Alshetuomde goede, pure tabak gaat Adverteert in dit bla PYERYUL HARTEWENSEN MET YINOLIA TOILETZEEP EN LOTIONS Paleizen mogelijk eigendom van Rijk Vijf maanden voor tapijtenzwendelaars Ruim 2000 personen moeten afvloeien JA EEN ECHT MOOI BANKSTEL OF LEUKE EETHOEK VOOR DE KERSTDAGEN VINDT U BIJ LANGEZAAL LANGEZAAL (Hoe minder gesaust, hoe liever») Witte plekken op lichaamsdelen VS bereid metHanoi te praten Stille Rijn 1-4 - Leiden - Tel. 26. VINOLIA TOILETZEPEN EN LOTIONS LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 19 DECEMBER Vreemde „ziekte" in chemische fabriek (Van onze Amsterdamse correspond.) Onder het personeel van een fa briek van fenol-derivaten van de Koninklijke Zwavelzuurfabrieken N.V. Ketjen in Amsterdam-Noord is een geheimzinnige „ziekte" uitge broken. Zes van de zestien mannen die in de fabriek werken hebben doordat het pigment verdween, wit te plekken gekregen op verschillen de lichaamsdelen. Deze plekken ver dwijnen niet. Twee mannen zyn overgeplaatst naar een andere afde ling. Het is de eerste keer dat een der gelijk verschijnsel zich voordoet in een fabriek van fenol-derivaten. Dr. K. E. Malten van de Universiteit van Nijmegen leidt op het ogenblik het onderzoek naar de oorzaak. Het hoofd van de afdeling perso neelszaken van Ketjen, de heer C. M. Leverink zei ons vanmorgen dat het vreemde verschijnsel zich onge veer een jaar geleden voor het eerst voordeed. „Aanvankelijk werd bij een paar mensen de bovenkant van de handen wit. Later kregen enkele mannen ook witte plekken op andere delen van het lichaam". De bedrijfsarts en de arbeidsinspectie stelden een onder zoek in. Daarbij bleek het verschijn sel onbekend. Ook arbeidsinspecties in andere landen kenden het niet. By andere fabrieken van fenol-deriva ten was men evenmin op de hoogte van het verschijnsel. Dr. Malten on derzoekt nu op welke plaats in het produktieproces het verschijnsel ont staat. Dat onderzoek zal nog drie maanden duren. Behalve dat zij wit te plekken op de huid krijgen hebben de mannen nergens last van". „Nauwgezette oplettendheid" De Sowjetrussische bedrijvigheid in het Middellandse - Zeegebied vergt nauwgezette oplettendheid, maar zy vormt nog geen militaire bedreiging voor het Westen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dit gisteren door middel van zijn woordvoerder bekendgemaakt naar aanleiding van toegenomen ac tiviteiten van de Russische marine in de Middellandse Zee en berichten over Russische vliegtuigleveranties aan Jemen. Sowjet-Rusland gaat ook voort met het verschaffen van mili taire voorraden aan Egypte. De j NAVO-raad sprak vorige week i n Brussel zijn ongerusheid over de 1 Russische bedrijvigheid in de Middel- 1 landse Zee uit. Het is niet uitgesloten, dat het Rijk de koninklijke paleizen Soest- dijk, Het Loo en Noordeinde in Den Haag in eigendom overneemt. Ge beurt dat, dan blijft het beschik kingsrecht over Soestdijk en Het Loo echter geheel bij de koninklijke fa milie. Soortgelijke plannen bestaan ook met de Koninklijke Stallen in Den Haag. Premier De Jong voert over deze zaak nog vooroverleg met de fractievoorzitters van de vijf grote na.rti.ien uit de Tweede Kam Beslissingen zijn evenwel nog niet gevallen. De regering hoopt het nieuwe wets ontwerp, dat het inkomen van de Kroon nader regelt, in februari bij de Kamer in te dienen. Het voor naamste kenmerk van dit wetsont werp is dat het hofpersoneel in rijks dienst overgaat en dat ook het on derhoud der paleizen op de begro ting van de Rijksgebouwendienst wordt overgebracht. In dit kader wordt gesproken over de mogelijk heid om de paleizen en de Konink- hike Stallen geheel in riikseigen- dom over te laten gaan, maar ter beschikking van liet koninklijk huis te laten. (Van onze Bredase correspondent) ye rector van Moederheil schreef Voor de Bredase rechtbank hebben gistermiddag een 34-jarige inwoner van Sittard en een 47-jarige inwo ner van Heerlen terechtgestaan, omdat zü in de afgelopen zomer op verschillende plaatsen in Zeeland, Brabant en Gelderland oversten van kloosters en katholieke instel lingen hebben opgelicht. De mannen werden veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie De inwoner van Sittard die de prater van de twee is, vroeg de moeder overste, de rector of de abt te spreken. In Dinteloord bij een zus terklooster. in Zundert by de pa ters Trappisten en in Breda bij de stichting Moederheil waar de rec tor het slachtoffer werd, vertelde hy het verhaal dat zijn joodse moeder tydens de oorlog in het klooster ondergedoken was geweest. Zijn moeder wilde uit dankbaarheid aan het klooster dan een aantal Perzische tapyten schenken. Het jammerlijke was dat de tapyten op een show in België waren ten toongesteld geweest, zodat de schenker ervan bij de grens vier of zeshonderd gulden invoerrechten had moeten betalen. Als de overste nu maar zo vriendelijk wilde zyn om de invoerrechten te betalen, dan kon hij namens zijn moeder de tapijten wel achterlaten. een cheque uit van f500 en de abt van de Trappisten gaf de twee mannen 600 gulden mee. Zo ging het nog op enkele plaatsen in Gel derland en Zeeland. In Dinteloord echter weigerde de moeder-over ste. Daar zy argwaan had gekre gen noteerde ze het nummer van de auto van de twee. De rijkspolitie kon toen de beide mannen arres- Generaal Wlieeler De Verenigde Staten zyn bereid de eerste stap te zetten door de bombar dementen op Noord-Vietnam te sta ken. Maar er moet dan wel enige re den zyn te geloven, dat Hanoi de tweede stap op weg naar vrede doet. Dit heeft generaal Wheeler, van de gezamenlijke chefs van stavej in de Verenigde Staten gisteren een rede voor de „Economie Clu£ in Detroit gezegd. Wheeler verzoet de Noordvietnamezen een of and® aanwijzing te geven die erop duid- dat zij vrede willen. De Amerikaanse luchtmacht heefj vandaag weer Hanoi en omgeviDj gebombardeerd. Van officiële zfa in Hanoi is meegedeeld, dat vijf Ame. rikaanse vliegtuigen zyn neergeschc. ten waarvan drie door de Noordvi® namese luchtmacht. Gisteren zoud^ volgens radio-Hanoi acht Amerikaan, se toestellen boven Noord-Vietnaj zyn neergeschoten tijdens aanvaiilfj op Hanoi Haiphong. Zondag z<& den de Amerikanen dertien vliegt^ bengen hebben verloren. DOMANIALE MIJN SLUIT: (Van onze Roermondse correspondent) Over twee weken zal een begin worden gemaakt met de geleidelijke sluiting van de Domanlale mijn in Kerkrade. Voor eind 1969 zullen 2100 personen 200 beambten en 1900 arbeiders aan ander werk moeten worden geholpen. De sluiting is gis teren door de directie van de mijn bekendgemaakt na overleg met mi nister De Block van Economische Zaken, de Mijnindustrie en de caste commissie voor Economische Zaken van de Tweede Kamer. In een ver klaring zei de directie van Neder lands oudste steenkolenmijn gistera vond: „Wij zijn op grond van de thans aanwezige vooruitzichten op vervangende werkgelegenheid tot de conclusie gekomen dat het verant woord is de sluiting te beginnen". Directeur T. Dols van de tot de ondergang gedoemde onderneming vulde desgevraagd nog aan: „Twee- honder personen zullen in de komen de twee Jaar aan hun pensioen toe zyn. Een evengroot aantal kan v» L<j vroegd worden gepensioneerd. i verwachten dat rond 250 men^' zelf elders werk zullen zoeken. RmJ elfhonderd zullen door de overhei] jadii en de onderneming aan nieuwe beidsplaatsen moeten worden gehot tore pen. Voor 300 minder valide en mo^^g lijk herplaatsbare personeelslede ziet het er wat somber uit". De industrialisatie begon InKeit rade op gang te komen door De voorgenomen vestiging van een tien tal kleinere en middelgrote ondern» mingen die samenwerken in de Ni Industriebouw Kerkrade. Direct® Dols verheelde niet dat die ondem mingen samen lang niet voldoenj plaats voor al he Domaniale-per» nbe neel bieden. „En verdere persp» tieven zijn er helaas nog niet", hij. Wij brengen U betere meubelen voor minder geld. Zie onze enorme sortering, ook in onze boventoonzalen, bij ons altijd gratis toegang. Gratis kijken en vanzelf sprekend gratis vakkundige voorlichting. Uw vertrouwde adres: Gevraagd voor vast dienst verband, Jongens, leeftijd 15 en 16 Jaar. Kistenfabriek Gulde- mond. Valkenburgseweg 19, Katwijk aan den Rijn, telef. 01718—2843. Gevr. voor spoedig. Verkoop ster ong. 18 jaar. een leerling verkoopster. Aanmelden Zwart's Schoenenmagazijn 5 Melpleln 18 (ook 's avonds) tel. 22399 of f 11. Wagnerpleln 17, telef. 33934 Leiden ZW. Kleuterleidster gevr. voor 3 ochtenden p.w. Te bevr. mevr. Duiser, Fred, van Eedenlaan 39 Huishoudelijke hulp gevr. v. 2~ ochtenden p.w. tegen 2 Ja nuari of eerder bij mevrouw Krantz, Hofdijck 41. Oegstgeest. Gevr. chauffeur i.b.v. alle rijbewijzen en een bijrijder ong. 17 jaar Aanmelden voor 18 u. bij P. M. v. d. Meer. Oude Vest 175. Lelden. Gevr. een hulp voor een halve dag in de week. Mevr. v. d Slik. Julianastraat 23, Lei derdorp, tel. 34720. Bezorgers gevr. voor reclame drukwerk voor Leiden en Oegstgeest. Aanmelden Lage Morsweg 33, Lelden. Vrl. verpleeghulp b.z.a. van tot vrij. Br. ond. no. 1918 adv bur. Riinland. Joh. de Wltt8traat 35. Leiden. Gevr.: onderhoud kantoren in de avonduren, door Jonge vrouw, event, met echtgenoot. Br ond. no. 9691 k. bur. van dit blad. 2 dames vragen thuiswerk, onverschillig wat. Br. ond. no. k. bur. van dit blad. RHet Vogelpaleis, Hoefkade 6. Den Haag. ruilt en koopt alle soorten vogels, papegaaien e.a. dieren in. f Te koop gevraagd papegaai met of zonder kooi. Brieven aan Van Dijk. Loosduinsekade 55. Den Haag. Laat uw konijnen e.a. dieren vakkundig op het slachthuis doden! Vermoord ze niet op manieren die afkeuring ver dienen. Dierenbescherming B Lieve zindelijke poesjes zoe ken een goed tehuis. Te bevra gen Akkerhof 50. Leiden, tel. 41422. na 20 uur. B Vermist geheel zwart poes- Ie kinderen zeer gedupeerd. Morslaan 4, tel. 41457. B Weggelopen zwart/witte kat met zwart vlekje op zijn neus, luistert naar de naam Droppie. Tegen belöning terug te bezor gen Herengracht 22. Leiden, tel 26568. B Heer zoekt voor direct ka mer in omg. Leiden. Br. ond. no. 17023 k. bur. van dit blad. B Gevr. per 1 jan. gem. kamer voor 2 zusjes. Br. ond. no. 9627 k. bur. van dit blad. B Wij zoeken voor een onzer mannelijke minderjarige mede werkers degelijk kosthuis, met huiselijk verkeer. Aanbiedingen aan de directie van de Stads gehoorzaal. Aalmarkt 7, Lelden, tel. 31704. I ::h :oo: LONDON PA RIS - BRUXELLE9 MILANO - WIEN PERFECTION SANDALWOOD GEUREN Vinolia heeft 5 fijne toiletzepen en lotions. Vijf verrukkelijke parfums die lang blijven. Voor elke vrouw is er de geur van haar voorkeur. Dit zijn de geuren: Trés Chic, Blue Rose, Perfection, Witte Seringen en Sandalwood. Allemaal in verschillende formaten en prijzen. Kortom: keus genoeg! BLUE ROSE WITTE SERINGEN

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 10