SCHEEPS ERICHTEN 99 Thalassa" ut ONDERDAG 21 DECEMBER 1967 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 17 ONS DAGELIJKS VERVOLG VERHAAL Oorspronkelijke roman door Jan de Hartog i<» DEs1 NSi;el 1 Lik rl Vü bleven een paar weken lang sen de kleine eilanden rondschar- zonder iets te vinden dat de tie economisch rechtvaardig- De stuurman doorzocht nog drie :en, die ik niet zien kon om- ze te diep lagen. De zee was licht als de dag tot op een diep- van twintig meter. Daar begon blauw, dat op vijftig meter diep- jevolgd werd door het violet; op htig meter was het aardedonker, wrakken lagen in het violet; alles ik zien kon, van één van hen, en twee masttoppen die uit het staken; van de andere zag ik !5. Maar ik zag de stuurman tel- duiken. 't Oranje wezentje daal- langzaam neer als een vallend fstblad in de mist, een dunne lijn zich meetrekkend, waaraan op re vijf meter een lap bevestigd Wanneer hij dieper dook dan tig meter moest hij langzaam men om het de duikers te i-ziekte. Ber- mij uit wat de caisson- Voor zover ik het be de stikstof in de lucht ir normale omstandigheden niet ,et bloed opgenomen maar weer •ademd; zodra de atmosferische Ic zwaarder werd was dit wel het Wanneer nu de druk te snel weggenomen, veranderde de stof in gas in het bloed en het ilg was dat de bloedvaten ge- i raakten met kleine gasbelletjes, nneer deze belletjes het hart of hersens bereikten, konden waan- verlamming, beroerte en blind- het gevolg zijn. Daarom moest duiker, wanneer hij eenmaal het et had bereikt, zorgvuldig de pe- van wachten tijdens zijn op ing in acht nemen. Op iedere meter moest hij blijven hangen irende een wachtperiode die klei- werd naarmate hij dichter bij oppervlakte kwam, om de stik- in zijn bloed gelegenheid te ge- het lichaam te verlaten zonder is veranderd te zijn. it was een luguber gezicht om stuurman uit de mist te zien op- •n. Hij bleef bij de eerste lap jen met zijn hand aan de lijn en efde op die plaats als een havik, ■bij zyn zwemvliezen langzaam ogen. De vergelijking met een Ik drong zich op omdat de wereld er water volkomen verlaten werd a hij verscheen. Alleen de klein- visjes bleven naar hem kijken, weiyks had hij de oppervlakte likt, na nog een paar wachtpe- m, of het leven kwam terug. De rmoedige rog kwam terug ge- iwiekt uit de schemering; de me- vervolgde dribbelend haar als een oude vrouw, die door met winkelen, de zachtmoeige 'eren begonnen weer te grazen de weide, de inktvissen hervat hun elfachtige dans en speelden r met kleuren zodra zij mij za- Het feit, dat de dieren weer voorschijn kwamen zodra het Ie wezen weg was, gaf mij een voldoening, want het scheen bewijzen dat zij niet bang voor waren. Zij bleken begrepen te ben dat ik geen roofvogel was boven hen zweefde om te doden, tr alleen maar een dikke, roze (1. :en het einde van de reis werd L es lüh' de stemming aan boord gedrukt. Er waren lange gesprekken over geld. Zij hadden niet meer opgevist dan tien autobanden, die er niet beter op waren geworden omdat zij zo lang in het zoute water hadden gelegen, het canvas was verrot. Bernard zei dat hy geen geld meer had, het eni gen wat ons nu nog redden kon was de roulette en wij hoopten dat de stuurman geluk zou hebben. Hij was daar zeker van, zei hij, want hij had een systeem. Hij probeerde mij het systeem uit te leggen, maar ik begreep er geen woord van. Het eni ge wat ik begreep was, dat hij twee dagen in het Casino moest doorbren gen voordat het systeem werkte. Wij gingen naar Cannes en hadden nogal moeite om de haven binnen te komen. Er lagen niet zoveel jach ten als voor de oorlog, maar wij zagen kans ze allemaal aan te va ren. Na de vierde aanvaring sleepte de stuurman de oude kapitein naar de reling en zei dat hij hem ging verdrinken. Zelfs wanneer ik de Franse hartstocht voor overdrijving verdisconteerde scheen dit een forse maatregel. Pjotr en Jacques wisten het te voorkomen; de oude boots man liet het anker vallen toen nie mand op hem lette. Gedurende de ruzie zat een jongen met een rode wielrennerspet bij het stuurrad te breien. Tenslotte werden wij door de motorsloep van de havenmeester ge meerd; hij wilde de papieren van de kapitein zien en kreeg in plaats daarvan een glas Pernod, hetgeen hem scheen te voldoen. Toen ten slotte de loopplank op de wal lag zei de stuurman driftig: „Hoor eens, schipper, nu heb ik er genoeg van. Van nu af aan neem hij het bevel over. Dit kan niet langer". Hij had zijn streepjespak weer aan en zijn paarse sokken; zijn hoed en wandel stok waren in Marseille achtergeble ven. Hij bleef twee dagen weg en zwoegde in het Casino, maar dit keer bleek zijn systeem niet te wer ken. Toen hy tenslotte terugkwam, neerslachtig, om één uur 's morgens, had hy precies hetzelfde bedrag op zak waarmee hy vertrokken was. Zy waren achter zyn systeem geko men, zei hy, die schoften hadden aan de roulettetafel geknoeid. Tel kens wanneer hy op rood gewed had, was er zwart uitgekomen. Er zat niets anders op dan terug te gaan naar Marseille. Wy voeren dezelfde nacht nog uit, ik had het bevel. Ik had verwacht dat het een onplezierig gesprek zou zyn toen ik het de oude kapitein vertelde; ik had een toespraakje ge repeteerd waarin ik zei dat ik zo verschrikkeiyk graag weer eens met een schip wilde manoeuvreren na al die jaren, en of hy my zorgvuldig wilde gadeslaan en het my eerlyk zeggen wanneer ik iets fout deed. Het bleek niet nodig; zodra hy be greep dat hy weer naar bed kon gaan, deed hy het. (Wordt vervolgd) Het Nederlands waterpolote<am heeft gisteren in Johannesburg de derde interlandontmoeting tegen Zuid-Afrika gehjkgespeeld: 22. De eerste twee Wedstryden waren in een Nederlandse zege geëindigd. ADVERTENTIE Oppeppertje U weet toch ook dat wyn kopen een kwestie van vertrouwen is. Uit De Telegraaf van vrydag 8 dec. 1967 Goedkope Landwijn bocht! Mr. Dr. R. W. H. Pitlo officier van justitie in Utrecht, uitte vanmorgen kritiek op de kwaliteit van de uiterst goedkope franse wynen, die onder meer in warenhuizen en supermark ten te koop zyn De officier sprak van „bocht". „Het grote publiek slikt zonder meer wyn, I die naar inkt smaakt", zo zei hy. Mr. Pitlo zei dit tydens een zitting I van de economische politierechter. ONS ADVIES. Kom ley ken naar onze enorme sortering. Een kleine bloem lezing uit onze wyndiscotheek: Grand Vin National Rouge-Blanc- Rosé, per fles 2,45 Graves Supérieures (demi sec) 2,45 Beaujolais Villages a.c. 1964 4.75 Chat. Haut Gazin 1964 4,95 Chat. Neuf-du-pape 1962 a.c. 6,75 en denkt U er aan by 12 flessen altyd de dertiende gratis. PANDA EN DE POLYDINGUS. 296. Het afdraaien van het hand-je met geluiden u had heel vreemde gevolgen. Eerst s-pleet de recorder daarop begon ook de vergaderzaal te scheuren. „We staan hier voor een raadsel dat is duidelijk!" sprak de voorzitter van het Genootschap voor Ontdekkingsreizigers, ho ven het lawaai uit. „Het blijkt, dat er in Lydingus een niet onge vaarlijke trilling in de lucht zit. Eh.het is aan onze leden om te „Zeer goed, Sir Mortimer!" zei de voorzitter. „We wensen u oede reis en vele ontdekkingen toe. Pas op voor vreemde chijnselen in Lydingus. Het is wel gebleken dat die hinderlijk i e splijten een heel gebouw doormidden, als ik het goed ziel" Verontschuldiging De commandant van een Brits fre gat, dat gisteren vier kanonschoten had gelost in de richting van een Franse tankboot in de buurt van Beira (Mozambique) heeft de kapitein van de Franse tanker zyn veront schuldigingen aangeboden. De rede rij van de „Artois", zoals het Fran se schip heet houdt het erop, dat er een vergissing in het spel is. Een marinewoordvoerder in Londen zei, dat de commandant van het fregat de mogeiykheid aanwezig achtte, dat de tankboot olie voor Rhodesië aan boord had. Uit door Londen ingewon- inlichtingen was echter geble ken, dat dit niet het geval was. Optreden gevraagd tegen machtsvorming in dagbladwereld (Van onze parlementaire redactie) De socialist Lems heeft staatsse cretaris Van Son van Economische Zaken gevraagd tegen machtsvor ming in de dagbladwereld op te treden. De heer Lems vroeg een procedu re op gang te brengen krachtens de wet economische mededinging. Vol gens hem kunnen dagbladconcen traties tot machtsvorming leiden, die in stryd is met het algemeen belang. „De grondwetteiyke vryheid van drukpers wordt hier uitgehold door technische en commerciële oorza ken," zei hy. Staatssecretaris Van Son zag geen reden om in te grypen, omdat dat pas kan als er sprake is van mis bruik van een economische machts positie. Verder zei hij te willen wachten op het advies van de Pers- raad over dagbladconcentraties. Dat is gevraagd door minister Klompé van Cultuur. RECHTER TIE EN DE VOSSEMOORDEN 2513. Lau-lioe is opgestaan en bekijkt het muziekboek van de vermoorde student. Intussen zegt Kleine Phoenix timide: „Ik probeerde Lau te overreden om vanavond op het feest te spelen, Edelachtbare. Hij is wel een grove bruut, maar ook de beste fluit speler in onze stad. Daarom liet ik toe dat hij mij aanraakt." „Jaja!" roept de musicus uit. ,jZe vergeet het voornaamste. Dat lieve schatje wil mij het lied van de Zwarte Vos laten spelen, en dat doe ik nog voor geen tien zilverstukken. Ik hou niet van hekse rij!" „Onzin, natuurlijk, Edelachtbare," zegt Kleine Phoenix. „Het lied van de Zwarte Vos is een oude melodie uit onze streek, die bijna niemand meer kent. Ik wilde eerst een Phoenix in de wolken dansen, maar toen ik de prachtige ruime zaal zag en Yoe- lan mij voorstelde aan Zijne Excellentie Siao, besloot ik tot iets heel bijzonders. Iets dat Zijne Excellentie nog niet eerder had gezien." Rechter Tie is nogal verbaasd, dat de musicus ook al zo bijge lovig schijnt te zijn. Lau heeft intussen zijn fluit gepakt en is met het muziekboek gaan zitten. „Het eerste lied kent U natuur lijk," zegt hij. „Witte ivolken doen mij denken aan haar gewaad. Het tweede, even zien, ja, dat is: Een lied voor de Herfstmaan. Was vorig jaar heel populair in de hoofdstad. Nummer drie. DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 1010. Al vele malen was Humstrum langs deze zelfde helling gekomen, als hij zijn poststukken ging wegbrengen op een ma nier, die een postbode onwaardig is. Maar ditmaal ging het toch iets anders. Hoog stak zijn sledehond de neus in de lucht, toen hij langs enkele struiken kwam, en het dier hield zo plotseling de vaart in, dat Knud bijna over hem heen naar voren schoot. „Heja, heja," zei Humstrum gebelgd, „wat is dat nou? Waar om ga je niet verder? Moet de zweep er soms over?" Maar zelfs dat dreigement liet de sledehond koud. Het dier, dat toch al niet teveel eten kreeg, had onder de sneeuw een geur opgesnoven, die zelfs een politiehond aan het twijfelen kan brengen: de heerlijke lucht van pittige kluiven. Rap groe ven de korte pootjes in de sneeuw..en meteen kwam uit de strui ken de man tevoorschijn, die op deze manier de slee had tegen gehouden. Brammetje Fok Hoorneboeg 19 te Strelsund Huybergen 19 500 m NO Moi

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17