Cor Dik en Margreet Huisman bij Heuff kunst Hilversimise agent won prijs te Parijs kaleiöoscoQp KERSTWIJDING TE ALPHEN TOMADO Ook twee Katwijkers onder de inzenders DE GEZONDE LUCHT BEVOCHTIGER TOMADO In Utrecht: expositie Tweeeeuwen uurwerk LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 21 DECEMBER 1967 Kerstexpositie Aquarellen en keramiek! In de mateloze stroom van schilders, die zich tegenwoordig presenteert wellicht als felle reactie tegenover een „verzake lijkte maatschappij" stelt thans de in 1906 in Zaandijk ge boren en nu in Ilpendam wonende Cor Dik zijn olieverven, aquarellen (inkt-)tekeningen en litho's te toon. Zijn stijl munt uit door uiterste soberheid. Landschap en portret bezitten zijn grote liefde. In het eerste treft het zuivere, harmonische hollandse ka rakter. alsmede de typische atmos feer, welke daaraan inhaerent is. Hevig geaccentueerd door de bewo gen, hoge en weidse luchten, die in grote verscheidenheid zijn gepen seeld. Cor Dik is een knap schilder, aan wie ook het virtuoze volkomen zou zijn toevertrouwd, ware het niet, dat juist de intense eenvoud, waarin niets ,.te veel" gezegd wordt, hem in het figuratieve genre het meeste aanspreekt. Die eenvoud, die soberheid gaat bil hem zelfs zo ver, dat meerma len in zijn portretten ogen neus of mond niet zijn aangegeven en toch lijken zij merkwaardigerwijze aan wezig. Ook in een uit 1963 daterend zelfportret, is de trefzekerheid van zijn strakke lijn evident. Het is in de huidige haast onvoor- j stelbare veelheid van gecompliiceer- de en dikwijls geforceerde uitdruk- I Kingswijzen een weldadige verade- ming kennis te nemen van de pro- j bleemloze impressies van Cor Dik, die een rustgevend middelpunt voor ADVERTENTIE PIANO PER - CENTIMETER Muzikale flatbewoner of concertpia nist. Wij streven naar maatwerk hl onze adviezen. Daarom nemen wij de tijd ons in Uw problemen te ver diepen. En daarom hanteren wij naast de stemvork ook de duimstok. Uw woonruimte, budget of extreme eisen prikkelen ons tot het vinden van een passende oplossing. Neem bij Bender de tijd om dit zelf te ervaren. d 90 - tel. 20097 - Arnhem - Breda - Rotterdar Pleyelkwartet naar het buitenland Het Pleyel-kwartet bestaande uit de fluitist Jolle de Wit, de violist Willem Noske, de altist José Stor- diau en de cellist Victor Bouguenon, heeft na zo juist teruggekeerd te zijn van een korte concertreis door Frankrijk en Engeland een uit nodiging ontvangen voor een aantal concerten in Tsjecho-Slowakije, Roe menië en Joegosavië. Minimumlonen Kamer wacht beraad in de stichting af (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gistermid dag besloten de stemming over een motie van de socialist mr. Th. van Lier. waarin werd gevraagd om de minimum-loontrekkers per 1 januari compensatie te bieden voor de stij gende kosten van levensonderhoud, aante houden. De Jtamer wilde eerst afwachten met welk resultaat de Stichting van de Arbeid, die zich nog op een dergelijke compensatie be raadt, voor de dag zal komen. De Stichting was aanvankelijk overeen gekomen per 1 juli een extra uit kering op het minimumloon te ver schaffen, maar werd door minister Roolvink van Sociale Zaken ge vraagd zich nog eens op een betere compensatie-regeling te bezinnen. Als het resultaat van het stichtingsbe- raad de kamer niet aanstaat, zal zy in het komende kerstreces bijeen ko men om zich nader over de kwestie te beraden. De Kamer verwierp met 77 tegen 44 stemmen een motie van mr. Van Lier, waarin werd voorgesteld om al le invaliden, die een arbeidsonge schiktheids-uitkering ontvangen, een uitkering te geven die in verhouding staat met hetgeen zij nu zouden ver dienen als zij niet invalide waren. De motie was bedoeld om ook de posi tie van de oud-rentetrekkers, die geen verlengde ziekengelduitkering hadden, te verbeteren, maar werd door minister Roolvink ontraden, om dat zij zeker één procent extra aan premie zou vergen. Een socialistische motie om de werkloosheidsverzeke ring te voorzien van een maximum- dagloongrens, wei worpen. C. Wilkeshuis onderscheiden Het werk van de Nederlandse schrijver C. Wilkeshuis. „Die goldene Schatztruhe", is gisteren door de Oostenrijkse minister van onderwijs, dr. Piffl-Percevic, bekroond met de Oostenrijkse Staatsprijs 1967 voor ki derboeken' voor het eerste tot het vierde leerjaar. Het in het Duits ver taalde werk draagt oorspronkelijk de titel „Zwart op wit" en is bij Carl Uberreuter Verlag te Wenen uitge geven. Bij de plechtigheid was ook de Nederlandse ambassadeur in Wenen, dr. H. R. van Houten, aanwezig. Be kende Weense toneelspelers lazen stukken uit het werk voor. SCHILDERIJEN HOOG GENOTEERD Onder zeer grote, vooral internationale belangstelling is gis teren bij Mak van Waay aan het Rokin in Amsterdam een col lectie moderne schilderijen geveild. Zoals te verwachten viel werden hoge prijzen gemaakt. Vijf Karei Appels brachten resp f 1900, f 4200, f 6000 en f 3600 op. Een werk van Frits vain den Berghe f5400, een kleine Breitner f2000 Après la deluge vain Corneille f 7800, een blond meisje met blauwe hoed van Kees van Dongen f8600. Een aantal werken van Anton Heyboer werd verkocht voor bedragen tus sen de f380 en f600. f3100 werd een Interessante prijs genoemd voor een kleurenlitho van Paul Klee. Een aquarel van Piet Mondriaan kocht een Nederlandse kunsthandel voor f8000. Naar Engeland werd een werk van Redon verkodht voor f 9200. Een landschap van Permeke bleef in Nederland voor f 4000. Ook Jan Cre- mer was op de veiling vertegenwoor digd met drie werken, o.a. „De Flip- stand". Zij brachten samen f 420 op. Gisteren waren op de veiling in hoofdzaak romantische schilderijen aan de beurt. Twee kleine 17e eeuwse schilderijtjes van Philips Koninck brachten samen f 10.000 op. Ze gin gen naar Engeland. Een marktge- zioht van Springer haalde f 6500 en een marktgeziebt van Henry Lot f 500(X I velen kunnen betekenen. Ook zijn bijbelse voorstellingen zullen menigeen grote aantrekkingskracht hebben. Margreet Huisman doet ziich ken nen als een origineel keramiste, met een sterke voorkeur voor robuuste bolvormige creaties en ronde vor men. waarbij zij door .middel van uit klei gebakken creaties en vinding rijke metaalglazuren blijk geeft van een ingenieuze vakkundigheid. De maan, een krijger (vernuftig aangebrachte bol in bol), keien, die aan prehistorische vondsten doen denken, kwallen, zee-anemonen, of in een geheel ander genre een grap- p g groepje, dat de titel „De famii- lie" draagt en een verzameling kleine ronde torentjes onder de naam „stadsuitbreiding", geven blijk van de aparte visie van iemand, die zich geenszins met het „traditioo- nele" wil vergenoegen. Deze expositie is tot en met 10 januari te bezichtigen, met uitzon dering van de zon- en kerstdagen, alsmede de nieuwjaarsdag. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! schilderijenexpositie (Van onze. Parijse correspondent) De Hilversum.se politieagent J. Hendriks heeft een .van de prijzen geiuonnen op de 20ste. salon, een schilderijenexpositie, die jaarlijks door de prefectuur van politie in het Museum voor Moderne Kunst in Parijs ivordt georganiseerd. Voor zijn schil derij, waarop in goed gekozen donkere kleuren twee kermis wagens van achteren staan afgebeeld, werd politieman Hen driks met de bronzen medaille van de Parijse politieprefect onderscheiden. Elk jaar belegt de kunstvereniging van de Parijse prefectuur een uitge breide tentoonstelling, waarvoor een jury van bekende schilders en critici eerst de talrijke inzendingen selec teert. Naast een groot aantal schilde rijen waren dit jaar ook vele, soms voortreffelijke foto's ingezonden. De expositie, die tot het einde van deze week duurt, bestaat dit keer uit ruim 150 nummers, die behalve door Fran se, ook nog door Oostenrijkse, Bel gische en Nederlandse politiemannen waren ingezonden. Nederland kwam met 10 schilde rijen. die van 6 inzenders afkomstig In de Adventskerk aan de Julianastraat is gisteravond de jaarlijkse kerstwijding gehouden, voorbereid door het N.-H. Kerkkoor, dirigent Bas Siereveld, en de chr. muziekvereniging „Arti et Religioni", dirigent Wim van Duijn. De meer dan 1000 plaatsen tellende kerk was goed bezet. Zoals gewoonlijk werd vooraf sa- i „Arti", medewerking van Cock de menzang gehouden, waarbij het orgel,Jeu, (trompet) en Frans Wesselingh, zoals ook de gehele avond, bespeeld (hobo), terwijl voorts een mime werd door Henk van de Boven- plaats was gegeven aan de gemeen- kamp, een bekwaam organist. tezang. Het programma was voorts zeer Het was aantrekkelijk en afwisselend samen, dachte van gesteld door koorzang, muziek van schriftezing en sympathieke de organisatoren en meditatie dit jaar I Het N.-H. Kerkkoor te Alphen, dat een indrukwekkende kerst wijding verzorgde. (Foto Leidsch Dagblad) te doen plaats hebben door ds Joh. Stehouwer, de 80-jarige emeritus predikant van de Alphense N.H. Gemeente die het voorrecht geniet nog vrijwel iedere zondag in de pre- aiking voor te gaan. Het was een avond die diepe in druk heeft gemaakt. Besloten werd met het „Ere zij God", door zang, muziek en klokgebeier vertolkt waren, aardig voor de dag. Naast prijswinnaar Hendriks zond de heer A. D. Brouwer uit Katwijk een olie verfportret in, waarvoor wijlen prof. Albert Schweitzer geposeerd zou kunnen hebben, ofschoon de naam van het model niet werd vermeld. Zijn collega en plaatsgenoot J. I. Hol- lebrands droeg een zeer klassieke en zorgvuldig gepenseelde waterpartij bij met een zeilscheepje in het centrum, die hij op de Merwede bij Sliedrecht had De Haagse politieman H. G. van di Post legde met innemende toewij ding twee stadsgezichten vast, terwijl de Eindhovenaar J. van Hest met vijf doeken de enige inzender onder dit Europese politiegilde was die de ab stracte kiemen, vlakken en lijnen hoog hield. Zoals bij iedere groepstentoonstel ling van professionele kunstenaars, dan wel van zondagsschilders, zijn er, naast de stijlen, natuurlijk ook ver schillen in talent en bedrevenheid te onderscheiden. Doch het vorrnaam- ste is toch wel dat bijna zonder uit zondering alle bijdragen getuigen van het oprechte plezier dat deze ama teurs aan hun liefhebberij hadden beleefd en waarvan ze op hun beurt de bezoekers de spontane deelgenoot wisten te maken. Onderwereld zamelt geld in voor oude Nol In (Van onze correspondent) Utrechts café is de afgelo pen dagen door de onderwereld geldinzameling gehouden om een verdediger voor oude Arnhemse Nol (75) te bekostigen. Nol, die zoals bekend met een Utrechtse jongeman is aangehouden na de roofoverval in de Utrechtse Haverstraat, zou volgens verklaringen dader hebben aangezet tot de twee roofmoorden op de Utrechtse winke lier Donse en de Heeswij kse boer De Bruin. Na de moord van de Utrechter op de Amsterdamse vrouw Cobi v. d. Voort, zou Nol de 25-jarige Utrechter hebben gechanteerd. Am-hemse Nol blijft hardnekkig ontkennen iets met de moorden en de chantage te maken te hebben. De Utrechtse advocaat mr. G. A /an Straten zal als zijn raadsman op treden. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort i een zachte! Het kerstgebeureneen detail- opname uit een schilderij van de schilder Coetsiers (leerling van Rubens), dat hangt in de ont vangstzaal van de pastorie in de H. Franciscus Xaveriuskerk aan het Singel te Amsterdam. ADVERTENTIE Tip voor handiger huishouden (voor een leefbaar kamerklimaat) Centrale verwarming? Hard stoken in hartje winter? Pas op! Houdt de atmosfeer in uw kamer leefbaar door de vochtigheidsgraad op pefl ie houden. De Moulinex Tornado luchtbevochter zorgt voor de juiste vochttoevoer. U vaart er wel bij. Uvtf planten en bloemen zijn u oolc dankbaar. En de piano blijft goed gestemd. De Moulinex Tornado luchtbevochtiger is degelijk en be trouwbaar. Rustig van kleurenvorn^ Werkt praktisch geruisloos. Laag stroomverbruik. Prijs f 47,50. f47,50 Yl\Ito méér tips? Vraag uw winkelier om de ^eel uitzoekiolder "Hartewensen"- Of schrijf Tornado, Tomadohuis, afdeling K., Dordrecht ie Belgische bonden vragen beperking invoer uit Italië Twee machtige Belgische indu* striële organisaties hebben de rege ring bescherming verzocht tegen ver meende oneerlijke handelspraktijken van Italiaanse bedrijven. De twee organisaties zijn de Belgische fede ratie van Metaalverwerkende in- dustriën (Fabrimetal) en de Fede ratie van Belgische industrieën (FIB), die alle Belgische onderne- m'neen overkoepelen. Fabrimetal heeft de regering ver zocht een EEG-clausule in te stel len ter bescherming tegen de import van Italiaanse gaskachels. FIB heeft bescherming gevraagd tegen de im port van ijskasten, wasmachines, sta len frames, textiel, schoenen In het Ned. Goud-, Zilver- en Klokkenmuseum in Utrecht is vandaag een expositie van klokken geopend. Deze tentoonstel ling „Twee eeuwen uurwerken" wil de aandacht vestigen op de kunst van het uurwerkmaken De organisatoren zijn de Stichting museum en archief voor tijdmeet- kunde en de Stichting het Neder lands Goud- en Zilvermuseum. De 67 geexposeerde klokken zijn uit de pe riode 1657 (na de uitvinding van het slingeruurwerk door Christiaan Huy- gens) tot 1857 en hoewel het grootste aantal uit Nederland afkomstig is, zijn ook uurwerken uit Engeland, Frankrijk en Duitsland te zien. Er zijn klokken bij die een waarde ver tegenwoordigen van meer dan f 20.000. De expositie geeft o.a. een nauwkeurig overzicht van de ontwikkeling van het slingeruurwerk in twee eeuwen. Vele uurwerken zyn nog nooit geexposeerd Een van de oudste uurwerken is de Haagse klok van Salomon Coster (1657), de jongste een staartkloK met dubbele kap dateert uit het midden van de 19de eeuw. Behalve nacht en tafelklokken zyn op de ex positie te zien pendules, een astrono mische klok, staande klokken, Ja« panse en Duitse wandklokken, Zaan» se klokken, stoelklokken, lantaarn- efl kapklokken en verschillende „schippertjes". De duurste klok een tafelklok dateert uit 1685 en is ver» vaardigd door de Engelsman Tom« pion. De tentoonstelling duurt tot 11 fe* bruari.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 10