte grmuz. (8.30-8.35 De groenteman.) 8.50 Woor delijk. vandaag de dag. NRU: 9.00 Franse opera-aria's (gr.). (9.35-9.40 Waterstanden.). 10.00 AVRO: Kleuter - progr. voor de kinderen. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair zoekplatenprogr. (11.00-11.02 Nws.) i5 Beursber. NRU: 12.00 Blik op d< wereld, informaties ov zaken. 12.27 Med. 12.30 Overheidsvoorl.: Uitz de landbouw. 12.40 Stereo: Lichte orkestmuz. (gr.). 12.50 Recht en slecht, lezing. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.20 Hoor die krant: bespreking van bultenland- tijdschriftenartikelen. NRU: 14.30 De ondernemer in de ae rlsche sector van de E.E.G., lezi 15.00 Vliegende blaadjes: licht mi progr. 15.20 Dood water, lezing c de droogmakingen van de Wlering meer, 15.30 Noten-Festival: ge muziekprogramma. VPRO: 16.00 Nws. 16.02 Thuis, progr. 16.30 V dam: klass. en* mod. muz. 17.40 Infor matie: achtergronden Hilversum 2. 298 m. KRO woord. 7.15 Badlnerie: licht klass. pla- tenprogr. (7.30 Nws.; 7.32 Act.; 7. Overweging; 8.00 Nws.). 8.30 Nws. 16.45 Koor i 7.10 Het levende 9.40 Schoolra- mod. 1.32 Voor de dio. 10.00 Stereo: werken (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Van twaalf tot twee: ge varieerd progr. (12.25 Voor de land bouwers; 12.27 Med. voor land- er tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.40 Act.) i kerstliederen. 16.00 zangsoliste (gr): kerstliedjes. 17.30 Sportkompas. 17.50 Act. Hilversum 3. 240 m. en FM. VARA: 9.00 Nws. 9.02 Licht platen- (10.00 Nws.). NRU: 14.00 Nws. 14.0 tenprogr. AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Mu- zlekkantjes: lichte r automobilisten. VARA: 19.07 Fenklup, tiei i Journaal. Nederland II NTS: 18.55 Pipo dc clown. 19.00 20.00 Journaal. KRO: 20.20 De Verloofden. TV-feullleton, 20.50 Intussen, een muzikaal kerstspel, (Prod, van de Oostenrijkse TV). NTSl 22.20-22.25 Journaal. Communistische agenten pogen slag te slaan Het Westduitse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft er voor ge waarschuwd dat communistische a- genten in treinen door Oost-Duitsland rijden om te proberen Westduitse rei zigers te werven voor spionagewerk. De functionarissen van het Oost- Duitse ministerie voor staatsveilig heid in die treinen vertellen de reizi gers dat zy journalisten zyn of ge leerden en vragen om Inlichtingen over West-Duitsland. Wanneer de niets vermoedende reiziger een gesprek met hen begint wordt hem werk als agent voor Oost- Duitsland aangeboden.Zij werken in het bijzonder in treinen van West- Duitsland naar West-Berlyn, die over een lengte van ongeveer 180 km over Oostduits gebied rijden. Zij schijnen het in het bijzonder te proberen by ambtenaren en leden van de bonds-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5